Inštalatérske inštalácie a opravy

Maliarsky akrylový kúpeľ

Skôr alebo neskôr príde okamih, keď stav starého oceľového alebo liatinového kúpeľa prestane vyhovovať majiteľom bytu. Vrstva skloviny je obrúsená, pokrytá malou sieťkou trhlín, stráca svoju belosť. Tiež sú možné hlboké smaltované čipy - pre liatinový kúpeľ je možné ich považovať za obťažovanie a pre oceľ - často sa stávajú úplne smrteľnými, pretože korózia prechádza kovom.

Maliarsky akrylový kúpeľ

Mal by som okamžite zvážiť kúpu nového kúpeľa? Táto možnosť sa niekedy zmení na kompletnú opravu. Predstavte si, že kúpeľ bude musieť byť „vyzdvihnutý“ pod obkladom, čím sa rozbije dekorácia, demontáž, snaží sa ju jemne vytiahnuť zo stiesnenej miestnosti, preniesť ju po chodbe a potom po schodoch na ulicu. Jedným slovom, veľmi náročná úloha, najmä ak je ťažký a extrémne ťažkopádny liatinový model odstránený. Preto mnohí horliví majitelia dávajú pozor na možnosť reštaurátorských prác.

Napríklad môže pomôcť náter s akrylom. Podobnú „tekutú“ technológiu možno pripísať natieraniu starého povrchu epoxidovým smaltom. Všeobecne sa používa aj metóda „kúpeľa v kúpeli“, tj inštalácia akrylovej vložky. Aby bolo možné rozhodnúť o výbere materiálu a technológie jeho aplikácie, má zmysel zvážiť všetky tri spôsoby.

Tento spôsob sa nazýva "sypký", pretože na rovnomerné rozloženie akrylového smaltu sa doslova naleje na povrch kúpeľa. Mnohí remeselníci tiež používajú špeciálne nástroje na rozdeľovanie farieb na steny a dno nádrže.

Niektoré funkcie obnovy kúpeľa s akrylovým smaltom

Pri výbere tohto spôsobu obnovenia starého kúpeľa je potrebné zvážiť nasledujúce nuansy:

Dvojzložkový akrylový smalt na obnovu starých kúpeľov.

 • Pre prácu potrebujete dvojzložkový akrylový email. Takéto zlúčeniny zahŕňajú napríklad "Stakril", "Finnaсryl", "Ekovanna". Okrem uvedených sú v predaji aj iné varianty samonivelačného akrylu, domáce aj dovážané.

Súprava sa zvyčajne skladá priamo z akrylového smaltu a špeciálneho tužidla, ktoré dodáva materiálu pevnosť a prispieva k rýchlemu vytvrdnutiu. Spotreba hotového prostriedku na kúpeľ môže byť 3,5 až 4,5 kg, v závislosti od jeho veľkosti.

Každá z kompozícií má svoje vlastné charakteristiky. Napríklad, "Stakril" pri vykonávaní reštaurátorských prác môže byť aplikovaný s hrúbkou 2 mm na obrovské povrchy kúpeľa a do 8 mm - na jeho jednotlivých úsekoch.

Ceny za akrylátový smalt pre kúpeľ FINNACRYL

Smalt na kúpeľ FINNACRYL

Farba má vysokú priľnavosť, preto je dobre udržiavaná na povrchu kúpeľne. Povlak je lesklý a hladký, ale v mokrom stave nekĺzne, je odolný voči chemickému pôsobeniu a biologickému poškodeniu - forma sa na ňom neupravuje.

Nastaviť "Stakril"

Štandardnou súpravou je vedro s objemom 3,5 kg tekutého akrylátu a fľaša (kanister) na 0,5 litra tužidla. Toto množstvo zvyčajne postačuje na obnovu kúpeľa s dĺžkou 1700 mm.

Takéto prostriedky sú špeciálnym inovačným materiálom a sú takmer bez chýb. Farba vám umožní aktualizovať kúpeľ úplne, alebo zakryť škrabance a iné drobné poškodenia akrylového povlaku.

 • Spôsob naliatia smaltu sa aplikuje v jednej vrstve. Ak sa používajú iné techniky s kefou alebo valčekom, potom môžu byť dve alebo tri vrstvy.
 • Akrylové zloženie nemá nepríjemný silný zápach a je absolútne bezpečné pre ľudí a zvieratá žijúce v dome alebo byte.
 • Vrstva tohto materiálu po vysušení je odolná voči agresívnym prísadám, najmä voči domácim chemikáliám.
 • Akryl môže byť použitý na čistenie kúpeľa v akomkoľvek stave - môže to byť hrdzavá patina, škrabance a dokonca aj triesky na liatinových výrobkoch.
 • Čas schnutia aplikovaný na steny kúpeľa je 24 hodín v letných suchých dňoch a až tri dni s vysokou vlhkosťou.
 • Obnovený výrobok je možné prevádzkovať do 72 hodín po ukončení práce.
 • Výrobca laku poskytuje na prevádzku kúpeľa dvojročnú záruku. Skutočná životnosť je 15 rokov.

Klampiarske výrobky z akrylu vyžadujú špeciálne spracovanie počas prevádzky!

Ak sa budete riadiť všetkými odporúčaniami, potom tieto produkty budú slúžiť veľa, takmer bez straty pôvodného svieži vzhľad. Ako cvičiť Starostlivosť o akrylové vane - prečítajte si špeciálnu publikáciu nášho portálu.

 • Sypký akryl sa vyrába v určitom rozsahu farieb. To znamená, že to môže byť nielen "klasická" biela verzia - ale aj čierna, modrá, ružová, béžová, limetková, fialová alebo tyrkysová. V prípade potreby si môžete individuálne objednať požadovanú farbu, ktorá je ideálna pre dokončovacie materiály stien a podlahy kúpeľne.

Aktualizujte starý kúpeľ "Stakrilom."

Výhody a nevýhody akrylátových náterových kúpeľov

Obnova oceľových a liatinových kúpeľov pomocou kvapalného akrylu sa v poslednej dobe stala najobľúbenejšou metódou. Má však aj výhody aj nevýhody. Toto sa musí vziať do úvahy pri výbere takejto aktualizačnej technológie.

K výhody zahŕňajú:

 • Realizáciou všetkých technologických odporúčaní a následným dodržiavaním prevádzkových predpisov bude akrylový náter trvať najmenej 10 rokov.
 • Rýchla práca. Profesionálny majster urobí reštaurovanie len za 2,5 ÷ 3 hodiny. Samozrejme, že pri vykonávaní tohto procesu to bude trvať dlhšie, ale je to celkom možné.
 • Vzhľad kúpeľa po rekonštrukcii bude úplne odlišný od jeho pôvodného vzhľadu.
 • Kvapalný akrylát sa líši od iných zlúčenín v neprítomnosti nepríjemného zápachu.
 • Je možné vykonať nezávislú opravu menších poškodení, ako sú škrabance. Aby ste to dosiahli, musíte mať po ruke malé množstvo zloženia rovnakého odtieňa, ktorý predtým vykonal reštaurovanie. Vzhľadom na to sa odporúča ponechať malý akryl na výrobu drobných opráv.

nedostatky Tento materiál a spôsob jeho aplikácie sa posudzujú takto:

 • Akrylový povlak je nestabilný voči mechanickému namáhaniu, najmä pri ostrých predmetoch. Môže sa tiež ľahko poškodiť kovovými výrobkami, ktoré náhodne spadnú do kúpeľa.
 • V prípade poškodenia kovovej vrstvy, ak ju neodstránite okamžite, akrylát sa začne rýchlo zhoršovať, odlupuje základňu.
 • Mnohí sa obávajú skôr vysokých nákladov na materiály a výkonu práce profesionálnym majstrom. Cena opráv je však oveľa nižšia v porovnaní s akvizíciou nového sanitárneho zariadenia a celého mora spojeného s jeho náhradou a následným dokončením miestnosti.
 • Po nanesení vrstvy akrylového kúpeľa nie je možné použiť dva alebo tri dni. No, môžete trpieť, takže toto je veľmi vymyslená chyba.

Diy akrylátové vane reštaurovanie

Pracovné nástroje

Ak sa rozhodnete urobiť prácu sami, potom okrem samotnej akrylovej kompozície budete musieť pripraviť aj niektoré nástroje:
 

Nástroje a materiály, ktoré budú potrebné na obnovu kúpeľa akrylom.

Pre hromadnú metódu aplikácie akrylu bude potrebné malé množstvo. Je lepšie, ak má štvorcový alebo obdĺžnikový prierez. S týmto zariadením je ľahšie rozdeľovať farbu na povrchy kúpeľa. Na výrobu nádob môžete použiť plastovú liekovku požadovanej formy z pracieho prostriedku alebo inej látky.

Výroba nádob na liatie akrylu z plastovej fľaše s pravouhlým prierezom.

 • Na rovnomerné rozloženie sypkej zmesi na povrchy bude potrebná gumová pružná stierka.
 • Elektrická vŕtačka s tryskovým miešačom - pre miešanie zloženia pôvodných komponentov
 • Maskovacia páska pre uzavretie obloženia steny okolo vane, batérie, iných predmetov alebo predmetov, ktoré by sa farba nemala dotýkať.
 • Ak sa na nanášanie a rozdeľovanie náterov používa valček alebo kefa, odporúča sa mať pinzetu na ruke, aby ste odstránili chlpy z kefy alebo vlákien z hlavy valca.

Ako pripraviť kúpeľ na reštaurovanie

Aby bolo možné reštaurovanie pomocou lakov a lakov, ktoré, samozrejme, musí veľmi bezpečne upevniť na povrchu kúpeľa, je potrebné urobiť niekoľko prípravných činností.

Práškové detergenty.

 • Prvým krokom je rozotretie vnútorného povrchu misky s navlhčeným práškovým detergentom. Na tento účel sú vhodné napríklad "Biolan", "Pemolyuks", "Komet", "Sarma" atď. Tento proces bude vyžadovať ½ alebo dokonca celú nádobu.

Odstránenie starého smaltu elektrickou vŕtačkou s abrazívnou tryskou.

 • Ďalej, bez umytia čistiaceho prášku, je nutné odstrániť starú smaltovú vrstvu emery tryskou, nastaviť ju na brúsku alebo elektrickú vŕtačku. Ak takýto nástroj nie je k dispozícii, potom je možné na drevený prúžok upevniť brúsny papier P240 na báze tkaniny a ručne odstrániť náterovú vrstvu. Ťažšie a dlhšie, takže má zmysel hľadať „elektrifikovanú alternatívu“.

Čistenie kúpeľa zo starého náteru ručne.

Okrem papierového smaltu môžete použiť kameň na odstránenie smaltu. Vrstva starého smaltu sa odstráni pred vzhľadom kovového lesku.

Povrchy kúpeľa by mali byť bezprašné. Najlepšie sa to dosahuje pomocou výkonného vysávača.

 • Po tejto práci by sa mal kúpeľ čistiť pomocou vysávača a odstrániť z neho kefku. Ak nie je vysávač, potom použite suchú suchú kefku na zber suchých nečistôt.
 • Ďalším krokom je dobre umyť kúpeľ z abrazívnych častíc a čistiaceho prostriedku. Nádoba by sa mala čistiť tak, aby na stenách neboli žiadne malé frakcie materiálov. Vyžaduje dokonalú čistotu.

Po dôkladnom opláchnutí sa kúpeľ vysuší a zohreje sa v sušičke.

 • Potom sa kúpeľ musí vysušiť a zohriať pomocou stavebnej sušičky.
 • Na ochranu kúpeľa pred vniknutím vody a batérie a sprchy - z akrylových náterov, by mali byť tieto vhodne zabalené do plastových vrecúšok a zaistené na vodovodnom príslušenstve s krycou páskou alebo gumovými pásmi.

Miešanie dvojzložkového automobilového tmelu na opravu triesok.

 • Ak je obnovený liatinový kúpeľ, potom, keď sa čistí, môžu sa v kovu nachádzať tmavé triesky. Ako opravárenský materiál sa odporúča používať automobilový polyesterový tmel po dobu 15 ÷ 20 minút alebo epoxidovú dvojzložkovú zmes. Po vytvrdnutí opravnej náplasti je jej povrch brúsený jemným brúsnym papierom. Čip musí byť uvedený na úroveň hlavného povrchu.

Odmasťovanie povrchov kúpeľov očistené od starého smaltu.

 • Potom sa vyčistený a opravený kúpeľ zotrie mäkkou, čistou handričkou navlhčenou v rozpúšťadle - kompozícia na nitro-báze, napríklad "646", sa dobre hodí.
 • V dôsledku vykonaných prác je potrebné získať suchú, čistú nádobu.

Odtokové a prepadové otvory sú demontované, oblasti okolo otvorov sú starostlivo spracované

 • Nezabudnite ešte na jednu vec - je vhodné okamžite odstrániť systémy na odvodnenie a to aj pred čistením. Na miesto sa vráti až po vyschnutí nového náteru. Po odstránení sa odporúča zrevidovať kovové prvky, spojovacie rúrky a sifóny, aby sa v prípade potreby mohli nahradiť novými.
 • Ak je stena pozdĺž kúpeľa už obložená keramickými obkladačkami, potom by mala byť chránená pred akrylom, lepiacou páskou.

Proces vykonávania reštaurátorských prác

Obnovenie akrylového kúpeľa možno rozdeliť do štyroch etáp:

 • Príprava povrchu - práve sme o tom hovorili podrobne.
 • Príprava maliarskej kompozície.
 • Aplikácia a distribúcia akrylového zloženia na povrchu kúpeľa.
 • Veľmi dôležitá je posledná etapa, ktorou je vytvorenie optimálnych podmienok pre sušenie aplikovanej obnovovacej vrstvy. Od neho závisí kvalita očakávaného výsledku a trvanlivosť prevádzky aktualizovaného kúpeľa.

Práce sa teda vykonávajú v nasledujúcom poradí:

ilustrácieStručný opis vykonaných operácií
Prvým krokom pozdĺž pripraveného na maľovanie vane na podlahe by malo byť položenie novín alebo plastového obalu. Ten istý materiál musí byť uzavretý a strana nádrže tak, aby sa na tieto povrchy nedostala farba.
Ak sa na ochranu podlahy používajú noviny, odporúča sa ich upevniť spolu s lepiacou páskou tak, aby sa počas pracovného procesu nepohybovali, alebo by sa mali ukladať v niekoľkých vrstvách.
Ďalej je čas urobiť maliarsku kompozíciu.
Aby bola vysoká kvalita, dobrá priľnavosť a dlhý čas, musí byť riadne pripravená. Na privedenie náteru do "bojovej pohotovosti" je potrebné zmiešať tekutý akrylát s tužidlom v pomere presne určenom výrobcom.
Je potrebné poznamenať, že polymérna akrylová kompozícia má hustú a tvrdiacu prísadu - tekutejšiu konzistenciu. Miešanie oboch zložiek je pomerne tvrdé a je obzvlášť ťažké najprv „zdvihnúť“ materiál zo spodnej časti vedra.
Preto sa dôrazne odporúča dôkladne premiešať samotný tekutý akrylát pred infúziou tvrdidla.
Ďalším krokom je tužidlo naliate do akrylu a dôkladné premiešanie zmesi začína aspoň 10 minút.
Farba by mala byť absolútne homogénna a elastická, inak v náteroch na stenách kúpeľa budú pravdepodobne vrstvy vytvrdené tak, ako by mali.
Na miešanie môžete použiť dýzový mixér namontovaný na elektrickej vŕtačke. Nič nebráni tomu, aby sa tento proces vykonával manuálne, ale miešanie bude trvať oveľa dlhšie.
Ak sa práca bude vykonávať pomocou mixéra, potom je potrebné skontrolovať kvalitu hotového náteru tak, že ho ručne premiešate pevnou plastovou alebo drevenou latou.
Nemala by byť žiadna zmienka o rozvode a rôznorodosti.
Ďalej môžete prejsť na farbenie kúpeľa. Vzhľadom na to, že ide o komplexný a starostlivý proces, ktorý neznáša spech, ktorý sa musí vykonávať starostlivo a dôsledne.
Kúpeľ so starým náterom, ktorý je potrebné obnoviť, môže pred čistením vyzerať takto.
Pred začatím práce je potrebné nainštalovať nádobu, pod ktorou bude náter počas farbenia prúdiť pod vypúšťacím otvorom kúpeľa.
Na tieto účely môžete použiť napríklad spodnú časť odrezanej plastovej fľaše.
Vedro s hotovou farbou by sa malo umiestniť na dno vane.
To zjednoduší proces práce, ako aj zníži pravdepodobnosť náhodného úniku prípravku.
Potom sa farba naleje do pripravenej nádoby so štvorcovým alebo obdĺžnikovým prierezom.
Je tiež lepšie robiť nad kúpeľňou, pretože ak sa cez nádrž vylial malý náter, môže sa použiť na kreslenie na povrchu.
Najprv sa odporúča naliať kompozíciu na boky kúpeľa, prechádzajúc pozdĺž stien.
Tento postup pomôže neznečistiť farbu a znížiť riziko náhodného vymazania z blízkej strany.
Farebná kompozícia by mala prúdiť pozdĺž stien kúpeľa.
Po dokončení nalievania okraja nádrže pokračujte podobnými opatreniami na prednej strane.
Ako farba vybuchne v malej nádobe, mala by byť znovu naplnená.
Ďalej je potrebné pomocou gumovej stierky odstrániť prebytočnú farbu, ktorá sa bude zhromažďovať v rohových zónach strán.
Odstráni sa len jeho horná vrstva, to znamená, že špachtľa by sa nemala dotýkať kovovej základne.
Odstránená vrstva musí prúdiť pozdĺž vnútorných stien nádoby.
Keď je horná časť kúpeľa úplne naplnená farbou, začína sa liatie jej vnútorných stien. Tak, aby boli úplne pokryté farbou, ktorá sa postupne odvádza na dno nádrže.
Keď je väčšina stien pokrytá vrstvou farby, na dne kúpeľa sa bude hromadiť dostatočné množstvo, aby sa natrel zostávajúci povrch.
Na uskutočnenie tohto spôsobu sa používa rovnaká gumová stierka, ktorou sa bez tlaku s hladkými pohybmi prostriedok rovnomerne rozloží pozdĺž dna stien a dna nádoby.
Prebytočná farba na spodku je úhľadne zmenšená na vypúšťací otvor, pod ktorým je umiestnená plastová nádoba.
Je veľmi dôležité jemne rozptýliť farbu okolo vypúšťacieho otvoru, pretože v tomto mieste často ostáva hrubšia vrstva farby. Preto nevyschne so zvyškom vrstvy a keď je nainštalovaný v otvore ústia odtoku - môže byť poškodený.
После того как работа будет завершена, необходимо проверить нанесенный слой краски на ровность его распределения. Для этого следует выключить свет в комнате и включить фонарик, или же подсветить поверхность с помощью телефона. Tiene padajúce zo smerového svetla okamžite odhalia všetky nezrovnalosti.
Ak sa zistia nezrovnalosti, potom, zatiaľ čo farba ešte nebola zachytená a stuhla, môžu byť zarovnané stierkou.
Toto nastavenie je žiaduce na uskutočnenie ideálnej rovinnosti vrstvy.
Zároveň je však potrebné dbať na to, aby sa nezačalo nastavovať, pretože v tomto prípade môžu z špachtle zostať záhyby.
Niektorí majstri odporúčajú, aby po vyrovnaní farby trochu vyschli vrstvu s fénom na budovanie vlasov. Tento proces urýchli nastavenie kompozície, čím sa zabráni tvorbe škvŕn.
Iní experti naopak odporúčajú, aby sa náter nechal vyschnúť veľmi prirodzeným spôsobom.
V prípade tvorby malých vzduchových bublín na povlaku je ľahké ich sledovať mäkkou kefou bez tlaku.
Ale len toto môže byť vykonané tým, že nenastaví farbu, inak nenapraviteľné značky zostanú na povrchu.
Ak sa stopy na kefke vytvoria na novo nanesenom povlaku, zmiznú v priebehu niekoľkých minút, budú dotiahnuté v dôsledku sily povrchového napätia.

Prevádzka kúpeľa je povolená po 24 hodinách, ak je teplota v miestnosti počas práce a počas obdobia sušenia najmenej +25 stupňov. Pri teplote +20 ° C sa farba schne dva dni a pri teplote +17 - nie menej ako 72 hodín. Je však lepšie kúpeľ nepoužívať tri dni pri akejkoľvek teplote, pretože počas tejto doby vrstva náteru dokonale stvrdne a získa správnu pevnosť.

Technológiu obnovy povlaku kúpeľa s použitím epoxidového smaltu nemožno nazvať novým, pretože sa používa viac ako tridsať rokov. Obnovovací proces je trochu podobný farbeniu, ale kompozícia na poťahovanie sa výrazne líši od konvenčného náteru.

Na predaj sú dva druhy skladieb - sú profesionálne, používajú sa remeselníci pracujúci so špeciálnymi nástrojmi a smalt, určený pre samostatnú prácu.

Zmesi sa líšia svojou konzistenciou. Profesionálni pracovníci majú nižšiu hustotu, to znamená, že sú kvapalné, pretože sa nanášajú na povrch v niekoľkých vrstvách pomocou striekacích pištolí. Tento proces je pomerne dlhý, pretože každá z vrstiev musí pred aplikáciou dobre vyschnúť.

Materiály pre samostatnú prácu sú silnejšie, takže s nimi je ľahšie pracovať.

Okrem vyššie uvedených možností nájdete redukčné činidlo v aerosólových nádobách na predaj. Tieto zlúčeniny sa ľahko a rýchlo aplikujú, ale materiál nie je bohužiaľ mimoriadne trvanlivý a jeho životnosť nie je dlhšia ako jeden rok.

"Epoxín" - smalt na obnovenie kúpeľov.

Epoxidové zlúčeniny, ako aj akrylové emaily sú dvojzložkové zmesi. Pre samostatné reštaurátorské práce sa najčastejšie nakupujú Epoksin a Epovin - súbory domácej produkcie. Tieto zlúčeniny tvrdnú dlhú dobu, ale majú prijateľnú cenu.

"Reaflex 50" na obnovu kúpania

Ďalšou, drahšou verziou kompozície na obnovu kúpeľov - je vývoj fínskej spoločnosti "Tikkurila", ktorá je známa mnohým vysoko kvalitným produktom. Na obnovu kúpeľov tento výrobca predstavuje zloženie "Reaflex 50".

Vlastnosti práce s epoxidovým smaltom

Epoxidové dvojzložkové zloženie má špecifické vlastnosti výrazne odlišné od vlastností akrylových materiálov. Preto by mali byť známe a zohľadnené, dokonca aj vo fáze získavania všetkých potrebných.

 • Je veľmi dôležité zvoliť správnu farbu farby a vziať do úvahy, že by sa mala líšiť od farby starého náteru o viac ako jeden alebo dva tóny. Ak má kúpeľ napríklad modrú farbu a plánuje sa, že má snehovo bielu farbu, všetky operácie, vrátane prípravy, sa musia vykonať viackrát, až kým sa starý náter úplne nezablokuje. Inak bude sfarbenie vyzerať len nedbanlivo a nerovnomerne.
 • Ďalším bodom, ktorý je potrebné brať do úvahy pri výbere epoxidových kompozícií, je to, že takáto dvojzložková zmes po kombinácii týchto dvoch zložiek sa musí používať po obmedzenú dobu. Preto pri nákupe farby si musíte pozorne prečítať návod od výrobcu. Doba tuhnutia a začiatok vytvrdzovania sa môže pohybovať od 30 minút do štyroch hodín. Potom, čo zmes začne zahusťovať, nebude rovnomerne padať na povrch kúpeľa. Vzhľadom na túto vlastnosť materiálu a doterajšie skúsenosti s epoxidovou zmesou je nevyhnutné, aby sa množstvo, ktoré sa má vyrobiť, miesilo v čase určenom výrobcom.

Pokyny na použitie konkrétneho zloženia a jeho vlastnosti sú umiestnené na pôvodnom obale.

 • Rôzne formulácie majú rôzne doby schnutia pre každú vrstvu. Napríklad prvá vrstva "Reaflex 50" sa nastaví počas prvej hodiny po aplikácii na povrch, ak je teplota vzduchu v miestnosti +23 stupňov. Všetky nasledujúce vrstvy sa však aplikujú iba osem hodín po aplikácii predchádzajúceho.

Výhody a nevýhody epoxidového smaltu pre vane

Pri výbere tejto možnosti obnovy je potrebné mať predstavu o jej výhodách a nevýhodách.

K jeho výhody zahŕňajú:

 • Dostupné náklady zlúčenín v porovnaní s rovesníkmi.
 • Proces nanášania epoxidových emailov je pomerne jednoduchý, takže aj neskúsený majster môže robiť prácu, keď si preštudoval pokyny od výrobcu umiestnené na obale.
 • Vďaka hustote a vysokej priľnavosti skloviny vytvára rovnomerný náter, dobre vyplňuje trhliny, plytké triesky a póry podkladu.
 • Odolnosť proti mechanickým, chemickým a biologickým účinkom.
 • Dlhá prevádzková doba krytia. Pri intenzívnom používaní kúpeľa bude vrstva epoxidovej skloviny trvať päť až sedem rokov.
 • Na samo-aplikáciu je možné nájsť formulácie na trhu, ktoré zabavia 4 hodiny po miesení, čo dáva viac času na prácu. Ak sa rozhodne použiť epoxidovú zlúčeninu na obnovu kúpeľa, je potrebné zvoliť takú možnosť smaltu.
 • Tento materiál je vhodný na obnovu oceľových i liatinových kúpeľov.

Nevýhody farby na báze epoxidu zahŕňajú nasledujúce body:

 • Kúpel potiahnutý epoxidovým lakom je pripravený na prevádzku až po 7 ÷ 8 dňoch po nanesení poslednej vrstvy.
 • Po natretí nádoby touto kompozíciou sa neodporúča vstupovať do kúpeľne na dva alebo tri dni, aby sa v miestnosti nezvyšoval prach, ktorý sa usadí na suchej podlahe.
 • Čím dlhšia je nanesená vrstva smaltu, tým je povlak silnejší a odolnejší voči rôznym vplyvom. Preto je najlepšie vyrábať farbivá pred odchodom do krajiny alebo na dovolenku. V tomto prípade bude vrstva farby schopná dobre vyschnúť a stvrdnúť.
 • Žltnutie povlaku je možné po niekoľkých rokoch. Preto je lepšie zvoliť nie biely, ale farebnú verziu smaltu, na ktorom zmena farby nebude tak výrazná.
 • Nepríjemný zápach farby, ktorý však po nejakom čase úplne zmizne.

Samostatné reštaurátorské práce

Nástroje na prácu s epoxidovým smaltom

Sada nástrojov na prácu so zmesou na báze epoxidu je trochu odlišná od súpravy na prípravu a aplikáciu akrylového smaltu. Pre proces smaltu budete potrebovať:

 • Profesionálni majstri najčastejšie používajú striekaciu pištoľ a na samo-aplikáciu aplikujú valček a kefku z fleutze.
 • Pinzeta na odstraňovanie chĺpkov a valčekov.

Okrem toho budete potrebovať maskovaciu pásku, nôž, novinový alebo plastový film na ochranu povrchov pred farbou, ako aj odmasťovač - acetón alebo lakový benzín.

Niekoľko slov musí byť povedané o zvláštnostiach práce s nástrojmi pri aplikácii epoxidovej zmesi:

 • Použitie striekacej pištole zabezpečí rovnomerný povlak na povrchu smaltu. Mal by sa však používať len so skúsenosťami s ním.
 • Ak sa na farbenie použije valček, je potrebné mať k dispozícii kefku tesne pri ruke, ktorá sa používa na vyrovnanie farby v oblastiach, ktoré sú pre valec ťažké.
 • Najlepšie je naliať malú farbu na spodok kúpeľa a potom pomocou valčeka ho rozložiť na steny a boky. Podľa potreby sa farba pridáva na dno.
 • Neodporúča sa dávať prednosť len kefke, pretože nebude schopný zabezpečiť rovnomerné pokrytie. Okrem toho, vlasy z kefy zostanú na povrchu farby.

Reštaurovanie epoxidových kompozícií

Teraz, s vedomím základných nuansy práce s epoxidovou sklovinou, môžete pristúpiť k zváženiu procesu aktualizácie kúpeľa.

Vzhľad kúpeľa pred jeho prípravou na maľovanie.

Príprava kúpeľa na maľovanie touto zlúčeninou sa nelíši od podobných opatrení pri použití akrylovej farby - to bolo podrobne popísané vyššie.

Proces nanášania epoxidového smaltu na starý náter je tiež trochu podobný akrylu, ale má určité rozdiely.

Takže po fáze prípravy a odmasťovania povrchov prejdite na operácie farbenia:

ilustrácieStručný opis vykonaných operácií
V uvedenom príklade sa na obnovu kúpeľa použila farba „Tikkurila Reaflex 50“.
Zmiešajte základné zloženie s tužidlom podľa pokynov výrobcu.
Pri miešaní dvoch zložiek, nesmieme zabúdať, že životaschopnosť tejto farby je len 4 hodiny - to nestačí, a tam by malo byť dosť času na všetko. Je však lepšie byť opatrný - obsah nádob by ste nemali úplne kombinovať. Najlepšou možnosťou by bolo vziať polovicu jednej a ostatných plechoviek.
Miešanie sa môže uskutočňovať v čistej umývanej plastovej nádobe z použitých náterových hmôt.
Hotová farba je najlepšie položená na dno vane - pomôže ju úplne použiť až po poslednú kvapku. Ďalšia možnosť uvedená vyššie je vyplniť časť farby na dno nádrže a potom ju rozdeliť na povrchy. Tu si každý majster vyberá spôsob, ktorý je pre neho vhodnejší na prácu.
V tomto prípade bol na farbenie zvolený valec s kompaktnou veľkosťou, vďaka ktorej je možné ponoriť ho do nádoby s farbou.
Ak má valec väčší rozmer, potom môžete použiť špeciálny zásobník na farby alebo môžete naliať farbu priamo do kúpeľa.
Farbenie začína od stien kúpeľa zhora a postupne klesá do jeho spodnej časti.
Je veľmi dôležité zabezpečiť, aby na povrchu neboli žiadne šmuhy. Ak sa objavia, musia byť okamžite vyzdvihnuté, rozdeľovať farbu do blízkych oblastí, aby sa zabránilo jej zachyteniu.
Farba podkladu sa môže objaviť cez prvú nanesenú vrstvu farby. Zdá sa, že farba padla nerovnomerne - ale nemali by ste paniku.
Keď je kúpeľ úplne natretá, je potrebné, aby sa na jeho sušenie poskytol čas - približne dve hodiny.
Aby bol spoj farby laku vane a steny rovnomerný, je potrebné vopred prilepiť maskovaciu pásku na stenu, inak bude krivka zakrivená, ako je znázornené na tomto obrázku.
Druhá vrstva potlačí prvú vrstvu a povlak bude rovnomernejší.
To môže byť zastavené, pretože kúpeľ bude teraz podstatne odlišný od pôvodného stavu - ako vo vzhľadu, tak v hladkosti stien.
Ak je túžba získať náter, ktorý je ideálne aj vo farbe, potom stojí za to použiť iný, tretí náter farby. Tento proces sa však môže uskutočniť len za deň, pretože prvé dve vrstvy musia uchopiť vo veľmi vysokej kvalite.
Po nanesení tretej vrstvy musí byť kúpeľňa uzavretá, najlepšie na týždeň - aby farba úplne vyschla.
Nie neskôr ako o sedem dní sa inštalujú aj armatúry odtokového systému.
V hotovej forme kúpeľ získa jednotnú bielu alebo inú vybranú farbu, ktorá úplne pokrýva všetky tmavé oblasti, ktoré sa objavia na kúpeli počas jej predchádzajúceho pôsobenia.

V neprítomnosti valca môže byť práca vykonávaná štetcom, začínajúc zo strán, potom sa pohybuje k stenám a končí dnom nádoby.

Farbenie kúpeľa štetcom.

Pomocou tohto nástroja je potrebné neustále sledovať chĺpky, ktoré zostali na povrchu, ktoré by mali byť okamžite odstránené pinzetou.

Všeobecné pojmy, výhody a nevýhody

Pre tých, ktorí sa nechcú „obťažovať“ maľbou, pretože si nie sú istí, že sa obnovovacia vrstva ukáže ako vysoko kvalitná, je tu ďalšia možnosť, ktorá môže osviežiť kúpeľ len za hodinu.

Ak si želáte, môžete nájsť alebo objednať vložku pre akúkoľvek formu kúpeľa.

Táto metóda sa prilepí do akrylovej vložky. Táto aktualizácia bude o niečo drahšia, ale je absolútnou zárukou, že kúpeľ bude nerozoznateľný od nového.

Akrylové vložky v kovovom kúpeli sa vyrábajú v rôznych farbách.

Výrobná technológia vložky je jednoduchá - akrylová doska sa zahrieva a potom sa z nej vytvorí vložka požadovanej veľkosti a tvaru. Pre vane štandardných tvarov a veľkostí je možné vložku zakúpiť v hotovej forme. Niektoré miestne firmy ich však prijímajú a objednávajú, pričom zohľadňujú individuálne parametre sanitárnych výrobkov.

Ceny za akrylový smalt VGT

Akrylový smalt VGT

výhody Tento spôsob obnovy kúpeľa je nasledovný: t

 • Vložka presne opakuje konfiguráciu misky kúpeľa, takže medzi ňou a základňou nie je žiadna medzera. Vďaka tomu je na prvý pohľad nemožné pochopiť, že ide o reštaurátorskú vložku - kúpeľ vyzerá ako úplne nový výrobok.
 • Po rekonštrukcii sa kúpeľ stáva trvanlivejším, pretože sa už skladá z dvoch materiálov - kovového základu a polymérového vložky.
 • Vďaka vlastnostiam akrylového kúpeľa sa na dotyk oteplí a dlhšie si zachováva vysokú teplotu vody.
 • Akrylová vložka s časom nestmavne a nezakryje sa hrdzavými škvrnami.
 • Akrylový materiál prinesieme s použitím akéhokoľvek pracieho prostriedku s výnimkou tých, ktoré obsahujú abrazívne zložky.
 • Pútka sú odolnejšie voči mechanickému poškodeniu a ak sa vyskytnú, opravy sa môžu vykonať pomocou tekutého akrylu a leštením.
 • Výrobný materiál má antibakteriálne vlastnosti, takže na ňom nie sú žiadne kolónie plesní alebo húb.

Na obrázku je rozdiel: pred a po montáži do akrylovej vložky.

nedostatky Túto metódu reštaurovania možno považovať za:

 • Vysoké náklady v porovnaní s farbením sklovinového kúpeľa.
 • Pre inštaláciu akrylovej vložky je nutné vaňu odsťahovať od steny a demontovať dlaždicu, ktorá sa nachádza na jej stranách. Demontáž obkladového materiálu vedie k dodatočným nákladom.
 • Vložka trochu zmenšuje objem kúpeľa.
 • Pre inštaláciu vložky bude potrebné pozvať sprievodcu. Neodporúča sa robiť prácu sami, pretože ak urobíte chybu, bude veľmi ťažké a drahé ju opraviť. V každom prípade dôjde k poškodeniu vložky.

Vložiť operácie

Inštalačné práce zahŕňajú zdanlivo nekomplikované operácie. Ale pri najmenšom narušení technológie alebo dokonca nešikovnom pohybe dovolenom neskúsenosťou môžete zničiť kúpeľ a vložku.

Brúsne vane pred inštaláciou chlopní.

 

Uvádzame však hlavné operácie:

 • Prvá vec, ktorú treba urobiť pri začatí práce, je demontáž hrdla kúpeľa a prepad.
 • Ďalej, pred inštaláciou vložky sa povrch kúpeľa obrúsi, aby sa získala svetlá drsnosť. Pre túto etapu použite brúsku alebo elektrickú vŕtačku s hrotom smaltu.
 • Potom musí byť nádoba dobre očistená od smaltu. Tento proces sa vykonáva pomocou vysávača.
 • Po vyčistení kúpeľa by sa mal sušiť sušičom na vlasy, pretože všetky povrchy musia byť úplne suché.
 • Ďalším krokom v záložke je určenie presného umiestnenia odtokových otvorov - to je možné vykonať pomocou meraní alebo opatrne umiestniť jazýček do vane a vonku, cez otvory označiť značky na vložke.
 • Potom sú na značkovacích oknách orezané. Na vykonanie tejto práce sa používa elektrická vŕtačka s vrtákom požadovaného priemeru. Otvory v kúpeli a jazýček by sa mali ideálne zhodovať, takže značenie sa musí robiť veľmi presne.

Aplikácia peny pre montáž vložky.

 • Na vnútorné povrchy kúpeľa sa teraz aplikuje montážna pena alebo špeciálne lepidlo na báze akrylu.

Prilepenie úchytiek v miske kúpeľa na polymérne lepidlo.

 • Potom je uško nainštalované v miske, je dobre stlačené a kúpeľ, ak bol zatlačený dozadu, sa presunie na stenu.
 • Potom sa okamžite, až kým sa lepidlo nezachytí, vrátia sa ústiky odtoku a prepadu a priskrutkujú sa do otvorov.
 • Na konci kúpeľne je naplnená vodou, ktorá pevne zatlačí vložku na základňu. Voda v nádrži sa musí nechať niekoľko hodín, kým je lepidlo alebo pena úplne suchá a tieto dva prvky spolu pevne spoja.

Весь процесс, начиная от подготовки и заканчивая установкой вкладыша, займет несколько часов. А срок эксплуатации такой обновленной ванны заявляется производителями около 20 лет.

*  *  *  *  *  *  *

Итак, получив информацию о материалах и технологиях реставрации ванны, о достоинствах и недостатках каждого из них, можно выбрать оптимальный для себя способ. V každom prípade by takáto aktualizácia bola lacnejšia ako úplná výmena vane za nový model.

Poďme dokončiť publikáciu so zaujímavým videom, v ktorom majster krok za krokom ukáže celý proces obnovy kúpeľa s tekutým akrylom.

Загрузка...