Steny a strop

Huba v kúpeľni, ako odstrániť

Forma plaku na stenách a strope kúpeľne nemožno nazvať vzácnym javom. Takmer každý majiteľ domu čelil podobnej pohrome. Tento proces však nemožno ignorovať, pretože hubové lézie (a plesne nie sú ničím iným ako hrozné kolónie húb) negatívne ovplyvňujú zdravie všetkých obyvateľov bytu. A to je - mierne povedané ...

Huba v kúpeľni, ako odstrániť

Pri prvom prejave príznakov takejto lézie - čierneho alebo tmavozeleného plaku, by sa mali prijať najnaliehavejšie opatrenia. Ale mnohí ani nevedia, kde začať odstránenie kolónie. Len na umývanie čierneho kvetu zo stien nebude stačiť, a v krátkom čase sa všetko vráti. Nie je to len čistenie, ale v doslovnom zmysle slova - liečba stien pre plesňové infekcie.

Nie ste si istí, kde začať? - tu je uverejnený náš článok: ako odstrániť huby v kúpeľni so zárukou, že sa už nevrátia. V prvom rade je však potrebné uviesť, pre čo sú kolónie plesne nebezpečné, a tiež zistiť príčinu ich výskytu.

Forma je kolónia jednobunkovej huby, ktorá znásobuje spóry. Tieto spóry, ktoré majú mikroskopické rozmery, sú takmer všeobecne prítomné vo vzduchu, pretože sú nesené spolu s prachovými masami.

Kúpeľňový strop pokrytý plesňou.

Ak je situácia v dome priaznivá, pleseň nenašla „miesto na registráciu“, potom si ľudské telo ani nevšimne tieto spory v malom množstve (okrem ľudí s výraznými alergickými predispozíciami). Je to iná záležitosť, ak sa kolónia usadila, začala rásť a sama o sebe sa zmenila na trvalého "generátora" týchto sporov. Potom sa nevyhnutne dostanú do ovzdušia priestorov vo veľkých množstvách, prispievajú k rýchlemu ďalšiemu rozvoju kolónií. Keď však vstúpia do ľudského tela, začínajú predstavovať zvláštne nebezpečenstvo, čím provokujú množstvo nebezpečných chorôb.

 • Alergické reakcie sú veľmi závažné a rozširujú sa aj na tých ľudí, u ktorých iné alergény predtým neurobili.
 • Choroby dýchacích ciest. Pri neustálom vdychovaní spóry môže mať človek dokonca také vážne ochorenia, ako je zápal pľúc a astma, s prechodom na nezvládnuteľnú chronickú fázu.
 • Kožné ochorenia - dermatóza, mykózy a iné lézie.
 • Možný stav vyčerpania, poruchy trávenia, nevoľnosť, závraty a bolesti hlavy.
 • Pri neustálom vystavení organizmu plesňovým plesniam sa môžu vyskytnúť veľmi závažné systémové poruchy pľúc, pečene, obličiek a ďalších orgánov.

Plesňové lézie sú obzvlášť nebezpečné pre starších ľudí, deti, ako aj pre osoby, ktoré sú náchylné na alergické reakcie. Lekárska štatistika pozná veľa prípadov smrti.

Veľmi závažné poškodenie je spôsobené hubovými infekciami a stavebnými štruktúrami. Na toto by sa nikdy nemalo zabúdať. Čím dlhšie bude "oneskorený" boj s touto patogénnou mikroflórou, tým ťažšie bude vyrovnať sa v budúcnosti.

Forma, ktorá vznikla na povrchu stien a stropu postupne rastie vo vnútri a ničí štruktúru stavebných materiálov. To vedie k oddeleniu omietky a dekoratívneho obkladu.

Forma, ktorá prenikla do štruktúry betónových dosiek, z nich čerpá vápenec, čo dramaticky zvyšuje krehkosť materiálu. Okrem toho v dôsledku vitálnej aktivity huby vznikajú produkty rozkladu, čo vedie k vnútorným napätiam. V prípade nedodržania včasných opatrení môže dôjsť k zničeniu povrchových vrstiev dosiek alebo muriva. Potom budú potrebné značné výdavky nielen na odstránenie plesní, ale aj na opravu stien a stropov.

Neošetrené drevo sa stáva mimoriadne náchylné na plesňové infekcie.

Ale pre drevené časti je pleseň úplne deštruktívna - za pár rokov dokáže „zjesť“ kvalitné drevo. Našťastie, ak hovoríme len o cieli. Ale ložiskové diely môžu byť prekvapené!

Najprv musíte pochopiť, prečo sa v kúpeľni môže objaviť kolónia plesní. A dôvody na to sú viac než dosť!

Priaznivá mikroklíma na tvorbu plesne je teplom prostredí, ktoré je neustále kŕmené vlhkosťou. Je zrejmé, že kúpeľňa je miestom, kde sa tieto dva ukazovatele kombinujú. Súčasne kúpeľňa nemá spravidla okno, s ktorým by sa dalo priamo vetrať, čo tiež prispieva k mierovému rastu patogénnej mikroflóry.

Účinná ventilácia preto vždy zohráva v kúpeľni osobitnú úlohu. Tak, aby sa všetky výpary nezdržiavali na stenách a strope a v čo najkratšom čase boli odvádzané cez výfukové kanály. Na zvýšenie účinnosti odsávacieho vetrania je prirodzený ťah veľmi často podporovaný zabudovanými ventilátormi.

Efektívna ventilácia v kúpeľni a WC - otázkou nie je toľko pohodlia, koľko bezpečnosti bývania!

Pre niektorých sa takéto kategorické tvrdenie môže zdať nadsadené, ale je to naozaj tak! Ako trvalo a efektívne dosiahnuť vetranie v kúpeľni a WC- prečítajte si špeciálnu publikáciu nášho portálu.

Samozrejmosťou je jednoduchšie usporiadanie ventilačného systému v súkromnom dome, ktorý začína jeho rozvojom aj pri vypracovaní spoločného projektu. Za podmienok bytu môže byť problém plesne na strope a stene kúpeľne o niečo ťažší, pretože nie vždy je to bežné vetranie, ktoré plne riadi jeho funkcie. Najmä časté zlyhania sú v starých domoch, v ktorých sú ventilačné kanály buď upchaté nečistotami alebo preťažené.

Jednou z možných možností na zabezpečenie vetrania cez stenu domu, ak sú bežné výfukové kanály v nevyhovujúcom stave.

V tejto situácii však môžete nájsť cestu von. Veľmi často sa v starých apartmánoch kúpele ohraničuje kuchyňa. Preto môžete vetracie potrubie položiť z kúpeľne pod stropom kuchynskej miestnosti a previesť ho cez stenu priamo na ulicu. Tým, že je vybavený dodatočným kanálom na odsávanie z kúpeľne aj z kuchyne (mimochodom sa často vytvárajú aj ideálne podmienky na vývoj plesní).

Zaujímavé je, že vlastníci bytov, dokonca aj s normálne pracujúcimi výfukovými kanálmi, často vytvárajú podmienky pre extrémne nízku účinnosť ventilácie. Cesty sú blokované pre normálny tok vzduchu do obytných priestorov alebo pre jeho voľný obeh z prítoku do výfukového potrubia v kuchyni, kúpeľni alebo WC. A keďže tam nie je žiadny prílev, potom nie je nič, čo by sa dalo vytiahnuť ...

Všade sú inštalované napríklad kovové a plastové okenné systémy, ktoré hermeticky uzatvárajú cesty prirodzeného prúdenia vzduchu. S týmto prístupom by sme nemali zabúdať na časté vetranie alebo inštaláciu ventilačných nasávacích ventilov.

Ďalšia chyba - veľmi tesné dvere medzi miestnosťami a pri vchode do kúpeľne a WC. To znamená, že blokujú normálne cirkulačné cesty. A problém je riešený veľmi jednoducho - inštaláciou úhľadných, pekne vyzerajúcich ventilačných mriežok na dverných paneloch nižšie.

Ventilačný gril na dverách do kúpeľne.

Samozrejme je potrebné premýšľať prostredníctvom efektívneho vetrania miestnosti s vysokou vlhkosťou pred vznikom plesne. Ale ak sa takého obťažovania stalo, potom, začať bojovať, mali by ste správne pochopiť - ak nechcete prispôsobiť ventiláciu, potom všetka práca môže ísť dole mozgov, pretože to nebude trvať dlho, kým sa vývoj húb opakuje.

Ako sa vysporiadať s rôznymi typmi húb sa budeme zaoberať v nasledujúcich častiach publikácie.

Má zmysel začať aspoň stručnú informáciu o niektorých typoch húb, ktoré sa zvyčajne musia riešiť. Vychádzajú z rôznych materiálov a pri ich odstraňovaní vyžadujú odlišný prístup.

Najčastejšie sa musíte vyrovnať s tmavými škvrnami plesne. Typickými miestami jeho vzniku sú zle vetrané kúpeľne a kúpeľne, kuchyne. Niekedy sa však rozsiahle lézie nachádzajú v obývacích izbách, najmä na vonkajších stenách, v rohoch a na svahoch okien.

Pleseň môže nájsť živné médium aj na dlaždici, na spojoch medzi ňou a tiež na plastových paneloch, v miestach, kde sa kondenzát zachytáva a zadržiava.

Nezamieňajte takéto prejavy so špinou, pretože sú spôsobené určitými typmi mikroorganizmov:

 • Hnilobná baktéria (hnedá, bakteriálna, biela hniloba) a modrá huba sa vyskytuje na drevených povrchoch, napríklad ak je kúpeľňa pokrytá drevenou šindľou. Na iných materiáloch tieto mikroorganizmy nežijú. Aby sa zastavil proces ničenia dreva, musí sa ošetriť jedným z fungicídnych roztokov.
 • Čierna pleseň je najčastejšia a najnebezpečnejšia pre ľudský druh huby, ktorej kolónie rastú ako na povrchu, tak aj vo vnútri štruktúry steny. Skupina týchto húb zahŕňa Ulocladium, Aspergillus, Chaetomium a ďalšie. Čierna pleseň sa objavuje na povrchoch vyrobených z organických materiálov a na keramických obkladačkách, v spojoch medzi nimi, vo vrstve farby, v murive, v silikóne a iných materiáloch, v ktorých sa môže akumulovať vlhkosť.

Tradičný spôsob dokončovania kúpeľní je obkladanie keramickými obkladačkami, omietkami alebo zatváraním panelmi, pod ktorými zostáva „holá“ tehla, betón alebo omietková stena.

Preto sa nižšie bude považovať za niekoľko spôsobov, ako sa s tým vysporiadať.

Čistenie povrchov z kolónií húb

Ak chcete sa zbaviť huby používa veľa rôznych techník. Na tento účel sa používajú ako hotové nástroje vyrábané v priemyselných podmienkach, tak vynájdené domácimi remeselníkmi.

Pred použitím jednej z metód sa odporúča skontrolovať, ako hlboko sa huba podarilo preniknúť do základného materiálu.

Tapetu v kúpeľni možno prilepiť len vtedy, keď je vybavená veľmi účinným vetraním. V opačnom prípade je forma pod tapety takmer zaručená v priebehu času.

 • Ak je kúpeľňa pokrytá tapetou, a čierne škvrny sa objavia na nich, potom bude potrebné sa zbaviť tejto dekoratívne krytiny bez akejkoľvek ľútosti. V opačnom prípade forma nemôže byť odstránená, pretože mokrý papier sám o sebe je živnou pôdou pre to.
 • Ak sa škvrny vytvorili na švoch medzi dlaždicami, potom stojí za to chodiť na nich so smirkovým papierom. Je možné, že po odstránení vrchnej vrstvy injektážnej malty sa pod ňou nájde čistý materiál, ktorý bude potrebné spracovať jedným z nižšie uvedených prostriedkov. Ak forma prenikla do celej hĺbky švu, čo sa stane, ale len zriedka, potom budete musieť odstrániť všetku injektážnu hmotu, inak sa spoje po krátkom čase opäť čierny.

Silikónový tmel, ovplyvnený čiernou plesňou.

 • Ak je forma tvorená na silikóne, ktorý napríklad zapečatil spoj medzi kúpeľňou a stenou, potom to určite musí byť odstránený na zem, a potom dobre vyčistiť povrch zvyškov huby a spracovať s jedným zo špeciálnych nástrojov.
 • Z povrchu dlaždice sa pleseň ľahko vymyje, ale po jej odstránení musí byť obloženie ošetrené roztokom, ktorý môže zničiť zvyšky huby.
 • Plastové steny a stropné obklady ovplyvnené patogénnymi formáciami budú musieť byť demontované kvôli antiseptickému spracovaniu štrbín panelov. Niekedy musíte úplne dokončiť povrch - pri nízkych nákladoch na panely, je to ešte výhodnejšie a rýchlejšie. Ale samotná stena pod podšívkou - musí byť ošetrená!
 • Ak je huba zasiahnutá vrstvou omietky stropu alebo steny po celej jeho hĺbke, potom sa tiež odporúča vyčistiť. Pred aplikáciou nového obloženia musí byť povrch dobre vysušený a potom upravený zlúčeninami, ktoré prenikajú hlboko do základnej štruktúry.

Po odstránení materiálov pokrytých plesňou musí byť kúpeľňa dobre vetraná a potom vysušená. V tej istej fáze sa môžete vyrovnať s usporiadaním odsávacieho vetrania, ak predtým nefungovalo dostatočne efektívne.

Ďalej môžete pristúpiť k úprave častí stien a stropu dezinfekčnými antifungálnymi činidlami.

Činidlá na odstraňovanie plesní

Ako bolo uvedené vyššie, existuje veľa rôznych prostriedkov na boj proti čiernej plesni. Niektoré je možné zakúpiť v hotovej forme v obchode, iné sú vyrobené samostatne doma.

Hotové zlúčeniny na boj proti hubám

Ak sa nájdu rozsiahle plochy stien a stropných povrchov poškodených hubou, potom by bolo najlepšie použiť hotové roztoky určené špeciálne na zničenie huby. V špecializovaných predajniach chemikálií pre domácnosť predstavoval pomerne široký sortiment podobných produktov. Ak si kúpite tekutú kompozíciu, odporúča sa vybrať fľaše, ktoré sú už vybavené sprejom. Takáto aplikácia aerosólu prispieva k hospodárnemu použitiu a dobrému prieniku roztoku do štruktúry materiálu povrchov.

Nižšie uvedená tabuľka obsahuje zoznam niekoľkých chemických látok, ktoré podľa hodnotenia spotrebiteľov preukázali svoju účinnosť:

ilustrácieStručný opis kompozície
Americké Clorox Bleach Pen pre anti-plesňové ošetrenie.
Je vyrobený vo forme gélu, baleného v puzdre, vyrobenom vo forme ceruzky. Vďaka tvaru takéhoto obalu sa gél výhodne aplikuje na švy medzi obkladovými dlaždicami. Gél sa spotrebuje veľmi ekonomicky, pretože dávkovač je nainštalovaný na ceruzke.
Nástroj dokonale odstraňuje spóry plesní a bieli povrch, preto je vhodný v prípadoch, keď sú spoje medzi dlaždicami utesnené bielou škárou.
Spoločnosť Clorox vyrába sériu prostriedkov určených na čistenie rôznych povrchov. Okrem ceruzky môžu byť kompozície balené v plechovkách alebo vo fľašiach so sprejovou fľašou.
Cillit Bang (UK) je značka známa všetkým Rusom. Spoločnosť vyrába mnoho chemických výrobkov určených pre rôzne domáce potreby a jedným z nich je riešenie boja proti čiernej plesni.
Fľaša je vybavená striekacou pištoľou, ktorá umožňuje striekanie prostriedku priamo do veľkých plôch stien a stropu poškodených hubami.
Okrem kapitálových povrchov je tento nástroj vhodný na čistenie foriem zo záclon v kúpeľni.
Pri striekaní nastrieka sprej a vytvára pomerne ostrý nepríjemný zápach.
Odstráni jamky z plôch z plochých povrchov, ale nezáleží na tom, či sa hromadia, keď sú lokalizované vo švoch medzi dlaždicami.
"Element T-0" - toto zloženie domácej produkcie, napriek jeho cenovo dostupným nákladom, charakterizujú užívatelia len z pozitívnej stránky.
Fľaša je vybavená tryskovým sprinklerom, ktorý zjednodušuje aplikáciu roztoku na povrchu.
Výhodou tejto kompozície je absencia nepríjemného zápachu. Po nastriekaní spreja na povrch sa na chvíľu ponechá, potom sa opláchne.
Ak sa spracovanie vykonáva správne, forma odchádza a nerobí sa po mnoho rokov, za predpokladu, že organizácia vysoko kvalitného vetrania miestnosti.
"Veksa" - prostriedok na boj proti plesniam s bieliacim účinkom, ideálny pre švy bielej farby, stien a stien.
Sprej vyrába domáca spoločnosť "Pro-Brite" a je to alkalické zloženie obohatené aktívnym chlórom.
Okrem betónových, keramických, kamenných a omietaných povrchov je sprej vhodný na čistenie z foriem a drevených dýh.
"Mellerud" je protiplesňová príprava pôvodnej nemeckej výroby, ktorá hovorí o kvalite výrobku. Takýto nástroj na trhu s domácimi chemikáliami je považovaný za elitný, a teda za super účinný, preto jeho náklady sú dosť vysoké.
Existuje niekoľko produktov od tohto výrobcu na odstránenie plesní. Všetky majú podobné zloženie a sú vhodné na čistenie povrchov kúpeľní.
"Hotovo" je maďarský antibakteriálny liek, ktorý môže potlačiť rozvoj plesní, húb a rias.
Tento prostriedok sa vyznačuje okamžitým účinkom a dobre sa vyrovná so široko rozšírenými kolóniami mycélia a patogénnych mikroorganizmov.
Tento sprej je vhodný na spracovanie povrchov z rôznych materiálov, vrátane dreva.
"Odstraňovač plesní" - izraelská forma liek od Sano sa vyznačuje vysokou účinnosťou a neprítomnosťou nepríjemného zápachu.
Prípravok čistí povrchy, spoje medzi dlaždicami, ťažko prístupnými miestami a záclony v kúpeľni nielen z plesní, ale aj z mydlových a vápenných usadenín. Очистка загрязненных мест с помощью этого средства потребуется три ÷ четыре, а при хорошей вентиляции один ÷ два раза в год.
В российских торговых точках бытовой химии это средство купить пока довольно сложно, но его предлагают многие интернет-магазины, в которых можно легко сделать заказ. Поверьте, оно того стоит…
"Dali" je antifungálne činidlo vyrobené na báze vody, vyrobené v Rusku, určené na elimináciu parazitickej mikroflóry z povrchov, ku ktorým nie je možné priradiť len pleseň, ale aj mäsové riasy s machmi.
Antiseptikum je vhodné ako pre dýhované povrchy, tak pre ich prípravu na konečnú úpravu - natieranie alebo obkladanie.
Liek neobsahuje chlór, dobre sa vstrebáva a má výborný penetračný účinok. V tomto prípade roztok nemá nepriaznivý vplyv na spracovávaný materiál.

Okrem vyššie uvedených prostriedkov je v predaji aj veľmi široká škála ďalších analógov. Ak existuje túžba získať vysoko kvalitný produkt, odporúča sa, aby ste si starostlivo prečítali recenzie používateľov, ktorí majú spoločné skúsenosti s ich používaním pred zakúpením akéhokoľvek lieku.

Video: "SAVO "- lacný, ale veľmi účinný liek proti hubám."

"Folk" znamená bojovať proti hubám

Pleseň spôsobila nepohodlie nájomcom dlho predtým, ako boli vyvinuté profesionálne prostriedky na ich riešenie. Preto sa majitelia domov na experimentálnom základe pokúsili aplikovať na postihnuté povrchy rôzne látky. Existuje teda mnoho rôznych účinných odporúčaní, po ktorých sa môžete s touto pohromou vyrovnať.

Niekoľko možností takýchto kompozícií bude uvedených nižšie.

Produkty obsahujúce chlór

Zlúčeniny obsahujúce chlór sú už dlho známe svojimi dezinfekčnými vlastnosťami - mnohé z profesionálnych nástrojov sú vyrábané na ich báze. Mnohé ženy v domácnosti si už dlho uvedomujú agresívne účinky chlóru na rôzne mikroskopické formy života a používajú ho na ničenie húb.

V kurze sú lieky, ktoré sa zdajú byť navrhnuté pre iné potreby. Známa „belosť“ dobre zvláda napríklad pleseň, ktorá zasiahla malé aj veľké plochy povrchov. Ďalším nástrojom, ktorý našiel svojich obdivovateľov v posledných rokoch je Domestos, určený na čistenie a dezinfekciu hygienických doplnkov. Tento liek bol tiež úspešne použitý na "ošetrenie" povrchov stien a stropov kúpeľne z plesňových útvarov.

Domestos a Whiteness sú účinné prípravky na odstraňovanie patogénnej mikroflóry na povrchu stien kúpeľne.

Samozrejme, veľký "mínus" týchto a podobných prostriedkov je ostrý nepríjemný zápach, škodlivý pre človeka. Z jeho zalievania očí, a tiež zachytáva dýchanie, preto pomocou roztokov alebo gélov obsahujúcich chlór je potrebné prijať primerané opatrenia na ochranu slizníc, dýchacích orgánov a kože.

Prostriedky sa spravidla nanášajú nezriedené na steny a strop pomocou striekacej pištole a na švy medzi dlaždicami - bavlneným tampónom alebo starou zubnou kefkou. V niektorých prípadoch sa však z prípravkov pripraví roztok, ktorý sa zmieša s vodou v pomere 1: 1. Táto aplikácia je dobrá, pretože voda prispieva k aktívnejšiemu prenikaniu chlóru do štruktúry čisteného materiálu z formy.

"Biela" a jedálenský alebo umývacia sóda pomôže vyrovnať sa s plesňou, ktorá vznikla na povrchu kúpeľne.

Okrem toho sa zlúčeniny obsahujúce chlór používajú v kombinácii s inými látkami, napríklad so sódou. K tomu sa vyrába kaša, pozostávajúca z dvoch polievkových lyžíc sódy s kopcom a asi 1 a pol polievkovými lyžicami belosti. Tento nástroj sa po zmiešaní aplikuje na malé postihnuté oblasti povrchov alebo na švy. Potom sa ošetrené oblasti ponechajú dve až tri hodiny na vystavenie kompozícii. Potom by sa liek mal vymyť a potom dôkladne osušiť povrch horúcim vzduchom pomocou sušiča vlasov.

Stolový ocot

Ocot alebo ocot essence je produkt, ktorý možno nájsť v každej kuchyni. Je to vynikajúce antiseptikum, ktoré môže zničiť rôzne typy patogénnej mikroflóry.

Ocot a sóda sú lacné, ale skôr účinné prostriedky na boj proti rôznym kontaminantom a biologickým léziám v kuchyni av kúpeľni.

Použiť ocot môže byť samostatný nástroj, av kombinácii so sódou. Keď sú tieto produkty zmiešané, dochádza k reakcii, ktorá podporuje prenikanie kompozície do štruktúry kolónií plesní. V dôsledku toho dochádza k deštrukcii mycélia najmenej 80%.

Ak sa používa iba 6 ÷ 9% octu, naleje sa do sprejovej fľaše a nastrieka sa na poškodené povrchy, potom sa musia nechať pôsobiť 2 až 3 hodiny. Po tomto čase sa zvyšky huby musia odstrániť tvrdou kefou, potom opláchnuť vodou, vysušiť horúcim vzduchom a potom vetrať miestnosť. Ocot, ako vieme, sa tiež nerozlišuje príjemnou vôňou, ale nie je tak škodlivý pre človeka ako chlór. Okrem toho rýchlo zmizne. Avšak mínus octu sú škvrny, ktoré zanecháva na omietnutých stenách a stropoch.

Soda a ocot môže zvládnuť kolónie plesní, ktoré vznikli na švíkoch medzi dlaždicami.

Na čistenie malých prejavov plesní na kĺboch ​​vane so stenou a na švoch medzi keramickými obkladačkami je vhodnejší ocot, ktorý sa používa so sódou. Táto kompozícia sa aplikuje a trie sa starou zubnou kefkou priamo v procese prebiehajúcom medzi produktmi reakcie, to znamená bezprostredne po zmiešaní. Aplikovaná zmes sa musí nechať dve až tri hodiny, potom sa opláchne a vysuší. Dve lyžice so šmýkačkou si vyžadujú jednu lyžicu octu. Ak je zmes príliš hrubá, môžete pridať ďalšiu lyžičku octu.

Síran meďnatý

Ďalším účinným nástrojom, ktorý sa používa na boj proti rôznym druhom húb, ako aj škodcom na záhradných parcelách, je síran meďnatý. Používa sa na ničenie už vzniknutých kolónií plesní a tiež ako profylaktické činidlo. V druhom prípade sa prášok zriedi vodou a pridá sa do roztokov omietok, ako aj do prípravkov na báze vody. Pokyny na výrobu lieku na rôzne účely možno nájsť na obale lieku.

Užívatelia odporúčajú, aby ste pred nanesením roztoku vitriolu na miesta postihnuté plesňou dôkladne vyčistili mechanicky. Pre tento krok sa používa brúsny papier alebo stierky.

Síran meďnatý je univerzálny prostriedok na boj proti rôznym škodcom vrátane čiernej plesne.

Po mechanickom čistení sa povrchy ošetrujú mydlovou vodou, čo zvyšuje účinok hlavného prostriedku.

Povrch by mal dobre vyschnúť a až potom sa naň nanesie roztok síranu meďnatého špongiou alebo striekacou pištoľou. Pre účinok liečiva na patogénnu mikroflóru sa ponechá na stenách a stene po dobu troch až piatich hodín, potom sa znovu nastrieka. V závislosti od stupňa rastu plesní môže byť potrebné tento proces uskutočniť dokonca trikrát až päťkrát. Pre posledné ošetrenie v roztoku vitriolu, môžete pridať veľkú lyžicu octu.

Sóda na pečenie alebo na pranie

Jedlá sóda alebo umývanie je tiež dobrý "bojovník" s kolóniami húb. Jedna a druhá kompozícia sa môžu použiť vo forme suspenzie alebo kvapalného roztoku. Hustá konzistencia sa aplikuje špongiou a kvapalina sa nastrieka striekacou pištoľou. Na riešenie budete potrebovať jednu alebo dve čajové lyžičky na pohár vody. Aby sa dosiahol kašovitý stav, odoberie sa ľubovoľné množstvo sódy, ku ktorej sa postupne pridáva voda.

Pranie alebo technická sóda je vynikajúcim univerzálnym prostriedkom na čistenie povrchov.

Nie je nutné opláchnuť povrchy ošetrené sódou, to znamená, že na nich môže zostať donekonečna. Výhodou sódy je ich ekologická čistota, účinnosť a absencia nepríjemného zápachu.

amoniak

Roztok amoniaku alebo amoniaku je dobrým nástrojom na čistenie povrchov foriem z tvrdých materiálov. Napríklad smaltovací povlak, sklo alebo keramická dlažba.

Čpavok sa používa v rôznych oblastiach domáceho a záhradkárstva.

Čpavok je možné zakúpiť v každej lekárni a na jeho použitie v domácnosti sa zriedi 1: 1 vodou. Tento roztok sa aplikuje na infikovaný povrch špongiou alebo sprejom a nechá sa pôsobiť niekoľko hodín. Potom sa ošetrené plochy dôkladne premyjú vodou. Ak si vyberiete tento nástroj, musíte si uvedomiť, že má mimoriadne nepríjemný štipľavý zápach, a preto je práca s ním veľmi ťažká.

Peroxid vodíka

Tento liek je vynikajúcim antiseptikom. V každej lekárni si ju môžete kúpiť za úplne malú cenu. Liek je šetrný k životnému prostrediu, nie je nebezpečný a nemá nepríjemný zápach, ale má bieliacu vlastnosť. Preto by sa nemal používať na farebných povrchoch, inak na nich zostanú belavé škvrny.

Peroxid vodíka sa často používa na čistenie povrchov z formy v kombinácii s inými zlúčeninami.

Peroxid sa aplikuje na kolónie plesní neriedené pomocou bavlnených tampónov, pretože dlhšie držia a lepšie sa vzdávajú vlhkosti. Ak sa čistia vodorovné povrchy, odporúča sa ponechať vaty namočenú v peroxide na vrchole ošetrených ohnísk. Ak vyberiete tento nástroj, musíte si uvedomiť, že jeho pôsobenie po aplikácii na vatu trvá len 20 minút. Ak počas tejto doby kvalitatívny výsledok nefungoval, potom sa manipulácia musí opakovať niekoľkokrát, alebo sa má aplikovať iný liek.

Výťažok z čajového oleja

Tento ekologický nástroj je najsilnejším antiseptikom, má príjemnú a trvalú arómu. Olej je vhodný ako na prevenciu plesňových infekcií, tak na ich odstránenie. Extrakt oleja z tea tree možno nájsť v lekárňach alebo v špecializovaných kaderníckych obchodoch.

Olej z tea tree má úžasné vlastnosti a používa sa na rôzne hospodárske a rekreačné účely.

Ak chcete použiť tento liek na odstránenie plesní, musia byť dve čajové lyžičky zmiešané s 0,5 litra teplej vody. Táto kompozícia sa nastrieka na postihnuté oblasti a tento roztok sa nevyžaduje. Ale po úprave kúpeľne sa neodporúča navštíviť asi 12 hodín. Preto je najlepšie urobiť takúto udalosť pred odchodom domov na chvíľu.

Borax (tetraboritan sodný)

Tento minerál je prírodným antiseptikom a je vhodný na čistenie povrchov, na ktorých rástli kolónie plesní. Na prípravu náradia bude potrebné jedno pohár bóraxu a dva a pol litra vody. Kompozícia bude dosť hrubá, takže sa aplikuje na infikované oblasti špongiou alebo mäkkým tkanivom.

Borax sa predáva ako hrubý prášok v plastových vreckách alebo plastových plechovkách.

Po vysušení sa aplikovaný roztok nesmie umyť. Bude stačiť utrieť povrch suchou handričkou alebo papierovou utierkou, ktorá odstráni kryštály bóraxu, ktoré vyšli.

Ak sú infikované rozsiahle priestory povrchov stien alebo stropu, potom sa môžu postriekať roztokom zo spreja. V tomto prípade je roztok vyrobený s nižšou koncentráciou bóraxu - odoberá sa jeden pohár na štyri litre vody. Po postreku je potrebné počkať, kým sa povrch nevyschne, a tiež odstrániť odkrytú patinu.

kreozot

Kreozot sa vyrába z dechtu zriedeného éterom alebo alkoholom. Je to žltkastá kvapalina so silným zápachom. Táto látka je schopná vyrovnať sa s najzložitejšími infekciami povrchu akéhokoľvek materiálu, pretože ľahko preniká do ich štruktúry.

Kreozot je účinný, ale nebezpečný liek.

Je však potrebné vedieť, že kreozot vo väčšine krajín SNŠ a EÚ sa rovná jedu a jeho nebezpečenstvo spočíva v tom, že spôsobuje vážne škody na zdraví v prípade nedodržania bezpečnostných predpisov. Preto by s týmto liekom mal pracovať len profesionálny majster. V prípade vdychovania kreozotových výparov môžete získať najnebezpečnejšie chemické popáleniny dýchacích ciest a ak sa dostane do kontaktu s exponovanou pokožkou, spôsobí pocit pálenia.

Preto, aby sme sa nevystavovali takému vážnemu riziku intoxikácie, je najlepšie využiť viac „mierumilovný“, ale účinný prostriedok nápravy, ktorý nie je schopný poškodiť ľudské zdravie. Ako sme videli, tieto lieky sú dosť dosť.

furatsilin

Známy takmer všetkým Rusom, drogy furatsilin stojí doslova cent a je predávaný v akejkoľvek neďalekej lekárne. Tento liek sa používa nielen na určený účel, ale aj na boj proti plesňovým hubám, pretože je to dosť silný antiseptický prostriedok.

Furacilín sa predáva vo forme tabliet a roztoku.

Pre takéto použitie si môžete vybrať vhodnú formu uvoľňovania lieku. Roztok je pripravený na použitie, ale na rozpustenie pilulky bude potrebné stráviť nejaký čas. Je výhodnejšie kúpiť tablety tým, že je možné vytvoriť roztok s vyššou koncentráciou. Napríklad, aby ste sa zbavili boľavého hrdla, jedna tableta sa zriedi v pohári teplej vody a na zabitie formy môžete zvýšiť koncentráciu dva alebo dokonca trikrát. Roztok furatsiliny je žltý, takže sa musí používať opatrne na spracovanie omietaného stropu alebo stien, pretože môžu zostať stopy. Ale liek je ideálny na čistenie spojov medzi dlaždicami, zapečatených tmavo sfarbenou škárovacou hmotou, ako aj na spracovanie samotnej dlaždice.

Tekutý furatsilín sa môže aplikovať špongiou alebo striekacou pištoľou. Po zaschnutí sa roztok v prípade potreby aplikuje raz alebo dvakrát. Po ukončení povrchovej úpravy opláchnite vodou a osušte horúcim vzduchom.

Viacnásobné riešenia

Mnohé ženy v domácnosti majú svoje vlastné recepty riešenia, čo im umožňuje udržiavať kúpeľňu vo výbornom stave.

Niekoľko takýchto odporúčaní bude uvedených nižšie:

Roztok obsahujúci extrakt z čajovníka.

 • Prvá kompozícia obsahuje olej z čajovníkov, vodu a alkohol. Riešenie je nasledovné:

- jedna čajová lyžička liehového liehu sa naleje na dno nádrže;

- pridáva dve čajové lyžičky oleja z tea tree;

- potom sú tieto dve zložky dobre premiešané - alkohol pomôže rozpustiť olej;

- po jeho rozpustení sa do zmesi pridajú dve šálky teplej vody a všetko sa znova dobre premieša.

Roztok sa naleje do fľaše so sprejom, nanesie sa na poškodené miesta povrchu a nechá sa úplne vyschnúť. V závislosti od výsledku sa môže použiť neobmedzene. Tento nástroj je tiež uskladnený na neobmedzený čas (samozrejme uzavretý, samozrejme), bez straty jeho vlastností.

 • Ďalší roztok pozostáva z peroxidu vodíka (50 ml), octu 9% (50 ml), kvapalného variantu kyseliny boritej (25 ml) a vody (100 ml). Všetky vyššie uvedené zložky sa zmiešajú a uvedú na teplotu asi 50 ° C až 70 ° C pri nízkom teple. Potom sa musí zmes nechať vychladnúť do teplého stavu a okamžite aplikovať do oblastí postihnutých plesňou pomocou spreja alebo špongie. V tomto formulári nechajte pôsobiť dve až tri hodiny. Potom sa nástroj musí umyť a povrch vysušiť.
Video: Ktorý ľudový liek je účinnejší?

Bezpečnostné opatrenia pri odstraňovaní plesní

1 - Počnúc prípravou na čistenie kúpeľne plesne by z tejto miestnosti mali byť odstránené všetky hygienické výrobky - uteráky, zubné pasty a kefy, žinky, mydlo, fľaše šampónu atď. Toto sa musí urobiť, aby sa zabezpečilo, že spóry húb na tieto objekty nespadnú a nepoškodia sa neskôr.

2 - Vzhľadom k tomu, že manipulácia s odstraňovaním plesní môže byť pripísaná nebezpečným činnostiam, je potrebné prijať ochranné opatrenia, ktoré ochránia sliznice očí a dýchacích ciest, pokožky. Nesmieme zabúdať, že spóry huby, ako aj takmer všetky prostriedky na jej odstránenie, nepriaznivo ovplyvňujú ľudské zdravie.

Tieto ochrany zahŕňajú:

 • Vysoko kvalitný respirátor, ktorý uzatvára dýchacie cesty.
 • Plastové okuliare, pevne priliehajú k pokožke tváre a spoľahlivo chránia oči.
 • Vysoké gumené rukavice.
 • Zástera z polyetylénu. Je obzvlášť dôležité, ak sa na prácu používajú prípravky obsahujúce chlór, pretože ak ich kvapky padnú na oblečenie, na ňom zostanú biele škvrny.

Po ukončení práce sa odporúča, aby boli všetky bezpečnostné zariadenia okamžite zlikvidované.

3 - Je potrebné zapojiť sa do čistenia povrchov z plesní v čase, keď doma nie sú žiadne domácnosti a domáce zvieratá.

4 - Po ukončení ošetrenia musí byť kúpeľňa vetraná dve až štyri hodiny.

5 - Odporúča sa používať kúpeľňu iba druhý ÷ tretí deň po dôkladnom vyčistení.

Je potrebné poznamenať, že v prachových masách všetkých, dokonca aj najčistejšia izba, tam sú ešte spory rôznych plesní húb. Однако их прорастание возможно лишь при создании благоприятного для этого процесса микроклимата - это уровень относительной влажности воздуха, превышающий 40% (чем выше - тем для грибка благоприятнее), температура более +20 градусов, а также отсутствие циркуляции воздуха, то есть застойные явления. То есть чтобы не давать толчка к появлению и развитию обширных колоний плесени, важно не создавать для них таких условий.

Takže, čo by sa malo predpokladať, aby sa zabránilo plesňovým infekciám stien a stropov v kúpeľni. A to je vzhľadom na skutočnosť, že nie je možné znížiť teplotu a vlhkosť na hodnoty, pri ktorých sa forma nevyvíja.

 • Musí byť nainštalovaný účinný systém vetrania, ako je uvedené vyššie.
 • Okrem vetrania je potrebné po „ošetrení vodou“ vytvoriť „šokové“ vetranie miestnosti. Na pomoc môžu byť ventilátory, ktoré sú vybavené hygrostatmi a budú fungovať, kým vlhkosť v kúpeľni nevstúpi do potrebných hraníc. Takéto modely ventilátorov sa dajú ľahko nájsť v obchodoch.

Ak je miestnosť suchá, presnejšie, s normálnou úrovňou relatívnej vlhkosti, forma sa nebude môcť vyvíjať a rásť.

 • Vyhnite sa prudkým zmenám teploty v miestnosti, v ktorých sa môže hromadne hromadiť kondenzát na stenách a strope. Od neho, samozrejme, nikam nepôjde, napríklad po horúcom kúpeli. Ale aby sa rýchlo vyrovnal s kondenzátom, pomôže prirodzený a nútený odvzdušňovací systém.
 • Ak je jedna zo stien kúpeľne orientovaná do ulice, potom musí byť riadne vyhrievaná a najlepšie vonku.
 • V prípade nedostatočne vyhrievaného uteráka v kúpeľni sa odporúča inštalovať ďalšie zariadenia na sušenie vzduchu. Najmä tento bod je dôležitý v období jesene a zimy, s poklesom teploty a zvýšením vlhkosti.

Sušenie bielizne v kúpeľni je veľmi nežiaduce.

 • Je potrebné sa vyhnúť sušeniu bielizne v kúpeľni. To výrazne zvyšuje vlhkosť v miestnosti a môže tiež prispieť k rozvoju kolónií plesní.
 • Je dôležité, aby vodovodné batérie a iné sanitárne zariadenia v kúpeľni netesnili. Nepretržitá tečúca (kvapkajúca) voda je nadmerná vlhkosť, ktorú v tomto prípade nikto nepotrebuje.
 • Pravidelné umývanie záclon je nevyhnutné, pretože sa na nich môžu usadiť aj formy.
 • Ak je sprchovací kút inštalovaný v kúpeľni, potom by mali byť dvere po sprchovaní otvorené pre vetranie.
 • Prirodzene, človek by nemal čakať, kým forma zachytí veľké plochy povrchov stien. Ak sa objavia aj tie najmenšie tmavé škvrny, mali by byť okamžite odstránené. Tento proces bude trvať oveľa menej času a úsilia ako boj s obrovskými kolóniami.

*  *  *  *  *  *  *

Na záver je potrebné povedať, že hlavným preventívnym opatrením po inštalácii efektívneho systému vetrania je častá kontrola v kúpeľni. Pravidelnosť takejto udalosti umožní čas na odhalenie a odstránenie prvých ohnísk plesňových útvarov aj v počiatočnom štádiu ich vývoja, pomôže pochopiť dôvod, ktorý k takýmto dôsledkom viedol.

Загрузка...