Oprava bytu

Inštalácia plynového sporáka v byte: tipy a návod na montáž

Propánový plyn je nebezpečná horľavá látka, preto všetky práce súvisiace s inštaláciou zariadenia, ktoré na ňom pracuje, musia vykonávať kvalifikovaní odborníci, aj keď plynový sporák môžete inštalovať sami, ale so všetkými bezpečnostnými normami, o ktorých budeme hovoriť dnes. Témou dnešného článku je inštalácia plynového sporáka v byte.

Inštalácia plynového sporáka v byte

Pravidlá pripojenia

Hneď na to povieme, že môžete samostatne inštalovať plynový sporák iba vtedy, ak ho inštalujete namiesto starého zariadenia. Prvé vypustenie plynu do domu by mali vždy vykonávať pracovníci Gorgazu. Ak vykonávate prácu, potom zvážte všetku zodpovednosť, ktorú predpokladáte - musíte dodržiavať všetky normy a bezpečnostné normy.

Pravidlo číslo 1.Maximálna vzdialenosť medzi plynovým potrubím a sporákom by nemala presiahnuť 4 m - čo znamená dĺžku pružného spojenia. V ideálnom prípade by táto hodnota mala byť 2 m.

Pravidlo číslo 2.V miestnosti, kde bude kachle pracovať, musíte mať dobré vetranie.

Tip! Najmä v starých domoch sú komínové kanály často upchaté. Trakcia v nich je zachovaná, ale na veľmi nízkej úrovni. Môžete to zistiť nepriamymi znameniami, napríklad, ok potiť veľa, čierna pleseň sa objavila v miestnosti a tak ďalej, alebo môžete urobiť vlastný test. Vezmite tenký prúžok toaletného papiera a odneste ho do mriežky. Ak je ventilácia dobrá, bude priťahovať a nepustí, ak je zlá, potom je čas zavolať kominíka.

Kontrola tesnosti závitového spoja

Pravidlo číslo 3.Ak je váš plynový sporák vybavený funkciou automatického zapaľovania, potom by ste sa mali starať o prítomnosť samostatnej zásuvky v blízkosti. Tento vývod musí byť uzemnený, pretože teleso dosky je vyrobené z kovu. Ak je elektrická rúra napájaná z tejto zásuvky, je potrebné, aby bola pripojená cez 16 amp RCD.

Pravidlo číslo 4.Plynový sporák sa pripája potrubím cez pružnú vložku.

Pravidlo číslo 5.Všetky spoje musia byť úplne utesnené, aby sa zabránilo úniku plynu do miestnosti.

Kompaktná plynová varná doska s elektrickým zapaľovaním

Tip! Ak sa chcete dozvedieť o všetkých pravidlách a predpisoch týkajúcich sa plynového sporáka, pozrite si text SNiP 42-01-2002. Hovorí o všetkých systémoch distribúcie plynu. Takže tento materiál je veľmi užitočný na štúdium.

Stiahnite si SNiP 42-01-2002

Ako pripojiť plynové potrubie

Pružné hadice pre pripojenie plynového potrubia, existuje niekoľko druhov. Nie všetky z nich sú rovnako dobré, takže chápeme tému podrobnejšie.

Tabuľka 1. Typy hadíc

Typ hadicepopis

Gumová hadica, vystužená textilnými niťami

Gumové a tkaniny možnosti sú považované za najdostupnejšie z iných analógov - za pol metra takejto hadice musíte zaplatiť 120 rubľov. v priemere. Výrobok okamžite obsahuje matice a tesnenia pre spojovacie zariadenia. Tieto produkty majú nasledujúce vlastnosti:
1. Životnosť nepresiahne 5 rokov. Kvalita výrobku je veľmi závislá na kvalite pôvodných surovín. Preto sú tieto hadice lacné. Môžu byť použité ako dočasné riešenie, keď nie je po ruke nič iné.
2. Takáto hadica nemá dostatočnú úroveň tuhosti, čo prispieva k jej urýchlenej deštrukcii.
3. Netoleruje vystavenie vysokým teplotám, preto sa uistite, že je umiestnený ďaleko od plynového horáka.
4. Dĺžka výrobku sa môže pohybovať od 0,4 do 7 metrov.

Kyslíková hadica

Použitie kyslíkových hadíc na pripojenie plynových zariadení je dnes zakázané, pretože nespĺňajú bezpečnostné normy - materiál reaguje s olejmi a rýchlo sa rozpadá. Avšak starým spôsobom ich mnohí naďalej používajú - ak tak urobíte, potom len ako dočasné opatrenie. Tieto produkty:
1. Sú predávané vo zvitkoch a nemajú namontovaný hrot, takže okrem samotnej hadice budete musieť kúpiť dve kovania s tesneniami.
2. Môžu odolať vysokému tlaku - až do 20 atmosfér, aj keď to nie je v našich plynárenských sieťach.
3. Je veľmi dôležité, aby guma nevedla elektrinu.
Je potrebné pripomenúť, že guma nemôže byť natretá, vnútorný priemer hadice by nemal byť menší ako 16 mm. Kyslíkové hadice nesmú dostať tuk, čo sa deje po celú dobu v kuchyni - ničia materiál a spôsobujú jeho prasknutie. Úniky v tomto prípade sú celkom možné.

Guma potiahnutá kovom

Gumové obloženie v kovovom opletení as prídavnou polymérnou izoláciou - to je vysoko kvalitné, odolné a pohodlné riešenie.
1. Tieto hadice sú dostatočne pevné, aby odolali mechanickému zaťaženiu.
2. Sú spoľahlivo chránené pred škodlivými prostrediami, čo výrazne zvyšuje ich životnosť.
3. Veľmi jednoduchá inštalácia.
4. Nízka cena.
5. Rozsah pracovných teplôt je -35 + 50 stupňov, čo postačuje na pripojenie na plynové potrubie.

Zosilnená PVC hadica

Polyvinylchlorid je pravdepodobne najbežnejším polymérom dnes. Používa sa všade, vďaka jedinečným vlastnostiam a nízkym nákladom. Nedávno z neho boli vyrobené plynové hadice. Sú to takmer rovnaké dlhotrvajúce hry ako mechy, o ktorých opisujeme o niečo nižšie, inertné voči tukom, kyselinám a zásadám, nevedú elektrický prúd. Všetky tieto vlastnosti spoločne charakterizujú riešenie ako jedno z najlepších.
PVC hadica dvojvrstvová - vo vnútri čierneho materiálu a zvonka - žltá. Medzi nimi je výstužná vrstva. Tento materiál vstúpil len na trhy, takže nie všetky plynárenské služby sú s ním oboznámené a sú akceptované pri uvádzaní do prevádzky - ak sa rozhodnete kúpiť, potom najprv o tom získajte radu. Priemerné náklady na takéto rozhodnutie je 140 rubľov. za pol metra.
1. PVC nehorí, ale môže sa topiť, takže účinok otvoreného plameňa naň je neprijateľný.
2. Nedotýkajte sa horúcej platne bez problémov.
3. Imunita voči olejovej hmle.
4. Vyhovuje všetkým požiadavkám ruských a medzinárodných noriem.
5. Maximálna dĺžka - 6 m.
6. Životnosť záruky je 12 rokov, naozaj asi 20, hoci v praxi to ešte nebolo overené.

Hadica z vlnovca

Tieto plynové potrubia sa odporúčajú na inštaláciu a z dobrého dôvodu. Stojí viac ako iní, ale nemajú rovnaký výkon. Životnosť výrobkov z nehrdzavejúcej ocele je 30 rokov a viac. Cena za výrobok 60 cm dlhá je 180-200 rubľov. - nie toľko na zabezpečenie ich bezpečnosti.
Takéto hadice môžu byť v prvom prípade jednovrstvové a dvojvrstvové, sú jednoducho vyrobené z kovu av druhom prípade sa naň nanesie dodatočný ochranný povlak z PVC fólie. Takáto symbióza spoľahlivo chráni výrobok pred mechanickým poškodením a agresívnymi médiami. Vzhľadom k tomu, že stena hadice je zvlnená, ľahko sa ohýba a pamätá si na ňu daný tvar.
1. Vlnovec môže byť použitý s akýmkoľvek plynovým zariadením, vrátane kotlov.
2. Udržiavajú tlak do 6 atmosfér, čo je dosť pre plynové siete v hojnosti.
3. Prevádzková teplota sa pohybuje od -50 + 200 stupňov, čo nie je k dispozícii pre ostatné náprotivky.
4. Tiež spĺňa všetky medzinárodné požiadavky.
5. Zabezpečuje tesnosť spojov aj v tých najťažších podmienkach.

Tipy pred nákupom plynových hadíc

Čo je potrebné na inštaláciu

Tabuľka 2. Požadované nástroje a materiály

fotografiepopis

rúrkový kľúč

Kľúč je pohodlný, pretože môže nielen dotiahnuť matice, ale aj bezpečne upevniť kruhové rúrky, čo je veľmi užitočné pri práci.

Nastaviteľný kľúč

Jeden kľúč nahradí celú sadu kľúčov, aj keď môžu byť tiež potrebné. Kľúče sú tenšie, čo im umožňuje pohodlne upevniť matice na ťažko prístupných miestach.

Pásový dym

Na utesnenie závitových spojov, okrem paronitových tesnení, použijeme dymovú pásku. Kúpiť potrebujú materiál špeciálne určený pre plyn - uhádli ste, táto páska bude mať žltú farbu.

Mydlový roztok

Na kontrolu tesnosti závitových spojov potrebujeme chladný mydlový roztok, čo znamená, že všetko pre jeho prípravu - mydlo (kvapalina alebo domácnosť) - voda a glycerín, aj keď sa môžete vyhnúť bez posledného komponentu.

skrutkovač

Skrutkovač môže byť užitočný, ak použijeme svorky pri pripájaní.

Pridajte k tomu hadice, o ktorých sme písali skôr a môžete začať.

Demontujte stavebné dosky

Odpojenie starého plynového zariadenia nebude pre nikoho problémom. Poradie práce bude závisieť od toho, čo je inštalované vo vašej kuchyni - celý plynový sporák alebo varná doska.

  1. Začneme odstavením prívodu plynu. Po prekrytí sa uistite, že sa dobre drží - skúste osvetliť komfort na sporáku. To nefungovalo, potom je všetko v poriadku.
  2. Ďalej musíte odskrutkovať poistnú maticu a spojku napojiť na spojku s doskou.
  3. Premiestnite zariadenie ďalej od steny tak, aby nenarušovalo ďalšiu prácu.
  4. Dostaneme sa na potrubie - upneme ho pomocou plynového kľúča (môže to byť cez handru, aby nedošlo k poškodeniu laku) a odskrutkujte maticu na starej hadici.

Tip! Ak sa v interiéri budete robiť opravu, potom na jeho čas sa odporúča mufle plynový žeriav navyše.

Vyberaná plynová varná doska

Ak odstránite varnú dosku, bude sa musieť trochu viac drotiť. Na to budete potrebovať:

  1. Vyberte elektrickú rúru. Môže byť jednoducho zasunutý do výklenku, alebo priskrutkovaný k krabici na skrutkách - odskrutkujte ich a vytiahnite zariadenie smerom k nám. Dávajte pozor, aby ste ho nespadli a nepoškodili sklenené časti.
  2. Dostaneme sa k elektrickému káblu a odpojte ho zo zásuvky, súčasne odpojte zástrčku od varnej dosky. Teraz máme prístup k pripojeniam.
  3. Plynovú hadicu vypneme v rovnakom poradí, ako sme opísali vyššie, pričom sme predtým plyn odstavili.
  4. Teraz je potrebné odstrániť panel z dosky. Dajte ich ako obvykle na silikónový tmel, tak ho opatrne rozrezajte klitorisovým nožom po obvode. Väčšina sa bude musieť drotiť stranou steny.
  5. Vyberieme panel a vyčistíme nábytok zo zvyškov silikónu.

Demontáž rúry

Teraz môžete ísť na inštaláciu nového plynového sporáka alebo varnej dosky.

Veľa žien v domácnosti, ktoré milujú variť a ktoré chcú zlepšiť svoje kulinárske umenie, sa zaoberá otázkou: plynová alebo elektrická rúra: čo je lepšie? Neexistuje jednoznačná odpoveď, a aby sme sa mohli rozhodnúť správne, je zmysluplné oboznámiť sa s vlastnosťami a základnými charakteristikami týchto užitočných zariadení. Podrobne o nich povieme špeciálny článok.

Inštalácia plynového sporáka

Všetky práce začínajú vonkajšou kontrolou zariadenia - na jeho povrchu by nemali byť žiadne známky vážneho mechanického poškodenia. Ak sú nejaké, potom je celkom možné, že vnútorné spojenia tiež utrpeli - je riskantné ich používať, takže sa môžu vyžadovať odborné znalosti. Ešte lepšie je priniesť takéto šťastie späť do obchodu, ak boj nie je vašou chybou (a môžete to dokázať) a nahradiť ho novým.

Tabuľka 3. Inštalácia plynového sporáka

Kroky Fotopopis

Krok 1 - Rozbalenie

Vyberáme všetky odnímateľné časti z plynového sporáka - mreže, prikrývky, podnosy a prepravné kontajnery. Ak sú prikrývky ešte prelepené, môžu byť zhotovené tak, ako je. Za doskou nájdeme potrubie na pripojenie plynovej hadice. Z neho je nutné odstrániť plastový prepravný uzáver. Pozorne si prečítajte návod - ak balenie obsahuje gumové tesnenie s mechanickým filtrom, nájdite ho a nainštalujte ho pri vstupe. Toto jednoduché zariadenie ušetrí drahé zariadenie pred nečistotami.

Krok 2 - Nainštalujte hadicu

Vezmeme pripravenú hadicu, vložíme do matice tesnenie paronitu, navlečíme závit potrubia dymovou páskou v 5-6 otáčkach a vykonáme inštaláciu. Najprv utiahnite maticu rukou a potom ju namontujte pomocou nastaviteľného kľúča, pričom plynové potrubie upevnite plynovým kľúčom.

Krok 3 - Pripojenie hadice k doske

Na moderných doskách nie je žiadna sgona - spojenie sa robí jednoducho cez maticu. Tiež nainštalujte tesnenie, naviňte tesnenie a opatrne dotiahnite všetko.

Krok 4 - Kontrola tesnosti spojov

Pripravíme mydlový roztok, ktorý sa potom spení špongiou. Na všetkých stranách závitových spojov na rúre a plynovom sporáku sa nanesie pena a skontrolujeme, či sa bubliny nafukujú. Najskôr musíte otvoriť plynový ventil. Ak sa zistí únik, skúste maticu trochu dotiahnuť. Ak to nepomôže, potom vypnite plyn, odskrutkujte všetko a skontrolujte. Možno ste zabudli dať tesnenie, alebo možno tam je trhlina v matici na hadici - miesto, kde sa objavili bubliny, je najprv skúmaná.

Krok 5 - Začiatok testovacej dosky

Ak je všetko v poriadku, potom prejdite na testovanie výkonu zariadenia. Striedavo svietime všetko pohodlie. Funguje to? Skvelé! Zatlačte dosku smerom dovnútra a skontrolujte jej polohu s úrovňou konštrukcie bubliny.

Krok 6 - Nastavenie nastavovacích nožičiek

Ak doska nie je na obzore, potom nastavovacie nohy pomôžu vyrovnať jej polohu - odskrutkujeme ich, až kým nedosiahneme potrebné hodnoty a uistíme sa, že doska je sebadôvera, nie kývavá.

Tip! Mydlové riešenie je, samozrejme, užitočnou vecou, ​​ale odborníci používajú špeciálne nástroje, analyzátory plynov na určenie prítomnosti únikov. Pre jednorazovú inštaláciu, nikto nebude kupovať, takže buďte veľmi opatrní.

Odporúčame vám, aby ste po inštalácii zavolali servisného pracovníka, aby ste overili správnosť inštalácie a vykonali všetky potrebné zmeny v dokumentoch týkajúcich sa prevádzky plynového zariadenia. Ak to neurobíte, môžete počas bežnej kontroly čeliť trestom.

Video - Inštalácia a pripojenie plynového sporáka

Video - Pripojenie plynového sporáka s ovládaním

Загрузка...