Steny a priečky

Oblúk urobte sami: krok za krokom pokyny (sadrokartón), 3 spôsoby

Jedným zo spôsobov, ako zvýšiť obytný priestor, je odstrániť dvere. Ale nie vždy existuje možnosť alebo túžba zničiť steny. Potom bývalý vchod je navrhnutý vo forme oblúka. Ďalšou možnosťou použitia oblúkových otvorov je rozdeliť dlhú chodbu do zón a rozdeliť príliš jednoduchú geometriu. Pri opravách na vlastnú päsť najčastejšie vytvárajú oblúky sadrokartónu: je to najjednoduchšie, aby ste ich vyrobili vlastnými rukami.

Typy oblúkov

Interiérové ​​alebo chodbové oblúky môžu mať iný tvar. Líšia sa hlavne v tvare hornej časti a niekedy v spôsobe spojenia so zvislými časťami. Ich hlavné typy sú uvedené na fotografii.

Typy oblúkov a oblúkov chodieb

V tejto skupine chýba jeden z najpopulárnejších v poslednom čase - polo-oblúk. Majú zaoblený roh len na jednej strane, na druhej strane zostávajú rovní. Preto je názov - polo-oblúk. Vyzerá to dobre v modernom interiéri: minimalizmus, hi-tech, možno - v art deco.

Jedna z možností semi-laku v interiéri

Klasika sa vyznačuje správnou formou vrcholu. Je to striktne polkruh, ktorého polomer sa rovná polovici šírky dverí. Tento vzhľad vyzerá dobre s výškou otvoru najmenej 2,5 m. Ideálne sa hodí do každého interiéru, ale vyzerá to najlepšie na dlhej chodbe alebo namiesto vstupných dverí do kuchyne.

Pre klasický oblúk je potrebná výška najmenej 2,5 m.

Klenutá clona v modernom štýle sa vyznačuje malým polomerom zakrivenia a ostrým prechodom na križovatke so zvislými časťami clony. Vyzerá to, že steny a strop majú viac-menej jednoduchú štruktúru. Vyzerá to skvele na mieste bývalého balkónového dverí, dobrý pri vstupe do kancelárie.

Oblúk v secesnom štýle na mieste bývalého balkónového dverí

Oblúk románskeho štýlu je pravdepodobne len zaoblené rohy (väčšinou to nazývajú majstri). Vyzerá dobre s veľkou šírkou a nie s najvyššou výškou.

Tvar "romantiky" je dobrý s veľkou šírkou a malou výškou.

Tvar elipsy je veľmi blízky romantike. Rozlišuje sa len vo väčšom zakrivení v strednej časti. Tiež vhodné pre nízke a široké otvory. Vyzerá trochu mäkšie.

Vhodné na otváranie široké a nie veľmi vysoké

Trapézový - vlastný dizajn pozostávajúci z prerušovaných čiar. V interiéri sa ťažko hrá, pretože sa používa zriedkavo: pre niektoré neštandardné vzory.

Jeden z konštrukčných možností - lichobežník

Veľmi podobné obvyklému otváraniu, ale v skutočnosti je, ale bez krídla. Pre väčšiu originalitu je často sprevádzané drevenými vyrezávanými prvkami vo forme stĺpov na stranách. V tejto forme je dobré pre klasické interiéry, rovnako ako etno-štýl - grécky alebo rímsky, v závislosti od typu stĺpcov.

Portál s dreveným rámom

Pre dekoráciu v moderných štýloch použite inú aplikáciu - vedľa hlavného oblúku, mať menšie portály. Táto technika vám umožňuje "poraziť" jednoduchú formu.

Ďalšia možnosť oblúka "portál"

Než začnete vyrábať oblúk, musíte sa rozhodnúť pre jeho parametre. vyberte typ a potom parametre: odkiaľ začína a aký bude polomer zakrivenia. Môže to byť naozaj strmý ohyb, a len pár zaoblení rohov môže byť.

Zaoblené rohy v štandardných dverách vyzerajú lepšie ako strmé klenuté ohyby.

Ak chcete pochopiť, ako vyzerá vaša zvolená forma, môžete vyrezať vzor z kartónu a pripojiť ho k dverám. Účinok na sadzbu. Ak vám všetko vyhovuje, môžete vytvoriť šablónu pomocou tejto šablóny. Len jeden - pre jednu stranu otvoru. Druhá potreba urobiť na mieste, inak to bude ubohý.

Krok za krokom inštrukcie s fotografiami: najrýchlejší spôsob

Samoobslužná sádrokartónová oblúk je rôznymi spôsobmi. Toto trvá minimálne množstvo času. Po definovaní formulára prejdite k inštalácii. Na pripravenom otvore - vyčistené od lúpanej omietky a relatívne vyrovnané, vo veľkosti budúceho oblúku pripevníme rám. Vyrába sa z profilu sádrokartónu alebo z suchého dreveného bloku vhodnej veľkosti. Niekedy, ak je stena úzka, môžete len vyzdvihnúť drevo.

Podľa zvolených rozmerov je rám zašroubovaný z profilu

Najskôr vyrezáme obdĺžnik zo sadrokartónu podľa veľkosti budúceho oblúka, nájdeme jeho stred, označíme ho a potom ho dočasne upevníme. Ustupujeme z okraja 12,5 mm - hrúbky vrstvy sadrokartónu. Ak sú susedné steny už omietnuté, pridajte do tmelu ďalší pár milimetrov - aby sa povrch vyrovnal.

Zaskrutkovať sadrokartón na mieste

Teraz vezmeme kus profilu alebo tvrdý roh, z jedného okraja sme odložili polovicu šírky otvoru. Na tomto mieste v rohu urobte dieru, vložte do nej karafiát. Tento háčik držíme do stredu dverí, ktoré sme označili na hárku. Ukazuje sa, aký druh kompasu, s ktorým je ľahké nakresliť dokonalú líniu.

Zariadenie na vymedzenie oblúka

Zmenou výšky montáže môžete získať viac či menej vysoký oblúk. Ak potrebujete plochšiu krivku, zväčšite dĺžku "kompasu".

Pomocou rohu nakreslite oblúk

Po odstránení hárku vykrajujte oblúk pozdĺž obrysu. To sa dá robiť špeciálnym pílením pre sadrokartón, pílou na kov - s malým zubom pre hladší okraj, elektrickou pílami (bude tam veľa prachu). Ak sa rozrezanie ukázalo byť nie veľmi hladké, zarovnajeme ho s brúsnym papierom upevneným na mriežke. S týmto zariadením dosahujeme dokonale hladkú krivku tvaru, ktorý potrebujeme. Rezaný oblúk - bočná stena - je opäť upevnený na svojom mieste.

Vyrežte fragment, ktorý opravíme

Ak je všetko hladké, nie sú žiadne deformácie alebo nepravidelnosti, na druhej strane otvoru pripevníme ten istý list sadrokartónu ako pár krokov skôr - obdĺžnik alebo štvorec - v závislosti od tvaru. Musí byť pripevnená vertikálne. Teraz prenesieme podobu oblúka. Vziať nám štvorec, pravý uhol a jedna strana sú stlačené na sádrokartón, na ktorom prenesieme oblúk, druhá strana - na oblúk. Po nastavení kolmice na štvorec označte bod ceruzkou. Takéto body vytvárame po celom oblúku. Čím častejšie sú, tým ľahšie bude nakresliť čiaru a čím presnejšia bude náhoda - menej bude musieť rozdrviť.

Formu oblúka prenášame na iný list sadrokartónu

Prečo je to tak ťažké, a nie len vytvoriť kópiu prvého listu? Pretože má niekoľko otvorov symetrické. V dôsledku toho je inštalácia druhého hárka tak, aby sa oblúkové línie zhodovali, veľmi problematické.

Po označení všetkých bodov odstránime list, nakreslíme čiaru a vystrieme na ňu. Montované na rovnakom mieste. Teraz už zoberieme brúsnu podložku a teraz vyrovnáme oba okraje, aby sme dokončili zhodu okolností. Jedna chvíľa - plavák musí byť širší ako otvor, takže obidve steny oblúka sú zachytené v jednom priechode.

Obidva steny sme vyhladzovali súčasne

Zmeriame dĺžku oblúka, vyrežeme časť profilu rovnakej dĺžky, urobíme zárezy na stenách každých 3-4 cm. Táto páska sa musí upevniť pozdĺž oblúka oblúka na jednej a druhej strane.

Ako odstrihnúť profil oblúka

Utiahnite na skrutky jemne, stlačte profil a držte ho pomocou tyče, nie prstami: dostať sa do prstov pomocou skrutky je jednoduché. Mimochodom, musíte pracovať s rukaním v nasekanom profile. Ak bez - presne vyrezané ruky.

Upevnite vrubovaný profil a súčasne mu dajte tvar oblúka

Mimochodom, zadná časť profilu môže byť nastavená na okraji - je ľahšie pracovať, a potom musí byť spoj stále uzavretý. Podobne upevnite pás na druhú stranu.

Toto sú priložené spodné pohľady.

Existuje druhá metóda upevnenia profilu - na rýchle nastavenie všestranného lepidla, ako sú kvapalné nechty. Táto metóda je prijateľná, ak je šírka otvoru malá. Pri veľkej hrúbke oblúka lepidlo nemôže odolávať hmotnosti sadrokartónu, ktorá bude pripojená nižšie.

Ďalším krokom je upevnenie prepojok. Spočiatku sa stráca hĺbka oblúka, z neho sa odčíta 1-1,5 cm, čo bude dĺžka jamiek. Odrežte kusy profilu tejto dĺžky.

Jumpery vyrezané z rovnakého profilu

"Petals" sú odrezané v miestach upevnenia prepážky, pripravený fragment je nainštalovaný a fixovaný. Nemal by sa opierať o steny, je približne vo vzdialenosti 5 mm od chrbta. Jumpery sú potrebné na to, aby sa konštrukcia stala pevnejšou, inak "stúpa" po stlačení.

Montáž prepojky

Ďalej, od sadrokartónu je potrebné vystrihnúť obdĺžnik, ktorý zatvorí konštrukciu zo spodku. Jeho šírka sa určuje jednoducho - od vonkajšieho okraja jedného listu HL až po vonkajší okraj druhého listu. Dĺžka sa meria pomocou ohybnej pásky (môže byť prispôsobená na mieru) alebo pásku s asistentom. Tento list je pripevnený skrutkami k oblúku. Plachta sa musí ohýbať a ako to urobiť, prečítajte si o niečo nižšie - bližšie ku koncu článku.

K oblúku prikladáme pás hyposboardov

Ďalej boli dokončené práce: na roh je pripevnený špeciálny roh, všetko je tmelom pomocou bežnej technológie: najprv štartovanie kĺbov a rohov, potom dokončenie.

Otvorenie oblúka z sadrokartónu: druhá metóda (fotografická správa)

Táto metóda je dobrá, ak je hrúbka oddielu malá: skúste pripevniť profily, ak je vzdialenosť medzi nimi niekoľko centimetrov a potom upevnite prepojky. Všetko začína taktiež: prvá stena oblúka je vyrezaná, pevná a premiestnená na druhý list.

Najprv sme tiež prerezali strany

Po šírke medzery medzi dvoma listami sú narezané drevené lamely, ktoré sú namontované na okraji oblúka na skrutky.

Vložené drevené tyče rozrezané na šírku otvoru

Odstráňte pripevnený pás suchého zipsu, začínajúci z jednej strany. Aby ste to uľahčili, môžete upevniť svorky, pričom hrúbka prínosu móla je malá. Pri montáži pásky môžete prejsť na skrutky, ktorými boli tyče pripevnené. Takže len narazí na priečnik.

Pomocou svoriek môže byť pás upevnený

Potom zostáva len upevniť špeciálny dierovaný roh v rohu a dokonca aj nerovnosti.

Oblúk oblúka je pripevnený roh, všetko je tmel

Putty umožňuje skryť všetky chyby

Vyrovnanie vysušeného tmelu na oblúku oblúka je tiež výhodnejšie ako celá rovina smirkového papiera upevnená na strúhadle. Je to nepríjemné, že v tomto prípade sa prach naleje do očí, takže je takmer nemožné pracovať bez okuliarov.

Oblúk z sadrokartónu pripravený

Ako vytvoriť oblúk namiesto dverí: treťou cestou je technika nastavenia typu

Ďalším spôsobom, ako urobiť oblúky sadrokartónu s vlastnými rukami - sadzba. Oblúk je rozdelený na segmenty a zbieraný z kusov, ktoré vytvárajú blízko požadovaného zakrivenia.

Oblúk je zostavený z dosiek vyrezaných do sadrokartónu

Pripevnite ich k tme, zriedte zmesou PVA s vodou. Takáto dávka sa rýchlo vysychá, pretože najskôr sme odrezali dosky a pokúsili sa na ne. Môžete zložiť na stôl, len oblúk sa obráti hore nohami, ale ako správne zostavené dosky umožnia vyhodnotiť.

Bočný pohľad na oblúk

Potom sa dosky začnú pripevňovať k otvoru, kvôli spoľahlivosti pravidelne vystužujúce skrutky. Pod hlavičkou priložte podložky - nepotlačte lepenku. Nadbytočný tmel ihneď odstráňte. Ak to chytí, je to neskutočné to odtrhnúť. Hotový povrch je pripravený na zlepšenie priľnavosti (adhézie) a potom tmel, vyrovnávanie oblúka. Na uľahčenie zobrazovania môžete použiť šablónu na oboch stranách.

Obložený oblúk vyzerá takto

Nie je ľahké robiť prudké ohyby pomocou tejto technológie a pre zaoblené rohy a polobrany - skvelý spôsob, ako robiť bez profilov.

Ako ohyb sadrokartónu

Jeden dôležitý detail: štandardná sadrokartónová doska sa značne ohýba. Pre zakrivené povrchy vynalezli špeciálne tenkú hrúbku - 6 a 6 mm. Táto ohnutá časť je z nej ľahšie. S miernym zakrivením sa taký tenký plech môže ľahko ohýbať a bez vylepšenia. Ak nie je túžba kupovať tenký GVL, existujú dva spôsoby, ako ohybiť štandardný.

Prvý - vezmite si ihlový valec a na jednej strane dobre odlomte rez. Musíte sa snažiť prelomiť obsadenie. Potom sa doska navlhčí vodou a nechá sa dve až tri hodiny. Po takýchto postupoch by sa mal dobre ohýbať. Zoberte ho na jednej strane a postupne stlačte oblúk na rám, ohybte a postupne pripevnite okolo okrajov pomocou skrutiek. Metóda nie je zlá, len s nedostatkom skúseností a nedostatočným spracovaním sadry, môže sa list roztrhnúť. Musíme buď maskovať medzeru, alebo začať znovu.

Valček s ihlami valcovaný pás

Druhý spôsob, ako ohýbať sadrokartón: na jednej strane urobte rezy s nožom približne každých 4-5 cm. Odrezky by mali rezať papier. Tento pásik sa tiež postupne pripevňuje a podľa potreby rozlomí omietku. To pozdĺž rezných línií praskne z ľahkého tlaku.

Zárezy na jednej strane uľahčujú rozbitie omietky

Súvisiace videá