Strecha

Ako urobiť strechu kôlne

Ak chcete postaviť mimoriadne, na rozdiel od susedného domu, pozrite sa na domy pod štíhlou strechou. Dáva budove originalitu. Okrem toho je v prístroji najjednoduchšia strecha. Tak jednoduché, že to môžete urobiť sami.

Klady a zápory

Zastrešenie strechy sa považuje za najlacnejšie a najjednoduchšie v zariadení. A to je pravda, najmä s malou šírkou budovy. V našej krajine sú však domy s jednoplášťovými strechami dosť zriedkavé. Z väčšej časti je to kvôli skutočnosti, že šikmé strechy sú nám známe z dvoch alebo štyroch - vyzerajú viac známe. Druhým krokom je nájsť projekt prispôsobený našim poveternostným podmienkam. Existuje veľa projektov na západné zdroje, ale sú určené pre miernejšie podnebie, spravidla majú veľkú zasklenú plochu. Nájdite architekta, ktorý kompetentne zmení projekt, ktorý sa vám veľmi páči. Ak sa vám však podarilo a harmonika budovy nebola narušená, dom sa ukáže ako veľmi originálny.

Jeden z projektov domov s hradnou strechou

Mnohí sa obávajú nerovných stropov v časti budovy. Samozrejme, že sú ťažšie poraziť ako štandardné, ale výsledok je na úplne odlišnej úrovni - pôvodná je 100%. Je pravda, a tentoraz nájsť dizajnéra, ktorý dokáže vyvinúť podobný interiér v obrovských priestoroch našej vlasti, je však veľmi ťažké, ale je to možné.

Existuje ešte jedna cesta - vyrovnanie stropov v dôsledku prekrytia a využitie voľného priestoru pod strechou ako technických miestností. Realizované a takéto možnosti a majitelia sú veľmi spokojní. Áno, technické miestnosti na prízemí a na poschodí, ale žiadne problémy s podzemnými vodami.

To sú snáď všetky nevýhody alebo nástrahy, ktoré môže priniesť strešná strecha. Existuje však ďalší bod, ktorý sa sotva dá nazvať nevýhodou. Z dôvodu konkrétnej štruktúry nie je strešný materiál na takýchto domoch viditeľný zo zeme. Ak je terén plochý, bez veľkých rozdielov vo výške, nemá zmysel obťažovať sa vzhľadom na strechu. Je lepšie si vybrať jednoducho vyzerajúce, ale vysokokvalitné materiály, ticho (lietadlo je veľké, počas dažďa je veľa hluku) a spoľahlivé. Jednou z najpopulárnejších možností je zložená strecha. Poskytuje dostatočný stupeň tesnosti, nie veľmi hlučné. Ďalšou možnosťou je mäkká strešná krytina moderných materiálov. Takéto strechy sú ešte pokojnejšie a moderné materiály je možné používať 20-30 rokov bez opravy.

Zariadenie strešnej krytiny

Usporiadajte požadovaný sklon stropu s jedným stropom kvôli výškovému rozdielu protiľahlých stien. Jedna stena budovy sa ukáže oveľa vyššia ako druhá. To vedie k zvýšenej spotrebe materiálov na steny, ale strešný systém je veľmi jednoduchý, najmä pre budovy s malou šírkou.

Strešná strecha

Pri dostatočnej nosnosti na stenu je systém strešnej krytiny strešnej konštrukcie umiestnený na doske upevnenej na stenu. Za účelom rovnomernejšieho rozloženia zaťaženia je horný rad stenového muriva vystužený pozdĺžnou výstužou (pre murované steny, z betónových tvárnic) alebo armopoyas (pre steny z ľahkého betónu, vápenca a škrupiny). V prípade drevenej alebo rámovej konštrukcie je úloha mauerlatu zvyčajne vykonávaná poslednou korunou alebo horným lemom.

Pri nedostatočnej pevnosti stien stavebného materiálu sa väčšina bremena môže preniesť na prekrytie. Aby ste to urobili, nainštalujte stojan (krok - asi 1 meter), ktorý zapadá do nosníkov - dlhé tyče vedúce pozdĺž budovy. Potom sa na nich opierajú nožnice.

Ako previesť zaťaženie zo stien na podlahu

Pri odlievaní obrneného pásu alebo položení posledného radu sú na ňom nainštalované čapy s prírastkami 80-100 cm, s ktorými potom pripevníme elektrickú dosku k stenám budovy. V drevených domoch, ak nevyrábate armopoyy, nie je možné, aby boli nože. V tomto prípade je povolená inštalácia na šesťhranných čapoch. Pod čapom je vyvŕtaná diera cez mauerlat, pár milimetrov menšia ako priemer kolíka. Je tiahnutý kovovou tyčou, ktorá priťahuje drevený lúč k stene. Spojenie je utiahnuté šesťhranným kľúčom požadovanej veľkosti.

Jednoduchá strecha systém

Takéto strechy sú obzvlášť obľúbené pri výstavbe nádvorí - prístreškov, garáží. Len veľkosti budov umožňujú použitie veľmi silných nosníkov a nosníky sa vyžadujú v malých množstvách. So šírkou budovy až do 6 metrov, systém krokvy jednopodlažnej strechy neobsahuje takmer žiadne ďalšie výstužné prvky (podpery a nosníky), čo je výhodné. Tiež priťahuje nedostatok zložitých uzlov.

Pre stredné Rusko pre nosníky až do 5,5 metra sa odoberajú lúče s rozmermi 50 až 150 mm, až do výšky 4 metrov, 50 až 100 mm je dostatočné, aj keď priateľským spôsobom by sa zaťaženie snehom a vetrom malo zvážiť špecificky vo vašom regióne a na základe toho by sa malo určiť s parametrami nosníkov.

Rafterový systém jednoramennej strechy s malým rozpätím (do 6 metrov)

Keď je vzdialenosť medzi stenami až 4,5 metra, jednostranná strecha pozostáva z dvoch tyčí mauerlatu pripevnených k stenám a ramenným nohám, ktoré spočívajú na mauerláte. Skutočne veľmi jednoduchá konštrukcia.

S šírkou rozpätia od 4,5 do 6 metrov je tiež potrebné ľahnúť, pripevniť sa na vyššiu stenu na úrovni stropu a podložia nohy, ktorá sa opiera o trám takmer uprostred. Uhol sklonu tohto lúča závisí od vzdialenosti medzi stenami a od úrovne inštalácie podlahy.

Zložité strešné systémy v strešnej hale s budovou šírky viac ako 6 metrov. V tomto prípade je optimálne, ak je dom navrhnutý takým spôsobom, že vnútri je aj nosná stena, na ktorej stojí podstavec. S šírkou domu až 12 metrov, farma je stále jednoduchá, náklady na inštaláciu strechy je minimálna.

Zariadenia fariem zariadení vrhnú strechy so šírkou budov viac ako 6 metrov

Pri budovách so šírkou viac ako 12 metrov sa systém stáva zložitejším - existujú viaceré podradné nohy. Navyše výroba nosníkov s dĺžkou viac ako 6 metrov je drahá. Ak sa zvýšenie vyžaduje iba šírkou previsov strechy, lúče budú rásť pozdĺž okrajov vlákien. Tieto kusy trámov toho istého úseku, spojené s nosníkom a upevnené na bokoch dvoma drevenými doskami dlhými aspoň 60 cm, upevnené skrutkami alebo klincami, umožňujú použitie montážnych dosiek.

Možné spájanie krokien

Ak je celková dĺžka lúča viac ako 8 metrov, zvyčajne sú spletené. Kĺby sú dodatočne vystužené klincovými doskami alebo montážnymi doskami.

Prílohy krokien k Mauerlat: posuvné slávy na vrchole a tvrdé vpravo hore. Možnosť spodnej vpravo bez presahov (veľmi zriedkavo používané)

Môžu sa vyskytnúť otázky týkajúce sa spôsobu montáže trámov strešných priestorov na mauerlat. Neexistujú žiadne zásadné rozdiely. Všetci takisto v nožičke nosníka urobia rez, ktorý sa opiera o výkonovú dosku. Aby nedošlo k utrpeniu každej krokvy nohy, zarovnávanie jej pristátia, po vystrihnutí prvej, vzor je vyrobený z kusu dosky, hrubej preglejky alebo dreva, čo opakuje výsledný "piť". Všetky nasledujúce trámy vyčistite pred inštaláciou. Šablóna sa na ne aplikuje na správnom mieste, zárez požadovaného tvaru a veľkosti je vyrezaný a vyrezaný.

Bola to otázka pevného upevnenia krokien nohy na mauerlat. Používa sa na všetky budovy, ktoré sa trochu zmenšujú. Táto metóda upevnenia sa nedá použiť na drevené domy - dom sa neustále potápa alebo trochu stúpa, čo môže spôsobiť skreslenie. Ak je strecha pevne pripevnená, môže sa zlomiť. Preto pri stavbe prístrešku alebo akejkoľvek inej strechy na drevených domoch používajte posuvný spoj medzi krokvami a výkonovou doskou. K tomu dochádza takzvaný "sklz". Ide o dosky, podmienky z rohov, ktoré sa pripevňujú k mauerlatu a pohyblivo spojené kovové pásy, ktoré sa pripevňujú k nohe krokvy. Na každej krokve sú dve takéto papuče.

Výber uhla strechy

Uhol sklonu strechy je určený kombináciou ukazovateľov - zaťaženie vetrom a snehom a druh strešného materiálu. Najprv sú určené pod uhlom podľa klimatických podmienok (v závislosti od množstva zrážok a zaťaženia vetrom). Po pohľade na minimálny doporučený sklon pre zvolený typ strešného materiálu (v tabuľke nižšie).

Názov strešného materiáluMinimálny uhol sklonu (v stupňoch)
Azbestová bridlica a ondulín6-°
Cementové pieskové a keramické dlaždice10°
Flexibilné šindle12°
Kovové dlaždice
Asbocementové alebo bridlicové platne27°
Plechy pozinkované, oceľové, zinko-titánové17°
palubovky

Ak je požadovaný uhol väčší, všetko je v poriadku, ak je menšie (čo je veľmi zriedkavé), zvyšte ho na odporúčanú. Uskutočnenie strechy s uhlom menším ako je minimálny uhol odporúčaný výrobcom strešnej krytiny by nemal byť určite - to bude prúdiť na kĺby. Na uľahčenie navigácie, napríklad v prípade Centrálneho Ruska, doporučený sklon strechy so šikmou strechou je 20 °. Je však žiaduce započítať údaje pre každý región a dokonca aj pre inú polohu budovy na mieste.

Mimochodom, majte na pamäti, že rôzni výrobcovia toho istého druhu strešného materiálu môžu vyžadovať odlišný minimálny sklon. Napríklad položenie kovu rovnakej značky sa môže uskutočniť na streche s minimálnym sklonom 14 °, druhý - pri 16 °. A to aj napriek tomu, že GOST určuje minimálny sklon 6 °.

Je tiež potrebné pamätať na to, že pri sklone až do 12 °, aby sa zabezpečila tesnosť akéhokoľvek strešného materiálu, je potrebné pokryť všetky materiálové spoje kvapalnou hydroizolačnou zmesou (zvyčajne asfaltovým tmelom, menej často s tesniacim prostriedkom na strešné krytiny).

Určte výšku, na ktorej chcete zdvihnúť stenu

Na zabezpečenie nájdeného uhla sklonu strechy s jednou strechou je potrebné zdvihnúť jednu zo stien vyššie. O koľko vyššie sme sa naučili, pripomínajúc vzorec na výpočet pravého trojuholníka. Pomocou nich nájdeme dĺžku nosníkov.

Ako vypočítať parametre vrchnú strechu

Pri výpočte nezabudnite, že dĺžka sa dosiahne bez zohľadnenia previsov a je potrebná na ochranu stien domu pred zrážkami. Minimálny previs je 20 cm, ale s takým malým okrajom mimo budovu, štíhla strecha vyzerá ako zakrivený chvost. Preto sa prevažujú presahy najmenej 60 cm na jednopodlažných budovách. Na dvojposchodových poschodiach môžu byť až 120 cm, v tomto prípade je šírka previsu určená na základe estetických úvah - strecha by mala vyzerať harmonicky.

Príklad výkresu ScratchUp

Najjednoduchší spôsob, ako určiť, koľko je potrebné rozšíriť strechu v dizajnových programoch, ktoré vám umožnia nakresliť stavbu na stupnici a "prehrať" s prevismi. Všetko by malo byť zobrazené v troch rozmeroch (najpopulárnejším programom je ScratchUp). Twist v nej rôzne veľkosti presahov, rozhodnúť, ktorý z nich vyzerá lepšie (to je, ak neexistuje žiadny projekt), a potom objednať / robiť krokvy.

Fotografie zo staveniska: strecha s jednou strechou v pórobetóne

Postavený dom v Petrohrade. Neexistoval žiadny projekt, bol tu všeobecný nápad, ktorý je uvedený na fotografii. Dom pórobetónu, povrchová úprava - omietka, strecha - zložená vybraná na základe lacnosti, spoľahlivosti, jednoduchosti inštalácie.

Myšlienka domu pod hradnou strechou

Po stiahnutí stien sa do nich vyliali obrnené pásy, do ktorých boli na každý meter namontované čapy (Ø 10 mm). Keď betón v obrnenom páse dosiahol požadovanú mravu, bola na bitúmenovom tmelu ("Gidroizol", rezaná pozdĺž pásov požadovanej šírky) položená vrstva hydroizolácie. Mauerlat je položený na vrchu vodovzdorného materiálu - drevo 150-150 mm. Všetky rezivo, ktoré sa používa na zastrešenie, je suché, ošetrené ochrannými impregnáciami, retardantmi horenia.

Začať inštalácia strešnej haly - inštalácia výkonovej dosky

On je prvýkrát zavedený (ležiace na podpätkoch, držané asistentmi), prejsť pozdĺž, kladivá na miestach, kde sú kolíky. V bare sú vytlačené miesta, kde sa tlačia hroty. Teraz vyvŕtajú otvory a jednoducho ich umiestnia na čapy.

Vzhľadom k tomu, že rozpätie je veľké, existujú podpery z dreva (150 - 150 mm), na ktorých je položený nosník, ktorý bude podporovať nožnice nožov.

Nainštalujte regály a spustite

Šírka strechy je 12 metrov. Toto zohľadňuje odstránenie 1,2 metra od prednej strany. Preto sa Mauerlatove tyče a nosník "presúvajú" za stenami presne takou vzdialenosťou.

Aby bolo zabezpečené odstránenie strechy, Mauerlat a nosník vyčnievajú hranice steny

Spočiatku existovali pochybnosti o tom, že takýto veľký čln - najviac pravý nosník - visí 2,2 metra. Ak sa toto odstránenie zníži, steny budú zlé a vzhľad sa zhorší. Pretože všetko sa rozhodlo odísť tak, ako je.

Umiestnenie krokien

Krovy z dvoch spárovaných dosiek s rozmermi 200 x 50 mm s krokom 580 mm sa udržiavajú vo vnútri. Dosky sú zrazené klincami, v šachovnicovom vzore (v hornej časti), s rozstupom 200-250 mm. Hlavy nechtov, potom vpravo, potom vľavo, dvojice, hore / dole, dva hore / doľava atď.). Spoje dosiek sú oddelené o menej ako 60 cm Výsledný lúč je oveľa spoľahlivejší ako podobné masívne drevo.

Kladky položené

Spôsob montáže krokien

Ďalej je kazetový strešný koláč pre tento prípad (od podkrovia - do ulice): parozábrana, kamenná vlna 200 mm, ventzazor (leštenie, protiúder), izolácia proti vlhkosti, strešný materiál. V tomto prípade je to tmavosivá pural.

Príklad strešného koláča pre strechu s jednou strechou (v skutočnosti je to štandard)

Budúcu izoláciu budeme vykonávať neskôr, ale zatiaľ pokrývajú hydroizolačné membrány "Tyvek Solid" (paropriepustné) cez krokvy.

Inštalujeme vodotesnú vetru odolnú paru priepustnú membránu

Membrána sa udržuje vo vnútri od spodnej strany, upevňuje držiaky zo zošívačky. Plátno, ktoré sa valí vyššie, prichádza k už položeným o 15-20 cm. Kĺb je nalepený na obojstrannú pásku (zakúpená s membránou). Potom sa cez membránu naplní pás, na ktorom je prepravka pod sklopnou strechou.

Prepravka z dosky 25 * 150 mm

Po prvé, prepravka je vyrobená z dosky 25 * 150 mm v krokoch 150 mm. Po položení, chôdzi na streche, bolo rozhodnuté posilniť prepravku. Aby sme to urobili, medzi už položenými doskami vyplňujeme dosky s šírkou 100 mm. Teraz je medzi doskami medzera 25 mm.

Z toho vyplývajú strechy

Ďalej boli nainštalované odtokové háky na montáž drenážneho systému. Sú nerovnomerne zakrútené, pretože kvôli veľkej dĺžke štítu bolo rozhodnuté vytvoriť dve zberné nálevky vo vzdialenosti 2,8 metra od okraja. Zabezpečiť prúdenie v dvoch smeroch a urobiť takú úľavu.

Plnené háčiky pre drenážny systém

Ďalej je potrebné priniesť kusy kovu (maľby) s dĺžkou 12 metrov. Nie sú ťažké, ale nemôžu sa ohnúť, pretože "snímka" zmizne. Dočasný "most" spájajúci zem a strechu je postavený na výstup. Na ňom a zdvihnite listy.

Zdvíhacie listy na mostíku

Nasledujú strešné práce, ktoré sa líšia v závislosti od typu strešného materiálu. V tomto prípade bolo potrebné vyriešiť problém tepelnej rozťažnosti materiálu - pozinkované ocele (Pural), keď ohrev / chladenie výrazne mení jeho veľkosť. Aby sa zabezpečila voľnosť expanzie, bolo rozhodnuté pripevniť materiál k prepravke cez záhyb s pohyblivými čapmi s voľným pohybom 15-20 mm.

Inštalácia klyammery na strechu faltsevy

Pokladanie strechy z Puralu

Po položení strešného materiálu zostáva podanie okapov, ale nie sú iné.

Strecha by mala byť prenesená na "myseľ" - lemové previsy, ale v podstate je už pripravená

No, foto nižšie je to, čo sa stalo po skončení. Veľmi moderné, štýlové a neobvyklé.

Dom s chudobnou strechou - takmer hotový

Projekty a fotografie domov s jednostrannou strechou

Ako už bolo povedané, je ťažké nájsť zaujímavé projekty domov s pevnou strechou. Zatiaľ čo tieto budovy sú pre nás nepopulárne. Možno len kvôli svojej originalite. Táto časť obsahuje niekoľko projektov alebo fotografií už postavených domov. Možno bude niekto užitočný prinajmenšom ako nápad.

Projekt malého domčeka pod jednovrstvou strechou

Tento dom existuje. najmä šikmé strechy v oblastiach s výškovými zmenami

Jednopodlažný dom s šikmou strechou veľkej plochy

Dvojpodlažný dom s terasami na dvoch poschodiach

Pod prirodzenou dlažbou je potrebný veľký uhol strechy

Veľké okná - krásne, ale iracionálne v našej klíme

Dvojpodlažný dom - zaujímavý zrealizovaný projekt

Toto je prototyp vyššie uvedeného.

Pôvodný dom. Pod jednou štíhlou strechou a domom a domácnosťami, a dokonca aj časť - baldachýn nad dvorom medzi dvoma budovami

Rovnaký projekt, ako je uvedené vyššie, na druhej strane

Dve šikmé strechy na rôznych úrovniach

Загрузка...