Paul

Ako vytvoriť podlahu ohrievanú vodou

V priestoroch, ktorých vykurovanie je vyrobené podľa technológie teplého podlahy, sú pocity oveľa pohodlnejšie než v prípade tradičného radiátorového systému. Keď je podlaha ohrievaná, teplota sa optimálne rozdelí: nohy sú teplejšie a na úrovni hlavy je už chladnejšie. Existujú dva spôsoby vykurovania: voda a elektrický. Voda je drahšia na inštaláciu, ale je lacnejšia na prevádzku, takže sa často robí. Mierne znížiť náklady pri inštalácii plechovky, ak si vytvoríte podlahu ohrievanú vodou s vlastnými rukami. Táto technológia nie je najjednoduchšia, ale nevyžaduje encyklopedické vedomosti.

Rozloženie toku tepla v rôznych vykurovacích systémoch

Zariadenie a princíp činnosti

Pre vodovodné podlahové vykurovanie sa používajú rúry, ktorými cirkuluje chladivo. Najčastejšie sa potrubia vkladajú do potrubia, ale existujú suché inštalačné systémy - drevené alebo polystyrénové. V každom prípade je veľké množstvo rúr malého prierezu, ktoré sú položené pod podlahovou krytinou.

Kam pripojiť

Vzhľadom na veľký počet potrubí sa ohrev vody vykonáva hlavne v súkromných domoch. Skutočnosťou je, že vykurovací systém vysokých bytových domov v ranom štádiu nie je určený pre tento spôsob vykurovania. Z vykurovania je možné vytvoriť teplú podlahu, ale je veľmi pravdepodobné, že buď budete príliš studený, alebo že susedia budú v hornej alebo spodnej časti, v závislosti od typu napájania systému. Niekedy sa stáva chladným všetkým stúpačom: hydraulický odpor podlahy je niekoľkonásobne vyšší ako vykurovací systém chladiča a môže zablokovať pohyb chladiacej kvapaliny. Z tohto dôvodu je veľmi ťažké získať povolenie na inštaláciu vykurovanej podlahy od správcovskej spoločnosti (inštalácia bez povolenia je správnym deliktom).

Podlaha ohrievaná vodou znamená veľké množstvo rúr s malým priemerom

Dobrou správou je, že v nových budovách sa začali vyrábať dva systémy: jeden pre vykurovanie radiátorov a druhý pre podlahy ohrievané vodou. V týchto domoch sa nevyžaduje žiadne povolenie: bol vyvinutý vhodný systém s ohľadom na vyššiu hydraulickú odolnosť.

Zásady organizácie

Ak chcete pochopiť, čo potrebujete na to, aby ste vlastnou rukou vytvorili podlahu ohrievanú vodou, musíte pochopiť, z čoho sa systém skladá a ako to funguje.

Nastavenie teploty chladiacej kvapaliny

Aby boli nohy na podlahe pohodlné, teplota nosiča tepla by nemala presiahnuť 40-45 ° C. Potom sa podlaha zohreje na komfortné hodnoty - asi 28 ° C. Väčšina vykurovacích zariadení nemôže vytvoriť túto teplotu: najmenej 60-65 ° C. Výnimka - plynové kondenzačné kotly. Vykazujú maximálnu účinnosť presne pri nízkych teplotách. Z vyústenia môže byť vykurovaná chladiaca kvapalina dodávaná priamo do potrubí podlahového vykurovania.

Ak používate kotol akéhokoľvek iného typu, potrebujete hnetaciu jednotku. V ňom sa k horúcej vode z kotla pridá chladená chladiaca kvapalina z spätného potrubia. Zloženie tohto spojenia vidíte na schéme pripojenia vykurovanej podlahy k kotlu.

Schéma podlahového vykurovania zariadenia

Princíp fungovania je nasledovný. Vykurovaná chladiaca kvapalina pochádza z kotla. Zapadá na termostatický ventil, ktorý pri prekročení prahu teploty otvára zmes vody z spätného vedenia. Na fotografii pred obehovým čerpadlom je prepojka. V ňom vytvorte dvojcestný alebo trojcestný ventil. Otvorte ho a premiešajte chladené chladivo.

Zmiešaný prietok cez obehové čerpadlo vstupuje do termostatu, ktorý ovláda činnosť termostatického ventilu. Keď sa dosiahne nastavená teplota, prietok z výmeny sa zastaví a keď sa prekročí, opäť sa otvorí. Toto je nastavenie teploty chladiacej kvapaliny podlahy pod podlahou.

Distribúcia obrysu

Potom sa chladiaca kvapalina dostane na rozdeľovací hrebeň. Ak je podlaha ohrievaná vodou vyhotovená v malej miestnosti (napr. V kúpeľni), v ktorej je položená len jedna slučka, tento uzol nemusí byť. Ak existuje niekoľko slučiek, potom je potrebné medzi nimi rozdeliť chladiacu kvapalinu a potom nejako zostaviť a odoslať do spätného potrubia. Táto úloha a vykonáva distribučný hrebeň, alebo, ako sa nazývajú, zberateľom teplej podlahy. V skutočnosti ide o dve rúrky - na prívodných a spätných potrubiach, ku ktorým sú pripojené vstupy a výstupy všetkých kontúr vykurovanej podlahy. Toto je najjednoduchšia voľba.

Podlahové kúrenie zmiešavacieho uzla s možnosťou automatického udržiavania teploty

Ak je teplá podlaha vyrobená v niekoľkých miestnostiach, je lepšie umiestniť kolektor s možnosťou nastavenia teploty. Po prvé, v rôznych miestnostiach sú potrebné rôzne teploty: niekto uprednostňuje + 18 ° C v spálni, niekto potrebuje + 25 ° C. Po druhé, obrysy majú najčastejšie rozdielne dĺžky a rôzne množstvá tepla sa môžu prenášať. Po tretie, existujú priestory "vnútorné" - v ktorých jedna stena vychádza na ulicu a existujú rohové s dvomi alebo dokonca tromi vonkajšími stenami. Samozrejme, množstvo tepla v nich by malo byť iné. Zabezpečte tento hrebeň termostatmi. Zariadenie nie je lacné, schéma je komplikovanejšia, ale táto inštalácia umožňuje udržiavať požadovanú teplotu v miestnosti.

Regulátory teploty sú odlišné. Niektoré ovládajú teplotu vzduchu v miestnosti, druhú teplotu podlahy. Zadajte typ sami. Bez ohľadu na to ovláda serva nainštalované na hrebeň. V závislosti od príkazu servomotory zvyšujú alebo znižujú prietok nastavením intenzity prietoku chladiacej kvapaliny.

Teoreticky (a prakticky) môže nastať situácia, keď bude zablokované napájanie všetkých obvodov. V tomto prípade sa cirkulácia zastaví, kotol môže vrieť a zlyhať. Aby ste tomu zabránili, nezabudnite vytvoriť obtok, ktorou časť chladiacej kvapaliny prechádza. S týmto systémom budovania je kotol bezpečný.

Môžete si pozrieť jednu z možností vo videu.

Pokládanie podlahy teplej vody

Jednou z kľúčových komponentov systému sú rúry a ich fixačný systém. Existujú dve technológie:

 • Suchý - polystyrén a drevené. Systém z polystyrénových penových rohoží alebo drevených dosiek je položený kovový pás s tvarovanými kanálmi na kladenie potrubí. Sú potrebné pre rovnomernejšie rozloženie tepla. Rúry sa vkladajú do drážok. Príslušný tvrdý materiál - preglejka, OSB, GVL atď. Na tejto základni môžete položiť mäkkú podlahovú krytinu. Je možné položiť dlaždice na lepidlo na dlaždice, parkety alebo laminát.

  Drevený systém podlahového vykurovania

 • Pokladanie do stierky alebo takzvanej "mokrej" technológie. Skladá sa z niekoľkých vrstiev: izolácia, fixačný systém (páska alebo sieť), potrubia, poter. Na vrchole tohto "dortu" po sádkach je už položená podlahová krytina. Ak je to potrebné, pod izolačnú vrstvu sa umiestni vrstva izolácie, aby sa nepoškodili susedia. Môžu byť tiež vystužujúce siete, ktoré sú položené na hornej strane potrubia podlahového vykurovania. Rozdeľuje zaťaženie, čím zabraňuje poškodeniu systému. Povinnou súčasťou systému je tlmiaca páska, ktorá sa valí po obvode miestnosti a umiestni sa na spojenie oboch obvodov.

  Voda teplá podlahová poter

Oba systémy sú nedokonalé, ale je lacnejšie položiť potrubia do potrubia. Aj keď má veľa nevýhod, je to z dôvodu nižších nákladov, že je viac populárne.

Aký systém si vybrať

V cenách sú suché systémy drahšie: ich súčasti (ak ste pripravení, továreň) stojí viac. Ale vážia oveľa menej a sú zadávané rýchlejšie. Existuje niekoľko dôvodov, prečo by ste ich mali používať.

Po prvé: veľa hmotnosť stierky. Vďaka všetkým základom a podlahám domov sú schopné vydržať zaťaženie vytvorené podlahou ohrievanou vodou v betónovej mazanine. Nad povrchom potrubia by mala byť vrstva betónu s minimálnou hrúbkou 3 cm, ak sa domnievame, že vonkajší priemer potrubia je tiež asi 3 cm, celková hrúbka poteru je 6 cm. A na vrchu je často lepidlo na vrstve lepidla. No, ak je nadácia navrhnutá s okrajom - bude odolávať a ak nie, začnú problémy. Ak existuje podozrenie, že prekrytie alebo nadácia nebude znášať zaťaženie, je lepšie vytvoriť drevený alebo polystyrénový systém.

Druhá: nízka udržiavateľnosť systému v spojke. Aj keď pri položení obrysov vykurovanej podlahy sa odporúča položiť iba jednostranné rúrkové cievky bez pripojenia, pravidelne sa poškodia potrubia. Alebo pri opravách zasiahnuť vrták, alebo prasknúť kvôli manželstvu. Miesto poškodenia môže byť označené mokrou škvrnou, ale je ťažké opraviť: musíte prerušiť kravatu. V tomto prípade je možné poškodiť susedné slučky, v dôsledku čoho sa zóna poškodenia zväčší. Aj keď sa vám to podarilo urobiť opatrne, musíte urobiť dva švy, a to sú potenciálne miesta pre ďalšie škody.

Postup inštalácie podlahy ohrievanej vodou

Po tretie: uvedenie ohrievanej podlahy do poterov je možné až po dosiahnutí 100% trvanlivosti betónu. Trvá to najmenej 28 dní. Do tohto dátumu, zahrnúť teplú podlahu nemôže byť.

Po štvrté: urobil si drevenú podlahu. Samotný, ťažký na drevenej podlahe nie je dobrý nápad, ale aj poter s vysokou teplotou. Drevo sa rýchlo zrúti, celý systém sa zrúti.

Dôvody sú vážne. Preto je v niektorých prípadoch vhodnejšie používať suché technológie. Navyše drevené podlahy ohrievané vodou s vlastnými rukami nie sú tak drahé. Najdrahšou zložkou sú kovové dosky, ale môžu byť tiež vyrobené z tenkého plechu a lepšieho hliníka. Je dôležité, aby bolo možné ohýbať, tvarovať drážky pre rúry.

Variant polystyrénového podlahového vykurovacieho systému bez viazania je zobrazený vo videu.

Materiály na podlahu s teplou vodou

Najčastejšie ide o teplom izolovanú podlahu v spojke. O jeho štruktúre a potrebných materiáloch a bude sa diskutovať. Schéma podlahy s teplou vodou je zobrazené na obrázku nižšie.

Schéma podlahy s teplou vodou so spojkou

Všetky práce začínajú vyrovnávaním podkladu: bez izolácie budú náklady na vykurovanie príliš vysoké a izolácia sa môže položiť len na rovný povrch. Preto prvá vec, ktorú robia, je pripraviť nadáciu - robia hrubú kravatu. Ďalej opisujeme krok za krokom poradie prác a materiálov použitých v procese:

 • Pozdĺž obvodu miestnosti a klapky. Ide o pás tepelnoizolačného materiálu s hrúbkou nie väčšou ako 1 cm a zabraňuje tepelným stratám pri ohreve stien. Jeho druhou úlohou je kompenzovať tepelnú expanziu, ku ktorej dochádza pri ohrievaní materiálov. Páska môže byť špeciálna, ale môžete tiež položiť tenký penový rez na pásy (nie viac ako 1 cm) alebo inú izoláciu rovnakej hrúbky.
 • Na hrubovaciu podložku sa položí vrstva izolačných materiálov. Pre zariadenie z tepelne izolovanej podlahy je najlepšou voľbou expandovaný polystyrén. Najlepšie zo všetkého - extrudované. Jeho hustota musí byť najmenej 35 kg / m2, Je dostatočne hustá, aby vydržala hmotnosť stierky a prevádzkové zaťaženie, má vynikajúce vlastnosti a dlhú životnosť. Jeho chyba je drahý. Iné, lacnejšie materiály (pena, minerálna vlna, expandovaná hlina) majú veľa nevýhod. Ak máte príležitosť - použite polystyrénovú penu. Hrúbka izolácie závisí od mnohých parametrov - na regióne, charakteristiky základného materiálu a izolácie, spôsobu usporiadania podkladu. Preto sa musí vypočítať vo vzťahu ku každému prípadu.
 • Potom často dávajú vystužovacie pletivo s krokom 5 cm, ktoré takisto spájajú rúry - pomocou drôtených alebo plastových svoriek. Ak bol použitý expandovaný polystyrén, je možné urobiť bez vystuženia - môžete ho upevniť pomocou špeciálnych plastových svoriek, ktoré sú vložené do materiálu. Pre ostatné ohrievače je potrebné vystuženie sieťoviny.
 • Majáky sú umiestnené na vrchole a potom sa nanesie poter. Jeho hrúbka je menšia ako 3 cm nad potrubím.
 • Ďalej sa položí čistá podlahová krytina. Akékoľvek vhodné na použitie v ohrievaných podlahových systémoch.

To sú všetky hlavné vrstvy, ktoré je potrebné položiť, keď si podlahu ohrievanú vodou ohraničuje vlastnými rukami.

Rúry pre podlahové vykurovanie a schémy kladenia

Hlavným prvkom systému sú rúrky. Najčastejšie používaný polymér - zo zosieťovaného polyetylénu alebo kovového plastu. Ohnú sa dobre, majú dlhú životnosť. Ich zjavnou nevýhodou nie je príliš vysoká tepelná vodivosť. Novoodvárané rúry z nehrdzavejúcej ocele, ktoré nemajú toto mínus. Otočia sa lepšie, stávajú viac, ale z dôvodu malej popularity sa zriedka používajú.

Priemer potrubí podlahového vykurovania závisí od materiálu, ale zvyčajne je 16-20 mm. Sú uložené podľa viacerých schém. Najčastejšie - špirála a hada, existuje niekoľko úprav, ktoré berú do úvahy niektoré vlastnosti priestorov.

Schémy pokládky rúrok podlahy s teplou vodou

Pokladanie hada je najjednoduchšie, ale prechádzajúce potrubím, chladiaca kvapalina postupne ochladzuje a na konci okruhu dosiahne oveľa chladnejšiu teplotu, ako bola na začiatku. Vzhľadom na to, že oblasť, v ktorej vstúpi chladiaca kvapalina, bude najteplejšia. Táto funkcia sa používa - inštalácia začína od najchladnejšej zóny - pozdĺž vonkajších stien alebo pod oknom.

Tento nedostatok je takmer zbavený dvojitého hada a špirály, ale sú zložitejšie v štýle - je potrebné nakresliť diagram na papieri tak, aby sa nestal zmätený pri kladení.

cedidlo

Je možné použiť obyčajnú cementovo-pieskovú maltu na báze portlandského cementu na nalievanie podlahového vykurovania vodou. Značka portlandského cementu by mala byť vysoká - M-400 a lepšia M-500. Značka betónu nie je menšia ako M-350.

Polosuchý poter pre podlahové vykurovanie

Zvyčajné "mokré" potery však získavajú veľmi dlhú životnosť: minimálne 28 dní. Po celú dobu nemôžete zapnúť teplú podlahu: dôjde k trhlinám, ktoré dokonca môžu odtrhnúť rúrky. Preto sa tzv. Polosuché potery používajú čoraz častejšie - s prísadami, ktoré zvyšujú plasticitu roztoku, výrazne znižujú množstvo vody a čas na "dozrievanie". Môžu sa pridať nezávisle alebo hľadať suché zmesi s príslušnými vlastnosťami. Stoja viac, ale menej problémov s nimi: podľa pokynov pridajte potrebné množstvo vody a premiešajte.

Voda podlahové kúrenie to vlastne s vlastnými rukami, ale to bude trvať slušné množstvo času a veľa peňazí.

Загрузка...