Záhradníctvo

Ako vyrobiť polykarbonátový skleník

Polykarbonátové skleníky sú v distribučnej sieti široko zastúpené - pre každú chuť a veľkosť. Ale mnohí radšej robia sami. Pretože skleník polykarbonátu s vlastnými rukami sa ukáže mnohonásobne silnejší a spoľahlivejší. Súčasne sú náklady nižšie alebo rovnaké.

Ako si vybrať dizajn

Ak sa rozhodnete postaviť skleník z polykarbonátu s vlastnými rukami, odporúča sa vybrať dizajn, ktorý vám umožní využiť hlavnú výhodu tohto materiálu - jeho schopnosť ohýbať sa. Jedná sa o dva typy s zakrivenými strechami s podperami vo forme oblúkov.

V jednom návrhu oblúky pochádzajú zo samotnej zeme. Ak sú zakrivené v tvare polomeru, veľa okrajov sa stráca, pretože je veľmi nepríjemné pracovať tam kvôli malej výške.

Ak sa podľa tohto výkresu vytvorí radiálny skleník vyrobený z polykarbonátu, bude možné pracovať v blízkosti stien

Tento problém rieši ďalší dizajn - s kompozitným rámom, zvareným z niekoľkých kusov. Zo zeme / zo základne sú priame stojany, ktoré stúpajú na výšku najmenej jeden a pol metra. Oblúk je zváraný. S takýmto zariadením je strecha zaoblená, steny - rovno. Dokonca aj pozdĺž stien môžete pracovať bez problémov a narovnať ich do celej výšky.

Možnosť kompozitného rámčeka

Ale zaoblená strecha skleníka má niekoľko nevýhod. Prvá je, že je ťažšie vytvoriť vetracie otvory na vysúvanie ako v priamke. Môžete vyriešiť problém, ak robíte priečku v stenách, ale nie na streche. Druhé mínus zaoblenej strechy v polykarbonátovom skleníku - sneh z neho dopadá horšie ako z plochých naklonených plôch. Ak žijete v regióne so zasneženými zimami, alebo musíte vystužiť krovy alebo vytvoriť šikmú strechu s jednou alebo dvoma svahmi.

Ak zvárate dve polovice oblúkov pod uhlom, sneh bude lepšie.

Existuje tretie riešenie - vytvoriť zaoblenú časť strechy dvoch oblúkov, zváraných pod uhlom, ktorý tvorí charakteristický hrebeň. S touto štruktúrou sa sneh dobre taví a hrebeň môže byť chránený širokým pásom kovu. Tým sa zlepší zhromažďovanie snehu a ochrana spoja pred únikom.

Polykarbonátový skleník DIY: rámový materiál

Výber materiálov pre rám nie je príliš veľký. Vyrobené profily (obdĺžnikové), kovový roh a drevený nosník. Používajte tiež pozinkované profily sádrokartónu.

drevo

Drevo sa používa pre malé skleníky a dizajn sa vyberá jedinou alebo dvojitou strechou, pretože je ťažké a čas ohýbať oblúky z dreva. Prierez dreva závisí od veľkosti skleníku a snehu a vetra v regióne. Najbežnejšia veľkosť je 50 x 50 mm. Takéto rekvizity sú nastavené v strednom pruhu. Pre väčšiu spoľahlivosť môžu byť rohové stojany vyrobené z dreva 100 x 100 mm.

A pre hospodárnosť nie je možné kúpiť bar, ale vytvoriť kompozitný - z dosiek. Berú dve dosky 50 mm široké a 25 mm silné, tri dosky hrúbky 15 mm. Sklopené, zaklepané na oboch stranách nechtami. Výsledné regály sú robustnejšie, lepšie prenášajú zaťaženia, sú menej náchylné na krútenie, pretože drevené vlákna sú nasmerované v rôznych smeroch.

Z baru sa najčastejšie vyrába skleník z polykarbonátu
Posilnenie trámov strechy skleníka
Všeobecné zariadenie skleníku
Variant skleníka s dreveným rámom a viacúrovňovou štítovou strechou
Vytvorte drevený rám s vlastnými rukami pre polykarbonátový skleník
Veľkosť výkresu: jeden skleník
Ďalšia možnosť - väčšia

Ak sa skleník vyrába z polykarbonátu so svojimi vlastnými rukami na drevenom ráme, mali by sa všetky dosky / pásy ošetriť / impregnovať antiseptikmi a tie, ktoré sú určené pre ulicu. Spracovať konce, ktoré sú v zemi zakopané štruktúrami na priamy kontakt so zemou. Bez takejto úpravy sa drevo najskôr rýchlo zrúti a za druhé sa môže stať zdrojom chorôb rastlín.

Pri väčšej tuhosti a spoľahlivosti spojenia stĺpikov s páskou (dolná tyč) použite oceľovo vystužené montážne uhly. Sú v obchodoch s hardvérom. Na zvýšenie nosnosti strechy namontujte ďalšie prepojky.

Viac o štítových strechách nájdete tu, o strechách s jednou strechou - tu.

Profilované rúry a uhol ocele

Väčšina polykarbonátových skleníkových rámov je vyrobená z profilovaných rúr. Ak existuje zváračka, zručnosti práce s ním, je ľahké robiť všetko sami - je ľahšie variť štvorec alebo obdĺžnik ako okrúhle potrubia. Ďalším plusom je to, že je jednoduché vytvárať oblúky sami pomocou ohýbača rúrok.

Profilové potrubie je dobré, pretože má vysokú tuhosť, ale zároveň môže byť ohnuté v oblúku
Dokonca aj ťažké snežnice sa také skleníky nebojí.
Tenké rúrky, aj pri zdvojených oblúkoch, často nemajú zimu
Stojky s veľkým prierezom rozptýlené menej výkonným

Prierez závisí od veľkosti a prírodných podmienok. Najčastejšie sa vyrába z obdĺžnikovej trubice 20 x 40 mm. Ale možnosti sú možné. Pre materiál je dôležitý taký parameter ako hrúbka steny. Je žiaduce, aby kov bol 2-3 mm. Takýto rámec vytvára značné zaťaženie.

Oceľový kútik je tiež dobrou voľbou, ale ohýbanie je náročná úloha, pretože skleníky sú zostavené v podobe domu - s štítovými alebo jednostrannými strechami. Rozmery regálov - 20-30 mm, hrúbka kovu - od 2 mm.

Galvanizované profily

Skleník s vlastným skleníkovým profilom s profilovým rámom - najzávažnejšou možnosťou. Je to dobré v oblastiach s malými zasneženými zimami, a dokonca aj bez silného vetra. Výhodou tejto možnosti je, že nie je potrebné zváranie. Mínus - nie je najväčšia nosnosť.

Pokúste sa vytvoriť čo najspoľahlivejšie spojenia.
Jeden z rámov
Luky a zastávky - nie nadbytočné

Používaná technológia je štandardná - ako pre steny zariadenia, tak aj pre sádrokartónové priečky. S jediným rozdielom, že rám je opláštený na jednej strane a je pripojený polykarbonát. Odporúča sa, aby boli regály dvojité spojte dva nosné profily, roztiahnite ich "dozadu a dozadu" a krútenie pomocou samorezných skrutiek. Pre väčšiu tuhosť rámu urobte hákmi, ktoré spájajú susedné regály s naklonenými mostíkmi. Na streche je žiaduce, aby sa skalné, skôr než zaokrúhľovanie, posilnenie fariem.

nadácie

Ak uvažujete o tom, či je alebo nie je potrebný základ pre polykarbonátový skleník, odpoveď je iba jedna. A spoľahlivé. Veľmi dobre lietajú. Nadácia by preto mala "ukotviť" budovu.

Pre bežnú prevádzku je lepšie umiestniť na podklad polykarbonátový skleník

Typ pásky

Tento základ pre budovy, ktoré sú plánované na viac ako jeden rok. Najdrahšia, ale aj najpevnejšia možnosť. Ak máte v pláne používať skleník po celý rok, základňa je hlboko - do hĺbky tesne pod mraziacou plochou. Pre sezónne použitie, vhodné betónové tehly alebo len drevo.

Betón a tehla - jeden z najbežnejších

Betón a tehla (betón a drevo)

Najčastejšie ide o betónové tehly. Je to optimálna cena, zložitosť a trvanie. Práca sa vykonáva nasledovne:

 • Veľkosť skleníka kopanie výkopu. Jeho šírka je asi 20 cm, hĺbka závisí od typu pôdy.
  • Na vyliahnucej pôde (hlina, hlina, čierna pôda) je vykopaná výkopová hĺbka až do hĺbky 50-60 cm. Okraje výkopu sú zosilnené debnením - so zloženými doskami z dosiek, preglejky, OSB. Na vyrovnanom dno nalejte 15 cm drveného kamene hrubej a jemnej frakcie, beran. Vrchol nalil rovnakú vrstvu piesku, hladinu a beran. Táto podložka kompenzuje pohyb na zemi počas zdvíhania mrazu.
  • Hĺbka základov na pôde, ktorá nie je náchylná k vrhaniu, je 25-30 cm. Spodok vykopaného výkopu je vyčistený od kameňov, koreňov a ďalších predmetov vyrovnaných a zhutnených.

   Označenie sa vykoná takto.

 • Na pripravenom dni sa rozprestiera hustá plátna alebo strešná plsť. To je potrebné, aby vlhkosť z roztoku nebola absorbovaná do pôdy. Je tiež žiaduce pokryť strany, ale tam štíty debnenia čiastočne vyriešiť tento problém. Bez tejto vrstvy betón nebude mať silu a kolaps.
 • Vo výslednej priehlbine nalial roztok. Podiely sú nasledovné: pre 1 časť cementu (M 400) vezmite 3 časti piesku a 5 častí kameniva. Plnivo je výhodne drvený kameň malých a stredných frakcií. Nie je nutné používať expandovanú hlinku - absorbuje vlhkosť a môže spôsobiť vysokú vlhkosť.
 • Povrch je zarovnaný "pod úrovňou." Zagladit to môže byť drevený bar.

  Výstavba betónových a tehlových podkladov

 • V základoch, v rohoch as vzdialenosťou 1 metra sú inštalované hypotéky - čapy alebo kusy výstuže s priemerom najmenej 12 mm. Hrebene dať, ak potrebujete byť pripojený k dreve, výstuže - ak je tehla položená. Stoja nad suterénom najmenej 15 cm.
 • Zaplavený základ je pokrytý fóliou, trvá minimálne týždeň (pri teplote pod 17 ° C, musia prejsť dva týždne). Ak je počasie horúce, napája sa niekoľkokrát denne. Ak chcete zachovať vlhkosť v tomto prípade, pod fóliou, je lepšie ho pokryť hrubou handričkou (tkanina).
 • Ak spodné pásky tvorí drevo, na betónovom podklade sa valcuje hydroizolácia. Je možné - strešný materiál je v dvoch vrstvách, ale teraz sa rýchlo zrúti, takže je lepšie brať "Hydroizol" alebo niečo podobné. Môžete chýbať betón s bitúmenovým masticom niekoľkokrát. Výsledok bude spoľahlivejší.
 • Nastáva rad páskovania:
  • Ak ide o drevo 100 * 100, je impregnované zmesou pre priamy kontakt so zemou. Vyvŕtajú otvory v nich pre inštalované kolíky, položte ich a dotiahnite kolíky pomocou skrutiek. Takže skrutky nevystúpia, pomocou vŕtacieho nástroja vhodnej veľkosti vytvoria výklenky.

   Tehla je položená na betóne

  • Ak je základňa betónová a tehla, vložte jeden alebo dva rady tehál. Môže byť použitý a dutý, pretože hmotnosť je malá. Umiestnite olovo tak, aby hypotéky spadli do švu medzi tehálmi.
 • Nasleduje zostava rámu.

Existujú možnosti založenia tohto typu. Je možné namontovať podkladové betónové bloky malých rozmerov do pripraveného zákopu, vyplniť priestor medzi nimi maltou. Musia byť inštalované tak, aby ich okraj bol pod úrovňou zeme. Vrstva betónu sa naleje, vyrovnáva. Vstavané upevnené vo švoch.

Ako stavebný materiál môžete použiť prázdne fľaše. Sú položené v radoch, naliate betón. Ukazuje sa, že je veľmi ekonomický a teplý základ. Jeho únosnosť je dostatočná na vážnejšiu konštrukciu.

Rezivo pre polykarbonátové skleníky

Táto možnosť je vhodná ako dočasné riešenie - môže trvať dva až tri roky. Závisí to od vlhkosti v oblasti, kvality dreva a spracovania. Lúč sa používa s veľkým prierezom - 100 * 100 alebo viac (môže byť vyrobený z niekoľkých dosiek). Spracováva sa s prostriedkami na drevo v kontakte so zemou. Poradie práce je nasledovné:

 • Označte lokalitu, kopte zákop. Jeho veľkosť by mala byť o 7-10 cm hlbšia a širšia ako použité drevo.
 • Dno a steny sú pokryté valcovaným nepriepustným materiálom (je lepšie použiť Gidroizol, bude to stačiť dlhšie).
 • Položte hotové drevo a pripojte ho do rohov.

  Základ pre drevo pre polykarbonátový skleník je jednoduchý s vlastnými rukami, ale nebude to trvať dlho

 • Hydroizolačné obloženie okolo tyče.
 • Pomocou rohov nasmerovaných z oboch strán je lúč fixovaný na svojom mieste.
 • Zostávajúci priestor medzi hydroizoláciou a stenami výkopu je naplnený drviacou vrstvou, ak sa zem zahladzuje a predtým odstraňuje pôda, ak nie. Pôda je dobre zhutnená.
 • Vedľa tejto lišty pripevnite pásku na drevo. Medzi nimi je položiť ďalšiu vrstvu hydroizolácie.

Táto možnosť je vhodná iba pre suché oblasti s nízkou polohou podzemných vôd. V tomto prípade sa dúfa, že nadácia bude žiť aspoň niekoľko rokov.

Kohútik

Iný typ základov, ktorý chráni pred mrazom. Je však spoľahlivá a bude slúžiť dlho. Úplný opis výrobnej technológie pilótového štrku, prečítajte si tu a uvádzame krátky zoznam prác.

 • Označujú obvod skleníka, vykopávajú zákop asi 20 centimetrov široký a približne rovnakú hĺbku.
 • V rohoch Buryaty sú otvory s priemerom 30-40 cm a hĺbkou pod hĺbkou zmrazovania pôdy (používa sa vŕtačka). Potom sa po obvode vyvŕtajú rovnaké otvory. Vzdialenosť medzi nimi by mala byť približne 2-2,5 metra.
 • Piesok sa naleje do otvorov - približne, potom sa lopatka z taro-papiera valec do valcov vloží do vedra.
 • Inštalujú tri tyče výstuže s priemerom 10-12 mm, spojené v jedinej konštrukcii. Tyče by mali ležať nad zemou - k nim by sa neskôr pripojil postroj.
 • Do jamiek sa naleje betón (pre 1 časť cementu M 400, 3 časti piesku, 5 dielov drveného kameňa). Je potrebné zabezpečiť, aby neexistovali žiadne prázdne miesta.
 • Na dne výkopu nalial vrstvu piesku, hrúbky 5 až 5 cm, vyrovnané vyrovnávanie.

  Základňa na vlasy je spoľahlivou voľbou pre polykarbonátový skleník s vlastnými rukami

 • Na ňom je natiahnutá vodovzdorná (strešná plsť, Gidroizol).
 • Po stranách prebieha debnenie, pevná. Môže to byť nad úrovňou terénu. Ak nie je zem voľná, môžete to urobiť bez debnenia, zatvárať steny z hydroizolácie. Ale v tomto prípade bude nadácia rovná zemine a bude tiež nerovnomerná.
 • Bedrovnica je vyplnená betónom rovnakého zloženia ako pre stĺpy. Povrch je vyrovnaný, pokrytý fóliou a čaká na nastavenie betónu.

Potom môžete namontovať postroj a môžete postaviť na niekoľko radov tehál a až potom nainštalovať rámček. Potom môžeme povedať, že skleník vyrobený z polykarbonátu je takmer pripravený vlastnými rukami. Zostáva zabezpečiť polykarbonát.

Čo polykarbonát zvoliť

Ako dlho bude skleník vyrobený z polykarbonátu, kúpený alebo postavený sám, bude trvať, ako dobre to bude fungovať, závisí od parametrov a kvality polykarbonátu. Jeho voľba by mala byť braná zodpovedne - suma je značná.

Takýto skleník vyrobený z polykarbonátu s vlastnými rukami je najjednoduchší. Ale toto je sezónna možnosť.

Typy polykarbonátu

Existujú tri typy tohto materiálu:

 • Monolitické. Vyzerá to ako sklo, ale je lepšie prenášať svetlo, dva až štyrikrát ľahšie, mnohokrát (a 100-200) silnejšie. Hrúbka - od 0,75 mm do 40 mm. Nevýhodou je vysoká cena. Aplikujte tento materiál, ak existuje riziko poškodenia - často krupobitie, skleník je tak, aby mohol padnúť na rampu, sneh. Stáva sa to viacvrstvový monolitický polykarbonát. Dosky môžu byť až 3-5 kusov, môžu mať rôzne vlastnosti. Napríklad pre skleníky sa zvyčajne používa dvojitá - prvá vrstva sa vyznačuje vyššou trvanlivosťou, druhá neumožňuje prejsť UV žiarením.

  Monolitické a profilované sú vhodné pre sezónne skleníky

 • Vlnité (profilované). Vznikol pomerne nedávno. Vytvára sa z monolitického plechu, na ktorom je vytvorený reliéf. Existujú druhy podobné vlnitej bridlice. Hrúbka tohto typu polykarbonátu je 0,8 až 1,2 mm. S takou malou hrúbkou dokáže vydržať ľadové ťahy až do priemeru 20 mm, dobre sa ohýba, toleruje chladné teploty do -50 ° С.

  Bunková (bunková) vhodná pre celoročné skleníky

 • Bunková (bunková, štruktúrovaná). Skladá sa z dvoch (alebo viacerých) listov polykarbonátu spojených prepojkami. Tvar, veľkosť, hrúbka prepojok - to všetko ovplyvňuje kvalitu a výkonnosť. Hrúbka bunkového polykarbonátu - 4, 6, 8, 10, 16, 20, 24 a 32 mm. Pre skleníky je lepšie nepoužívať tenšie ako 10 mm viacvrstvové.

Aký druh polykarbonátu je lepšie použiť na stavbu skleníkov? Závisí od režimu prevádzky skleníka. Ak je vykurovaný, potrebujete bunku. Ak je to len v teplej sezóne, vhodnejšie je vlnité (alebo monolitické). Monolitické nie je ani zlé, ale zvlnená má veľkú tuhosť. Pre skleníky, ktoré sa plánujú používať od skorého jari alebo počas zimy, umiestnite bunkový polykarbonát. Vzhľadom na svoju štruktúru má veľkú percentuálnu hodnotu oproti svojim vysokým tepelnoizolačným vlastnostiam - zachováva lepšie teplo, hoci prenáša svetlo horšie (86% oproti 95%).

Výber bunkového polykarbonátu

Zvolenie zvlnené alebo monolitické je jednoduché - riadime sa uvedenými vlastnosťami. Je dôležité, aby existovala ochrana proti UV žiareniu. Nie sú žiadne ďalšie úskalia. Ale s bunkou existuje veľa odtieňov. Dávajte pozor na nasledujúce skutočnosti:

 • Hrúbka vonkajších vrstiev a ich počet. Listy by mali mať rovnakú hrúbku bez toho, aby sa prehýbali a boli menšie.
 • Umiestnenie prepojok a ich hrúbka.

  Tieto typy bunkového polykarbonátu môžu byť

 • Prítomnosť vrstvy, ktorá chráni pred ultrafialovým žiarením.

Najjednoduchší spôsob, ako skontrolovať kvalitu polykarbonátu, je pokúsiť sa ho vytlačiť medzi prsty. Ak to nie je stlačené, aj keď vynaložíte značné úsilie, môžete to vziať. Ak sa stlačí ľahko - hľadať iný.

Inštalačné funkcie

Podľa technológie je polykarbonát namontovaný pomocou spúšťacích a spojovacích profilov. Najskôr sa na rám nachádzajú profily, vkladá sa do nich polykarbonát, ktorý je upevnený na skrutkách so špeciálnymi lisovacími podložkami, ktoré súčasne chránia miesto pripevnenia pred únikom. Tieto profily okrem toho, že udržiavajú listy na mieste, chránia aj výruby pred spadnutím na dno prachu a nečistôt. Systém má čistý vzhľad, funguje dobre, ale všetky komponenty sú hodné peňazí.

Tu je správny montážny systém

Эстетика для теплицы - не самое нужное свойство, потому, если надо сэкономить, предпочитают крепить по-простому, без профилей и пресс-шайб. Вот как поступают:

 • Края каждого листа замазывают силиконом. Их надо закрыть обязательно, иначе внутри скопиться конденсат, в котором со временем разовьются плесень и грибки, поликарбонат потеряет прозрачность. Так что заделывать края надо тщательно, не оставив возможности для проникновения воздуха и влаги.
 • Листы укладывают с нахлестом в несколько сантиметров, сверху прижимают полосой жести. Крепеж устанавливают в «нахлест», через жестяную полосу.

  Вот так крепят неправильно, но дешево. Для большей надежности можно добавить жестяную полосу

 • Под шляпки саморезов можно подложить обычные широкие шайбы.
 • Слой защиты от ультрафиолета при монтаже должен быть обращен наружу. Это важно. В противном случае он не работает.

Это то, что касается непосредственно крепления сотового поликарбоната. Есть еще один момент, который выяснился в процессе эксплуатации теплиц из поликарбоната. Поликарбонат не стоит располагать близко к земле. Желательно чтобы он начинался хотя-бы в полуметре от поверхности. Prečo? Потому что во-первых, он все равно загрязняется и через него почти не проходит свет, так что на общую освещенность он не влияет. Во-вторых, он начинает портиться - чернеть расслаиваться. Непонятно, что вызывает такую реакцию, но она встречается часто. Так что разрабатывая макет теплицы из поликарбоната своими руками, предусмотрите полуметровые стенки из другого материала - кирпича, строительных блоков. Не важно.

Загрузка...