Napájanie vodou

Výber plynu pre vykurovaciu vodu

Gejzír - prietokový ohrievač vody pracujúci so zemným plynom. Ak nemáte prívod teplej vody, ale je dodávaný plyn, toto zariadenie zvýši pohodlie vášho života. Jednoducho otvoríte kohútik, vytečie sa teplá voda a teplota sa reguluje nezávisle. Aj keď máte v dome alebo v byte centralizovanú dodávku teplej vody, ale nie ste spokojní s cenou, ktorú musíte zaplatiť za vykurovanie, alebo sa vám nepáči teplota, inštalácia gejzíra tiež rieši tieto problémy. Vykurovacia voda stojí oveľa menej, ako poskytuje centrálne - a to je významné úspory v účtoch. Ak chcete zistiť, ktorý gejzír je lepší, musíte študovať štruktúru zariadenia a jeho typy. Potom bude voľba pre vás jednoduchá a informovaná.

Ktorý plynový kotol je lepší, závisí od vašich požiadaviek

Štruktúra plynového stĺpca

Plynové ohrievače teplej vody sa skladajú z troch hlavných komponentov:

 • zariadenie na plynové horáky a výfukový systém plynu;
 • výmenník tepla;
 • zapaľovacieho a riadiaceho modulu.

Štruktúra vykurovacej kolóny s piezoelektrickým zapaľovaním

Všetky tieto uzly majú niekoľko modifikácií a ich usporiadanie poskytuje rôzne modely s rôznymi charakteristikami. To všetko vám umožňuje vybrať jednotku podľa svojich vlastných požiadaviek, pretože ak chcete povedať, ktorý stĺpec plynu je lepší, môžete byť viazaní iba na konkrétnu situáciu.

Typ zapaľovania

Na spustenie stĺpca je potrebné zapáliť plyn. Staré modely boli ručne rozsvietené a prinášali horiaci zápas na roznecovač. Dnes takéto jednotky už nie sú v predaji, sú v minulosti. Nahradili ich iní, ktorí pracujú v automatickom alebo poloautomatickom režime.

Piezoelektrické zapaľovanie

V plynových stĺpoch s piezoelektrickým prvkom dochádza k zapáleniu v poloautomatickom režime. K dispozícii sú dva horáky - hlavný a pilot. Pilotný horák je malý knot, ktorý neustále horí, bez ohľadu na to, či ide o tok horúcej vody alebo nie. Hlavný horák je zapnutý iba po otvorení kohútika. Zvyšok času je vypnutý.

Postup spustenia gejzíru s piezoelektrickým zapaľovaním je jednoduchý: stlačte tlačidlo na prednom paneli, na sviečkach sa objaví iskra a rozsvieti sa pilotný horák. Keď sa otvorí kohútik s horúcou vodou, plyn sa privádza do hlavného horáka, zapaľovanie prichádza z pilota. Zatiaľ čo voda tečie, obe horáky sú horiace. Žeriav bol zatvorený, prívod plynu na hlavný bol zastavený, iba pilot opäť vypálil.

Piezo mraznička pre plynové ohrievače vody - jednoduché a lacné zariadenie

Aké sú výhody plynových stĺpov s piezoelektrickými prvkami? Jedná sa o najlacnejšie modely, zvyčajne majú mechanické ovládanie - regulátor, ktorý umožňuje zmeniť výšku plameňa, a tým regulovať teplotu horúcej vody. Tieto modely sú energeticky nezávislé, čo môže byť dôležité.

Existujú viaceré nevýhody a sú vážnejšie. Kútik spaľuje (musíte horieť) neustále, kým používate stĺpec, a to je tok plynu. Nechajte to byť malý, ale konštantný, v dôsledku toho docela slušná suma prichádza cez mesiac. Takže to nie je najhospodárnejší spôsob, ako ohriať vodu. Druhé mínus je tiež spojené s párením knotu. Ak zhasne, stĺpec nebude možné zapáliť. Kuchyň uteká, pretože nemá dostatok kyslíka na spaľovanie, alebo preto, že sa v komíne dochádza pravidelne k spätnému prúdeniu, ktorý fúka plameň. Vzhľadom na to, že existuje regulátor plameňa, nie je to zlá vec - plyn sa automaticky vypne, ale potreba spätného zapálenia riadiaceho horáka je nepríjemná.

Elektrické zapaľovanie

Automatické gejzíry majú elektrické zapaľovanie. Toto je elektrický generátor iskier, ktorý sa aktivuje pri otvorení ventilu. Zvyšok času je plyn vypnutý, čo výrazne šetrí palivo. Existuje elektrický zapaľovač, napájaný z batérií, je - z siete 220 V. Aký druh plynového ohrievača vody je vhodnejší pre tento parameter podľa okolností.

Ak často vypnete svetlo, je vhodné vybrať model, ktorý funguje na batériách. Ako viete, v tomto prípade je potrebné zabezpečiť, aby sa "neposadili". Ak nie je problém s elektrickou energiou alebo existuje záložný napájací zdroj, je lepšie vybrať plynový stĺpec, ktorý funguje od 220 V. Po pripojení napájacej šnúry a zabudnutí na to. Spotreba elektrickej energie je skromná, takže na účtoch takmer nemá žiadny vplyv.

Elektrohorn je riadený mikroprocesorom

Automatické gejzíry majú elektronické ovládanie. V prípade je nainštalovaná mikroprocesorová doska, požadovaná teplota je nastavená z malého ovládacieho panelu (tlačidlom alebo dotykom). Okamžite je často umiestnená malá LCD obrazovka, ktorá zobrazuje aktuálny stav zariadenia, teplotu vody, ak je ohrievaná. Tento typ stĺpca plynu je najlepšie, ak hodnotíte pohodlie pri manipulácii.

Nevýhody - vyššia cena a energetická náročnosť. Elektronika potrebuje stabilné napätie 220 V s malými odchýlkami v poradí 2 * 3 V. Neudržiavame takéto parametre, takže automatické ohrievač vody dlhší čas vyžaduje stabilizátor a relé je lepšie ako elektronické. Nielen stabilizuje napätie, ale vyrovnáva aj tvar impulzov, čo je tiež dôležité pre dovážané teplovodné potrubia.

Horák, spaľovacia komora, komín

Ohrev vody v stĺpci plynu nastáva v dôsledku tepla uvoľneného počas spaľovania plynu. Samotné spaľovanie sa uskutočňuje v horáku a je "zabalené" v spaľovacej komore. Nespálené plyny, ktoré zostávajú v komore, sa vypúšťajú cez komín. Zvážte všetky tieto zariadenia podrobnejšie.

Horák - hlavný uzol

horák

Zdrojom tepla v plynovej kolóne je plynový horák. Existujú tri typy: jednostupňové, dvojstupňové, modulované. Nedávno sa prvé dva typy takmer nikdy nevyskytujú - neumožňujú udržiavať danú teplotu, pretože nemá zmysel ich uvažovať - ​​všetky stĺpy majú modulovaný horák.

Vyzerá to ako plynový horák pre stĺpec v predpísanej forme

Modulované horáky je možné ovládať ručne - špeciálnym gombíkom namontovaným na kryte - alebo mikroprocesorom, ktorý udržuje nastavenú teplotu vody. Horáky sú vyrobené väčšinou z pozinkovanej ocele, pretože tento materiál je optimálny pre úlohy. Je lacná, odolná, má vysokú teplotu topenia a toleruje časté vykurovanie.

Typy spaľovacej komory a komína

Spaľovacie komory v plynových stĺpoch sú dva typy - otvorené a zatvorené. Ich meno odráža podstatu:

 • uzavretý (preplňovaný, ventilátor) je kovová krabica, do ktorej je umiestnený horák s zvonom, ktorý nainštaluje komín;
 • otvorené (atmosférické) je vlastne celé telo stĺpika, pretože tam nie je žiadny izolovaný priestor, na určitom mieste je inštalovaný horák, na hornej strane je horák, ku ktorému je komín pripojený.

Rôzne typy spaľovacích komôr vyžadujú iný komín. V otvorenej komore vstupuje vzduch z miestnosti, takže je potrebný efektívny systém vetrania, normálny prietok vzduchu a atmosférický komín vedúci k ventilačnému potrubiu. Uzavretá komora je vybavená koaxiálnym komínom (dve rúry s rôznymi priemermi, vložené do druhého), ktorý je zobrazený cez stenu na ulici. Súčasne sa spaľovacie produkty sily pomocou ventilátora premiestňujú cez vnútornú rúrku a kyslík smeruje priamo do horáka cez vonkajší.

Otvorené a uzavreté spaľovacie komory pre plynové stĺpy vyžadujú inštaláciu rôznych typov komína

Plynový stĺp so zatvorenou spaľovacou komorou pracuje stabilnejšie za normálnych podmienok, ale má nevýhody. Komín v zime môže byť zarastený mrazom, preto stĺpec zhasne (zhasne automatické zariadenie, ktoré riadi vypúšťanie spaľovacích produktov). Druhý bod - silný bočný prúd vetra môže vyfúknuť plameň. Napájanie plynu je vypnuté v rovnakej automatizácii, ale situácia je nepríjemná. Tretia okolnosť - nie všetky mestské úrady umožňujú perforovať steny v dome a vstupovať do potrubia.

Takže v tomto prípade je ťažké povedať, ktorý stĺpec plynu je lepší - závisí od mnohých faktorov.

Výmenník tepla

Voda sa ohrieva, keď preteká cez výmenník tepla. Jedná sa o kovovú rúrku inštalovanú nad horák. Tvar tepelného výmenníka v plynovej kolóne je špeciálny - v dolnej časti je potrubie s plutvami položené hadom, potom je inštalovaný kovový plech, okolo ktorého je rúrka navinutá v špirále. Touto dlhou cestou sa voda ohrieva vyhrievaným kovom.

Vyzerá to ako výmenník tepla pre plynový stĺp

Výmenníky tepla sú vyrobené z pozinkovanej ocele (najdostupnejšia možnosť), nehrdzavejúcej ocele a medi. Najlepšie, pokiaľ ide o účinnú meď na prenos tepla. Sú to najúspornejšie, ale aj drahé. Najtrvanlivejšie - nehrdzavejúcej ocele, ale s prenosom tepla sú oveľa horšie. Čo v tomto prípade je plynový stĺp lepší - rozhodnete sa. Vyberte si kvalitu, ktorá je pre vás dôležitejšia.

Ak sa rozhodnete kúpiť plynový ohrievač vody s medeným výmenníkom tepla, nepokúšajte sa nájsť lacný model. S cieľom znížiť cenu, výrobcovia používajú nízku kvalitu medi, a dokonca aj trubky s tenkými stenami. Takýto výmenník tepla bude slúžiť záručnej dobe a potom začnú problémy - objaví sa netesnosť.

Ak odstránite kryt, uvidíte v trubiciach fistuly, cez ktoré klesá voda. Sú umiestnené väčšinou na vonkajšej strane potrubia, len na mieste, kde sa vytvára kondenzát. Pri normálnej hrúbke potrubia to nie je strašné, ale tenké steny sa rýchlo vyhadzujú. Takýto výmenník tepla s únikom nemusí byť zmenený (stojí asi 1/3 z celkovej ceny), môže byť spájkovaný. Budete potrebovať žiaruvzdornú spájku s teplotou topenia približne 200 ° C, silné spájkovadlo a spájkovací prúd. Technológia prác je bežná - čistenie poškodeného miesta na čistý kov, odmasťovanie, plechovku, spájkovanie.

Ako určiť výkon

Najprv sa musíte rozhodnúť o výkone alebo výkonnosti stĺpca plynu. Sú to dve vzájomne prepojené charakteristiky, ktoré jednoducho odrážajú rozličné charakteristiky jednotky. Výkonnosť je, koľko litrov vody za minútu môže ohriať stĺpec a výkon - koľko tepla môže generovať. Niektorí výrobcovia poukazujú na výkon, iní - výkon, takže potrebujete presne pochopiť, čo potrebujete.

Poďme najprv pochopiť, aký výkon potrebujete plynový ohrievač vody. Závisí od počtu spotrebiteľov, ktorí potrebujú poskytnúť teplej vody. Existujú miery spotreby zariadení rôznych typov:

 • kuchynský drez, umývadlo - 4 l / min;
 • duša - 7-10 l / min.

  Čím vyšší je výkon, tým väčšia je veľkosť.

Ak máte umývadlo, sprchu a umývadlo pripojené k horúcej vode, takže všetky tri body pracujú súčasne a teplota vody neklesá, je potrebný výkon 4 + 4 + 10 = 18 l / min. Je to veľa, cenovka bude pevná. Ak o tom premýšľate, pochopíte, že súčasne sa všetky tri zariadenia takmer nikdy nezapájajú. Existujú situácie, keď sprcha a jeden z batérií pracujú spoločne. Na to, aby ste mali k dispozícii horúcu vodu, by mala byť kapacita 14 l / min. Toto je o niečo skromnejšie, ale dosť pohodlné na pobyt. Nájdite hodnotu, ktorá sa nachádza v špecifikáciách, nemala by byť menšia.

Teraz sa budeme zaoberať mocou. Gejzíry môžu vyčleniť na vykurovaciu vodu od 6 kW do 40 kW tepla. Tu je divízia:

 • na ohrev vody pre jeden bod demontáže bude vhodný plynový stĺp s výkonom do 19 kW;
 • dva body výkonu by mali byť od 20 kW do 28 kW;
 • tri vyžadujú viac ako 29 kW.

Teraz budete môcť presne povedať, ktorý plynový ohrievač vody je pre vaše potreby najvhodnejší.

Čo ešte hľadať pri výbere

V technických charakteristikách plynových stĺpikov je niekoľko ďalších línií, ktoré stojí za to venovať pozornosť. Najprv si pozrite minimálny tlak vody a plynu, ktorými tento model môže fungovať. Dovezené plynové ohrievače vody od európskych výrobcov sú v tomto ohľade vnímavejšie - sú určené pre stabilný tlak a netolerujú kvapky. Ale za normálnych podmienok pracujú stabilne a bez porúch.

Niektorí výrobcovia s cieľom prispôsobiť svoje vybavenie našim podmienkam dávajú prevodovky, ktoré kompenzujú skoky. Ak v predajnom modeli nie je takéto zariadenie a skáka tlak vody a / alebo plynu, môžete ho nainštalovať na prednú časť stĺpika. Prístroj je jednoducho vložený do potrubia, inštalácia je štandardná. Súčasne budú chránení aj ďalší spotrebitelia.

Pracovné parametre sa musia monitorovať

Je tiež užitočné preskúmať zoznam programov služieb a úrovne ochrany. Bezpečnosť a pohodlie práce zariadenia závisí od nich. Je veľmi žiaduce mať nasledujúce funkcie:

 • Regulácia plynu. Monitoruje prítomnosť plameňa na horáku, ak zhasne, odpojí dodávku plynu.
 • Trakčná kontrola. Prítomnosť trakcie v komíne je monitorovaná. Ak produkty spaľovania nie sú odklonené, prívod plynu sa vypne.
 • Regulácia prietoku alebo hydraulický ventil. Vypne stĺpec, ak je tlak vody príliš nízky alebo vôbec nie.
 • Ochrana proti prehriatiu. Teplotný snímač riadi teplotu vody vo výmenníku tepla, keď sa blíži k kritickému bodu (vriec), vypne stĺpec. Tým sa predlžuje životnosť zariadenia (pri varení môže dôjsť k pretrhnutiu výmenníka tepla, napríklad potrubia).

Tieto funkcie sú potrebné pre bezpečnú prevádzku plynového stĺpca. Je to takmer štandardná sada, ktorá je v prípade všetkých dobrých plynových ohrievačov vody. Všetky ostatné sú nepovinné. Obyčajne už nie sú také kritické (napríklad diaľkové ovládanie).

Veľkosti gejzírov a ceny

Rozmery plynových ohrievačov vody sú malé - sú porovnateľné s malou kuchynskou skriňou. Priemerná výška je 550-650 mm, šírka 300-400 mm, hĺbka 200-300 mm. Ale ak chcete, môžete nájsť modely široký a plochý, alebo naopak, úzky a hlboký. Ktorý stĺpec plynu je lepší pre tento parameter povedať, môže byť viazaný len na miesto inštalácie, takže tu nie je žiadna definitívna odpoveď.

Farby sa môžu líšiť

Ceny plynových ohrievačov vody sa značne líšia. Jednoduché modely s piezoelektrickým zapaľovaním a galvanizovaným horákom stáli od 110 USD. Zariadenie s elektrickým zapaľovaním a zväzok servisných funkcií - až do výšky 450 USD. Takže tam je miesto na túlať sa.

názovKrajina pôvoduenergieproduktivitaMaximálna teplota vodyMinimálny tlak vodySpaľovacia komorahorákVýmenník telazapaľovanieRozmery (H * W * D)cena
Neva 4511 (Neva)Rusko21 kW11 l / min90 ° C0,3 barzatvorenéelektronické / batérie565 x 290 x 220 mm175$
Electrolux GWH 265 ERN NanoPlusŠvédsko / Čína20 kW10 l / minotvorenýmeďelektronické / batérie665 * 390 * 245 mm110$
Bosch W 10 KBNemecko / Portugalsko17,4 kW10 l / min0,15 barotvorenýnerezovej ocelemeďelektronické / batérie638 * 341 * 242 mm145$
Bosch WR 10-2P (GWH 10-2 CO P)Nemecko / Portugalsko17,4 kW10 l / min60 ° C0,1 barotvorenýnerezovej ocelepiezo638 * 341 * 242 mm167$
WERT 10EG ČERVENÉ SKLORusko / Čína20 kW10 l / min0,2 barotvorenýzliatina medielektronické / batérie550 x 330 x 188 mm92$
Ariston FAST EVO 11 BTaliansko / Čína19 k / W11 l / min65 ° Cotvorenýmeďelektronické / batérie640 * 370 * 240 mm164$
Vaillant MAG OE 11-0 / 0XZ CNemecko19,2 kW11 l / min55 ° Cotvorenýpiezo177$
Bosch WR 13 - 2P (GWH 13-2 CO P)Nemecko / Maďarsko22,6 kW13 l / min60 ° C0,1 atmotvorenýnerezovej ocelemeďpiezo720 * 385 * 242 mm210$
Neva Lux 6014Rusko28 kW14 l / min0,1 barotvorenýelektronický650 * 350 * 240 mm210$
Ariston FAST 14 CF E G20Taliansko / Čína24,3 kW13-14 l / min60 ° C0,2 barotvorenýmeďpiezo580 * 374 * 223 mm115$

Загрузка...