Stavebné materiály

Ako vložiť porcelán + fotografiu do interiéru

Existuje veľa dokončovacích materiálov, ktoré sú krásne, nemajú strach z vody, mrazu, tepla, teplotných zmien, odolávajú mechanickému namáhaniu, neblednú a ľahko sa udržujú. Zdá sa, že nie toľko. Jeden z nich - porcelán. Táto kombinácia vlastností prispieva k vysokej popularite materiálu - používa sa na exteriérové ​​a interiérové ​​dekorácie. Komplexný systém vonkajšieho upevnenia neumožňuje to urobiť sami, ale položenie porcelánového kameniny na podlahu alebo steny vnútri miestností je úlohou strednej zložitosti a môže sa robiť ručne bez zapojenia špecialistov.

Krásne, pevné, spoľahlivé

Typy porcelánových dlaždíc

Najrozšírenejšou v našej krajine je leštená porcelánová kamenina, stále matná a pololeskaná. Ale to nie sú všetky typy tohto materiálu. Existuje niekoľko zaujímavých variácií, ktoré si doteraz niekoľko z nich uvedomuje. Budeme sa zaoberať všetkými typmi a ich hlavnými charakteristikami.

 • Leštené a pololeštené (rôzny stupeň leštenia a lesku). Tento pohľad má najpôsobivejší pohľad. A hoci to stojí viac ako iné druhy, používa sa pomerne často. Treba však mať na pamäti, že počas prevádzky sa leštenie stmavne a časom sa povrch stáva matným. Ďalšia nevýhoda leštenej porcelánovej kameniny - leštenie otvára póry zatvorené skôr. V dôsledku toho sa rozliata kvapalina absorbuje, stopy zostávajú. Preto mnoho výrobcov porcelánových dlaždíc pokrytých lakom. Ak takýto náter nie je, naneste ho po inštalácii. Ďalším nepríjemným momentom: ak sa tekutina dostane na takýto povrch, podlaha sa stáva veľmi kluzkým.

  Leštené porcelánové kameniny hladko položené, vytvárajúc pocit monolitu

 • Presklené. Z vonkajšej strany to vyzerá ako keramické dlaždice, ale je známe svojou vyššou trvanlivosťou. Na porcelánové dlaždice glazované, potom spálené v peci. Ak sa tento materiál používa v miestach s veľkým zaťažením, tenká dekoratívna vrstva sa trení, povrch stratí svoj vzhľad.
 • Matt. Jedná sa o lisované platne bez ďalšieho spracovania. Povrch matného porcelánu nie je taký veľkolepý ako leštený, ale tento typ povrchovej úpravy je protišmykový, aj keď je mokrý a môže byť použitý v kuchyniach a kúpeľniach.

  Mat môže byť použitý vo vlhkých priestoroch

 • Technická. Najlacnejší materiál z tejto skupiny. Niečo ako prírodná žula, nie veľmi dekoratívna, ale veľmi trvanlivá. Môže slúžiť viac ako desať rokov, dokonca aj na miestach s vysokým mechanickým zaťažením. Môžete použiť na podlahe v technických miestnostiach, na verandách, terasách, rozložiť stopy na mieste.
 • Satén (saténový). Veľmi dekoratívny a neobvyklý vzhľad tohto porcelánu. Povrch sa podobá saténu, má mäkký lesk, ale nevydržia výrazné zaťaženie, a preto sa viac používa na dekoráciu stien.

  Povrch saténového porcelánového kameniny je veľmi nezvyčajný.

 • Štruktúrované. Tento typ má reliéfny povrch rôznych typov. Existujú jednoducho zaujímavé reliéfy a tam sú napodobeniny kože, prírodného kameňa, dreva. Z tejto skupiny je obľúbenejšia porcelánová kamenina (keramické parkety).
  Štruktúrované porcelánové dlaždice sa môžu líšiť.
  Je to tiež porcelánová kamenina
  Imitácia povrchu kameňa je vhodná na položenie na terasu alebo na otvorenú verandu
  Toto je možnosť "pod kameňom" pre steny.

Ako môžete vidieť, je tu niečo na výber - pre rôzne požiadavky, pre rôzne úlohy, interiéry a priestory. Každý typ je v desiatkach farieb a odtieňov, veľmi široké rozmery. Minimálna veľkosť porcelánových dlaždíc 5 * 5 cm, maximálne - 120 * 360 cm (to je predná strana). Najpopulárnejšie veľkosti pre dekoráciu interiéru sú 30 * 30 cm, 45 * 45 cm a 60 * 60 cm. Hrúbka sa pohybuje od 3 mm do 30 mm. Mimochodom, malo by sa povedať, že správne položená keramická žula (na rovný povrch bez dutín) hrúbky 3 mm môže vydržať rovnaké zaťaženie ako 3 cm.

Množstvo porcelánového kameniny sa vypočíta jednoducho: podľa plochy, ale je potrebných aspoň ďalších 10% zásob. Toto je poistenie v prípade chýb merania a orezania, čo je nevyhnutné.

Čo treba hľadať pri výbere

Pri výbere porcelánu je potrebné dbať nielen na vzhľad, ale aj na kvalitu. Pred zakúpením najskôr skontrolujte niekoľko vzoriek, najlepšie z rôznych balení. Podľa vonkajších znakov je možné s vysokým stupňom spoľahlivosti povedať, aký dobrý je materiál pred vami.

 • Zmerajte veľkosť dlaždice. Môžu sa líšiť o niekoľko milimetrov od uvedených. Ak ich nebudete kombinovať s porcelánovým kameninom inej veľkosti, môže to byť v poriadku, ale musíte o tom vedieť. Horšie, ak dlaždice z rôznych balíčkov budú mať rozdielne veľkosti - položenie keramickej žuly sa premení na náročnú úlohu. Je lepšie odmietnuť takýto materiál.
 • Pozrite sa na zadnú stranu porcelánových dlaždíc. Ak to nie je štruktúrovaná a nie saténová odroda, bočný povrch by mal vyzerať rovnako ako predný.

  Okrem vzhľadu dávajte pozor na geometriu

 • Skontrolujte zadnú časť. Musia byť vytvorené kosoštvorce alebo štvorce. Optimálna veľkosť buniek je 1,5-2 cm, výška výčnelku je 2-3 mm. Ak sú štvorce väčšie ako 3 cm a vyššie a výčnelky sú vysoké, máte nízkokvalitné porcelánové kameniny.
 • Pri nákupe skontrolujte geometrické viacnásobné dlaždice odobraté z rôznych políčok. Zmerajte niekoľko dlaždíc. V ideálnom prípade by nemal existovať žiadny rozbeh. Tiež skontrolujte, či sú okraje hladké, či nie je povrch zakrivený / konkávny, či existuje "vrtuľa".

Ak sú všetky testy úspešné, môže sa odobrať porcelán. Ale je tu ešte pár okamihov. Skontrolujte, či sú všetky balenia rovnakej veľkosti a hrúbky. Odstráňte dlaždice a porovnajte odtiene. Často sú tu výrazné rozdiely, ktoré sú zrejmé pri pokladaní porcelánového kameniny.

Príprava podkladu na pokládku porcelánovej dlaždice

Rovnako ako väčšina dokončovacích materiálov je táto položená na plochý, čistý, základný povrch. Najlepšou základňou je betón alebo cementový piesok. Výškový rozdiel o 1 metr štvorcový by nemal byť väčší ako 1 cm Ak je rozdiel väčší, nalejte vyrovnávacie poter s hrúbkou najmenej 3 cm.

Vysokokvalitné pokladanie porcelánového kameniny je možné na dokonale plochom podklade.

Ak sú kvapky v medziach prípustných hodnôt, povrch sa najskôr vyčistí od starého náteru, ak existuje. Trhliny, dutiny a štiepky sa naplnia. Potom sa nanáša primer (hlboká penetrácia) pre lepšiu priľnavosť (priľnavosť).

Čo dať

Keďže porcelánová kamenina má veľmi nízku hygroskopickosť, umiestňovanie na normálnu maltu cementu a piesku je stratou času a peňazí. Voda nie je absorbovaná do povrchu tohto materiálu a dlaždice prakticky nedrží. S týmto lepiacim zložením sa povrch "vyskočí". Adhézia s riešením je takmer tam.

Ukladanie porcelánu je najlepšie vykonané na špeciálne lepidlo

Pri ťažkých obkladových materiáloch vytvárajte špeciálne lepidlo s veľkým množstvom prísad polyméru. Táto kompozícia má mnohonásobne lepšiu priľnavosť, takže aj pri veľmi nízkej hygroskopicite je dobre keramická žula. Použitie na kladenie cementno-pieskovej malty nestojí za to. V tomto prípade je pravdepodobné, že dlaždice sa počas prevádzky oddelia od podlahy alebo stien. Je potrebné vytiahnuť, vylúčiť maltu, predpísať ju a zaradiť žulu na špeciálne lepidlo.

Robiť si vlastný kamenár

Pred pokládkou je potrebné dlažbu skontrolovať. Mnoho výrobcov v továrni pokrýva prednú stranu ochrannou vrstvou - technickým parafínom. Zabraňuje poškriabaniu počas prepravy. Pred ukladaním parafínu je potrebné odstrániť. Je ľahko čistiteľnou špachtľou. Potom sa povrch umyje mydlovou vodou (s akýmkoľvek detergentom), po ktorom sa vysuší keramická žulová dlažba. Pred pokládkou je zakázané namočiť.

Niečo o podmienkach, v ktorých musí byť práca vykonaná. Minimálna teplota, pri ktorej je možné umiestiť porcelánové kameniny, je + 5 ° C, optimálna je + 18-20 ° C. Ak je umiestnený na vyhrievanú podlahu, vykurovanie sa musí vypnúť najneskôr 36 hodín pred začatím práce a môže sa zapnúť iba 3-4 dni po inštalácii.

Stylingové metódy

Porcelán môže byť umiestnený na akýchkoľvek schémach, ktoré sa vám len páči. Môžete kombinovať rôzne veľkosti, farby, vložiť dekoratívne prvky.

Jednoduché usporiadanie porcelánového kameniny

Okrem výberu spôsobu znázornenia je potrebné určiť šírku švu. Môže byť od 0 mm do 10 mm. Bezšvový štýl je najčastejšie používaný s lešteným materiálom. Potom sa vytvorí efekt pevného povrchu. Táto možnosť nie je vhodná pre teplú podlahu - neumožňuje kompenzáciu tepelnej rozťažnosti.

V prípade pokládky so švami sú držané pomocou špeciálnych vložiek, ktoré tradične používajú plastové kríže požadovanej veľkosti. Po nasadení lepidla sa švy naplnia špeciálnou pastou - poter. Farba pasty môže byť zvolená "v tóne" alebo môže byť kontrastovaná.

Možnosti kombinácie viacerých farieb

Montáž na podlahu

Ďalej podľa návodu je lepidlo zriedené (nedávajte žiadnu chybu v objemoch, pretože sa rýchlo vytvrdzuje). Na základnej podlahe položte vrstvu lepidla s bežnou špachtľou. Približne jeden štvorcový meter je zvyčajne položený v čase - už nie je čas na to a kompozícia sa začne vytvrdzovať.

Hrúbka stojaceho lepidla závisí od toho, ako je základňou hladká, od rozmerov dlaždice a od vlastností lepidla. Preto je všeobecne ťažké hovoriť. Ale zo skúseností môžeme povedať, že pri pokládke dlaždíc z porcelánového kameniny až do veľkosti 60 cm na perfektne rovnom podlahe môžete mať zubovú stierku 8 alebo 10 a rozložiť lepidlo. S ponorom je skutočná vrstva 3-4 mm. To stačí. Ak potrebujete úplnejšie informácie, nájdete ich na oficiálnej webovej stránke výrobcu lepidla.

Začiatok pokladania by mal byť od stredu miestnosti. Na uľahčenie navigácie sa na podlahe nachádzajú dve linky, ktoré sú potlačené prekrývajúcim sa káblom farby, ktorý dáva stred v križovatke. S ohľadom na toto centrum sa uskutočňuje ďalšie pokladanie, pohybujúce sa jedným a druhým smerom na steny.

V strede môže byť roh dlaždice (ako na obrázku nižšie) alebo jeho stred závisí od schémy. Vo všeobecnosti, ak chcete posúdiť, ako sa budete pozerať na zvolenú schému rozloženia, mali by ste ju rozložiť "sucho". Okrem toho môžete naozaj vidieť, či všetko bude vyzerať dobre a zmeniť schému vašich batožín, ak je to potrebné, budete mať tiež jasnú predstavu o tom, kde sú akékoľvek podrezanie sú potrebné a kedy dlaždice dať.

Inštalácia sa vzťahuje na stred miestnosti.

Takže položenie porcelánu sa vyskytuje v nasledujúcom poradí:

 • Dajte lepidlo na podlahu o rozmeroch približne 1 m2.
 • Pomocou zubovej stierky odstráňte prebytok a vytvorte úľavu.

  Spôsobené lepidlo, vytvorené reliéfom

 • Vezmeme si porcelán na suché dlaždice, položený na správnom mieste. Musí byť starostlivo pripevnený a zatlačený k sebe a tam alebo s kruhovým posunom.
 • Vložte fragment, vložte krížik (ak sa položí so švom).

  Umiestnite dlaždice a stlačte tlačidlo

 • Vezmite druhý stoh rovnako.

Pri pokládke lepidlo často vystupuje vo švíkoch, niekedy sa dostáva na prednú plochu. Skutočnosť, že lepidlo vyčnieva, je dobrá, čo znamená, že pod dlaždicou nie sú žiadne dutiny. Mal by sa však ihneď odstrániť vlhkou špongiou a potom suchou handričkou. Na povrchu by nemal zostať ani najmenší stopa: ak lepidlo vyschnú odstrániť to takmer nemožné.

Možnosť položenia porcelánového kameniny

Postup inštalácie dlaždíc sa opakuje znova a znova, až kým sa nenaplní celý priestor. Súčasne je potrebné monitorovať roviny tak, aby boli švy vyrovnané a rovnakej hrúbky a okraje dlaždice sú v rovnakej rovine. Toto všetko kontrolujeme na úrovni konštrukčnej bubliny. Pri kladení keramickej žuly s vlastnými rukami stojí za to pamätať, že po pokládke malty je možné opraviť polohu dlaždice len 4-5 minút. Potom sa hádal a nič nemôžete robiť. Preto pravidelne kontrolujte lietadlá a švy.

Pri kladení je potrebné neustále riadiť rovinu

Upozorňujeme, že pod dlaždice by nemali byť žiadne dutiny, dokonca ani minimálne. Potom bude povrch zostať dlhý a bez problémov. V prítomnosti dutín porcelán na tomto mieste môže prasknúť alebo odskočiť.

Funkcie položené na stenu

Pri inštalácii porcelánového kameniny na stenu používajú aj špeciálne lepidlo. Zvláštnosť spočíva v tom, že pokladanie začína od dna a od druhého radu. Po obvode steny označí čiaru, kde končí prvý rad keramických žulových škridiel (so švom). Na tejto línii sa musí prilepiť drevená doska (plochá) alebo profil pre hyposboard. Druhý a nasledujúci riadok bude na tomto paneli "stáť". Je to nevyhnutné, pretože hmotnosť dokonca jedného prvku je dostatočne pevná a s lepidlom sa ukáže ešte viac. Ak sa takáto dlažica jednoducho nalepí na lepidlo, s najväčšou pravdepodobnosťou sa bude vznášať - pohybovať sa nadol. Preto je táto podpora nevyhnutná.

Pri položení na stenu je potrebná podpora - lišta alebo profil

Odstránia lištu po položení najvyššieho radu a potom umiestnia prvý. V tomto okamihu je druhý rad dlho "chytený" a nebude to fungovať, takže môžete pracovať bezpečne.

spárovanie

Zvolená pasta sa zriedi podľa pokynov uvedených na obale. Mali by ste získať konzistenciu v blízkosti kyslej smotany, možno trochu silnejšiu. Vezmite gumovú špachtľu, naberajte malé množstvo malty. Pohybujte diagonálne vzhľadom na šev, vložte pastu a potom vyzdvihnite prebytok a držte špachtľu pozdĺž švu.

Injekčné kameniny

Po spracovaní kusu 1-1,5 štvorcov sa zvyšky pasty otrie čistou vlhkou hubou. Odstráňte pastu, musí byť tiež opatrne, lepí trochu horšie lepidlo.

Ako a čo odstrániť

Silné porcelánové dlaždice sa rozrežú na špeciálne zariadenia s fúkaním vody. Ale takáto podlaha v byte alebo dome sa používa veľmi zriedkavo. Typicky, hrúbka dlaždíc dlaždice porcelánu 4-8 mm. Veľmi zriedkavo sú silnejšie: je to príliš drahé a váha je slušná - nestačí na to, aby sa prekrytie naložilo bez potreby. Takéto vzorky je možné odrezať pomocou vhodnej rezačky alebo brúsky. Disky, ak ich nájdete, vezmite si špeciálne, na porcelánové kameniny, ak ich nenájdete, môžete vyskúšať disky na kameň.

Krovinorez musí byť vysoko kvalitný, s masívnou posteľou. Je veľmi dôležité, aby rezací prvok (valček alebo tyč) mal dobrú kvalitu.

Chodenie po dlažbe je možné po troch dňoch po inštalácii.

Fotografické príklady dokončovania miestností s keramickou žulou

Kuchynská zástera - pohodlná, krásna, spoľahlivá

Zaujímavá stylingová metóda s ofsetom

Nakoniec, drevo môže byť aj v kúpeľni, ale aj z keramiky

Elegantný kúpeľňový interiér s lešteným porcelánovým kameninom

Praktická kuchynská podlaha

Zaujímavá zbierka stien

Schody s žulou budú krásne a pohodlné, ľahko sa starajú.

Variácie na tému prírodného kameňa v kúpeľni

Široké kontrastné švy - dizajnový prvok

Загрузка...