Nástroje

Ako urobiť profilebib urobiť sami

Pri usporiadaní miesta alebo v príprave na záhradnú sezónu je potrebné vytvoriť oblúky z profilového potrubia. Sú potrebné na zariadení skleníka, zostavu altánku alebo ochranného krytu. Je drahé kupovať už zakrivené oblúky - cena je dvakrát vyššia ako pri rovnakom nájme bytu. Cesta je sama a s cieľom uľahčiť proces (je to veľmi ťažké), musíte vytvoriť ohýbačku rúrok pre profilovú rúrku. Budete potrebovať kanál alebo uhly, valčeky a ďalšie podrobnosti. Z nástrojov - bulharský disk s kovovým zváracím strojom, pravítkom.

Profilgib Design

Stroj na ohýbanie profilového potrubia je štrukturálne odlišný od bežného. To je v prvom rade spôsobené väčšou stabilitou profilu na ohybové zaťaženie a po druhé skutočnosťou, že polomer ohybu sa zvyčajne vyžaduje, aby bol veľký. Preto sú v konštrukcii tri valce. Dva z nich sú stacionárne, jeden zostáva mobilný. S pomocou valčeka a mení polomer zakrivenia. Vo všeobecnosti je ohýbač rúrok pre profilovú rúrku dvoch typov: s priemerným pohyblivým valčekom a s extrémnym (pravým alebo ľavým - podľa želania).

Ohýbač rúr pre tvarované rúry môže byť vyrobený v rôznych veľkostiach vlastnými rukami.

Zariadenie ohýbača rúr s priemerným pohyblivým valcom

Dva extrémne valčeky sú namontované na pevnom kryte. Sú zdvihnuté nad základnou rovinou. Pre priemerný valec sa varí špeciálne lôžko tvaru U. Uprostred jeho jumperu je nastavená dlhá upínacia skrutka veľkého priemeru. Tretí valec je pripojený k spodnému koncu tejto skrutky (môže byť zváraný). Otáčaním tejto skrutky padá valček a stúpa, čím sa mení polomer ohybu profilového potrubia.

Konštrukcia ohýbača rúr pre profilovú rúrku s pohyblivým stredným valcom

Oblak sa privaľuje k jednému z pevných valčekov, ktorými sa rúrka valcuje strojom. Aby bolo možné vyvinúť menšie úsilie pri valcovaní, sú pomocou reťaze spojené dva pevné valčeky. Pre efektívny prenos krútiaceho momentu sa na valčeky zvárajú reťazové kolesá (možné z bicykla) a pre nich je vybraný reťaz. Takýto jednoduchý mechanizmus podstatne uľahčuje ohýbanie profilovej rúrky.

S extrémne pohyblivým valčekom

V tejto konštrukcii je pravý alebo ľavý valček vyrobený pohyblivý. Pohybuje sa spolu s časťou základne. Táto časť je spojená so zvyškom lôžka pomocou silných kovových slučiek.

Ohýbací stroj na ohýbanie profilových rúrok pomocou zdvíhacej plošiny

Výšku môžete zmeniť pomocou konektora, ako je znázornené na výkrese. Výška plošiny je v tomto prípade zvolená v závislosti od výšky zdviháka. Polomer ohybu sa zmení zdvihnutím pohyblivej časti stola.

Ohýbač rúrok pre profilové potrubie s zdvíhacou plošinou

Na rozdiel od predchádzajúcej konštrukcie je tento ohýbač rúrok pre profilovú rúrku poháňaný z centrálneho valca - k nemu je prilepená rukoväť. Ak chcete znížiť potrebné úsilie, môžete tiež zvárať ozubené koleso na dva pevné valce a prenášať krútiaci moment pomocou reťaze.

Aké sú materiály a dizajnové nuansy?

Základňa ohýbača rúr je vyrobená z kanála alebo z dvoch zváraných rohov. Hrúbka police - minimálne 3 mm, šírka regálov a zadná strana kanála by mala byť zvolená pre dostupné diely. Jedno pravidlo - nadácia musí byť masívna a spoľahlivá.

Pozdĺž okrajov platformy môžete vytvoriť niekoľko jamiek. Pomocou samořezných skrutiek s veľkým priemerom je možné pomocou nich upevniť stroj na nejakú ťažkú ​​základňu. Je potrebná fixácia, pretože pri ohýbaní rúrok s hustou stenou je potrebné vynaložiť úsilie na to, aby sa dosiahla dôležitá a pohodlnejšia práca v prípade pevného upevnenia stroja.

Vyzerá to ako posteľ v zváraných regáloch na upevnenie valčekového valca

Niekoľko slov o reklamách. Mali by byť vyrobené z dobrej, kvalitnej, prednostne tvrdej ocele. Je to na valcoch a na osiach, ktoré ich drží, väčšina bremena padá.

Musím povedať o tvare valčekov. Nemali by byť hladké - okolo okrajov by mali byť valce, ktoré by neumožnili rúre "chodiť" počas valcovania. Iba za takýchto podmienok bude oblúk z profilového potrubia hladký a nie skrútený. V ideálnom prípade každá veľkosť potrubia potrebuje vlastné valce. Ale potom sa dizajn stáva zložitejšou - mali by byť odstrániteľné, myslieť na spoľahlivú metódu upevnenia. Druhou možnosťou je vytvoriť videá so zložitým tvarom, napríklad na fotografii. Vyriešiť niekoľko krokov pre rôzne rozmery potrubí.

Valce sú flexibilné profilové rúrky rôznej šírky

Na tej istej fotografii môžete vidieť, že horná časť lôžka je nerovná a vrubová. Pomocou takýchto zubov môžete usporiadať valčeky na rôznych vzdialenostiach, a tak aj nastaviť polomer ohybu.

Vo všeobecnosti sú domáce ohýbacie stroje pre tvarované rúry zmontované z toho, čo je k dispozícii, alebo že nájdu / kúpia lacný. Kto má príležitosť - brúsia valčeky, vložia ložiská. Kto nemá takúto príležitosť, používa to, čo má - až do rozbočovačov bicyklov. Vo všeobecnosti je potrebné pochopiť dizajn a

Tipy na uľahčenie ohýbania rúrok

Aby sa valce lepšie pohybovali, používajú ložiská. V zásade však pre improvizovaný ohýbač rúrok, ktorý sa bude používať iba príležitostne, môžete jednoducho robiť držiaky z rohu alebo kanálovej lišty. Dajte do nich otvor, ktorý je o niečo väčší ako os, na ktorom bude valček namontovaný. Ide o os s valčekom, ktorý je umiestnený cez otvory v držiakoch a určitým spôsobom ich zafixuje (prinajmenšom zvare pár bodov, ktoré sú zátkami). Počas práce na lepšom kurze namažte trecie miesta mastnotou, ako je Litol. Nie je vhodná na priemyselnú a polopriemyselnú výrobu, ale na výrobu oblúkov pre skleníky alebo altánok vlastnými rukami - to je správne.

Príklad obrobených valcov

Existuje ďalší trik, ktorý pomáha znížiť potrebnú silu pri ohýbaní profilového potrubia. Môžete použiť zásadu zvýšenia prenosu na bicykli. Použite, mimochodom, môžu byť hviezdičky z bicykla. V tomto prípade je rukoväť, ktorá je uložená v pohybových valcoch, zvarená na malú hviezdičku. Inštaluje sa niekde na tele. Väčšie ozubené kolesá sú zvárané na osi hriadeľa (ale zuby s rovnakým rozstupom). Všetko sa spája s vhodným reťazcom.

S týmto zariadením prenos krútiaceho momentu nepotrebuje elektrický pohon - bude to ľahko fungovať

A ďalšie zlepšenie - pri konštantnom použití ohýbača rúrok pre profilovú rúrku má zmysel mechanizovať ho. V tomto prípade umiestnite motor, ktorý beží pri nízkych otáčkach.

Poradie ohýbania profilového potrubia na domácich strojoch

Jednoducho nebudete môcť dosiahnuť požadovaný polomer ohybu - na to je potrebné príliš veľa úsilia. Ručné vytvorenie je nereálne. Získajte požadované ohyb v niekoľkých priechodoch:

  • Najprv položte valčeky tak, aby sa mierne ohýbali, potrubia pootočte jedným smerom, potom ich vyberte z kotúčov, odklopte ich a vložte ich na druhú stranu. Rozbaľovanie je potrebné na získanie hladko zakriveného potrubia.
  • S rovnakou polohou valčekov ho niekoľkokrát pretiahnite, až kým sa už nevyskytuje zakrivenie.
  • Ak sa nedosiahne požadovaný polomer ohybu, zmeňte polohu valčeka a zopakujte kroky znova.

Elektrický ohýbač trubiek

Zmena polomeru ohybu sa dosahuje postupne, inak nebudete robiť oblúk z tvarovanej trubice na domácom ohýbaní rúrok. Čo robiť, ak potrebujete opakovať ten istý ohyb? Vykonajte absolvovanie - všimnite si, ako vysoko sa pohyboval valček, koľkokrát bol v každej polohe valcovaný. Ak opakujete rozdiely, budú zanedbateľné.

Zložitosť ohýbania spočíva v tom, že neexistuje žiadna stupnica a je ťažké bez skúsenosti získať koncipovaný polomer ohybu. Skôr alebo neskôr to dostaneš, ale môžeš zničiť veľa materiálu.

Video materiály

Vysvetlenia a fotografie sú dobré, ale vidieť montážny proces alebo prácu dokončenej jednotky je oveľa užitočnejšie. Prvé video zaznamenáva proces montáže (zvárania) ručného ohýbača rúr pre tvarované potrubie. Zvolená možnosť s pohyblivým priemerom valčeka.

Druhé video o práci jednoduchého ohýbača rúrok s pohyblivou platformou. Táto možnosť nie je vhodná pre veľké časti, ale je schopná ohýbať potrubie malého profilu až do rozmerov 40 * 40 mm.

Ako ohýbať profilovú rúrku bez stroja

Oblúk môžete získať z profilového potrubia bez profilegib dvoma spôsobmi - pomocou zvárania a šablóny. Začnime so zváraním.

Získajte oblúk zváraním

Profilová rúrková rezačka na jednej strane. Urobte ich v rozmedzí 15-30 cm v závislosti od požadovaného polomeru, prierezu a hrúbky steny. Rezy by sa nemali dotýkať jednej strany - tej, ktorá bude vonku.

Výsledok ohýbania zváraním

Takto pripravená náhradná časť je ohnutá a dáva požadovaný ohyb. Pre spoľahlivosť môžu byť okraje oblúka pripevnené zváraním tyče. Potom zváranie prechádza cez všetky kusy a varí ich. A posledná etapa - brúsenie zváracích miest a spracovanie pomocou antikoróznych zmesí.

Používanie šablóny

Tenké rúrkové profilované rúry sa môžu ohýbať ručne pomocou vzorov. Ak potrebujete nejaký špeciálny formulár, môžete ho vystrihnúť z kusu hrubej preglejky alebo drevotriesky, upevniť ho na stôl pomocou svoriek. Na pracovnom stole, kde budeme ohýbať rúry, urobte 8-10 otvorov. Šablóna je umiestnená v blízkosti týchto otvorov.

Proces získavania oblúka z profilového potrubia pomocou šablóny

Na jednom konci potrubia sa otvory opakujú, s pomocou potrubia je pripevnený k pracovnému stolu. Teraz voľný koniec rúrky začne jemne ťahať, tvorí ohyb, ktorý opakuje tvar. Ťah musí byť plynulý, bez trhania.

Vzor môže byť vytvorený na zemi. Dláždené potrubia sú vedené do zeme (najmenej o pol metra hlboké). Tvoria požadovaný oblúk. Dôraz sa kladie na dve ďalšie vlečky, ktoré sú v boku od oblúka. Vzdialenosť k ústupu do strany, o niečo väčšia ako šírka potrubia.

Vzor na zemi

Vložením potrubia sa ťahá v smere oblúka. Úsilie vyžaduje veľkú, tvrdej práci. Je to možné len s tenkostennou bezšvíkovou rúrkou. Sutura má príliš veľký odpor v oblasti ševov. Je veľmi ťažké to prekonať ručne.

Загрузка...