Napájanie vodou

Ako si vybrať vodný filter pod drezom

Voda z vodovodu v našich kohútikoch nie je vhodná na pitie. Aby ste si nemuseli kúpiť fľašu, môžete dosiahnuť požadovaný stav. Jedným zo spôsobov je vložiť vodné filtre do umývadla. Zvyčajne sú vybavené malým žeriavom, jednoducho namontované. Ich nevýhodou je slušná cena a potreba vymeniť kazety. Existuje jedna podmienka pre ich úspešnú a dlhodobú prácu - normálne čistia vodu, ktorá zodpovedá GOST. Ak sú ukazovatele pre niektoré kritériá značne prekročené, je potrebné inštalovať zariadenia pred inštaláciou, ktoré odstránia nadmerné znečistenie.

Filtre na umývanie vody dodávajú pitnú vodu do stavu pitnej vody

Aké sú filtre pod drezom

Ak chcete učiť pitnú vodu doma, existujú dva typy vodných filtrov na umývanie - kazety a použitie technológie reverznej osmózy. Tieto stacionárne modely vyzerajú veľmi podobne. Skladajú sa z viacerých plastových nádob, v ktorých sú umiestnené filtračné prvky. Typ týchto prvkov je rozdiel.

Čistená voda s reverznou osmózou sa môže opiť bez varu

Kazeta a reverzná osmóza: aký je rozdiel

Hlavný rozdiel systému reverznej osmózy pri použití špeciálnej polopriepustnej membrány. Celý bod tohto čistenia spočíva v tom, že len veľmi malé molekuly vody prechádzajú cez veľmi malé póry tohto materiálu. Organické a anorganické látky rozpustené v ňom jednoducho neprechádzajú. Spomalené až na baktérie a baktérie.

Stupeň čistenia vody systémami reverznej osmózy je 98-99%. To znamená, že na výstupe dostaneme takmer destilovanú vodu, ktorá nemá ani chuť ani vôňu. A to je nevýhoda - jeho dlhodobé používanie vedie k vylúhovaniu solí z tela. Preto na výstupe systému reverznej osmózy vložili mineralizátor (v niektorých modeloch je okamžite v konfigurácii). Ide o ďalšiu banku, ktorá obsahuje zásyp užitočných minerálov. Obohacuje zloženie vody, prináša ju späť do normálu.

Gejzír 3IVS Suite - jeden z filtrov umiestnených pod drezom je vhodný pre vodu s vysokým obsahom železa

Pri použití stacionárnych filtračných kaziet na pranie nebudete dostať toľko čistej vody. Reverzná osmóza odstraňuje soli a prietokové filtre (aj džbány) ich čiastočne odstraňujú a nahradia ich neutrálnymi alebo užitočnými. Rozdiel, zdá sa, je jasný a cíti na chuť. Navyše, po prietokovom filtri pod umývadlom zostáva váha v kanvici, ale má iný charakter - stane sa voľným a ľahko odstrániteľným.

Pri použití membránového filtra na umývanie nie je možné povedať, že čistenie je zlé (asi 70-80% oproti 95-98% pri reverznej osmóze), ale bez bakteriálneho čistenia (existujú také filtračné prvky s prísadami striebra), pitie bez varenia môže byť riskantné , aj keď veľa nápojov a nesťažujú sa o problémy.

Vlastnosti operácie

V podstate sú oba kazetové systémy a systémy reverznej osmózy viacstupňové filtre, čo znamená pravidelnú výmenu filtračných prvkov. Tu musíte byť opatrní. Každý takýto prvok má špecifický zdroj, ktorý je zvyčajne uvedený v litroch (to je, koľko vody môže spracovať bez straty kvality), často paralelne uvádzajú časový interval - šesť mesiacov, rok atď. To znamená, že aj keď filter nesplnil svoj zdroj, musí byť zmenený. Práve v nich sa hromadia mikroorganizmy, ktoré sa v prípade porušenia termínov môžu dostať do vody vo veľkom množstve. Preto aj keď filter zmeškal oveľa menej vody, než by mohol cez seba, mal by byť stále vymenený.

Aquaphor Crystal Eco N - na čistenie a dezinfekciu vody s vysokou tvrdosťou

Existuje aj iná situácia - kvalita vody sa zhoršuje v kvalite ešte pred stanoveným časovým intervalom a zdrojom. K tomu dochádza pri zvýšenej úrovni znečistenia, ktorá produkuje tento zdroj oveľa rýchlejšie. Preto filtračný prvok prestane úplne alebo čiastočne plniť svoje funkcie. Existujú dva spôsoby: zmena filtračných prvkov ako kontaminovaných alebo inštalácia ďalšieho stupňa čistenia pred inštaláciou, čo vyrieši tento problém.

Funkcie výberu

Systém kaziet je dobrý, pretože môžete vybrať filtračné prvky v závislosti od zloženia vody (hovoríme o obidvoch systémoch). Preto, pred nákupom, je rozumné robiť analýzu vody, a potom vybrať zloženie filtrov, aby zámerne odstrániť existujúci problém. Systémy reverznej osmózy napríklad nefungujú dobre na vode s vysokým obsahom železa. Ak máte takýto problém, pred inštaláciou potrebujete zariadenie na odstránenie železa (prevzdušňovacie zariadenia alebo katalytické filtre) a až po nich už môžete pripojiť vodné filtre na umývanie reverznou osmózou.

Druhý bod: pre normálnu prevádzku reverznej osmózy je potrebný slušný tlak. V závislosti od druhu membrány sa vyžaduje 1,5 atm (50G) alebo najmenej 3 atm (100G). Ak v systéme zásobovania vodou nie je takýto tlak, je potrebné buď vybrať inštaláciu čerpadlom (drahé a málo), alebo inštalovať čerpadlo na zvýšenie tlaku v systéme.

Čo by sa malo pamätať? Táto reverzná osmóza je pripojená k kanalizácii. Tu nalieva koncentrát solí, ktoré sú odstránené z vody. Ak plánujete inštalovať do súkromného domu a máte odtokový otvor alebo zásobník, musíte to mať na pamäti. Do kanalizačného systému vstupuje slušné množstvo vody - 2 až 4 litre koncentrátu sa vypúšťajú na liter čistenej vody (v závislosti od tvrdosti). Viacstupňový filter kazety je pripojený iba k systému zásobovania vodou a všetky soli, ktoré z neho pochádzajú, zostávajú vo filtroch.

Akvafor Morion - reverzná osmóza s mineralizátorom

Existuje ďalší názor, že keďže reverzná osmóza odstraňuje takmer všetky soli, pri dlhodobom používaní takejto vody sú z tela odstránené soli. Na vyriešenie tohto problému na výstupe z filtra vložte mineralizátor - banku naplnenú minerálnymi soľami. Môže ísť do zostavy a môžete ju umiestniť za filter. Iba treba povedať, že pitná voda bez mineralizácie je príjemnejšia ako "solené", ukáže sa lepšie a chuť jedál na tejto vode. Preto mnoho výrobcov poskytuje dva režimy prevádzky - s mineralizátorom alebo bez mineralizátora (prepína na kohútik).

Zdá sa, že sú to všetky informácie, ktoré môžu nejako ovplyvniť vašu voľbu medzi viacstupňovým filtračným zariadením a reverznou osmózou. Jednoducho povedať, že tieto vodné filtre na umývanie sú dobré, a to nie je, povedal nikto z odborníkov. Každý má svoj vlastný pohľad a pre každú "lepšiu" - svoju vlastnú verziu. Ďalej sa budeme zaoberať každým systémom samostatne.

Viacstupňové kazety filtrujú

Samotný filtračný filter sa skladá z puzdra a filtračného prvku. Aký typ znečistenia dochádza k čisteniu, závisí od filtračného prvku. Voda sa pohybuje nasledovne:

Princíp kazety

 • vstupuje do prívodného potrubia;
 • šíri medzi stenou banky a zásobníkom;
 • ktorý prechádza materiálom kazety, je vyčistený;
 • pozdĺž dutiny filtračného prvku stúpa;
 • vychádza z druhej trubky.

Vo viacstupňových filtroch na pitnú vodu sa táto konverzia uskutočňuje postupne v každej banke. Aby to bolo možné, sú všetky zjednotené spoločným prvkom, ktorý sa nachádza v hornej časti a spojuje samostatné kryty do jedného systému.

Viacstupňové vodné filtre sa používajú pod umývadlom pri akomkoľvek tlaku, ktorý zabezpečuje pohyb vody. Banky sú zvyčajne vyrobené z plastu, môžu byť priehľadné alebo nie. Niekedy existujú prípady z nehrdzavejúcej ocele, ale je to drahé a nie príliš veľa.

Parametre a charakteristiky

Kľúčové indikátory - výkon, stratu tlaku, maximálna prevádzková teplota. Najčastejšie pri výbere filtra pod umývadlom sa venuje pozornosť výkonu - množstvu vody, ktorú jednotka môže čistiť počas určitého časového obdobia. Zvyčajne je uvedené v litroch za minútu (l / min), ale môže to byť za hodinu alebo v klepaniech. V prípade potreby sa všetky tieto hodnoty prepočítajú.

Ďalej je potrebné dbať na veľkosť filtra. Existujú dve štandardné veľkosti:

 • Big Blue (BB) (v ruskom BigBlu) - priemer 185 mm;
 • Slim Line (SL) (Slim Line v ruskom zvuku) - priemer 120-130 mm.

Najbežnejšie filtre sú vo väčšom formáte a je potrebné ich vziať - pri nahrávaní kaziet nebude problém. Existujú prípady individuálnej veľkosti, ale ťažkosťou je, že v tomto prípade budete viazaní na náhradné diely iba jednej spoločnosti, zatiaľ čo štandardné filtračné prvky je možné odobrať od iných výrobcov. Je pravda, že "hlava" nie vždy zodpovedá veku, ale v takýchto prípadoch sú adaptéry.

Rôzne sú výška tela. Najbežnejšie veľkosti sú 10 a 20 palcov. Ak to priestor dovoľuje, je lepšie brať väčšie - zdroj je dlhší, musíte meniť kazety menej často. Ale vo všeobecnosti, pri výbere veľkosti, musíte byť vedený potrebami - pre jedného alebo dvoch ľudí, malý filter pod umývadlom je dosť. Koniec koncov, dokonca aj v prípade, že kazeta nevykoná svoju životnosť, po určitej dobe sa musí zmeniť.

Aké sú filtrované prvky

Množstvo organických a anorganických látok sa rozpúšťa vo vode, okrem toho sú mechanické nečistoty vo forme suspenzie - piesok, hrdza, kusy navíjania atď. Ak chcete získať normálnu pitnú vodu, musíte ich odstrániť alebo dosiahnuť normálny obsah. Na to použite rôzne filtračné prvky - kazety. Majú niekoľko typov:

 • Polypropylén. Vo viacstupňových čistiacich systémoch umiestnite prvý. Ich úlohou je odstrániť mechanické nečistoty. Kontaminanty sa hromadia na povrchu a v hrúbke materiálu.
 • Coal. Obsahuje aktívne uhlie. Odstraňujú chlór a jeho zlúčeniny, dobre fungujú s organickými zlúčeninami, odstraňujú vonkajšie zápachy. Takéto kazety môžu obsahovať konvenčný aktívny uhlík vyrobený z kokosových škrupín (granulovaný alebo lisovaný). V závislosti od typu uhlia sa účinnosť čistenia mení (najlepšie je kokosový orech).
 • Iónová výmena. Tieto kazety obsahujú iónomeničové živice. Vynikajúcu prácu pri zmäkčení vody - soli horčíka a vápnika (soli tvrdosti) sú nahradené sodíkom. Ich nevýhodou je potreba pravidelnej regenerácie (regenerácie). Môžete sledovať čas tým, že sa objavíte v kanvici stupnice.
 • Kombinovať. Vo viacstupňových systémoch sa zriedka používajú, hlavne v jednokončených verziách. Kombinujte niekoľko typov filtračných prvkov. Kvalita čistenia je horšia, ale ak potrebujete vylepšiť niekoľko ukazovateľov naraz (trochu sa nezhoduje s normou), môžete použiť takéto možnosti.

  Kazety sa vyznačujú nielen svojimi vlastnosťami, ale aj ich priemerom a dĺžkou.

Kazety majú svoje vlastné parametre. Okrem zoznamu znečisťujúcich látok, ktoré odstraňuje, a jeho fyzických rozmerov, uvádzajú aj zdroj - počet litrov vody, ktoré tento prvok môže čistiť. Je to zvyčajne uvedené v litroch, ale často tiež dávajú časový zdroj - nie viac ako 3 mesiace.

Vodné filtre na pranie - populárne modely

Filtračné kazety na umývanie sú najčastejšie tri-stĺpcové (tri stupne), menej bežné sú modely so štyrmi prípadmi. V každom prípade je prvý, kto umiestni mechanický filter, potom iónovú výmenu a posledné - uhlie. Ak sú štyri banky, uhlie položené dva - s rôznymi druhmi zásypu. Niekedy vo štvrtej etape dali biologickú ochranu - novú generáciu filtrov so striebrom na dezinfekciu.

Najobľúbenejšie značky Aquaphor, Geyser, Barrier, sa ukázali dobre pod značkou Atoll (Atoll). Vyzdvihnite systém predovšetkým pre tvrdosť vody - normálny, tvrdý, veľmi tvrdý. Ak sa vyskytnú nejaké iné problémy (zvýšená tuhosť, potreba bakteriálneho čistenia), vyhľadajte modely, ktoré vám dajú toto čistenie. Potom sa pozrite na výkon a veľkosť.

názovproduktivitaTeplota vodyPracovný tlakPočet krokov čisteniaPre ktorú voducenaKrajina pôvodu
Bariéra "Expert Standard"2 l / minod + 5 ° C do + 35 ° Сaž 7 atm3Normálna tuhosť40$Rusko
Bariéra "Expert Complex"2 l / minod + 5 ° C do + 35 ° Сaž 7 atm3Pre tvrdú vodu s vysokým obsahom železa95$Rusko
Bariéra "Expert Ferrum"2 l / minod + 5 ° C do + 35 ° Сaž 7 atm3Pre normálnu tvrdosť vody s vysokým obsahom železa62$Rusko
Geyser 2PK Suite2,5 l / minaž do +40 ° Cnajmenej 0,5 ATM2Normálna tuhosť (bez mechanického filtra)33$Rusko
Geyser 2IVZH Suite2,5 l / minaž do +40 ° Cnajmenej 0,5 ATM2Pevný (bez mechanického filtra)35$Rusko
Geyser 3 IVW luxus3 l / minaž do +40 ° Cod 0,5 ATM po 7 ATM3Pre tvrdú vodu53$Rusko
AQUAFOR CRYSTAL A2,5 l / minod + 5 ° C do + 40 ° Сod 0,63 atm do 6,3 atm3Pri stredne tvrdej vode40$Rusko
AQUAFOR KVARDALL KVADRO HNB2,5 l / minod + 5 ° C do + 40 ° Сod 0,63 atm do 6,3 atm3Pri veľmi tvrdej vode103$Rusko
Aquaphor Trio Fe2,5 l / minod + 5 ° C do + 40 ° Сod 0,63 atm do 6,3 atm3Pre vodu s vysokým obsahom železa60$Rusko
Crystal eco2,5 l / minod + 5 ° C do + 40 ° Сod 0,63 atm do 6,3 atm3Na dezinfekciu vody75$Rusko
Praktic EU2001-2 l / minod + 5 ° C do + 35 ° Сod 1,4 atm do 7,9 atm3Pre zvýšenú tvrdosť vody35$Nemecko
Praktic EU3121-2 l / minod + 5 ° C do + 35 ° Сod 1,4 atm do 7,9 atm4Pre vodu s množstvom železa85$Nemecko
Praktic EU3201-2 l / minod + 5 ° C do + 35 ° Сod 1,4 atm do 7,9 atm4Pre vodu s vysokou tuhosťou, ultrafiltráciou100$Nemecko
Atol A-211E g / D-21s STDod + 5 ° C do + 40 ° Сaž 6 atm2Na čistenie pitnej vody98$
Atol A-211E g / D-21s STDod + 5 ° C do + 40 ° Сaž 6 atm3Pre tvrdú vodu125$

Povedať, že jeden z týchto výrobcov nemôže byť lepší - každý má približne rovnaký počet pozitívnych a negatívnych recenzií. Výrobcovia filtrov majú veľmi zle vyvinutú zákaznícku službu, hoci samotné výrobky nie sú zlé. To neznamená, že Geyser je ideálny v tomto ohľade, ale veci sú trochu lepšie. Vo všeobecnosti ruskí výrobcovia ešte nemôžu radi s kvalitným servisným oddelením, takže sa budú musieť zaoberať všetkými problémami na vlastnú päsť.

Filtre na vodu pod umývadlom - typ inštalácie

Ďalším tipom, ktorý môže byť užitočný pri výbere filtra na pranie: pozrite sa nielen na cenu súpravy "štartér". Oveľa dôležitejšie sú náklady na spotrebný materiál (kazety) a ich štandardné veľkosti / spôsoby pripojenia, dôležité jednoduchosť údržby - filtre sa budú musieť meniť, takže ľahká výmena je plusom.

Systémy reverznej osmózy

Pod umývadlom môžete umiestniť viacstupňové filtre na čistenie vody pomocou polopriepustnej membrány, ktorá pracuje na princípe reverznej osmózy. ani ideálne, ak voda má príliš veľké odchýlky od normy. Pri inštalácii konvenčného viacstupňového filtra na dosiahnutie požadovanej kvality vody je veľmi ťažké, s najväčšou pravdepodobnosťou bude systém musieť pridať ešte niekoľko jednoduchých zariadení, ktoré dosiahnu normálnu kvalitu vody. Reverzná osmóza sa v každom prípade vyrovná s úlohou, rozdiel je jednoducho v množstve vody, ktorá sa spojí s odstránenými soľami do kanalizačného systému (čím je voda ťažšie a znečistená, tým je koncentrát koncentrovanejší).

Princíp činnosti

Vodné filtre na umývanie reverznou osmózou používajú špeciálny filter, ktorý sa skladá z membrán s veľmi malými veľkosťami pórov. Takmer všetky látky vo vode, vrátane mikroorganizmov, baktérií a mikroflóry, majú veľkosti oveľa väčšie ako molekuly vody. A póry v membráne sú také malé, že cez ne prechádza iba voda. Cudzia látka prenikajúca cez membránu je veľmi malá - nie viac ako 0,5-2% z celkového množstva vody.

Štruktúra a činnosť membrány reverznej osmózy

Na druhej strane zostávajú všetky soli na povrchu membrány. Takže to nečistia, odvádzajú tok vody do kanalizácie.

Vlastnosti operácie

Keďže systém reverznej osmózy je špeciálnou membránou v jednej z kaziet, má všetky rovnaké parametre. Pridávajú sa iba špecifické vlastnosti membrány. Sú dva druhy výkonov:

 • 50G s kapacitou do 196 l / deň (približne 130 ml / min);
 • 100G - rýchlosť čistenia vody približne 400 l / deň (280 ml / min).

Prvý typ membrány je lacnejší, druhý je drahší. Ale pre zaistenie ich práce je potrebný určitý tlak - 50G vyžaduje najmenej 1,5 atm, na 100G - aspoň 3 atm. Ak v systéme nie je takýto tlak, môžete nájsť inštaláciu so zabudovaným čerpadlom, môžete ho nainštalovať sami a vybrať si systémové parametre.

Ďalším bodom: vodné filtre na umývanie reverznou osmózou nemajú radi príliš chlórovanú alebo železo bohatú vodu. V zásade existujú predfiltre pred membránou, ktoré odstraňujú tento problém, ale venujte pozornosť tomu, aký typ vody je tento systém určený.

Systémy reverznej osmózy sú vybavené nádržou na čistenú vodu, takže pod umývadlom je potrebné nájsť miesto

Ďalšia nuancia: takéto čistiarne pracujú pomerne pomaly - sklo alebo pol minúty je dosť. Vzhľadom k tomu, že súpravou je nádrž na skladovanie čistej vody. Nie je to len nádrž, ale nádrž typu membrány, ktorá udržuje určitý tlak vo vnútri. Preto je možné použiť čistenú vodu aj vtedy, keď nie je tlak vo vodovodnom systéme. Nezabudnite, že v ukazovateľoch je uvedený celkový objem nádrže. V skutočnosti je zásoba vody asi 2 krát nižšia.

Niektoré populárne modely

Так как системы очень похожи, то и производят их те же фирмы, что и обычные картриджные системы очистки и умягчения воды, так что новые имена встречаются редко. В порядке убывания популярности: Гейзер, Аквафор, Атолл, Барьер. Характеристики некоторых моделей сведены в таблицу. По ней можно получить общее представление о порядке цен и разнице в характеристиках, но у каждой из моделей обычно имеется несколько модификаций, Как правило, для воды разной жесткости или с разными дополнительными проблемами (повышенным содержанием железа, бактериальными загрязнениями и т.д.).

názovproduktivitaРабочее давлениеКоличество ступеней очисткиТемпература водыБак для водыcena
Atoll A-550 Патриот120 л/сут2,8 - 6,0 бар54°C - 38°Cесть130$
Atoll A-575E (Российского производства)195 л/сут2,8 - 6,0 бар54°C - 38°Cесть200$
Аквафор DWM-101S Морион (с минерализатором)187 л /сут2 - 6,5 атм65°C - 38°Cбак 5 л120$
Аквафор
Кристалл Эко Н (бактериальная защита для жесткой воды)
60 л/сут2 - 6,5 атм45°C - 38°Cžiadny90$
Гейзер Престиж-П с помпой270 л/сутот 1,5 атм55°C - 38°Cбак 12 л180$
Гейзер Престиж-М (с минерализатором)200 л/сутот 3 атм65°C - 38°Cбак 12 л130$
Барьер Профи Осмо 100228 л/сут3 - 7 атм55°C - 35°Cбак 8 л140$
Барьер K-OSMOS (с помпой)200 л/сут3 - 7 атм45°C - 35°Cбек 8 л120$

Что еще надо знать про системы обратного осмоса - они должны эксплуатироваться постоянно. Длительные перерывы очень нежелательны.

Загрузка...