Nadácie

Základňa vo forme železobetónových dosiek

Pri výbere nadácie sa riadia najprv spoľahlivosťou, za druhé náklady. Bolo by pekné, keby sa obidve vlastnosti spojili, ale to nie je vždy možné. Jednou z najspoľahlivejších základov pre stavbu domu je základňa monolitickej dosky. V niektorých prípadoch, na normálne pôdy pre svetlo doma, je to pomerne lacné, v ťažkých prípadoch to môže byť drahé.

Rozsah a typy

Monolitická doska pod domom sa vzťahuje na plávajúce nekryté základy, môže to byť aj plytké. Dostalo sa jej meno vďaka tomu, že železobetónová základňa sa naleje pod celú plochu domu a tvorí veľkú dosku.

Predpokladom je prítomnosť pieskového a štrkového podušky, ktorý prerozdeľuje bremeno z domu na zem a slúži ako tlmiaci prostriedok počas mrazu. Často je takýto základ jediným možným riešením. Napríklad na nestabilných, voľných pôdach alebo na hliny s veľkou hĺbkou mrazu.

Klasický ohrievaný tanier podkladu pod domom

Základná konštrukcia monolitickej dosky je jednoduchá a spoľahlivá, ale jej výroba si vyžaduje veľké množstvo výstuže a veľké objemy vysoko kvalitného betónu (nie menej ako B30), pretože celá oblasť, ktorú budova zaujíma, je spevnená a betónovaná s ešte väčším priestorom pre stabilitu. Pretože takýto základ je považovaný za drahý. V zásade je to tak, ale musí sa to zvážiť. V niektorých prípadoch je jeho cena nižšia ako hlboký príjem - kvôli menšiemu množstvu práce na zemi a menšiemu množstvu betónu.

Hĺbka monolitickej dosky sa určuje v závislosti od hmotnosti domu a typu pôdy. S malým prienikom na zasahujúce pôdy v zime môže byť dom spolu s nadstavbou zvýšený a spúšťaný. Pri správnom výpočte výstuže a hrúbky dosky to neovplyvňuje celistvosť budovy. Doska kompenzuje všetky zmeny spôsobené silou pružnosti. Na jar, po roztopení krajiny, dom "sedieť" na mieste.

Existujú štyri typy základových dosiek:

 • Classic. Železobetónová doska je usporiadaná na pieskovitej podložke s izoláciou alebo bez. Hrúbka betónovej vrstvy je 20 až 50 cm, v závislosti od pôdy a hmotnosti budovy. Hrúbka vrstiev vankúšov závisí od hĺbky plodnej vrstvy - musí sa úplne odstrániť. Výsledná jamka na 2/3 môže byť naplnená pieskom a štrkom.

  Klasická verzia podzemnej monolitickej dosky bez izolácie

 • Izolovaný švédsky sporák (UWB) s vstavaným podlahovým vykurovaním. Po prvé sa vyznačuje skutočnosťou, že debnenie je pevne upevnené - z polystyrénových penových tvárnic tvaru L. To výrazne znižuje náklady na vykurovanie - únik tepla je minimálny. Tiež teplé podlahové rúry sú položené na izoláciu, na nich sú umiestnené kovania (niekedy pod nimi) a všetko sa naleje do betónu, hrúbka betónovej vrstvy je 10 cm. To znamená, že po vytvorení nadácie je vykurovací systém pripravený a boli nainštalované inžinierske systémy. Tento prístup nám umožňuje zrýchliť stavbu, ale samotná nadácia sa ukáže ako drahá. Tento typ nadácie si vyžaduje kvalifikovaný inžiniersky výpočet a rovnaký výkon: pri výpočte a ukladaní komunikácie sa nemožno mýliť, pretože prepracovanie nie je možné. Tiež existujú otázky týkajúce sa opravy systémov, ktoré sú v základoch zaistené. Je to nemožné, pretože kladú drahé materiály s dlhou zárukou.

  USHP - ohrievaná švédska doska s vstavanou tepelne izolovanou podlahou

 • Ruská doska s výstužou. Na posilnenie štruktúry ťažkých domov a pri náročných prevádzkových podmienkach (silný opuch mrazu) prišli ruskí vedci s vystužujúcimi rebrami. Sú spokojní, spravidla pod nosnými múrmi. Súčasne sa zvyšuje zložitosť práce - vystužovacie rebrá sú usporiadané samostatne a kachle oddelene. Avšak nosnosť takéhoto podkladu je oveľa vyššia, čo umožňuje znížiť hrúbku dosky - až o 10-15 cm.

  Vyzerá to ako ruská základňa v kontexte

  Štruktúra základnej dosky s okrajmi nadol a nahor

  Izolovaná technológia konštrukcie dosiek

  Úspora energie sa stáva naozaj dôležitou témou, takže veľmi málo ľudí stavia základ bez izolácie. Každá základňa dosky je viacvrstvová konštrukcia a v prípade ohrievania vrstiev ešte viac. Aby ste dosiahli požadovanú úroveň kvality, musíte dôkladne vykonať každú úroveň. Dovoľte nám, aby sme sa oboznámili s každým podrobnejšie.

  Štruktúra základovej monolitickej dosky

  Príprava nadácie

  Rozmery jamy pod monolitickou doskou musia byť aspoň o 1 metr väčšie ako samotná budova. Úplná pôda je na tomto mieste úplne odstránená. Jeho hrúbka v rôznych oblastiach je odlišná - od 20-30 cm do 50 cm a viac. V každom prípade odstráňte všetky.

  Vykopať jamku s okrajom 1 metra vo všetkých smeroch

  Pozdĺž okraja jamy, tesne pod celkovou úrovňou dna, sú drenážne rúry položené tak, aby odvádzali povrchovú vodu do drenážnych jamiek. Toto opatrenie je nevyhnutné, aby sa steny a samotné základy nezmáčali.

  Kompletná základová schéma monolitická doska

  Spodok je vyrovnaný, jamy zaspávajú, hroty sú odstránené, všetky sú starostlivo vyrovnané na úroveň horizontu a zhutnené. Geotextílie sa valcujú na vyrovnané dno. Musí pokrývať nielen dno, ale aj steny. Plátna sú rozložené prekryvom, okraje sú lepené spolu s vystuženou páskou. Geotextílie zabraňujú klíčeniu rastlín a zabraňujú taktiež vyprázdňovaniu piesku, ktorý slúži ako tlmiaca podložka.

  Spodné vyrovnanie

  Na položené geotextilie nalejte čistý piesok stredného zrna. Vrstva piesku je 20 - 30 cm, nalieva sa v tenkých vrstvách, rovnomerne rozložená a vrstvená. Vrstva piesku, ktorá môže byť natiahnutá ručnou vibračnou doskou, je 8 až 10 cm. Tým sa položia vrstvy piesku. Tiež by sa mali položiť v rovnakej vrstve v celej jamke.

  Piesok sa naleje, musí byť zbavený a narušený

  Hrúbku vrstvy je možné riadiť pomocou napnutých šnúr. Sú viazané na vŕtané koše, špeciálne vyrobené podpery - lavičky, na debnenie inštalované na úrovni (pozrite si fotografiu nižšie). Všetky šnúry musia byť v horizontálnej rovine. Keď je známa počiatočná vzdialenosť od spodnej časti priehlbiny k napnutým závitom, je možné určiť výšku liatej vrstvy.

  Puder sa naleje na stlačený piesok. Okamžite vyplňte celý objem a rovnomerne ho rozmiestnite okolo miesta. Zosúladené sutiny boli vŕtané do vysokej hustoty.

  Drvený kameň plný, inštalované hypotéky prvky kanalizácie a zásobovanie vodou

  V tomto štádiu sa nachádzajú kanalizačné a vodovodné potrubia. V už zhutnených troskách vykopávajú priekopy požadovanej hĺbky. Mali by byť také, aby bol okolo vložených prvkov priestor. Rúry sú položené do príkopov, piesok je nalievaný, vyrovnaný, piesok je zhutnený lopatou alebo doskou. Silnejšie zhutnenie môže viesť k vzniku trhlín. Preto sa potrubia položia po podbíjaní.

  Príprava betónu

  Po obvode jamy ležal debnenie. Zvyčajne sa zhromažďuje z dosky hrúbky 40 mm alebo preglejky s hrúbkou 18-21 mm. Výška debnenia pre monolitickú dosku je celková hrúbka zostávajúcich vrstiev. Na jej okraji je výhodné kontrolovať úroveň betónu pri nalievaní, pretože doska musí byť rezaná. Ak chcete ušetriť materiál, môže byť debnenie nastavené iba na prípravu. Potom, čo bol betón nastavený, je demontovaný a nastavený vyššie, opätovne ho použiť na nalievanie hlavnej dosky. Ale strata času s týmto prístupom je významná, takže to nie je vždy tak.

  V každom prípade je debnenie podpierané z vonkajšej strany pomocou dorazov a výstupkov. Konštrukcia musí byť pevná, aby odolala hmotnosti betónu.

  Na stlačený štrk nalejte vrstvu betónu 100 mm. Môže to byť betón s malými značkami - B7.5 - B10. Betónová príprava bude spoľahlivým základom pre kladenie hydroizolácie a izolácie, a taktiež slúži na rovnomernejšie rozdelenie zaťaženia z domu.

  Vyliate betónový prípravok

  hydroizolácie

  Vzhľadom k tomu, že monolitická podkladová doska je úplne v zemi, je potrebná dôkladná hydroizolácia. Preto sa bežne používajú dva typy materiálov: povlak a rolovanie. Základňa sa najskôr dôkladne odparí, potom sa impregnuje nariedeným petrolejom alebo rozpúšťadlom (a tiež sú potiahnuté aj strany betónového prípravku). Predávame veľmi hrubé a zle zachytené betónom. Výsledkom je, že rolovacia hydroizolačná hmota sa zle zhora a základ sa zmokne. Zriedená sa stáva viac tekutou a preniká hlbšie do betónu. Zároveň takmer nestráca svoje vlastnosti.

  Pri pokládke rolivej hydroizolácie sa uvoľňuje mimo suterénu o 10 až 15 cm. Listy látok sa vynášajú s prekrývajúcim sa spojom, spojovacie hrany sa nevyhnutne pokovujú asfaltovým tmelom a dobre sa lisujú. Pri položení je potrebné zabezpečiť, aby nedošlo k záhybom a vlnám.

  Ak je hladina podzemnej vody vysoká, možno budete potrebovať dve vrstvy hydroizolácie valcov. Potom je prevrátený a tiež prilepený k základnému náteru (bitúmenová hydroizolácia), ale nemôžete sa rozpustiť.

  Hydroizolácia monolitickej základovej dosky s dvojitým pokovovaním a valcovaním

  Z valcovaných hydroizolačných materiálov Hydroizol, TechnoNIKOL Tekhnoelast EPP-4 na polystyréne s vysokou hustotou ukázal najlepšie. Technolnikol tejto značky má vysokú pevnosť v ťahu približne 60 kg, čo zvyšuje šancu, že pri ďalších prácach nebude poškodená. Použiť ruberoid, bez ohľadu na to, ako chcem zachrániť, by nemal byť. V modernej verzii je príliš tenká a krehká a rýchlo stráca svoje vlastnosti. Nahradiť vodotesnosť v kachle, nemôžete, pretože ležal najlepší materiál.

  Na zníženie kapilárnej kvapky vlhkosti cez dosku môžete dokonca použiť impregnáciu kvapalín, ako napríklad Betonite. Výrazne znižuje absorpciu vlhkosti. Preniká do hĺbky 50-60 cm, takže betónový prípravok bude impregnovaný. Nevýhodou tohto materiálu je vysoká cena, ale vlastnosti materiálu sú vynikajúce.

  zahrievanie

  Extruzia extrudovanej polystyrénovej peny s vysokou hustotou sa používa na izoláciu základovej dosky. Hrúbka izolačnej vrstvy je 10 až 15 cm, v závislosti od oblasti (10 cm je dostatočné pre priemerný pás). Pokladanie utráca aspoň dve vrstvy, čím zablokuje švy, ktoré tvoria mosty chladu. Trvá to viac času, ale náklady na vykurovanie budú nižšie. Ak dosky budú mať zámok v tvare písmena L, môžu byť vložené do jednej vrstvy.

  Izolácia uložená

  Vzhľadom na to, že polystyrénová pena nie je "priateľská" s ropnými produktmi, na ňom sa roztiahne hustá polyetylénová fólia a potom sa položí izolačný materiál.

  zosilnenie

  Pre výstužný rám sa používa rebrovaná výstuž triedy AIII s priemerom 12-14 mm. Je položená a nadol, v krokoch 15-30 cm, môže mať jednu alebo dve vrstvy. Všetko závisí od typu pôdy a hmotnosti budovy. Všetky parametre výstuže sa posudzujú samostatne.

  Z okraja dosky by sa výstuž mala nachádzať vo vzdialenosti minimálne 5 cm, preto sa hodí na špeciálne podpery, ktoré zabezpečujú požadovanú vzdialenosť.

  Prvý rad výstuže je pripojený, niektoré stojany sú odkryté pre väzbu druhého pásu

  Keď sa získa vystuženie klietky, v každom priesečníku sú tyče zviazané špeciálnym mäkkým oceľovým drôtom. Existujú aj spôsoby pripojenia - pomocou plastových svoriek alebo zvárania. Povoľte plastové klipy rýchlo, ale nie všetci im dôverujte. Zváranie sa neodporúča, pretože zváranie je najzraniteľnejšie miesto pre hrdzu a kĺb je príliš tuhý. Pri použití drôtu a svoriek môže celá štruktúra "hrať" trochu bez toho, aby zničila väzivo, a počas zvárania takéto posuny vedú k tomu, že šve praskne. V dôsledku toho je spoľahlivosť takéhoto vystuženia nízka.

  Naplnenie základnej dosky betónom

  Hrúbka dosky sa vypočítava pre každý konkrétny prípad a môže byť od 20 cm do 50 cm. Pri odlievaní používajte betón, ktorý nie je nižší ako trieda B30. Celý obvod musí byť naliaty do jedného dňa, aby sa predišlo vzniku vertikálnych švov. Pre betónovanie základov dosky sa preto betón najčastejšie dodáva hotové: v určitom čase sa vyžadujú veľké objemy.

  Spolu s distribúciou betónu vibruje

  Harmonogram príchodu strojov musí byť vypočítaný tak, aby ste mali čas na distribúciu prvej časti a kompakt. Pri zhutňovaní používajte stavebné vibrátory, ktoré vytvárajú vysokofrekvenčné vibrácie. V dôsledku toho sa odstránil všetok vzduch, betón sa lepšie premieša, stáva sa viac tekutým a plastovým. Výsledkom tejto úpravy je nielen hladký betónový povrch, ale aj vyššia trieda hygroskopicity.

  V extrémnom prípade môžete platňu vyplniť horizontálnymi vrstvami. Vertikálne rozdelenie je v tomto prípade neprijateľné, pretože kĺby pravdepodobne prasknú.

  Péče o betón

  Pri bežnom procese spevňovania betónu je potrebná dostatočná vlhkosť 90-100% a teplota nad + 5 ° C. Naplňte kachle predovšetkým v teplom počasí s teplotami okolo + 20 ° C. Tento teplotný režim je optimálny pre proces vytvrdzovania. Starostlivosť o monolitickú betónovú dosku zabraňuje mechanickému poškodeniu a udržuje vlhkosť.

  Ihneď po pokládke je betón uzavretý plienkou alebo plachtou. Neumožňuje ho zahriať zo slnka, vietor to neovplyvňuje. Film sa lepí do veľkých panelov. Páska položená s volaním v rozmedzí 10-15 cm, nalepená na pásku. Je žiaduce, aby boli kĺby čo najmenšie, to znamená, že úkryt by mal pozostávať z jedného alebo dvoch kusov, ak je príliš nepohodlný. V tomto prípade jednotlivé kusy filmu prichádzajú jeden na druhom aspoň na pol metra.

  Po odlievaní je monolitická doska pokrytá fóliou

  Rozmery fólie sú také, že bočný povrch debnenia je taktiež uzavretý a zaťaženie môže byť umiestnené na okrajoch fólie, ktoré zabránia tomu, aby sa vietor zdvihol. Tiež s náplňou - s doskami - stlačia miesto prehliadky dvoch panelov, aby sa zmenšila vietor, môžu byť roztiahnuté na povrchu.

  Ak je teplota vzduchu nad + 5 ° C, približne 8 hodín po naliatí, betón sa po prvýkrát napojí. Zavlažovanie by malo byť kvapkanie, nie jet. Aby nedošlo k poškodeniu povrchu kvapkami, položte na ňu plátno, položte na ne vrstvu pilín a zatvorte ho filmom na vrchu. Voda je pokrytá krycím materiálom a udržuje obsah vlhkosti v betóne. V každom prípade sa zavlažovanie vykonáva iba pri teplotách nad + 5 ° C.

  Napojený povrch

  Ak hrozí zamrznutie, ohreje sa aj doska a debnenie. Môžete použiť akékoľvek izolačné materiály, pripravené na stavbu domu, piliny, slamu a iné improvizované prostriedky.

  Kedy odstrániť debnenie

  Pri monolitickej doske sa odporúča vyňať debnenie po dosiahnutí 70% konštrukčnej pevnosti betónu. Toto obdobie závisí od teploty, pri ktorej dochádza k vytvrdzovaniu. Táto závislosť je uvedená v tabuľke.

  Tabuľka pevnosti betónu v závislosti na teplote

  Rozdiely izolovali monolitický švédsky tanier a video o jeho konštrukcii

  Ako už bolo povedané predtým, izolované kachle navrhnuté švédskymi staviteľmi pre dom je úsporou energie. Vo svojej konštrukcii sa používa fixované rezivo z extrudovaného expandovaného polystyrénu. V dôsledku toho je únik tepla do zeme minimálny. Druhým zásadným rozdielom je systém podlahy ohrievanej vodou, inštalovanej v doske.

  Pretože inžinierske systémy sú zakotvené v hrúbke betónu, vyžaduje presný a kompetentný výpočet. Vyžadujú sa vysoké nároky na vykonanie. Dokonca aj malé chyby sú kritické. Môžete robiť USP sami, ale projekt je lepšie objednať. Približné vyrovnanie nákladov nájdete na nasledujúcej fotografii. Sumy sú irelevantné, ale percento je spravodlivé. Náklady na založenie projektu sú okolo 1%.

  Približné percento nákladov na monolitickú základovú dosku

  V nasledujúcich videách uvidíte fázy vytvárania švédskeho taniera pre konkrétny dom. Bolo popísaných mnoho užitočných zariadení, ktoré uľahčia prácu, boli vysvetlené niektoré funkcie.

  A pozrite sa, ako Nemci vyliali takú dosku. Príliš veľa užitočných odtieňov.

Загрузка...