Electrics

Zapojenie žiariviek

S rastom cien elektrickej energie musíte premýšľať o úspornejších svetelných zdrojoch. Niektoré z nich používajú osvetlenie denného svetla. Žiarivkové žiarivky nie sú príliš komplikované, takže aj bez toho, aby sme vedeli o elektrickom inžinierstve.

Dobré svetlo a lineárne rozmery - výhody denného svetla

Princíp činnosti žiarivky

Žiarivky používali schopnosť ortuťových par vyvíjať infračervené vlny pod vplyvom elektriny. Vo viditeľnom rozsahu pre naše oči toto žiarenie prevádza látku-fosfory.

Preto obyčajná žiarivka je sklenená banka, ktorej steny sú potiahnuté fosforom. Vo vnútri je tiež nejaká ortuť. Existujú dve volfrámové elektródy, ktoré zabezpečujú vyžarovanie elektrónov a vykurovanie (odparovanie) ortuti. Banka sa naplní inertným plynom, najčastejšie argónom. Žiarovka začína, keď sa ortuťová para ohreje na určitú teplotu.

Hlavné zariadenie fluorescenčné fluorescenčné svetlo

Ale pre odparovanie ortuti normálna sieť napätia nestačí. Ak chcete začať pracovať paralelne s elektródami, mali by ste uviesť zariadenia na štartovanie (skrátené ako PRA). Ich úlohou je vytvoriť krátkodobý nárast výkonu potrebný na začiatok žiarenia a potom obmedziť prevádzkový prúd a zabrániť tomu, aby sa nekontrolovateľne zvýšil. Tieto zariadenia - PRA - sú dva typy - elektromagnetické a elektronické. Preto sú schémy odlišné.

Štartovacie obvody

Prvé sa objavili schémy so štartérmi a tlmivkami. Tieto boli (v niektorých prípadoch existujú) dve samostatné zariadenia, z ktorých každá mala svoje vlastné hniezdo. V obvode sú tiež dva kondenzátory: jeden je zapojený paralelne (na stabilizáciu napätia), druhý je v štartovacom case (zvyšuje trvanie počiatočného impulzu). Celá táto "domácnosť" sa nazýva elektromagnetický predradník. Schéma žiarivky so štartérom a tlmivkou - na fotografii nižšie.

Zapojenie žiariviek so štartérom

Tu je, ako to funguje:

 • Keď zapnete napájanie, prúd preteká cez tlmivku, padá na prvú wolfrámovú cievku. Ďalej cez štartér vstupuje do druhej špirály a prechádza cez neutrálny vodič. V tomto prípade sa volfrámové vlákna postupne stávajú červené horúce, rovnako ako kontakty štartéra.
 • Štartér sa skladá z dvoch kontaktov. Jedna nehybná, druhá mobilná bimetalická. V bežnom stave sú otvorené. Pri prechode súčasného bimetalického kontaktu sa zahrieva, čo vedie k tomu, že sa ohýba. Po ohnutí sa pripája k nehybnému kontaktu.
 • Akonáhle sú kontakty pripojené, prúd v obvode okamžite rastie (2-3 krát). Je obmedzený iba škrtiacou klapkou.
 • Vďaka ostrému skoku sa elektródy veľmi rýchlo zohrejú.
 • Bimetalická štartovacia platňa sa ochladí a rozbije kontakt.
 • V okamihu prerušenia kontaktu dochádza k ostrému nárastu napätia na tlmivke (samoindukcia). Toto napätie stačí na to, aby elektróny prepichli argónové médium. Dochádza k vznieteniu a lampa sa postupne uvedie do prevádzky. Prichádza potom, ako sa všetka ortuť vyparí.

Prevádzkové napätie v lampy je nižšie ako sieťové napätie, pre ktoré je štartér navrhnutý. Preto po zapálení to nefunguje. V pracovnom svetle sú jeho kontakty otvorené a na svojej práci sa nezúčastňuje.

Táto schéma sa tiež nazýva elektromagnetický predradník (EMB) a schéma prevádzky elektromagnetického predradníka je EMPRA. Často sa toto zariadenie jednoducho nazýva tlmivka.

Jedna z EMPRA

Nevýhody tejto schémy pripojenia pre žiarivku sú dostatočné:

 • pulzujúce svetlo, ktoré nepriaznivo ovplyvňuje oči a rýchlo sa unavia;
 • hluk počas štartu a prevádzky;
 • neschopnosť začať pri nízkej teplote;
 • dlhý štart - od momentu zapnutia trvá asi 1-3 sekundy.

Dve trubice a dve tlmivky

V svietidlách pre dve žiarivkové svietidlá sú dve sady zapojené do série:

 • fázový drôt je privádzaný na vstup sýtiča;
 • z výstupu škrtiacej klapky smeruje k jednému kontaktu lampy 1, z druhého kontaktu smeruje k štartéru 1;
 • zo štartéra 1 smeruje k druhému páru kontaktov rovnakej svietidla 1 a voľný kontakt je pripojený k neutrálnemu napájaciemu vodiču (N);

Druhá trubica je tiež pripojená: najprv tlmivka, z nej do jedného kontaktu svietidla 2, druhý kontakt tej istej skupiny prechádza do druhého štartéra, výstup spúšťača je pripojený k druhému páru kontaktov svetelného zariadenia 2 a voľný kontakt je pripojený k neutrálnemu elektródu.

Schéma zapojenia pre dve žiarivky

Na videu sa zobrazuje rovnaký schéma zapojenia denného svetla s dvoma žiarovkami. Možno bude ľahšie riešiť drôty.

Schéma pripojenia dvoch svietidiel z jedného plynu (s dvoma štartérmi)

Takmer najdrahšie v tejto schéme - choknout. Môžete ušetriť peniaze a vytvoriť dvoj lampičku s jednou tlmivkou. Ako vidíte vo videu.

Elektronický predradník

Všetky nedostatky vyššie uvedenej schémy stimulovali výskum. Ako výsledok bol vyvinutý elektronický balastový obvod. To nedáva sieťovú frekvenciu 50 Hz, ale vysokofrekvenčné oscilácie (20-60 kHz), čím sa odstráni blikanie svetla, ktoré je pre oči veľmi nepríjemné.

Jeden z elektronických predradníkov - elektronické predradníky

Elektronický predradník vyzerá ako malý blok s odstránenými terminálmi. Vo vnútri je jedna doska s plošnými spojmi, na ktorej je zostavený celý obvod. Jednotka má malé rozmery a je namontovaná aj v prípade najmenšej lampy. Parametre sa vyberajú tak, aby štart bol rýchly a tichý. Na prácu už nie sú potrebné žiadne zariadenia. Toto je takzvaný spínací obvod, ktorý nie je štartér.

Na každom zariadení na zadnej strane je znázornený diagram. Okamžite je jasné, koľko svetiel je k nemu pripojených. Informácie sú duplikované v nápisoch. Označuje výkon svietidiel a ich počet, ako aj technické charakteristiky zariadenia. Napríklad jednotka na fotografii vyššie môže slúžiť iba jednému svetlu. Diagram pripojenia je vpravo. Ako vidíte, nie je nič zložité. Vezmite drôty, pripojte vodiče so špecifikovanými kontaktmi:

 • Pripojte prvý a druhý kontakt výstupu jednotky na jeden pár kontaktov svietidla:
 • tretí a štvrtý slúžia inému páru;
 • Sila k vchodu.

All. Svietidlo funguje. Schéma prepínania dvoch žiariviek na elektronický predradník je o niečo zložitejšia (pozri diagram na obrázku nižšie).

EKG pre dve žiarivky

Výhody elektronických predradníkov sú opísané vo videu.

Rovnaké zariadenie je namontované v základni žiariviek so štandardnými kazetami, ktoré sa tiež nazývajú "osvetľovacie svietidlo". Toto je podobné osvetľovacie zariadenie, ktoré je výrazne upravené.

Sú to aj žiarivky, iba tvar je iný.

Pozrite si video: 2. zadanie - zapojenie ziaroviek (Február 2020).

Загрузка...