Kúrenie

Ako si vybrať vykurovací kotol pre dom

Ak chcete vybrať kotol na vykurovanie súkromného domu, musíte brať do úvahy veľa faktorov. Aby ste to dosiahli, musíte mať informácie o hlavných vlastnostiach každého typu kotlov, o ich výhodách a nevýhodách.

Ako si vybrať kotol pre dom

Pri výbere vykurovacieho kotla je potrebné zvážiť viacero faktorov naraz. Prvým je, aký typ paliva vo vašej oblasti je najvýhodnejší. To sa týka nielen ceny, ale aj dostupnosti tohto typu paliva v skladoch alebo možnosti jeho výroby / nákupu bez akýchkoľvek špeciálnych problémov.

Druhá vec, ktorú musíte venovať pozornosť, je možnosť autonómnej práce. Ak je niekto neustále v dome, táto položka sa môže vynechať. Ak je však v pracovnom týždni všetko v práci alebo v škole, je lepšie, ak kotol na vykurovanie súkromného domu môže pracovať dlho bez ľudského zásahu.

Vyberte si kotol na vykurovanie súkromného domu nie je ľahké

Tretím faktorom je použiteľnosť a potreba údržby. Nie každý a nie vždy chcete pravidelne navštevovať vykurovací kotol. V tomto prípade je lepšie brať najefektívnejšiu verziu. Áno, sú drahšie, ale údržba si vyžaduje minimálne. Pokiaľ ide o údržbu, niektoré typy paliva vyžadujú pravidelné čistenie - spaľovacie komory alebo horáky. Ak tento aspekt nie je potešený, je vhodné vybrať kotol, ktorý potrebuje minimálnu prevenciu. Mimochodom, ide o jednotky pre plyn a elektrickú energiu.

Ak je plyn

Ak je v blízkosti domu plynové vedenie, je rozumné zvážiť nákup plynového kotla. V súčasnosti je vo väčšine regiónov plynové kúrenie najlacnejšie. Súčasne sú kotly na plynové vykurovanie autonómne - nedajú sa ich týždňom priblížiť, prakticky nevyžadujú údržbárske práce. Jediným nedostatkom takéhoto riešenia je značné množstvo, ktoré náklady na diaľnicu stojí.

Plyn sa nazýva modré zlato krajiny.

Typy plynových kotlov

Podľa typu usporiadania sú plynové vykurovacie kotly na stenu a stojace na podlahe. Maximálny výkon steny je 60 kW, podlahové jednotky sú 100 kW a viac. Okrem toho niektoré modely môžu pracovať v kaskáde. Čo sú dobré kotly na stenu? Skutočnosť, že môžu byť namontované v kuchyni, najmä vzhľadom k tomu, dizajn je vhodný pre dizajn kuchyne.

Nástenné kotly môžu byť inštalované v kuchyniach

Pri montáži inštalácia plynového podlahového kotla s výkonom vyšším ako 60 kW vyžaduje samostatnú miestnosť. Môže to byť miestnosť pridelená v dome alebo na prístavbe so samostatným vchodom - kotolňa. Prečítajte si o požiadavkách na tieto priestory na inštaláciu plynového kotla.

Vonkajšie priestory vyžadujú osobitnú miestnosť

Môžete inštalovať plynový kotol, aj keď nie je potrubie, ale je možné kúpiť skvapalnený plyn. V tomto vyhotovení umiestnite podlahový plynový kotol s horákom, ktorý môže pracovať so skvapalneným plynom (zvyčajne vyžaduje rekonfiguráciu). Je ťažké povedať hneď o účinnosti takéhoto vykurovania: je potrebné zvážiť, koľko stojí 1 kW tepla pri použití dostupných možností paliva. Podľa výsledkov výpočtov vyvodiť závery.

Plyn môže byť fľašovaný

Typy horákov

V plynových kotloch na stenu možno inštalovať dva typy horákov - atmosférické (otvorené) a preplňované (uzavreté). Atmosférické horáky vyžadujú dobrý komín, turbodúchadlá sú spojené s koaxiálnym komínom, ktorý je možné priviesť priamo cez stenu v blízkosti kotla.

Tieto spaľovacie komory sa tiež líšia v spôsobe výberu spaľovacieho vzduchu. Pri otvorených horákoch je z miestnosti vyťahovaný vzduch, preto v takých miestnostiach by mala byť vybavená ventilácia s dostatočným výkonom. V uzavretých spaľovacích komorách sa kyslík dodáva cez jeden koaxiálny komín. Preto neexistujú žiadne špeciálne požiadavky na vetranie. Prevzdušňovacie kotly však majú svoje nevýhody: komín zapustený do steny môže byť pokrytý mokrou zimou, prinášať sneh atď. V tomto prípade nie je kotol zahrnutý.

Hlavný rozdiel na stenových plynových kotlov - typ horáka

Pri výbere plynového kotla by ste mali venovať pozornosť aj počtu miest, v ktorých môže plynový horák fungovať. Existujú tri modifikácie:

 • Jedna etapa. Existujú iba dva režimy prevádzky - plné napájanie a vypnuté. Najlacnejšie horáky, ale spotreba plynu je najväčšia, to znamená, že v prevádzke takéto kotly sú neekonomické.
 • Dvojstupňová. Existujú dva režimy prevádzky - s výkonom 100% a 50%. Tretia poloha je vypnutá. Tieto horáky sú už ekonomickejšie, je ľahšie udržiavať s nimi nastavenú teplotu.
 • Moduláciu. Najdrahší, ale aj najúspornejší horák. V závislosti od potreby môžu byť zapnuté ako pri plnom výkone, tak aj pri 10% a nastavenie je hladké.

Je zrejmé, že kotol je z dlhodobého hľadiska vhodnejší na vykurovanie súkromného domu s modulovaným horákom. Sú pri nákupe drahšie, ale počas prevádzky sú hospodárnejšie.

Kondenzačné plynové kotly

Hore sme hovorili o tradičných plynových kotloch na vykurovanie súkromného domu. Tiež sa nazývajú vysokoteplotné, pretože na výstupe vydávajú chladivo s teplotou 45-50 ° C a vyššou. Takéto jednotky sú ideálne pre prácu s vykurovaním radiátorov.

Kondenzačné kotly sú odlišné v tom, že sú účinné pri prevádzke v režime s nízkou teplotou - s teplotou v spiatočke najviac + 40 ° C. V tomto prípade sa plyn používa najhospodárnejšie - kvôli kondenzácii pár obsiahnutých v spalinách sa prenáša väčšie množstvo tepla, čo vedie k výraznému zníženiu spotreby plynu.

Kondenzačný plynový kotol na vykurovanie súkromného domu s teplými podlahami - ideálny

Táto funkcia kondenzačných kotlov z nich robí ideálne na vykurovanie domu teplou vodou. Tento kotol na vykurovanie súkromného domu môže vyrábať pri výstupe tepla nosič pri + 35 ° C, v spätnom toku bude teplota okolo + 30 ° C. Z tohto dôvodu bude vykurovanie úsporné.

Ale ako obvykle to nebolo bez chýb. Prvá je, že kondenzácia je veľmi žieravá. Pretože komín nastaviť len z nehrdzavejúcej ocele, a vysokú kvalitu. Druhá nevýhoda - cena kondenzačných kotlov je vyššia ako tradičné rovnaké výkony. Dôvodom je komplexnejšia schéma, ako aj skutočnosť, že sa používajú materiály odolné voči kondenzátu.

Na elektrickú energiu

Ak existuje technická možnosť (pridelené významné množstvo kilowattov), ​​môžete dať elektrický kotol na vykurovanie súkromného domu. Jednoduchosťou prevádzky je lepšie jednotky. Ak je elektrická energia, pracujú v preddefinovanom režime, takmer tichom, nevyžadujú údržbu. Ich hlavnou nevýhodou sú veľké sumy, ktoré je potrebné zaplatiť za vykurovanie.

Pre vykurovanie je možné vyčleniť nielen 220 V, ale aj 380 V.

Typy elektrických kotlov

V súčasnosti existujú elektrické kotly na vykurovanie súkromného domu troch typov:

 • Na vykurovacích telesách. Najbežnejší a známy typ elektrických kotlov. Ekonomickejšie v prevádzke sú jednotky, ktoré môžu pracovať v niekoľkých režimoch napájania (viacstupňové). Nevýhody - pomerne nízka účinnosť - kvôli tepelným stratám samotných vykurovacích telies. Výhodou je jednoduchá oprava a relatívne lacný spotrebný materiál (TENY).

  Vyzerá to ako elektrický kotol na vykurovacích telesách

 • Indukcia. Pri týchto kotloch vzniká teplo, keď nastane elektromagnetická indukcia. V takýchto elektrických kotloch sa voda ohrieva pri prechode indukčnou cievkou. Predajcovia (a majitelia takýchto kotlov) tvrdia, že takéto inštalácie sú ekonomickejšie ako vykurovacie články - nie sú žiadne vykurovacie straty pre vykurovacie telesá, neexistuje prakticky žiadna zotrvačnosť. Výhody takýchto kotlov zahŕňajú ich malú veľkosť. Predstavujú malú časť potrubia - od 35 cm na meter dlhú niečo (v závislosti od výkonu). Nedostatok takýchto zariadení - pri neprítomnosti indukčného kotla chladiaceho média sa veľmi rýchlo prehrieva a spaľuje.

  Elektródy a indukčné kotly vyzerajú rovnako (to je elektróda)

 • Elektróda. Tento typ kotla na vykurovanie súkromného domu je najmenej populárny, aj keď je tiež umiestnený ako ekonomickejší. Ide o to, že elektrolyt musí v potrubia cirkulovať - ​​voda s určitými elektrickými vlastnosťami. Je to potrebné, pretože chladiaca kvapalina sa zahrieva kvôli uvoľneniu tepla, keď prúd prechádza medzi obidvoma elektródami. Zariadenie je jednoduché, ale vyžaduje monitorovanie stavu chladiacej kvapaliny a elektród. Skutočnosť, že je vykurovací systém napájaný, neprispieva k popularite.

Vo všeobecnosti, ak uvažujete o dodávke elektrického kotla na vykurovanie súkromného domu, vyberte si medzi tradičným vykurovaním alebo indukciou.

Spôsob, ako vykurovať lacnejšie

Ak existujú viaczónové tarify a inštalovaný dvojtarifný elektromer v regióne, použitie elektrického kotla na vykurovanie domu môže byť neúmerné. Za týmto účelom vložte veľké množstvo zásobníka tepla. Voda v ňom je ohrievaná v noci, nižšia tarifa. V popoludňajších hodinách sa v priebehu drahého tarifu vypne kotol a teplota sa udržiava vďaka prenosu tepla uloženého v akumulátore tepla.

Ak máte dvojtarifový čítač, môžete nainštalovať batériu (TA), aby ste ušetrili peniaze.

Kotly na tuhé palivá

Napriek všetkým nedostatkom sa vo väčšine prípadov používajú kotle na tuhé palivá na vykurovanie súkromného domu. Pravdepodobne to je z veľkej časti spôsobené zvykom a tradíciami, ale skutočnosťou zostáva, že kotle na tuhé palivá v našom tábore boli inštalované viac ako všetky ostatné.

Kotly na tuhé palivá pracujú hlavne na dreve a uhlia

V zásade sa na vykurovanie - drevo a uhlie používajú dva typy tuhého paliva. Čo je ľahšie získať a lacnejšie kúpiť je väčšinou utopené. Kotly na uhlie a palivové drevo by sa mali používať inak: v kotloch na tuhé palivá spaľujúceho drevo je ložná komora väčšia, aby bolo možné položiť viac dreva. U kotlov na uhoľné TT sa pec zmenšuje, ale s hrubšími stenami: teplota horenia je veľmi vysoká.

Klady a zápory

Výhody týchto jednotiek zahŕňajú:

 • Lacné (relatívne) vykurovanie.
 • Jednoduchý a spoľahlivý dizajn kotlov.
 • Existujú energeticky nezávislé modely, ktoré fungujú bez elektriny.

Nevýhody sú vážne:

 • Cyklický režim prevádzky. Dom je teplý a studený. Na vyrovnanie tohto nedostatku v systéme je nainštalovaný tepelný akumulátor - veľký kontajner s vodou. V ňom sa počas aktívnej fázy spaľovania uskladňuje teplo a potom, keď sa spaľuje palivo, sa skladované teplo vynakladá na udržanie normálnej teploty.
 • Potreba pravidelnej údržby. Palivové drevo a uhlie treba položiť, zapáliť a potom nastaviť intenzitu spaľovania. Po vyhorení sa musí oheň vyčistiť a proces opäť začať. Veľmi problematické.

  Princíp činnosti konvenčného kotla na tuhé palivá

 • Neschopnosť opustiť dom dlho. Kvôli cyklickému charakteru práce je nevyhnutná prítomnosť osoby: palivo musí byť vyhodené, inak môže systém počas dlhých období nečinnosti zmrznúť.
 • Proces kladenia paliva a čistenie kotla je dosť špinavý. Pri výbere miesta inštalácie je potrebné vziať do úvahy túto skutočnosť: je nevyhnutné nainštalovať kotol čo najbližšie k vstupným dverám, aby nedošlo k znečisteniu celej miestnosti.

Všeobecne povedané, použitie kotla na tuhé palivá na vykurovanie súkromného domu je nepohodlným riešením. Hoci nákup pohonných hmôt je spravidla relatívne lacný, ale ak počítate časové náklady, nie je to tak lacné.

Dlhé spaľovacie kotly

Na zvýšenie intervalu medzi výčnelkami paliva boli vyvinuté dlho spaľovacie kotly. Používajú dve technológie:

 • Pyrolýza. Kotly na pyrolýzu na tuhé palivo majú dve alebo tri spaľovacie komory. Ukladanie paliva v nich spaľuje s nedostatkom kyslíka. V tomto režime vzniká veľké množstvo spalín, z ktorých väčšina je horľavá. Okrem toho pri spaľovaní vyžarujú oveľa viac tepla ako drevo alebo rovnaké uhlie. Tieto plyny vstupujú do druhej komory, kde sa dodáva vzduch cez špeciálne otvory. Zmieša sa s ním, zapálenie horľavých plynov a uvoľnenie ďalšej časti tepla.

  Princíp činnosti pyrolýzneho kotla

 • Najvyšší režim napaľovania. Pri tradičných kotloch na tuhé palivá sa požiar sprevádza zo zdola nahor. Z tohto dôvodu sa väčšina záložiek spáli, paliva sa rýchlo vypaľuje. Počas aktívneho pálenia sa systém a dom často prehrievajú, čo je veľmi nepríjemné. Pri použití horného horíka sa oheň zapáli iba v hornej časti výčnelku. Súčasne spaľuje len malá časť dreva, čo vyrovnáva tepelný režim a zvyšuje čas horenia záložky.

  Horný horiaci kotol

Ako efektívne sú tieto technológie? Docela efektívne. V závislosti od dizajnu môže jedno pokladanie palivového dreva spáliť od 6-8 do 24 hodín a uhlie - od 10-12 hodín do niekoľkých dní. Ale na dosiahnutie takéhoto výsledku je potrebné použiť vysoko kvalitné palivo. Palivové drevo aj uhlie musia byť suché. To je základná požiadavka. Pri používaní mokrého paliva kotol nemusí dokonca vstúpiť do režimu rozkladu, to znamená, že sa nezačne ohriať. Ak máte drovnik s dvojtvrťročnou dodávkou palivového dreva alebo rozsiahlou stodolou, v ktorej je ukladané uhlie, je dobrým výberom dlhodobo horiaci kotol na vykurovanie súkromného domu. Lepšie ako normálne.

Kvapalné palivo

Zriedka existujú vykurovacie kotly pre súkromný dom na kvapalné palivá. Príliš veľa nevýhod tohto typu vykurovania:

 • Palivo je drahé.
 • Musí sa skladovať niekde a to je veľký kontajner, ktorý musí byť inštalovaný niekde nie ďaleko od domova, aby ste mohli dodať palivo do kotla.
 • Pre normálnu prevádzku vykurovania je potrebné ohrievať zásobník, pretože pri nízkych teplotách zahrievací olej zahusťuje a upcháva horák.
 • Počas prevádzky horák spôsobuje hluk a vôňu, takže takéto zariadenie vyžaduje buď oddelenú kotolňu alebo predĺženie, ale má dobrú zvukovú izoláciu a vetranie.

  Skladovanie kvapalných palív vyžaduje veľkú nádrž.

Vo všeobecnosti je rozumné umiestniť kotol na kvapalné palivá na vykurovanie súkromného domu, ak máte voľný (alebo skoro) zdroj paliva. Vo všetkých ostatných prípadoch je lepšie použiť iné vykurovacie zariadenie.

Kotly na pelety

Peletové kotly sa ťažko pripisujú ľubovoľnej triede, pretože sa zvyčajne hovorí samostatne. Palivom pre tento typ kotla sú malé granule zo stlačených pilín. Na skladovanie peliet v blízkosti kotla urobte bunker. Jeho veľkosť určuje životnosť batérie zariadenia. S dostatkom priestoru môže byť bunkar vyrobený do niekoľkých ton paliva. Minimálna veľkosť je pre pár kníh, čo stačí na pracovný deň.

Kotol na pelety

Kotol na pelety je vybavený špeciálnym horákom. Pelety z bunkra sa automaticky zavádzajú do spaľovacej zóny, kde horia takmer bez zvyškov. Granuly normálnej kvality dávajú iba 3-5% popola. Čistenie je zriedka potrebné - raz týždenne alebo dokonca raz za niekoľko týždňov. Zariadenie je plne automatizované, s dostatočným množstvom paliva, na ktoré sa nemôžete vrátiť v týždňoch.

Ale nebolo to bez chýb. Prvým je vysoká cena zariadení. Druhým je požiadavka na kvalitné pelety. Mali by mať nízky obsah popola, dobrú výhrevnosť, nemali by sa zlomiť a rozpadať. Zvyšok peletového kotla na vykurovanie súkromného domu je dobrou voľbou. Jeho plusom je, že sa využíva odpad z drevospracujúceho priemyslu.

Kombinované kotly

Existuje aj takáto úprava vykurovacích kotlov ako kombinovaných vykurovacích zariadení. Najpopulárnejšou možnosťou je kotol na tuhé palivá s niekoľkými elektrickými vykurovacími prvkami. Takéto jednotky pri spaľovaní dreva alebo uhlia pracujú ako zariadenie TT, keď oheň zhasne, kotol je mierne ochladený, elektrická časť je zapnutá. Plne vykurovanie domáce vykurovacie telesá v tomto prípade nie je schopné, ale podporujú systém. To znamená, že ráno bude dom nie je zima. A v prípade dlhej absencie vykurovacích prvkov nedovolí systém zmraziť.

Niekoľko kombinovaných kotlov

Ďalšou populárnou možnosťou sú kombinované kotly TT s olejovými horákmi. V takýchto jednotkách sú dve oddelené spaľovacie komory. Jedna pre tuhé palivo, druhá pre horák s kvapalným palivom.

Výhody takýchto kotlov sú zrejmé: môžete použiť niekoľko druhov paliva. Nevýhodou je vysoká cena a priemerná účinnosť - účinnosť každej časti nie je príliš vysoká. Takže kombinovaný kotol na vykurovanie súkromného domu je kontroverzné rozhodnutie.

Takže ako vybrať kotol na vykurovanie súkromného domu?

Aby ste pri výbere zjednodušili navigáciu, systémové informácie. Zvážte najtypickejšie požiadavky, ktoré ovplyvňujú výber typu kotla:

 • Najhospodárnejšie vykurovanie. Je lacnejšie vyhrievať drevo / uhlie a plyn. Nasledujú pelety, kvapalné palivo a elektrina. В общем это так, но ситуация сильно зависит от региона. Где-то более дешевым окажется электричество, где-то жидкое топливо. В общем, надо считать.
 • Степень автономности. Наиболее автоматизированные - газовые, электрические и пеллетные агрегаты. Их можно оставлять в работе без присмотра. Немного внимания требуют жидкотопливные. Наименее автоматизированные - твердотопливные.

  Чтобы в доме было тепло необходимо правильно выбрать котел для отопления частного дома

 • Сложности при подключении. Сложнее всего с оформлением и подключением газа. Могут быть проблемы с выделением мощности для электрического отопления - не на всех подстанциях есть резерв. С остальными все просто: главное соблюдать рекомендации по безопасной установке.

Если учесть наличие и доступность топлива, сделать свой выбор уже несложно.

Загрузка...