Electrics

Opätovne otvorte káble

Pred nejakým časom to bolo spôsob, akým bolo vykonané elektrické vedenie - izolátory boli pripevnené k stene, ku ktorým boli pripojené krútené drôty. Potom odišla do módy pre skryté vedenie. Všetci sa pokúšali skryť drôty čo najviac a ponechali len rámčeky zásuviek a vypínačov vonku, a takisto aby ich boli čo najmenšie viditeľné. Najnovšie módne trendy opäť oživujú otvorený typ vedenia. Dokonale zapadá do štýlu podkrovia, vyzerá skvele v drevených domoch z loga. V chatkách rekonštrukcia retro vyzerá lepšie ako použitie plastových káblových kanálov. A vnútorné vedenie v drevených stenách je veľmi zložitá, takmer nemožná úloha.

Pri niektorých retro štýloch sa elektroinštalácia dokonale hodí.

Dôvody pre výber vonkajšieho vedenia

Prvým dôvodom sú jasné - estetické úvahy. Druhým problémom sú technické ťažkosti pri vykonávaní skrytých káblov v domoch. Podľa požiadaviek PUE v horľavých konštrukciách (drevené steny), môže byť elektroinštalácia vykonaná len v hluchých (bez perforácie) kovových boxoch. Druhá možnosť - v nehorľavej omietke. Navyše, vodič by mal byť obklopený vrstvou 1 cm. To mierne, to je ťažké.

Príslušne vyrobené retro spájanie slúži ako výzdoba interiéru

Problém s káblovým zapojením do kovových krabičiek nie je len to, že je potrebné urobiť hlboké ťahy. Hlavnou ťažkosťou je, že drevený dom stále mení svoju výšku. Aj po uplynutí hlavného zmršťovania existujú zmeny a sú sezónne - v mokrej dobe sa steny stávajú vyššou a v suchých obdobiach sa usadí. Rozdiel vo výške môže byť až 5-7 cm na jednom poschodí. Vzhľadom na to, že kovové boxy sa neťahujú, stáva sa to vážnym problémom. Vo všeobecnosti sa ukazuje, že zjednodušenie otvoreného zapojenia. Nuž, pretože drôty budú pretiahnuté, potom si môžete urobiť dekoráciu z nich, čo je to, čo sa stane, ak správne urobíte retro vedenie.

Z hľadiska protipožiarnej bezpečnosti plne vyhovuje požiadavkám: je namontovaný vo vzdialenosti 12-18 mm od horľavých stien a je podopretý keramickými alebo kovovými (nehorľavými) izolátormi. Drôt na kladenie sa používa skrútený, s nízkou horľavou schopnosťou. Takže z tejto strany nie sú žiadne problémy.

Ak vydržujete všetko v rovnakom štýle, vyzerá to veľmi dobre.

Zásuvky, spínače, svorkovnice (montážne) boxy môžu byť použité bežne - plastové. Ale aby všetko vyzeralo organické, je rozumné dať porcelán alebo kov a tiež v retro štýle. Spĺňajú aj bezpečnostné požiadavky, pretože sú vyrobené z protipožiarneho materiálu.

Materiály pre retro vodiče

Zariadenie so spätným zapojením vyžaduje špeciálny skrútený kábel a izolátory (valčeky). Zostávajúce komponenty - rozvodné skrine, spínače a zásuvky na úsporu si môžete vybrať z bežného plastu. Je dôležité, aby spĺňali požiadavky: musia mať zadné steny vyrobené z nehorľavých materiálov. To znamená, že si môžete vziať tých, ktorí majú povolené montovať sa na horľavé steny.

Krútený kábel

Krištáľová šnúra na retro spájanie sa vyrába na báze splietaného medeného vodiča, ktorý je zabalený do PVC izolácie. Existujú dve takéto škrupiny. Na vrchole druhej aplikovanej textilnej škrupiny. Obvykle ide o technický hodváb, ktorý je impregnovaný protipeniazovými zlúčeninami (nižšia horľavosť). Môže ísť o bavlnený poťah.

Krútený kábel na retro spájanie

Typy káblov

Káble sú vybavené 2, 3 alebo 4 vodičmi. Aby ste vykonali retro zváranie podľa všetkých pravidiel, budete potrebovať skrútený kábel troch drôtov: jeden vodič bude fázový, druhý bude nulový (neutrálny), tretí bude ochranný ("zem").

K dispozícii sú krútené káble s prierezom 1,5 mm2 a 2,5 mm2, Nie sú žiadne veľké časti. Pri vývoji schémy je potrebné to vziať do úvahy a navrhnúť zapojenie podľa typu rozloženia lúča. Na zásuvkách odoberte káblovú časť s hrúbkou 2,5 mm2, na každom riadku môžete "zavesiť" 2-4 kusy. Celkový výkon pripojených spotrebičov by však nemal presiahnuť 3 kW a množstvo spotrebovaného prúdu by nemalo byť väčšie ako 16 A. Tu je potrebné otáčať, najmä v kuchyni, kde sú zapnuté mnohé domáce spotrebiče. Ale v kuchyni často vyberajú dlaždice ako dokončovacie a dajú ich na stenu lemovanú omietkou. Na dlaždici nebude krútený kábel vyzerať presne, takže má zmysel robiť skryté káble.

Pre osvetlenie je potrebné urobiť kroucený úsek kábla 1,5 mm2, na jednej linke maximálne zaťaženie 2 kW alebo 10 A spotrebovaného prúdu. Pre osvetlenie je to zvyčajne viac ako dosť aj pre dve miestnosti - môžete zapnúť 20 ks 100-wattových svietidiel a domácich alebo LED a ešte viac.

Kábel na spätné prepojenie musí byť zvolený nie tak vzhľadom, ako v indikátoroch kvality

výrobcovia

Výrobcovia skrútených káblov na retro zábradlie ponúkajú celkom širokú paletu opletených farieb na výber. Neexistujú žiadne problémy s tým. Na predaj je dnes kábel európskej a ruskej výroby. Európa drahšie asi o 20-30%. Najznámejšie talianske spoločnosti sú Gambarelli, Cordon Dor, Fontini Garby. Z týchto troch výrobcov je najlepší drôt od spoločnosti Gambarelli. On je najťažší, dobre sa hodí na izolátory. Ale tieto káble stojí veľa: 3 * 1,5 metrov stojí asi 2-4 dolárov, a 3 * 2,5 bude stáť 3-5 dolárov za meter. Existuje aj nemecký výrobca Replikata a mnohí iní, ale nemajú zastúpenie v Rusku, musíte si objednať na domovskej stránke. Je pravda, že objednávka spolu s dodaním stojí takmer 2 krát menej ako nákup podobného výrobku "na mieste". Tak to stojí za to.

Eletkrokabeli v retro štýle sa dováža a vyrába na domácom trhu

Existujú aj ruskí výrobcovia: továreň elektrických výrobkov "Gusev", VILLARIS (rusko-španielčina), Gemini Electro, Bironi. Tu sú ceny oveľa skromnejšie: cena za meter trojžilového skrúteného kábla 3 * 1,5 - od 87 rubľov (asi 1,3 dolára), s hrubším jadrom - 2,5 mm2 - 121 rubľov / m (približne 1,8 USD).

Ako ušetriť

Dokonca aj keď budeme brať relatívne lacné drôty pre retro-vodiče vyrobené v Rusku, suma na konci beží značné množstvo. Linky sú veľa, pretože skupina rozety musí ťahať každý oddelene od štítu. Ukazuje sa pevné zábery. Ak chcete ušetriť peniaze, môžete kábel sami poskakovať z vhodného kábla. Existujú dve možnosti:

  • BPVL. Palubný drôt, medené splietané. Každý žil konzervovaný. Puzdro je PVC doska, na vrchole ktorej je lakované vinutie HB. Stáva sa to v rôznych farbách, ale keďže ide o technický drôt, nie dizajnérsky drôt, musíte sa pozrieť na to, aké farby sú v obchodoch. Cena jedného vodiča 2,5 mm2 (PodolskKabel) - asi 8 rubľov (s dolárom 65-66 rubľov). Dokonca aj pri zohľadnení skutočnosti, že jeden kábel vyžaduje 3 jadrá, a dokonca aj twist bude trvať 25-30% dĺžky, ukáže sa, že self-vyrobený bude stáť trochu viac ako 31 rubľov. Je pravda, že musíme brať do úvahy čas strávený na "tkanie".

    Drôt BPVL, z ktorého môžete tknúť retro kábel

  • RKGM. Medený splietaný drôt v dvojvrstvovej silikónovej gumovej izolácii, na vrchu ktorého sa aplikuje oplet zo sklenených vlákien impregnovaný kremík-organickou zlúčeninou, je lakovaný na vrchu. Dobrý je drôt, ktorý dokáže odolávať teplotám až do 180 ° C, dobre, zlé - prítomnosť sklolaminátu a nedostatok farieb. Môže to byť biela alebo sivá. Stojí viac - jeden meter meter 2,5 mm2 - od 30 ruble / m. Takže už je cena konečného výrobku metr 117 rubľov, čo je celkom porovnateľné s hotovými ruskými výrobkami. Ale tento kábel má oveľa väčšiu bezpečnosť. Ale koľko to bude v dopyte je otázka.

    Toto je kábel SSGC

Okrem uloženia tejto možnosti je dobré, pretože v prípade potreby môžete tkať šnúru s väčším priemerom. Tieto vodiče sú na 4 a 6 mm2. Takže sa môžete odvážiť. Druhým plusom je, že nemôžete len skrútiť kábel, otočiť ho, ale niečo tknúť, dokonca aj bežný pigtail. Je pravda, že spotreba kábla v rovnakom čase bude väčšia, ale vzhľad len získať vinobranie.

Viazajte lepšie na mieste - nakrájajte kúsok požadovanej dĺžky, pridajte 20 - 30% k zákrutu (1 m hotového kábla je 1,2-1,3 m kábla). V hornej časti je upevnený a potom sa otočte na miesto inštalácie prvého izolátora v smere hodinových ručičiek. Vynechal izolátor a potom sa krútil v opačnom smere - proti smeru hodinových ručičiek atď. Prečo je táto možnosť dobrá? Nie je potrebné trpieť šitím, odvinú sa "automatom" a keď sa drevený dom zmenší, bude možné odstrániť káble z izolátora niekoľkými otáčkami, aby ste odstránili kábel.

izolátory

Pre upevnenie skrúteného kábla sú potrebné izolátory alebo valčeky. Sú vyrobené z keramiky, môžu byť natreté v rôznych farbách. Priemer základne môže byť 18 - 22 mm, výška - od 18 do 24 mm. Horná časť má dve veľkosti: úzke a široké.

Ak použijete kábel dvoch drôtov, môžete ich prijať s úzkym hrotom, ak sú tri drôty, je to pohodlnejšie so širokým. V opačnom prípade žiadne požiadavky a obmedzenia.

Horná časť môže byť úzka alebo široká

Na inštaláciu spojovacích materiálov cez izolátor je priechodný otvor. V závislosti od veľkosti izolátora je potrebné vybrať samoreznú skrutku na drevo alebo hmoždinku pre kamenné alebo betónové steny. Farba upevňovacieho prvku je zvolená v závislosti od farby keramiky a v dĺžke - mala by ísť do steny najmenej o 2/3. Takže musím vyzerať dlho a tenko. Niektorí výrobcovia predávajú spojovacie prvky v súprave. Veľmi pohodlné a úsporné.

Zásuvky, spínače a spojovacie boxy

Ako už bolo povedané, môžete použiť bežné zásuvky / spínače, ale samotné retro zapojenie v tomto prípade vyzerá trochu divne. Hlavné chic je práve v týchto zvláštnych a nezvyčajných malých veciach, ktoré len dávajú celú myšlienku rovnaký šarm.

Veľmi zaujímavá séria ruskej spoločnosti Bironi (Bironi)

Na trhu je znova elektromotor z Európy, z Ruska je vyrobený. Pokiaľ ide o dizajn domácich výrobcov nie je oveľa nižšia, kvalita elektrickej časti je stále lepších európskych výrobkov. Môžete tiež nájsť podobné výrobky vyrobené v Číne. Aj tu, vo vzhľade, všetko môže byť celkom dobré, ale kvalita kontaktov je tak šťastná (ako obvykle).

Zvyčajne kupujú keramické zásuvky a prepínače vyrobené v Rusku. Rozdiel v cene je príliš vysoký. Jedna keramická jednotka zásuviek / vypínačov, pôvodne z Európy, stojí od 20-30 € (je tiež oveľa drahšie). Prepína ruské výrobné náklady z 1000 rubľov (asi 14 €).

Pri inštalácii môžete ako na fotografii použiť rám alebo obloženie. Majú tiež značný rozsah. Môžete si ich vyzdvihnúť tak, aby zodpovedali múruam, môžete si nechať namaľovať a usporiadať ich na mieste, ako chcete. V zásade môžete robiť bez nich, ale iba v dome.

Dlhá svorkovnica pre retro zapojenie

K dispozícii sú aj keramické spojovacie skrine. Zvyčajne sú okrúhle, ale majú relatívne malé rozmery. Iba španielska spoločnosť Llinas má dlhé porcelánové montážne boxy. Mimochodom, majú nižšie ceny za zvyšok výrobkov o približne 30% (v porovnaní s priemernými európskymi) a kvalita je celkom slušná.

Pravidlá zariadenia

Vo všeobecnosti je potrebné dodržiavať všeobecné pravidlá zapojenia:

  • každá vetva je vyrobená v montážnej krabici;
  • z krabice linka klesá zvisle;
  • minimálna vzdialenosť zásuvky / spínača od zárubne dverí alebo sklonu okien - 10 cm;
  • vzdialenosť od komunikácie (voda, plyn, kúrenie) - najmenej 50 cm;

Podľa moderných noriem nie je inštalačná výška zásuviek a spínačov štandardizovaná a zapojenie zo stroja môže ísť pod strop alebo podlahu. Mnoho ľudí nemá rád veľké množstvo drôtov, ktoré budú musieť ťahať do pohľadu. V každej miestnosti, aspoň pod stropom by mali byť dve samostatné trasy - pre osvetlenie a elektrické zásuvky. Takéto množstvo drôtov je ťažké robiť atraktívne. Pretože niektorí majitelia dávajú prednosť skrytiu vložky za stropom. Tam, s bežným káblom s vhodným prierezom, sú napájané z automatického stroja nainštalovaného na domácom kryte. Pripojovacia skrinka je inštalovaná priamo pod stropom (nie je to porušenie, ale je nepohodlné pracovať), skrútený drôt sa z nej spustí na vypínač alebo zásuvku.

Pravidlá pre kladenie otvorených retro káblov

Ale toto boli všeobecné pravidlá. Teraz skutočne ako namontovať skrútený elektrický kábel. Inštalujte prvé izolátory. Maximálna vzdialenosť medzi nimi je 80 cm, optimálna je asi 50-60 cm, v niektorých prípadoch je potrebné urobiť 30 cm. Ak hovoríme o zrubovom dome, izolátory sú inštalované pre retro zapojenie do každej druhej koruny. Toto je najlepšia voľba.

Ako je znázornené na obrázku vyššie, zásuvka alebo spínač sú umiestnené približne 50 cm od posledného izolátora. Táto vzdialenosť môže byť o niečo menej, ale je lepšie, aby sa nezvýšil - môže dôjsť k prehĺbeniu drôtu. Samozrejme, môže byť odrezať a opätovne pripojené, ale vždy sa nemusíte obťažovať.

Normy umiestnenia izolátorov zo starej knihy

Vyššie uvedená fotografia ukazuje, v akej vzdialenosti od seba inštalujú izolátory pri zapínaní vedenia. Ide o normy zo staršej učebnice, ale pravdepodobne budú aj dnes dôležité.

Retro rozvody v interiéri

Všeobecne platí, že na otvorenie elektroinštalácie vyzeralo dobre, musíme sa pokúsiť veľmi tvrdo. Koniec koncov, všetko je v dohľade, všetky chyby sú nápadné. Ak sa retro spájanie vykoná v drevenom dome, potom zostane stopa z každej nesprávne skrutkovanej skrutky, ktorú je ťažké zamaskovať. Preto pred začatím práce nakreslite všetko na plán, preneste všetky označenia na steny a až potom začnite. Ak si nie ste istí, či ste správne umiestnili zásuvky / spínače, neviete, či na tomto mieste vyzerajú dobre, skúste kábel pripevniť k stropu (aj pri maskovacej páske, dokonca aj pri veľmi tenkých čapoch). Takže bude pravdepodobnejšie predstaviť, ako bude všetko vyzerať spoločne.

Kombinovaná verzia - v rúrkach a bez nich

Ďalší okamih. Ak drevený dom stále "sedí", vytiahnite drôty. Ak bol rám už usadený alebo zložený z vrstveného dreva a neočakáva sa zmršťovanie, je lepšie nerozťahovať drôty. Nemali by sa preháňať, ale nemôžu byť príliš namáhané. Vo všeobecnosti veľa šťastia! A pre inšpiráciu niekoľko fotografií o tom, ako môžete urobiť retro vedenie.

Fotografie interiérov

Vždy je lepšie sa pozrieť na niektoré už "dokončené" izby. Je ľahšie pochopiť presne to, čo sa vám páči a čo nie, urobte predbežnú predstavu o tom, ako to môže vyzerať.

Príklad zapojenia zo spodnej časti - kábel ide pod podlahou v kovovej skrinke, len pozdĺž stien stúpa len skrútené káble na miesto inštalácie zásuviek a spínačov

Farba podlahy môže byť kontrastovaná so stenou, ale mala by byť prítomná aj v ďalších detailoch interiéru.

Pozrite sa dobre na tapety, takže retro vedenie môže byť vykonané v byte, ale štýl musí zápas ....

Je to možnosť s plastovými montážnymi skrinami a prepínačmi.

Retro rozvody môžu byť vykonané v potrubiach. Oni kladú obvyklý kábel

Vyzerá to, ako sa retro vodiče z potrubia v interiéri

Ako môžete vytvoriť dvojitú zásuvku v úzkej stene medzi oknami

V kuchyni vedenie v retro štýle tiež vyzerá celkom organické

Kolekcie retro štýlov / výhybiek

Často sa môže stať, že ide o dizajn celej miestnosti. Pokiaľ ide o špeciálne výrobky elektrického inštalačného retro štýlu, môže byť taká vec aj sieťová zásuvka alebo spínač. Niektoré zbierky a zaujímavé modely rôznych výrobcov sú uvedené nižšie. Sú rôzne v dizajne, možno sa vám bude páčiť niečo.

Najpopulárnejším modelom retro spínačov je takzvaný motýľ.

Ruská spoločnosť Gusev vyrába porcelánové zásuvky / vypínače s maľovaním

To je ich elektrický prúd v bielom s mosadznými prvkami.

Ďalšia dobre zavedená firma - Salvador

To sú ich zaujímavé dvojité zásuvky.

Obraz stále vyzerá dobre, ale vyžaduje štýl hry

Tieto porcelánové spínače sú známe spoločnosťou Legrand. Štýl je úplne iný.

Niektoré sú. Budú viac kombinované s moderným štýlom alebo retro.

A táto možnosť. Zdá sa, že sa dokonca môže hodiť do klasiky

Загрузка...