Stavebné materiály

Ako vytvoriť dom z panelov SIP urobte sami

Ak hľadáte príležitosť postaviť teplý dom za málo peňazí, zvážte stavbu domu z panelov SIP (CIP). Náklady na dvojpodlažnú "krabicu" 10 x 10 metrov bez úpravy je okolo 17 - 20 tisíc dolárov. Súčasne nie je potrebné ďalšie otepľovanie, môžete sa do domu ihneď po dokončení stavby (ak sú nastavené komunikácie) a môžete okamžite začať dekoráciu.

Čo je panel SIP

Výstavba domov z panelov CIP sa začala v druhej polovici minulého storočia v Kanade. Technológia je jednoduchá, výstavba budovy trvá veľmi málo času (z dvoch až troch týždňov, v závislosti od zložitosti projektu), len rámček dom môže byť lacnejšie, a to aj potom nie vo všetkých oblastiach.

Domy sú postavené z izolačných panelov, ktoré majú dostatočnú pevnosť. V anglickom jazyku sa tieto panely nazývajú SIP, čo je skratka nasledujúceho názvu: Štrukturálne Izolovaný panel. Toto je preložené ako "Konštrukčný izolovaný panel". Teoreticky sa ukazuje, že v ruštine by názov tohto materiálu mal znieť ako KTP. V skutočnosti sa používa obvyklá transliterácia (nahrádzajúca anglické písmená s cyrilika). V dôsledku toho sa používa názov "panel SIP".

Panel CIP a metóda montáže s nosníkmi

Tento materiál pozostáva z dvoch dosiek OSB, medzi ktorými je položená vrstva z expandovaného polystyrénu (pena). Ukáže sa ako druh sendvič (budova "viacvrstvový sendvič"). Preto iné meno - sendvičové panely.

Pri stavbe domu existujú dva typy montáže:

 • S rámom (technológia panelov). V súkromnej bytovej výstavbe sa používa drevená tyč, pri výstavbe výškových budov (tam sú také) rám je vyrobený z ocele.

  V rámovej technológii pripojte panely k drevenému nosníku

 • Bezrámová technológia zahŕňa spojovacie panely tepelná tyč - pásové vložky z panelov SIP s menšou hrúbkou.

Prvá možnosť je v našej krajine najpopulárnejšia. Drevený rám dodáva konštrukcii dodatočnú pevnosť. Nosnosť sendvičových panelov a bez rámu je viac ako dostatočná na výstavbu jedno- alebo dvojpodlažných rodinných domov. Ale vedomie, že v srdci domu je masívny drevený bar, upokojuje. Táto technológia má ešte jeden plus - udržiavateľnosť. V prípade problémov môžete poškodený panel odstrániť a nahradiť ho novým, čo je nemožné pri bezrámovej technológii.

Silné a slabé stránky

Ako každá nová technológia pre našu krajinu, budovanie domu z panelov CIP má svojich nasledovníkov a protivníkov. Odporcovia majú najdôležitejšie argumenty - neprirodzené materiály, možnosť vylučovania škodlivých látok. Tieto dosky sú skutočne vyrobené z peny a OSB. Pěnoplast je zvyčajným materiálom a je nebezpečný iba počas horenia. OSB je tiež na trhu už dlhší čas, je vyrobená z lisovaných veľkých čipov a čipov. Formaldehydy obsahujúce živice sa pridávajú ako spojivo. Toto spojivo spôsobuje väčšinu otázok: formaldehyd je silný jed a jeho prítomnosť vo veľkých množstvách v atmosfére spôsobuje otravu.

Emisie formaldehydu by mali byť kontrolované SES (hygienicko-epidemiologická stanica), mali by sa predávať len bezpečné stavebné materiály. Takže ak sa rozhodnete postaviť dom z panelov SIP, starostlivo si vyberiete výrobcu - kvalita materiálu závisí od jeho dobrej viery. Panely najvyššej kvality a najbezpečnejšie sú tie, ktoré sa zhromažďujú na nemeckom OSB Egger ("Egger"). Majú formaldehydové emisie E1 (bezpečné).

Výňatok z GOST R 56309-2014 (dátum zavedenia 2015-07-01): "V závislosti od obsahu (emisie) formaldehydu sú dosky vyrobené z emisných tried E0.5, E1 a E2."

Doska Formaldehyde Emission ClassAplikačné dosky
E0,5; E1Ako konštrukčné prvky obytných a verejných budov vrátane verejných priestorov, ako aj výrobky a štruktúry používané vo vnútri obytných priestorov
E2Pre priemyselné výrobky používané mimo priestorov

Súčasne ľahko tolerujú vysokú vlhkosť, neabsorbujú vodu a nedeformujú sa.

SIP-panel Egger E1 2800x625x174 (Rumunsko) - najlepšia možnosť pre steny. Výška - 2800 mm, hrúbka expandovaného polystyrénu - 150 mm. Ak uprednostňujete "štandardné" stropy s výškou 2,5 metra, mali by ste si kúpiť Egger E1 2500x1250x174

Nemecké panely Glunz Agepan sú tiež dobré, ale málo z nich ich používa. Ak hovoríme o ruských výrobcoch, mali by sme venovať pozornosť produktom spoločnosti Kalevala. Pri výrobe sa používajú iba bezpečné a kvalitatívne materiály:

1. OSB-3 Kalevala Rusko E1 emisná trieda;
2. Clay - TOP-UR (Rusko);
3. Expandovaný polystyrén - PSBS - 25C Knauf (Rusko).

Keď hovoríme o výhodách budovania od panelov SIP, je potrebné venovať pozornosť tomu, že technológia bola dôkladne testovaná. Panely sú určené pre rôzne prvky domu: vonkajšie steny, priečky, vnútorné stropy atď.

Každá časť budovy má svoje vlastné panely.

Prečo ľudia stavajú domy panelov CIP? Pretože takýto dom má pevné výhody:

 • Nízka hmotnosť, ktorá šetrí základy. Pod týmto typom budov sú ideálne pilótne alebo pile-grillage základy.
 • Nízke tepelné straty, nízke náklady na vykurovanie. Rozptýlený polystyrén je vynikajúca izolant a je na oboch stranách upnutý listami OSB. To spôsobí, že dom sendvičových panelov je veľmi teplý.
 • Nízke náklady na meter štvorcový.
 • Krátka doba výstavby. Krabica dvojpodlažného domu sa dá zostaviť za mesiac.
 • Žiadne zmrštenie. Návrh môže byť základom. Konštrukcia zrážok CIP panelov nie je.
 • Dokončovacie práce je možné spustiť hneď po zostavení krabice.

Všeobecne platí, že táto skupina vlastností spôsobuje, že ľudia si vyberajú domov zo panelov SIP. Budujú trvalé domy a sezónne návštevy. Takže s obmedzeným rozpočtom môže byť veľmi dobré riešenie postaviť dom panely CIP.

Ako si vytvoriť vlastné ruky

Je možné postaviť dom s panelmi SIP vlastnými rukami dvoma spôsobmi:

 • Kúpte si domokomplekt v rámci konkrétneho projektu v spoločnosti, ktorá to robí, a sami ho zhromažďujte. Nie všetky spoločnosti súhlasia s tým, ale mnohí majú službu inštalačného dozoru. Toto je prípad, keď špecializovaná firma ovláda vašu inštaláciu.
 • Predám taniere. Trim je do požadovanej veľkosti, kúpiť bar, to všetko - nezávisle. V takomto prípade bude na vás spadať celá zodpovednosť za kvalitu stavby. Ak máte stolárske zručnosti alebo máte niekoho navrhnúť, môžete túto možnosť vybrať.

Stručne o tom, čo homeoplekt. Ide o súbor hotových CIP panelov, dreveného dreva požadovanej veľkosti a spojovacích prvkov pre konštrukciu konkrétneho domu. Všetky komponenty sú v továrni rezané, očíslované. Pri montáži používate prijaté bloky v určitom poradí. Proces sa podobá stavbe domu od detského dizajnéra, iba vy zberáte skutočný dom.

Vytváranie domu panelov CIP pri objednávaní domu je podobne ako hra dizajnéra

Domokomplekt dobrý, ak je všetko vykonané presne. Nie je to len o kvalite panelov SIP (malo by sa kontrolovať samostatne), ale aj o používaní suché drevo (sušiace komory), a o presnosti rezu. Okraje panelov musia presne "zabaliť" drevo, dva panely musia byť ukotvené s dilatačnou medzerou asi 3 mm - to všetko sa dosahuje pomocou presného zariadenia.

Help. Dilatačná medzera je potrebná vzdialenosť medzi stavebnými materiálmi, ktoré sú vystavené expanzii (dilatácii). Ak sa dome buduje v oblasti s vlhkým podnebím (napríklad Leningradská oblasť), potom musí byť dilatačná medzera bez zbytočného odkladu, inak sa OSB zväčšuje. V suchej klíme nie je potreba medzery medzi OSB.

Etapy výstavby: správa fotografie

Vytváranie domu panelov CIP, ako každý iný, začína výberom a stavbou nadácie. Základňa pilót je považovaná za optimálnu pre domáce osvetlenie. To je to, čo robia vo väčšine prípadov, začať výstavbu domu pomocou technológie SIP. Niekedy nie je možné umiestniť pilotnú nadáciu:

 • na tvrdých pôdach, ktoré sú príliš drahé na vŕtanie (skaly);
 • na nestabilných pôdach s nízkou nosnosťou (rašeliniská);
 • v prítomnosti dutín v hrúbke hornín.

V týchto prípadoch vyrábajú pásky alebo dosky (zvyčajne USHP - izolované švédske kachle). Sú oveľa drahšie, ale spoľahlivejšie.

Vhodné a pásové základy alebo vo forme dosky

Po výbere a výpočte nadácie je možné začať s výstavbou.

Vyrábame základy pilót

Od založenia skrutkovacích pilótov sa najčastejšie objavuje presná výroba. Hromady ručne (ak pôda dovolí a vynúti) alebo pomocou špeciálneho vybavenia sa zaskrutkujú do pôdy. Výška hrotov - 80 cm nad zemou, vzdialenosť medzi hromadami nie je väčšia ako 2,5 metra.

Krútené pilóty a hlavové hlavice na nich zvarené

Nadpisy sú pripevnené k inštalovaným pilotám a k nim je pripevnená lišta (v tomto prípade 200 x 200 mm).

Je to dôležité! Spoje dreva musia byť nevyhnutne umiestnené na vrchu. Pri položení páskovacieho panela nezabudnite pred uzatvorením zámku potiahnuť zámky ochrannou zmesou (bitúmenovým tmelom).

Pod spoločnou podporou nie je žiadna podpora - to nemôžete urobiť!

Na ochranu pred hnilobou a hmyzom je orezávačka impregnovaná ochrannou zmesou. Pod lúčom (na vrchu) položený ruberoid v dvoch vrstvách.

Upevnite tyč na vrch a ochrannú kompozíciu

Táto fáza trvá od 3-4 dní do týždňa. Závisí od zložitosti pôdy, práce so zariadením alebo sa točí. Teraz môžete začať položiť podlahové dosky, ale predtým, ako sa budeme oboznámiť s metódami ich spojenia.

Ako pripojiť panely SIP: základný princíp

Pri pripájaní panelov je medzi nimi vložený drevený kľúč (tyč) alebo tepelný spline (segment CIP s menšou hrúbkou). Ako bolo uvedené vyššie, technológia s použitím rámčeka je v našej krajine obľúbenejšia, t. suchá lišta sa používa ako kľúč. Práve v tejto verzii sa budeme sústrediť.

Lúč sa zasunie do drážky a upevní sa pomocou skrutiek a / alebo klincov, ktoré sú skrútené / tiahnuté cez RSD do telesa lúča. Za prítomnosti zubnej pištole najskôr odporúčame chytiť panely s "žltými" skrutkami na dreve o dĺžke 40-50 mm a potom prepichnúť kĺby ruff nehty 50-65 mm dlhé s krokom 10-15 cm.

Ako panely CIP môžu byť použité: "žlté" skrutky na dreve, pozinkované skrutkové klince, pozinkované nehrdzavejúce nechty. Nepoužívajte "čierne" temperované skrutky - odtrhávajú sa a rýchlo sa korodujú

Vždy existuje riziko, že sa spojenie prejaví netesne a celá konštrukčná technológia panelov CIP je založená na účinku termosky, teda na maximálnu tesnosť. Preto pred montážou tejto jednotky (a akejkoľvek inej) sa na bočný povrch panelu nanáša montážna pena. Vyplní všetky medzery a zabezpečí správnu izoláciu tepla a vlhkosti.

Hlavný uzol pri pripájaní panelov SIP: kĺbové spojenie dvoch panelov

Venujte pozornosť! Na obrázku je zobrazený dvojitý kľúč. Často sú takéto odporúčania vnímané nesprávne a za účelom záchrany sa získava hobľovačka s rozmermi 50x150x6000 mm prirodzenej vlhkosti. Po zaschnutí dosky je nepravdepodobné, že zmes zostane nepriepustná.

Ak nie ste obmedzený prostriedkami, odporúčame vám použiť masívne drevo zo sušeného hobľovaného dreva v sušiacej komore.

Pri výrobe kompozitného dreveného kľúča 100 * 150 je podľa nášho názoru vhodnejšie použiť tri suché tyče s úsekom 50 x 100 mm - v tomto prípade sa spojenia prekrývajú (pozri video nižšie).

Ak hovoríme o paneloch steny, dáva zmysel vkladať a upevňovať výčnelky vopred.

Pena spôsobená, vložené drevo, zaistené skrutkami. Na bočnú plochu druhej dosky bola nanesená pena, pod vyčnievajúcou časťou nosníka bola zavedená drážka, bola nastavená dilatačná medzera 3 mm, zaistená samoreznými skrutkami. Pena, ktorá vyšla počas inštalácie, sa po polymerizácii odreže.

Takto to vyzerá

Táto technika s malými zmenami sa opakuje v akomkoľvek spojení panelov CIP. Schéma tejto stránky je uvedená vyššie.

Po vyrezaní dosiek je potrebné odstrániť expandovaný polystyrén do požadovanej hĺbky. Na tieto účely sa používa elektrický termočíselník (rezačka) pre penu. Prichádzajú v rôznych prevedeniach, ale bez toho, aby bol termom nôž vybavený obmedzovačom. Len v tomto prípade môžete expandovaný polystyrén odstrániť presne do požadovanej hĺbky. Brute sila je plná skutočnosti, že na spojenie panelov sa môžu objaviť studené mosty.

Elektrická fréza na peny s inštalovaným obmedzovačom hĺbky

Fréza môže byť vyrobená vlastnými rukami, ale súčasne Nezabudnite na bezpečnosť pri práci s elektrickým prúdom.

Najprv sa prekrývajú

Prvá prekrývanie nie je nič iné ako podlaha, ktorá nevyžaduje izoláciu. Ako je roztavený, je zostavený z panelov CIP s hrúbkou 224 mm a šírkou 625 mm. S takouto šírkou dosiek sú drevené trámy usporiadané v krokoch okolo 60 cm, čo stačí na to, aby vydržali zaťaženie.

Ak máte dosku s šírkou 1250 mm, musia byť pozdĺžne rozrezané na dve rovnaké časti.

Pri inštalácii podlahy by mali byť panely položené ako tehly v murive - s nesúladom švov (vzbezhku). Je to nevyhnutné, aby sa švy nerušili narastajúcou vlhkosťou.

Tu by sa takéto bloky mali prerezávať na bloky na prekrytie pri použití dosiek so šírkou 1250 mm

Na ochranu dna OSB pred vlhkosťou je každá doska na jednej strane potiahnutá rovnakým bitúmenovým tmelom. Môžete použiť aj iné podobné skladby.

Zoskupenie prekrytia CIP v prvom poschodí

Pri pripájaní dosiek medzi nimi namontujte montážnu lištu (schéma v predchádzajúcom odseku). Drevo sa pri okrajích pripevňuje k páskovaniu (s dlhými klincami) a okraje dosiek sú na ňu pripevnené pomocou samorezných skrutiek.

Bočné časti dosiek (všetky podlahy) sú uzavreté doskou vhodnej veľkosti. Na bočnú plochu dosky nanášame hadom, potom sme dosku položili a na koniec dosky ho upevnili pomocou OSB skrutiek.

Zavrieť plátky sa prekrývajú

Na vrchole sendviča okolo obvodu sa nachádza štartovacia (korunová) doska, na ktorej budú podopierané stenové panely CIP. Je položený po obvode a na miestach, kde budú nainštalované priečky.

Spôsob pripojenia prvého prekrývajúceho sa a ťahového lúča

Korunkové dosky sú pripevnené klincami / samoreznými skrutkami, ale aby sa ubezpečili, že sú pripevnené cez kolíky k hornej časti hromád. Pod čapy vyvŕtané otvory. Sú vedené do čapu, skrutkované.

murovanie

Pokračujeme v budovaní domu z panelov SIP: namontujeme steny prvého poschodia. Pre túto prácu je žiaduce mať dvoch asistentov, potom proces prebehne rýchlejšie a ľahšie.

Prvý panel sme umiestnili tak, aby bol "umiestnený" na doske ráfika

Inštalácia stien začína jedným z rohov. Pri inštalácii panelu so zárezom v spodnej časti sa na inštalovanom štartovacom paneli "nosí" (predbežne naneste vrstvu penovej hmoty na dosku alebo na koniec sendviča). Panel je nastavený, zvisle zarovnaný, pripevnený na štartovacej doske z dvoch strán pomocou samorezných skrutiek s krokom 10-15 cm.

Uzáver pripevnenia stenovej dosky k viazacej lište

Pena sa nanáša na bočný povrch inštalovanej dosky, ďalšia doska je nastavená pod uhlom 90 °. Na svoju stranu je predpripravená hypotéčná doska (čelná lišta), ktorej hrúbka sa rovná hĺbke drážky. Rovnako ako prvý je tento panel pripevnený na štartovacej doske.

Pripevňujeme roh zo sendvičových panelov

Okrem toho pomocou dlhých skrutiek upevnite roh.

Spravidla sa samořezné skrutky používajú od 220 do 280 mm

Dĺžka skrutky musí byť taká, aby prešla cez dosku a celú hrúbku vloženej dosky. Montážny stupeň tohto spojovacieho prvku je 40-50 cm.

Princíp montáže stien prvého poschodia

Ďalej sú steny z panelov SIP zostavené rovnakým princípom: umiestnime drevo medzi dosky (ak nebolo vložené predtým), na ňu je pripevnený ďalší panel a spodný kryt. Jednoduché a rýchle.

V okenných a dverových otvoroch môžete pre bezpečnejšie upevnenie nainštalovať kovové dierované vystužené rohy. Prvok je voliteľný, ale poskytuje tuhosť a podnecuje dôveru.

Okamžite postavené a vonkajšie steny a priečky

Inštalácia priečok panelov SIP sa uskutočňuje na rovnakom princípe: upevnite ramennú dosku s oddelenými stenami. Môžu mať rovnakú hrúbku ako pre vonkajšie steny, ale môžu byť použité tenšie. Zníženie odolnosti proti hluku je kompenzované vnútornou úpravou.

Ak chcete šetriť peniaze, oddiely sa dajú robiť na technológii rámu. Potom na začiatku môžete nainštalovať iba rámček a orezanie ho presunúť na neskoršie obdobie. Je to pohodlnejšie, ak je strecha už nainštalovaná.

V dome od SIP-panely oddielu môže byť rám

Interploorové prekrytie

Na inštaláciu podlahových dosiek v drážkach stenových panelov na pene a skrutky sú inštalované dosky. Vytvárajú obloženie pre montáž na prekrytie.

Pripravte potrubie pre prekrytie medzi podlahami

Potom položte podlahové dosky. Если перегородки собраны из СИП-панелей, их несущая способность достаточно высока и дополнительных мер по усилению не требуется. Если перегородки собирались по каркасной технологии, верхние балки делаем усиленные: их собирают из трех досок, склеенных между собой. Для большей прочности, балки еще можно с обоих сторон скрепить саморезами.

Усиленные балки

На готовый каркас укладываются плиты перекрытия из СИП-панелей. Они должны быть шириной не более 625 мм, укладывать их надо в разбежку (с несовпадением швов). Так как панели узкие, деревянного бруса в перекрытии много. За счет этого такое перекрытие и выдерживает нагрузки в тех местах, где нет балок перекрытия.

Так выглядит все сверху

Уложенные плиты крепим к обвязочному брусу саморезами или гвоздями. Края ОСБ - сверху и снизу к каждому промежуточному брусу. После закрепления монтажа перекрытия, открытые боковые срезы по периметру здания закрываем все по тому же принципу: пена + обрезная доска. Для большей жесткости, в тех местах где проходят балки перекрытия, крепим панели перекрытия длинными саморезами (220 мм) насквозь.

Еще пару ракурсов

Этот этап после сборки первого перекрытия не кажется сложным. Все тоже, только работа на высоте, затягивать сэндвич-панели дольше и сложнее чем их монтировать.

Стены второго этажа

Второй этаж в данном проекте - мансардный, потому стеновые панели невысокие. Одновременно с наружными стенами ставим и перегородки. Перед монтажом кровли в верхний открытый паз устанавливается закладной брус, к нему будут крепиться кровельные СИП-панели.

Наружная сторона намного выше

Под фронтоны придется стандартные панели обрезать, так как форма тут нестандартная. Монтаж и соединение самих стеновых панелей на втором этаже ничем не отличается.

Крыша из СИП-панелей

Для крыши используются специальные сэндвич панели. Под них торцы плит спиливают под определенным углом, который определяется углом наклона ската кровли. Тут так же, как и при настиле перекрытия, можно обойтись минимумом балок, ведь каждое соединение имеет свою балку. Поэтому стропильную системы не собирают.

Для крыши из SIP-панелей балок надо минимум

Оформление конька

Крыша дома небольших и средних размеров из СИП-панлей, обычно имеет центральную коньковую балку. Тут сходятся две плоскости кровли. Этот узел может быть оформлен двумя способами (на рисунках ниже). Первый - симметричный. Сэндвич панели срезаются под углом, под таким же углом срезается верхушка коньковой балки. Крепятся две плоскости длинными саморезами через панель к балке с двух сторон. Шаг установки крепежа - 30-40 см.

Способ соединения двух плоскостей кровли на коньковой балке с подпиленными под углом плитами

В данном способе между двумя плитами отсутствует привычный брус, соединяются они только на пену. После того как пена полимеризуется, излишки обрезаются, шов обрабатывается водостойким герметиком, после чего на конек надевается защитная полоса - из металла, пластика и т.д. - зависит от выбранного типа кровельного покрытия.

Состыковать кровельные СИП-панели на коньке можно и по-другому. Второй способ не требует подрезки плит под углом, но одна часть панелей должна быть длиннее (на толщину кровельной плиты). Балка все так же подрезается под углом, стыкуются плиты под прямым углом, крепятся насквозь длинными саморезами к балке .

Стыковка без подрезов

В этом соединении используются закладные торцевые бруски. Устанавливаются они как обычно - на монтажную пену и саморезы. Чтобы перекрыть доступ влаги в подкровельное пространство, место соединения двух панелей также дополнительно промазывается водостойким герметиком.

Есть вариант монтажа кровли из СИП-панелей и без центральной балки. Бывают варианты кровель с двумя несущими балками, которые расположены не по центру. Это могут быть либо специально уложенные балки перекрытия, либо перегородки, собранные из СИП-панелей или по каркасной технологии. Во втором случае балки лучше усилить (сделать сборными на клею и гвоздях).

Если есть два ряда перегородок или две несущие балки

В этом узле самое сложное - подрезать под нужным углом закладные брусья. Сделать это можно на земле, что значительно упрощает задачу. Крепятся панели через плиту длинными саморезами к балкам перекрытия или закладным в перегородках. Также между собой скрепляются две плоскости в точке стыка - с противоположных сторон длинными саморезами.

Соединения кровельной и стеновой панели

Под укладу кровельных SIP плит, стеновые подрезают под нужным углом. Внутренняя часть ОСБ получается выше наружной. Под тем же углом «зарезается» пенопласт, подрезаются кромки закладного бруса. Именно эта часть самая сложная, если вы не покупали домокомплект, а строительство дома из СИП-панелей ведете из стандартных панелей, обрезая их под нужные размеры своими руками.

Как соединить стеновую и кровельную СИП-панели

При наличии соответствующего оборудования не проблема их обрезать под углом. Проблема вырезать между плитами ОСБ пенопласт на нужную глубину. Выбрать сердцевину можно при помощи термоножа, а затем удалить остатки чисто механическим способом. Скорее всего, срез ровным все равно не получится, так что придется добавлять больше пены - чтобы она заполнила неровности.

Если свес кровли сделать без утепления

На рисунках кровельный свес также сделан из плит с утеплителем. Это проще в реализации, но это необоснованные траты. Для экономии длина СИП-панели берется до пересечения со стенами, а дальше идет только брус (как на фото). В этом случае брус делается составной: одна часть длиннее на величину свеса, вторая короче и заканчивается там где заканчивается стена.

Особенности стыковки кровельных плит

Соединение двух кровельных плит происходит точно так же как и других: брус, пена, саморезы. Но так как тут возможно попадание осадков, желательно все швы герметизировать.

Сборка кровли из сендвич панелей

Для улучшения герметичности все швы на кровле дополнительно промазываются водостойким герметиком. Сначала срезается застывшая пена в плоскость с кровлей, затем наносится герметик. После подшивки свесов можно считать что строительство дома из СИП панелей завершено. Вставить окна/двери, подвести коммуникации и жилище уже пригодно для проживания. Отделку можно делать сразу после установки коробки.

Мыши и прочие неприятности

Чтобы уберечь наших читателей от лишней головной боли, мы решили рассказать об ошибках, допущенных при строительстве одного жилого дома. В первую очередь материал предназначен для тех, кто нанимает для строительства подрядчиков. Однако будет полезен и тем, кто строит дом самостоятельно.

Объект строился по программе «Сельский дом», а в качестве подрядчика выступали местные горе-строители. К сожалению, со стороны будущих жильцов не было уделено должного внимания качеству проведения работ. Результат закономерный - большое количество существенных «косяков».

Краткая информация о доме:

 • Дата ввода в эксплуатацию: 2008 год
 • Количество этажей: 2
 • Тип фундамента: ленточный
 • Технология: бескаркасная
 • Размеры панелей: 2740х1220х224 (перекрытия), 2740х1220х174 (стены), 2740х1220х145 (шпонка для соединения стеновых панелей)

Проблемы проявились довольно быстро и были связаны с самой важной частью любого строения - фундаментом. Ленточный фундамент был залит бетоном низкого качества, это привело к тому, что при попадании влаги, он начал крошиться.

Под воздействием влаги фундамент начал крошиться

В сильные холода (ниже -30°C) был выявлен еще один «косяк» - промерзала часть пластикового напольного плинтуса на кухне.

Было решено снять нижние панели винилового сайдинга, удалить мостики холода в местах примыкания стеновых плит к перекрытию первого этажа и обшить фундамент профлистом под камень.

После демонтажа нижних панелей сайдинга, появились признака жизнедеятельности полевых мышей.

При строительстве торцы перекрытия не были закрыты доской. Установлены куски фанеры, между которыми есть большие расстояния. Также обратите внимание, что рубероид начинается не от бруса, а от уровня пола

Краткое пояснение по рубероиду. На момент постройки дома, в конкретном населенном пункте не слыхивали о паропроницаемых мембранах. Подрядчик собирался уложить на стены полиэтиленовую плёнку. Этому воспротивился заказчик, в результате был использован рубероид.

Прекрасно видно, что мыши времени зря не теряли…

Вместе промерзания плинтуса обнаружены мышиные норы и не запенен шов между ОСБ

В результате владельцу дома пришлось нивелировать последствия используя свой скромный строительный опыт.

Предварительно перекрыта возможность доступа мышей к пенополистиролу, затем фундамент обшит профлистом

Сопутствующие ошибки:

 • Не обработана битумной мастикой нижняя часть перекрытия первого этажа.
 • На перекрытия первого и второго этажа были уложены SIP-панели шириной 1220 мм (должны были быть разрезаться вдоль пополам).
 • Использован сырой лес.
 • Панель для изготовления термошпонок тоньше, чем слой пенополистирола.
 • Углы дома не стянуты длинными саморезами.
 • Саморезы исключительно черные.

Были и другие ошибки, но мы о них не рассказываем, так они не относятся напрямую к технологии строительства СИП-домов.

Увы, рассмотренный выше случай не самый тяжелый - фатальный вариант рассмотрен в видео ниже.

Вывод напрашивается очень простой: не следует слепо доверяться заказчику. Все этапы строительства надо контролировать лично, либо обратиться к помощи знающего человека со стороны.

Если строительством занимаются подрядчики, то качество их работы можно будет оценить уже на этапе приемки перекрытия первого этажа.

Отзывы владельцев

В заключение, предлагаем ознакомиться с видео-отзывами реальных владельцев домов из СИП-панелей.

zistenie

Собранный с соблюдением технологии дом из СИП-панелей послужит верой и правдой не один десяток лет, жить в нем будет комфортно.

Если вы выбираете между каркасным домом и домом из СИП-панелей, то взвесив все за и против, мы советуем выбрать второй вариант. В любом случае решение остается только за вами.

Pozrite si video: Spotrebiče do smart kuchyne od Alzy (November 2019).

Загрузка...