Kúpeľňa

Vetranie v kúpeľni a WC

Na zabezpečenie normálnej výmeny vzduchu v dome alebo apartmáne sú potrebné dve zložky: prietok čerstvého vzduchu cez obytné miestnosti a jeho odtok z technických. Vetranie v kúpeľni a toalete je jednou zo zložiek odtoku. Preto je potrebné urobiť to správne.

Podľa princípu pôsobenia môže byť vetranie prírodné alebo mechanické, sú tiež nútené. Prirodzený pohyb vzduchu nastáva v dôsledku pohybu vetra, teplotného rozdielu a poklesu tlaku, ktorý z neho vyplýva. Pri použití mechanického vetrania je pohyb vzduchu spôsobený ventilátormi.

Ako urobiť kapucňu na toalete: zabezpečiť normálny prietok vzduchu v iných miestnostiach

Z hľadiska mestskej osoby je výhodnejšie nútené hnutie: každý si už dlho zvykne na skutočnosť, že podpora života závisí od dostupnosti elektrickej energie. A zriedka zmizne v mestách. Ale na vidieku v zime, výpadky elektrickej energie sú pravdepodobnejšie normou. Preto pravdepodobne majú tendenciu robiť systémy neprchavé alebo prinajmenšom nadbytočné.

Prirodzené vetranie v kúpeľni a kúpeľni by však malo byť príliš veľké. Napokon, čím nižšia je rýchlosť pohybu vzduchu cez kanál, tým je potrebná časť potrubia, aby sa zabezpečil prenos potrebných objemov. Nikto by nemal tvrdiť, že keď je ventilátor zapnutý, vzduch sa pohybuje rýchlejšie. To sa dokonca odráža v SNiP: rýchlosť pohybu ventilačných systémov s prirodzenou cirkuláciou je až 1 m.3/ h, pre mechanické - od 3 do 5 m3/ h Preto v tej istej miestnosti a podmienkach budú rozmery kanálov rôzne. Napríklad na prenos prúdu 300 m3/ h bude potrebné:

 • s núteným kanálom s rozmermi 160 x 200 mm alebo s priemerom 200 mm;
 • s prirodzenou cirkuláciou, kanál s rozmermi 250 x 400 mm alebo potrubie s priemerom 350 mm.

  Jeden z plánov organizácie vetrania v kúpeľni a toalete v súkromnom dome

Preto dnes málo ľudí stojí prirodzené vetranie. Je to v malých domoch (do 100 m2). Dokonca aj v apartmánoch, so strešnými kanálmi, vetranie kúpeľní a toaliet sa robí s použitím ventilátorov.

Pravidlá organizácie

Pri budovaní systému leteckej dopravy je potrebné pamätať na základný princíp: na to, aby všetko fungovalo efektívne, je potrebné zabezpečiť tok vzduchu cez obytné miestnosti a jeho prechod do technických miestností. Odtiaľ odchádza cez ventilačné kanály.

V súčasnej dobe sa tok vzduchu stalo problémom: zníženie nákladov na vykurovanie, sme prerušili takmer všetky zdroje jeho príjmov. Okná sú zapečatené, steny, cez ktoré vzduch trochu tečie, izolujeme vzduchotesnými materiálmi. Tretí zdroj - vstupné dvere - dnes je takmer všetko železo s gumovou pečaťou. Zostáva, v skutočnosti, jediný spôsob - vysielanie. Ale vôbec ich nezneužívame: fúka teplo. V dôsledku toho sa problém problému nedostatku kyslíka v miestnosti pridáva k problému vlhkosti: nie je prítok a odtok je neúčinný. Dokonca nútený.

Jednou z možností organizovania vetrania v súkromnom dome

Ak chcete, aby vetranie bolo normálne a steny v miestnostiach nie sú "mokré", vytvorte vetracie otvory. Na kovoplastových oknách je taká možnosť a sú tu aj samostatné zariadenia, ktoré sú namontované kdekoľvek na stene. Sú s nastaviteľnými chlopňami, rôznych tvarov a veľkostí, stočené vonku. Najlepšie je inštalovať pod okná, nad alebo za batériami. Potom nie sú v miestnosti viditeľné, a v zime je ohrievaný prúd vzduchu z ulice.

Po zabezpečení prítoku je potrebné zabezpečiť, aby sa dostal do technických priestorov cez dvere. Preto všetky dvere musia mať trhliny: cez nich prúdi vzduch do iných miestností. Vo dverách kúpeľne je žiaduce inštalovať vetraciu mriežku a / alebo vytvoriť medzeru minimálne 2 cm od podlahy. Rovnaké pravidlá platia aj pre ostatné technické priestory: kuchyňa a toaleta. Iba v prítomnosti pohybu vzdušných hmôt bude fungovať vetranie.

Vo dverách technických priestorov - kuchyňa, kúpeľňa, WC - musia byť ventilačné mriežky alebo ventily. Ventil je dokonca s absorpciou hluku a vôňa, keď je riadne organizovaná, sa nikdy nedostane do iných miestností

Možno budete mať záujem čítať o tom, ako vybudovať drevené toalety v krajine.

Výpočet výkonnosti ventilátora pre kúpeľňu a toaletu

Ak chcete rozhodnúť, ktorý ventilátor vložte do kúpeľa s toaletou, je potrebné vypočítať požadovanú výmenu vzduchu. Výpočet je celý systém, ale pri inštalácii ventilátora sa hlavná pozornosť venuje jeho charakteristikám: poskytuje požadovanú rýchlosť vzduchu. Aby nebol zahrnutý do výpočtov, jeho výkonnosť môže byť dosiahnutá priemernými ratingmi.

Výmenný kurz vzduchu pre rôzne miestnosti. S ich pomocou vypočítané vetranie v kúpeľni a toalete

Ako môžete vidieť z tabuľky (to je zo SNiP) pre kúpeľňu za hodinu by mala byť "čerpané" najmenej 25 m3/ h, pri toalete alebo kombinovanej kúpeľni by mala byť rýchlosť dvakrát taká - 50 m3/ h Toto sú minimálne hodnoty. V skutočnosti, po troch (alebo dvoch) technických miestnostiach - kuchyni, toalete, kúpeľni - toľko vzduchu by malo ísť, ako to prichádza cez vetranie.

Výpočet prítoku sa uskutočňuje podľa objemu všetkých obytných priestorov a je zvyčajne 1,5-2 krát väčší ako je a na zaistenie požadovanej výmeny vzduchu minimálne hodnoty uvedené v tabuľke nestačia. Preto sa výkon fanúšikov zaujme, aspoň s dvojitým rozpätím, a ešte viac za kuchyne: v byte nebudú žiadne nepríjemné zápachy, vlhkosť a huby. Preto idete na ventilátor do kúpeľne s kapacitou menej ako 100 m3/ h je lepšie, aby sa.

Ako tu zostaviť a nainštalovať sprchovací kút.

výber

Po prvé, musíte sa rozhodnúť, kam umiestniť ventilátor: v kanáli alebo na stenu. Preto typ: kanál alebo stenu. Vo variantách múrov môžu byť aj dva typy: pre inštaláciu na vstupe do vetracího kanála - vytvárajú väčší tlak a pri bezkapalinovej inštalácii - vystupujú priamo cez stenu do ulice. Pri bezkanálovej inštalácii sa zvyčajne používajú ventilátory axiálneho typu - nemôžu vytvoriť tlak väčší ako 50 Pa, z tohto dôvodu nie sú umiestnené v kanáloch.

Kanálové ventilátory sú inštalované vo vnútri škatule alebo potrubia. Tam je ona, resp. Okrúhle alebo štvorcové časti

Okrem výkonnosti, ktorú ste vypočítali, je tiež dôležitá charakteristika ako hladina hluku. Čím menšie to je, tým lepšie. No, ak hladina hluku nie je väčšia ako 35 dB.

Čo ešte hľadať - na úrovni bezpečnosti elektrickej energie. Pre použitie v miestnostiach s vysokou vlhkosťou je potrebná úroveň ochrany najmenej IP 44 (uvedené na skrinke ventilátora).

Jedná sa o ventilátory na stenu.

Pripojenie ventilátora v kúpeľni

Na ovládanie ventilátora potrebujete napájanie a hlavnou otázkou je, ako ho pripojiť. Existuje niekoľko možností:

 • Pripojte paralelne so zahrnutím osvetlenia. Keď zapnete svetlo v kúpeľni alebo toalete, ventilátor sa spustí automaticky. Ak sa však svetlá vypnú, automaticky sa vypne. Táto situácia je normálna pre toaletu, ale nie vždy pre kúpeľňu. Napríklad po teplej sprche všetka para nepríde. Preto v kúpeľniach môžete použiť iný spôsob pripojenia ventilátora alebo nastavenie oneskorenia vypnutia (špeciálne zariadenie, kde môžete nastaviť časový interval, po ktorom sa vypne napájanie).
 • Vypnite samostatné tlačidlo prepínača alebo vložte samostatný prepínač / tlačidlo.
 • Nastavte časovač, ktorý sa v naplánovaných časoch automaticky zapne.

Elektrická časť je najťažšia. Budeme musieť vyraziť stenu do steny, "zabaliť" kábel napájacieho kábla do nej, odniesť ho do miesta, kde je nainštalovaný spínač a pripojiť ho tam v závislosti od zvolenej metódy.

Ako urobiť sprchovací kút s podnosom dlaždíc si môžete prečítať v tomto článku.

Kontrola ventilácie

Inštalácia ventilátora v kúpeľni s vašimi rukami začína po kontrole stavu kanála. Ak to chcete urobiť, odstráňte mriežku, ak ešte nebola demontovaná, a vložte plameň (sviečku, zapaľovač) alebo kus papiera do otvoru. Ak je plameň alebo hárok natočený smerom k kanáli, je to normálne. Ak sa potom stiahne späť, ohýba sa späť - tlak je nestabilný. V tomto prípade, ak žijete v bytovom dome, môže sa k vám dostať vôňa susedov zhora alebo zhora. Potom je možné vetranie v toalete od vetrania. Potreba stabilizovať.

Ak sa plameň alebo hárok takmer neodchyľujú - kanál je zablokovaný alebo zablokovaný. V tomto prípade je zaručená plesa a vlhkosť, rovnako ako nepríjemný zápach v celom byte av kúpeľni, je to tak nevyhnutné.

Ako efektívne je vetranie v kúpeľni a toalete kontrolované plameňom alebo kusom papiera

V prípade neobvyklej trakcie, vysokí obyvatelia vyčistiť samotné kanály alebo zavolať prevádzkové služby. V súkromných domoch, v každom prípade, všetko padá na plecia majiteľov. Ak je kanál nestabilný, môžete ho odstrániť bez zohľadnenia vetrovej ružice a tlak sa pravidelne prevráti. Problém môžete vyriešiť presunutím výstupu, ale to nie je jednoduché. Na začiatok môžete skúsiť vložiť deflektor (ak nie je) alebo mierne zvýšiť / znížiť výšku.

Vlastnosti núteného vetrania v kúpeľni

Pri inštalácii ventilátora počas jeho prevádzky sa množstvo odvádzaného vzduchu výrazne zvyšuje. Ale vzhľadom na skutočnosť, že prípad prekrýva časť sekcie kanála, v inom čase, keď ventilátor nefunguje, tok sa zníži trikrát. V dôsledku toho klesá celková výkonnosť ventilačného systému.

Aby ste tomu zabránili, môžete nainštalovať ventilátor s mriežkou nasávania vzduchu umiestnenou nižšie a tým zvýšiť svoju kapacitu na normálnu. Druhou možnosťou je ponechať vzdialenosť 1,5-2 cm medzi puzdrom a stenou počas inštalácie. urobiť nohy. Vzduch vstúpi do medzery a ventilácia bude normálna. Ďalšie podrobnosti nájdete v videu.

Po zvolení spôsobu inštalácie a typu mriežky môžete prejsť priamo k inštalácii. Veľkosti ventilátorov sa môžu líšiť. Preto je každý prípad individuálny. Základné kroky sú však štandardné:

  • Na dlaždice pod telom musí byť vytvorený otvor. Najjednoduchšie je pripojiť ventilátor a obrys. Potom špeciálna tryska na vŕtačke alebo brúsku vyrezala otvor s vhodnou veľkosťou.
  • Demontujte predný panel z ventilátora. Je pripevnený jedným skrutkou v spodnej časti. Skrutku odskrutkujte, odstráňte mriežku. Otvory pre spojovacie prvky sú teraz viditeľné. Vložili sme do tohto tvaru ventilátor na mieste (v kanáli), vyznačte na dlaždici ceruzkou alebo označte miesta, kde budú skrutky.
  • Pomocou vŕtačky s príslušným priemerom vytvárame otvory v dlaždici a stene až do veľkosti hmoždinky.
  • V dlaždici urobíme rez, kde prejdeme drôtom napájania.
  • Vložte hmoždinku.
  • Elektrické drôty vyťahujeme cez špeciálny otvor na plášti ventilátora (ak nie je žiaden otvor, je vyvŕtaný).
  • Namontujte na miesto, utiahnite skrutky.
  • Pripojte drôty.
  • Skontrolujeme výkon a inštalujeme mriežku.
  • O výbere ventilátora a výpočte jeho výkonu si prečítajte tu. Pre drevené toalety je to len čiastočne pravda. Prečítajte si, ako sa tu zbaviť vône uličnej toalety.

   Vetranie v kúpeľni v súkromnom dome

   Tu sa môžu vyskytnúť hlavné ťažkosti pri inštalácii výfukových kanálov. Pri plánovaní môžu byť znížené na jednom mieste a potom priviesť na strechu. Je ťažšie z hľadiska internej elektroinštalácie - musíte vytiahnuť kanály na správne miesto, rovnako ako drahšie v stavebníctve. Ale vzhľad je pevný.

   Pri plánovaní súkromného domu môžete zbierať všetky ventilačné kanály na jednom mieste a priniesť ich na strechu

   Ďalším spôsobom, ako inštalovať vetracie kanály, je vytiahnuť ho cez stenu a potom zdvihnúť vonkajšiu stenu. Podľa pravidiel sa pre normálnu trakciu s prirodzeným vetraním musia zdvihnúť nad hrebeň o 50 cm, ale jeden spoločný kanál bude zobrazený vami alebo oddelený pre každú miestnosť - podľa vašej túžby alebo rozloženia. Obraz sa tak ukáže.

   Odvzdušňovanie v kúpeľni a WC v súkromnom dome môže byť organizované týmto spôsobom.

   Existuje ďalšia možnosť: vytvoriť mechanický kryt, ktorý bude pracovať výhradne z ventilátora. V závislosti od rozloženia je vhodná jedna z dvoch možností na fotografii.

   Možnosti mechanického vetracieho kúpeľa v súkromnom dome

   V prvom prípade (vľavo) je výfukový otvor umiestnený priamo v hornej časti steny (pre efektívnu výmenu vzduchu musí byť umiestnený oproti dverám diagonálne v hornej časti). S týmto zariadením sa používa bežný ventilátor na stenu. Rovnaký obrázok ukazuje, ako znížiť počet potrebných kanálov. Ak máte priestory kúpeľne a toalety v blízkosti, cez tenký oddiel, potom môžete vytvoriť otvor v oddieli a nainštalovať mriežku. V tomto prípade bude vetranie kúpeľa prechádzať cez toaletu.

   V druhej verzii (na fotografii vpravo) sa používa potrubie s ventilátorom. Riešenie je jednoduché, len tam je jedna nuance: ak potrubie končí pod previsom strechy (je krátka na fotografii, ale sú aj dlhé), strom sa po chvíli zmení na čierny. Ak to urobíte záver z toalety, nemusí sa to stať, a v prípade kúpeľne sa zvýši vlhkosť po niekoľkých rokoch. V takom prípade môžete "vytiahnuť" potrubie, aby ste znížili strechu alebo koleno, aby ste sa dostali (ale zdvihnite až 50 cm nad strechou).

  Загрузка...