Rôzne

Opravujeme práčku sami

Náš komfort je prevažne poskytovaný domácimi spotrebičmi. Bez neho si len málo ľudí vie predstaviť svoj život. Živým príkladom sú práčky. V poslednej dobe to bola luxusná položka, dnes - takmer povinná požiadavka na normálny život. Ale technika je technika, ktorá sa čas od času prerušuje. Samozrejme, čím menej často dochádza k poruchám, tým lepšie, ale čo keď je pračka rozbitá? Zavolajte majstra? Ak je záručná lehota platná, musíte to urobiť. Ak je záruka dlhá, môžete opraviť svoju vlastnú práčku. Možno nie všetky chyby môžu byť vyriešené sami, ale väčšina z nich je presná.

Nie vždy potrebujete zavolať

Ako je práčka?

Oprava práčky s vlastnými rukami je možná iba vtedy, keď viete, od čoho pozostáva, aká rola hrá každá časť. Keď pochopíte princíp fungovania a účel každého detailu, môžete zistiť chybou, aký je dôvod. Takže, analyzujte, čo je práčka.

Najbežnejšie modely tohto spotrebiča s predným zaťažením - v našich podmienkach sú umývačky hlavne v kuchyni, ktorá je pokrytá pracovnými doskami alebo v kúpeľni. V tomto prípade sú pohodlnejšie predné nakladacie dvere.

Práčka zariadenia

management

Riadiaca jednotka pozostáva z panelu a dosky. Na paneli sa nachádzajú gombíky alebo gombíky, pomocou ktorých nastavíme režimy prania. Rada je zodpovedná za rozpoznanie určených režimov. Pri procese prania v súlade s daným programom riadi všetky časti - zapína / vypína prívod vody, reguluje jeho ohrev, prevádzku bubna, čerpadlo na čerpanie atď.

Všetky parametre stroja sú monitorované rôznymi senzormi. Informácie, ktoré prichádzajú z nich, sú spracované v mikroprocesore inštalovanom na doske. Riadiaci systém je v skutočnosti pomerne zložitý, ale je hlavnou súčasťou práčky. K dispozícii sú nasledujúce snímače:

 • Snímač hladiny vody. Sleduje, koľko vody je v nádrži. Podľa jeho svedectva je prívod vody zapnutý / vypnutý.
 • Snímače teploty. Nachádza sa na dne nádrže. Podľa ich svedectva je ohrev vody zapnutý / vypnutý.
 • Tachosensor. Ovláda rýchlosť otáčania bubna.
 • Časové relé Sleduje časové intervaly požadované v rôznych fázach.

Všetky tieto časti sú pripojené k ovládacej doske drôtu, v niektorých obvodoch sú relé.

Riadiaca jednotka pračky pozostáva z panelu a dosky

Ak je doska poškodená, zariadenie začne zamieňať program. Toto je hlavné znamenie, že riadiaca doska je poškodená v práčke. Všetky ostatné poruchy môžu byť spôsobené nesprávnou obsluhou snímačov, ale poruchy v programe - choroba procesora. Doska je veľmi zriedkavo opravená, zvyčajne sa len mení. Zlou správou je, že náklady na dosku sú vysoké, aj keď samotná náhrada nie je ťažká. Konektor pre pripojenie štandard. Staré vypnutie. Na tento účel sú vodiče vyberané z podložiek, poškodená doska je demontovaná. Na svojom mieste je nastavená práca, všetky vodiče sú spojené na mieste.

Hlavným dôvodom zlyhania ovládacieho panela sú silové skoky, takže má zmysel napájať práčku stabilizátorom (alebo ho dať na celý byt alebo dom).

Výkonové zariadenia

Riadiaca doska je pripojená k všetkým vykonávacím zariadeniam - bubnu, elektrického motora, čerpadla, uzatváracieho ventilu na vodu atď. Práve ich práca ovláda senzory.

 • Zamknite poklop dverí. Zamkne dvere, po spustení sa ozve cvaknutie. Ak nie sú dvere pevne stlačené, blokovacie relé nebude fungovať. V takom prípade sa stroj nespustí. Pri takomto poruche je oprava práčky jednoduchá: zatlačte dvierka, zatvorte kontakty, začne pranie.

  Ako nahradiť zámok dverí na práčke

 • Zásobník na prívod vody. Práčka je pripojená k prívodu vody jednoducho hadicou. Vo vnútri prívodu je ventil, ktorý zapína / vypína prívod vody. Ak stroj nezachytáva vodu (a tlak v systéme je normálny a tlak je normálny), alebo naopak voda tečie po celú dobu, s najväčšou pravdepodobnosťou ventil "letí". V takomto prípade opravu práčky vlastnými rukami spočíva v nahradení ventilu prívodu vody. V princípe sa dá najprv očistiť od solí a kontaminantov, ak to nepomôže, bude potrebné ich zmeniť.
 • Engine. Poháňa bubon. Rotácia sa prenáša na kladku cez pás, ale sú tu podložky s priamym pohonom. Ak máte kladku s kladkou, to sa rotuje ručne, motor sa zapne, ale bubon sa pri štarte nehýbe, pás môže byť zlomený alebo uvoľnený. V tomto prípade opravu práčky vlastnými rukami spočíva v nahradení pásu. Ak sa vyskytol takýto problém v práčke s priamym pohonom, motor sa s najväčšou pravdepodobnosťou vypálil.

  Rôzne typy pohonov v práčke

 • Trubicové vykurovacie teleso - TEN. Vyžaduje sa na ohrev vody. Ak sa voda počas prania nezohrieva, mali by ste však skontrolovať funkčnosť vykurovacieho telesa, ak je všetko v poriadku, skontrolujte snímače teploty. V dôsledku nesprávnej práce sa voda tiež nesmie ohriať.
 • Čerpadlo. Toto je malé čerpadlo na čerpanie vody z nádrže. Vyčerpá ho a napája ho do odtokovej hadice.

To sú všetky základné pracovné detaily. Zlyhanie každého z nich vedie k poruche práčky. Oprava spočíva hlavne v nahradení neúspešného prvku. Iba čerpadlo a vodný ventil sa môžu upchat '. Môže to byť zablokovanie v zámku dverí, nie je náhodou - niekto môže niečo vtlačiť do nej, väčšinou, samozrejme, sú to deti.

Nádrž práčky

V práčke nádrž zaberá takmer celý priestor v skrinke, pretože obsahuje bubon na nakladanie bielizne. Bubon je pohyblivo spojený tak, aby sa mohol otáčať okolo vodorovnej osi. TEN a niektoré snímače (teplota, hladina vody) sú tiež vo vnútri nádrže, na prípade sú pripojenia na napájanie a vypúšťanie vody.

Čo je to nádrž na práčku?

Ak chcete udržať nádrž v jednej polohe počas prevádzky práčky, je tu stabilizačný systém. Ide o pružiny a tlmiče nárazov, ktoré tlmia väčšinu vibrácií.

Tlmiče nárazov a / alebo pružiny drží bubon na mieste

Samotná nádrž je zvyčajne vyrobená z plastu. Existujú skladacie modely, nie sú sklopné. Práčky so sklápateľnými nádržami sú zvyčajne drahšie, ale v tomto prípade stojí za preplatky, pretože ich oprava je oveľa jednoduchšia. Ak sa niečo stane s ložiskami, môžu sa ľahko nahradiť demontážou nádrže.

Ďalšia porucha pračky, pri ktorej je skladacia nádrž lepšia, je trhlina v puzdre. Ak tlmiče zubov robia svojím dielom zle, začne točiť bubon na tanku. Plast nie je určený na takéto zaťaženie, pretože sa objaví skôr alebo neskôr trhliny. Ak je nádrž sklopná, môžete poškodenú časť zmeniť. Nie je to veľmi ťažké a drahé. Ak je teoreticky potrebné ho nahradiť spolu s bubnom, čo je dosť drahé. Aj v tomto prípade je však možné pomôcť - v tomto prípade opravu nádrže práčky vlastnými rukami spočíva v utesnení trhliny. Je lepšie použiť univerzálne lepidlo odolné voči vode a žiareniu, ktoré sa dá použiť aj na lepenie plastov.

Bývanie a ostatné časti

Oprava práčky s vašimi rukami začína rozoberaním puzdra. Telo je zvyčajne vyrobené z tenkého plechu potiahnutého vrstvou smaltu. Horný kryt je plastový, zadná časť je z pozinkovanej ocele, všetko je upevnené skrutkami. Kde sa nachádza presné upevnenie, závisí od firmy a modelu. Ale vo vnútri prípadu existujú ďalšie prvky.

 • Jednotka posuvu prášku. Jedná sa o zásuvku s niekoľkými oddeleniami, z ktorých každý vylial svoje prostriedky. Kde sa naleje, je napísané v návode na použitie. Pri opravách stojí za to vedieť, že drenážny otvor môže byť v tejto jednotke zarastený. Stáva sa to veľmi zriedkavo, ale stane sa to. Potom sa blok odstráni (vytiahnite ho až kým sa nezastaví, potom ho nadvihnite mierne nahor), odstránia sa koksované soli a zvyšok prášku a potom sa blok nainštaluje na miesto.

  Jednotka na dodávanie prášku sa zvyčajne nachádza v hornej časti puzdra vľavo.

 • Protizávažie. Aby sa počas cyklu odstreďovania nádrž nedostala "príliš", je naplnená špeciálne tvarovanými betónovými doskami - protizávažia. Sú pripojené k nádrži nad a pod.

  Protiváha v práčke - veľké betónové dosky, ktoré stabilizujú polohu bubna

To sú všetky hlavné súčasti práčky s horizontálnym zaťažením. Ďalej považujeme ich interakciu v práci.

Ako funguje práčka?

Pri opravách na vlastnú opravu musíte poznať funkčnosť práčky. To pomôže určiť prvok, ktorý by mohol viesť k tomuto poškodeniu. Takže tu je poradie práčky:

 • Pri štarte stroja sa testuje stav zámku na dverách. Ak sú dvere zatvorené, uzamknutie sa zablokuje a potom sa zapne prívod vody (ventil sa otvorí). Voda sa naleje cez jednotku na podávanie prášku.
 • Voda sa ťahá, kým jej úroveň nedosiahne senzor, po ktorom sa ventil zatvorí.
 • Ďalej, ak je nastavený režim bez namáčania, vykurovacie teleso je zapnuté.
 • Súčasne s ohrievačom pracuje motor. Rýchlosť otáčania je malá, smer je variabilný - potom jeden spôsob, potom druhý.

  Hlavné uzly

 • Po určitom čase (v závislosti od bežiaceho programu) sa odčerpá špinavá voda.
 • Nová časť sa naleje. Po dosiahnutí určenej úrovne sa bubon otáča v rôznych smeroch - prádlo sa oplachuje.
 • Po niekoľkých minútach prevádzky v tomto režime sa motor vypne, čerpadlo sa zapne a čerpadlo vypúšťa vodu.
 • Posledná etapa - rotácia. Motor otáča bubon vysokou rýchlosťou a súčasne čerpadlo pracuje vyčerpaním lisovanej vody.

V tomto algoritme môžu existovať odchýlky - v niektorých programoch existujú ďalšie etapy. Napríklad namočte a dvojité odstreďovanie. Ale nie sú inovácie. Namáčanie sa vyskytuje rovnako ako opláchnutie, pri dvojnásobnom oplachovaní bez problémov sa práve voda čerpá dvakrát.

Znalosť tohto algoritmu vám pomôže určiť, kde, v akej fáze došlo k zlyhaniu. Preto bude možné určiť, ktoré časti stroja by sa mohli zlomiť.

Opravy umývačky riadu: najčastejšie poruchy

Návrhy strojov, hoci veľmi podobné, ale existujú rozdiely v nich. Existuje však istý súbor chýb bežných pre všetky Eralocs.

Umývanie sa nezapne

Oprava práčky vlastnými rukami začína tým, čo je potrebné zistiť v akej fáze sa program zastavil. Niekedy sa práčka nespustí. Existuje niekoľko možných dôvodov:

 • Dvere nie sú zatvorené. Zatiaľ čo relé nefunguje, pranie sa nespustí. Dvere pevne zatlačte na telo. Ak to nepomôže, je možné, že v zámku existuje cudzí predmet alebo že zlyhala západka.
 • Žiadne napájanie ani napätie sú príliš nízke.
 • Skontrolujte integritu zástrčky, zásuvky, kábla.

  Kábel sa môže pretrepávať

 • Kontakty na svorkovnici, kde je pripojený napájací kábel, sa môžu oxidovať. V takom prípade odstráňte kryt práčky, nájdite topánku a skontrolujte kontakty, ak je to potrebné, vyčistite ju.
 • Chybné časové relé. Diagnostikovanie jeho poruchy nie je jednoduché. Potrebujete niekoľkokrát prepnúť program. Ak sa pranie začína v určitom bode, časové relé je naozaj vadné.

Ak sú skontrolované všetky tieto položky, nedôjde k poruche a pračka sa nezapne, problémy môžu byť v ovládacom paneli. To možno určiť iba inštaláciou pracovnej dosky.

Žiadna voda

Ak v automobile nie je voda, najskôr skontrolujte jej prítomnosť vo vodovodnom systéme. Je tiež potrebné skontrolovať jeho tlak (otvoriť kohútik a odhadnúť tlak). Ak je to postačujúce, prejdite na:

 • Skontrolujte hadicu na prívod vody. To môže byť zovretie.
 • Filter na prívode vody je upchatý. Potom sa správame takto:
  • vypnite prívod vody do zariadenia;
  • odpojte prívodnú hadicu od potrubia;
  • vytiahnite filter zo stroja pomocou klieští, umyte ho pod tečúcou vodou;
  • nastavte na miesto, vložte na hadicu.

   Ako čistiť filter na práčke

 • Sací ventil je upchatý alebo zlomený. V tomto prípade musíte tiež vypnúť vodu a odstrániť hadicu. Ale stále musíte odstrániť kryt a dostať sa k ventilu. Stojí bezprostredne po nasávacom potrubí. Odstránime ju, umyjeme, skontrolujte:
  • pripojíme sa na prívodnú hadicu, v normálnom stave je uzatvorená, takže je možné otvoriť vodu;
  • vedieme ventil do nejakého druhu kontajnera a na druhej strane dodáme napätie relé 220 V;
  • v prítomnosti energie by mala pracovať relé - malo by sa objaviť voda;
  • ak nie je voda, je vinutie vadné, ventil sa musí vymeniť.

   Ide o vstupný ventil.

Rovnaké dôvody vedú k ďalšiemu zlyhaniu - voda sa vtiahne pomaly do auta. Ak je tlak normálny, potom sú buď hadice zachytené / sploštené / zablokované, alebo filter je upchatý.

Voda sa nezohrieva

Ak sa voda v prístroji nezohrieva, prvá vec, ktorá vám príde na myseľ, je to, že vykurovacie teleso vyfúklo. V takom prípade oprava práčky vlastnými rukami spočíva v nahradení vykurovacieho telesa. Ale to nie je jediný dôvod. Existujú tri z nich:

 1. Chybný snímač hladiny vody. TEN sa aktivuje iba vtedy, keď je v nádrži dostatok vody. Ak snímač nesprávne určuje hladinu vody, príkaz na zapnutie vykurovacieho telesa nie je uvedený. Takáto porucha sa rieši nahradením snímača. Stáva sa to takto:
  • Odstráňte horný kryt zariadenia.
  • Nájdite snímač hladiny vody (tlakový spínač). Jedná sa o malú plastovú škatuľu na jednej z bočných stien puzdra. Na to sú vhodné vodiče a tenká trubica.
  • Vypnite dva skrutky, ktoré držia relé, odstráňte rúrku (uvoľnite svorku). Ak je trubica na konci tvrdá, odtrhnite tvrdú časť (nie viac ako 12-15 mm).
  • Nájdite rúru s rovnakým prierezom hneď, ako bol odpojený (asi 10 mm) a dlhý 20 centimetrov a viac. Na druhý koniec rúrky namontujte armatúru, druhú ranu. Udržujte tlakový spínač blízko ucha. Ak ste vyhodili a počuli kliknutie, relé pracuje. Ak nie je žiadne kliknutie so všetkým úsilím, relé je vadné. Môžete merať vodivosť vinutia počas fúkania do trubice. V pracovnom stave sa vodivosť mení.
  • Servisovateľný tlakový spínač je nastavený na mieste.

   Toto je snímač hladiny vody (tlakový spínač). Farba prípadu môže byť ľubovoľná

 2. Ohrievač pracuje, ale kontakty sú oxidované. V takom prípade sa po vytiahnutí kontaktov čistí na čistý kov.
 3. Chybný tepelný spínač. Tieto snímače sú umiestnené pod nakladacím portom. Môžu mať rôzne tvary, ako aj rôzne typy: bimetalický alebo plynový termostat (vyzerá ako tableta s priemerom 2-3 cm) a termistor (v nových modeloch). Po odstránení tepelného senzora z nádrže práčky kontrolujeme:
  • Merať jeho odpor v chladnom stave.
  • Vložte do panvice horúcou vodou, počkajte niekoľko minút, zmerajte odpor.
  • Rozdiel by mal byť veľmi veľký. Ak áno, relé pracuje normálne. Ak sa odpor mierne zmenil, musíte položku vymeniť za podobnú, ale funkčnú.

Termostat je zodpovedný za včasné zapnutie / vypnutie ohrievača

Ak je voda v práčke zohriata, ale veľmi dlhá, s najväčšou pravdepodobnosťou na vykurovacom článku vzniká špina. Musíme vytiahnuť vykurovacie teleso a odtrhnúť ho.

Buben nie je točivý

Znova existuje niekoľko dôvodov. Prvý, najhorší - vypálil motor. Na to je potrebné skontrolovať prítomnosť napätia na jeho svorkách. Ak nie je žiadne napätie, motor je chybný. Ďalšie problémy nie sú také globálne:

 • Hnací remeň sa spustil alebo oslabil (ak je práčka vybavená otočným pohonom). V niektorých modeloch je možné nastaviť napnutie remeňa. Ak to chcete urobiť, uvoľnite skrutku, zaistite motor a trochu ho vytiahnite. Nie je potrebné sa pohybovať veľa - príliš veľa napätia povedie k rýchlemu opotrebovaniu ložísk.
 • Umiestnenie pásu na kladku v prípade výmeny je nevyhnutné: rukou odtiahnite pás od seba a otočte remeničkou proti smeru hodinových ručičiek. Ak chcete odstrániť, urobíme opak.

  Ako dať pás na kladku

Ďalšia možná možnosť - medzi nádržou a bubnom zasiahla niečo, čo blokuje otáčanie. V tomto prípade je potrebné rozobrať bubon a vytiahnuť rušivé predmety.

Voda nevyteká

Tu je veľa možností. Príliš veľa faktorov, takže tentoraz môžete opraviť práčku s vlastnými rukami veľa času - až kým nebudú všetky dôvody ... Tak začnime najjednoduchšie:

 • Upínacia hadica.
 • Ak sa auto úplne zastavilo, ale indikátory sú normálne, skontrolujte, či ste náhodou klikli na tlačidlo "Stop" a vozidlo je v pohotovostnom režime.
 • Chybný snímač hladiny vody. On už bol napísaný o (bod nie je ohrievaný), test je podobný.
 • Filter na výfukovej rúre je upchatý. Je vždy umiestnená v prednej časti puzdra vpravo dole, ale v závislosti od firmy sa môže skrývať za malými dverami (Indesit, Bosh, Sanussi) alebo za vymeniteľným plastovým panelom (Sumsung). Filter má malú rukoväť, na ktorú musí byť odskrutkovaná. Stačí len nahradiť nádobu - všetku vodu, ktorá je v bubne, naliata na podlahu. Filtrujte pranie a vložte ho na miesto.

  Ako čistiť výfukový filter práčky

 • Obežné koleso čerpadla bolo zablokované. При стирке иногда в бак попадают какие-то мелкие предметы. Они могут попасть между лопастями крыльчатки и заблокировать ее. Находится крыльчатка за фильтром, так что предварительно фильтр снимаем. Затем просунув палец, нащупываем крыльчатку и проверяем, не мешает ли ей что-либо. Удаляем засор. Может случиться так, что крыльчатка перекосилась. Тогда придется менять помпу, потому что в таком виде работать она не будет.

Из стиральной машины течет вода

В данном случае есть две разных ситуации: подтекает немного и течет сильно. Причины похожие, можно проверить все. Первое что надо сделать - слить остатки воды (открутив фильтр на выпуске смотрите в предыдущем пункте). Если течет непонятно откуда, но не с дверки, начинаем проверки с самого простого:

 • Проверяем не выскочил ли шланг канализации, не забились ли трубы.
 • Осматриваем место крепления выпускного шланга к машине. Он прикреплен к помпе потому к ней необходимо добраться. У стиральных машин Samsung, LG, Candy, Beko, Ariston, Ardo, Indesit, Whirpool доступ к помпе получаем просто перевернув агрегат - помпа находится внизу. От нее отходит сливной шланг. Может подтекать в месте соединения, тогда хомут ослабляем, пододвигаем немного шланг, затягиваем снова. У Electrolux и Zanussi придется разбирать корпус. Надо снять крышку, затем открутить заднюю стенку (придется снять впускной клапан, открутив фиксирующие его болты). Там и будет помпа и сливной шланг.

  Примерно так выглядит крепление сливного шланга к помпе

  Далее надо будет отсоединить помпу от стенки, чтобы была возможность добраться до сливного шланга (запомните как крепится помпа, а лучше - сделайте фото). Далее работы аналогичны.

 • Замена сливного шланга. Бывает, что шланг треснул, протерся. Тогда его надо заменить. Как получить доступ к месту подключения сливного шланга, вы уже знаете, а замена - дело простое. Сняли хомут, стянули шланг с патрубка, посмотрели где и как крепится шланг к стенкам машины (сделайте фото), отсоединили. Взяли новый, закрепили на стенках, натянули на патрубок и затянули хомут.

Если течет из-под закрытой дверки, причина в износе эластичной подкладки.

Машина сильно вибрирует

Обычно данная поломка возникает на стадии отжима. Машинка начинает стучать и прыгать. В этом случае ремонт стиральной машины своими руками требуется редко. Чаще всего причина в перегрузке машины или в том, что белье сбилось в одну кучу, а не распределилось по барабану, как должно быть. Все просто: останавливаем стирку, вынимаем некоторую часть вещей (если перегруз) или распределяем их. Включаем, продолжаем стирку.

Если ни одна из этих причин не подтвердилась и стук стал постоянным, возможно оборвались пружины подвески, вышли из строя амортизаторы или ослабло крепление балласта. Способ лечения понятен: замена пружин подвески или амортизаторов, подтягивание болтов на балласте.

Súvisiace videá

Возможных поломок стиральных машин много, также как и моделей машин. Описывать все слишком долго, а вот в видео формате все намного проще.


Загрузка...