Kuchyne

Ako a akú farbu maľovať kuchyňu

Na dekoráciu stien sú najčastejšie používané dva typy povrchových materiálov - tapety a farby. A farba, akonáhle stratila svoju popularitu, znova zistí. Je to preto, že sa objavili nové kompozície, ktoré vyzerajú krásne, ľahko sa aplikujú, necítia, mnoho sa umyjú a dlho strácajú svoju príťažlivosť. Zároveň maľovanie stien v kuchyni trvá oveľa menej času ako tapetovanie a zdá sa aspoň tak dobré.

Akú farbu a prečo

Kuchyňa - miestnosť, kde je vysoká pravdepodobnosť škvŕn. A ich povaha môže byť veľmi odlišná. Môžu to byť miesta tuku, akékoľvek žieravé látky, šťavy a omáčky, ktoré majú jasnú farbu. Preto je hlavnou požiadavkou pri výbere farby - má sa dobre umyť.

Pre tieto požiadavky sú vhodné špeciálne umývateľné farby (Tikkurila Remontti Assa, Teknos Biora Balance), ktoré vytvárajú hrubý film na povrchu. Tieto farby sú vyrobené na báze latexu alebo akrylátu, predstavujú vodnú disperziu, to znamená, že takmer necítia. Môžu byť umývané štetcom a niektoré dokonca aj s použitím brúsiv (DULUX Realife, DULUX Diamond Matt, Tikkurila Luja 40, Johnstones Acrylic Eggshell).

Umývateľná farba na kuchynské steny

Ešte lepšie je prípad umývania stien s anti-vandálnymi alebo trvalými farbami. Odolávajú niekoľko tisíc umývacích cyklov s kefami so saponátmi (Johnstones Akryl Durable Matt, Johnstones protilamelový akrylát, Teknos Timantti 40, Novatic Feste Farbe, Novatic Innenlatex matt).

Trochu o type povrchu, ktorý sa získa po lakovaní stien. Škvrny sa najlepšie umyjú z lesklých povrchov, najhoršie - od matných. Matný povrch je získaný nerovnomernou poréznou štruktúrou. Kontaminant sa pri týchto nepravidelnostiach upcháva a je ťažšie ho očistiť (výnimkou sú výnimky - DULUX Diamond Matt). Preto sa na stenách, ktoré sa budú musieť často umývať, je lepšie použiť lesklé, pololesklé alebo aspoň čiastočne matné kompozície.

Príprava nadácie

Niektoré akrylové, akrylátové a latexové farby majú dobrú kryciu silu, v dôsledku čoho môžu byť malé chyby neviditeľné. Ale v podstate je potrebná dobrá prípravka - steny sú najprv omietnuté, potom sú natreté a leštené, aby sa získala perfektne rovná rovina. Pre získanie spoľahlivého sklolaminátu - gossamer je nalepený na vrstvu štartovacieho tmelu. Slúži na posilnenie základne. Po uschnutí lepidla na pavučine sa steny vyhladia dokončovacím tmelom a nakoniec lešteným.

Maľovanie stien v kuchyni lesklými alebo pololesklými farbami vyžaduje veľmi rovnomerné steny: lesk odhaľuje aj tie najmenšie nerovnosti. Ak chcete dosiahnuť dobrý výsledok, venujte túto otázku maximálnu pozornosť. Zvýraznite všetky nepravidelnosti pomocou LED lampy. Veľmi jasne označuje všetky nezrovnalosti.

Ak chcete maľovať hladko, steny sú naplnené. Kompozícia sa vyberá v závislosti od typu farby: pre latex potrebujete svoj vlastný základný náter, akrylátový - vlastný. Táto fáza zvyšuje nasiakavosť základne, čo znižuje spotrebu lacnej farby. Absorbuje sa v rovnakom množstve na povrch pokrytý pôdou, získa sa krásny rovnomerný povlak.

Maľovanie stien v kuchyni z tehál tiež vyžaduje predbežné nanášanie

Dokonca aj vtedy, ak je nástenná maľba špeciálne vyrobená nerovnomerne - murivo alebo iné podobné reliéfne plochy - je žiadúce primér. Tiež zlepšuje priľnavosť k podkladu, farba je lepšie umiestnená, je silnejšia, neodlupuje.

Výber farieb

Nie je ľahké sa rozhodnúť, akú farbu farby mali sfarbiť steny v kuchyni. Voľba farieb a odtieňov je veľmi široká, mnohé firmy ponúkajú farbu kompozície na firemné vybavenie v jednej z farieb RAL, ktorá je viac ako 200 odtieňov. Okrem toho môžu byť vytvorené špeciálne odtiene - kovové, lesklé, atď. Ak vezmeme do úvahy, že maľovanie stien v kuchyni nemôže byť monotónne - pruhy, geometrické a kvetinové výkresy, ozdoby, maľby a akékoľvek iné spôsoby zdobenia stien, počet možností usilovať sa o nekonečno. Najprv však musíte vybrať hlavnú farbu stien v kuchyni. Pri výbere dominantnej farby existujú dva prístupy:

 • Maľujte steny kuchyne v tmavom pozadí. Vytvorí to uvoľnenú atmosféru, ktorá, ak je to žiaduce, bude dynamickejšia pomocou kuchynského setu a doplnkov svetlých farieb.

  Neutrálne farebné steny pre uvoľnenú atmosféru.

 • Make steny jasné. Farba je v súlade s farbou kuchynskej fasády a môže byť kontrastovaná. Závisí to od farby fasády v kuchyni a od toho, ako vidíte vašu kuchyňu.

  Veselé farby - pre jasnú náladu

Pri výbere farby stojí za zmienku o jeho vplyve na emocionálny stav človeka. Červená - farba nebezpečenstva, urýchľuje prácu všetkých systémov tela. V takomto priestore je taký dlhý čas unavený. Ak si želáte aktivitu - môžete si ju vybrať, alebo jemnejšie na účinky oranžovej. Ak je potrebná relaxácia, je potrebná niečo pokojnejšia. Napríklad zelená a jeho odtiene. Vytvára uvoľnenú atmosféru a nie je tak nuda, môžete pridať žltú farbu. Vďaka tomu sa zelená stáva aktívnejšou.

Brown vytvára pocit stability, ale nepoužívajte príliš tmavé odtiene - bude to príliš ponuré. Čierna vo svojej čistej forme potlačuje, ale ako "doplnok" ku všetkým vinutím, robí interiér dynamickejším. On je dobrý v malých dávkach.

Nemôžete sa rozhodnúť, akú farbu maľujú steny v kuchyni? Vyberte si sivú, bielu alebo béžovú - ideálnu pre svetlé fasády kuchynských setov.

Biela, šedá, béžová - ideálne "pozadie" odtieňov, ktoré vám umožnia zvýrazniť jasnejší interiér bez toho, aby ste ho preťažili. To je dôvod, prečo maľovanie stien v kuchyni v týchto farbách sa používa tam, kde sú fasády zdobené v bohatých farbách.

Technológia lakovania

Presné poradie, v akom sa farba nanáša, závisí od typu spojiva a základne, čo je vplyv, ktorý chcete ovplyvniť. Existujú však spoločné body:

 • Pred začatím práce odstráňte sokl, obloženie dverí a odstráňte všetko, čo je možné z miestnosti.
 • Zakryte všetky plochy, ktoré môžu byť zafarbené. Toto okno, dvere, zástera v pracovnej oblasti podlahy kuchyne. Pre okná, dvere a zástera je najjednoduchším spôsobom použiť plastový zábal s lepiacou páskou. Tento povlak je možné ľahko odstrániť bez toho, aby ste opustili značky. Môžete tiež rozšíriť polyetylén na podlahu a môžete - staré tapety, noviny atď. Môžete ich opraviť pomocou obojstrannej pásky, najlepšie aj maľovaním (po odlupovaní nezanecháva žiadne stopy lepidla).
 • Farba sa nanáša valčekom alebo kefkou. Zvyčajne trvá dve až tri vrstvy, aby sa dosiahla jednotná farba. Každá nasledujúca vrstva sa nanáša po vysušení predchádzajúcej vrstvy. Táto doba je špecifikovaná v technických charakteristikách kompozície ako "doba sušenia na dotyk".

  Kuchynské nástěnné náradie

 • Pri nanášaní farby na kefu alebo valčeku naneste malé množstvo kompozície a rovnomerne ho rozložte. Je to jednoduchšie pomocou zásobníka na farbu, ktorý má špeciálnu platformu na odstránenie prebytku. Farba sa aplikuje čo najviac pomocou valcovania v tenkej vrstve. Najčastejšia chyba - túžba namaľovať prvú vrstvu farby. To je zlé a ohrozuje vzhľad kvapiek - pokúste sa dať viac farieb. Zo škvŕn je oveľa ťažšie sa zbaviť než nenosených miest. Budeme musieť počkať, kým nebudú úplne suché, po ktorom jemný brúsny papier odstráni uzliny. Preto je lepšie naniesť tenkú vrstvu a všetky chyby sa uzavrú nasledujúcou ďalšou vrstvou. Výsledkom je hladká hlboká farba.

  Maľovanie stien v kuchyni: farba sa aplikuje tenkou vrstvou

 • Pri použití valčekovej kefy prejdite cez ťažko dostupné miesta - rohy, spojenie stropu a stien atď. Potom po valčeku namaľte zvyšok priestoru.
 • Na získanie rovnomerne namaľovanej steny sa vrstvy náteru nanášajú v rôznych smeroch - jedna vrstva je vodorovná, druhá vertikálna.

Keď skončíte steny v kuchyni, neponáhľajte sa, aby ste otestovali, ako dobre vymýva vaše zvolené farbivo. Najprv si pozorne prečítajte pokyny. Niektoré formulácie nadobúdajú výkon len mesiac po aplikácii. Tak sa nestarajte.

To všetko platí pre všetky typy farieb - vodný akrylát, latex. Ale pred začatím práce si pozorne prečítajte odporúčania výrobcu. Ak existujú rôzne odporúčania, musíte ich dodržiavať.

Varianty maľovania kuchynskej steny - foto

Nie tak dávno sa objavil tretí trend - maľovanie stien v kuchyni v dvoch farbách. Sú vybraté spoločné farby. Môže to byť odtieň rovnakej farby - tmavý a svetlý, môže byť - kontrastný alebo kombinovaný. Ak chcete zvoliť rôzne farby, použite tabuľky návrhov zodpovedajúce farbe.

V každom prípade najpopulárnejším trendom je namaľovať jednu stenu inou farbou. To vám umožní jasne označiť akcenty. V kuchyni je zvyčajne múr, v blízkosti ktorej je jedálenský stôl, ale nie nevyhnutne.

Šedá - farba pozadia a jasne zelená - ako akcentová stena
Kontrastné farby - zelená a fialová v rovnakej kuchyni
Steny môžu byť natreté v rovnakej farbe, ale v rôznych odtieňoch.
Jedna stena kuchyne je namaľovaná inou farbou.

Pruhované steny v kuchyni

Ďalšia možnosť - použitie pásikov inej farby. Častejšie - pruhy sú vertikálne, čo pomáha vizuálne "zdvihnúť" strop. Zvyčajne majú rôzne šírky, ktoré sa nachádzajú na rôznych vzdialenostiach od seba, ale toto je ďaleko od kánonu. Možnosti sú rôzne. Niekoľko - na obrázku nižšie.

Možnosti nástropu v dvoch farbách

Ak nechcete variť, môžete hrať s textúrou farieb. Kombinácia pásov lesklej a matnej farby rovnakej farby prináša veľmi zaujímavý efekt. Je to ako kombinácia sametu a saténu. Vyzerá to veľmi zaujímavé.

Kombinácia matných a lesklých pruhov, ale s bohatým farebným efektom je pôsobivejšia.
Pruh farieb v kombinácii so sebou
Horizontálne pruhy rovnakej šírky
Kombinácia bielej a oranžovej - nie je tak jasná
Sprievodné pruhy opäť
Accent Pruhované steny
Rôzne odtiene tej istej farby - zaujímavé riešenie.

Ak sú pruhy úzke, najskôr maľte steny v dominantnej farbe. Po vysušení naneste lepiace pásky, ktoré budú slúžiť ako hranice, ak budú namaľované inou farbou. Po druhom odtieň úplne prekrýva prvý odtieň, odstránia sa pásky s vysávačom, jasné hranice sa získajú bez "prechodu".

Ozdoby a šablóny

Ak chcete maľovať steny v kuchyni nebol nudný, môže byť oživený kresbou, ornament. Bude ťažšie zaobchádzať s kresbou - potrebujete profesionálne zručnosti a ukladanie ozdôb na steny môže byť jednoduchšie, ako si myslíte. Použitie šablón je rýchly. Môžu byť vyrobené nezávisle od hrubého papiera, lepené na papier s páskou (takže je ľahšie rezať a neroztrhnúť) a môžete si kúpiť hotový výrobok, nakrájaný na hrubom plastovom obale.

Šablóny - jednoduchší spôsob zdobenia stien pre kuchyňu

Na stene je pripevnená vhodná šablóna. Najjednoduchší spôsob, ako to dosiahnuť pomocou maskovacej pásky. Farba sa nanáša bežnou špongiou (môžete použiť kuchyňu). Malú malú farbu na špongiu, rovnomerne rozložiť na celú plochu (plastová doska je vhodná ako paleta). S týmto "nástrojom" namalujeme cez stenu v štrbinách. Od farby trochu rýchlo schne.

Dekoratívne maľovanie kuchynských stien pomocou šablón

Ak chcete získať dvojfarebný ornament, časti, ktoré budú namaľované iným farebným lepidlom s lepiacou páskou (tiež maľovanie). Aplikujte vzor v jednej farbe, počkajte, kým je farba suchá. Pásky týchto častí lepiacou páskou a pridajte chýbajúcu časť inou farbou.

V prípade dvojfarebného vzoru pokryte štrbiny pásikom

V katalógu stránok predávajúcich pripravené šablóny je možné vyzdvihnúť vhodnú kresbu pre kuchyňu. Existuje veľa z nich v rôznych štýloch. Určite nájdete ten, ktorý sa vám páči viac.

Загрузка...