Windows

Ako nastaviť plastové okná sami

Plastové okná, dokonca aj najvyššej kvality a správne nainštalované, vyžadujú pravidelnú údržbu. Môže trvať niekoľko rokov bez akýchkoľvek problémov, ale v priebehu času sa môže prejaviť trenie pri otváraní alebo zatváraní. Druhý problém - vyfukuje sa pod tesnením a tretí - rukoväť sa obracia s námahou. Všetky tieto poruchy nie sú komplikované a ľahko sa fixujú a nie je vôbec potrebné zavolať pána: nastavenie plastových okien samo o sebe je otázkou niekoľkých minút. Všetko, čo je potrebné, je utiahnuť alebo uvoľniť niekoľko skrutiek. Hlavnou vecou je vedieť, kde a ako. O tomto ďalej vo formáte fotografií a videa.

Nastavovacie body pre plastové okná

Zimný a letný režim

Najčastejšie je potrebné nastavenie plastových okien na novú sezónu: v zimnom období je potrebné úplné tesnenie a v lete môžete nechať na čerstvom vzduchu. To sa dosiahne úpravou hustoty stláčania krídla. Urobte to jednoduché. Keď to zistíte, diviť sa, ako je všetko základné ...

Okno krídla sa stlačí na rám pomocou čapov. Sú to také pohyblivé kovové výčnelky na bočnom povrchu krídla. Pri otáčaní otočného gombíka ide nad rámec kovových platní namontovaných na ráme. Aby bolo možné upraviť tesnosť krídla a rámu, majú excentrický tvar - buď majú oválny tvar, alebo je v strede kruhového výčnelku nastavené odsadenie. Pri zmene pozície kolísk (pozri fotografiu) zmeňte stupeň tlaku, to znamená, že vyčistite koniec pod krídlom.

Nastavenie spony uzáveru plastového okna na rám

Ako vidíte, tvar zámkových výstupkov môže byť odlišný. Na ich úpravu je možné použiť rôzne nástroje. Ak sú na okne také excentrické prvky ako na obrázku vľavo - výstupky majú oválny tvar - ich poloha sa mení pomocou klieští: upnite a otočte ho správnym smerom.

Ak je uzamykací výčnelok zaoblený, ako na obrázku vľavo, pod ním môže byť vytvorený otvor pre skrutkovač alebo šesťhranný kľúč. Po ich preskúmaní ľahko zistíte, ktorý nástroj potrebujete: bežný skrutkovač alebo šesťuholník č. 4. Vložte kľúč alebo skrutkovač do otvoru a tiež otočte do požadovanej polohy.

Všetky karty umiestnite do rovnakej polohy. Vezmite prosím na vedomie, že nie sú len na jednej strane krídla - vonkajšie, ale aj na vnútornej strane (aj keď existuje jedna, ale existuje jedna) a môžu byť tiež na vrchu a dno. Tu sú všetky existujúce uzamykacie výčnelky vystavené v rovnakej polohe, v opačnom prípade sa rám otočí a z neho vyfukne.

Otočte výstredník pomocou klieští alebo imbusového kľúča

Regulácia príslušenstva plastových okien, nezabudnite, že slabé upnutie - zodpovedá letnému režimu uzavretia plastových okien, štandardné alebo silné - na zimu. Ak sa údržba vykoná v zime, najskôr nastavte štandardnú polohu a skontrolujte, či došlo k vyčisteniu. Nepoužívajte ihneď štipľavú gumu na nové plastové okná. V tejto polohe je obvodovo namontované gumové tesnenie pevne pritlačené. Z tohto dôvodu časom stratí svoju elasticitu. Normálna pečať má 15-ročnú záruku, ale stále ... Ak okamžite nastavíte maximálny tlak, guma sa zhorší rýchlejšie. V dôsledku toho znova umiestnite zimnú polohu na plastové okná, zistíte, že pod krídlom stále fúka a dáska je v trhlinách. To znamená, že je čas na zmenu tesnenia. To nie je ani veľmi ťažké, ale trvá to viac času a stále potrebujete kúpiť gumu.

Takže: zimná a letná poloha plastových okien je nastavená zmenou polohy blokovacích výstupkov - čapov. Podrobnosti sú popísané vo videu nižšie. Po pohľade na úpravu plastových okien na seba samozrejme prestane byť problém.

Ako nainštalovať sieť proti komárom na okno, ktoré si tu prečítajte.

Ako nastaviť okno, aby sa nefukovalo

Plastové okná niekedy nie sú hermetické ani po premiestnení kolíkov na pozíciu silného podržania - vyfukujú sa pod krídlom a nahrádzanie gumičiek nečiní nič. To sa zvyčajne vyskytuje pri zmrašťovaní doma. V tomto prípade sa hovorí, že sa okno prepadá. Keď k tomu dôjde, stratí sa kontakt uzamykacieho výstupku a protibežnej dosky. Pri otáčaní gombíka musí výstupný kolík za doskou stlačením krídla. Ak sa to nestane a nie je prúdenie, teplo z miestnosti vyprchá.

Kde sú okraje (upínacie výstupky)

Keď sa plastové okienko poskakuje, nastavenie je iné: musíte presunúť chlopňu do steny tak, aby výstupky, ktoré nedosahujú dosky, sa na nich držali.

Najskôr sa musíte rozhodnúť, ktoré z nich sa nedostanú do uzamykacích dosiek. Toto sa vykonáva mechanicky. Ak chcete začať, pozrite sa na krídlo, pamätajte si, kde existujú projekcie. Zatvorte okno. Uchopte rám krídla na montážnych miestach kolíkov a potiahnite ho smerom k sebe.

Kontrola, kde krídlo nie je v držbe

Ak je kontakt, rám zostáva nehybný, ak nie, pohybuje sa. Takže skontrolujte, v ktorých miestach nie je žiadny kontakt a určite, ktorý spôsob, ako presunúť krídlo. Urobte to nastavením dolnej a hornej slučky.

Nastavenie dolnej slučky

Ak sa okienko PVC neuzavrie niekde nižšie, posunieme krídlo pomocou spodného závesu. Existujú dve nastavenia: jedna v horizontálnej rovine - pohybuje sa bližšie k slučke alebo ďalej od nej a druhá - vo zvislej polohe - zvyšuje alebo znižuje krídla o niekoľko milimetrov.

Ak chcete posunúť spodnú časť krídla bližšie alebo ďalej k slučke, otvorí sa. V spodnej časti spevu je nastavovací otvor pre hexadecimálny kľúč (niekedy pod "hviezdičkou").

Nastavenie spodného závesu plastového okienka alebo dverí

Do neho sa vloží šesťhran, otáčajúc sa v smere hodinových ručičiek spodný uhol sa približuje k slučke. Zatlačte klapku trochu, skúste ju zatvoriť / otvoriť. Po dosiahnutí výsledku zastavte. Ak je zdroj úplne uvoľnený, ale nie je výsledok, vráťte všetko do pôvodnej polohy: toto nie je úprava.

Táto skrutka môže napraviť situáciu, ak sa pri zatváraní oken dotkne krídla nižšie uvedeného rámu. O niečo bližšie k slučke, odstránite tento problém.

Na spodnej slučke sa nachádza druhá nastavovacia skrutka. Na to, aby ste sa dostali k nej, je potrebné vložiť krídlo na vetranie a odstrániť dekoratívny obklad. Môžete ho ľahko odstrániť, musíte potiahnuť spodný okraj trochu smerom k sebe (o 1-2 mm) a vytiahnuť ho. Po odstránení ochranného krytu sa v hornej časti zobrazí výrez. Šesťuholník je do neho vložený o 4 mm. Otáčaním v smere hodinových ručičiek sa krídlo trochu zdvihne, kým klesne.

Zvislé polohovanie krídla

Podrobne vysvetľuje, ako odstrániť dekoratívnu vrstvu na slučke, ako a ako nastaviť spodnú slučku v okne PVC v ďalšom videu.

Nastavenie vrchnej slučky

Ak sa horný roh plastového okna nezatvorí, musíte ho presunúť, Preto otvorte okno aspoň na 90 °. Je to možné a menej, ale to bude nepríjemné pracovať. Na hornej chlopni je slučka. Dizajn je odlišný od dna, ale má tiež otvor pre šesťhran.

Nastavenie horného závesu plastového okna

Nastavovacia skrutka je na boku. Ak to rotujeme, posunieme krídlo ďalej zo smyčky (ak sa vzdialenosť od čapu závesu nezatvorí) alebo bližšie k slučke. Jedna chvíľa - medzi krídlom a závesom by mala byť medzera niekoľkých milimetrov: je potrebné, aby bol mechanizmus naklonenia a otáčania vniknutý. Preto otočením kľúča o pol otáčky skontrolujte, ako sa okno otvára / zatvára.

Niekedy táto úprava nepomôže. Potom je potrebné stlačte horný roh na ráme.Aby ste to dosiahli, je tu ďalšia skrutka na mechanizme výkyvu. Aby ste mali prístup k tejto skrutke, musíte otvoriť okno v dvoch polohách naraz. Ak to chcete urobiť, otvorte krídlo a stlačte zámok. Zvyčajne je to v dvoch prevedeniach - v podobe uzamykateľnej slučky alebo jazyka (pozri fotografiu nižšie).

Plastové okenné rušičky

Zámok sa zatiahne dovtedy, kým sa nezastaví, drží ho, otočí gombík na vzduchu, potiahne horný okraj krídla trochu smerom k vám, otvára otočný mechanizmus. Zariadenie, ktoré drží krídlo otvorené. Na jednej z dosiek je výčnelok pre ten istý hexadecimálny kľúč. Otáčaním môžete nastaviť tesnosť horného rohu klapky. Je nutné, ak sa horný roh plastového okna nezatvorí.

Nastavenie umožňujúce hustšie umiestniť horný roh plastového okna

Znova uvidíte, ako nastaviť plastové okná sami, môžete vo videu. Vysvetlenia prípadu sú k dispozícii bez ďalšieho upozornenia.

Plastové okienko sa nezatvára

Niekedy sa geometria otvoru okien mení tak, že dokonca aj kĺzaním krídla na maximum nedosahujeme požadovaný výsledok: plastové okienko sa nezatvorí. Čo robiť v tomto prípade? Ak je na strane náprotivku upravená, ako v možnostiach a a b na fotografii, pokúste sa dostať trochu krvi - otočte ju sem. Princíp je ten istý: vložte kľúč hexadecimálne a otočte ho v smere hodinových ručičiek a tlačte na maximum.

Ak niekoľko milimetrov chýba nie hlboko, ale bokom, potom bude musieť nainštalovať pod spájajúcu sa časť obloženia. Sú vyrezané z kusu bieleho plastu. Maximálna hrúbka - 3 - 4 mm. Najskôr odskrutkujte skrutky, odstránia sa zarážky. Vyrežte dve tesnenia: jedna je inštalovaná v spodnej časti, druhá je zo strany. Výsledkom je, že sa zarážka pohybuje 3 mm hlboko do krídla.

Typy párenia na ráme

Po prvé, sú nainštalované na správnom mieste podšívky, na nich - dôraz, ktorý je upevnený samořezným skrutkou. Vyčnievajúce kúsky plastu sú odrezané ostrým nožom. Skontrolujte, či sa okno zatvorí alebo nie.

Ak to nepomohlo, existuje ďalší spôsob: posuňte rám krídla stranou. Je celkom elastický a môže sa pohybovať okolo 5 mm. Postup je nasledovný:

  • Zo strany, ktorá sa musí presunúť, sa odstráni korálka (iba jedna).
  • Medzi sklom a rámom tesne pod miestom, kde sa budeme pohybovať, je vložený plastový alebo drevený (nie kovový) hladký a úzky predmet. Najvhodnejšia plochá čepeľ alebo pravítko.

    Čo robiť, ak sa plastové okienko nezatvorí? Ako upraviť

  • Stlačte rámček a vložte plastový pás, ktorý ho oblúka.
  • Vytiahnite pravítko alebo pádlo.
  • Vytvoríte na mieste shtapik.

Ak sa pozriete pozorne, je jasné, že rám je mierne prekrútený. Najdôležitejšie je, že okno je teraz zatvorené. V 99% prípadov to stačí. Ak máte smolu a všetky tieto triky nefungujú, musíte odstrániť svahy a oblúkovit rám.

Pozrite si všetky vyššie uvedené kroky vo videu.

Ako urobiť svahy na plastových oknách na oknách to urobíte sami.

Úprava a výmena pera

Skôr bežný problém: rukoväť sa obracia s ťažkosťami. Ak sa problém nevyrieši včas, kvôli vynaloženému úsiliu sa rozpadne, zostáva krátky pól, s ktorým nemôžete nič robiť.

Najprv o tom, ako ľahko zatvoriť kľučku. Uzamykacie mechanizmy musia byť najprv vyčistené a namazané. Najskôr odstráňte nahromadený prach a nečistoty, utrite ich suchou, potom sú všetky pohyblivé časti mazané. Je potrebné používať čisté oleje bez zásad a kyselín. Najlepšia voľba - motorový olej, môžete z akéhokoľvek analógového alebo moderného nástroja.

Miesto pre mazanie plastových okien

Po rozmazaní všetkých trecích a pohyblivých častí otvorte / zatvorte krídlo niekoľkokrát a otočte ho na závesy. Všetko by sa malo pohybovať hladko, bez trhnutí.

Ak sú teraz problémy, s najväčšou pravdepodobnosťou v procese nastavovania alebo zmeny geometrie okna, blokátor sa posunul. Mala by ľahko vstúpiť do matky a priliehať k rámu. Potom sa kľučka ľahko otáča. Presuňte klapku a skúste to znova.

Teraz o tom, ako zmeniť pero. Upevňovací prvok, na ktorom drží, je skrytý pod dekoratívnym prekryvom. Ak sa pozriete, uvidíte, že je tenká čiapočka. Vezmite si ho prstami alebo odtiahnite s nechtami, jemne ho vytiahnite smerom k sebe a otočte ho na jednu stranu. Dve skrutky sú otvorené. Sú skrútené, rukoväť je odstránená, na svojom mieste je umiestnená nová.

Zips je skrytý pod dekoratívnou doskou.

Považovali sme za najrozšírenejšie problémy a metódy ich eliminácie. Teraz nie je problém, aby ste nielen prispôsobili plastové okná, ale môžete vykonať menšie opravy sami. Môžete tiež vykonať údržbu sami (mazanie raz za rok).

Загрузка...