Interiér

Ako dokončiť lišty na stenu a strop

Rozvíjať výzdobu izieb, chcem, aby boli krásne a jedinečné. Jedna z techník - výlisky vo vnútri. Tieto ozdobné lišty pomáhajú urobiť miestnosť zaujímavejšou a harmonickejšou.

Čo sú lišty a aké sú

Lisovanie - konvexný alebo konkávny tvar dekoračného pásu. Používa sa na zdobenie, harmonizáciu interiérov, vizuálnu korekciu nedostatkov miestnosti. Tvarovky sú úzke - dva centimetre široké a široké až 20 cm. Používajú sa na vnútorné i vonkajšie prostredie, môžu byť tuhé alebo pružné. Existujú pozdĺžne reliéfy (najčastejšie), s kvetinovými alebo geometrickými vzormi.

Na mieste inštalácie výlisky sú stropné, stenové, rohové. Roh zvyčajne umiestnený na križovatke steny a stropu. Zhotovte výlisky z:

 • Pena z plastu. Najlacnejšie. Majú mierne voľnú plochu, takže ide len na omietanie a maľovanie. Montovaná na rovnej stene s lepidlom.

  Tvarovanie vo vnútri obývacej izby - veľmi bežný typ dekorácie

 • Polyuretán. Drahšie, hustšie, s hladkým povrchom. Aj na stenách a stropoch sú lepené.
 • Plast. Hladký s lesklým povrchom. Umývajú sa dobre, majú dlhú životnosť, ale doteraz nie sú kombinované so všetkými materiálmi, nie sú vhodné pre všetky interiéry.
 • Sadra. Ťažšie, vyrobené odlievaním. Masívne prvky sú upevnené klincami alebo skrutkami, tenšie môžu byť prilepené na špeciálne lepidlo.
 • Wood. Drevené lišty sú namontované na dokončovacích nechtoch alebo bežne bez čiapočiek. Lepenie lepidlom na drevo je možné. Hodí sa dobre s klasickými, škandinávskymi, ruskými interiérmi. Všetky tie, v ktorých je v jednej alebo druhej forme drevené ozdobné alebo dekoratívne predmety.

  Len malá časť možností s modelmi

 • Kov. Veľmi odolné, ale kovové lišty je možné použiť len v určitých typoch interiérov - minimalizmus, high-tech, podkrovie.
 • Polymér flexibilný. Na dekoráciu stĺpov a zaoblených stien pomocou polymérových flexibilných výliskov. Sú prilepené lepidlom.
 • V staroveku sa objavili lišty. Práve oni sa stali modelom, ktorým boli vytvorené dekoratívne pásy pre interiérovú výzdobu z modernejších a lacnejších materiálov - penového plastu a polyuretánu.

  Kde je možné ho použiť

  Vnútorné lišty sa používajú v nasledujúcich prípadoch:

  • Harmonizovať interiér. Hladké prázdne steny a prietok nie sú vždy atraktívne. Použitie výliskov umožňuje urobiť interiér viac harmonický.
  • Na oddelenie farieb, materiálov a textúr na stenách.

   V klasických interiéroch je tvarovanie tradíciou.

  • Pre maskovanie káblov, komunikačných liniek atď.
  • Na zdobenie dosiek spojov, tapiet.
  • Územné priestory.
  • Vytváranie dverí.
  • Registrácia obrázkov, zrkadiel, nástenných televízorov atď.

  Hlavnou funkciou, ktorú lišty vykonávajú v interiéri, je dekorácia a dekorácia. Na križovatke materiálov s rôznou hrúbkou, textúrou, farbou, táto metóda zdobenia umožňuje premeniť neestézny prechod na dekoratívny prvok. Metóda je jednoduchá inštalácia, väčšina z nich má nízke náklady.

  Na križovatke rôznych materiálov

  Ak sú dlaždice alebo stenové panely položené iba na časti steny, prechod z dlaždice / plastu na rovnú stenu má veľmi nepredstaviteľný vzhľad. Aby bol tento prechod atraktívnejší, použite špeciálne obrubové dlaždice, ale je to príliš drahé - oveľa drahšie ako zvyčajne. Nemenej zaujímavé, tento kĺb môžete zariadiť tvarovaním. Dekoračný pás je namontovaný tak, aby zakryl spojenie.

  Ak dlaždica nie je až do stropu, prechod sa môže uskutočniť pomocou tvarovania

  Šírka a hrúbka sú zvolené pre špecifický interiér a hrúbku spojených materiálov. Pretože sa zvyčajne týka kúpeľne, WC alebo kuchyne, je lepšie použiť materiály, ktoré sa dajú ľahko čistiť a nebojí sa vysokej vlhkosti. Najlepšou voľbou pre kachľové spoje je polyuretán. Potom sa dá namaľovať v jednej farbe so stenou alebo dlažbou.

  Prechod od jedného materiálu k druhému je lepšie vydať pomocou tvarovania

  V prípade zdobenia prechodu medzi plastovými panelmi a lakovanou / bielenou stenou sa môže použiť plastový podstavec. Drevené panely alebo MDF panely, so stenami je lepšie ukotvené s drevenými lištami.

  Rovnaká technika funguje veľmi dobre, keď musíte dokovať dve farby alebo dve textúry. Na oddelenie a zosúladenie spojov pomocou výliskov. Môže to byť akcentová stena, ktorá je teraz veľmi módna.

  Oddeľte iný farebný materiál, môžete použiť výlisky

  Ale akcentová stena nemusí mať od začiatku do konca inú farbu alebo vzor. Tu pre taký prípad - ak iná farba plátna alebo materiálu zaberá iba časť steny - a výlisky budú užitočné. Dávajú dokončený pohľad na tento konečný prvok.

  Stropné lišty

  Strop je veľmi často zdobený lišty. Veľké prázdne námestie, ktoré žiada niečo zdobiť. Zvyčajne nastavte rohové lišty na spojenie steny a stropu. To môže byť tenké a jednoduché - s jednoduchou reliéfou a možno - širokou, vzorovanou pod štukou. Navyše, tento typ dekorácie je dobrý nielen pre klasické interiéry. To sa hodí na podkrovie av iných moderných trendoch, s výnimkou minimalizmu, možno.

  Moderný štýl je tiež kombinovaný s výliskami.

  Navyše, niekoľko dekoratívnych fragmentov môže byť umiestnené na strope. Napríklad niekoľko výliskov rôznych šírok, ale s podobným dekorom a profilom. Môžu byť umiestnené vo vzdialenosti od seba. Často v rohoch používajú okrasné úlomky vo forme kukurice, rohy ohnuté na druhej strane, polovice oblúkov a iné podobné dekorácie. Ozdobné stropné zásuvky umiestňujú aj pod centrálny luster v klasických interiéroch.

  Tento typ stropných výliskov je vhodný pre takmer akýkoľvek interiér.
  V prípade potreby je možné zvýrazniť dekoratívne pásy
  Táto možnosť je vhodná pre klasické interiéry.
  Spôsob, ako urobiť strop krásne
  Ďalšia variácia
  Ak vytvárate strešné alebo zavesené stropy, prechod je tiež orezaný výliskami.
  Stropné výzdoby s lištami
  Interiérové ​​lišty: na strop
  Jedna z najjednoduchších možností zdobenia stenového / stropného spoja s uhlom formovaním polyuretánu
  Malý dekoratívny prvok v rohu
  Môžete ukotviť niekoľko dekoratívnych prúžkov alebo ich usporiadať v určitej vzdialenosti.
  Strop by nemal byť vždy biele

  Ale nielen v rohu, alebo nie ďaleko od neho môžu byť namontované stropné lišty. S ich pomocou môžete vytvoriť jedinečný ornament na strope. Geometricky tvarované tvary sú vytvorené pomocou polyuretánových alebo sadrových lamiel. Pomocou pružného tvarovania môžete vytvoriť hladké čiary.

  V dlhej a úzkej miestnosti táto technika pomáha vizuálne robiť to širšie.
  Klasický dizajn s geometrickým vzorom
  Ak používate flexibilné výlisky, môžete vytvoriť kruhy, oblúky, hladké čiary
  Ak chcete zvýrazniť strednú časť stropu
  Opäť flexibilné tvarovanie na strope - plynulé prechod z jedného diamantu do druhého, vytvára zaujímavý efekt.
  Rozdelenie stropu do štvorcov - klasický spôsob dekorácie
  A nikto nepovedal, že dekoračné prúžky by mali byť v tóne so stropom ...

  Existuje aj iná metóda - strop kazóna. Táto technika sa zvyčajne používa, ak potrebujete skryť trámy alebo nejakú chybu na strope. V tomto prípade sa výlisky často používajú aj na dekoráciu.

  Strop Caisson môže skryť trámy, rúry a iné nevzhľadné prvky

  Nedávno sa vo väčšine prípadov používajú vo vnútri polyuretánové výlisky. Sú odolné, ľahko inštalovateľné, nie príliš drahé. To všetko je veľmi populárne.

  Tvárnenie na stenách

  Nástenné lišty - nielen lamely. Rámy sú vyrobené z týchto prvkov, ktoré môžu obmedziť len časť priestoru, v ktorom zrkadlo alebo obrázok bude visieť. Tento výber pomáha jasnejšie usporiadať priestor, zdôrazniť predmet.

  Obrazy v rámoch výliskov

  Iný rám výliskov môže byť naplnený inými konečnými materiálmi. Predtým boli do takýchto rámov vložené tapisérie, brokátové a iné drahé tkaniny. Dnes čoraz častejšie používajú iný typ dekoratívneho tmelu, tapety alebo len iný odtieň farby.

  Vo vnútri rámu lišty iná farba

  Ďalšou bežnou technikou je návrh dverí. Okrem štandardného rámu otvoru je nad dverami stále rám. Tento priestor zvyčajne zostáva prázdny a vôbec sa nepoužíva. Takže so zložitou výzdobou nie je žiadna nerovnováha, je tu aj lepenie lišty.

  Lišty nad dverami

  Pomocou stenových výliskov môžete vizuálne zvýšiť strop. Ak to chcete urobiť, s určitým intervalom nastaviť lamely. Z nich nemôžete robiť len rámy. Sú to ozdobné pásiky a z nich nie je príliš ťažké vytvárať vzory.

  Vzory výliskov na stenách

  Všetky tieto dekoratívne techniky vyžadujú veľa priestoru, inak sa miestnosť ukáže byť príliš "preťažená". V malých miestnostiach, ak ich používajú, zvyčajne sa používajú iba lamely na križovatke steny a stropu, ale možno pár tenkých pásikov na oddelenie rôznych textúr alebo farieb. Najčastejšie vidíte lišty vo vnútri obývacej izby - tieto priestory sú zvyčajne najpríjemnejšie. Dobré vyzerajúce lišty v spálňach, ale nie v malom, ale aspoň strednom.

  Interiérové ​​lišty: fotografie, nápady

  Pri zdobení miestností s výliskami je potrebné brať do úvahy nielen geometriu miestnosti, ale aj štýl dekorácie nábytku. Dekoratívne lamely by mali mať spoločné vlastnosti s dizajnom iných interiérových predmetov. Potom bude konštrukcia konzistentná a harmonická.

  V rámci výliskov môžete vložiť krásnu tapetu

  Nástenné lišty môžu byť natreté tak, aby zodpovedali múru. V tomto prípade nie sú výlisky príliš nápadné, ale interiér vyzerá viac harmonicky.

  S správnym prístupom, v moderných štýloch tvaroviek, a dokonca vzorované prvky, nie nadbytočné

  Ak by bol strop len biele, bolo by to zjavné disharmónie - steny sú príliš preťažené a strop je prázdny.

  V dlhej a úzkej chodbe rámček vizuálne rozširuje priestor.

  Že stena nebola prázdna

  Je ťažké myslieť na iný spôsob zdobenia.

  Nástenné lišty vo forme rámov

  Ak potrebujete vlastnú dekoráciu - použite lišty

  Štýl tvarovania by mal odrážať štýl nábytku.

  Dvere a dekorácie stien v jednom formáte

  Moderná klasika

  Interiérové ​​výlisky

  Nemali by byť vždy veľa

  Pre priestranné a svetlé izby

  V spálňach, s výstrihmi stojí za to byť opatrní

  Pozrite si video: Jak a čím chránit rohy a kouty sádrokartonových konstrukcí (Február 2020).

  Загрузка...