Podkrovie

Výstavba mansardovej strechy urobte sami

Využite všetok možný priestor, dať originálnosť domu a výrazne znížiť tepelné straty cez strechu - to sú úlohy, ktoré riešia podkrovia. S určitou mierou bezpečnosti na základni je možné obrátiť jednopodlažný dom na dvojúrovňový. To tiež priťahuje, že mansardová strecha bola postavená s vlastnými rukami môže byť aj bez špeciálnych stavebných zručností. Je dôležité, aby ste nedopustili chybu pri výbere materiálov a urobili všetko podľa pravidiel.

Okná v obvyklom poschodí sú umiestnené v stenách. V podkroví sú len málo alebo žiadny. Nahradí ich strecha. Preto sú okná špeciálne: nielenže musia prenášať svetlo v dostatočnom množstve, ale aj vydržať zaťaženie vetrom a snehom, ktoré sú na streche oveľa väčšie ako na stenách.

svetlíky

Pri plánovaní prístrešku by sa mali brať do úvahy odporúčania SNiP. Odporúčajú, aby plocha okien dosahovala minimálne 10% podlahovej plochy. Takže ak sa podkrovie rozdelí na niekoľko miestností v každej by mal byť okno.

Konštrukcia strešných okien v streche

Zo všetkých spôsobov na fotografii okien zariadenia na streche s manzardom, najjednoduchšie je realizovaná šikmá inštalácia. Zároveň je potrebné zabezpečiť správny stupeň hydroizolácie križovatky, ako aj použiť špeciálne modely so zosilneným rámom a zosilneným sklom - zaťaženie na povrchu je značné.

Doplnky oken strechy:

  • viac svetla, nie tak ostré hrany svetla a tieňa;
  • povrch strechy zostáva plochý, jeho reliéf nie je komplikovaný;
  • pomerne jednoduchá inštalácia.

Pri plánovaní takého okna je potrebné mať na pamäti, že jeho plocha sa zvyšuje s rastúcim uhlom sklonu. V akej výške je pohodlnejšie inštalovať také okno a ako sa jeho výška zvyšuje v centimetroch, v závislosti od sklonu, pozrite sa na fotografiu.

Čím je stúpajúci sklon vzhľadom na podlahu, tým menej by mala byť výška okna

Šírka okenného rámu by mala byť o 4 až 6 cm menšia ako krok medzi krokvami. Potom sa dá ľahko inštalovať bez narušenia konštrukcie rámu. Ak je okno širšie, musíte urobiť vystužený nosník nad ním, vypočítať zaťaženie.

Ak potrebujete mať väčšie okno, je ľahšie umiestniť v blízkosti dve úzke. Vyzerajú nie horšie ako jeden veľký, a tam bude menej problémov.

Dve okná vedľa seba nevyzerajú horšie ako jedna široká

Pri inštalácii okna vikýra sa geometria strechy stáva zložitejšou: koncovka sa objavuje na vrchu a na stranách. Kvôli tomu sa krovinkový systém stáva zložitejším pri plánovaní aj montáži. Tiež zvyšuje zložitosť pokládky strechy. Všetky endovy - miesto s najpravdepodobnejším výskytom netesností. Pretože tu je potrebné robiť všetko veľmi starostlivo. V regiónoch s veľkým množstvom snehu sa odporúča inštalovať snehové ochranné kryty nad oknami: aby sa pri ostrom klesaní nezrušili.

Zariadenie vertikálneho okienka v strešnej streche

Plus toto okno: v jeho blízkosti môžete stáť v plnom raste. Ale nechali menej svetla, reliéf sa stáva zložitejším a strecha sa stáva problematickou.

Zapustené okno sa zvyčajne používa, ak cezňu vystupuje na balkón. V iných prípadoch táto metóda zariadenia nie je najlepšou voľbou: je málo svetla, tie sú veľmi hlboké, čo je oko únavné, geometria sa stáva aj komplikovanejšou, hoci nie v rovnakej miere ako v predchádzajúcej verzii.

Najjednoduchším spôsobom je vytvoriť okno v koncovej časti podkrovia. V tomto prípade nepotrebujete zosilnený rám alebo vystužené sklo. Stačí stačiť len kvalitné sklo. Táto možnosť je najčastejšie viditeľná v prístave v krajine: ide o najlacnejšiu možnosť, ktorú je možné ľahko realizovať ručne.

Na zariadení dvuhskatnoy strechu čítajte tu.

Rafterový systém

V prípade samostatnej výstavby rodinných domov s manzardom sa zvyčajne vyberá zlomená strecha. Umožňuje vám dostať priestor veľkého priestoru, ktorý je väčší ako pod štítom.

Pri rovnakej šírke základne (domu) sa manzardová miestnosť pod rozbitou strechou získava viac ako pod bežným štítom. Rebrový systém sa stáva zložitejším, ale štítová strecha s podkrovím pod šikmou strechou je stále viac populárna

Konštrukcia zlomenej podkrovnej strechy je taká, že presahy môžu byť znížené pomerne nízko, čo dáva domu zaujímavý vzhľad. Ale dlhý previs strechy slúži nielen ozdobnú úlohu. Stále pokrývajú hornú časť steny pred zrážkami a odvádzajú vodu od základov. Hoci pri plánovaní musíte mať v podobe, že so silným vetrom, zvyšujú vietor. Z tohto dôvodu je potrebné používať výkonnejšie dosky a nosníky. Pretože veľkosť presahu strechy je zvolená na základe niekoľkých úvah, z ktorých hlavnými sú poveternostné podmienky.

Uhol sklonu

Závisí to od strešného materiálu, ale predovšetkým z oblasti a poveternostných podmienok. Klasická verzia je znázornená na obrázku: spodné svahy vzhľadom na podkrovnú podlahu sú naklonené o 60 °, horné - o 30 °. Na základe týchto údajov a parametrov vašej budovy môžete vypočítať všetky dĺžky. Len stojí za zváženie, že podľa SNiP, výška stropu v podkroví nesmie byť menšia ako 2 m. Potom je to definitívne podkrovie. Pohodlne sa človek bude cítiť, ak strop je zvýšený na výšku najmenej 2,2-2,3 m. Na základe toho podľa geometrických pravidiel vypočítajte požadované dĺžky.

Klasické uhly naklonenia

V klasickej verzii sa zaťaženie zrážok na bočných plochách nemusí brať do úvahy. Zrážky je možné udržiavať iba na hornej časti, ktorej uhol je menší ako 45 °.

Vo všeobecnosti sa sklon bočných povrchov zvyčajne pohybuje medzi 45 ° a 80 °. Čím strmší je svah, tým viac plachiet to má, je potrebné vziať do úvahy: v oblastiach so silným vetrom je lepšie robiť viac plochých striech. Potom bude vietor zaťažený oveľa lepšie.

Typy strešných systémov poškodených striech

Konštrukcia poškodenej strešnej strechy - jedna z variantov systému priehradových konštrukcií (najbežnejšia)

Na výrobu poškodeného strešného rámu často používajú drevo z borovice, stupeň je minimálne 2. Voľba prierezu dreva a dosiek závisí od veľkosti strechy, zvolenej strechy (jeho hmotnosti), zaťaženia vetrom a snehu v regióne a kroku inštalácie krokve. Všetky tieto parametre sa berú do úvahy pri výpočte. Táto technika je predpísaná v SNiP 2.08.01-89 a TCP 45-5.05-146-2009.

Jednou z možností pre vytvorenie rámčeka s visiacimi krokvami

Vyššie na obrázku vedie výkres rámu s visiacimi krokvami. Môže sa použiť iba vtedy, ak základňa horného trojuholníka nie je väčšia ako 4,5 metra (v tomto prípade je to šírka podkrovnej miestnosti). Ak je to viac, je potrebné urobiť šikmé trámy, ktoré by mali ležať na stredovej opornej stene (podkrovie sa rozdelí na dve časti radom trámov).

Iná verzia hornej časti je zobrazená na fotografii nižšie (obrázok je možné kliknúť). V tomto prípade bočné trámy zosilnené vzpery. Výrazne zvyšujú tuhosť systému.

Existuje druhý spôsob, ako dosiahnuť podobný účinok - na vytvorenie kontrakcií - na obrázku, ktorý sú len načrtnuté sotva viditeľnými čiarami. Dĺžka bočných nosníkov je rozdelená na tri, na týchto miestach sú nastavené kontrakcie. Bude potrebné, ak zastrešenie bude mať značnú váhu.

Možnosť poškodenia strešnej konštrukcie zariadenia - s vzperami, ktoré zvyšujú tuhosť systému

Pre malú budovu v razorov môže byť rám strechy vo všeobecnosti jednoduchý: na vrchu sú dve zavesené nožnice na nohy, nafukovacie, podlahové trámy, stĺpy a postranné trámy (na fotografii nižšie).

Výstavba priehradového systému zlomenej podkroví pre malý dom

Ako vypočítať poškodenú strechu

Zastrešená strecha malého domu (šírka nie viac ako 6-7 metrov) bola postavená toľkokrát, že na základe skúseností môžeme povedať, ktoré materiály by mali byť použité. Mnoho parametrov závisí od iných materiálov. Napríklad montážny krok krokvy viazané s izolačnými parametrami. Aby bol odpad čo najmenší, inštalácia bola jednoduchšia, je potrebné, aby vzdialenosť od jedného regálu k druhému bola o niečo menšia ako šírka izolácie (20-30 mm). Takže ak použijete minerálnu vlnu, jej šírka je 60 cm, potom musia byť regály inštalované tak, aby medzera medzi dvoma priľahlými bola 57-58 cm a nie viac.

Šírka dosky pre nosník je opäť určená na základe izolácie. Pre strednú zónu Ruska je požadovaná hrúbka čadičovej vlny 200 až 250 mm. To nie je všetko. Aby bola izolácia vysušená, je potrebná vetracia medzera 20-30 mm (bez toho by kondenzát postupne vyhladil drevo a minerálnu vlnu nevyužil). Celkove sa ukazuje, že šírka nosníka by mala byť minimálne 230 mm. Hrúbka dosky - najmenej 50 mm. Je to v regiónoch s jemným vetrom a nie veľmi silnými snehmi. Zhrnutie pre všetky krokvy - hrebeň a bok - požadovaná doska 230 * 50 mm.

Ak sa ukáže, že drevo s takýmito vlastnosťami je príliš drahé, bude možné urobiť izoláciu v dvoch smeroch: časť pozdĺž krokví, časť, ktorá naplnila prepravku, naprieč. Je možné položiť minimálne 100 mm čadičovej vaty, preto môžete mať štandardnú dosku s rozmermi 50 x 150 mm a nechať na ventilačnú medzeru 50 mm alebo si objednať neštandardné 130 x 50 mm. Je to vzhľad, ktorý je pre tieto peniaze výhodnejší.

Pre stojany a nosníky je lepšie zachytiť lištu najmenej 80 x 80 mm, lepšie - 100 * 100 mm. Najmä v oblastiach s ťažkými poveternostnými podmienkami - s veľkým snežením alebo silným vetrom.

Objednať presnejší výpočet od odborníkov. Ide o dlhý proces pozostávajúci zo zberu zaťaženia zo strešného materiálu, samotných stavebných prvkov, zaťaženia vetra a snehu. Potom sa podľa určitého vzorca nachádza výber prvkov. Ďalšie informácie o spôsobe výpočtu nájdete v nasledujúcom videu.

Ponúkame izolačné strešné krytiny typu podkrovia.

Montážna strecha urobte sami: postup inštalácie

Zariadenie na strechách manzardov sa nelíši od štandardnej verzie. Ak je dom z dreva alebo guľatiny, môžete použiť hornú korunu ako mauerlat. Spracováva sa iba vopred impregnáciou s vysokými ochrannými vlastnosťami.

Ak je stena vyrobená z penových blokov, je na nej umiestnený spevnený monolitický pás. Na murovanej stene alebo z plášťovej horniny, iných podobných materiálov je zariadenie takého pásu voliteľné. Na stene sú umiestnené dve vrstvy hydroizolácie, a na vrchole - antisepticky ošetrené drevo - 150 * 150 mm alebo log. Je zaistený zabudovanými kolíkmi.

Ako pripojiť výkonovú dosku a nosníky

Pri montáži všetkých prvkov použite dlhé nechty - dlhé najmenej 150 mm. Na najkritickejších miestach je lepšie spojiť tri alebo viac prvkov na skrutky alebo kolíky s obojstrannými závitmi. Je potrebné zosilniť všetky spoje pomocou oceľových dosiek alebo rohov.

Na výstavbu domu z pórobetónu nájdete v tomto článku.

Prvý spôsob

Montážne trámy mansardová strecha robia dvoma spôsobmi. Prvý: zbierajte časti na zemi, potom v hotovej podobe zdvihnite nahor. Tam je prvý, ktorý vystaví extrémne štruktúry, ktoré sa stanú štítmi. Sú umiestnené vertikálne, upevnené. Často je vhodnejšie ich fixovať dlhými tyčami pripevnenými k stene (dočasne). Nasledujúce zostavené štruktúry sú vložené do pripravených zárezov v mauerlat (sú vyrobené s požadovaným rozstupom). Sú nastavené vertikálne, starostlivo fixované. Ak je to potrebné, nainštalujte ďalšie dočasné vzpery, ktoré ich zaisťujú v požadovanej polohe. Bočné nosníky sú nainštalované.

Ako vytvoriť šikmú strechu tak, aby ste získali uzly, pozrite si video nižšie.

Druhá cesta

Druhá metóda - konštrukcia zlomenej strechy sú dôsledne zbierať prvky priamo na mieste. Táto metóda je vhodnejšia, ak je konštrukcia veľká a keď sa zmontuje, môže sa zdvíhať len pomocou špeciálneho zariadenia (žeriav).

Prvé podlahové trámy. Sú pripevnené k stojanu a utiahnuté, umiestňujú dočasné vzpery a držia ich vo vertikálnom smere. Ďalej sú namontované horné a bočné nohy kĺbu a sú nainštalované priečky a závesy.

Počas inštalácie sa dodržiava nasledujúca sekvencia krokov: najprv sa extrémne prvky najskôr nastavia a nastavia v požadovanej polohe a bezpečne sa pripevnia. V prípade potreby použite dočasné vzpery. Medzi nimi sa vyťahuje rybárska línia, lano, struna, ktorá slúži ako vodítko pre inštaláciu všetkých nasledujúcich prvkov. Tento jednoduchý pohyb umožňuje dosiahnuť dokonalú geometriu (nezabudnite skontrolovať uhol sklonu, vertikálnosť alebo horizontálne).

Na hornej strane upevňovacích prvkov upevňovacích lišt, ku ktorým sú potom upevnené bočné trámy a na ktoré je namontované uťahovanie horného trojuholníka. Utiahnutie upevnite pomocou kovových rohov. Keďže trámy sú dlhé, prehýbajú sa. Toto je ďalej odstránené - po inštalácii horných nosníkov - pomocou vertikálnych nosníkov pevnej alebo nastaviteľnej výšky. A dočasne môžu byť podopreté rackami (aby nedošlo k pretiahnutiu celého systému).

Jedna z fáz budovania mansardovej strechy urobte sami

Aby ste uľahčili uchopenie požadovaného uhla pri inštalácii bočných nožičiek, urobte šablóny, ktoré spôsobujú zapíjanie. Ale vzhľadom na to, že geometria samoobslužných budov je zriedka dokonalá, môže byť potrebná úprava. Ak chcete skontrolovať výsledný uhol sklonu z niekoľkých dosiek, zlikvidujte ešte jeden vzor, ​​ktorý sa používa na overenie správnosti inštalácie.

Ak štandardná dĺžka rezivo - 6 metrov - nestačí, alebo objednať požadovanú dĺžku (drahé potešenie) alebo zvýšiť. Pri stavbe sú dve dosky s veľkosťou najmenej 0,6 metra (30 cm na každej strane kĺbu) pripevnené ku kĺbu. Sú pribité na oboch stranách alebo použité s skrutkami.

Spoľahlivý spôsob budovania krokvy. Dĺžka "náplasť" - najmenej 60 cm

Po inštalácii bočných trámov zostáva inštalácia hornej časti. Aj pre nich je vytvorená šablóna, predpraná na zemi a nainštalovaná na vrchu.

Takmer hotový rámček

Horná časť môže byť vytvorená rôznymi spôsobmi. Jeho štruktúra závisí od šírky základne. Ako to urobiť, pozrite sa na fotografiu nižšie.

Ako môžete vytvoriť horný trojuholník na šikmej streche

Vzhľadom na to, že zariadenie rozbitnej strechy na manzarde nezabezpečuje prítomnosť hrebeňa, je v strede pripevnená tyč, ku ktorej sú pripevnené pripevnenia, ktoré zaisťujú trojuholník v požadovanej polohe.

Horná časť je upevnená hákmi, ktoré sú pribalené k stredu v strede

Možno sa domnievať, že strecha manzarda je zostavená vlastnými rukami. Zostáva zostať strešný materiál a urobiť otepľovanie (môžete v tomto poradí súčasne). Tu sú opísané vlastnosti izolačných striech.

Uzly a ich výkresy

Pri inštalácii priehradového systému sa môžu vyskytnúť otázky týkajúce sa montáže uzlov - priesečník a spojenie viacerých konštrukčných prvkov. Na fotografii vidíte výkresy kľúčových spojov.

Ako urobiť prvky spojenia vetracieho systému rozbité strechy

Druhá verzia spojovacej strany krokien a horného trojuholníka. Pre spoľahlivejšie upevňovacie skrutky.

Ako urobiť horný trojuholník a krok noha na podkroví s vlastnými rukami

Spôsoby pripevnenia nožičiek nožičiek na mauerlat alebo, ako v tomto prípade na bočný nosník, sú znázornené na obrázku nižšie. Aby bolo možné ľahšie namontovať ťažký prvok, pripevňuje sa na krokvu dosku (tyč), ktorá obmedzuje jej pohyb: doska stojí na okraji a bráni jej vypadnutiu dole.

Niekoľko možností pripevnenia krokiet k mauerlatovi

Загрузка...