Krajinný dizajn

Usporiadanie miestnej časti súkromného domu - vytvorte si vlastný dizajn

Súkromný dom je dobrý, pretože má vlastné nádvorie. Je dobré odpočívať v nej, môžete si ho usporiadať tak, ako chcete. Ale všetko by sa malo robiť podľa určitých pravidiel - dizajn krajiny na dvore, to je to, čo sa nazýva. Úloha nie je tak jednoduchá, ako sa zdá.

Všeobecné zásady

Aby bol váš dvor krásny, harmonický a pohodlný, odporúčame vám vytvoriť plán pred začatím práce a potom preložiť tento plán do reality. A mimochodom, vo väčšine prípadov pri samotnom rozvoji dizajnu krajiny, výsledok je veľmi odlišný od projektu. Potom sme videli novú továreň, ktorá nebola v pláne, ale v skutočnosti sa mi nepáčilo, čo "super" vyzeralo na obrázku. Napriek tomu, krajinný dizajn nádvoria vášho domu by mal byť vykonaný podľa pravidiel, inak môžete získať nepohodlné nádvorie a nepredstaviteľné pohľad.

Bez plánu môžete sotva vytvoriť nádherné nádvorie.

Príprava plánu webu

Prvá vec, ktorú potrebujete, je plán na mierku. Môžete ho nakresliť na hárku v klietke alebo na grafovom papieri. Urobte určitú stupnicu, napríklad jeden meter - to je jedna alebo dve bunky. V druhej verzii bude možné detailnejšie nakresliť malé detaily, ale plán bude veľký. Na pláne by malo byť uvedené:

 • Orientácia miesta vo vzťahu k hlavným bodom. To je dôležité pri výbere zariadení a plánovacích lôžok.
 • Existujúce a plánované budovy.

  Spočiatku môže tento plán vyzerať takto, potom by mala byť každá zóna podrobná.

 • Obložené komunikácie (inštalatérstvo, kanalizácia, osvetlenie).
 • Brána, brána, vzdialenosť od cesty.
 • Všetky existujúce rastliny, ktoré sa nedotknú.
 • Záhrada a záhrada, ak je plánovaná.
 • Detské ihrisko.

S takýmto počiatočným plánom môžete začať plánovať dvor. Na tomto pláne je potrebné okamžite identifikovať tieňované miesta (slnko sa objaví len niekoľko hodín), polumbra (pol dňa zapálené slnkom) a slnko (tam je takmer žiaden tieň) v zónach. Aby ste to dosiahli, je najlepšie brať farebné ceruzky a tieňové zóny rôznych farieb.

Na pozemku je veľa stromov.
Veľká plocha na parkovanie automobilov, trochu menej - na grilovanie, bazén a letnú dovolenku
Vyzerá to jasnejšie
Veľká alebo malá plocha nie je dôležitá. Každý môže byť útulný
Pestovanie len po obvode lokality, hlavná oblasť je voľná - pod trávnikmi, kvetinovými záhonmi
Veľká pozornosť sa venuje konštrukcii vstupného priestoru: dlažba, okrúhla záhrada a príjazdová cesta.
Niekoľko veľkých miest a menšie
Najťažšie naplánovať trojuholníkovú oblasť

Ak na lokalite existujú nižšie a vyššie zóny, mali by byť tiež zvýraznené. Je tiež potrebné označiť zdroje, pramene, oporné múry alebo odhadnuté miesta ich inštalácie, všetky ostatné charakteristiky krajiny. Všetky tieto informácie je potrebné vziať do úvahy pri navrhovaní návrhu krajiny na dvore.

Určili sme s centrálnym objektom

Skôr ako začnete pracovať na zdokonaľovaní dvora, musíte sa rozhodnúť, na čo by ste sa chceli sústrediť. Ide o veľký objekt: rybníček, fontány, altánok s grilom alebo bez neho a pergolu. Tento objekt je umiestnený na centrálnom mieste a okolo neho sú umiestnené menšie. Navyše, ak si vyberiete rybník, neznamená to, že na záhrade nebude altánok alebo fontánka, len rybníček bude hlavným objektom. Je to hlavný "čip" a všetky ostatné štruktúry ho len porazia.

V tomto prípade je centrálnou zónou detské ihrisko a trávnik.

Rovnaké pravidlo sa zachová, ak chcete vytvoriť hlavnú tému "nádvorie" - rekreačné priestory - altánok alebo pergolu, len plošina s pohovkami, lavičky, hojdacia sieť, atď. Vedľa nich môže byť umiestnený aj rybníček a kašna, malé architektonické objekty. Myšlienka je, že táto zóna je vrcholom vášho dvora a všetky ostatné predmety ho porazia. Pretože v malom priestore sú zvyčajne dve alebo tri konkurenčné myšlienky chaos a nedostatok harmónie.

Nájdite miesto pre všetko.

Keď sme sa rozhodli o množine požadovaných predmetov, vezmeme si lepenku, vyrezáme všetky predmety z neho. Vyrežte na mierku, na ktorej bola mapa nakreslená, tvar, ktorý sa plánuje na stavbu. Môžete farbu, môžete podpísať.

Zhotovíme obrázky a položíme ich na plán. V strede kompozície umiestnime vybraný "hlavný objekt". To neznamená, že jeho miesto je striktne vycentrované - môže to byť na strane sprisahania. Len tento kútik by mal byť videný z okien a / alebo od vchodu. Koniec koncov by ste mali dostať estetické potešenie z vášho dvora.

Je ľahšie sa rozhodnúť na terase

Keď sme našli miesto pre centrálnu zónu, začneme zistiť, kam umiestniť všetky ostatné objekty väčšie. Niektoré môžu byť umiestnené blízko seba, iné - v určitej vzdialenosti. Ak všetko, čo chcete, nie je vhodné pre vás, budete musieť niečo obetovať alebo znížiť. Tu sa každý rozhodne, čo je pre neho dôležitejšie.

Vytvárame cesty a rozvíjame osvetľovací systém

Keď sa všetko, čo chcete vidieť na webe, umiestni do plánu, je čas položiť stopy a premýšľať cez osvetľovací systém. Prečo je potrebné tieto dva rôzne systémy plánovať súčasne? Pretože stopy sú zvyčajne osvetlené, inak v tme chodí pozdĺž nich nie veľmi pohodlne. Pretiahli káble pozdĺž nich, napájali lampy a stále - osvetľovali všetky kľúčové body dvora - na altánok, fontány, potok atď.

Pri plánovaní skladieb existujú dve základné pravidlá. Po prvé, ak potrebujete vizuálne priviesť objekt bližšie, položíme rovnú cestu. Toto pravidlo platí, ak je miesto veľké alebo dlhé a úzke. Ďalšou možnou oblasťou použitia je dvor, zdobený v minimalistickom štýle. Iné formy sú tu jednoducho neprijateľné - iba prísne geometrické formy. Aj keď sú vítané prerušované čiary.

Trate môžu byť vyrobené z rôznych materiálov.

Vo všetkých ostatných prípadoch sa vyhýbajú priamym pohybom. Príliš "dodging" nie je nutné, ale vinuté, plynulo sa otáčajúce sa cesty harmonicky zapadajú do akéhokoľvek iného štýlu dizajnu dvora.

Keď sú na pláne vyznačené, nakreslite svetlá na osvetlenie nádvoria. Pozdĺž ciest - cez meter a pol alebo dve, aby osvetlila altány a plošiny - častejšie. A vodné osvetlenie vyzerá krásne, ak sú "vody" objekty.

Rozloženie miesta improvizovaných prostriedkov

Ako navyše okrem plánu pozemku na grafický papier a kartónové analógy rôznych objektov krajiny môžete vizualizovať svoj dizajnový projekt? Existuje jednoduchý spôsob - pomocou obyčajnej hliny alebo iných improvizovaných prostriedkov. Je lepšie vytvoriť dom a iné budovy z penového plastu a lepenky, altánok palíc. Rozložte skladby z materiálu podobného plánovanému "originálnemu". To pomôže posúdiť vynájdenú textúru a farebný rozsah. Všetko ostatné - lavičky, rybníky, fontány, stromy, kríky, kvety - to všetko robíme z plastelíny. Pre vierohodnosť stromov a kríkov môžu byť vyrobené z vetvičiek, lepenie "lístia" okolo toho odtieňa. A áno, robíme všetko na stupnici (napríklad 1 meter je 1 cm alebo 2 cm). To je presne trojrozmerný obraz 3D, ktorý vám poskytne presné proporcie, pohodlie a všetky ostatné nuansy vytvorené krajinným dizajnom dvora.

Plastový dizajn nádvoria - vynikajúca 3D vizualizácia

Softvér pre návrh krajiny

Ak ste presvedčený používateľ počítača, potom úloha vývoja návrhu pomôže zjednodušiť programy pre krajinný dizajn. Zlou správou je, že sú zaplatené, ale bude ľahké a zaujímavé vytvoriť krajinný dizajn pre nádvorie súkromného domu. Existuje asi dvadsať programov, ale najpopulárnejšie sú:

 • Naša záhrada, K dispozícii je veľká vstavaná knižnica rastlín, plánovač dlažby, ploty, brány atď. K dispozícii na stiahnutie chýbajúcich materiálov alebo textúr rastlín.
 • Googl scatchup, Toto nie je profilový program, ale má časť o územnom plánovaní, ktorá je veľmi dobrá - plná ponaučení o tom, ako pracovať s vytváraním krajiny.
 • punč, Nevýhodou programu - nie je možnosť pridávať vlastné predmety. Môžete použiť iba tie, ktoré sú v softvérovej knižnici. Ďalšou nevýhodou je, že nie je možné exportovať výsledky, to znamená, že nemôžete použiť vytvorený projekt v iných programoch. Ale je to jednoduché a takmer nemá čas na učenie.
 • Sierra LandDesigner 3D, Veľká základňa rastlín, iné objekty. Je možné zadávať svoje vlastné údaje a použiť ich vo svojej práci. Každá možná akcia má náznak, takže je ľahké zistiť, ako idete. Program označuje typ pôdy a štýl, v ktorom chcete vyzdobiť dvor. Program automaticky vyberie vhodné objekty. Po dokončení projektu môžete vytlačiť a získať cenovú ponuku.

Príklady plánovania miestnej oblasti

Nezávislá terénna úprava nádvoria súkromného domu nie je ľahká úloha. Obtiažnosť spočíva v tom, že často to, čo vyzerá dobre na obrázku alebo "v hlave", sa v skutočnosti ukazuje ako "nie veľmi". Preto je jednoduchšie založiť na fotografii skutočných objektov. Prinajmenšom môžete vidieť, čo sa stalo. Táto myšlienka môže byť prijatá "ako celok" alebo čiastočne, prispôsobením ju vašim vlastným túžbám alebo podmienkam.

Ak plánujete na území svojho vlastného bazéna

Príklad 1 - s vodnými útvarmi

Napríklad centrom je rybníček. Chceli by ste mať altánok, fontánu a potoka, skalku, kvetinové záhony, lavičky? V takom prípade by táto možnosť vyzerala dobre:

 • Arbor stojí priamo na brehu rybníka, je obklopený rastlinami. Ak je to žiaduce, bude možné začať horolezecké plantáže, ktoré za niekoľko rokov ju premení do odľahlého rohu.
 • Fontána je dostatočne vzdialená od rybníka. Môžete - na druhom konci dvora.

  Most cez potok

 • Medzi fontánou a rybníkom sa pripravuje "cesta" pre potok. Lepšie je to, ak je to navíjanie, možno aj so slučkami.
 • Na ceste k potoku nájdeme miesto pre lavičky, skalku a kvetinové záhony.

Variant s "skutočným" prútom je ľahko realizovateľný, ak na mieste je aspoň malý rozdiel vo výške. Kašna je umiestnená na najvyššom mieste, rybníka - na najnižšom mieste. Voda v tejto lokalite prechádza gravitáciou, je potrebné iba organizovať jej tok z jazierka do fontány (pomocou čerpadla určitej kapacity a potrubného systému).

Krajinný dvor súkromného domu s bazénom oproti dverám

Ak nie je žiadny rozdiel v výške, existujú dva spôsoby - urobiť to umelo (veľmi veľké množstvo práce a značné náklady na materiál) alebo vytvoriť dva samostatné vodné útvary - fontány a rybníky a vytvoriť "falošný" prúd kameňov. Ďalšou možnosťou nie je vytvoriť prúd vôbec. Rybník a kašna, ktoré nie sú navzájom prepojené, sú tiež veľmi životaschopné a krásne riešenie pre miestnu oblasť.

Príklad 2 - v strede rekreačnej oblasti

Ak je rybníček zvyčajne odvezený od vchodu do domu na určitú vzdialenosť, potom sa zvyšná plocha často nachádza v blízkosti. Ale "rekreačná oblasť" môže byť vnímaná rôznymi spôsobmi. Pre niektorých to sú pohodlné sedacie súpravy, lavičky, hojdačka, na ktorú je pohodlné čítať, pre niekoho - ihrisko s altánkom a stôl umiestnený vedľa grilovania.

Rekreačná oblasť - každý rozumie svojej vlastnej ceste

V závislosti od želania môže byť rekreačná oblasť akéhokoľvek typu blízko pri vchode alebo možno na opačnom konci úseku. A v blízkosti toho istého altánu môže byť rybník alebo fontána. Ale nie altánok pri rybníku, ale rybník pri altánku. To je rozdiel. Cesta z vchodu vedie k altánu a odtiaľ sa dostanete k rybníku.

V blízkosti altánu, krytého alebo otvoreného priestoru na rekreáciu sa nachádzajú záhony, skalky, skalka. Pozdĺž cesty sú kvetinové záhrady, rastliny sú vyššie - kríky a stromy, v tieni ktorých je rozumné dať lavičky. Ale bez ohľadu na to, čo ste na chodníku pripravovali, v budúcnosti by mal byť viditeľný hlavný objekt - altánok alebo detské ihrisko s pohovkami.

Fotografické nápady na krásne kúty súkromných nádvorí

Terénne úpravy na dvore - nie je ľahká úloha ani pre profesionálov, ba dokonca pre amatérov a ešte viac. Príliš veľa nuans to know. Je to oveľa jednoduchšie nájsť dizajn, ktorý sa vám páči, a potom reprodukovať fotografiu na vašom webe.

Ihneď pri vchode je plošina, kde môžete položiť stoličky, stôl, stoličky

Predná záhrada

Predná záhrada sa nazýva malou časťou plochy medzi fasádou domu a plotom. Umiestnenie domu v blízkosti chodníka nie je to, čo všetci chce, rovnako ako presunutie daleko do pozemku. Takže sa ukazuje, že pred domom je úzky (jeden alebo dva metre) pás krajiny, ktorý okrem kvetov a kríkov nikdy nemôže byť očarený.

Bez ohľadu na to, ako úzka je hranica medzi plotom a domom, je žiaduce rozdeliť ho na dve zóny - kvetinovú záhradu a cestu. Cesta nie je nevyhnutne pevná dlažba alebo iná pokrývka. Môže to byť trávnatá tráva s dlaždicami položenými v náhodnom poradí (s medzerami).

Cesta je žiaduca - budete sa musieť opäť starať o rastliny bez obáv o čistotu obuvi.

Ak je podnebie horúce, oblasť je suchá alebo nie je tam žiadna túžba / schopnosť rozvlniť sa s trávnikom, môžete nahradiť trávu mulčovaním alebo malým štrkom. Výborné zloženie sa získava z farebného štrku a niekoľkých krásnych rastlín.

Venujte pozornosť umiestneniu rastlín - závisí to od typu plotu. Ak je plot pevný, musíte vytvoriť plán pristátie tak, aby vyzerali dobre z okien. V tomto prípade sú najvyššie rastliny umiestnené bližšie k plotu, najnižšie pestovatelia - bližšie k domovu. Ak je plot ojedinelý, ozdobný a chcem, aby sa otvoril krásny výhľad z ulice, zmenili sme plán výsadby presne naopak: najvyššie rastliny sú pozdĺž domu, najnižšie sú bližšie k ulici.

Plán na umiestnenie rastlín do prednej záhrady s hluchým plotom
Takto to vyzerá inak.
Ak je tvár prednej záhrady smerom na ulicu
Kvety alebo rastliny približne rovnakej výšky - ak chcete, aby všetko vyzeralo slušne na všetkých stranách
Zaujímavá možnosť - pohodlná, krásna a neobvyklá
Chips ako mulčovanie a ozdobné sutiny ušetrí, zatiaľ čo rastliny sú malé
Môže a dať lavičku
Toto je už celá kompozícia pred domom kameňov a rastlín.
Tradičný dizajn lokality pred plotom

Ak chcete mať krásny výhľad z obidvoch strán, existujú dve možnosti. Prvý - sme rastlín v malej kvetinovej záhrade a sredneroslye odrody kvetov, zelene. Po druhé, rozdeľujeme prednú záhradu na niekoľko zón, vytvárame oddelené záhonové záhony alebo alpské kĺzačky / rockery, ktoré vyzerajú dobre z akéhokoľvek miesta.

Vstupná / vstupná skupina

Vstupnou skupinou je zóna pri verande, vstup je v blízkosti brány. Ako viete, dizajn je iný, hoci existujú spoločné znaky: všetky "dekorácie" by nemali zablokovať kontrolu. Mali by ste jasne vidieť toho, kto vstúpi alebo sa dostane na vaše územie. Preto sa používajú hlavne stredné a malé rastliny.

Tradičný spôsob, ako navrhnúť zónu v blízkosti verandy alebo brány, sú záhony alebo záhony. Môžu to byť štandardné druhy - len rastliny rôznych druhov, ktoré vytvárajú neustále kvitnúce alebo zelené koberce.

Trpasličí stromy - neobvyklé a krásne
Registrácia vstupu do súkromného domu
Vyššie rastliny sa vysádzajú bližšie k plotu.

Môžete tiež sledovať najnovšie trendy v krajinnom dizajne - väčšina z oblasti, aby sa dekoratívne štrk alebo mulčovanie, vzájomne od seba, aby rastliny. Okrem modernej formy je táto možnosť dobrá, pretože je potrebná menšia starostlivosť o rastliny menej a na nákup bude menej peňazí. Skutočne vám pomôže dostať sa "malou krvou", ak ste práve začali stelesňovať krajinný dizajn nádvoria súkromného domu, ktorý ste vytvorili. Príliš veľa rastlín naraz na nákup a pestovanie - je potrebných veľa peňazí a času. A tak môžete postupne pridávať rastliny, súčasne pozdĺž cesty, prispôsobením plánu.

Dekorácia stopy

Po naplánovaní skladieb musíte stále vybrať materiál, z ktorého budú vyrobené. Štandardným prístupom sú dlažobné dosky, ale vyžaduje veľa peňazí, aj keď je povlak spoľahlivý a pohodlný. Ak sú finančné prostriedky obmedzené, môžete dočasne vytvoriť cesty a cesty z lacných materiálov. Niektoré z nich vyžadujú trochu peňazí, ale vyzerajú skvele a sú dobré v prevádzke.

Na okraji stôp môžete položiť malý ker, aby ste dosiahli nízke rastúce zelené živé ploty. Ak budete čakať, až ker vám raz rastie, rastliny s nízkym rastom odrôd kvetov. Majú rozdielne výšky, farby a načasovanie kvitnutia.

Cesta tehál. Vyzerá krásne, ale rýchlo sa začne zrútiť. Hoci ako dočasná možnosť je veľmi dobrá

Druhá často zabudovaná verzia dizajnového priestoru pozdĺž tratí - záhonov. A znova môžu byť vyrobené "moderným spôsobom" - na pozadí zásypu sutinami alebo mulčovaním. Hovorí sa to nemôže nazývať, aj keď sa tu ide.

Zadný dvor

Všetky teoretické výpočty o krajinnom dizajne nádvoria boli v skutočnosti ako usporiadať dvorku. Práve táto časť kláštora je uzavretá z očarujúcich očí a práve tu chce byť krásny, útulný a pohodlný. Nebudeme hovoriť o plánovaní znova, ale povieme vám, ako a ako najlepšie túto oblasť.

Ak plánujete raj na záhrade - nemáte žiadne problémy. Растения, газоны, дорожки, все будет расписано, как и что делать понятно. А вот если вы хотите сделать здесь зону отдыха, чтобы можно было и стол на лето поставить, шезлонги - на солнце полежать, может - бассейн установить? Каким тогда должно быть покрытие заднего двора? Варианты есть:

 • Газон. Это отличный вариант, если уровень грунтовых вод низкий, почвы хорошо отводят воду или по участку сделана хорошая дренажная система. Если нет, будут лужи, грязь, проблемы с травой.
  Дорожки не обязательно должны быть сплошными
  Для кого-то уют - высокая трава
  Площадка для мангала в дальнем конце двора - разумно
  Красиво оформленный задний двор частного двора
  На заднем дворе частного дома можно устроить водопад, а еще - мангал из кирпича
  Максимально естественный ландшафт - возможно и такое
  Для тех кто любит порядок
 • Уложить тротуарную плитку или вымостить все плитняком - хороший вариант даже для глинистых почв с высоким уровнем грунтовых вод, легко ухаживать. Но слишком он «городской», жесткий и неумолимый.
 • Скомбинировать газон с плиткой. Очень правильный подход. И удобно, и красиво, и грязи не так много, и есть где походить босиком.

Как видите, варианта три, но способов их реализации - тысячи, или даже больше. Разные стили оформления, различные растения, комбинации материалов, мебель, украшения, пруды/фонтаны/скамейки/качели. Всего не перечесть. Все это позволяет создать именно ваш двор. Индивидуальный и отличный от других.

Просто фото

Секреты планировки внутреннего дворика

Дизайн двора частного дома в восточном стиле

Очень приятный получился двор

На участке с перепадом высот можно устроить такие ступеньки

Отгородить зону отдыха - идеальное решение для многих

Участок с уклоном предполагает наличие подпорных стенок

Красивое оформление требует тщательной проработки

Правила подбора растений: самые высокие у стены или забора, подальше - пониже

Планировка двора с бассейном

Двор частного дома с фонтаном и ручейком - стильно и красиво

В уютных уголках расставить скамейки

Красивые дорожки - не всегда сложно и дорого

Настил для отдыха может быть из досок или планкена - полимера, похожего на древесину

Этот дизайн двора дома сделан в программе: 3D вариант

Подпорные стенки - сложно и дорого, но необычно и красиво

Ручей оформлен в стиле близком к естественной природе

Загрузка...