Interiér

Čo je to hrubá oprava (dokončenie) v novej budove

Premýšľate nad nákupom domu na primárnom trhu, stojíte pred skutočnosťou, že predávajú byty s opravami rôznych stupňov pripravenosti. Najbežnejší - drsný povrch apartmán. Čo to znamená, aký druh práce obsahuje tento koncept a čo dostanete ako výsledok - prečítajte si článok.

Rôzne typy rekonštrukcií bytov

Apartmány v nových budovách je možné zakúpiť s rôznym stupňom dokončenia:

 • Pod povrchom alebo bez opravy.
 • Pod posledným trimom.
 • S dokončovacou bielou povrchovou úpravou.
 • Plne dokončené od vývojára.

Všetko sa začína

Toto sú definície, ktoré sa zobrazujú v reklamách ponúkajúcich obytné priestory v nových budovách alebo v zmluvách o výstavbe. Súčasne sa cena za meter štvorcový výrazne líši v závislosti od úrovne dokončenia. Ak chcete pochopiť, aký je rozdiel, chápeme, aké odlišné typy opráv sa líšia od vývojára.

Pod povrchom

Toto je voľba bez akejkoľvek práce. Dostanete len krabicu. Samotné steny sú vonkajšie a tie, ktoré obmedzujú váš byt, nestojí za nič iné. K dispozícii môžu byť ešte múry, oplotená kúpeľňa a kuchyňa. Zvyšok priestoru bez oddielov. Ak sú steny vyrobené z betónu, holý betón je. Hranaté dosky nad hlavou, nerovná betónová doska pod nohami. Tu je to, čo dostanete. Jediná vec - Windows môže byť inštalovaný a nie vždy. Závisí to od projektu, takže tento moment by mal byť objasnený s developerom.

Byt bez povrchovej úpravy vyzerá takto

Ani žiadna komunikácia. K dispozícii sú body pripojenia: odpadová voda, prívod vody, elektrický vstup do bytu a častejšie bez štítu. Stačí spustiť fázu stroja. Inštalatérstvo / kanalizácia v byte. Toto všetko musíte urobiť sami. Výnimkou je vykurovací systém. V mnohých nových budovách staviteľ pripravuje rozloženie, aj keď môžu existovať výnimky. To znamená, že byt bez povrchovej úpravy - bez akejkoľvek opravy.

Na dokončenie

Odlišujú sa od predchádzajúcej verzie v tom, že zvyčajne už existujú niektoré oddiely (typické rozmiestnenie alebo poloha oddielov je s vami dohodnutá v štádiu podpisu zmluvy), steny a stropy sú omietnuté, poter je zaplavený na podlahe. Elektrinu možno zriediť (špecifikovať), ale iné inžinierske systémy sú stále označené iba vstupnými bodmi.

Tu je to, čo môžete vidieť.

Dúfame, že omítnuté povrchy nebudú rovnomerné. Kvalita práce je zvyčajne pod priemerom. Budete musieť vyrovnať steny a strop. Potrebujete (možno) menšiu vrstvu materiálu. A tak očakávate úplný zoznam prác, ktorý zahŕňa hrubú úpravu bytu a potom dokončenie.

Pred dokončením

Tento byt, ktorý je pripravený na dokončovacie práce. Rozvedený elektrikárom, steny sú vyrovnané, rovný poter sa naleje na podlahu, strop je omietnutý. Musíte len položiť dokončené materiály a podklad pod nimi (v prípade potreby). Bez povrchovej úpravy je k dispozícii kúpeľňa, kúpeľňa, WC. V týchto miestnostiach bude vaša práca rovnaká.

Malo by byť zrejmé, že "vyrovnané steny" musia spĺňať SNiP (stavebné predpisy a predpisy) a umožňujú odchýlky v nasledujúcom poradí:

 • na stenách do 15 mm na meter štvorcový,
 • až 10 mm na podlahu a strop.

Pri bližšej kontrole nie je všetko taký ružový

Takže aj keď stavitelia a odolali pravidlám (to sa stáva ďaleko od vždy), nie je možné na takýchto "hladkých" povrchoch položiť všetky dokončovacie materiály. Môžeme povedať jednu vec v prospech tohto druhu opravy novej budovy: dom bude sedieť ďalších 3-5 rokov, takže vzhľad trhlín je úplne logické rozhodnutie. Z tohto dôvodu by ste nemali používať drahé dokončovacie materiály naraz a relatívne ploché povrchy sa budú používať ako dočasná možnosť.

Kompletne zrekonštruovaný developerom

Bol vykonaný celý rad prác vrátane inštalácie dokončovacích materiálov, interiérových a exteriérových dverí a inštalácií inštalácií. Všetko, čo potrebujete, je vybaviť byt nábytkom a môžete žiť.

Zostáva len, aby sa nábytok dal

Táto možnosť je lákavá - nie je potrebné trpieť pri hľadaní staviteľov, dokončovačov. A to je. Ale kvalita opravy od developera len zriedka uspokojuje niekoho. Často sa celá dekorácia odstráni a znova vykoná. A často je potrebné zataviť steny (na maľovanie je to 100%), vyplniť vyrovnávaciu poter.

Čo zahŕňa hrubú úpravu bytu

Čo presne je zahrnuté v koncepcii "drsnej opravy", každá spoločnosť a tím určuje pre seba nezávisle. Z uvedených možností sú pre túto koncepciu vhodné dve etapy: fáza dokončenia a fáza pred dokončením. Ako vidíte, pripravenosť priestorov je úplne iná. A ako to prísť na to? Požadovať zoznam prác, ktoré sa majú vykonať.

Návrh opravy v novej budove - neexistuje presná definícia zoznamu prác

Niektorí si pripravili zoznam možných diel s cenou za meter štvorcový. V takomto prípade je všetko jednoduché: sami určite, akú prácu a akú sumu budete robiť - to je najoptimálnejšia možnosť. Ak nie je zoznam diel, požiadajte ho o hlasovanie alebo požiadať o zoznam prác, ktoré sa majú naplánovať.

Civilizovaná oprava zahŕňa povinné uzavretie zmluvy o opravách a dokončovacích prácach. To minimalizuje vaše riziká v prípade nespravodlivých konaní dodávateľa.

Upozorňujeme, že pri podpise zmluvy je potrebné uviesť všetky práce. A čím presnejšia je definícia (s toleranciami), tým menej budete mať počas prijatia problémy.

Odhad vzoriek pre návrh kuchyne

Hlavné typy práce

Ako už bolo spomenuté, každá stavebná firma chápe drsné prevedenie bytu vlastným spôsobom, ale zvyčajne ponúka tento zoznam prác:

 • Výstavba priečok podľa hotového plánu.
 • Naplnenie spojky podlahy na majákoch s predbežnou hydroizoláciou "mokrých" miestností. Tu musíte byť opatrní. Poter môže byť vystužený a nie. Je tiež potrebné špecifikovať povolené výškové rozdiely.
 • Elektrické zapojenie:
  • montáž plochých panelov;
  • kladenie káblov napájania a nízkonapäťových (telefónnych, internetových, káblových televíznych) káblov v káblových kanáloch;
  • inštalácia podrozetnikov (bez montážnych zásuviek, spínačov).

   Tu je to, čo môžete vidieť ako výsledok.

 • Steny omietky na majákoch.
 • Omietanie stropu (nie všetky tieto položky sú zahrnuté v základnom zozname, ako často stretch alebo zavesené stropy).
 • Distribúcia potrubia dodávky studenej a teplej vody, kanalizácia.

Tento zoznam prác na drsnom prevedení bytu je základný pre väčšinu organizácií, ktoré ponúkajú opravy bez povrchovej úpravy.

Komentáre k elektrikárom

Niekoľko pripomienok týkajúcich sa elektroinštalácie. Pred vykonaním prác by mal byť vypracovaný plán, na ktorom je označený počet zásuviek a bodov pripojenia osvetľovacích zariadení v každej miestnosti, výpočet prierezu vodiča, hodnotenie strojov, RCD (prečítajte si tu) pre každú z vetiev. Musíte objasniť, kto bude robiť prácu.

Elektrina - najdôležitejšia časť

Ak vyvinete plán zapojenia, budete sa najskôr oboznámiť s projektom. A bolo by užitočné ukázať špecialistu alebo sa pokúsiť preniknúť do všetkých detailov sami. Ak je všetko v projekte normálne, budete musieť ovládať všetko až po značku kábla a jeho špecifické parametre. Konkrétne bude potrebné merať skutočný priemer medených drôtov a vypočítať jeho prierez, porovnať ho s konštrukčným priemerom. Často existujú veľké nezrovnalosti (výrobcovia sú odhodlaní, ale musia ich sledovať). Elektrikář je ťažké zmeniť, pretože drôty sú skryté pod omietku a ich výmena je veľmi problematická, aj keď sú položené v vlnitých rúrach. To je dôvod, prečo je to jedna z najdôležitejších fáz, ktorú hrubý povrch apartmánu poskytuje a musí byť veľmi zodpovedne kontrolovaný.

O omietke stien a vyrovnaní podlahy

Pred vypracovaním zmluvy o hrubé dokončenie bytu, určiť, ako hladké steny, podlaha bude. Je žiaduce dosiahnuť konkrétne čísla, ktoré by mali byť stanovené v zmluve. Pochopiteľne, nikto vás nebude robiť "pod vajcom", ale dosiahnuť to, že kvapky nie sú viac ako 5 mm na meter štvorcový naozaj.

Čo presne a do akej miery budete omietnuté - to je to, čo potrebujete zistiť

Určte aj to, či je ošetrenie svahov zahrnuté do omietky stien. Často je táto časť práce uvedená v zozname dodatočných prác, takže bude musieť platiť dodatočne.

Ďalšie práce

Vo väčšine prípadov, ak to považujete za potrebné, môžete do hlavného zoznamu prác pridať nasledujúce typy práce:

 • všetky druhy demontáže starých dokončovacích materiálov (od farieb a tapiet po omietku);
 • podkladné steny (antiseptický alebo betónový kontakt);
 • inštalácia mriežky pod omítku;
 • dizajn oblúkov;

  Extra práca - pre lepšie výsledky

 • zateplenie a zvuková izolácia v izbách a na balkóne;
 • výmena alebo prenos vykurovacích radiátorov;
 • zváračské práce na stúpačoch studenej a horúcej vody;
 • montáž ventilačných systémov.

Možno vám budú ponúknuté iné druhy práce. Všetko závisí od konkrétnej spoločnosti. Možno majú odborníkov, ktorí budú ponúkať svoje druhy práce.

Kto lepšie zveriť opravy

Ak sa drsné prevedenie bytu nevykoná osobne, musíte si vybrať z dvoch možností:

 • zaplatiť za byt bez opravy a najať brigádu alebo opraviť kanceláriu pre hrubú opravu;
 • rezervovať byt ihneď s hrubým povrchom.

Pre všetky údaje je vhodnejšia prvá možnosť. Nájdenie kancelárie, ktorá robí dobrú opravu v nových budovách, nie je jednoduché, ale je to možné. Zákazník, ktorý prenajíma apartmány s uspokojivými hrubými opravami, je takmer rozprávkou. Všetko je vysvetliteľné.

Odborníci nie sú ľahko nájsť

Opravárske kancelárie zamestnávajú špecifických špecialistov pre určité typy práce. Robia to len preto, že sú to ich chlieb, ich povesť, preto sebareálne organizácie sledujú kvalitu práce. Pre vývojárov je hlavnou vecou samotný proces výstavby a dôraz je kladený na budovanie krabice a nie na dokončenie. Dokončovacie práce sú vedľajším príjmom, ktorý zďaleka nie je tak atraktívny (v peňažnom vyjadrení) a málo ľudí vážne znepokojuje ich kvalitu. V každom prípade je to práve situácia v našej krajine.

Možno, niekde sú vývojári, ktorí majú vysoko kvalifikovaných dokončovacích špecialistov. Ale kvôli tomu musia neustále v práci mať nové predmety, takže títo špecialisti sú neustále zaneprázdnení, inak to nie je ziskové. Ak máte dostatok šťastia, aby ste našli takého zákazníka, ktorý ste videli (nielen na fotografii) a cítili pár dokončených apartmánov, drsné dokončenie bytu im môže byť zverené bez otázok. Inak - pozrite sa na spoločnosť, ktorá sa zaoberá dekoráciou.

Čo treba hľadať pri prijímaní prác

Drsné prevedenie bytu v novej budove skončilo, potrebujete prácu. Ale musíte vedieť, čo hľadať, ako a čo skontrolovať. Pomôže vám zmluva, ktorú ste podpísali s vývojárom alebo opravovňou. Musí existovať zoznam prác, ktoré treba vykonať. Budete musieť skontrolovať:

 • Ako hladké sú steny. Aby ste to dosiahli, budete potrebovať dobrú konštrukčnú úroveň a dlhú čiaru alebo pravidlo (viac ako jeden meter presne a lepšie ako 1,5-2 metrov). Kontrola úrovne vertikálnych stien, pravítka alebo pravidiel, pripevnenie na stenu a vedenie v rôznych smeroch na posúdenie stupnice výkyvov a priehlbín.
 • Tiež skontrolovali podlahu. Okrem toho musíte ovládať vodorovnú pozíciu.

  Musíte plaziť s rôznymi nástrojmi.

 • Skontrolujte rohy - vonkajšie a vnútorné. Mali by byť 90 ° (je žiaduce mať veľký trojuholník, ale môžete tiež skontrolovať pomocou niektorých dostupných nástrojov).
 • Skontrolujte elektrikárov. Budete potrebovať inštančný skrutkovač. Ak je v ňom napätie (fáza), rozsvieti sa indikátor. Ak nie je žiadne napätie, indikátor je vypnutý. Tu je to, čo musíte skontrolovať:
  • Skontrolujte, či ochranný obvod porušuje fázu, nie nulu. Ak vypnete istič, nesmie byť v zásuvkách tejto skupiny žiadna fáza (dotknete sa indikátorovej sondy striedavo s drôtmi, ktoré sa nachádzajú pod zásuvkou).
  • Zaskrutkujte žiarovky v kazetách, skontrolujte funkciu prepínačov. Aj tu by sa fáza mala otvoriť (ak otočíte tlačidlá prepínača do polohy "vypnuté", na vodičoch, ktoré smerujú k žiarovke, nesmie byť žiadne napätie).
  • Vrátane stolovej lampy v každej zásuvke (ak je nainštalovaná), uistite sa, že fungujú.
  • Umožňuje umelo vytvoriť skrat pomocou kontroly funkčnosti stroja. Ale len vtedy, ak viete, ako a čo robiť.
 • Ak by ste mali rozdeliť dodávku vody, skontrolujte výkon všetkých kohútikov.

  Potrebujete sa pozrieť a skontrolovať všetky

Ak existujú pripomienky, musíte si ich vytvoriť, aby ste zástupcu spoločnosti podpísali. Teoreticky by mali byť vaše pripomienky odstránené.

Загрузка...