Napájanie vodou

Ako vytvoriť vodovodné potrubie v krajine: vyberte si potrubia, schému, spôsob inštalácie

Požiadavky na dacha pre zásobovanie vodou nie sú nižšie ako v mestských bytoch, ale vyššie: je potrebné zabezpečiť zásobovanie nielen kohútikov a domácich spotrebičov, ale aj na zavlažovanie. Preto musí byť výkon čerpadla vysoký a priehlbinka musí byť dobrá a stabilná. Ďalší problém musí byť vyriešený: elektrická energia je často prerušená vo vidieckych oblastiach, preto je žiaduce mať zásobu vody alebo záložnú metódu na jej "extrakciu". Pre majiteľov vrtov je všetko jednoduché: pre naliehavé potreby môžete získať kbelík, ale z toho, že to jednoducho nedostanete. Musíme vymyslieť zálohové schémy.

Organizácia zásobovania vodou v krajine

Prívod vody do dacha je možné zorganizovať iba pomocou čerpadla, ale môže byť dodávaný dvoma spôsobmi: z akumulačnej nádrže alebo z akumulátora.

Pri použití schémy so zásobníkom máte zásobu vody rovnajúcu sa objemu nádrže, ale tlak v systéme je nízky. Vytvára sa výškovým rozdielom: nádrž je inštalovaná vo výške - v podkroví dacha alebo na streche prístavby. Hlavnou podmienkou je, že jeho dno by malo byť nad akýmkoľvek bodom čerpania vody. Potom bude voda v kohútiach.

Druhá metóda - s hydroakumulátorom, je vhodnejšia, pretože v systéme vzniká a automaticky udržiava tlak. Ak je akumulátor doplnený čerpadlom a automatickým zariadením (tlakový spínač), celá zostava sa nazýva čerpacia stanica. Trik tu je uzavretý v hydroakumulátore. Ide o valcovú nádrž, rozdelenú na dve časti pomocou pružnej membrány. Jedna časť je čerpaná s miernym tlakom plynu, druhá je čerpaná voda. Po príchode voda stláča plyn stále viac a viac, čo vytvára tlak v systéme (asi 2 atm).

Organizácia vodovodného systému v dachi z studne s hydroakumulátorom

Po otvorení kohútika (zapnuté domáce spotrebiče alebo napájanie) voda prúdi z akumulátora. Postupne znižuje tlak. Jeho hodnota je riadená špeciálnymi relé. Akonáhle je dosiahnutá nižšia prahová hodnota, čerpadlo sa zapne a obnoví jeho zadanú hodnotu. Najvyšší prah je monitorovaný druhým snímačom, ktorým čerpadlo vypne.

Takýto systém zásobovania vodou sa môže realizovať v zime aj v letnej verzii. Rozdiel je v mieste inštalácie zariadenia a ako hlboko potopiť potrubia.

Aké potrubia si vybrať pre inštalatérske práce v krajine

Len pred desiatimi rokmi neboli žiadne otázky: neexistovala alternatíva k oceľovým potrubím. V súčasnosti sa na dodávku vody v dachách nepoužíva takmer žiadny kov: je to drahé, na inštaláciu je potrebné zváranie a moderné rúry rýchlo kôrajú. Existuje oveľa praktickejšia alternatíva - plastové rúrky. Jedná sa o systém dodávky vody v dachách - najlepšie riešenie: nemajú presne rez, niektorí sa ani nebojí mrazu. Ale plast je iný, rovnako ako jeho výrobky.

HDPE potrubia

Najčastejšie pre inštalatérske práce v krajine pomocou potrubia PND - nízkotlakový polyetylén. Sú atraktívne, pretože je možné ich zostaviť bez ďalších prístrojov. Príslušenstvo pre montáž systému PND na vodu je závitové a jednoducho sa krúti rukou.

HDPE potrubia pre vodné potrubia sú k dispozícii vo zvitkoch alebo segmentoch (v závislosti od priemeru)

Čo je to tak dobré polyetylénové HDPE potrubia, že takmer premiestnili kov? Okrem pohodlnej inštalácie existuje niekoľko výhod:

 • Ak sa dodržiavajú pravidlá prevádzky, životnosť je 50 rokov. Doteraz tento údaj nebol overený, ale je to pôsobivé.
 • Nie hnijú, nemajú hrdzu, sú odolné voči chemickým podmienkam.
 • Môže pracovať pri teplotách nižších ako -60 ° C.
 • Keď sa v nich zmrzne voda, neroztrhne - oni sa rozťahujú, potom po rozmrazení vziať na svoje pôvodné rozmery.
 • Ich vnútorný povrch je dokonale hladký. Pre inštalatérske práce je to dôležité z dvoch dôvodov: menej straty tlaku počas prepravy a usadzovanie sa nehromadí na stenách, sú jednoducho odfúknuté.
 • S ich pomocou je vytvorenie vodovodného systému v krajine vlastnými rukami veľmi jednoduché, ako aj neskoršie zmeny.
 • Na zariadenie letného a zimného vodovodného potrubia je možné použiť potrubie PND.
 • Pohodlné spôsoby montáže: zváracie alebo lisovacie armatúry (závitové).

Existujú nevýhody, ale sú málo:

 • prenos tepla je slabý (s výnimkou potrubia zosieťovaného polyetylénu), pretože sa používajú iba na prepravu studených médií;
 • v porovnaní s kovom, majú nižšiu pevnosť - na nich nemôžete chodiť.

HDPE rúry môžu byť privarené špeciálnym zariadením a môžu byť spojené pomocou kompresných tvaroviek. Pre kusy potrubia vodovodu dacha sú odpaličky, adaptéry pripojené pomocou závitových spojov. Aj keď sa zdá, že takéto spojenie nie je spoľahlivé, môže vydržať oveľa viac ako 2 - 4 atm, ktoré môžete maximálne vytvoriť. Pozrite si video o výsledkoch testovania pripojení na závitových armatúrach. Súčasne odstráňte ich návrh a inštaláciu.

Pre prívod vody sú vhodné rúrky PND, na ktorých sú aplikované modré čiary. Sú určené pre studenú vodu. Ak sú čiary žlté - nemôžu byť použité na napájanie vody - sú určené na plyn. V ich zložení existujú špeciálne prísady, ktoré spôsobujú, že voda je nevhodná.

Existuje niekoľko stupňov pracovného tlaku:

 • L - ľahké, vydrží až 2,5 atm;
 • SL - stredné svetlo - až 4 atm;
 • C - stredná - až 8 atm;
 • T - ťažké od 10 rokov.

Na inštaláciu vonkajšieho (vonkajšieho) zdroja vody v krajine používajte potrubia PND triedy C a SL s priemermi 32 mm, 40 mm a 50 mm. Pri výbere sa musíte rozhodnúť aj o hustote.

Existujú tri ďalšie značky polyetylénu: PE 63, 80, 100. Tieto čísla znamenajú hustotu. Čím je materiál hutnejší, tým silnejší je výrobok, ale vyššia cena. Napríklad jeden bežný meter 32 mm PE 80 potrubia stojí od 4 USD (a viac v závislosti od hrúbky steny). Rovnaký priemer, ale od PE 100 už od 7 dolárov za lineárny meter.

Potrebujete vysokú hustotu pri inštalácii prívodu vody v pohári? Pravdepodobne áno. Vzhľadom na vyššiu hustotu sú steny potrubia tenšie, čo znižuje ich hmotnosť. Ak sa voda v krajine dostala zo studne alebo zo studne, môže byť dôležitým faktorom váha - pri montáži potrubia bude menej problémov.

PVC rúrky

Pre inštalatérske práce v krajine s použitím inej PVC trubice - polyvinylchloridu. Sú lacnejšie ako HDPE, sú spojené studeným zváraním - lepidlom. Švy sa stávajú spoľahlivými - vytvára tlak až 12-16 atm, životnosť je rovnaká: 50 rokov.

PVC rúrky majú nízku cenu, ale nedajú sa poškriabať

Charakteristiky o niečo horšie ako nízkotlakový polyetylén:

 • Teplotný rozsah použitia je od -15 ° C do + 45 ° C.
 • Zmrazenie sa nepáči - znížená elasticita, materiál sa stáva krehkým.
 • Priemerná citlivosť na UV žiarenie.

Zvyšné výhody plastových rúrok sú úplne spojené s PVC:

 • Jednoduchá inštalácia, možnosť ohýbania.
 • Hladkosť vnútorného povrchu.
 • Odolnosť voči oxidácii (nehrdzuje) a chemické prostredie.
 • Nízky požiar

Nevýhody plastového vodovodného potrubia z PVC sú tieto:

 • Horná hranica teplôt je + 45 ° C, je možné krátkodobo až + 65 ° C.
 • Je ťažké zneškodniť, pretože počas rozkladu vyžaruje prchavé chloridy škodlivé pre zdravie a životné prostredie.
 • Pri poškrabaní na povrchu potrubia sa jeho pevnosť výrazne znižuje. Vzhľadom k tomu, PVC rúrky pre otvorené pokládku vody v krajine na použitie je nežiaduce. Pri podzemných inštaláciách sa vyžaduje ochranný plášť alebo kladenie do kanalizácie.

Pretože škrabance a praskliny značne znižujú spoľahlivosť, závitové pripojenia nie sú možné. Keď sa sklopí kovové rúrky alebo vstupy zariadení, je to veľký problém. A ak distribúcia potrubí okolo miesta nie je náročná úloha, potom je viazanie zariadenia vážnou úlohou. Táto nevýhoda obmedzuje použitie tohto materiálu pre vonkajšie inštalácie, pretože PVC sa častejšie používa na vnútorné rozvody, kde je riziko vzniku škrabancov minimálne. Používajú sa aj na kladenie kanalizácie.

Ako pripojiť PVC potrubia, pozrite si video. Spojenie je naozaj spoľahlivé. Tento záver je založený na osobnej skúsenosti: hrebeň studenej vody bol zhromaždený v byte. Stávala asi 10 rokov bez akýchkoľvek problémov, kým nemusela zopakovať všetky elektroinštalácie v dôsledku prestavby.

Polypropylén (PPR)

Ďalší materiál, ktorý možno použiť pri distribúcii potrubí v krajine s vlastnými rukami - polypropylénové rúry. Patria tiež do kategórie plastov. K dispozícii sú pre studené (s modrými pruhmi) a prívod teplej vody, ako aj pre vykurovanie (s červenými pruhmi). Sú spájané pomocou spájkovania a spájania - existujú špeciálne spájkovačky, pomocou ktorých sa plast na dvoch miestach zohrejú, potom sú spojené. Po pár minútach sa spojenie stáva monolitickou. Spájkovač si ani nemusí kupovať (stojí asi 2 až 5 tisíc rubľov) - prenajíma sa v tých istých obchodoch, ktoré predávajú potrubia a armatúry pre polypropylénové klampiarstvo.

Nedostatok polypropylénových rúr je v podstate jedným drahým príslušenstvom. Napríklad bežný metr potrubia pre studenú vodu s priemerom 32 mm (hrúbka steny 3 mm) stojí asi 2 doláre, spojka na spojenie dvoch segmentov s rovnakým priemerom je 1,2 dolára. Vzhľadom k tomu, že trubica SPR nie je ohnutá, všetko sa zostavuje pomocou spojok, uhlov atď. V dôsledku toho nebude dodávka vody veľmi lacná, ale spoľahlivá. Koniec koncov, z tohto materiálu sa odoberajú nielen domáce vodné potrubia, ale aj priemyselné trasy.

Polypropylénové potrubia pre letnú vodu sú dobrým a spoľahlivým riešením

Informácie o kapací zavlažovacích systémoch ao tom, ako ich vyrobiť sami, nájdete v tomto článku.

Ako zbierať inštalatérske práce

Zbieranie inštalatérske práce v krajine s vlastnými rukami, musíte sa rozhodnúť, v ktorých častiach webu budete potrebovať vedenie. Skutočnosť, že voda by mala byť dodaná do domu je samozrejmá. Okrem rozdeľovania vodovodného systému okolo domu je potrebné udržať potrubia na kľúčových bodoch miesta na zavlažovanie a na nich dať kohúty. Ak je to potrebné, pripojte hadicu k nim a posuňte ju z miesta na miesto, alebo inštalujte postrekovač, vodou na okolité postele.

Ako vediete vodu do domu, prečítajte si tu a ako by sa mal rozvod vody v letnej chate s vlastnými rukami, poďme ďalej hovoriť. Najvhodnejší spôsob, ako nakresliť plán na mieru. Ak už máte lôžka, môžete ľahko určiť, kam doručiť vodu. Je lepšie urobiť niekoľko vodných bodov: dlhé hadice sú nepríjemné a ťažko prenosné, a majú schopnosť pripojiť niekoľko súčasne, môžete sa vyrovnať s vodou rýchlejšie.

Žeriav v systéme by mal stáť na výstupe z domu a pred prvým rozvetvením

Pri zostavovaní schémy nezabudnite na to, že je potrebné inštalovať žeriavy na diaľnicu: odstrániť po odstránení v dome a potom na mieste pred prvou vetvou. Inštalácia žeriavov a ďalej na trati je žiaduca: v prípade problémov bude možné odpojiť núdzový oddiel.

Dokonca aj vtedy, keď bude vybavený letný prívod vody, budete musieť vypustiť vodu z potrubia tak, aby sa pri mrazení neroztrhla. Na to potrebujete vypúšťací kohút v najnižšom bode. Potom bude možné zatvoriť kohútik v dome a vyčerpať všetku vodu, čím zabezpečíte, že vodovod bude poškodený v zime. Nie je to potrebné, ak sú prímestské vodné potrubia namontované z polyetylénových rúr (HDPE).

Po nakreslení schémy zvážte počet potrubí, nakreslite a zvážte, aké sú potrebné príslušenstvo - odpaličky, uhly, kohútiky, spojky, adaptéry atď.

Aby ste správne vypočítali materiál a urobili správne rozloženie vodovodného systému v dedinskom dome svojimi vlastnými rukami, najskôr nakreslite plán, v ktorom môžete vypočítať zábery a počet kovaní

Potom musíte rozhodnúť o spôsobe použitia. K dispozícii sú dve možnosti: letná a zimná voda. Odlišujú sa v hĺbke, do ktorej sú potrubia pochované. Ak máte celoročnú dachu, budete musieť inštalovať izolovanú vodu do samotnej dachy alebo ju zakryť pod hĺbku mrazu. Pri distribúcii zavlažovacích potrubí v krajine je rozumnejšie používať letnú verziu vodovodného systému. Potrebujete zimu len vtedy, ak máte skleník. Potom musí byť časť dodávky vody do skleníka vybavená vážnym spôsobom: vykopať dobré priekopy a položiť izolované potrubia.

Letná príprava vody v krajine

V závislosti od potrubia, ktoré budete používať, môžete ich nechať na vrchole, alebo ich môžete položiť na plytké priekopy. Inštalácia podmorských vodovodných potrubí v podzemí trvá dlhšie, ale je spoľahlivejšia.

Rozloženie povrchovej vody na zavlažovanie v krajine s vlastnými rukami sa vykonáva rýchlo, ale môže sa poškodiť ležanie na povrchu potrubia

Keď ste sa rozhodli, či potrebujete zákopy alebo nie, a vykopali ste ich, ak si vyberiete možnosť podzemia, potrubia sa natiahnu a položia na miesto. Takže opäť overí presnosť výpočtov. Potom zozbierate systém. Posledná etapa - testovanie - zapnite čerpadlo a skontrolujte kvalitu kĺbov.

Pred inštaláciou inštalatérske práce na letnej chalupy potrubia stanovené na správnych miestach

Zimný systém zásobovania vodou sa líši od letného, ​​pretože plochy, ktoré sa budú používať počas chladnej sezóny, musia byť chránené pred prenikaním mrazom. Môžu byť položené v zákopoch pod hĺbkou mrazu a / alebo izolované a / alebo ohrievané pomocou vykurovacích káblov.

Informácie o organizácii automatického napájania si môžete prečítať tu.

Autonómne zásobovanie vodou v krajine

Keďže na vidieku často vypínajú svetlá a každé čerpadlo môže pracovať iba s elektrickou energiou, bolo by pekné mať zásobu vody v prípade vypnutia. Môže to byť nádrž nainštalovaná v podkroví alebo na samostatnom mieste. Voda sa do nej môže čerpať ponorným čerpadlom zo studne, studne, rieky. A čerpacia stanica "vytiahne" vodu už z tejto nádrže.

Autonómny systém zásobovania vodou z nádrže. Približná schéma s rezervou vody v nádrži

Systém zásobovania vodou v krajine z nádrže je vhodný v tom, že môže tiež zbierať dažďovú vodu, ale je potrebný dobrý filtračný systém: najprv hrubé čistenie a potom niekoľko jemných kúskov. A je povinné inštalovať filter a spätný ventil na vstupe sacieho potrubia z čerpacej stanice. Filter - pre poistenie - zariadenie vyžaduje nároky na kvalitu vody a ventil, takže keď je čerpadlo vypnuté, voda sa nevypúšťa späť.

Prítomnosť nádrže vo vodovodnom systéme dacha je tiež dobrá pre rastliny: v lete, ak je inštalovaná vonku, voda sa zahreje. A je známe, že rastliny napojené teplou vodou rastú aktívnejšie a prinášajú lepšie ovocie.

Ak je to potrebné, môžete zorganizovať kvapkanie zavlažovania - zberať rúrky z rúrok, vložiť odpaliská do správnych miest, ku ktorým môžete pripojiť hadice na odkvapkávanie.

Zavlažovací systém na odkvapkávanie môže byť organizovaný aj vtedy, keď robíte inštalatérske práce v krajine vlastnými rukami

Tu je, ako to vyzerá schematicky. Buck výťah do výšky najmenej 1 meter. Do toho vtekáte vodu zo studne, studne, rieky. Jeho úroveň je riadená plavákovým mechanizmom (ako sú tie, ktoré stoja v splachovacej nádrži). Zo spodnej časti nádrže sa rozkladajú lôžka. Najprv je pevná vodovodná rúrka a kvapka jedna opúšťa odpalisko - s otvormi.

Ako si vyrobiť vodovodné potrubie v krajine na zavlažovanie sudov

Загрузка...