Interiér

Nápady na opravu malých bytov + fotografická správa

Malé byty majú veľkú časť obyvateľov našej krajiny. A vo starých domoch av nových budovách sú prvými, kto je kúpený: ceny sú prijateľnejšie. Po zakúpení takéhoto domu sa okamžite vyskytne otázka, ako vykonať opravy v malom byte tak, aby bola pohodlná, funkčná a krásna. Nie je to jednoduchá záležitosť, ale keďže sa takáto úloha vyskytuje veľmi často, získalo sa množstvo riešení pre rôzne vkusy a požiadavky. O nich sa bude diskutovať.

Urobte si štúdio

V posledných rokoch boli štúdiové apartmány obľúbené u mladých ľudí (a nielen). Jedná sa o izby s minimálnymi oddielmi. Zostáva len vybraná toaleta s vaňou, niekedy aj spálňa. Všetky ostatné steny sú úplne zničené (ak nie sú ložiskové) alebo čiastočne.

Príkladom malého štúdiového apartmánu

Existuje niekoľko jemností, ktoré musia byť známe s týmto typom opravy:

 • Musíte zistiť, či vo vašom byte sú nosné steny (prejdite do prevádzky, majú pôdorysy, na ktorých je všetko namaľované). Ak sú, nemôžu byť zničené. Takéto priečky je možné čiastočne odstrániť vykonaním opatrení na posilnenie zostávajúcich fragmentov. Projekt takejto prestavby je objednávaný v špecializovaných kanceláriách.
 • Čistenie stien, ktoré oddeľujú kuchyňu, je možné len vtedy, ak je vybavené elektrickým sporákom. Za prítomnosti plynového zariadenia nie je dovolené čistenie priečok. Túto položku môžete obísť. Vytvorenie posuvného oddielu, ktorý možno zložiť a rozložiť. (Informácie o inštalácii posuvných dverí si prečítajte tu).
 • Premiestnenie alebo rozširovanie plochy mokrých priestorov je možné len na miesto technických priestorov (chodba, sklady, nástenné skrine). Rozšíriť ich na úkor životného priestoru je nemožné.

  Príkladom malého štúdiového apartmánu

V každom prípade musí byť schválená sanácia s demoláciou stien. Ak to chcete urobiť, objednajte si projekt práce, podpíšte ho v architektúre a až potom začnete opravovať sám. Potom nebudete mať žiadne problémy.

goodies

Pozitívne aspekty prepracovania obyčajného bytu v štúdiovom byte zahŕňajú nasledujúce body:

 • Dostanete priestrannú izbu namiesto niekoľkých malých miestností.
 • Zvyšuje využiteľnú plochu. Zdá sa, že steny zaberajú len málo miesta. Počet: stena 3,5 metra dlhá a 20 cm široká (úzke mólo) zaberá plochu 3,5 * 0,2 = 0,7 štvorcových metrov. Jedná sa o veľmi malú stenu.
 • Pre veľkú miestnosť si môžete vybrať akýkoľvek štýl, použiť zaujímavé nápady.

Všeobecne platí, že takéto opravy v malom byte vám umožnia vizuálne (a skutočne) urobiť väčší. Funkcia navyše netrpí a život sa stáva vhodnejším.

Všetky zóny sú oddelené len vizuálne, možno pomocou ľahkých priečok

nedostatky

Bez nevýhod nemôže robiť. Prvým je nedostatok súkromia. Ak je apartmán určený pre jednu osobu, cíti sa v ňom pohodlne. Ak žijú dvaja ľudia, musíte byť pripravení na to, že ste neustále pred sebou.

Druhá je šírenie ich vône kuchyne. Nedostatok oddielov vedie k tomu, že všetky chute z kuchyne ľahko prenikajú do všetkých kútov bytu. Ak chcete zachrániť situáciu môže byť správny systém vetrania a silný kryt.

Vône z kuchyne sa rozšíria bez prekážok

Tretím je potreba udržiavať dokonalý poriadok. Ihneď od prahu vidíte celý alebo takmer celý priestor. Takže nemôže byť žiadny neporiadok.

Rozhodnutie zmeniť byt do štúdia je radikálne a nie pre každého. Nezvyčajné pre nás nedostatok oddelených izieb. Ale existujú aj iné spôsoby, ako vykonať opravy v malom byte, čím sa zlepší jeho funkčnosť.

Kombinujte kúpeľňu

Väčšina bytov štandardného plánovania trpí jedným nedostatkom: veľmi malá plocha určená na kúpeľňu - toaletu a kúpeľňu. A z nejakého dôvodu sú na začiatku tieto dve izby oddelené. Výsledkom je, že kúpeľňa aj toaleta sa neotáčajú a určite nekladajú nič zvláštne (napr. Práčka a ohrievač vody). Opravte situáciu odstránením oddielu a vytvorením spojenia.

Jednou z možností kombinácie kúpeľne

Konkrétny prepracovací plán závisí od podobného rozloženia, ale všeobecná myšlienka je rovnaká: zničí partition, odstráňte jeden z dverí. V niektorých uskutočneniach je možné mierne zvýšiť plochu kúpeľne kvôli oblasti "ukradnuté" chodbou (ako na fotografii vyššie).

Ako už bolo spomenuté vyššie, je možné zvýšiť plochu mokrých priestorov len v prípade zvláštnych technických miestností. Súčasne počas opravy je potrebné starostlivo zvážiť problémy s hydroizoláciou. Je potrebné aplikovať niekoľko hydrofóbnych vrstiev (najmenej 3).

goodies

Výhody premeny kúpeľne na kombinovanú časť sú celkom zrejmé. Jeho plocha sa zvyšuje, počet dverí klesá. Miestnosť sa stáva funkčnejšou. Je zbytočné hovoriť o tom, či je to pohodlné alebo nie. Niekto je táto možnosť vhodná, niektoré nie.

V procese opravy

cons

Môžu sa prejaviť v "husto obývaných" apartmánoch, keď všetci prácu alebo do školy súčasne. Ak jeden z rodinných príslušníkov vezme kúpeľňu dlho, ostatní sú nervózni.

Ohrievanie a pristúpenie balkóna alebo lodžie

Vznik nových izolačných materiálov umožňuje kvalitatívne zahriať balkón / loggiu, glazúrovať a odstrániť okenný blok a pripojiť ho k miestnosti. Takže na bývalom balkóne to bolo určite teplé, tam je vykurovanie. Stačí si uvedomiť, že odstránenie radiátorov ústredného kúrenia je prísne zakázané. V tomto prípade môžete vytvoriť elektrické podlahové vykurovanie. Keďže oblasť je malá, účty nebudú obrovské (s vhodnou izoláciou).

Pripojenie loggie do kuchyne vám umožní vyložiť hlavnú oblasť

Upozorňujeme, že balkóny a lodžie nemôžu vyrábať plynové spotrebiče a inštalatérske práce. Toto platí pre kuchyňu. Môžete dať niekoľko skriniek, chladničky, vyberte jedáleň, ale plynový sporák a umývadlo by mali zostať v "hlavnej" oblasti.

Ďalším dôležitým bodom týkajúcim sa samotnej opravy. Pri kombinácii miestnosti s balkónom alebo loggiou je možné odstrániť len tú časť steny, ktorá bola pod okenným blokom. Rozbiť zostávajúce časti steny nemôže byť kategoricky. Tieto "pozostatky" sú súčasťou nosnej konštrukcie a bez nich sa dom môže jednoducho zrútiť.

Môžete dokonca vytvoriť malú miestnosť.

goodies

S výhodami takéhoto rozhodnutia je všetko zrejmé. Takéto opravy v malom byte vedú k tomu, že užitočná plocha sa výrazne zvyšuje. Toto je viditeľné najmä v malých priestoroch. Mal si kuchyňu na 6 metrov štvorcových. m, spolu s balkónom je už 8 štvorcov, a možno aj viac.

cons

Nevýhody tiež spočívajú na povrchu. To sú významné náklady. Je dôležité robiť dobré zvetrávanie. Aby nedošlo k strate drahého priestoru, je potrebné použiť vysoko kvalitné materiály, ktoré s malou hrúbkou poskytujú dobrú tepelnoizolačnú výkonnosť (extrudovaná polystyrénová pena). Náklady na tieto materiály nie sú šťastné - sú drahé.

V kuchyni "zvyšok" steny nemožno odstrániť, ale používa sa ako stojan na bar

Rovnaká situácia pri zasklení. Zvyčajne dajte plastové (PVC) okná. Súčasne sú potrebné vysokokvalitné, najlepšie trojkomorové okná s dvojitým zasklením a profily musia mať najmenej päť kamier. Takéto plastové okná sú elitné a zodpovedajúcim spôsobom. Neodporúčame však nakupovať lacnejšie: v zime bude chladno.

preplánovanie

Ďalším radikálnym spôsobom, ako vykonať opravy v malom byte a zároveň zlepšiť jeho obytné vlastnosti, je urobiť prestavbu. Je ťažké o tom hovoriť bez odkazu na konkrétny plán, ale vo väčšine prípadov sa vyskytujú niektoré základné body:

 • Nosné dvere. Z nejakého dôvodu sa dvere v miestnostiach často robia v strede (alebo skoro) steny. To je veľmi nepríjemné, pretože výrazne znižuje možnosť využitia oblasti. V tomto prípade sa dvere posúvajú bližšie (možno blízko) k jednej zo stien. Tento typ zmeny sa nevzťahuje na sanáciu a nevyžaduje predchádzajúce schválenie.

  V tejto verzii opravy malého bytu boli nielen dvere posunuté, ale aj priečky a kúpeľňa boli spojené.

 • Demontáž vstavaných skríň a šatní. V prázdnom priestore alebo v inom vybranom priestore môžete vytvoriť šatňu alebo moderný šatník (na obrázku vyššie).
 • Z jednej miestnosti sa vytvorí dvojizbový byt. Najlepšie zo všetkých, tento trik sa koná v rohových apartmánoch, ktoré majú dve okná. V takom prípade získate dva malé, ale plné priestory.

  Príklad prepracovania jednoizbového bytu do dvojizbovej izby

 • Oddelenie prechodových miestností. Súčasne sa životný priestor často stráca, ale niekedy je dôležitejšie mať oddelené miestnosti.

  Jednou z možností pre oddelenie miestností v "košeli"

To sú v podstate všetky body, ktoré sa často nachádzajú. Môžu byť kombinované, aby sa dosiahli charakteristiky, ktoré potrebujete. Je potrebné starostlivo naplánovať zmeny, presne vedieť vzdialenosti a dať ich do plánu. Môžete použiť návrhové programy, ktoré vám umožnia vytvoriť trojrozmerné priestory a dokonca aj doplniť nábytok. Výsledky je ľahšie vyhodnotiť ako na papieri.

Príklad opravy v malom byte (foto report)

Zvyčajný malý bytový dom v dome staršej budovy.

Plán apartmánu

Bolo rozhodnuté spustiť opravu malého bytu kombináciou kúpeľne. Navyše, steny, ktoré sú teraz v uhle, budú zarovnané.

Oprava v kúpeľni

Najskôr rozbijeme priečky v kúpeľni.

Zdierka medzi toaletou a kúpeľňou bola odstránená

Ďalej sú všetky múry čalúnené k tehly a podlahové dlaždice sú odstránené. Práca puncher prašné, veľa odpadkov.

Je položené nepochopiteľné okno

Pod rúrkami studenej a horúcej vody, pod kanalizáciou sa drážky. Najskôr sme brúsnu brúsim s brúskou s diamantovým kotúčom, potom sme zrezali do vnútra dlátom a kladivom.

Po spustení diamantového disku

Vodné a kanalizačné potrubia sme do pripravených šácht. Vodovodná spájka z polypropylénu. Dobrý materiál, ľahko spájkovateľný, má dlhú životnosť.

Urobte rozloženie

Na mieste stúpačky vyrábame škatuľku sadrokartónu - pod kohútiky, merače a iné inštalácie. Voľný priestor na vrchole ležal tehly.

Kolónka pod čítačmi a kohútikmi

Ďalej pokračujte v inštalácii oddielov. Za týmto účelom používame dosky na pero a drážku (GWP). V miestach prechodu na steny a podlahu položíme korokový podklad, lepidlo so špeciálnym lepidlom, pripevníme priamymi závesmi na sadrokartón. Pred fixáciou starostlivo skontrolujte vertikálu a horizontálne.

Priečky z blokov stien

Podlaha je veľmi nerovnomerná. Najprv sme rozložili tehlu takmer na požadovanú úroveň, zhruba vyrovnať s maltou. Po vysušení nalejte tenkú vrstvu samonivelačnej zmesi.

Zhruba kopírujte tehly

Po naliatí samonivelačného cementu

Skontrolujte výsledky zarovnania - odchýlky nie väčšie ako 5 mm. Pod dlaždice bude v poriadku.

Teraz môžete zdobiť steny. Jedna je ťažko posadená, približne od stredu výšky nahor. Rozdiel je takmer 7 cm. Rozoberáme riešenie, drôt a nanášame vrstvy, spevňujúce vrstvy.

Prvá vrstva na vyrovnanie postelnej steny

Zosilňovanie drôtu

Keď sa stena stala viac či menej vyrovnanou, môžete dať majáky, potom ich omietnuť.

Majáky na otvorenej stene

Na druhej stene v blízkosti miesta pre kúpeľňové kohútiky a umývadlo sú veľké otvory. musia byť tiež utesnené výstužou - vrstvou viac ako 3 cm.

Predzostavenie s rôznymi kusmi železa a sieťovinou

Potom ukončíme riešenie

Dostaňte sa na omietku (ako omietnuť steny majákov, prečítajte si tu).

Sádrové steny

Zatiaľ čo steny sušia, podlahu odolávame voči vode. Aplikujte v dvoch vrstvách, rohy sa dodatočne lepia so serpyanou.

Hydroizolácia je vážna záležitosť

Na vysušenú omietku môže položiť dlaždice.

Prvý na podlahe

Potom na stenách

Vytvárame revízny poklop

Po rozložení dlaždice oplčíme kúpeľňu. Rám zostavíme pod povrchom, namontujeme ho sadrokartónovou vrstvou (odolnou voči vlhkosti) a na ňu namontujeme poklopy a lepíme dlaždice.

Budeme rásť

Sádrokartonové dosky

Kúpeľňa pripravená

Inštalujeme inštalatérske práce a zariadenia

Dokončenia

Spoločná kúpeľňa je pripravená, choďte do kuchyne.

Opravujeme kuchyňu

Program CorelDraw navrhol projektovú kuchyňu. Bola zostavená s prihliadnutím na pripojenie vodovodných a kanalizačných systémov a na základe výsledkov bola vypracovaná schéma zapojenia. Je to oveľa pohodlnejšie, ako to robiť v programe, ako na kus papiera, hneď je tu príležitosť zlikvidovať už existujúce rozmery a potom začať od nich.

Projekt kuchynskej jednotky

Schéma inžinierskych systémov a elektroinštalácie

Ďalej je skutočný proces opravy. Všetko sa začína odstraňovaním starých dokončovacích materiálov, zle stuhnutými omietkami, odstraňuje sa farba. Všetko sa odlupuje do stenových materiálov.

Odstráňte všetky staré ozdoby na holé steny

Vytvárame chodníky pozdĺž stien, vložíme ich do drôtov a vedieme ich do miest, kde budú umiestnené zásuvky. Dlhé a prašné. Na strope nezačíname - bude napnuté, preto ju jednoducho položíme na vrch a upevníme ho.

Na strope stačí pripevniť drôty - zavesený strop

Steny sú viac či menej hladké, takže nie je potrebné omietnuť. Dostatok tmelu (ako tu čítať stien).

Prvá vrstva tmelu

Druhá (nemali putty pod dlaždice, pretože kvapky sú malé, lepidlo sa s nimi dobre vyrovná

Dali sme plastové okná a vykurovacie systémy.

Okno PVC nainštalované, pripojený chladič

Na nastavenie okenného parapetu na požadovanú výšku je doska rezaná do malých tyčí. Pomocou klinov bol okenný parapet nastavený na úroveň. Nadstavené zaťaženie (kruhy od skladacej činky), intervaly boli naplnené pena. Pena bola odobraná so slabým rozšírením - takže okenný parapet sa nezakrútil.

Inštalácia parapety

Pokračujeme v usporiadaní stien. Dali sme dlaždicovú zástera. Pokiaľ ide o úroveň, rovnomerne upravíme vodiace lišty na horizont (profil sádrokartónu je lepší, pretože drevené dosky sú zriedka dokonale vyrovnané). Hoci vodidlo je potrebné len na chvíľu, je potrebné normálne fixovať, aby sa pri práci nepohybovalo. Pri položení zástera sklopte dlaždice na odkrytú lištu.

Dlaždice na zásteru v kuchyni položená

Na typoch kuchynských zásterov nájdete tu.

Začali sme opravovať podlahu. Najskôr odstráňte staré drevovláknité dosky, potom odstráňte farbu z drevenej podlahy, upravte ju. Dlhé a smutné. Bolo by to dosť peňazí, bolo by možné úplne nahradiť, ale zostalo tak ako je.

Odstráňte pevnú dosku a namaľte

Položenie pevnej dosky, prilepenie okolo obvodu a potom v šachovnici. Najvyššie rozšírenie linolea.

Položte drevovláknitú dosku, na vrchole - linoleum

Teraz otočte steny. Je to jednoduché - lepidlo tapetu.

Steny sú dokončené (takmer)

Výrobca objednal náhradné diely z laminovanej drevotriesky. Hrany lepidlo na vlastnú päsť. Vezmeme si žehličku, žehli sme okraj a prilepíme ho na okraj drevotriesky. Ochlaďte ju vlhkou handričkou, prerežte ostrým nožom a okraje jemne natrite jemným brúsnym papierom. Ukazuje sa to presne ako hranica továrne.

spracovanie okraje

Po výkresoch zozbierajte celú kuchynskú súpravu. Toto je z inej opery, ale v mojom prípade to bolo opravené.

Nástenné skrine

Ide o podlahové skrine

Rozhodli sme sa urobiť jedálenský stôl skladací s otočným mechanizmom. Rozkladá sa pozdĺž dlhej strany stola, obidve polovice sú pripevnené diamantovými slučkami, tam je bod obratu (na fotografii, kde je viditeľná priečna tyč), pozdĺž ktorého sa stolík otáča. Skladaný stôl je malý, v rozloženom stave - dvakrát toľko.

Skladací stôl

Zatiaľ čo všetko ide, prišli fasády - MDF, pokryté plastom v hliníkovom ráme. Krásne a veľmi spoľahlivé z hľadiska odolnosti proti nárazu.

Fasády z plastového MDF

Sú už namontované

Tu je oprava v kuchyni a dokončená. Bolo to zatáčanie balkóna.

Opravy na lodžii

Bolo rozhodnuté kombinovať lodžiu (7 m2) s miestnosťou. Pri malých plochách je takéto zvýšenie veľmi nápadné. Najprv odstránili všetky výmurovky, odstránili staré zasklenie. Parapet zanechaný teraz - pre bezpečnosť a začal vyrovnávanie podlahy pod položením plynových blokov.

Podlaha vyrovnajte na okraj lodžie tak, aby ste mohli správne položiť stenu z penových betónových blokov

Pri pokladaní steny bola cez radu položená výstužná tyč, konce výstuže boli uložené v stenách. Drážka sa vytvorí pod výstužou v naskladaných blokoch, vloží sa do nej tyč (8 mm), ktorá je položená lepidlom. (Podrobnosti o položení pórobetónu nájdete na tejto stránke).

Priestor na balkóne pórobetónových blokov. Viditeľné príslušenstvo (zobrazené na ľavej strane). Súčasne boli na vonkajšej strane namontované drevené dosky, na ktorých bola pripevnená väzba.

Po položení troch radov blokov vonku zabezpečil lamely - prepravné bedne. Ihneď im pripevnili vlečky. Potom bude problematické. Zatiaľ čo som sa pripojil k poisteniu lanami na blok namontovaný v stene (9. poschodie), bol som sa ohýbať. Stena je rýchlo zostavená, rovnako ako vonkajšia výstelka.

Tím od spoločnosti prišiel, umiestnil okná. Стык окна со стеной закрыт пароизоляционной лентой - чтобы теплый воздух не попадал в микроскопический зазор и там не образовывался конденсат.

Поставили окна

На стены, потолок и пол закуплен утеплитель - экструдированный пенополистирол. На стены его крепим специальными пластиковыми грибками, на пол - на монтажную пену. Так как поверх утеплителя будет укладываться деревянный пол, с шагом в 60 см прикреплены деревянные закладные, к которым потом будут крепиться лаги.

Монтаж утеплителя на лоджии

Поверх теплоизоляции клеем пеноплекс с лавсановой теплоотражающей пленкой. Советовали фольгированный пеноплекс, но в магазинах его не было. Оклеены все поверхности, кроме теплой стены. Поверх него набита обрешетка под отделку пластиковыми панелями.

Прибита обрешетка под пластиковые панели

В одном из торцов будет стоять компьютерный стол. В этом месте на стену прикреплена фанера. К ней будет крепиться каркас стола и монитор. Сразу тянем к этому месту электропроводку, интернет-кабели, устанавливаем розетки. Потом можно и зашить панелями.

Подготовка под установку компьютерного стола

Обшивка пластиковыми панелями - одна из самых быстрых и простых операций во всем ремонте. Ставим полосу стартовую полосу, в нее вставляем панель, отрезанную по размеру, пристреливаем к планкам скобами из строительного степлера. И так дальше.

Панели подшиты

Одна из задач - правильно сделать откосы из пластика Вроде, получилось хорошо (как сделать пластиковые откосы читайте тут).

Ждем, пока пена полимеризуется

Приступаем к полу. На пеноплекс укладываем фанеру, на нее - еще слой пеноплекса, к которому крепим датчик температуры пола.

Подготовка пола под укладку греющей пленки

По полу раскатываем и на двусторонний скотч крепим греющую пленку. Она не должна находится под мебелью, так что расход не слишком большой. На стену устанавливаем терморегулятор.

Пленка уложена, терморегулятор установлен

Если бы укладывался ламинат, можно было бы его класть сразу на греющую пленку. У нас будет линолеум, так что поверх кладем еще слой фанеры, а уже не нее - линолеум.

Пол готов

Теперь пришло время снять оконный бок и двери на балкон.

Демонтаж балконной двери

Оставшийся проем облагораживаем ламинированным ДСП. Делаем по принципу откосов, сажаем на монтажную пену. Как устанавливать откосы из ЛДСП или МДФ читайте тут.

Отделка бывшего оконного проема

Далее собираем и устанавливаем мебель - привезли раскроенные части, тоже клеим кромки, собираем.

Шкафы на лоджии собраны и навешены

Комната

В процессе ремонта перенесены двери. Перегородка из пенобетонных блоков, так что выпилить новый дверной проем оказалось легко. Старый заложили пазогребневыми плитами, закрепили металлическими планками и стыки проклеили малярной сеткой.

Перенос дверного проема

Остальная отделка неинтересна и стандартна: сдираем старые обои, отстающую штукатурку. Грунтуем, штукатурим по-новой и клеим свежие обои. Вообще, ремонт комнаты оказался самой легкой частью.

Пол был ровный - на стяжку уложена фанера, так что в это раз просто сверху настилаем ламинат. Легко, быстро, непыльно.

Настилаем ламинат

Последний этап - сборка мебели. Ее тоже разработали в той же программе, заказали нарезанный по размерам ДСП. В одну стену от края до края устанавливается стенной шкаф с дверями-купе.

Собран шкаф

Понравились две «примочки» - выдвигающаяся гладильная доска и вешалка для мелочей. Очень удобно, кстати.

Раскладная гладильная доска

Выдвижная вешалка

Привезла заказанный угловой диван.

Диван встал в свой угол

Свободную стену заняли под полки-шкафчики, туда же определили телевизор.

Все спроектировали сами, по своим размерам

Вот и все, ремонт в маленькой квартире закончен. По срокам получилось более года, но все делалось в одни руки. Исключение - натяжные потолки и ПВХ окна.

Загрузка...