Electrics

Prečo kontrolka úsporného režimu bliká, keď je vypnuté svetlo

V niektorých prípadoch, keď kontrolka zhasne, kontrolka bliká. Fenomén je pre oči nepríjemný a zároveň výrazne šetrí životnosť lampy. Prečo sa to deje a ako s nimi zaobchádzať, poďme ďalej hovoriť.

Číslo príčiny 1 bliká LED a energeticky úsporné žiarovky

Ak máte prepínače s LED alebo neónovými svietidlami, keď inštalujete úsporné žiarivky (nazývané aj energeticky úsporné alebo kompaktné žiarivky), blikajú, keď sú zhasnuté svetlá. Rovnaká situácia sa pozoruje aj pri niektorých (lacných čínskych) LED žiarivkách. Ich krátkodobé zapnutie - na zlomok sekúnd - a okamžité vypnutie. To sa opakuje pomerne často - každých pár sekúnd.

Dôvod je jednoduchý. LED dióda alebo fluorescenčná LED bliká, keď svietidlo zhasne v dôsledku prítomnosti napájacieho obvodu LED podsvietenia a funkcií týchto svietidiel. Na rozdiel od žiaroviek fungujú energeticky úsporné a LED žiarovky na 12 V DC, ale sú pripojené k 220 V sieti a prestavba prebieha v základni svietidiel, kde je inštalovaný diódový mostík a kondenzátor - obvod, ktorý premieňa 220 V AC na 12 V DC ,

Osvetlenie vypínača napájania vytvára podmienky na nabíjanie kondenzátorovej žiarovky

Keď prepnete spínač do stavu "vypnuté", stále je napájací obvod LED / neónovej lampy, preto svieti. Mikroprocesy prechádzajú týmto obvodom - už nie sú potrebné na podsvietenie. Sú malé, ale sú dostatočné na to, aby kondenzátor na svietidle nahromadil náplň dostatočnú na spustenie lampy (ktorá je inštalovaná v základni lampy). Výsledkom je rozsvietenie kontrolky. Ale pretože nabíjanie je stále príliš malé a nie je normálne nabíjanie, lampa rýchlo zhasne. Tak to dopadne blikanie.

Niekedy - s niektorými spínačmi - lampy nezmršú, ale spália na podlahu. Je to preto, že odpor, ktorý je v napájacom obvode podsvietenia, je nízky. Výsledkom je, že prúd je dostatočný na udržanie malého náboja kondenzátora. Preto sa ukáže, že svietidlá svietia, keď sú zhasnuté svetlá. LED žiarovky to trpia častejšie. Metódy riešenia tohto javu sú rovnaké ako pri blikaní.

Pozícia, keď svetlo bliká pri vypnutom svetle, nie je pre oči nielen nepríjemné. Ďalším dôsledkom je, že každé svietidlo je navrhnuté pre určitý počet vypínačov. Keď blikáte v sekundovej sekunde, tento cyklus nastane. Za minútu môže byť 10 alebo viac. Je zrejmé, že veľmi skoro lampa zlyhá. Aby sme vyriešili skutočnosť, že keď svetlo zhasne, svetlo bliká, je potrebné okamžite po detekcii.

Opravte problém č1

Keď pochopíte, prečo bliká žiarovka s úsporou energie, keď je vypínač vypnutý, je ľahké navrhnúť riešenie:

  • Otvorte mikroprocesový okruh odstránením podsvietenia spínača.
  • Zmeňte parametre napájacieho obvodu podsvietenia tak, aby prúd nebol dostatočný na nabíjanie kondenzátora.
  • Zatvorte prúdy v obvode s menším odporom.
  • Vymeňte spínač na modeli bez osvetlenia alebo vložte iné svietidlá.

    Prečo kontrolka LED bliká, keď svieti svetlo

Ak hovoríme o luster s niekoľkými rohmi, existuje iná cesta - môžete umiestniť žiarovku do jedného z rohov. Metóda je pomerne jednoduchá, ale funguje. Ak jednotlivé žiarovky budú blikať, tento fenomén bude musieť bojovať inými metódami. Pri výmene vypínačov a svietidiel pravdepodobne nebudú žiadne otázky, ale inými spôsobmi môžu byť.

Odstránime podsvietenie

V prepínačoch so zabudovaným osvetlením je doska, na ktorej je umiestnená LED alebo malá neónová lampa, odpor a kontakty (zvyčajne v podobe pružín). Táto doska je umiestnená pod malým plastovým krytom na zadnej strane telesa spínača. Aby ste sa k tomu dostali, musíte rozbočovač rozobrať.

Prepíname prepínač a dostaneme sa na kryt

Kryt je možné zdvihnúť nechtom alebo skrutkovačom. Po jej odstránení na zadnej strane nájdeme dosku.

Na zadnej strane krytu je inštalovaná malá podsvietená doska.

Vyberáme tento poplatok. Nepevní sa, len aby sa zaistila a odstránila z klipov. Kryt bez dosky namontujeme na miesto, namontujeme spínač a kontrolujeme funkciu. Všetko by malo fungovať s výnimkou dvoch vecí: kontrolky sú vypnuté, keď sú zhasnuté svetlá a úsporné alebo LED kontrolky neblikajú.

Ponechávame podsvietenie, meniace parametre napájacieho obvodu

Nie všetky svetelné spínače sa vyrábajú pomocou dosiek s obvodmi. Rozpočtové modely sa zjednodušujú: odpor sa spája s diódou a tento obvod sa inštaluje paralelne s tlačidlami spínačov (ako na obrázku nižšie).

Podsvietenie na spínači sa dá zostaviť tak

V takomto prípade môžete LED diódu a odpor odpájať / skákať a dostať normálny spínač bez osvetlenia. Ale môžete zmeniť parametre tohto obvodu tak, aby podsvietenie fungovalo a lampy nebudú blikať ani horieť, keď je svetlo vypnuté. Preto musíte nahradiť odpor - nastavte odpor:

  • najmenej 220 kOhm, ak je podsvietenie s neónovým svetlom;
  • najmenej 470 kOhm alebo 680 kOhm s podsvietením LED (vybrané na mieste).

Okrem toho je dióda IN4007, katóda na odpor, zapustená do obvodu za odporom. Druhý vstup diódy je spájaný s podsvietením. Výsledkom bude, že potravinový reťazec bude vyzerať na fotografii.

Rozšírená schéma osvetlenia

Aby sme zabránili blikaniu svetiel a aby sme udržovali podsvietenie na spínači, odpájame starý rezistor, vložte nový spolu s diódou. Potom môže byť spínač zostavený a nasadený.

Keď zhasne svetlo, odstránime blikajúce svetlá

Vo väčšine prípadov zmizne problém. Ak svetlo stále bliká, je potrebné vymeniť odpor viac. Toto je zriedkavé, ale ...

Vytvorte paralelný okruh s menším odporom

Ak je rezistor paralelne zapojený do lampy, prúd sa zahreje, kondenzátor lampy zostane bez nabíjania, nebude blikať. Rezistor sa zvyčajne odoberá na 50 kΩ a napája 2 W, do neho sú privádzané drôty a potom sú izolované, pričom na pripojenie zostávajú len dva drôty. Môžete ho zabaliť páskou, môžete - zmršťovaciu trubičku.

Najskôr oddeľte spojenie vodičov a ramien odporu a potom uložte ďalšiu vrstvu izolácie, ktorá tiež uzatvára odpor. Prúdy sú malé, vykurovanie, ak existuje, je dosť nevýznamné, ale pri takejto dvojvrstvovej izolácii je táto zmena bezpečná.

Opatrne izolujte všetky oblasti bez izolácie.

Existujú dva spôsoby inštalácie tohto odporu: v krabici alebo priamo na svietidle. Je dôležité, aby bol pripojený rovnobežne so svietidlom.

Tu môžete vidieť, kam potrebujete pripojiť odpor, ale nemali by ste to robiť na fotografii: je to ľahké na krátke

Na rovnakom mieste pripojte predtým pripravený izolovaný odpor. Je to oveľa bezpečnejšie. V spojovacom boxe je spojenie podobné. Musíte nájsť dva drôty, ktoré idú na lampu a pripojiť ďalšie vodiče k rovnakým kontaktom. Po tejto zmene nebude svetlo blikať. Ale ak nie ste silní v elektrickom zariadení, buďte veľmi opatrní. A ešte raz vám pripomenieme, že všetky tieto práce by sa mali vykonávať s vypnutím na palubnej doske.

Dôvod č. 2 a jeho odstránenie

Ak máte prepínač bez podsvietenia a kontrolka LED alebo úsporná kontrolka bliká pri vypnutom svetle, došlo k chybe v pripojení. S najväčšou pravdepodobnosťou, breaker nefunguje fázu, ako by mala byť, ale nula. Okrem toho, že je veľmi nebezpečné, vedie k nasledovnému javu: blikánie niektorých svetiel.

Ak je prepínač správne pripojený, kľúč rozbije fázu

To sa opravuje opravou chyby - je potrebné skontrolovať, ktorý z drôtov je fázou a správne prepojiť prepínač. Ak sú na tomto riadku všetky prepínače nesprávne pripojené, môžete ho odhodiť na panel. Ak je len časť - musíte to urobiť na každom nesprávne pripojenom prepínači.

Dôvod č. 3: prečo bliká, ak je všetko správne pripojené

Niekedy prepínač bez osvetlenia a fáza vstupuje do neho, ale kontrolka stále bliká, keď svieti. Následkom toho je slabý stav vedenia. Možno je v kontakte, a možno - v problémoch s izoláciou. Ak sa kontakty môžu utiahnuť, variť, znova prideliť, problémy a izolácia je možné vyriešiť iba úplnou výmenou elektrického vedenia.

Jedna vec: problémy s izoláciou - to znamená vysoký únikový prúd. Ak ste na trati RCD, linka často odpojíte. Ak RCD nie je prítomné a kábel je starý, nebudete ho určovať. Skôr môžete určiť pomocou ohmmetra a prilákať špecialistov. Pri značných škodách môžete overiť prítomnosť tohto problému pomocou multimetra a kontinuity drôtov "na zem". No a žiarovka blikne - to je zvláštny prejav, že izolácia je poškodená a existujú významné unikajúce prúdy.

Загрузка...