Nástroje

Ako variť tenký kov

Zváranie tenkých kovov je problém aj pre niektorých skúsených zváračov. Začiatočníci v zváranom podnikaní vo všeobecnosti majú ťažké časy. Tu pravidlá nefungujú pri zváraní hrubých výrobkov: existuje veľa vlastností a ťažkostí, ktoré sťažujú výber režimov a elektród. Je to jednoduchšie s poloautomatickými zváracími strojmi, ale v každodennom živote sú pomerne zriedkavým javom, meniče sú oveľa bežnejšie. Ide o zváranie tenkých kovov s meničom a bude sa o nich diskutovať.

A prvou obtiažnosťou pri zváraní kovu s malou hrúbkou je to, že sa nedá veľmi zahriať: prepadá, vytvárajú sa otvory. Preto pracujú podľa princípu "čím rýchlejšie, tým lepšie" a nehovoríme o žiadnych dráhach pohybu elektród vôbec. Plech je varený vedením elektródy v jednom smere - pozdĺž švu bez akýchkoľvek odchýlok.

Pri zváraní tenkých kovov sa fólie prehrievajú a ohýbajú

Druhou ťažkosťou je, že musíte pracovať na malých prúdoch a to vedie k tomu, že oblúk musí byť krátky. S miernym rozpätím to jednoducho dopadne. Môžu sa vyskytnúť aj problémy so zapaľovaním oblúkom, preto používajte zariadenia s dobrou charakteristikou prúdového napätia (napätie bez zaťaženia nad 70 V) a nepretržite nastaviteľný zvárací prúd, ktorý začína od 10 A.

Ďalšia nepríjemnosť: so silným ohrevom dochádza k zmene geometrie tenkých plechov: sú zakrivené vo vlnách. Táto nevýhoda je veľmi ťažké sa zbaviť. Jedinou možnosťou je pokúsiť sa neprehriať alebo odstrániť teplo (nižšie nájdete metódu s chladičmi).

Pri zváraní tenkých kovových plechov, ich okraje sú starostlivo spracované a čistené. Prítomnosť nečistôt a hrdze ešte viac spôsobí zváranie. Preto opatrne zarovnajte a vyčistite všetko. Majú listy veľmi blízko sebe - bez medzery. Podrobnosti sú upevnené svorkami, svorkami a inými zariadeniami. Potom sú diely prilepené každých 7-10 cm s krátkymi švami - lepením. Nedovolia, aby sa diely posunuli a je menej pravdepodobné, že sa budú ohýbať.

Ak dobre vyčistite okraje, môžete získať dobrý šev.

Ako variť tenký kov s meničom

Zváracie stroje vydávajúce jednosmerný prúd sú dobré v tom, že môžeme variť v opačnej polarite. Na tento účel pripájame kábel s držiakom elektródy na "+" a "-", ktoré sa pripájajú k dielu. Pri takomto pripojení elektróda zahrieva viac a kov sa minimálne zohreje.

Ako si vybrať zvárací invertor pre domácnosť alebo záhradu.

Je potrebné variť pomocou najtenších elektród: od 1,5 mm do 2 mm. V tomto prípade je potrebné zvoliť vysoký pomer tavenia: potom aj pri nízkych prúdoch bude šev vysokej kvality. Prúd je malý. Pre elektródy s veľkosťou 1,5 mm by mala byť rádovo 30-45 ampér, pre "dva" - 40-60 zosilňovačov. Niekedy to skutočne znižuje: je dôležité, aby ste mohli pracovať.

Hrúbka kovu, mm0,5 mm1,0 mm1,5 mm2,0 mm2,5 mm
Priemer elektródy, mm1,0 mm1,6 mm - 2 mm2 mm2,0 mm - 2,5 mm3 mm
Aktuálny, A10-20 zosilňovačov30-35 zosilňovačov35-45 mm50 až 65 mm65-100 mm

Aby sa kov menej ohrieval, sú časti umiestnené vo zvislom alebo aspoň naklonenom smere. Potom varíme zhora nadol, pohybujeme špičku elektródy presne týmto smerom (nie odmietaním a nevracaním). Uhol sklonu je uhol dopredu, zatiaľ čo jeho hodnota je 30-40 °. Takže ohrev kovu bude minimálny, a to pre zváranie tenkých kovov je jedným z najdôležitejších úloh.

Polohy elektródy počas zvárania a ich použitie

Všeobecné odporúčania týkajúce sa výberu elektród na zváranie tenkých kovov: kúpiť kvalitné dovážané elektródy pre takúto prácu. Bude menej problémov.

Pri výrobe stodoly na kovovom ráme nájdete tu.

Techniky a metódy zvárania tenkých plechov kovov

Niekedy je potrebné zvárať tenké plechy pod uhlom. V tomto prípade je vhodnejšie použiť metódu obrubovania: okraje listu sú ohnuté do požadovaného uhla, pripevnené krátkymi priečnymi švami každých 5 až 10 cm. Po zváraní, ako je uvedené vyššie: s kontinuálnym švom zhora nadol.

Video ukazuje, ako zvárať tenký plech s elektródou pomocou zváracieho meniča. Použije sa metóda obrubovania: okraje súčiastok sú oddelené, potom sú zachytené na niekoľkých miestach s krátkymi švami. Po zváraní je tenká elektróda s hrúbkou 2 mm.

Pri zváraní bez prerušenia vždy nefunguje, aby sa predišlo prepáleniu. Potom sa môžete na niekoľko okamihov pokúsiť odtrhnúť oblúk a znova spustiť elektródu na rovnaké miesto a posunúť ju o niekoľko milimetrov. Takže, trhanie a vrátenie oblúka, a varenie. S touto metódou sa ukazuje, že kov počas oddeľovania oblúka má čas na vychladnutie. Vo videu uvidíte, ako sa farba zváracieho priestoru zmení po odstránení elektródy. Hlavná vec - nenechajte kov ochladiť príliš veľa.

Zváranie tenkých kovov so separáciou oblúkov je demonštrované v prvej časti videa. Spôsob spájania sa prekrýva (jeden detail sa prekrýva s druhým o 1-3 cm), používa sa elektróda s rutilovým povlakom (pre konštrukčné a nízkolegované ocele). Potom je znázornené zváranie nehrdzavejúcej ocele pomocou nehrdzavejúcej elektródy s hlavnou omietkou a konečne spojenie železného kovu je zvárané rovnakou elektródou z nehrdzavejúcej ocele. Zväzok, mimochodom, sa ukázal byť vyššej kvality ako pri použití odporúčaných elektród.

Pri výbere elektród na zváranie pomocou invertorového zariadenia si prečítajte.

Ak zváranie tenkých kovov nevyžaduje vytvorenie spojitého ševu, použite bodový šev. Pri tomto spôsobe zvárania malého rozmeru sú príchytky umiestnené v malej vzdialenosti jedna vedľa druhej. Táto metóda sa nazýva prerušované šitie.

Vyzerá to ako prerušovaný šev na tenkých kovoch.

Všeobecne je ťažké zváranie tenkého plechu s železom. Prekrývanie je jednoduchšie: detaily nie sú tak prehriate a je menšia šanca, že všetko povedie.

Prečítajte si o typoch zvarov a spojov tu.

Pri elektrotechnickom zváraní tenký kovový zadok môžete medzi listy položiť tenký drôt s priemerom 2,5-3,5 mm (môžete poškodiť povlak na poškodených elektródach a použiť ich). Je umiestnená tak, že z prednej strany je v rovine s povrchom kovu a z nesprávnej strany vyčnieva takmer polovica priemeru. Pri zváraní oblúkového vodiča cez tento vodič. Zohráva sa hlavné tepelné zaťaženie a zvárané plechy sú ohrievané periférnymi prúdmi. Súčasne sa neprehrievajú, nie sú skreslené, švy sú hladké, bez známky prehriatia. Po vybratí drôtu je ťažké vidieť stopy jeho prítomnosti.

Takto vyzerá zváranie pri zváraní tenkého kovového tkaniva s tepelne vodivým drôtom položeným pod ním

Ďalšou možnosťou je umiestniť medené dosky pod kĺb. Meď má veľmi vysokú tepelnú vodivosť - 7-8-krát vyššia ako oceľ. Je umiestnený pod zváracím miestom a zohráva významnú časť tepla, čím zabraňuje prehrievaniu kovu. Táto metóda zvárania tenkých kovov sa nazýva "s tepelnou izoláciou."

Ako zvárať kovový altán, prečítajte si tu. Možno budete mať záujem prečítať si, ako vyrobiť ohrievač z plynového valca alebo kovu? Potrebná vec pre vývoj zvárania.

Galvanizované zváranie

Pozinkovaná oceľ je rovnaká tenká vrstva, pokrytá iba vrstvou zinku. Ak ho musíte zvárať, na okrajoch zvaru bude treba tento náter úplne odstrániť, aby ste vyčistili oceľ. Existuje niekoľko spôsobov. Prvý je mechanicky odstrániť: pomocou brúsneho kotúča na brúsku alebo brúsku, brúsneho papiera a kovovej kefy. Existuje iný spôsob - vypaľovanie pomocou zvárania. V tomto prípade prejdite elektródu dvakrát pozdĺž švu. Zároveň sa zinok odparuje (odparuje sa pri 900 ° C) a jeho výpary sú veľmi jedovaté. Takže tieto práce môžu byť vykonávané buď na ulici, alebo ak je na pracovisku kapucňa. Po každom prechode musíte potlačiť tok.

Galvanizované zváranie sa najlepšie vykoná vonku: odparovanie zinku je veľmi škodlivé.

Po úplnom odstránení zinku začína skutočné zváranie. Pri zváraní pozinkovaných rúr na dosiahnutie dobrého ševu budú potrebné dva prechody s rôznymi elektródami. Prvý šev je varený elektródami pokrytými rutilom, napríklad MP-3, ANO-4, OZS-4. V tomto prípade majú kmity veľmi malú amplitúdu. Horný šev - smerom k širšiemu. Je približne rovnaká ako tri priemery elektródy. Je dôležité, aby sa neponáhľali a nevareli dobre. Tento priechod je používaný elektródami s hlavným povlakom (napríklad UONI-13/55, UONI-13/45, DSC-50).

Prečítajte si viac o výbere elektród na zváranie meničom, prečítajte si tu.

Загрузка...