Napájanie vodou

Zariadenie a princíp činnosti samonasávacích čerpadiel

Na napájanie vodou doma alebo na napájanie čerpadiel používajte záhradu. Existujú rôzne typy a vzory a každý z nich má svoju vlastnú oblasť použitia. Ak potrebujete lacné a spoľahlivé zariadenie na čerpanie vody zo studne, paluby alebo nejakého druhu nádrže, dávajte pozor na samonasávacie čerpadlo. Jedná sa o pomerne lacné zariadenia, ktoré sú nainštalované na povrchu, môžu čerpať vodu z pomerne slušnej hĺbky - 8-9 m. V prípade potreby sú modely doplnené ejektormi, potom sa hĺbka sania zvýši na 20-35 m.

Samonasávacie čerpadlá: zariadenie a typy

Samonasávacie čerpadlá čerpajú vodu z hĺbky 8-9 metrov, zatiaľ čo oni sami sú na povrchu. Voda stúpa kvôli skutočnosti, že v strednej časti tela sa v dôsledku pohybu kolies s nožmi vytvára priestor s nízkym tlakom. V snahe naplniť ju voda stúpa. Tak sa ukazuje, že čerpadlo nasáva vodu.

Vzhľad samonasávacieho čerpadla

Tak ako každé iné čerpadlo, samonasávacie zariadenie pozostáva z motora a pracovnej komory, v ktorej je umiestnený tlakový mechanizmus. Hriadeľ čerpadla a motora je spojený pomocou spojky, spoľahlivosť spojenia a tesnosť je určená typom tesnenia. Tesnenia sú dva typy:

  • vypchávka - lacnejšia a menej spoľahlivá;
  • tesnenie tváre - spoľahlivejšie, ale drahšie.

Existujú modely samonasávacích čerpadiel s magnetickými spojkami. Nepotrebujú pečate, pretože nemajú prepojenia. Toto je zďaleka najspoľahlivejší dizajn, ale aj najdrahší.

Štruktúra a princíp činnosti

Podľa spôsobu účinku môže byť samonasávacie čerpadlo vírivé a odstredivé. V obidvoch kľúčových prvkoch je len obežné koleso, má inú štruktúru a je inštalované v tele rôznych nevýhod. Z tohto sa mení princíp práce.

odstredivý

Odstredivé samonasávacie čerpadlá majú zaujímavú štruktúru pracovnej komory - vo forme slimáka. Kružnice sú namontované v strede puzdra. Koleso môže byť jedno, potom sa čerpadlo nazýva jednostupňové, môže to byť niekoľko - viacstupňový dizajn. Jednostupňové pracujú vždy s rovnakým výkonom, viacstupňové môžu v závislosti od podmienok meniť produktivitu, sú teda ekonomickejšie (strávim menej energie).

Samonasávacie odstredivé čerpadlo

Hlavným pracovným prvkom v tomto dizajne je koleso s čepeľami. Čepele sú ohnuté v opačnom smere vzhľadom na pohyb kolesa. Pri pohybe nejakým spôsobom tlačia vodu a stláčajú ju proti stenám trupu. Tento jav sa nazýva odstredivá sila a zóna medzi lopatkami a stenou sa nazýva "difuzér". Tak sa obežné koleso pohybuje, vytvára tlakovú oblasť na okraji a tlačí vodu smerom k zásuvke.

Vzor prietoku vody v odstredivom čerpadle

Súčasne sa v strede obežného kolesa vytvára zóna so zníženým tlakom. Voda sa do neho vťahuje z prívodného potrubia (sacie potrubie). Na obrázku je privádzaná voda označená žltými šípkami. Potom tlačia obežné koleso na steny a stúpajú na vrchol vďaka odstredivej sile. Tento proces je konštantný a nekonečný, opakuje sa, pokiaľ sa hriadeľ otočí.

Princíp pôsobenia odstredivých čerpadiel súvisí s ich nevýhodou: obežné koleso nemôže generovať odstredivú silu zo vzduchu, preto je teleso naplnené vodou pred prácou. Pretože čerpadlá často prerušovane pracujú tak, že pri zastavení netečie voda z puzdra, na sací otvor je umiestnený spätný ventil. Toto sú charakteristiky odstredivých samonasávacích čerpadiel. Ak je spätný ventil (musí byť potrebné) na prívodnom potrubí v spodnej časti, je potrebné vyplniť celé potrubie, čo si vyžiada viac ako jeden liter.

názovenergieTlak hlavyMaximálna hĺbka saniaproduktivitaMateriál telaPripojovacie rozmerycena
Kaliber NBC-380380 W25 m9 m28 l / minliatina1 palec32$
Metabo P 3300 G900 W45 m8 m55 l / minliatina (hnací hriadeľ z nerezovej ocele)1 palec87$
ZUBR ZNS-600600 W35 m8 m50 l / minplastický1 palec71$
Elitech NS 400B400W35 m8 m40 l / minliatina25 mm42$
PATRIOT QB70750 W65 m8 m60 l / minplastický1 palec58$
Gilex Jumbo 70/50 h 37001100 wattov50 m9 m (zabudovaný vyhadzovač)70 l / minliatina1 palec122$
BELAMOS XI 131200 wattov50 m8 m65 l / minnerezovej ocele1 palec125$
BELAMOS XA 06600 W33 m8 m47 l / minliatina1 palec75$

vír

Vírivé samonasávacie čerpadlo sa líši v štruktúre krytu a obežného kolesa. Obežné koleso je disk s krátkymi radiálnymi priečkami umiestnenými na okrajoch. Nazýva sa to obežné koleso.

Štruktúra vortexového čerpadla

Kufor je vyrobený tak, že skôr tesne pokrýva "plochú" časť obežného kolesa av oblasti priečok zostáva značná bočná vzdialenosť. Keď sa obežné koleso otáča, voda je závislá na prepojkách. Kvôli pôsobeniu odstredivej sily je vyťahovaná na steny, ale po určitej vzdialenosti spadne späť do oblasti pokrytia priečok a dostáva prídavnú časť energie. V medzerách sa taktiež otáča do víchrice. Ukazuje sa dvojitý vír, ktorý dal názov zariadenia.

Vďaka zvláštnostiam práce môžu vírové čerpadlá vytvárať tlak 3-7 krát viac ako odstredivé (s rovnakými rozmermi kolies a rýchlosťou otáčania). Sú ideálne pri nízkych prietokoch a vysokom tlaku. Ďalším prínosom je, že môžu čerpať zmes vody a vzduchu, niekedy dokonca vytvárajú vákuum, ak sú naplnené len vzduchom. Umožňuje to jednoduchšie spustiť - nie je nutné komoru naplniť vodou alebo len malým množstvom. Nedostatok vortexových čerpadiel - nízka účinnosť. Nemôže byť vyšší ako 45-50%.

názovenergieHlava (výška zdvihu)produktivitaHĺbka odsatiaMateriál telacena
LEO XKSm 60-1370 wattov40 m40 l / min9 mliatina24$
LEO XKSm 80-1750 W70 m60 l / min9 mliatina89$
AKO QB 60370 wattov30 m28 l / min8 mliatina47$
AKO QB 70550 wattov45 m40 l / min8 mliatina68 $
Pedrollo PKm 60370 wattov40 m40 l / min8 mliatina77$
Pedrollo RC 65500 wattov55 m50 l / min8 mliatina124$

vypuzovatel

Najväčšia hĺbka, z ktorej môžu povrchové vírové a odstredivé čerpadlá zdvíhať vodu, je 8-9 metrov, často sa nachádza hlbšie. Ak chcete "dostať" odtiaľ, ejektor je nainštalovaný na čerpadlách. Ide o špeciálne tvarovanú rúrku, ktorá pri pretekajúcej vode vytvára vákuum na vstupe. Takéto zariadenia taktiež patria do kategórie samonasávania. Samonasávacie čerpadlo s vyhadzovacím zariadením môže vytiahnuť vodu z hĺbky 20-35 m a to je viac ako dosť pre väčšinu zdrojov.

Schéma pripojenia vzdialeného vyhadzovača pre studne rôznych priemerov - dva palce vpravo, štyri palce vľavo

Nevýhodou je, že s cieľom zabezpečiť, aby niektoré zo zmysluplných vodných diel, je potrebné vrátiť späť, a preto je produktivita výrazne znížená - takéto čerpadlo môže poskytnúť nie veľmi veľkú spotrebu vody, ale elektrina nie je menej vynaložená na zabezpečenie účinnosti. Pri inštalácii injektora do studne alebo studne dostatočnej šírky sa do zdroja znižujú dva potrubia - jeden dodáva väčší priemer, druhá spätná trubica je menšia. Ejektor je pripojený k ich výtokom a na konci je inštalovaný filter a spätný ventil. V tomto prípade je nevýhoda tiež zrejmá - dvojitá spotreba rúr, čo znamená drahšie inštaláciu.

V jamkách s malým priemerom sa používa jedno potrubie - prívodné potrubie a namiesto spiatočky sa použije plášť vrtu. Taktiež sa vytvára zóna zriedenia.

Vortex a odstredivé - porovnanie a rozsah

Prvé spoločné funkcie:

  • maximálna hĺbka sania - 8-9 metrov;
  • spôsob inštalácie - povrchný;
  • potrubie alebo vystužená hadica musí byť na nasávacom potrubí (nedávajte na bežnú, vyrovnávajte ju podtlakom).

Teraz o rozdieloch medzi vírivými a odstredivými modelmi. Vortexové čerpadlá sú kompaktnejšie, stávajú menej, ale počas prevádzky vytvárajú väčší hluk. Odstredivé - tichšie, na výstupe vytvárajú malý tlak. Vortex s rovnakou veľkosťou obežného kolesa a rýchlosť jeho otáčania môže vytvoriť tlak 3-7 krát viac. Nemožno však povedať, že je to ich dôstojnosť - na výstupe nie vždy potrebuje veľký tlak. Napríklad, nie je potrebné pri napájaní záhrady. Voda dodávaná s vysokým tlakom jednoducho rozpustí pôdu a odkryje korene. Preto, ako čerpadlo na zavlažovanie, je lepšie vziať odstredivé samonasávacie čerpadlo.

Vysoký výtlak môže byť potrebný pri organizácii vodovodného systému doma. Tu sa budú vyžadovať charakteristiky vortexových čerpadiel. Majú len jednu nevýhodu: nemôžu poskytnúť veľké náklady. Tak častejšie na tieto účely používajú všetky rovnaké odstredivé, ale spárované s hydroakumulátorom. Je pravda, potom sa ukáže už čerpacej stanice.

Plošné odstredivé čerpadlá musia byť pred štartom naplnené vodou.

Hlavnou nevýhodou povrchových odstredivých samonasávacích čerpadiel je potreba ich naplniť vodou pred štartom. Nie je to najpriaznivejšie zamestnanie, čo zvyšuje problémy pri používaní takéhoto čerpadla na zavlažovanie.

Загрузка...