Balkón a lodžia

Dokončenie balkónovej klapky urobte sami

Urobte si útulné miesto z balkóna alebo loggie nie je tak ťažké. Najčastejšie sa rozhodne, že obložia balkónové klapky. Veľa práce, ale je to jednoduché a všetko môžete robiť vlastnými rukami.

Čo podšívka používať

V podstate, keď hovorí o podšívke, zapojte výrobky z dreva. Menej často sa tento termín nazýva aj panel PVC, pričom sa pridáva slovo "plast". Pravdepodobne celá vec spočíva vo veľmi podobnom princípe spájania dosiek so sebou a spôsobu ich inštalácie, a tiež to, že smerom von vyzerá ako dlhé dosky s hrotom na jednej strane a drážkou na druhej strane. Výber obloženia stien, ktorý sa používa na balkón, sa zvyčajne zakladá na nákladových, estetických alebo praktických úvahách.

Krycia balkónová klapka - spôsob, ako vytvoriť pohodlie a zároveň zohriať miestnosť

V niektorých oblastiach, drevená podšívka - lacný materiál, v niektorých - drahé. Takže musíte porovnať cenu plastov a dreva sami. Často sa preferuje drevo, pretože je prirodzené. To je pravda, ale aby sa zachovala atraktívnosť, je impregnovaná ochrannými zlúčeninami a to je chémia. Potom je natretý alebo lakovaný. Zlúčeniny, ako viete, sú tiež ďaleko od prirodzených.

Pokiaľ pristúpime k praktickým úvahám, PVC klapka je určite vpred: je ľahko čistiteľná, nevyžaduje si ďalšiu starostlivosť alebo ošetrenie a po mnoho rokov zostáva nezmenená. Je to na slnečnej strane, bude slabnúť, takže je lepšie vziať svetlé farby: strata farby na nich je takmer nepostrehnuteľná.

Drevená výstelka je počas prevádzky viac rozmazaná: pred inštaláciou musí byť pokrytá ochrannou impregnáciou. Ak chcete len trochu odtiahnuť, môžete vyzdvihnúť takú impregnáciu, ktorá vám okamžite poskytne požadovanú farbu. Potom sa spracovanie skončí. Ak sa rozhodnete maľovať alebo lakovať finiš, musíte to urobiť po inštalácii (ale pred inštaláciou by ste ešte mali namočiť v antiseptických prostriedkoch). Počas prevádzky budete pravidelne musieť odstrániť starý náter a zakryť ho znova: lak alebo farba môže prasknúť, dokončenie balkóna stratí odvolanie. Tu je taký problém.

Aké výmurovky vyberiete na balkón, ktorý sa rozhodnete

Napriek všetkému je rozhodujúce, aké obloženie stien je najlepšie pre balkón, prednosť je drevo. Chuť, samozrejme, je pre každého iný, ale podľa všeobecného názoru je miestnosť lemovaná drevom oveľa pohodlnejšia. Výsledkom toho je, že snaha o krásu prevažuje nad praktickými úvahami.

Ako pokryť stenové obloženie na balkóne tak, aby zostalo atraktívne dlho, prečítajte si článok "Ako pokryť obloženie stien v interiéri"

Ktorý je lepší

Ide o drevené výrobky. Po prvé, poďme sa rozprávať o skalách. Najlacnejšie podšívka - z borovice a jedol. Napriek pomerne nízkym nákladom je odolný: ihličnaté drevo obsahuje veľké množstvo živíc, ktoré sú antiseptikmi a konzervačnými látkami. V regiónoch s horúcimi letami to môže viesť k tomu, že v miestach s intenzívnou teplotou sa živica emituje na miestach na slnečnej strane. Ďalšou nevýhodou je mäkké drevo. Ak ju zasiahnete (slušne, napríklad kladivom), zostane zub. Ak vás to nevystraší - môžete obložiť balkón s borovicovým alebo jedlovým šupinkom: to sú všetky nevýhody tohto druhu dreva.

Iba vy sa môžete rozhodnúť, ktoré stenové obloženie je najlepšie pre balkón: každý má iný vkus

Existujú drahšie odrody ihličnanov: smrekovec a céder. Majú oveľa hustšie drevo, sú odolnejšie a dobre odolávajú atmosférickým javom. Ale tieto vlastnosti sú absolútne nepotrebné na pokrytie vnútorného balkóna. Výraznejším argumentom je krásna farba a štruktúra dreva, rovnako ako menej živíc. Krycia doska z takého dreva je krásna a dlhá doba.

Príjemné tvrdé drevo. Potom si vyberte svoju vkus: lípa má mierne ružový odtieň, osika sa stáva striebornošedá, jelša má krásny vzor, ​​dub pre dekoráciu a spoľahlivosť - okrem konkurencie, ale aj za cenu.

Profily a vzhľad

Teraz o technických charakteristikách. Začnime s profilmi. Na predaj je len podšívka, a tam je eurolinky. Hlavným rozdielom je, že na zadnej strane variantu "euro" je jedna alebo niekoľko pozdĺžnych brán. Zabezpečujú cirkuláciu vzduchu, čo predlžuje životnosť povrchu. Teoreticky aj rezivo s predponou "Euro" má štandardné rozmery a musí byť vyrobené z kvalitného dreva. V praxi je všetko iné: rozmery "plavák" a kvalita je ďaleko od vždy dobrej.

Najobľúbenejšie profily

Existuje niekoľko desiatok profilov. Rôzne skosenie, "vlny" rôznych veľkostí a iné tvarované povrchy umožňujú získať steny s odlišným vzhľadom. Na fotografii vyššie - najbežnejšie, zvyčajne vo veľkom množstve.

To sú niektoré typy, ktoré je možné objednať.

Existuje niekoľko typov, ktoré je možné objednať. Takáto "vlastná" dávka bude stáť oveľa viac: budete musieť prekonfigurovať zariadenie.

Odrody a vlhkosť

Zoradenie stenového panelu závisí od počtu uzlov, trhlín a sfarbenia na doske. Stupeň A alebo "Elite" by ich nemali mať vôbec, alebo vo veľmi malých množstvách. Stupeň "B" - nie viac ako 4 hnedé uzly a farebné zmeny malej plochy, odroda "C" môže mať veľa uzlov.

Čo rozlišuje jeden stupeň obloženia od iného

Prítomnosť uzlov neznamená, že drevo je zlé. Hlavná vec je, že boli hnedé, nie čierne a nemali žiadne známky ničenia. A vo všeobecnosti, drevené drevo niekedy vyzerá skvele. To všetko je záležitosť vkusu a preferencií.

To je prípad, keď je vlhkosť oveľa závažnejšia. Nákup na vyzdobenie surového dreva na vnútornú výzdobu môže byť oveľa lacnejšie, ale oveľa viac znepokojujúce. Ak vyrezávate obloženie s vysokou vlhkosťou, postupne sa vysuší, znižuje sa veľkosť. Medzi doskami sa objavia medzery, niektoré z nich sa odskrutkujú alebo ohnú. Budete musieť odstrániť, triediť a znovu zostaviť. A možno dvakrát: je ťažké predvídať, kedy zmršťovanie skončí. Preto je pre vnútornú výzdobu balkónovej klapky lepšie vysušiť rezivo. Vlhkosť potom nie je vyššia ako 7 - 10%, už nebude "viesť" a nebude sa ohýbať: tieto materiály boli po vyschnutí zamietnuté. Preto sú ceny vyššie.

Na hrúbke a šírke lamiel. Pre dekoráciu interiéru môžete mať tenkú dosku: podmienky okolia sú stabilné. Ale balkón nie je celkom interiér, teplota a vlhkosť kvapky sú vážnejšie. Dokonca aj s dobrým balkónom weatherization. Preto je priemerná hrúbka 14-16 mm, ale môžete použiť 12 mm.

Šírka a hrúbka domu sa značne líšia

Šírka dosky môže byť od 60 mm do 150 mm. Ak chcete nalepiť dlhšie, s širšou prácou, menej, ale v malej miestnosti, rozsiahle pruhy "zjedia" objem. Pre pokrytie balkóna je optimálna šírka stenového obloženia priemerná, rádovo 90-120 mm.

Ako si vytvoriť balkónový klapok s vlastnými rukami

Po prvé, je potrebné rozhodnúť, či budete balkón zahriať alebo nie, či chcete, aké časti a aký materiál. Štruktúra latky a hrúbka použitých tyčí závisí od toho. Poradie práce sa mierne zmení - nedôjde k inštalácii izolácie. Všetky ostatné štádiá a ich postupnosť budú podobné.

Pracovný poriadok - pokyny krok za krokom

Po prvé, všetky staré povrchy sú demontované, omietka, farba, dlaždice sú odstránené, čo sa nedá dobre. Všetko, čo drží pevne, nemôžete sa dotknúť. Pre väčšiu spoľahlivosť, pred obložením balkóna s odkvapničkou, stojí za to, aby sa steny, podlaha a strop zahusťovali s antifungálnou zmesou. Platí to najmä vtedy, ak bola predtým otvorená. Po usušení zostavy samotná inštalácia začína inštaláciou:

 • Na stenu a strop plnené bedňu. Zvyčajne sa vyrába z drevených tyčí. Ak je balkón alebo lodžia izolovaný, krok inštalácie lamiel zodpovedá šírke izolácie.
 • Ohrievač je inštalovaný a upevnený.
 • Montované podlahové guľatiny.
 • Medzi nimi namontujte izoláciu.
 • Vlhkosť odolná preglejka s minimálnou hrúbkou 10-12 cm je položená na vrchu, upevnená v guľatinách so samoreznými skrutkami.
 • Montované stenové obloženie.
 • Montované podhlavníky.
 • Podlahové a stropné sokly, rohy, svahy sú inštalované.

Ďalšie podrobnosti o niektorých fázach a materiáloch.

Pred teplou

Pred poklepaním na balkónový štítok je potrebné zateplenie položiť. Ktorýkoľvek z tepelne izolačných materiálov dostupných na trhu bude:

 • Najlacnejšia - pena (PSB). K dispozícii vo forme dosiek. Má dobrú tepelnú vodivosť (pozri graf). Jeho hlavnou nevýhodou je, že nevyberá zaťaženie - je skrútená, ale pod touto škrabkou nie je táto nevýhoda dôležitá. Druhý bod, ktorý sa mnohým nelíbil, je neprirodzený a môže uvoľňovať škodlivé látky. Nemôžete tvrdiť s umelosťou a druhé tvrdenie je len čiastočne pravdivé. Za normálnych prevádzkových podmienok je pena chemicky neutrálna a neškodná. Vypúšťajte škodlivé látky len pri spálení. Ďalšia negatívna kvalita: má nízku priepustnosť pre pary (pár sa neodstraňuje). Ale to je druhá strana otepľovania. Vďaka nadmernej vlhkosti sa dnes vyrovnávajú pomocou ventilačných systémov.

  Ak chcete ohriať balkón pod sponou, môže to byť pena

 • Minerálna vlna. Sú vyrobené z roztavenej horniny, trosky alebo sklenených vlákien. Takže táto izolácia je prirodzená. Pri výrobe sa však ako spojivo používajú fenolformaldehydové živice, čo nie je povzbudzujúce. K dispozícii sú čadičové prešívané rohože, pri výrobe ktorých sa nepoužívajú viazacie prostriedky - možno ich dokonca použiť aj v detských zariadeniach. Pozitívne vlastnosti minerálnej vlny - dobré tepelnoizolačné vlastnosti, ľahká práca (nielen so sklenenými vláknami). Nevýhodou tohto materiálu je hygroskopickosť, kvôli ktorému by mala byť zo všetkých strán uzavretá vlhkosťou. Cenový rozsah - stredný.

  Minerálna vlna má dobré vlastnosti, ale obáva sa vlhkosti.

 • Extrudovaný (extrudovaný) expandovaný polystyrén (EPS). Má veľmi dobré tepelnoizolačné vlastnosti a vysokú hustotu, dobrú odolnosť voči mechanickým zaťaženiam. Súčasne s tepelnou izoláciou dobre zhasne zvuky. Z relatívne lacných ohrievačov je to najefektívnejšie. Predáva sa v doskách, má uzamykací systém, ktorý eliminuje tvorbu prasklín, medzi ktorými vstupuje studený vzduch. Tento materiál sa odporúča najčastejšie. Ak máte vecnú príležitosť, umiestnite ju pod obrubu. Z nedostatkov - nedrží pary a nie je lacné.

  Extrudovaná polystyrénová pena má vysokú hustotu a nízku tepelnú vodivosť.

 • Foolená polyetylénová pena. Ide o účinnú parozábranu, ktorá zabraňuje vniknutiu vlhkosti do izolácie. Ak používate minerálnu vlnu, mali by byť zrolované zhora, zošívané na opláštenie, lepidlo by malo byť lepené fóliou. Môžete použiť len konštrukčnú fóliu, ale práca s ním je zložitejšia a vrstva polyetylénu je dodatočným tepelným izolátorom. Samotný materiál môže byť použitý len v južných regiónoch, na zvyšku územia je to len doplnok, ktorý zlepšuje tepelnú izoláciu.

  Fóliový polyetylén je pripevnený na izoláciu, aby sa zhoršila tepelná izolácia a zabránilo prenikaniu pary do izolácie

 • Pre tých, ktorí chcú mať ekologické bývanie, je prirodzená izolácia s vynikajúcimi charakteristikami: penové sklo (penové sklo). Nehorí, nevypúšťa nič, ľahké, silné, odolné voči mrazu (rozsah prevádzkových teplôt od -260 ° C do + 230 ° C). Tepelná vodivosť penového skla je 0,04-0,08 W / (m · K). Vyrezáva sa pomocou píly, namontovanej na pene. Nevýhodou je vysoká cena. Tam je penové sklo čínskych výrobcov na prijateľných centov, ale kvalita je pod priemerom, je bieloruský - priemer a za cenu a vlastnosti, najlepšie je Európa, ale je to drahé.

  Pena - prirodzený izolačný materiál s veľmi dobrými vlastnosťami

 • Často pre izolačné balkóny používajúce penové bloky. Pre normálnu účinnosť by mala byť ich hrúbka asi 27 cm Nikto nebude mať takú plochu malého priestoru, takže vrstva niektorých z vyššie uvedených tepelnoizolačných materiálov bude umiestnená na vrchu penového betónu.

Porovnanie tepelnej vodivosti rôznych izolačných materiálov. V centimetroch bola uvedená požadovaná hrúbka materiálu na zabezpečenie rovnakých tepelných strát

Ktorékoľvek z týchto ohrievačov možno použiť na strop, podlahu alebo steny. Pre podlahu je prírodná a lacná alternatíva - expandovaná hlina, ale zďaleka nie je taká účinná ako vyššie uvedené materiály: priemerná tepelná vodivosť je 0,1 W / (m · K) (dvakrát vyššia ako minerálna vlna).

Ako obložiť balkónové klapky

Technológia balkónového obloženia sa trochu líši od finalizácie ostatných miestností: najskôr sa zostaví rám a potom sa k nemu prilepí krycia doska. Je nutné vyrovnať bedňu vodorovne a zvisle a potom správne zarovnať prvú lištu na stenu alebo na strop, pretože od nej je inštalácia všetkých ostatných. Druhý je priložený k prvej doske, potom k tretej a tak ďalej do rohu. Na ďalšej stene sa všetko opakuje.

Vytvorenie debny

Plášť plášťa začína vytváraním rámov - debien. Najčastejšie sa vyrába z baru. Sekcia sa vyberá v závislosti od hrúbky izolácie (ak existuje). Tyč by mala byť taká veľká, aby na povrchu izolácie bola vzdialenosť 1,5 až 2 cm. Táto medzera pomôže udržať normálny obsah vlhkosti v izolácii a dreve, čo zabráni vzniku húb a plesní.

Ak je lúč požadovanej veľkosti príliš drahý, môžete ušetriť. Pod prepravou urobte lištu rovnakej hrúbky ako izolácia (alebo o niečo viac). Je umiestnený medzi vodidlami a na vrchu kolmo naplní mriežku. Je vyrobený z lamiel s hrúbkou 1,5 - 2 cm, ktoré dajú požadovanú vzdialenosť. Iba v tomto prípade sa nesmie zamieňať so smerom upevnenia podšívky.

Príklad prepraviek na balkón pod obložením stien

Plášť plášťa môže byť vertikálny alebo horizontálny. Dosky latky sú umiestnené kolmo pod ňou. Ak bude povrch dokonale namontovaný, prepravka pod ním by mala byť umiestnená vodorovne.

V prítomnosti protismernej mriežky sa pravidlá menia: primárna obresetka je tiež zabalená (vertikálne) a protipríloha - vodorovne. Pomocou tohto systému budú lamely namontované vertikálne.

Častejšie je výstelka klapky na balkóne vykonaná vertikálne. Podľa toho môže byť inštalácia lôžka začatá pásikom pod okennou jednotkou. Je nastavená horizontálne a kontroluje úroveň v dvoch rovinách. Ak je stena nerovná, na správnych miestach sa nainštalujú drevené alebo preglejkové výmurovky požadovanej hrúbky. Upevnite hmoždinky na prepravky.

Lamely musia byť vyplnené po obvode steny a stropu, odchádzajúce od rohov 30-40 mm. Určite tiež plnené po obvode okien a dverových otvorov. Potom sú medziľahlé tyče pripevnené: jedna doska od druhej by mala byť vo vzdialenosti 40-50 cm. Na stenách a strope sa získa rám, ku ktorému je potom pripevnený obklad stien.

Podobný dizajn je postavený na strope.

Dosky obkladov sú rezané trochu kratšie ako požadovaná dĺžka (0,5-1 cm). To má kompenzovať zmenu veľkosti pri vysokej teplote a / alebo vlhkosti.

Návod na inštaláciu

Pripevnite ich na skrutky alebo na nechty. Ak používate nechty, vezmite si s malým klobúkom - dokončovacie, samorezné skrutky - na strom (lepšie - ľahké, ale nie čierne). Existuje ďalšia možnosť upevnenia - sponky zo stavebnej zošívačky. Toto je najrýchlejší spôsob a pomerne spoľahlivý. Staples stačí mať dlhú ostrihanú nohu, zapadnúť do iného tvaru T.

Prvý pruh je nastavený v najťažšom kuse pre prácu. Je to ťah do rohu, skontroluje sa, či je inštalácia správna úrovňou konštrukcie. Sú prilepené do tváre (na prednú plochu), ustupujúce od okraja 1-2 cm. Aby sa zabránilo rozštepovaniu dreva, vytvorí sa otvor s tenkým vrtákom. Potom dotiahnite skrutku alebo kladivo klinec.

Na opačnej strane (tam je drážka), obloženie je upevnené klincami, skrutkami a držiakmi. Zabijú sa v hrotu pod uhlom 45 °. Ukázalo sa, že skrytá montáž - zatvára ďalšiu dosku.

Upevnite hrebeň podšívky (skrutku, držiak) do drážky

K dispozícii je aj ďalšia možnosť - obloženie obrubníka pomocou špeciálnych montážnych dosiek - svoriek. Držia sa dobre, ak je hrot dosť dlhý, čo je najčastejšie pozorované v euroliniku. Klyaymery sú nainštalované do hrotu (ako keby ho položili). Na druhej strane majú montážnu dosku s otvormi na nechty. Do tejto dosky sa vkĺzne jeden alebo dva kolíky s malým uzáverom.

Upevnenie pomocou svoriek

Prvá doska je pripevnená k každej doske dosky, všetky nasledujúce - jeden po druhom v šachovnici vzor (striedavo). Druhá doska je najskôr vložená do hrotu. Если она входит неплотно, подбивается при помощи небольшого куска древесины, приставленного к планке. и молотка. Стучат молотком по приставленной деревяшке. Такая сложность необходима, чтобы не повредить доску. Загнав шип в паз, проверяют вертикально ли стала планка. При необходимости корректируют, потом прибивают. Так собирается вся обшивка вагонкой. Последнюю планку иногда нужно подрезать по ширине. Ее крепят ближе к углу, как и первую, в пласть.

Процесс монтажа обрешетки и деревянной вагонки показан в видео.

Полностью процесс обшивки балкона - от монтажа наружной отделки и до установки откосов и наличников смотрите в видео ниже. Только работали с ПВХ панелями, но этапы отделки аналогичны. Единственное отличие - у деревянной вагонки нет стартовых планок. Все верхушки и низы закрываются плинтусами, а углы - уголками.

Чем обработать вагонку

При обшивке балкона вагонкой, обрабатывать антисептиками нужно не только отделку, но и обязательно все планки обрешетки. Ниже перечислены наиболее популярные защитные пропитки и грунтовки. Некоторые из них сразу могут придавать древесине оттенок, не закрашивая, а подчеркивая текстуру.

 • Сенеж Аквадекор - колеровочный антисептик. Если покрыть древесину этим составом, он сразу защищает от плесени, грибков, насекомых, одновременно придавая один из 16 оттенков. В использовании финишного покрытия не нуждается.
 • Акватекс "Грунт антисептик" - качественная защита вагонки под последующие финишные покрытия (например, под лак).
 • TIKKURILA VALTTI-POHJUSTE (ТИККУРИЛА ВАЛТТИ-ПОХЪЮСТЕ) грунтовочный антисептик для древесины, защищает от био поражений, но не защищает от ультрафиолета. Потому рекомендуется скорейшее окрашивание.
 • Пропитка Усадьба "У-409". Создает на древесине тонкую полимерную пленку, через которую проникает пар, но эта пленка препятствует проникновению в древесину грязи, сохраняя внешний вид отделки. В состав входят добавки, защищающие от грибков, плесени и насекомых.

На упаковке каждого средства есть инструкция по эксплуатации и нанесению. В ней описаны правила нанесения и расхода для обеспечения защиты. Только при соблюдении этих правил можно быть уверенным, что вагонка и каркас под ней будут служить долго.

Если говорить о морилках, то большая часть современных составов одновременно с изменением цвета древесины обладает и защитными свойствами. Например, морилка Акватекс (аналог Сенеж Аквадекор). Имеет широкую цветовую гамму, содержит трудновымываемый антисептик, предохраняющий древесину от поражения грибками или насекомыми.

Обработка вагонки на балконе может быть сделана по-разному. Удобнее всего для отделки балкона использовать колеровочные антисептики. Однократная обработка сразу защитит, и цвет придаст. Но они только придают оттенок, оставляя поры открытыми. В эти поры может набиваться грязь. И вымыть ее оттуда - нелегкая задача. Если вам нужна еще и защитная пленка, которая будет предотвращать проникновение грязи, можно покрыть вагонку (затонированную или нет) лаком или грязеотталкивающей пропиткой типа Усадьба "У-409". Пропитка создает на поверхности полимерную пленку, закрывающую поры, но не дающую блеска.

Часто возникают проблемы на солнечной стороне: чем покрыть вагонку на балконе чтобы она не выцветала. Лучше всего подойдет светлая тонировка, которая немного выбеливает древесину. Светлая стена меньше греется и выцветание ей нестрашно. Смотрится такая обшивка вагонкой замечательно.

Если хотите иметь блестящую поверхность, то можно использовать любой лак для внутренних работ. О видах и типах лаков смотрите видео. Вам будет проще понять, каким лаком покрыть вагонку на балконе.

Покраска вагонки на балконе обычной краской сегодня уже неактуальна. Зачем тратить деньги на древесину, а потом закрашивать ее фактуру?. Тогда уж сразу можно ставить ПВХ. Так что выбирайте: тонировка, лакировка, или и то, и другое.

Загрузка...