Stavebné materiály

Čo je lepšie stavať dom

V súčasnej fáze vývoja existuje viac ako 20 technológií, pomocou ktorých sa budujú súkromné ​​domy. Je jednoznačné povedať, že táto technológia je najlepšia a táto technológia je úplne zlá, je to nemožné. Všetky sú nedokonalé, každý má pozitívne a negatívne body. Aby ste mohli správne odpovedať na otázku "Ako postaviť dom", je potrebné určiť základné požiadavky, ktoré kladiete vo svojom dome. Pod nimi zvoliť technológiu. Definícia najlepšieho domu sa líši pre každého, ako aj pre materiál a technológiu.

Premýšľate o tom, ako postaviť dom, najprv venujete pozornosť nákladom

Čo staviame

Všetky vonkajšie steny je možné rozdeliť do dvoch veľkých skupín: zotrvačník a zotrvačnosť. Zotrvačné domy sú postavené z materiálov s vysokou tepelnou kapacitou. Majú tendenciu akumulovať teplo a potom vyzařuje. Okrem toho sa žiarenie nachádza v infračervenom rozsahu. V takýchto domoch, aj pri pomerne nízkych teplotách vzduchu, je teplo. Pocit je: infračervené teplo je lepšie vnímané našim telom.

Steny ne-zotrvačných domov sú "koláčom" materiálov rôzneho zloženia a postupnosti. Ale všetci majú jednu vlastnosť: materiály majú dobré alebo vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti, ale majú nízku tepelnú kapacitu. Hlavným rozdielom medzi domami tohto typu nie sú steny, ktoré sa zahrievajú, ale vzduch a rýchlo sa ohrieva, ale tiež ochladzuje. V záujme dlhodobého udržiavania tepla sú priestory vzduchotesné. A to má svoje nevýhody. O vlastnostiach a materiáloch a tých a ostatných hovorí viac.

Zotrvačné materiály

V zotrvačný materiál stien má schopnosť akumulovať teplo a odstrániť vlhkosť. Aby sa akumulované teplo udržalo čo najdlhšie, je pre ne povinná vonkajšia izolácia. Výhodou priestorov z inerciálnych materiálov je to, že pri absencii vykurovania udržiavajú teplotu dlhú dobu. Z toho vyplýva, že takéto technológie sú vhodnejšie pre domácnosti s trvalým pobytom. Na dočasnú návštevu - pre letné domy - sú nepríjemné a iracionálne: trvá dlhú dobu, kým sa steny zahrejú. A zatiaľ čo múry sú studené, miestnosti sú chladné.

V zotrvačných domoch sa steny zahrievajú dlhú dobu, ale potom tiež prenesú nahromadené teplo na dlhú dobu.

Materiály na stavbu inerciálnych domov:

 • keramické tehly (korpulentné a duté);
 • adobe;
 • keramické bloky;
 • penový blok a monolit z neho;
 • plynový blok;
 • rozšírené hlinené bloky a monolit;
 • bahnové domy;
 • brúsny blok.

Hlavnou nevýhodou týchto domov je relatívne vysoké náklady a trvanie výstavby. Niekde sa tieto nedostatky objavujú viac, niektoré menej, ale vo všeobecnosti sú: vyžaduje sa pevný základ, steny sa formujú dlhú dobu.

Tabuľka porovnávacích charakteristík stavebných materiálov pre ťažké domy

Materiály bez zotrvačnosti

Nepredávacie domy sú postavené z nízkoenergetických materiálov. Sú to hlavne moderné materiály a technológie, ktoré poskytujú viacvrstvový koláč na steny. Hlavným bodom je, že takmer všetky z nich majú nízku priepustnosť pre pary alebo nevykonávajú vôbec pár. To isté so vzduchom: nepreniká cez steny. To znamená, že na reguláciu vlhkosti a zabezpečenie prietoku čerstvého vzduchu a odstránenie oxidu uhličitého je potrebný kompetentný ventilačný systém.

Hlavnou požiadavkou pre domov bez zotrvačnosti je dodržiavanie technológie a tesnosť miestnosti a ventilácia je potrebná na reguláciu vzduchu

Bezinertsionnye domy sú postavené z takýchto materiálov:

 • 3D panel, MDM, SOTA - v systéme je expandovaný polystyrén a silne vystužený betón je vonku;
 • Thermohouse, Izod - betón sa naleje do stáleho debnenia z expandovaného polystyrénu;
 • polystyrénový betón - nový typ materiálu - betón s polystyrénovou výplňou;
 • sendvičové panely - častejšie sa z nich vyrábajú priemyselné zariadenia, ale niekedy na záchranu stavajú domčeky;
 • Panely SIP - izolácia (minerálna vlna alebo polystyrén) medzi dvoma doskami OSB;
 • rámové domy - izolácia medzi doskami z preglejky alebo OSB:
 • vákuové panely - nová technológia budov, ktorá sa ešte nepoužíva v súkromnom bývaní, ale už existuje.

Hlavnou výhodou neinterciálnych domov je nízky čas a nízke stavebné náklady. Pretože steny sú ľahké, základy pre také budovy sú lacné. Keďže predstavujú významnú časť stavebných nákladov, potom sú všeobecné náklady na výstavbu významné. Ak sa rozhodnete, ktorý dom bude stavať a kľúčovým obmedzením sú peniaze a / alebo čas na jeho vybudovanie, možno budete musieť vybrať z týchto materiálov. Nemalo by sa však zabúdať na dizajn ventilačných systémov a je potrebné vziať do úvahy jeho náklady vo výpočtoch, inak bude veľmi nepríjemné žiť av niektorých prípadoch nemožné.

Toto je graf, v ktorom predávajúci nových technológií prejavujú svoje výhody, "zabúdajú", aby hovorili o nedostatkoch

Drevené domy

Drevené domy sa rozkladajú. Sú to domy z guľatiny alebo baru (bežné, profilované, lepené). Na jednej strane steny dýchajú, na druhej strane ich zotrvačnosť je malá. Predtým boli takéto štruktúry pripísané čiastočnej zotrvačnosti vzhľadom na to, že v strede budovy bola pec s veľkou tepelnou kapacitou. Teplo nahromadené v ňom ohrievalo dom, až kým nehořil oheň.

Budovanie dnes v drevených domoch, len veľmi málo ľudí dal tehlové kachle na vykurovanie. Ide predovšetkým o ohrev vody. Preto je možné, že doma to môže byť pripísané neinertívnemu: ak má denný záznam s veľkým priemerom stále nejakú významnú zotrvačnosť, potom tu určite nie je dostatočné množstvo tepla uložené v tyči 150 * 150 mm. V noci je potrebné buď vyhoziť palivo, alebo kombinovať kotly, ktoré pracujú na elektrickej energii v noci. Existuje cesta von - urobiť vonkajšiu izoláciu. Opatrenie je zrozumiteľné a pomerne účinné, ale len vtedy, ak je paropriepustnosť izolačného a dokončovacieho materiálu.

Bez správnej starostlivosti bude drevený dom vyzerať takto.

Existuje ešte jeden dôležitý aspekt: ​​na to, aby mali drevené domy normálny vzhľad, potrebujú ročnú údržbu. To znamená, že každý rok alebo každé dva roky (v závislosti od typu liečby), budete musieť buď pracovať sami pomocou štetca alebo si najmete pracovníkov. Bez toho sa krásna stavba zmení na čiernu a neatraktívnu. Vlastne, potom existuje cesta von - robiť vonkajšie dokončenie, a to sú stále náklady, rovnako ako údržbu dreva - impregnácie, farby stojí veľa.

Ako vidíte, naozaj neexistuje dokonalá technológia. Ak chcete rozhodnúť, ako postaviť dom, musíte postupovať z vašej situácie, rozhodnúť sa o kľúčových bodoch, ktoré vám umožnia vybrať materiál pre steny a technológiu jeho stavby správne a so znalosťou všetkých odtieňov. Pozrime sa bližšie na niektoré najtypickejšie požiadavky na domácnosti.

O vlastnostiach stavby dreveného domu z baru si prečítajte tento článok.

Ktorý dom stavať lacnejšie

Najskôr náklady na vybudovanie nadácie a krabice doma zo všetkých inerciálnych materiálov priemyselnej výroby sú určite drahšie ako náklady z inerciálnych. Majú väčšiu hustotu a to sa odráža v hmote budovy, čo vedie k vyšším cenám nadácie.

Najdrahší dom je tehla. Berúme to ako štandard a náklady na výstavbu s využitím iných technológií sa s ňou porovnávajú. Ďalšia za cenu - z keramických blokov - je asi 90% ceny tehla. Najlacnejšou z tejto skupiny sú domčeky adobe a adobe.

Samanny house - 100% ekologický, teplý, lacný. Rozprávka, nie technológia

Ak máte čas a počasie dovolí, počas leta môžete vyrábať a vysušiť tehly na veľmi veľkom dome. Vďaka nákladom materiálov môžu konkurovať mnohým moderným technológiám. Najmä ak má hlina schopnosť samostatne extrahovať. Zvyšné plnivá sú slama, hnoja atď. - zadarmo alebo lacno. Jediný čas je, že to trvá trochu času, a niekedy je to drahšie ako peniaze - napokon neexistujú žiadne priemyselne vyrábané. Ďalšie obmedzenie - klímu - nie všetko počasie umožní vysušiť hlinu až k hustote kameňa. Takáto technológia je k dispozícii pre rozpočet v regiónoch s horúcimi letami.

Drahšie ako adobe, ale slušne lacnejšie ako tehly, budovy blokov. Pórobetón, ľahké agregáty a penové betónové bloky vyžadujú približne 70-75% odhadu výstavby podobného tehlového domu. Ale pórobetón vyžaduje vynikajúcu hydroizoláciu a je riskantné ju používať v oblastiach s vysokými hladinami podzemných vôd. Slakobeton je lacný. Mimochodom, môže to byť aj nezávislé. Ale životnosť shlakobetona je asi 50 rokov. Ďalej sa to zrúti.

Ohľadom stavby domu z pórobetónu, prečítajte si tu.

Ešte menej - asi 30-50% nákladov na tehlový dom je potrebných na výstavbu neinercičných domov. Najlacnejší ešte - panel SIP. Neberú viac ako tretinu ceny murovanej konštrukcie. Na jatočných telách - to bude trvať asi 40%. Zároveň však životnosť je približne 25-50 rokov v závislosti od kvality materiálov a presnosti dodržiavania technológií. Pre celú túto skupinu je však dodržiavanie technológie kľúčové: dokonca aj malé odchýlky môžu mať strašné následky.

Pri stavbe domu na drevenom ráme, prečítajte si tu a na domy na kovovom ráme v tomto článku.

Najnižšou cenou je dnes krabica panelov CIPS (SIP)

Opäť venujeme pozornosť tomu, že je potrebné pripočítať náklady na systém vetrania k nákladom všetkých neinercičných boxov. Ak bude fungovať - ​​prirodzene, ak nie - bude potrebná povinná (je to oveľa drahšie, keď je nastavená a udržiavaná). Vetranie by malo byť a malo by sa vypočítať správne.

Konštrukcia dreveného domu bude vyžadovať asi 60-70% nákladov na tehly. Ale tu je tiež potrebné zahrnúť tesniace a leštenie zrubového domu. Bez nich to nemôžete urobiť. Hote, ak je drevený dom okamžite plánovaný na dokončenie, leštenie sa nevyžaduje.

Čo je rýchlejšie stavať

Najdlhšia doba výstavby v tehlovom dome (znova). Jeho výstavba trvá najmenej rok. To je, ak všetky technické procesy idú bez meškania. Bude to trvať asi 6 mesiacov na destiláciu krabice stavebných kameňov z hotových adobe. Je možné postaviť dom zo všetkých typov panelov po dobu 1-3 mesiacov. Rovnaká suma bude potrebná pre montáž rámových domov.

A znova, drevené domy sa nezapadajú do žiadnej skupiny. Ak ste znížili rohy na mieste, budete zhromažďovať steny asi mesiac, možno dva. Ak ste si objednali dokončený projekt a priniesli do miestnosti rozloženie misiek, môžete ho sklopiť o niekoľko dní. Pridajte čas do základov a strechy. Celkom do šiestich mesiacov. Nebude však možné vstúpiť ihneď po nútení stien - je potrebné počkať aspoň šesť mesiacov alebo dokonca rok pred začiatkom dokončenia - závisí to od počiatočnej dôležitosti materiálu.

Najdlhšie stavať tehlový dom

Iba dom lepeného dreva môže začať okamžite dokončiť. Všetky ostatné drevené domy by mali stáť aspoň šesť mesiacov - drevo by sa malo zmenšiť a posadiť, mať svoju prevádzkovú veľkosť. Rozdiel vo výške môže byť až 15-20 cm na log, čo je veľa. Preto začínajú dokončovať len za 9-12 mesiacov. Takže dať krabici a rýchlo presunúť do nej v tomto prípade nebude fungovať.

Takže vlastnosti - more. Ale ak sa rozhodnete, ktorý dom postaviť v vidieckom dome a plánuje sa tam zostať len v sezóne, nie je potrebné utrácať veľa peňazí alebo príležitosť, potom venujte pozornosť kostrovým telám alebo panelom CIP. Sú lacné a sú postavené rýchlo. Len dôkladne študovať technológiu: nemajú radi chyby.

Môj dom je môj hrad

Ak hovoríme o stenách pevnosti, potom sú na prvom mieste murované domy. To sú presne protihlukové steny. Dostatočne silné - hlinité, škvárové bloky, adobe technológie. Ich hustota je dostatočná na zastavenie strely. S ostatnými stavebnými blokmi je trochu ťažšie - musíte sa pozrieť na hustotu.

Rozšírená hlina - dobrá voľba - dostatočne tesná na to, aby bola spoľahlivá, priemerná cena a rýchlosť výstavby (približne 6 mesiacov)

Dostatočne odolné sú domy s betónovými komponentami 3D panel, MDM, SOTA, Thermod, Izod. Všetky ostatné technológie nie sú v žiadnom prípade prekážkou pre vážne zaťaženie nárazmi. Samozrejme, nemôžete s nimi prekonať, ale rozhodne nie sú ani pevnosťou.

Ako môžete vidieť, jednoznačne povedať, že niektoré technológie sú najlepšie, nebudú fungovať. Zvážte výhody a nevýhody, zvoľte najdôležitejšie body a osobne určite, ktorý dom bude postavený tak, aby spĺňal vaše požiadavky.

Pozrite si video: Sestřih: 1,5 roku stavby cihlového pasivního domu v projektu Svépomocí ŽIVĚ (Január 2020).

Загрузка...