Steny a priečky

Ako maľovať steny vodou emulzie

Jedným zo spôsobov zdobenia priestorov je maľovanie s emulziami na báze vody. Prečo je táto možnosť dobrá? Steny natreté vodnou emulziou sú kombinované s interiérmi akéhokoľvek druhu. A so špičkovými technológiami a minimalizmom, ktoré sú dnes populárne, neexistujú takmer žiadne možnosti - steny by mali byť len hladké, bez vzoru. To sa dá dosiahnuť zafarbením alebo prilepením s obyčajnou tapetou. Druhým plusom je, že si môžete vybrať ľubovoľnú farbu a výberom vhodného typu farby môžete získať matný alebo polomatný povrch. Tretí pozitívny bod - maľovanie stien vodnou farbou je jednoduchý proces. Všetko môžete robiť vlastnými rukami.

Maľovanie stien vodnou farbou môže byť vykonané nezávisle a výsledok bude na správnej úrovni

Akú vodnú emulziu vyberiete pre steny

Pod názvom nátery na báze vody sa nachádzajú kompozície s rôznymi vlastnosťami - niektoré môžu byť použité len v interiéri a dokonca aj potom rýchlo vyblednú a vyblednú, iné farbia vonkajšie steny a roky strácajú zrak. Z tohto dôvodu je potrebné zvoliť kompozíciu pre konkrétne úlohy a ciele.

Základom farieb na báze vody je voda, v ktorej sú polymérne alebo minerálne častice. Po vysušení sa po lakovaní voda odparuje a polyméry a minerály tvoria na povrchu film. Vlastnosti tohto filmu sú determinované typom polyméru, pretože pri výbere má kľúčový význam zloženie farby na báze vody. A sú to:

 • Emulzia minerálnej vody. Vyrobené z vápna alebo bieleho cementu. Majú nízku cenu, perfektne priľnú na akýkoľvek povrch, ale rýchlo sa rozpadajú a ľahko sa poškodia - pri dotyku ich zotrie. Preto napriek nízkej cene sa stávajú čoraz menej populárnymi.
 • Silikátové. Základom tejto farby je kvapalné sklo, ktoré dáva kompozícii vysokú odolnosť proti atmosférickým javom. Steny zostávajú paropriepustné. Môže byť použitý v interiéri a exteriéri, životnosť je približne 10 rokov.

  Minerálne a silikátové farby na báze vody majú rôzne vlastnosti a účel.

 • Akrylová emulzná farba. Jeho pozitívna vlastnosť spočíva v tom, že padá plochá a vytvára hladký povrch. To môže utiahnuť malé trhliny (až do 1 mm), čo znamená, že príprava povrchu pre lakovanie môže byť nedokonalá. Bez prísad je film hygroskopický a takéto kompozície sa používajú v suchých miestnostiach (obývacích miestnostiach). Ak sa do akrylátovej základne pridáva latex, stáva sa vodoodpudivým. Takéto emulzie vo vode sa nazývajú latex a používajú sa v kúpeľniach a na maľovanie stien v bazénoch. Mínus tejto možnosti spočíva v tom, že sa nedá vyparovať (na ňom padá kondenzácia). Cenový rozsah je stredný, takže maľovanie stien akrylovou vodnou emulziou je jednou z najlepších možností pre dnešok.
 • Na trhu sa nedávno objavili silikónové vodné farby. Vytvárajú hustý film, ktorý sprísňuje trhlinky až do šírky 2 mm. V tomto prípade môže povrch vykonávať vodnú paru, farba nezmení výskyt výstrelu po dlhú dobu. Mínus - vysoká cena.

  Akrylátové a silikónové vodné farby môžu utiahnuť malé trhliny

Po rozhodovaní o zložení je potrebné vybrať výrobcu. Neexistujú žiadne správy tu - je lepšie zaplatiť trochu viac, ale to sa ukáže byť vysoko kvalitné farby, než sa všetko opäť pretvoriť za pár mesiacov. Pri výbere dbajte nielen na cenu a objem, ale aj na takýto ukazovateľ ako spotreba. Je uvedený v gramoch na meter štvorcový a niekedy sa výrazne líši. A často drahé farby majú výrazne nižšiu spotrebu.

Charakteristika náterov na báze vody

názovprihláškaŠpeciálne vlastnostispotrebaCena za 1 lCena za štvorcový meter
Tikkurila Euro-7 ABetón, drevo, tehla, sklolaminát (tapeta), omietkaLatexová vodoodpudivá farba na báze akrylátu8-10 m² / kg292 rubľov / l29,2 - 36,6 rub / m²
Optimálne (Leningradské farby)Betón, sadrokartón, drevo, tehla, omietkaPriepustná pre vodnú paru6 - 8 m² / kg42 rub / l5,25-7 rub / m²
Dulux Diamond Matt BWBetón, tehla, sklolaminát (tapeta), omietkaZvýšená odolnosť proti opotrebeniu, ľahko sa umývajú škvrny12-17 m² / kg801 rub / l41-66 rub / m²
Dufa Superweiss RD 4Betón, sklolaminát (tapeta)Biela akrylová farba odolná voči vlhkosti6,5 m² / kg252 rubľov / l38,7 rubľov / m²

Príprava stien na maľovanie

Maľovanie stien vodou na báze farby vyžaduje rovný povrch. Môže ísť o špeciálnu tapetu na maľovanie alebo tmel a základnú stenu. V rovnakom čase, na vrchole olejovej farby alebo bielizeň voda emulzia nemožno maľovať. Predtým nanášané nátery musia byť úplne odstránené - pred omietkou, potom na opravu chýb, primárne a až potom môžete maľovať.

Farby na báze vody môžu byť natreté špeciálnou tapetou

Odstránenie starých farieb

Spôsob odstránenia starých vrstiev bielej a vodnej farby je trochu podobný. Po prvé, "na sucho", so stierkou, vyčistite všetko, čo sa stane. Ak chcete rýchlo odstrániť starú vodnú emulziu zo stien, povrch je navlhčený horúcou vodou. Len si vezmite valček, ponorte ho do horúcej vody a niekoľkokrát ho zatočte. Nechajte 3-5 minút, potom postup zopakujte. Zvyčajne po druhej časti horúcej vody sa povlak napučia a je ľahko čistiteľnou špachtľou. Niektoré obzvlášť ťažké oblasti je potrebné znova navlhčiť.

Pri odstraňovaní bielizne zo stien je situácia podobná, ale voda sa používa za studena a môže byť potrebná viac - vápno má vysokú hygroskopickosť. Ale namočenie, je dobre čistené. Ďalšou vlastnosťou je, že po odstránení všetkého je potrebné dostatočne nasiaknuť povrch roztokom sódy. Tým sa neutralizuje vápno, ktoré zostáva v póroch. Po vysušení môžete už natretý a tmel.

Odstráňte starú farbu zo stien, najčastejšie špachtľou.

Najťažším procesom je odstránenie olejovej farby zo stien. Je neefektívne vykurovať steny budovou sušičkou - veľmi pomaly sa zahrievajú. Existujú chemické zlúčeniny - umývačky. Ale sú to po prvé toxické a za druhé sú drahé a po tretie dobre odstránia jednu vrstvu a všetko, čo leží nižšie, musí byť opäť rozmazané. Vo všeobecnosti nie je to najlepšia cesta pre túto situáciu.

Najčastejšie sa mechanické metódy používajú na odstránenie starých olejových farieb zo stien. Na vŕtačku alebo brúsku používajte kefu z kovového drôtu. Pri nízkej rýchlosti ju vyčistite farbou. Metóda nie je zlá, ale dostanete veľa prachu, čo nie je dobré. Ako sa ukázalo, je oveľa efektívnejšie použiť vŕtačku s korunkou na vŕtanie zásuviek. Olej farba odlety kúsky, tam je takmer žiadny prach, proces ide rýchlo.

Utesnenie chýb a tmelu

V prípade emulzií s vodou nie je možné naplniť skutočnosť, že farba skryje chyby stien. Práve naopak - zdôraznite. Pokiaľ nepoužívate silikónovú emulziu, ale aj s touto farbou odporúčame pokryť malý kúsok a zistiť, či ste s výsledkom spokojní. Ak nie, budete musieť tuk.

Najprv zatvorte drážky a trhliny. Najskôr sa zväčšuje uhol trosiek, čím sa odstraňuje všetko, čo môže vypadnúť. Potom sú potiahnuté základným náterom (ponorte kefku do kompozície a dobre namočte) a po vysušení sa aplikuje tmel, ktorý sa vyrovná s rovinou steny.

Krv je najprv vyšívaná, potom základná a potom pokrytá tmelom

Ak dôjde k vypadnutiu významného kusu omietky, je lepšie ho obnoviť pomocou cementovo-pieskovej malty. Otvor je navlhčený vodou, ale je lepšie ísť s vhodným základným náterom (na báze cementu), naplniť ho maltou, vyrovnať so stenou. Hmota je komplikovaná skutočnosťou, že ďalšia práca môže byť vykonaná až po vysušení roztoku, čím sa stáva svetlošedá. Ale nesnažte sa násilne vysušiť - rozpadne sa a rozpadne sa.

Po odstránení všetkých porúch sa zostávajúce nerovnosti vyhladia pomocou tmelu na celom povrchu. Pred murivo. Ak chcete zjednodušiť valec, nalievajte kompozíciu do zásobníka.

Tvrdý tmel je v predaji v taškách, stáva sa primárnym a dokončovacím. Primárna sa používa, ak je potrebná vrstva väčšia ako 5 mm na vyrovnanie stien. Ak je stena relatívne vyrovnaná, hladké menšie nepravidelnosti môžu byť dokončené zloženie (vrstva nie je väčšia ako 5 mm).

Najpohodlnejší spôsob zatvárania tmelu v plastovej nádobe. Zvyčajne ide o lievik s objemom 10 až 15 litrov. Najprv nalejte vodu - podľa odporúčania na balení, potom nalejte kompozíciu a dôkladne premiešajte. Na miešanie použite stavebný mixér alebo vŕtačku s tryskou. Zvláštna pozornosť sa venuje dnu a stenám - často zostáva suchý prášok.

Pre ďalšiu prácu budete potrebovať dve špachtle - jednu širokú, druhú - bežnú malú alebo strednú veľkosť. Pracujte takto:

 • S malou špachtľou si vezmú tmel a dajú ho valčekom pozdĺž veľkej čepele.
 • Veľká špachtľa je stlačená proti stene pomocou čepele, držaného v jednom smere, pri zachovaní rovnakého tlaku. Súčasne je štruktúra rozdelená na stenu, drsnosť plnenia. Hrúbka nanášanej vrstvy závisí od stupňa tlaku: čím silnejšie stlačíte, tenšia vrstva tmelu zostáva na stene.
 • Ak sa vytvorili pruhy, drážky alebo iné chyby, na tomto mieste sa použije druhá špachtľa, ktorá opravuje chybu.
 • Všetky tieto akcie sa opakujú až do vyrovnania všetkých stien.

Tmel sa nechá vysušiť asi deň (v závislosti od hrúbky vrstvy, teploty a vlhkosti). Potom vezmite šmirgľový papier alebo špeciálnu sieťku, pripevnite ho na strúhadlo (stavebné náradie - plošina s rukoväťou). Táto platforma sa rovná zostávajúcim pásom a dosiahne rovný povrch.

Každá vrstva tmelu je vyrovnaná brúsnym papierom alebo sieťovinou.

Obvykle sú po prvej vyrovnávacej vrstve ešte stále nevýhody. Zblízka ich dokončovacie rôzne tmel. V ňom sú zložky jemne rozomleté, zloženie pi zmesi je plastickejšia, je aplikovaná tenšou vrstvou. Postupnosť akcií je rovnaká.

Ak chcete zistiť, či ste steny dobre zarovnali, musíte ich zvýrazniť na strane. Takéto pokrytie odhalí všetky nezrovnalosti. Sú zvyčajne vyrovnané plavákom s jemnou sieťou natiahnutou. Ak sa tak nestane, nedostatky odhalia položenú vrstvu farby.

vypchávka

Primer sa vyberá v závislosti od základov farby. Pod akrylovým základom je akrylový základný náter, pod kremičitan - kremičitan atď. Pretože sa spravidla predáva v kanystrároch s rôznou kapacitou v tých istých skladoch, kde sú emulzie na báze vody. Nanáša sa s valcom.

Primeranie na stenu

Prečo potrebujeme prefarbiť steny na maľovanie vodou farbou? Po prvé, zachovať farbu lepšie, nie praskať a nie pľuzgier. Po druhé, znížiť spotrebu farby. Primér mierne uzatvára póry, čím znižuje absorpčnú kapacitu povrchu.

Maľovanie stien vodou na báze: technológie a pravidlá

Základná farba farby na báze vody je biela, ale mnohé firmy vám umožňujú získať akýkoľvek odtieň od palety RAL, čo je viac ako 200 možností. Za týmto účelom pridajte farebný pigment. Môžete si objednať tónovanie v špeciálnych strojoch, môžete si kúpiť farebnú schému samostatne a pridať ju sami.

Pri tónovaní vodnej emulzie vlastnými rukami určujete farbu "pohľad", zatiaľ čo auto má programy na mieste, podľa ktorých meria požadované množstvo farbív. V každom prípade je potrebné naraz odstrániť celé množstvo farby potrebnej pre steny a dokonca aj s malým okrajom - namaľovať škvrny alebo škrabance. Sám opakovať rovnakú farbu nefunguje presne, a autá vydávajú mierne odlišné odtiene.

Môžete si zvoliť akýkoľvek odtieň

Pri samozaradení sa farba najprv zriedi čistenou vodou na požadovanú konzistenciu (zvyčajne silnú). Potom vezmú na vŕtačku čistú drevenú tyč alebo čistú trysku, začnú miešať farbu do vedra (vrták s najnižšou rýchlosťou). Po otvorení farebnej schémy sa farebný hárok nalial do tenkého prúdu. Po obdržaní požadovaného odtieňa miešajte ďalšie 2 - 3 minúty, potom nechajte vodnú emulziu, počkajte, kým sa pena nevyparí.

Emulzia valca pre vodu

Naneste farbu môžu byť valce niekoľkých typov:

 • Pena z gumy. Tam sú v každom obchode, stojí trochu, ale absorbujú príliš veľa farby, čo je dôvod, prečo mikroskopické bubliny sa môžu objaviť na povrchu steny. Povrch bude preto nerovný a drsný. Situácia je lepšia s peny s vysokou hustotou, ale je ťažšie ich nájsť.
 • Velúr. Tento typ valčekov nie je tak rozšírený, je potrebné sa pozrieť v špecializovaných predajniach. Keď ich používate, farba padne plochá, ale velúr je veľmi hustý materiál a jeho navíjanie je malé. Z tohto dôvodu bude v priebehu práce potrebné veľmi často namáčať do farby.
 • Vlnený. Maľovanie stien pomocou vodných lakovacích farieb je najlepšou voľbou. Dĺžka hromady môže byť odlišná, v závislosti od toho je vrstva farby tenšia alebo tenšia. Pre zafarbenie presne omietnutých stien nie je dôležitá dĺžka hromady, ale je lepšie, aby ste nebrali príliš hrubý - môžu byť postriekané. Existujú fleecy valčeky vyrobené z prírodnej kožušiny alebo plsti, dlho slúžia, ale sú drahé. Umelé materiály sú lacnejšie, ale nosia rýchlejšie. Pri farbách na báze vody je najvhodnejšia nylonová hromada.

V prípade tapiet na báze vody s nevýraznou reliéfou je lepšie použiť švové valčeky vyrobené z polyamidového vlákna alebo prírodnej kožušiny. Dĺžka hromady je v tomto prípade 6 až 14 mm.

Technológia nanášania emulzie vody

Pred začiatkom maľovania sa na okraji podstavca prilepia sokly, okenné parapety, maskovacia páska (ak nie sú odstránené). Ak je potrebné vyznačiť hranice farbenia na stenu, sú tiež označené maskovacou páskou - nakreslite čiaru a nalepte lepiacu pásku. Ak sú stropy už natreté, nebolo by to zbytočné lepiť lepiacu pásku na strop. Takže máte zaručené, že to neznečistí. Vezmite prosím na vedomie, že páska sa odstráni ihneď po tom, ako bola táto oblasť natretá. Ak sa farba na lepiacej páske spevňuje, potom nie je možné jej odtrhnúť bez poškodenia steny.

Pripravená na nanášanie farby (zriedená a zamaskovaná v požadovanej farbe) sa naleje do nádoby na farbu. Aby bolo možné natrieť stenu na strop samotný, na valček je pripevnená dlhá rukoväť. Zvyčajne ide o plastovú rúru alebo drevenú tenkú dobre spracovanú palicu (na husle sú tenšie a pohodlnejšie držať).

Posun valca hore a dole

Maľovanie začína od jedného rohu. Samotný kútik je oteruvzdorný, farbený asi 5 cm na stenu. S farbou kefky nad rohom pod stropom (ak je farba na vrchol). Potom vezmite valček, ponorte sa do farby, stlačte na plošinu a vychádzajte zhora. Pohybujte valčekom hore a dole, farbite cez nepretržitý pás farby, a to na 5-8 cm na už natretom povrchu. Takže sa môžete vyhnúť vzniku hraníc vytvorených pri nanášaní farby.

Vodná emulzia na stenu "spojí" za 10-15 minút. Preto je potrebné konať rýchlo bez prerušenia a prerušenia dymu. Ak okraj pásu vysuší, bude viditeľný. Aby ste tomu zabránili, je potrebné zachovať vysokú mieru lakovania.

Farba nad druhým rohom, ak je vľavo iba jedna šírka valčeka. Ak ihneď namaľujete druhú priľahlú stenu, môžete ju namaľovať štetcom.

Odporúča sa naniesť tri vrstvy vodnej emulzie na puttované steny. Po každej potrebe čakať, kým farba vysuší. Presný čas expozície medzi aplikáciou vrstiev je uvedený na plechovke a je zvyčajne 2-4 hodiny. Ak sa na tapetu aplikuje farba na báze vody, stačí jedna vrstva.

Venujte pozornosť! Pri nákupe a tónovaní - na stierkovanom povrchu stien je potrebných trikrát viac náterov ako ten, ktorý bol prilepený tapetami.

Pozrite si video: Malovanie domu, bytu. Ako vymaľovať byt? Ako správne maľovať steny? (Február 2020).

Загрузка...