Electrics

Ako určiť prierez kábla (drôt) podľa priemeru

Teoreticky musí priemer vodičov spĺňať uvedené parametre. Napríklad, ak je na označení uvedené, že kábel je 3 x 2,5, musí byť prierez vodiča presne 2,5 mm2, V skutočnosti sa ukazuje, že skutočná veľkosť môže byť 20-30%, a niekedy viac. Čo s tým ohrozuje? Prehriatie alebo spájanie izolácie so všetkými následnými následkami. Pred nákupom sa preto odporúča zistiť veľkosť drôtu, aby ste zistili jeho prierez. Ako presne zvážime prierez priemeru drôtu a zistíme to ďalej.

Ako a čo merať priemer drôtu (drôtu)

Na meranie priemeru drôtu je vhodný kaliper alebo mikrometr akéhokoľvek typu (mechanický alebo elektronický). Je ľahšie pracovať s elektronickými, ale nie každý ich má. Je potrebné merať samotné jadro bez izolácie, preto ho najskôr odtiahnite alebo odstráňte malý kúsok. To sa dá urobiť, ak to predajca dovolí. Ak nie, kúpte malý kus na testovanie a vykonajte merania. Zmerajte priemer izolovaného vodiča, po ktorom môžete určiť skutočnú veľkosť drôtu podľa rozmerov.

Meranie priemeru drôtu mikrometrom je presnejšie ako pri mechanickom posúvači

Ktoré meracie zariadenie je v tomto prípade lepšie? Ak hovoríme o mechanických modeloch, potom mikrofón. Jeho presnosť merania je vyššia. Ak hovoríme o elektronických možnostiach, potom pre naše účely poskytujú oboje dosť spoľahlivé výsledky.

Ak nie je žiadne strmeň alebo mikrometr, zaistite skrutkovač a pravítko. Budeme musieť vyčistiť docela slušný diel dirigenta, takže bez toho, aby sme si kúpili skúšobnú vzorku, je pravdepodobné, že tento čas nebude spravovať. Takže odstráňte izoláciu z drôtu 5-10 cm. Navinutím drôtu na valcovej časti skrutkovača. Cievky sú položené blízko seba, bez medzery. Všetky otáčky musia byť úplné, to znamená, že "chvosty" drôtu musia vystupovať jedným smerom - napríklad hore alebo dole.

Určenie priemeru drôtu pomocou pravítka

Počet otočení nie je dôležitý - asi 10. Môžete viac alebo menej, len 10 je ľahšie rozdeliť. Cievky sa uvažujú, potom použijete vinutie na pravítko a zarovnáte začiatok prvej cievky s nulovou značkou (ako na fotografii). Zmerajte dĺžku úseku zaberaného drôtom a rozdeľte ho o počet závitov. Získajte priemer drôtu. To je jednoduché.

Napríklad vypočítame veľkosť drôtu zobrazeného na fotografii vyššie. Počet závitov v tomto prípade - 11, zaberajú 7,5 mm. Rozdeľujeme 7,5 na 11, dostaneme 0,68 mm. To bude priemer drôtu. Potom môžete vyhľadať prierez tohto vodiča.

Hľadáme veľkosť drôtu podľa priemeru: vzorec

Drôty v kábli majú v priečnom reze kruhový tvar. Preto vo výpočtoch používame vzorec pre oblasť kruhu. Môže sa nájsť pomocou polomeru (polovice nameraného priemeru) alebo priemeru (pozri vzorec).

Určte veľkosť drôtu podľa priemeru: vzorec

Napríklad vypočítame prierezovú plochu vodiča (drôtu) podľa predtým vypočítanej veľkosti: 0,68 mm. Najskôr použijeme vzorec s polomerom. Najprv nájdeme polomer: rozdeľte priemer o dve. 0,68 mm / 2 = 0,34 mm. Ďalej sa tento údaj nahrádza do vzorca

S = π * R2 = 3,14 * 0,342 = 0,36 mm

Je potrebné počítať týmto spôsobom: najskôr, začiarknutím 0,34, potom násobením výslednej hodnoty o 3,14. Máte prierez tohto drôtu 0,36 štvorcových milimetrov. Jedná sa o veľmi tenký drôt, ktorý sa nepoužíva v elektrických sieťach.

Poďme vypočítať priemer káblov pomocou druhej časti vzorca. Mal by byť presne rovnaká hodnota. Rozdiel môže byť v tisícoch v dôsledku odlišného zaokrúhľovania.

S = π / 4 * D2 = 3.14/4 * 0,682 = 0,785 x 0,4624 = 0,36 mm2

V tomto prípade rozdeľte číslo 3.14 o štyri, potom štvorcový priemer, vynásobte dve čísla. Získame podobnú hodnotu, ako by mala byť. Teraz viete, ako poznať priemer kábla podľa priemeru. Ktorá z týchto vzorcov je pre vás výhodnejšia? Nie je žiadny rozdiel.

Tabuľka korešpondencie priemerov drôtov a ich prierezových plôch

Vykonať výpočty v obchode alebo na trhu nie je vždy žiaduce alebo existuje možnosť. Aby ste nestratili čas na výpočty alebo aby ste sa nemali mýliť, môžete použiť tabuľku korešpondencie priemerov a úsekov drôtov, v ktorých sú najbežnejšie (normatívne) rozmery. Môže byť prepísaný, vytlačený a zachytený.

Priemer vodičaPrierez vodiča
0,8 mm0,5 mm2
0,98 mm0,75 mm2
1,13 mm1 mm2
1,38 mm1,5 mm2
1,6 mm2,0 mm2
1,78 mm2,5 mm2
2,26 mm4,0 mm2
2,76 mm6,0 mm2
3,57 mm10,0 mm2
4,51 mm16,0 mm2
5,64 mm25,0 mm2

Ako pracovať s touto tabuľkou? Káble majú spravidla štítok alebo štítok, na ktorom sú uvedené jeho parametre. Označuje označenie kábla, počet drôtov a ich prierez. Napríklad VVNG 2x4. Máme záujem o parametre jadra a to sú čísla, ktoré stoja za znakom x. V tomto prípade sa uvádza, že existujú dva vodiče s prierezom 4 mm2, Preto skontrolujeme, či sú tieto informácie pravdivé.

Ako pracovať s tabuľkou

Ak chcete skontrolovať, zmerajte priemer niektorého z opísaných metód, potom skontrolujte pomocou tabuľky. Uvádza sa, že pri tomto priereze štyroch štvorcových milimetrov by veľkosť drôtu mala byť 2,26 mm. Ak sú vaše merania rovnaké alebo veľmi blízko (chyba merania existuje, pretože zariadenia nie sú ideálne), všetko je v poriadku, môžete si kúpiť tento kábel.

Deklarované rozmery nie vždy zodpovedajú skutočným

Ale oveľa častejšie skutočný priemer vodičov je oveľa menší, ako je uvedené. Potom máte dva spôsoby: vyhľadajte drôt od iného výrobcu alebo vezmite väčšiu časť. Samozrejme, budete musieť platiť za to, ale prvá možnosť bude vyžadovať dostatočne dlhú dobu a nie je to skutočnosť, že budete môcť nájsť kábel zodpovedajúci GOST.

Druhá možnosť si bude vyžadovať viac peňazí, pretože cena v podstate závisí od deklarovanej časti. Hoci nie je fakt - dobrý kábel, vyrobený podľa všetkých noriem, môže byť ešte drahšie. To je pochopiteľné - náklady na meď, a často a izolácie, s dodržaním technológie a noriem - oveľa viac. Pretože výrobcovia a mazaný, zníženie priemeru drôtov - znížiť cenu. Takéto úspory sa však môžu stať katastrofou. Nezabudnite teda vykonať meranie pred nákupom. Dokonca aj preverených dodávateľov.

A tiež: vzhľad a pocit izolácie. Mal by byť hrubý, pevný, mať rovnakú hrúbku. Ak sa okrem zmeny priemeru vyskytne aj problém s izoláciou, pozrite si kábel od iného výrobcu. Vo všeobecnosti je žiaduce nájsť výrobky, ktoré spĺňajú požiadavky GOST a nie sú vyrobené podľa špecifikácií. V tomto prípade sa dúfa, že kábel alebo drôt bude slúžiť dlhú dobu a bez problémov. Dnes to nie je ľahké, ale keď urobíte zapojenie v dome alebo pripojiť elektrinu z pólu, kvalita je veľmi dôležitá. Preto je pravdepodobne stojí za to pohľad.

Ako zistiť prierez drôtového drôtu

Niekedy sa používajú vodiče stočené - pozostávajú z mnohých rovnakých tenkých drôtov. Ako v tomto prípade vypočítať veľkosť drôtu podľa priemeru? Áno, rovnako dobre. Vykonajte merania / výpočty pre jeden drôt, započítajte ich počet vo zväzku a vynásobte ho týmto číslom. Takže sa naučíte prierez lanko.

Prierez lankového drôtu je považovaný za podobný.

Загрузка...