Dvere

Nezávislé inštalovanie a nastavenie uzáverov dverí

Aby dvere nezostali otvorené, používali banálny prameň skôr, dnes dali bližšie dvere. Jadrom jeho dizajnu je aj pružina, ale je silnejšia, skrytá v kovovom puzdre a naplnená olejom - na "brzdenie" pri zatváraní. Inštalácia bližšieho dverí je jednoduchá úloha. Samoinštalácia trvá 20-30 minút. Už len ťažko. Takže vezmeme vŕtačku a dám si vlastné ruky.

Najpopulárnejší model

klasifikácia

Podľa medzinárodných noriem EN 1154 sa zatvárače dverí zatrieďujú podľa zatváracej sily, ktorú môžu vytvoriť. Sú rozdelené do 7 tried, ktoré sú označené EN1-EN7. Pri výbere triedy venujte pozornosť zotrvačnosti dverí, to znamená šírku jej listu a hmotnosti v rovnakom čase. Ak rôzne parametre dverí zodpovedajú rôznym triedam, umiestnite zariadenie do vyššej triedy.

Trieda zatvárania dveríŠírka krídla brány, mm
Hmotnosť krídla dverí, kg
EN1až 750 mm
do 20 kg
EN2do 850 mm
do 40 kg
EN3do 950 mm
do 60 kg
EN4až do 1100 mm
do 80 kg
EN5do 1250 mm
do 100 kg
EN6do 1400 mm
do 120 kg
EN7do 1600 mm
do 160 kg

Napríklad šírka dverí zodpovedá triede EN2 a hmotnosti - EN4. Umiestnite štvrtý stupeň, pretože slabšia sila s bremenom nedokáže vyrovnať.

K dispozícii sú zatvárače dverí patriace do rovnakej triedy. Charakteristiky potom označujú jednocifernú triedu - EN5. Majú malú škálu úsilia o úpravu - v rámci tej istej triedy. Existujú zariadenia, ktorých zatváracia sila je regulovaná v niekoľkých skupinách. V tomto prípade značka nastaví rozsah pomlčkou - napríklad EN2-3. Tie sú pohodlnejšie - môžete nastaviť rýchlosť zatvárania v závislosti od počasia. Ale náklady na takéto modely sú vyššie.

Návrh a trakcia zariadenia

Hlavným prvkom zavieracieho zariadenia dverí je pružina, ktorá tlačí páku. Podľa spôsobu prenosu sily z pružiny na páku existujú dva typy zariadení:

  • S pákovým ramenom. Takéto modely majú charakteristický vzhľad - páky vyčnievajú kolmo na povrch krídla. Rovnaké uzávery sa tiež nazývajú kolenom alebo spojom. Konštrukcia funguje spoľahlivo, ale vyčnievajúce ramená sú nepríťažlivé, navyše, ak je to žiaduce, ľahko sa zlomia. Existuje ešte jedna nevýhoda: pri otvorení dverí je potrebné viac a viac úsilia. Pre deti a starších ľudí to môže byť problém.

    S pákovým ramenom

  • S posuvným kanálom. V týchto modeloch je páka umiestnená rovnobežne s krídlom dverí, čo prináša atraktívnejší vzhľad. Ďalším plusom: pri otvorení dverí o 30 ° sa úsilie o ďalšie otelenie stane oveľa nižšou. Vybavené takými uzávermi dverí je pre deti aj starších ľudí ľahké otvoriť dvere.

    S posuvným kanálom

Oba tieto typy pozostávajú z dvoch častí: telesa, v ktorej je skrytá pružina a mechanizmus prenosu sily a páka. Sú umiestnené v hornej časti dverí: jedna časť na plátne, druhá na krabici. Čo-kde, závisí od smeru otvárania. Ak sa dvere otvoria "na seba", na krídle dverí je inštalované teleso s mechanizmom a pri otvorení "od vás" je pripevnená páka. Fotografia zobrazuje pákový ovládač bližšie, ale podobné pravidlá inštalácie pre modely s posuvným kanálom.

Montáž zavieracieho zariadenia v závislosti od smeru otvárania

Ako viete, nie sú vhodné pre všetky typy dverí - je problematické umiestniť ich na sklenené. Pre nich je tu ďalší dizajn - outdoor. Teleso s mechanizmom je namontované na podlahe, iba držiak dosky vyčnieva zhora. Podobný držiak je inštalovaný na vrchu, ale mechanizmus je ďaleko od neho vždy len pre ťažké dverné panely.

Podlahový uzáver pre sklenené dvere

Mimochodom, existujú podlahové modely pre drevené a kovové dvere. Majú tiež pákový prevod alebo posuvný kanál. Sú menej nápadné, ale s takýmto usporiadaním sú častejšie poškodené.

Podlahový uzáver pre sklenené dvere

Inštalácia interiérových dverí s vlastnými rukami je tu popísaná.

Kde dať

Väčšina uzáverov umiestnených na vonkajších alebo predných dverách je možné inštalovať na bránu alebo bránu. V prípade dverí sú umiestnené tak, že kryt je v miestnosti. Napriek tomu, že existujú aj mrazuvzdorné modely určené pre chladenie, je lepšie, aby bol trup chránený pred účinkami poveternostných podmienok. Taktiež toto miesto zabezpečuje väčšiu bezpečnosť.

Inštalácia dverí bližšie: inštrukcie s fotografiami

Pri montáži zatvárača dverí sú potrebné len vŕtačka, pravítko, ceruzka a skrutkovač. Vŕtačka je zvyčajne vyžadovaná "3" (tri), ale musíte sa pozrieť na priemer upevňovacieho prvku, ktorý sa zvyčajne dodáva v súprave.

Čo je potrebné na inštaláciu dverových uzáverov

Väčšina výrobcov, aby uľahčila samoinštaláciu bližšieho dverí, dokončila produkt s inštalačnými šablónami. Na týchto šablónach sú schematicky znázornené časti dverí bližšie k plnej veľkosti. Tiež na nich sú montážne otvory pre každý prvok. V modeloch, ktoré môžu vytvoriť úsilie na otvorenie inej triedy, sú otvory nakreslené v rôznych farbách, navyše sú podpísané - vedľa nich je trieda bližšie.

Ukážka šablóny pre inštaláciu bližšieho dverí

Šablóna je vytlačená na obidvoch stranách hárku. Na jednej strane - na otvorenie dverí "na seba" - na strane závesu (na fotografii vyššie), na druhej strane - "od seba".

Inštalácia šablóny

Na vzorku sú dva kolmé červené pruhy. Horizontálne zarovnať s hornou hranou krídla dverí, vertikálne - s osou závesu.

Inštalácia šablóny

S hornou hranou krídla dverí je všetko jasné, ale aby sa pri inštalácii nedopustila chyba, musí byť vykreslená čiara osi závesu. Ak nainštalujete bližšie zo strany závesu, nie je problém - pomocou dlhého pravítka a ceruzky posuňte stredovú čiaru smerom nahor. Ak sa na druhej strane vykoná montáž, zmerajte vzdialenosť od okraja rúna k stredu slučky. Označte túto vzdialenosť na druhej strane a nakreslite čiaru.

Otvory na bránenie dverí

Na šablóne nájdeme značky pod otvormi podľa zvolenej triedy. Pomocou vŕtačky alebo šijky ich prenášame do krídla a do rámu.

Značky prenášame pod otvory na plátne a ráme

Zvyčajne sú zahrnuté dva typy spojovacích prvkov: pre kov (kov-plast) a drevo. Vyberte vŕtačku vhodnej veľkosti a vyvŕtajte otvor na určených miestach.

Dverové uzávery sú vybavené dvoma typmi upevňovacích prvkov - pre kovové a drevené dvere

Vyvŕtajte otvory na značky

Ďalej sa začne inštalovať bližšie na dvere. Upozorňujeme, že pri inštalácii je potrebné oddeliť telo a páky. Ak sú namontované, sú oddelené (podložka sa odskrutkuje, skrutka spájajúca páky a kryt sa odstráni).

montážne

Pripevňujeme súčasti na vytvorené otvory, nainštalujeme upevňovacie prvky. V grafe nájdeme triedu otváracej sily, ktorú potrebujeme (v tomto prípade EN2), a nainštalujeme diely, ako je znázornené na obrázku.

Inštalačná schéma bližšie

Ak chcete otvoriť puzdro "na seba", dajte ho na krídlo dverí a namontujte trakciu na škatuľku.

Nainštalujte puzdro

Pripevňujeme trakciu

Teraz je potrebné pripojiť tiahlo páky k telu. V spodnej časti tela je špeciálny výčnelok. Naň sme položili páčku, dotiahnite ju skrutkou.

Namontujte páku

Teraz zostáva pripojiť páku s bremenom. Existujú dve možnosti.

Nezávislé umiestnenie vstupných dverí je tu popísané.

Pripojte páku k ihrisku

Spojenie páčky s bremenom samotným je veľmi jednoduché: dve časti sú kombinované a prstami mierne stlačené. Po kliknutí na tlačidlo sa fixujú. Trik je, ako ich umiestniť vzhľadom na dvere. Rýchlosť pohybu krídla brány závisí od toho v záverečnej fáze zatvárania. Pozíciu je možné meniť v dôsledku skutočnosti, že ťah sa skladá z dvoch častí a môže byť nastavený na dĺžku - jeden z ťahadiel - dlhý závitový čap. Otočte kolík a skráťte ho alebo ho predlžte.

Ak potrebujete hladkú povrchovú úpravu, umiestnite trakciu tak, aby bola kolmá na krídlo dverí. Za týmto účelom mierne znížte jeho veľkosť (na fotografii vľavo).

Usporiadanie páky a ťahu na nastavenie konečnej sily

Ak je na dverách namontovaná západka, je potrebné vynaložiť silné úsilie na prekonanie jej odolnosti. Pre túto možnosť kolmo na dvere položte rameno (odtiahnite a odložte ho dlhšie).

Odovzdaním príslušných častí sa tieto kombinujú a spájajú. Vlastne všetko, inštalácia bližšie na dvere je dokončená. A môžete to zvládnuť svojimi vlastnými rukami a bez väčších ťažkostí. Konečná fáza - nastavenie rýchlosti zatvárania. Aby ste to urobili, musíte pochopiť nastavenia uzáverov dverí.

Ako dať na bránu

Mrazuvzdorné modely, ktoré môžu byť ovládané z vonkajšej strany, sú vhodné na montáž na bránu. Nie všetky bránky však majú horný priečnik. Ale sú tu postranné regály. V takomto prípade je kolíska pripevnená na bočný stojan otočením montážnej dosky pozdĺž stojana.

Inštalácia brány bližšie k bráne bez horného priečnika

Hydraulické zariadenia (popísané v tomto článku) sa v pohode necítia dobre. Olej, ktorý sa naleje do tela a slúži na "brzdenie" krídla brány, sa stáva viac viskóznym, brána sa zatvára pomalšie. Z tohto hľadiska je lepšie vybrať pneumatický model brány (čítame tu výber a inštaláciu tu).

Ako nainštalovať na kovové dvere

Inštalácia zavieracieho zariadenia na kovové dvere sa líši len v type použitých spojovacích prostriedkov a veľkosti vŕtačky. Keďže plátno je zvyčajne ťažšie, vyberajú sa výkonné modely minimálne triedy 5 (mali by ste sa pozrieť na stôl). Preto sa na montážnej šablóne bude vyžadovať označenie pre inú triedu.

Čím bližšie k vstupným kovovým dverám je umiestnené podobne.

Môžete tiež potrebovať silnejšiu vŕtačku, ale to sú všetky detaily. Vo zvyšku, aby sa bližšie na kovové dvere, je to rovnako ako drevený alebo kov-plast.

Nastavenie bližšieho nastavenia dverí

Uzávery, ktoré sú inštalované na dverách, majú iný dizajn a nastavovacie skrutky sú umiestnené na rôznych miestach. Presne všetky uvedené v pasoch alebo inštalačných pokynoch. Ale vo všeobecnosti je technika rovnaká:

  • otáčanie skrutky v smere hodinových ručičiek zvyšuje rýchlosť /
  • otáčanie proti smeru hodinových ručičiek - brzdíme / znižujeme silu.

Pri nastavovaní zatvárača dverí skrutky niekoľkokrát neodskrutkujte naraz. Často len štvrtina obratu stačí, možno trochu viac. Zrazením váhy taktiež krútenie alebo odskrutkovanie skrutiek je všetko veľmi ťažké nastaviť znova. Môžete dokonca zlomiť zariadenie alebo sa uistiť, že olej preteká zvnútra.

Nastavenie rýchlosti otvárania dverí a "zablokovanie" sa nachádzajú na skrinke. Najčastejšie sú buď na prednej časti pod ochranným krytom alebo na jeho bočnom povrchu.

Posuňte kryt, nájdite skrutky

V kruhovom alebo viacnásobnom tele sa nastavenia nachádzajú na boku tela.

Загрузка...