Dacha

Ako vytvoriť stodolu: podrobné podrobné pokyny s fotografiami

Akákoľvek oblasť domu bez stodoly na mieste nestačí. Nie všetko môže a malo by byť dovezené do domu, aj keď tam je miesto, a ak už nie je, tak ešte viac, prístavby sú potrebné. Mimochodom to môže byť prvý zážitok z vlastnej výstavby: staviame stodolu s vlastnými rukami bez zručností. Najdôležitejšou vecou je rozvinúť si ruky zo správneho miesta.

Ak je to žiaduce, stodola môže byť ako malý dom

Aké materiály sú postavené

Ak sa stodola nachádza v blízkosti domu a máte obavy z jej vzhľadu, dáva zmysel použiť rovnaký materiál ako pri konštrukcii domu. Ak nechcete, aby ste strávili veľkú sumu na hospodárskej budove, môžete si vybrať finálnu konštrukciu tak, aby bola vzdialená a nerozlišovala. Vo väčšine prípadov to nie je veľmi ťažké: existuje veľa technológií a veľa materiálov veľmi presne reprodukuje vzhľad drahých dokončovacích materiálov. Výrazným príkladom toho je vlečenie. Je pod drevo, drevo, tehly, kameň s odlišnou textúrou. Pre stavbu stodoly teda nie je nutné používať drahé materiály. Je praktickejšie používať lacnú stavebnú technológiu a potom materiál zasahovať s faktúrou podobnou dokončeniu hlavnej budovy.

Ako rýchlo a lacno postaviť stodolu

Najrýchlejšia a zároveň lacná možnosť postaviť stodolu využíva rámovú technológiu. Rám môže byť drevený alebo kovový, je obložený vonkajším obložením, strešný kryt a všetko je pripravené, kôlne. Ak je budova plánovaná drevená, je zostavená z lišty a dosiek. Kovový prístrešok môže byť výhodnejšie vyrobený z tvarovaného potrubia: je ľahšie štvorcový a štvorcový a niekoľkokrát sa zvaruje a ukotví. K dispozícii je tiež špeciálny kovový rám. Je zostavená na samorezných skrutkách a celá konštrukcia je objednávaná a vyrábaná vo výrobe. Tieto domy sú považované za najlacnejšie, je nepravdepodobné, že kúpaliská budú drahé. Montáž a kovový a drevený kôš trvá niekoľko dní: skontrolovať viac ako raz.

Polovica postavená stodola: podlaha a dve dlhé steny sú, zostáva nainštalovať krátky a vytvoriť väznicový systém

Konštrukcia rámu je jednoduchá, pretože základňa stodoly potrebuje ľahký. Vo väčšine prípadov stačí posty, betónové bloky, niekedy nastaviť skrutky alebo sa nudiť. Na zložitejších pôdach a pre tých, ktorí majú radi dôveryhodnosť, je možné vybudovať monolitický alebo modulárny (od základových blokov) pásový základ na plytkom základe.

Na zosilnenom páse základov, môžete dokonca dať stodoly stavebných kameňov alebo tehál. V tomto prípade budova bude normálna aj na skalnatých pôdach. Ak sa pohybuje, potom spolu s nadáciou, takže riziko trhlín je minimálne.

Rámová stodola môže byť postavená bez základov. Potom sa musia stojany (ktoré sa majú spracovať na rozklad) prehĺbiť o 60-80 cm, betónovať, a potom sa spodná lišta na nich pripevní, ale s ktorou zostanú podlahové guľatiny. Týmto spôsobom sa nedá vybudovať veľká konštrukcia. Maximálna - malá skriňa a drevorubka blízko.

Ďalšou možnosťou. Je vhodný pre pôdy, z ktorých je voda dobrá a podzemné vody sú umiestnené hlboko. Potom označte miesto, ktoré je viac ako plánovaná stodola 50 cm v každom smere, odstráňte korytnačku a vytvorte piesok a štrk podstielky. Viazané drevo je položené na drobenom troske a na nich sú pripevnené guľatiny (ošetrené antiseplátom na priamy kontakt dreva so zemou). To je všetko. Žiadne komplikácie.

Chrániť bez nadácie

To je ďaleko od najlepšej možnosti: i pri nízkych úrovniach podzemných vôd a starostlivom spracovaní dreva, kôlka netrvá dlho. Ak vám to vyhovuje, môžete tak urobiť.

Ako vytvoriť toaletu v krajine, prečítajte si tu (diagramy a výkresy).

Podstavec pre rámový priestor

Všetky typy pilótových alebo stĺpových základov predpokladajú umiestnenie jednotlivých podkladov pozdĺž obvodu: nevyhnutne v rohoch konštrukcie a na miestach spojenia mostíkov (priečok), ak sú tieto. Krok inštalácie podpory závisí od veľkosti haly a od toho, ktoré logy plánujete používať. Čím väčší je rozsah, tým väčší prierez vyžaduje zaostávanie.

Napríklad v prípade stodoly s šírkou 2 metre môžete umiestniť len dva rady stĺpov a logy budú 150 x 50 mm (v extrémnych prípadoch 150 x 40 mm). Ak je šírka haly 3 metre, potom buď vložte medziľahlé podpery (stĺpiky, pilóty), alebo vezmite dosku 150 * 70 mm. Vypočítajte, čo je vo vašej oblasti lacnejšie a vyberte si.

Vykopané jamy na stĺpy

Pri šírke dosky 100 mm sa podlaha pod nohami výrazne ohýba. Takže musíte urobiť krok inštalácie asi 30 cm, potom nie je žiadna deformácia, alebo je nevýznamná (záleží na hmotnosti).

Najrýchlejším spôsobom je vytvoriť základy na hotových blokoch: môžete si ich kúpiť alebo vyrobiť sami. Pod nimi sú výkopy trochu väčšie ako bloky. Piesok sa naleje na dno, narazí, potom sa štiepi, taktiež je narážaný. Hrúbka podstielky v zhutnenej podobe je 20-30 cm. Na nich sú inštalované bloky a spodný zväzok je namontovaný na blokoch.

Po rozložení blokov je k nim pripevnený spodný kryt.

Ak hovoríme o plytkom páse, výkop je vykopaný o hĺbku 40-60 cm v porovnaní s úrovňou zeme, šírka pásky je asi 25 cm a samotný výkop musí byť najmenej o pol metra širší alebo viac: v ňom je inštalovaný debnenie. Bottom dub, ram. Na dne sutiny nalial a znova narazil.

Pre debnenie boli použité dosky s rozmermi 150 x 50 mm, aby sa mohli v budúcnosti používať, boli porazené sklenenou handričkou. Po demontáž bednenia (ako bol betón chytený), boli rozobraté a nastavené ako podlahové protokoly

Z tyče 12 až 14 mm úplet rám. Štyri rebrované pozdĺžne tyče sú viazané rámami z 6-8 mm hladkej tyče. Rozmery kostry musia byť také, aby celá výstuž bola minimálne 5 cm od okrajov pásky. Napríklad, ak je základ 40 * 25 cm, tyče sú zviazané do štruktúry s obdĺžnikovou časťou 30 x 15 cm.

Na debnenie sa nainštaluje debnenie, ktoré sa potom nalije betónom, ktorý nie je nižší ako M-200

Prečítajte si viac o rámcoch základových línií tu.

Drevená rámová stodola urobte sami: krok za krokom s fotografiami

Bol postavený rámový priestor s rozmermi 6 x 3 metre. Strešná hala, pokrytá ondulínom. Výška prednej steny je 3 metre, zadná výška je 2,4 m. Prevádzka ukázala, že s takým rozdielom vo výškach snehu nie je veľká akumulácia (Len.

Ako základ pre štandardnú stodolu blokuje FBS 600 * 300 * 200. Sú položené na podložiach s pieskovým štrkom s hrúbkou 25 cm, na vrchole blokov je uzatvorená vodotesnosť - vrstva strešného materiálu na bitúmenovom tmelu. Vrstva "hydrotex" je nalepená na rovnakú masticu. Tento koláč bol vyrobený z dôvodu vysokej hladiny podzemnej vody, preto bolo potrebné chrániť budovu pred vlhkosťou.

Začnite stavať stodol. Na podklad je položená vodovzdorná hmota, na ňom je pripevnený pásik a na pásku je pripevnené drevo

Na drevenú časť s vodotesnou úpravou 150 * 150 mm (spracované rezivo). Pripojený v polovici stromu, klincovanie - 100 * 4 mm. Pre tých, ktorí nie sú oboznámení s tesárstvom, je možné pripojiť tyče na zadnej strane, ku kĺbom od vnútorných vystužených rohov, zvonku - montážnu dosku.

V tomto uskutočnení rám nie je pripojený k blokom. V regiónoch s vysokým zaťažením vetrom je to neoprávnené. Je možné upevniť pomocou čapov: pod nimi cez tyč do bloku sa vyvŕta otvor s rovnakým priemerom (12-14 mm). Kohútik je v nej nasatý, skrutka je potom vytiahnutá kľúčom. Ak chcete zakryť klobúk, môžete pod ním vrhnúť otvor.

Ďalší krok - upevnenie podlahy kmeňa. Pripevnený na okraji dosky 150 * 60 mm. Pripevnený k páskovaniu pomocou špeciálnych držiakov vhodnej veľkosti. Upevnené na nechty 100 * 4 mm.

Podložky na podlahu sa pripevňujú na väzbové držiaky

Zipsy boli zarovnané pozdĺž horného okraja postroja. Všetko musí byť hladké, inak bude podlaha ťažko položiť. Možno budete musieť vyrovnať lietadlo alebo remodelovať.

Rám bol zostavený podľa technológie "plošiny": najprv bola položená podlaha a na ňu boli namontované steny. Kostra steny alebo jej časti je zostavená na podlahe. V niektorých prípadoch je materiál na pokovovanie ihneď opláštený z vonkajšej strany, ak sa vyberie doskový materiál na obkladanie. A už v tejto forme (s alebo bez obloženia) sa zdvíhajú, sú nastavené vertikálne a pevne.

Existuje druhá technológia "ballun". Podľa toho sa rámček montuje postupne: rohové stĺpiky rámu sa namontujú na pásku alebo dokonca ihneď na bloky. Sú nastavené na úroveň vo všetkých rovinách. Medzi nimi vytiahnite lano, ktoré potom položí zvyšok stojana. Sú tiež pribalené jeden po druhom, drží ich dohromady odrezky a dočasné priečne nosníky.

Možno vás bude zaujímať článok "Vytváranie drevárskych a drevostavieb vlastnými rukami"

V tomto prípade bola vybraná technológia plošiny a na guľatiny bola položená OSB s hrúbkou 18 mm. Vo všeobecnosti môže byť podlaha vyrobená z dosiek, preglejky (odolné voči vlhkosti), OSB atď. Doska bude potrebovať 20, preglejku - 13-15 mm, ale je potrebná odolnosť proti vlhkosti (OSB je predvolene odolná voči vlhkosti).

Podlaha v stodole

Potom začala montáž múrov. Úplne vyrazil rám: spodná lišta, stojan, horná lišta. V tomto tvare je inštalovaný presne pozdĺž okraja lúča pásku, je vystavený a zosilnený bezpečnostnými vzperami, zarážkami a hákmi. Prilepené cez podlahu k lište. Nosnice trvala 200 * 4 mm.

Zhromaždené steny. Špičková úprava bude okamžite a podpora pre krokvy

Pri montáži rámu sa používajú dosky s rozmermi 100 x 50 mm, vzdialenosť medzi stĺpikmi je 600 mm, krokvy sú inštalované s rovnakým rozstupom. Systém Rafter bol od 150 * 40 mm.

Okná a dvere sú vystužené - dve dosky sú pribité dole, ktoré sú po 20 cm klepané dohromady klincami v šachovnici. Zaťaženie je tu väčšie, preto je potrebné vystuženie. Na jednej z koncov je umiestnená brána - na nakladanie / vykladanie veľkých vecí. Preto, v tejto stene (na fotografii môžete vidieť) len rohové stĺpiky a vystužené - pre upevnenie ventilov.

Pohľad na zadok, ktorý bude široký dvojitý

Vzhľadom k tomu, strecha je odložená, strešný systém je jednoduchý: sú položené na okraji dosky, ktoré sú vybrané pod krokve. Ich dĺžka je dlhšia, pretože je potrebný presah strechy. Zvyčajne je to 30-50 cm na každej strane. V tomto uskutočnení s šírkou stodoly 3 metre bola dĺžka nožičiek nožov (vrátane svahu) 3840 mm.

Zaklinené šikmo - dve na každej strane. Môžete zlepšiť inštaláciu rohov: tak vydržte aj výrazné zaťaženie vetrom a snehom.

Prepravka na ondulín

Ďalej - prepravka (100 x 25 mm) je namontovaná na streche. Inštalačný krok je podľa odporúčaní výrobcu ondulínu - 40 cm. A pokrývajú sa pokrývačské materiály (kúpte si nechty spolu s povlakom).

Vonkajšie steny boli prešité OSB s hrúbkou 9,5 mm.

Proces obkladania

Nainštalovali ste dvere a urobili malé kroky.

Dvere nainštalované staré, upratané

Konečné dotyky boli nastavené na veternú dosku. Potom bola stodola lemovaná škrípkou a maľovaná tak, aby zodpovedala ostatným budovám na mieste. Brána s vlastnými rukami na dokončenom základe bola postavená počas dvoch dní. Plášť plášťa a maľovanie boli oveľa neskôr, skoro o mesiac neskôr.

Konečná verzia stodoly ... krásna

Neatraktívny základ je šitý azbestovým plechom. Krásne sa ukázalo stodola.

Podrobnejšie informácie o princípoch konštrukcie rámu z dreva si prečítajte tu.

Brána s štítovou strechou z kovu

Táto stodola bola postavená sama. Budova je tiež rám: najlacnejšia cesta. V tomto prípade metóda montáže - "balón" - postupné vystavovanie regálov. Všetko začína rovnakým spôsobom: najprv sme vytvorili stĺpce pre nadáciu. Iba teraz tehly.

Založenie stodoly z tehlových stĺpov

Ako vidíte, v rohových stĺpoch sú namontované kolíky. Otvory sú vyvŕtané v postroji a sú umiestnené na čapoch. Môžu sa robiť nielen v rohoch, ale aj na medziľahlých stĺpoch.

Táto stodola má malú verandu, pretože v požadovanej vzdialenosti je priečka. A bude kresliť múru. Pod ním už skôr a stĺpce.

Na platne boli tiež pripevnené vaky

Zipsy môžu byť tiež pripojené s rezom. Potom sa v popruhu prerezá zárez vo forme rezu. Do hĺbky by nemalo presiahnuť 30% hrúbky dreva, pretože kmeň je orezaný tak, aby zostal na rovnakej úrovni ako páskovanie. Tento spôsob je časovo náročnejší.

Nasledujúci rám bol určený na: rohové stĺpiky 100 * 100 mm, stredné - 50 * 100 mm, horný lem a nosník boli zostavené z rovnakej dosky. Trojuholníky v hornej časti sú vystužené kovovými platňami. Menšie dosky boli upevnené v kĺboch ​​horného nosníka výbavy a stojanov. Boli zrezané bez rezu, prilepené zhora a diagonálne. Dosky znižujú pravdepodobnosť skladania pri bočných zaťaženiach.

Rám zostavený

Potom bol namontovaný nosník - doska 150 x 50 mm, na ňom - ​​prepravka pod kovovou dlažbou. Bol vybraný, pretože rovnaký materiál pokrýval chata.

Montovaný nosník s debnom

Rám bol obložený vrstvami OSB - najvhodnejšou veľkosťou pre konštrukciu. Následne budú steny zdobené dreveným obkladom.

Ide o takmer hotovú stodolu so štítovou strechou. Dekorácia steny zostala

Obal mimochodom nemusí byť vyrobený z preglejky alebo OSB. Môžete ihneď podložiť alebo upevniť dosku ako stojan. Ale potom, pri montáži rámu, je potrebné dať palice: bez tuhosti materiálu dosky, budova bude krehká. Ak nehádžete hákmi, môžete ho vyklopiť rukou.

Tieto ramená poskytnú dostatočnú tuhosť stien rámu.

Po inštalácii závesov môžete vyplniť dosku, obloženie, blokový dom, napodobeninu dreva, obvodovú plošinu - voľba je vaša.

Rámová opláštená doska

Podobné rámové zábradlia môžu byť vyrobené z tvarovaných rúr. Pre páskové a rohové stĺpiky je dostatok 60 x 60 mm alebo 60 x 40 mm, pre stredné a dokonca aj menšie - 20 * 40 bude normálne. Len na upevnenie vonkajšej kože budete musieť zostavu a upevnenie prepravky. Prečítajte si viac o konštrukcii haly rúr a kovových profilov, prečítajte si tu.

Pre tých, ktorí sa starajú o vzhľad budovy, niekoľko nápadov, ako urobiť stodolu krásne vo formáte videa.

Informácie o plánovaní stránok a základoch dizajnu krajiny nájdete tu.

Video o výstavbe drevených prístreškov

Chodba bola krásna, ale nie lacná. Ale slušná veľkosť, silná a vzhľad sa neodlišuje od domu - zapadá do kompozície. Všetko je detailne zobrazené / maľované, je tu jedno porušenie: vodovzdorná pod kovovou dlažbou je položená vertikálne. Dokonca aj pri dobrom spojovaní kapiel, skôr alebo neskôr bude voda robiť cestu pre seba. Pre ostatné - všetko je správne.

V tomto prípade je stodola postavená na najlacnejšom, pravdepodobne základnom: betón sa naleje do starých pneumatík. Na týchto "stĺpcoch" a tam je rám. Prirodzene, je potrebné ich dať na rovný spoľahlivý povrch a oni by mali byť na rovnakej úrovni. Z hľadiska pevnosti sa v suteréne nedosahujú najlepšie betónové bloky a dokonca ich môžu prekonať. Reproduktory zo štruktúry pneumatiky je možné zatvoriť vykonaním kroku a následným umiestnením kvetín na ňu alebo ich použitím pre iné potreby. Praktická práca.

Ďalším videom s postupným znázornením konštrukcie rámového dreva.

Rozmerové výkresy

Niekoľko výkresov, ktoré vám pomôžu navigovať v rozmeroch budovy. V prípade potreby prispôsobte svoje stránky alebo potreby.

Hala s strechou haly - kresba s rozložením regálov

Vykladajte do troch oddielov pod strechou. Prerušovaná čiara označuje miesto inštalácie regálov (a ich podpery)

Konštrukcia stodoly s uvedením všetkých požadovaných prvkov

Štrbinová strecha na kovovej hale

Štvorcová stodola - veľkosti

Chátra so šikmou strechou

Загрузка...