Electrics

Inštalačná výška prepínačov a zásuviek

Pri výmene elektrického vedenia je potrebné rozhodnúť, akú výšku budú mať zásuvky z podlahy. To je spôsob, ako to vyriešiť, pretože neexistujú prísne normy a normy.

Na akú výšku umiestnite zásuvky a prepínače, rozhodnete sa

V akej výške môže byť

Neexistujú žiadne normy a normy upravujúce umiestnenie zásuviek a spínačov vo všeobecných miestnostiach a miestnostiach. Existujú len obmedzenia týkajúce sa maximálnej výšky zásuviek - nie viac ako 1 meter od podlahy, ako aj noriem týkajúcich sa zapojenia elektrických rozvodov v miestnostiach s ťažkými prevádzkovými podmienkami. V domoch a apartmánoch sú kúpeľne.

Takže nakoniec, v akej výške nainštalovať zásuvky? Existujú dve možnosti:

  • Použite štandard prijatý v zásuvkách ZSSR vo výške 90-100 cm od podlahy, spínače - 150-170 cm.
  • Použiť európsky štandard. Hoci je tento koncept relatívny - v rôznych krajinách sú umiestnené v rôznych výškach. Najčastejšie sú však zásuvky 30-40 cm od podlahy, spínače - 80-90-100 cm.

    Ktorý štandard používať je vaša voľba.

Kde umiestniť spínač

Pomocou prepínačov môžete ľahšie určiť. Mali by byť umiestnené tak, aby väčšina členov rodiny bola pohodlná na používanie. Pohodlne zapnite / vypnite svetlo rukou. Ruku znížte, označte úroveň dlaní. Tu a kľúče možno nájsť. Toto usporiadanie je pre deti optimálne. Na túto úroveň môžu dosiahnuť už 3-4 roky. To znamená, že dospelí nebudú musieť zapnúť dieťa svetlom, ak chce hrať alebo ísť napríklad na toaletu.

Ale to nie je jediná možnosť. Napríklad v spálni môžete nainštalovať prepínače. Umožňujú ovládať svetlo z niekoľkých bodov. V tomto prípade je jeden prepínač umiestnený v blízkosti dverí a jeden alebo dva v blízkosti lôžka. Takže môžete vypnúť svetlo bez toho, aby ste vstali. Veľmi pohodlné. Výška inštalácie takého prepínača je niekde na matraci na strane lôžka.

Výška zásuviek z podlahy v spálni

Výber miesta pre predajne v izbách

Zvoľte miesto pre inštaláciu zásuviek ťažšie. Môžu byť umiestnené aspoň na úrovni podlahy. Mimochodom, existujú podlahové modely, ktorých vedenie prechádza do špeciálneho podstavca s káblovým kanálom. Z hľadiska konštrukcie je takáto inštalácia najviditeľnejšou - nevháňajú do plynu. Ale z hľadiska vykorisťovania to zďaleka nie je ideálne. Ak chcete zasunúť / vytiahnuť zástrčku, musíte sa ohnúť alebo priblížiť veľmi nízko. Aj keď je to pre mladých ľudí nepríjemné, nie je to problematické, ale pre starších ľudí môže byť takéto usporiadanie problémom. Ak sú v rodine osoby v strednom veku, je žiaduce, aby výška zásuviek od podlahy bola najmenej 30-40 cm, v tomto prípade sa musí ohýbať, ale tento sklon sa nedá porovnať s predchádzajúcim spôsobom umiestnenia. Toto je kompromisná možnosť - a celkom pohodlná a nie veľmi nápadná.

Výška zásuviek pri stole je nad vrcholom stola.

Ale nie všetky napájacie miesta v miestnostiach musia byť takto inštalované. Napríklad, ak v blízkosti pracovnej plochy je výška zásuviek z podlahy asi 40 cm, zakaždým bude veľmi nepríjemné sa ponoriť pod stôl. Na takom mieste je lepšie dať ich 10-15 cm nad úroveň stola. To je naozaj výhodné.

Inštalácia a pripojenie internetových zásuviek je popísaná tu.

Výška zásuviek v kuchyni

Zapojenie v kuchyni je celý systém. Po prvé, pre každé výkonné zariadenie je samostatné napájacie vedenie s ochranným ističom a RCD inštalovaným na ňom. Takéto zariadenia môžu byť až 10 kusov (umývačka riadu, rúra, elektrický sporák, práčka, elektrický ohrievač vody, vstavané spotrebiče s vysokým výkonom). Tieto zásuvky musia byť vyvedené na miesto, kde chcete zariadenie inštalovať.

Vyhradené linky pre vysokovýkonné elektrické spotrebiče.

Na chladničku je potrebná vyhradená linka. Dôvodom však nie je zvýšená spotreba energie, ale napätie, ktoré vytvára motor chladničky, keď je zapnutý a vypnutý. Je lepšie, aby ich ostatné zariadenia cítili na minimum, a možno aj vtedy, keď existuje samostatná linka. Výstup pre chladničku je možné vyrobiť v ľubovoľnej výške - minimálne 5 cm od podlahy, aspoň na úrovni lakťa (110-120 cm).

Výška zásuviek v kuchyni pre rôzne domáce spotrebiče

Vyhradená elektrická šnúra s UZO a automatickým je povinná pre plynový vykurovací kotol. Vyžaduje stabilné napätie a samostatná linka je nevyhnutná. Je potrebné mať túto zásuvku, berúc do úvahy potrebu inštalácie regulátora napätia (ak nie je inštalovaný na celý byt alebo dom). Najlepšia možnosť je na strane kotla. Vpravo alebo vľavo - tak to dovolia okolnosti.

V závislosti od pripojeného zariadenia vyberieme výšku

Pri vstavaných zariadeniach je výška zásuviek z podlahy 10 cm (to je od podlahy po strednú časť objímky a zo spodného okraja asi 5 cm). Sú umiestnené na stene za zariadením. Miesto je taká, že cez základňu sa môžete dostať. Na rovnakej úrovni umiestnite do pračky napájací bod. Môže byť zvýšená, ak je drezová skrinka bez zadnej steny.

Pre osvetlenie a digestory sú zásuvky nad skrinami. Ich spodný okraj je 5-10 cm nad skrinami. Spínač osvetlenia je privedený na pracovnú stenu a umiestnený bezprostredne pod horné skrine.

Môže to byť tak. Main - jednoduché používanie

Zvyšok malých domácich spotrebičov sa zvyčajne umiestni na pracovnú plochu, resp. Je pohodlné ich pripojiť takmer bezprostredne nad pracovnú dosku. Výška zásuviek z podlahy v tomto prípade je 110-120 cm, bude asi 15-20 cm nad stolom. Len tak, ako to potrebujeme. Ak si objednáte kuchynskú sadu s neštandardnou výškou, nastavte polohu zásuviek zodpovedajúcim spôsobom.

Zásuvky pre malé kuchynské spotrebiče zoskupené na troch alebo štyroch kusoch v blízkosti. Toto je pohodlné počas prevádzky a je prijateľnejšie počas inštalácie. Rozhodnete sa, s ktorou technológiou bude vhodné pracovať, počítať počet jednotiek, ktoré je potrebné zapnúť súčasne, pridať jeden alebo dva "pre prípad". Bude to potrebný počet odbytov. Ich výška je rovnaká 15-20 cm nad vrcholom stola, teda vzhľadom na podlahu bude 100-120 cm.

V kúpeľni

Druhou problematickou miestnosťou pre elektrikárov je kúpeľňa. Problémy, ktoré tu majú inú povahu, sú zvýšená vlhkosť a možnosť vnikania vody. Ak chcete zistiť, kde umiestniť zásuvky v kúpeľni, potrebujete vedieť, kam môžete umiestniť domáce spotrebiče. Kúpeľňa je rozdelená na zóny (pozri fotografiu).

Rozdelenie kúpeľní do zón

Zóna 0 je najvyššia príležitosť vstupu vody. Jedná sa o oblasti bezprostredne susediace s kúpeľňou, sprchou, umývadlom. V tejto oblasti môžete umiestniť zásuvky len na 12 V. Ale také napätie sa dodáva v súkromných domoch je veľmi zriedkavé. Len tu nedávajte zásuvky.

V zóne 1 je povolené inštalácia ohrievačov vody. V zóne 2 je možné okrem kotlov inštalovať ventilátory a svietidlá. Zásuvky by mali byť v zóne 3 - vo vzdialenosti najmenej 60 cm od zdroja vody. Je potrebné inštalovať špeciálne zásuvky a spínače, ktorých stupeň ochrany umožňuje ich použitie vo vlhkých miestnostiach. Tiež predpoklad - prítomnosť uzemnenia, automatické a RCD so zvodovým prúdom 10 mA.

Ako môžem umiestniť zásuvky do kúpeľne

Výška zásuviek z podlahy sa znova nereguluje, ale má zmysel ich umiestniť vyššie: minimalizovať možnosť vnikania vody. Aj keď dáte špeciálne zásuvky s krytom, je lepšie byť bezpečný.

Pravidlá elektrického vedenia

Pri zapojení do zásuviek a prepínačov je potrebné dodržiavať určité pravidlá:

  • Rozloženie miestnosti je striktne horizontálne, odchádzajúce 20 cm od stropu.
  • Z montážnej skrine smeruje vodič vertikálne smerom nahor.
  • Zapojenie sa vyskytuje v krabici

Približná výška zásuviek z podlahy v miestnostiach

Prečo je tak prísne? Takže v každom prípade bolo možné pochopiť, kde a ako sa vedenie rozvádza. Ak to položíte ľubovoľne - diagonálne, po najkratšej ceste atď., V priebehu niekoľkých rokov nikto nebude pamätať, kde a ako drôty idú a visia, napríklad nové police, môžete ľahko dostať do elektroinštalácie. Pri dodržaní týchto jednoduchých pravidiel môžete vždy viditeľne určiť, kde sa vedú drôty - nad zásuvkou alebo vypínačom, bez ohľadu na výšku podlahy.

Загрузка...