Napájanie vodou

No pre vodu to urobte sami: ručné technológie vŕtania

Pre normálne živobytie v dome alebo na chate musí byť neustále voda. Najčastejšími zdrojmi sú studňa alebo studňa. Výhodne dobre. Po prvé, pretože sa dosiahnu spravidla hlboko ležiace zvodnene s čistejšou vodou. Po druhé, slúžia dlhšie. Po tretie, prietok (rýchlosť doplňovania) je oveľa vyšší. Je tiež dôležité, aby bolo možné vŕtať studne na vodu vlastnými rukami. Existuje niekoľko technológií, stačí si vybrať.

Voda v blízkosti domu je vždy dobrá.

Spôsoby samonasávacích vodných studní

Vrty sú vŕtané alebo zablokované vo vode - rôzne technológie navrhujú rôzne metódy. Vŕtanie studní s vlastnými rukami pravdepodobne nie je všetkými metódami, ale niektoré skutočne používajú.

Vrtanie vrtákov

S touto technológiou sa studňa realizuje pomocou špeciálneho šneku. Jedná sa o oceľovú rúrku s lopatkami zvarenými v špirále. Pri otáčaní projektilu do zeme. Potom, čo prešiel do svojej hĺbky, je vytiahnutá, pôda, ktorá ostáva na čepiech, sa vyleje. Šnek sa znova spustí do studne, pričom zhora vyčnieva potrubie, pokračuje v razení. Takže opakovane vytiahnite projektil a pretrepte pôdu, vyvŕtajte dobre. Rúry na koncoch môžu byť závitované alebo spojené pomocou kolíkov.

Vyzerá to ako skrutka

Nevýhodou tejto metódy - nie je vhodná pre všetky typy pôd. Normálne vyvŕtané mäkké alebo stredne tvrdé skaly. Ak sa nájde kamenná alebo skalná vrstva, práca bude neúčinná - tu nie je šnek. Vo voľných pôdach sa pozorujú upchávky, čo je tiež problematické.

Táto technológia využíva pomerne silné inštalácie, ale existujú aj ručné šneky. Pracujú veľmi tvrdo, ale je to možné. Existuje jednoduché zariadenie, ktoré umožňuje jednoduchšie vrtanie vrtov s vodou pomocou vlastných rúk - je to statív s golierom a blokom upevneným na vrchu. Pomocou kábla, navijaka a bloku je ľahšie získať vŕtačku a to by sa malo robiť často.

Ručný vrták

Vhodnejšie motorové vrtné zariadenie, ktoré nie je nevyhnutne zakúpené. Sú tu zaujímavé domáce výrobky. V každom prípade ide o rám s pohyblivým pevným motorom, ktorý poháňa vrták. Príklad podobnej inštalácie v nasledujúcom videu. Vrtná vrtná súprava sa nepoužíva na vodné studne, ale samotná podstata samotnej inštalácie a princíp činnosti sa nemenia.

S malými rozmermi šneku a tyčí, ktoré zväčšujú dĺžku (až 1,5 m), sa tento spôsob vŕtania studní môže použiť vo vnútri domu, chalupy, kúpele. Hlavná vec je, že pôdy sú vhodné.

Hydrostimulácia (pomocou čerpadla alebo čerpadla)

Ako to naznačuje názov, táto metóda používa vodu na vŕtanie vrtov. Pri aplikácii sa voda najčastejšie čerpá do potrubia. Prechádza cez špeciálne otvory na dne vrtáka, preteká gravitáciou cez medzeru medzi vonkajšou stenou rúry a stenami studne.

Hydraulický vŕtací vzor

Okrem vŕtania a závitových rúr pre túto metódu je stále potrebné čerpadlo. Pred začatím práce v blízkosti budúcej studne sa vykopajú dva jamy. V prvej je uložené hlavné množstvo pôdy; Voda pre proces potrebuje trochu - neustále sa pohybuje. Z prvej jamy sa prerušovaný sediment zvyčajne odstráni lopatou. V prípade potreby, ak je voda príliš znečistená, môžete ju vymeniť. Čerpadlo sa čerpá pomocou rovnakého čerpadla, iba to nie je napájané do studne, ale je niekde vyčerpaná na mieste. Zavesenie novej dávky vody môže pokračovať vŕtaním.

Potom, čo vrstva dosiahla požadovanú hĺbku, do nej sa vloží obal s filtrom na konci. V súčasnosti najčastejšie používané potrubie PND alebo PVC. Je ľahšie pracovať s HDPE - dobre sa ohýba. Filter je otvory vyvŕtané na konci puzdra. Dĺžka tohto filtra je približne meter. Potom zhora môžete drôtik navíjať z nehrdzavejúcej ocele a na vrchu jemného pletiva tej istej nehrdzavejúcej ocele.

Metóda šokov

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako realizovať dobre urobiť to sami, je šokové lano. Ale je to aj najpomalší, pri absencii mechanizácie, vyžaduje značné fyzické úsilie. Na druhej strane sa dá považovať za simulátor. A veľmi efektívne - takmer všetky svaly v tele fungujú.

Šokové vŕtanie vody s vlastnými rukami je univerzálnym spôsobom, ktorý je možné použiť na akýkoľvek typ pôdy. Iba zmena projektilu a technológia a inštalácia zostávajú rovnaké:

 • Na hliny a iných netekajúcich pôdach sa používa kus hrubostenných kovových rúrok, na konci ktorých je vytvorená rezná hrana, ktorá je skosená dovnútra. To je tiež nazývané vrták pre charakteristický tvar. Je to ľahké robiť sami. Najdôležitejšie je nájsť rúrku s hrúbkou steny (čím silnejšia, tým lepšia). Zostáva ostriť spodnú reznú hranu, vytvárať rezy na bokoch (pre ľahké odstránenie pôdy) av hornej časti vytvoriť "uši" na pripevnenie karabíny a kábla.

  Súprava na vrtanie projektilov

 • Vo vrstve voľných hornín - drvený kameň, piesok - používajte yolóny. Jedná sa o kus potrubia, na ktorom je zváraný pružinový ventil. Pri údere sa ventil otvorí, pôda sa dostane do potrubia. Pri gravitačnom zdvíhaní sa ventil zatvára a zabráni tomu, aby kameň dosiahol dostatok spánku.

  Fľaša s ventilom na uvoľnenie pôdy

 • V rovnakých pôdach je niekedy účinnejšie používať lyžicu. To je tak nazvané pre špecifickú formu dolnej časti - dva okvetné lístky ohnuté k sebe.

  Lopatka na viskóznu pôdu

 • Na skalách sa používa vrták. Po prvé, hornina je rozdelená a potom odstránená pomocou jedného z projektilov popísaných vyššie - ktorý z nich je vhodnejší a to funguje.

Inštaláciu vŕtania káblov je možné vykonať rôznymi spôsobmi. Najbežnejším typom je statív, v strede ktorého je blok fixovaný. Zariadenie sa však dá pripevniť aj k štruktúre v tvare písmena L a tiež môže byť použitý elektromotor s prevodovkou na uľahčenie práce.

Konštrukcia inštalácie šokového kábla vo forme stojanu v tvare písmena L.
Statív - najbežnejší typ inštalácie
Metóda mechanizácie

Technológia vŕtania perkusných káblov je veľmi jednoduchá: projektil sa zdvíha, uvoľní sa do voľného pádu. Toto sa opakuje mnohokrát. Pri každom mŕtvom sa vrstva trochu hlbšie. Keď je miesto 50 cm, projektil sa odstráni, oslobodí sa od zeme. A všetko sa opakuje.

Ak chcete rýchlejšie vŕtať, potrebujete silný projektil. Ak sú steny rúry silné, hmotnosť môže byť významná. Ak je to potrebné, môžete hmotnosť - nalievať hornú časť potrubia pomocou elektródy. Ak chcete urýchliť prechod spodného okraja, môžete ostriť, ale musí to byť vykonané tak, aby skosenie smerovalo dovnútra. Ešte jedna vec: dávajte pozor na drážky vo vrtných korpách. Umožňujú odstraňovanie horniny. Toto je obzvlášť dôležité pri prechode cez husté, viskózne vrstvy ílu.

Kábel pre zariadenie na nárazové káble je potrebný s priemerom 10-12 mm. Ak pracujete ručne, potrebujete rukavice. Pri prechode horných vrstiev je jednoduchšie použiť ručné vrtáky a pre ľahšie prechod horných vrstiev v suchom období môžete do vyvŕtaného otvoru naliať vodu.

Puzdro a filter

Všetky vyššie opísané technológie samonabíjania vodných studní majú spoločné znaky. Keď studňa dosiahla vodonosnú vrstvu (voda sa objavuje vo veľkých množstvách v skalách), pokračujú v nejakej dobe vŕtať hlbšie do vodonosnej vrstvy o 1-2 metre. Potom sa celá vrtná šnúra demontuje a kryt sa inštaluje vo vnútri studne.

Je potrebné pochopiť kryt. Vyberte priemer v závislosti od veľkosti vŕtaného otvoru a typu čerpadla, ktoré plánujete použiť. Musíme starostlivo zvážiť výber materiálu. Po určitú dobu sa na skriňu používali azbestové rúry. Ale sú veľmi škodlivé - najsilnejší karcinogén. Nepoužívajte pozinkované rúrky - zinok sa nevylučuje z tela, akumuluje sa. A ich otravy majú veľmi zlé dôsledky.

Nie je toľko možností - rúrky z ocele a nehrdzavejúcej ocele, ako aj plasty - HDPE a PVC. Nerezová oceľ - takmer dokonalá možnosť, s výnimkou ceny a zložitosti zvárania. Takže švy nerozrezávajú, je potrebné zváranie v prostredí argónu a to nie je ľahké. Napriek tomu môžu do určitej miery pomôcť špeciálne elektródy na zváranie nehrdzavejúcej ocele.

V posledných rokoch sa plastové rúry stávajú čoraz obľúbenejšími. PVC a HDPE sú lacné a veselé, ale ich inštalácia musí byť dokonale vyrovnaná. Iný bod - plast nesnáša zaťaženie. Preto je možné ich používať v malej hĺbke - až do 15 metrov V každom prípade by ste nemali dávať kanalizačné potrubie na studňu, je lepšie nájsť inštalatérske práce, aj keď sú drahšie: steny v nich majú rozdielnu hrúbku, takže investícia bude odôvodnená.

Oceľové rúrky nie sú presne rozdrvené a dlho stojace, ale majú tiež významnú nevýhodu: sú hrdzavé. Napriek vyššie opísaným možnostiam je však kov optimálny, ak nie sú žiadne prostriedky na nerezovú oceľ.

Na získanie vody vo vnútri puzdra je vytvorený filter vo svojej spodnej časti, ktorý je ponorený do vodonosnej vrstvy. Otvory sú vytvorené v potrubí. Existujú dve možnosti. Prvým je vŕtačka s veľkým priemerom, v štyroch radoch v rozloženom vzore. Druhá - brúsená rezná pozdĺžna drážka (veľkosť 1,5-2,5 mm).

Na potrubie (priemer 3-4 mm) je navinutý drôt a na jeho vrchu je pripevnená mriežka s veľmi malou bunkou. Najlepšie je použiť nehrdzavejúcu oceľ. V tomto prípade bude možné umývať filter z usadenín pomocou roztokov na pranie a drôt a sieťka sa môžu zvárať na potrubie.

Ak použijete akýkoľvek iný kov, filter po chvíli zlyhá. Čierna kovová hrdza, zvyšok sa zrúti kvôli elektrolytickej korózii.

Habešská studňa alebo dobre ihlu

Tento typ ručného vŕtania studní a vŕtania nemožno nazvať - ​​špeciálna tyč s odlievaným kužeľovitým hrotom sa vlieva do zeme a podľa potreby sa zvyšuje s potrubnými tyčami (jeden je dlhý 1-2 metre), ktoré sú spojené so závitom. Tento typ studní sa nazýva inak, pohon, hlboká ihly. Toto všetko je o jednej metóde.

Rozdiel oproti všetkým ostatným metódam spočíva v tom, že tieto rúrky zostávajú v zemi a cez nich preteká voda. To znamená, že je dobre bez inštalácie puzdra. Dieruje sa pomocou týchto rúrok a potom sa používajú. Preto, ako tyčinka, ktorá zvyšuje ihlu, použite vodné potrubia s hrubou stenou. Priemer od 25 do 32 mm. Keďže potrubia sú navždy upchaté, ich spojenie musí byť tesné. Tradične, na zlepšenie spoľahlivosti použitia navíjania (zvyčajne - ľanu), môžete ho pokryť tmelom.

Prvý prvok habešskej studne sa nazýva ihlou. Ale vrchol špičky nie je jediný rozdiel medzi touto časťou a ostatnými. Takmer po celej dĺžke rúrky sú v nej vyvŕtané otvory. Ide o vodný filter. Voda preteká cez nich. Aby sa nehýbali skalou, drôtik sa navíja cez rúrku so špirálou a na ňu je pripevnená jemná sieť. Na to, aby studňa slúžila dlhú dobu, aby sa nestala zablokovaná, bolo možné vykonať splachovanie, drôt a drôt musia byť z nehrdzavejúcej ocele. Iba v tejto verzii bude filter dlho a bez problémov. Použitie iných kovov, aj keď nehrdzavejúce, výrazne znižuje životnosť studne - kovy sú zničené kvôli elektrolytickej korózii. Vzhľadom na to, že nie je vhodná mosadz, meď alebo iné drôtené alebo drôtené pletivo na oceľových rúrach.

Prvým prvkom habešskej studne je ihla so špičkou a filtrom.

Ešte jedna vec. Takže pri jazde sa sieťovina a vinutie neodtrhnú, sú zvárané do potrubia. Ďalší bod: priemer širokej časti kužeľa by mal byť širší ako priemer potrubia. Pri upchávaní kužeľ opúšťa otvor väčšiu šírku než je zaťahovacia rúrka za sebou, takže to nepoškodí.

Technický proces kladivových jamiek - ihiel je extrémne jednoduchý: zasiahnuť potrubie a viesť ho do zeme. Ak však na vrchu rúry narazíte na niečo ťažké, deformuje sa. Preto vytvorte špeciálne zariadenie - babičku a kužeľ, ktorý je naskrutkovaný na hornú časť rúrky. Vo vnútri nápravy je nárazová plocha tiež tvaru kužeľa. Existujúce vnútorné dutiny sú naplnené olovom - na zvýšenie telesnej hmotnosti. Čím viac váži projektil, tým rýchlejšie sa potrubie upcháva, ale všimnite si, že ho musíte zdvihnúť rukou a mnohokrát.

Žena v priemere je oveľa väčšia ako potrubie, ktoré bude poháňané. Takže keď sa pohybuje, nedochádza k vôli, na spodku vhodného priemeru je inštalovaná podložka (o niečo väčšia ako vonkajší priemer rúry). V dôsledku toho sa babička voľne pohybuje hore / dole, ale bez vôle. Výška projektilu je určená jeho veľkosťou - je nevyhnutné, aby neletol z potrubia. Vzhľad vévodky na vedenie habešskej studne a jej výkres sú umiestnené nižšie.

Babička pre kladenie studní - ihiel v sekcii
Vyzerá to ako vŕtací projektil.
Toto je kužeľ pre centrovanie sily nárazu.

Toto nie je jediné zariadenie, pomocou ktorého sa vedú studne. Vytvorte silnú svorku na potrubí, ktorá je upevnená na princípe upnutia. Namiesto vretena použite ťažký kovový prsteň s dvoma rukoväťami. Ako fungujú - pozri vo videu.

Ako môžete vidieť, je možné dierať dobre do vody vo vnútri domu alebo dokonca aj na dne starého vrtu. Nie je potrebný veľa priestoru.

Ako vybaviť dierovanú studňu

Dierovanie / vŕtanie otvoru nestačí. Stále potrebujeme zvýšiť vodu, ale je to úplne iný príbeh. Ako čerpať vodu z studne do domu, prečítajte si tu. Ak chcete, aby bol prívod vody konštantný, s normálnym tlakom, aby ste mohli pripojiť domáce spotrebiče, budete potrebovať čerpaciu stanicu.

Pre sezónne zásobovanie vodou v krajine môžete získať skromnejší súbor:

 • vibračné čerpadlo;
 • spätný ventil, ktorý je inštalovaný pred čerpadlom;
 • nádrž na vodu;
 • hadica na zavlažovanie;
 • žeriavy atď.

Všimnite si, že pred čerpadlom je inštalovaný spätný ventil a nie na konci hadice ponorenej do studne. Len preto, že sa tá istá hadica s mrazom nerozbije. Ďalšou výhodou takého zariadenia je, že je ľahšie ho demontovať na zimu.

Ďalší tip: studňa musí byť niečo zatvorené. V domácnostiach s trvalým pobytom urobte kozónovo - betónový alebo plastový bunker, ktorý je pod hĺbkou prenikania mrazom. Dalo všetko vybavenie. Ak používate iba príležitostne vodu, kazóna je príliš drahá. Ale musíte niečo dobre uzavrieť. Po prvé, do nej môže padnúť nejaký živý tvor, ktorý vás nerobí šťastným. Po druhé, "dobrí" susedia môžu niečo prepadnúť. Viac rozpočtu - stavať dom na typ dobre. Ešte lacnejšou možnosťou je vykopať jamku, poraziť ju doskou a urobiť pokrievku. Kľúčový bod: všetko toto by malo byť zamknuté.

Загрузка...