Paul

Plávajúce (samonivelačné) podlahy: ako urobiť sami (vrátane polymérnych a 3D)

Tradične je podlaha vyrovnaná cementovo-pieskovým poterom, ale práca s ním je obtiažna a dosiahnutie dokonale rovného povrchu je ešte ťažšie. Na uľahčenie práce môžete používať prísady aditív, ktoré zvyšujú plasticitu riešenia, čo vám umožní dosiahnuť rovný povrch. Táto technológia sa nazýva kvapalina, želé alebo samonivelačné podlahy, pretože riešenie je naozaj tekuté a je nalievané. Samostatné prísady je možné zobrať, ale je to dlhé a ťažké. Koniec koncov, je dôležitá nielen tekutosť, ale aj schopnosť vyrovnať sa, rýchlosť vytvrdzovania a iné charakteristiky. Preto je bežnejším spôsobom použiť hotové zmesi, ktoré sa vyberajú podľa vlastností špecifických úloh. Pomocou takých zmesí môžete vytvoriť samonivelačné podlahy s vlastnými rukami. Nehovoriac, že ​​je ľahké dosiahnuť vynikajúci výsledok v nezávislej výrobe, ale je to možné.

Jedna z odrôd plniacich podláh je polymérna a môže byť monotónna a môže obsahovať obraz. Ide o takzvané 3D podlahy. Všetky sú aplikované na rovnakú technológiu s vlastnými vlastnosťami. Jedna nálepka - polymérové ​​podlahy (a tri de) vyžadujú ideálnu základňu. Na betónovej doske môže byť vyrobená s využitím hromadnej technológie. Preto je potrebné ju študovať.

Vyzerá to ako podlaha po nalievaní

Technológia a postupnosť činností

Ak začnete hľadať akú zmes si kúpite, aby ste vytvorili vlastnú podlahu s vlastnými rukami, stratíte hlavu: existujú rôzne kompozície s rôznymi vlastnosťami. Všetky z nich sa používajú v tejto technológii, ale pre rôzne potreby a situácie. Existujú dve veľké skupiny:

 • Rovniteli. Vlastnosti zvyčajne označujú hrúbku vrstvy od 10 do 100 alebo 150 mm. Tieto zlúčeniny sú určené na hrubé pre-vyrovnávanie významných rozdielov v poteru. Aplikujte na pripravený základný náter. Dokonca aj vtedy, keď stojí slovo "samonivelačné", musia byť "zrýchlené" pomocou špachtle, lepšie ozubené. To by sa malo robiť úhľadne a rýchlo, ale vyzerajú tak, aby kompozícia neklesla na steny (často sú už dokončené alebo aspoň zarovnané). Aby sa uľahčilo rozptýlenie, dlhá rukoväť je pripevnená k špachtle - niečo ako hrabačka. Potom je vrstva nakoniec zarovnaná s dvojmetrovým pravidlom majáky. Ak budete čakať, až sa samotný rover rozšíri, zostanete s hrbolemi a jamkami.

  Hrubé - primárne ekvalizéry

 • Dokončenie alebo tenké. V charakteristikách týchto kompozícií je zvyčajne vrstva od 2 do 10 mm. Aplikuje sa na vytvrdnutú vrstvu vyrovnávacieho prostriedku (naplnený základným náterom) alebo na pomerne vyrovnanom podklade (napr. Stará betónová podlaha). V tejto skupine existujú samonivelujúce zlúčeniny. Venujte pozornosť! Existujú vlastné vyrovnávanie a nie všetky majú také vlastnosti. To sú tie, ktoré sa jednoducho nalejú a potom sa valcujú so špeciálnym ozubeným valčekom a to je všetko. Vďaka špeciálnym prísadám sa zmes vyrovnáva a valček je potrebný na odstránenie puzerového vzduchu. Zostávajúce dokončovacie prostriedky tiež musia byť rozptýlené špachtľou, aj keď sú vyrovnané.

  Kompozície na dokončenie vyrovnania

Nie moc? Ale to nie je všetko. V každej z týchto skupín existujú rýchlo vytvrdzujúce zlúčeniny. Na jednej strane je to dobré: oprava bude trvať menej času. Na druhej strane, s nedostatočnými skúsenosťami (a kde to urobíte, keď to urobíte po prvýkrát s džúsovou podlahou), rýchlosť vytvrdnutia sa môže zmeniť na skutočnosť, že zatiaľ čo rozmiešate všetky hrudky pri premiešaní vlaku, začne sa chytiť a vyrovnať raz. Vyskytli sa prípady. Napríklad 16 štvorcov zamýšľalo zaplaviť miestnosť, dve vrecká rýchlo tuhnúcej zmesi sa miesili vo veľkej vani. Čas od vstupu do vody pred nastavením - 25 minút. Miešajte všetky hrudky po dobu 15 minút. Roztok bol naliaty na podlahu a takmer nikdy netečie. Pokúsil sa vyrovnať, takmer nefunguje. Potom všetko rýchlo naložené do vrecúšok a vykonané v koši. Záver je jednoduchý: na vyhnúť sa tejto situácii nemusíte rýchlo tuhnúť zlúčeniny na prvé skúsenosti.

Ďalšia nuansa. Je potrebné vybrať kompozície podľa prevádzkových podmienok: pre vnútorné alebo vonkajšie práce, ak je miestnosť pravidelne ponechaná bez vykurovania, je potrebná mrazuvzdornosť. Pri kladení teplej podlahy sú tu aj špeciálne formulácie - zoznam vlastností by mal byť označený na kompatibilitu s vykurovaním.

Teraz o tom, čo robí samonivelačné podlahy. Základom kompozície môže byť cement alebo sadra, v zriedkavých prípadoch používajte obe zložky, ale existujú špeciálne prísady, ktoré neutralizujú nezrovnalosť (značku baníkov). Pri nákupe vyrovnávacej agent a dokončovacie zloženie rôznych spoločností, dávajte pozor na to, čo sa robia na základe. Faktom je, že sadra a cement sa navzájom konfliktujú. Nesmú byť umiestnené na seba nad sebou. Ak je rover založený na cementu, konečné zloženie by malo byť cement. Rovnaké pravidlo platí aj pre sadry.

Valček na valcovanie kvapalných podláh z plastu na koncoch ihiel

Čo potrebujete vedieť

Takže, zdôrazňuje a funkcie technológie "samonivelačné podlahy":

 • Sú kompatibilné iba so stabilnými základňami. Keď sa v základni objavia trhliny, tiež prasknú. Z tohto dôvodu sú drevené podlahy veľmi zlý základ.
 • Vyžaduje dobré uchopenie. Plávajúce samonivelačné podlahy nemôžu byť. Preto je povrch dôkladne predčistený, znečistený a potom základný.
 • Podklad nesmie dobre absorbovať vodu, čo sa opäť dosiahne pomocou základného náteru. Voľné porézne materiály sú základom niekoľkých vrstiev a starostlivo spracovávajú rohy. V miestach nedostatočného čistenia voda z kompozície rýchlo zmizne, v dôsledku čoho sa vytvárajú nepravidelnosti a častejšie hŕby. Potom zostreli veľmi dlho a problematicky (brúska s diamantovým kotúčom a / alebo sekáčom a dlátom).
 • Na obvode stien je položená tlmiaca páska. Zanechá malú medzeru, ktorá kompenzuje teplotnú expanzia kompozície.
 • Ak je podlaha pomerne plochá - výškový rozdiel nepresahuje 10 mm - môžete ihneď naliat hotovú zmes na pripravený povrch.
 • Keď je výškový rozdiel väčší ako 10 mm, najprv použite rovniteli. Po vytvrdnutí (uvedené v charakteristikách) sa opäť potiahnu pôdou a v prípade potreby sa aplikuje ďalšia vrstva dokončovacej podlahy.
 • Keďže kvapalná podlaha musí byť vyrovnaná alebo "pretaktovaná", musíte prejsť na naplnenú plochu. Aby ste nezanechali žiadne stopy, na topánkach na tenkých tyčiach, ktoré sa nazývajú topánky na topánky, položí špeciálna podrážka. Ak chcete ušetriť na topánkach, môžete si zakúpiť obuv na prevzdušňovanie trávnikov. Sú veľmi podobné a menej nákladné.

  Klapka s tlmením môže byť po vysušení prilepená na obojstrannú pásku, vyrezaná vyčnievajúca hrana alebo ju odstrániť a medzeru vyplniť elastickým tesniacim materiálom

Ak je podlaha vyrovnaná pre inštaláciu dlaždíc, stačí často nainštalovať vyrovnávacie zariadenie. Malé kvapky až do 4-5 mm sú vyrovnané vrstvou lepidla na dlaždice. Vo všeobecnosti, pozrite sa na cenu: čo bude lacnejšie: naliať vrstvu tekutého podlahy alebo zvýšenú spotrebu lepidla na obklady. Obidva možnosti sú vo výkone ekvivalentné, takže si vyberajte menej nákladné. Pod všetky ostatné nátery - laminát, parkety, obaly, linoleum, korok, koberec atď. - nie je potrebná kvapka väčšia ako 2 mm na 1 meter. Ak po roveru nie je takýto výsledok, musíte vyplniť ďalšiu dokončovacú vrstvu.

Čo je potrebné

Okrem tašiek so zmesou budete potrebovať niektoré nástroje a príslušenstvo:

 • Kapacita pre dávku - najmenej 20 litrov.
 • Voda - podľa pokynov, ale zvyčajne môžete klepnúť.
 • Vŕtačka s výkonom najmenej 800 W, tryska na miesenie.
 • Pravidlo dlhé 2 m
 • Široká stierka so zubami.
 • Plastový valec s ihlou.
 • Primer.
 • Topánky.

  Nástroje na výrobu samonivelačných podláh

Prevádzkový postup: robíme veľkú podlahu rukami

Prvou etapou je príprava nadácie., Všetko, čo možno odtrhnúť, odpudzovať, vyčistiť, je odstránené. Medzery sú vyšívané, ak sú príliš veľké, sú zapečatené keramickým lepidlom alebo suchou zmesou na nalievanie podlahy zriedenej bielym lepidlom. Plytké - až do hĺbky 3 mm - zostávajú bez tesnenia, ale len dobre čistia. Po ukončení zametania je všetko dobre očistené a prach je zhromažďovaný vysávačom.

Druhou etapou je primér. Primer je lepšie prijať rovnakú spoločnosť ako kvapalná podlaha - záruka kompatibility. Ak ste si kúpili iný - skontrolujte ich kompatibilitu: pozrite sa v pokynoch, ktorými zlúčeninami je možné použiť - na báze sadry alebo cementu. Primerovanie sa musí vykonať dôkladne a úplne namáčať celú základňu. Rýchlejšie pracovný valec na dlhej tyči, ale môžete štetca a dokonca aj širokú špachtľu. Pri sypkých materiáloch nie je dostatočné jediné nanášanie a po prvom sušení sa použije druhá a možno tretia.

Celkový postup práce pri nalievaní podlahy. S touto technológiou vytvárate vlastné podlahy s vlastnými rukami.

Tretia etapa - Inštalácia majákov, Majáky sú nastavené inak. Prvý spôsob: Ako pri bežnom poteru použite kovový profil. Môžu byť ponechané v podlahe a po nastavení (primárne vytvrdzovanie) je možné otvory odstrániť a nalievať ich rovnakou zmesou. Druhá cesta: s určitým krokom k skrutkovaniu skrutiek do podlahy a vystaveniu uzáverov na úrovni. Táto metóda je prijateľná, ak je pravidlom vyrovnávacie riešenie. Potom pri nalievaní zamerania na viečko. Tretí spôsob: vytvorte "koľajnice" hrubého, rýchlo sa nastavujúceho malta na nalievanie podlahy. V zásade používajte profil "P" pre sadrokartón, ktorý je zvlhčený tukom zvnútra. Jeho zálohovanie, umiestnené na úrovni samořezných skrutiek. Vnútri položte roztok so špachtľou a naplňte ju na vrchol. Trik tu je nechať žiadne prázdne miesta. Existuje zmena tejto metódy: vytiahnite z riešenia valček, pozdĺž ktorého sú položené samorezné skrutky, do ktorých stlačte mazaný profil. Extrudované a nadbytočné riešenie sa zhromažďuje, ak nemáte čas na chytenie, môžete sa ho pokúsiť znova použiť. Štvrtá metóda:používajte tvorcu laserovej roviny.

Štvrtá etapa - Vyplňte. Budeme musieť pracovať rýchlo: po 40 minútach väčšina kompozícií stráca svoju elasticitu. Preto je výhodnejšie pracovať s aspoň jedným asistentom, dvoma kontajnermi na plnenie. Predtým je lepšie merať správne množstvo vody (nalejte do niektorých nádob, ktorých počet sa rovná počtu šarží), otvorte tašky so zmesou, nastavte všetko v riadkoch. Nainštalujte prah v blízkosti dverí tak, aby sa kvapalná podlaha nevyliala a môžete ju dosiahnuť rovnomerne.

Jedna osoba zatvára kompozíciu - nalieva vodu, nalieva kompozíciu a zmieša ju s elektrickou vŕtačkou so zmiešavačom, druhá naleje a hladí. Ten, ktorý by mal dávať na topánkach špeciálnu podrážku na tenkých kovových tyčiach. Ak ju nechcete kúpiť, môžete to urobiť sami (napríklad na fotografii).

Naši ľudia sú nevyčerpateľní podľa beletrie)))

Nalejte kompozíciu na podlahu "had". Aj keď sa šíri, nie je tak dobré, že nie je potrebné nič robiť. Je potrebné vyrovnať sa, najmä ak kladiete počiatočné, hrubé vyrovnávacie zariadenie s decentnou vrstvou. V závislosti od zvoleného spôsobu inštalácie majákov "riešite" riešenie buď dlhou montážnou lištou - spravidla, alebo širokým hladítkom s klinčekmi (ak používate lietadlo, majú viac práce). Aby sa s ním nemohol naplno lapnúť, môže byť pripevnený k dlhej rukoväti. Niektorí radšej urýchľujú riešenie ozubeným valcom. Pri dostatočnej hrúbke vrstvy (od 5 mm), robí dobrú prácu, na tenších je potrebná buď lopatka, alebo pravidlo. Je potrebné pracovať rýchlo - je potrebné vyplniť celú miestnosť pred konečným kalením a pripraví sa aj ďalšia časť riešenia.

Akonáhle je ďalšia časť roztoku pripravená, vyleje sa a pokračuje v zaraďovaní do novej oblasti, zmiešaním obidvoch zón pozdĺž okrajov. Takže celý povrch sa naleje.

Piata etapa - čakanie a kontrola výsledku, Po nalievaní zatvorte dvere - aby nedochádzalo k prievanu - a počkajte na požadovaný čas. Je to veľmi odlišné. Zmesi na cementu nastavené dlhšie, na omietku - rýchlejšie, ale zvyčajne môžete chodiť po povrchu za 12-24 hodín.

Po uplynutí lehoty vykonajte dvojmetrové pravidlo a skontrolujte výsledok. Pri použití hrubého rovera môže byť kvapka 2-5 mm a môže byť meraná v centimetroch. Veľmi závisí od zručnosti. Ak ste prvýkrát urobili vlastnú podlahu s vlastnými rukami a kvapky sa ukázali byť menšie ako 10 mm, môžeme vám zablahoželať k vášmu úspechu. To je dobrý výsledok a existujúce nepravidelnosti vyrovnávajú vyrovnávaciu hladinu. Má jemnejšie zrno, lepšie rozložené.

Ak chcete dosiahnuť dobrý výsledok, nájdite si dobrú vyrovnávaciu zmes. To bude samozrejme potrebné rozdeliť na povrch, ale samo sa vyrovná. Jedinou nevýhodou tohto typu skladieb je ich cena. Vo všeobecnosti sa zistí, že čím menej skúseností, tým drahšia je zlúčenina by mala byť použitá pre zaručenú rovinnú podlahu.

Nie je to zlé, všetky tie nuansy a vlastnosti podláh zariadenia sú namalované vo videu. Existuje tiež ukážka, ako vyrovnať zmes a vyjadrila niekoľko značiek, ktoré sa odporúčajú používať.

Výrobcovia kompozícii pre samonivelačné podlahy

Existuje veľa firiem na trhu, zahraničných aj domácich. Niektoré skladby chvália každého, niektoré majú protirečivé recenzie. Tu je potrebné pochopiť, že tí, ktorí sa často stretávajú s touto prácou, môžu používať nie veľmi dobré zloženie podľa vlastností, aby získali skvelý výsledok. Pre začiatočníkov je to ťažšie: nevedia, ako to má byť, preto nemôžu opraviť včas, ak sa niečo pokazí. Preto je nepravdepodobné, že šetrenie bude úspešné: dosiahnuť dobrý výsledok, budete musieť kúpiť kompozíciu pre samonivelačnú podlahu s veľmi dobrými vlastnosťami a hodnoteniami. A to sú drahé značky.

Dávame zoznam výrobcov a skladieb so stručným popisom:

 • Bolars - lacné, ale ťažké pracovať.
 • "Horníci - recenzie sú rôzne.
 • Pyramída - málo skúseností.
 • CERESIT CN78 - ľahká práca, povrch je hladký, ale drahý.
 • IVSIL TIE-ROD-II je samonivelačná zmes na báze sadry, ostatné zlúčeniny sú mierne horšie pri vyrovnávaní.
 • BROZEX NP-42 - výsledok nie je zlý, šírenie je normálne.
 • Horizon Universal - tvrdo pracovať.
 • Vaateri Vetonit Plus je samo-stack s dobrými vlastnosťami, je ľahké pracovať, povrch je rovnomerný a drahý.
 • Forbo 976 - samonivelačná zmes s dobrým výkonom.
 • Základňa T-45 - dobre sa rozširuje a vyrovnáva, na hrúbke vrstvy (viac ako 10 mm) sa nezmestí.
 • Plitonit (PLITONIT) - kompozícia pre tenkú vrstvu má veľmi dobré recenzie.
 • Kreps-RV a SL - podľa recenzií - bežné vlastnosti za prijateľnú cenu.

To samozrejme nie všetci výrobcovia, ale tí, s ktorými môžete urobiť slovo a nie trpieť (podľa spätnej väzby od tých, ktorí s nimi pracovali) ...

Samonivelačné podlahy z polymérov a 3D

Technologické zariadenia polymérové ​​podlahy podobné inštalácii kvapaliny. Existuje tiež tekutá, relatívne tekutá kompozícia, ktorá musí byť rozložená na povrchu. Rozdiel v materiáloch. Ide najmä o polyméry. Odlišujú sa v type spojivového komponentu:

 • polyuretán;
 • epoxidovú skupinu;
 • metylmetakrylátu.

Hrúbka povlaku, môžu byť veľmi tenké - to je odprašovanie povlaku a maľovanie, a môže mať hrúbku 1,5-4,5 mm, niekedy viac. Kompozície sú v podstate dvojzložkové - v aplikácii sa zmiešajú v presne stanovenom pomere. Potom, ako pri samozložiacich podlahoch na báze cementu alebo sádry, sú naliate na rovný základný povrch (primer - vlastný) a vyrovnané.

Polymérové ​​podlahy môžu mať lesklý alebo matný povrch, môžu byť - drsné. V bytoch a privátnych domoch (pre kúpeľne, kuchyne, chodby) používajú hlavne lesklé alebo matné povrchy, v bazénoch alebo na otvorených terasách - drsné, takže aj v mokrom stave nie je skĺznutá.

Vyzerá to ako lesklá polymérová samonivelačná podlaha

Volumetrické podlahy so vzorom, ktoré sa nazývajú aj 3D podlažia (tri de) - ide o špeciálny prípad polymérovej podlahy. Kreslenie sa aplikuje na banner alebo špeciálnu tkaninu. Hlavnou vecou je dôkladná konštrukčná štúdia a vysokokvalitná tlač. Tento nákres sa nalepí na pripravenú základňu a potom sa naleje na vrchnú vrstvu transparentného polyméru. Po vysušení sa aplikuje ďalšia vrstva oteruvzdorného laku. Výsledkom sú najkrajšie obrázky na poschodí, ktoré sa mnohým ľuďom páči.

Základ kvality 3D podlahy - perfektný základ a vysokokvalitný obraz

Technológia samonivelačnej podlahy so vzorom

Krok za krokom to vyzerá takto:

 1. Rovnaká základňa. V tejto fáze dosiahnite dokonale rovný povrch podlahy. Betónové podlahy môžu byť vyrovnané vyššie uvedenou samonivelačnou podlahovou technológiou. Polymérové ​​podlahy môžu byť vyrobené na drevenej základni. Hlavnou úlohou je urobiť ich stabilnými a dokonale hladkými. K tomu môžete manipulovať s brúsnym kotúčom. Kvalita a účinok podlahy je 90% závislý na príprave základov. Preto je potrebné dosiahnuť najlepšie výsledky.
 2. Ждем, пока пол будет сухой. Это очень важно. Максимальная влажность цементного основания 4%, деревянного - 8%.
 3. На сухой, выровненный и вычищенный пол наносим полимерную грунтовку. Для этой технологии распределять ее лучше широким шпателем: так еще больше нивелируются имеющиеся неровности.
 4. Льём полимерный слой. Цвет - обычно светло-серый или другой - смотря по основному фону рисунка: через ткань будет проглядывать основание. Используют любой из полимеров. Говорят, лучшие - полиуретановые, но они очень дороги. Эпоксидные - дешевле, но прозрачный слой через некоторое время становится желтоватым.

  Еще вариант пола с объемным рисунком

 5. Находим и заказываем печать на банерной двухслойной ткани. Первый слой - бумага, верхний - сетчатая ткань. Есть такая сетка шириной 1,37-1,67 м, длина в рулоне 35 метров, цена 8-10 евро за квадратный метр. Потому более широкие рисунки составляются из нескольких кусков. Рисунок наносится на ткань. При наклейке бумага снимается, сетчатая ткань клеится на подготовленное основание. Клеится она на тонкий слой того же состава, что и затем будет наносится сверху. Первая важная задача этого этапа - найти рисунок нужного размера с требуемым разрешением (высокого качества), вторая - наклеить ткань без пузырей.
 6. При укладке слой бумаги снимается. На высохший слой базового полимера наносится тонкий слой прозрачного - в 1 мм или около того, быстро прокатывается игольчатым валиком, чтобы не было пузырей. На него расстилается пленка. Основная задача сделать так, чтобы под ней не оказалось пузырьков воздуха. Для этого ее нужно раскладывать начиная от края, постепенно приклеивая на нанесенный слой. Так как ткань сетчатая, если раскладывать аккуратно, проблем не бывает - пузырьки выходят через отверстия сетки.
 7. Заливаем прозрачным финишным слоем.

Вся технология устройства 3Д пола продемонстрирована в видео-ролике. После просмотра все неясности должны уйти окончательно.

У желающих сделать объемный наливной пол своими руками (с эффектом 3D) часто возникают вопросы по поводу того, где покупать материалы. если речь идет о фотопечати - то в рекламном агентстве, занимающемся баннерной рекламой или в типографии, в которой имеется оборудование для широкоформатной печати на ткани.

Если речь идет о полимерных составах, то число фирм-производителей исчисляется десятками. Есть как отечественные, так и импортные. Они, как правило, выпускают всю линейку - от грунтовок, до покрытий с разными характеристиками. Возможностей для тонировки вообще масса. Выбираете любой из каталога. Это если планируете залить однотонный пол. Если же решили сделать пол с рисунком, кроме грунтовки понадобится один состав для основы (в тон фону фотографии), а также прозрачный. Они же могут торговать и всякими «чипсами» для создания мерцающего, например пола и т.д.

Яркие оттенки пола характерны для интерьеров в стиле модерн или хай-тек

Как говорилось, производителей много. Вот некоторые, с описанием материалов, которые они выпускают (которыми торгуют):

 • Предприятие ТэоХим - производит полимерные полы под маркой Элакор (все три типа полимеров)
 • Этал и Этал УФ - эпоксиды
 • Remmers Epoxy (эпоксиды), Remmers PUR Aqua (полиуретан)
 • Наливное полиуретановое покрытие КТ пол Эмаль ПУ 01 - однокомпонентный (токсичный, работать в респираторе)
 • Полиэпофлекс - эпоксидные наливные полы
 • Ультрафлор - полиуретаны
 • Поли-Флор - все три полимера (эпоксидные, полиуретановые, метилметаакрилатные)
 • Эполаст - эпоксидные двухкомпонентные составы
 • Sikafloor-2530W - эпоксидный наливной пол

Собственно, это вся технология. Вы видите, что наливной пол своими руками сделать непросто, но возможно. Основная задача - качественно подготовить основания, а также уложиться в заданное время до отвердения составов.

Еще один видео-ролик о том, как сделать однотонные полимерные полы.

Загрузка...