Napájanie vodou

Ako si vybrať čerpaciu stanicu pre domácnosť a záhradu

Čerpacia stanica pre domácnosť - zariadenie na automatické zásobovanie vodou súkromným domom. Môže dodávať vodu z akéhokoľvek zdroja: studňu, studňu, centrálny vodovod alebo malú rieku. Plus inštalácia takéhoto zariadenia - konštantný tlak v inštalačnom systéme, ktorý vám umožní pripojiť akékoľvek spotrebiče.

Čerpacie stanice na zásobovanie vodou súkromným domom alebo chalupou pozostávajú z:

 • čerpadlo;
 • akumulátorom;
 • riadiacich a automatizačných skupín.

Pre jeho prevádzku je potrebné zaručené napájanie. Samotná inštalácia je nezávislá a nevyžaduje zásah: voda sa dodáva s konštantným tlakom - je to kvapka, ale je malá a nie je ovplyvnená technológiou, oveľa menej spotrebiteľmi.

Povinné zložky čerpacích staníc na zásobovanie súkromným domom (vidiecky dom alebo v meste)

Čerpacie stanice pre súkromné ​​zásobovanie vodou: princíp prevádzky

V moderných čerpacích staniciach sú na dodávku vody inštalované hydraulické akumulátory, ktoré sú valcovito tvarované nádrže rozdelené na dve časti pomocou pružnej membrány. Jedna časť nádrže je z výroby naplnená plynom. V tejto komore vznikol určitý tlak.

Keď zapnete čerpadlo, voda vstúpi do druhej časti akumulátora. Nádoba sa postupne naplní, membrána sa natiahne, čím ešte viac stlačí plyn v druhej časti. Týmto spôsobom vzniká tlak vo vodovodnom systéme súkromného domu (letný dom). Jeho hodnota je riadená senzormi tlaku. Po dosiahnutí prahovej hodnoty (asi 2 až 4 atm) snímače posielajú príkaz na vypnutie čerpadla. Zatiaľ čo v systéme nie sú ventily otvorené, tlak je stabilný, čerpadlo prestane fungovať.

Princíp činnosti čerpacích staníc: čerpanie vody podľa potreby v špeciálnej cisterne - hydroakumulátor

Niekde sa otvorí kohútik. Vniká voda z hydroakumulátora, pri ktorom ako prietok postupne znižuje tlak. Keď sa dosiahne dolná hranica, spustí sa druhý senzor, ktorý dá príkaz na spustenie čerpadla, voda začne znova prúdiť a vyrovnáva tlak. Po zatvorení ventilu čerpadlo funguje po určitý čas a potom sa vypne.

Tak je v systéme udržovaný stabilný tlak. To znamená, že v domácnosti môžete používať akékoľvek spotrebiče a práčku, umývačku riadu a ohrievač vody. V prípade potreby môžete zorganizovať automatické zavlažovanie lokality alebo trávnika.

Typy a typy, funkcie pripojenia

Hlavnou pracovnou časťou tohto zariadenia je čerpadlo. Je to jeho typ, ktorý určuje ich základné technické vlastnosti. Informácie o čerpadlách a budú diskutované.

Povrch a ponorenie

Väčšina staníc dodávaných z montovaných závodov je vybavená povrchovými čerpadlami. Sú inštalované na rovnakom ráme s hydroakumulátorom a kontrolnou skupinou. Potrubie je pripojené k čerpadlu a spúšťané do zdroja - studňa, studňa atď. Táto možnosť je dobrá, pretože môže byť použitá v úzkych studniach - priemer potrubia môže byť od 32 mm, čo je normálne aj pre najužšiu studňu. Takéto systémy však môžu zvýšiť vodu z hĺbky asi 7-10 metrov.

Schéma napájania súkromného domu s čerpacou stanicou s povrchovým čerpadlom

Pri inštalácii takého zariadenia na konci prívodného potrubia, ponoreného do vody, nezabudnite nainštalovať filter a spätný ventil. Filtúra (sieťka) je povinná, pretože čerpadlá vyžadujú kvalitu vody a spätný ventil zabraňuje vypúšťaniu vody súčasne s čerpaním vody. Bez týchto dvoch častí funguje systém neefektívne.

Ak je studňa hlboká, vyžaduje sa ponorné čerpadlo alebo inštalácia so vzdialeným ejektorom. V tomto prípade je vyhadzovač spustený do studne alebo do studne, k nemu sú pripojené dve hadice. Zvyšok zariadenia je na povrchu. Pri takomto systéme môže voda stúpať z hĺbky 40-45 metrov.

Čerpacia stanica s externým ponorným vyhadzovačom umožňuje získať vodu z hlbokých vrtov alebo studní až do hĺbky 40-45 m

Nevýhodou tohto systému je, že sa mu nepáči prítomnosť vzduchu v hadiciach, čo je dôvod, prečo je spustenie systému problematickou a zodpovednou udalosťou.

Pokojné a hlučné

Rôzne interné návrhy čerpadiel. Úroveň hluku pri práci závisí od jeho štruktúry.

 • Vortex. Sacia sila je vytvorená čepeľami vo vnútri puzdra. Tieto vodné čerpacie stanice pre dome sú tiché alebo veľmi tiché, ale môžu len zvedať vodu z malých hĺbok. Môžu a mali by byť umiestnené v obytných budovách: nemajú veľmi radi zmeny teploty a keď zamrznú, zlyhajú.
 • Odstredivé čerpadlá robia veľa hluku pri prevádzke, ale čerpadlo vody z slušnej hĺbky a môžu pracovať pri rôznych teplotách, takže môžu byť inštalované do špeciálne vybavenej jamy.

Ako čerpať vodu zo studne alebo studne do domu, prečítajte si tu.

Pravidlá pre inštaláciu čerpacej stanice

Na prevádzku čerpacej stanice je potrebné napájanie. A to je jedno z hlavných kritérií pri výbere miesta inštalácie: umiestnite stanicu na miesto, kde je napájanie, alebo vytiahnite trať, na ktorej je stanica umiestnená. Musíte však brať do úvahy niekoľko faktorov:

 • Zariadenie musí byť inštalované s ohľadom na vzdialenosť, do ktorej môže byť voda dodávaná.
 • Ak sa plánuje zimné používanie systému, miestnosť, v ktorej je zariadenie inštalované, by malo byť teplo - stanice nemajú tolerovať mráz. Zároveň musí mať dobré vetranie, aby sa kondenzát nehromadil.
 • Ak je čerpadlo veľmi hlučné a je vhodnejšie ho nainštalovať do domu alebo v jeho blízkosti, musí byť umiestnené v zvukotesnej krabici.

Niekedy je najlepším východiskovým bodom postaviť kisson - malú miestnosť, ktorá je usporiadaná približne v hĺbke 2,5 m. Ak prívod vody pochádza zo studne, plášťová rúrka je rezaná tesne nad dnom koseónu. Čerpadlo je ponorené do studne, ktorá dodáva vodu do hydroakumulátora.

Zariadenie je inštalované pod hĺbkou zamrznutia pôdy, čo zabraňuje zmrazeniu: pozitívna teplota je udržiavaná vo vnútri. Potom je vhodné položiť rúrky pod hĺbku mrazu a odstrániť ich už pod domom, v teplej mraziacej zóne a dodávať vodu do hrebeňa.

Schéma inštalácie stanice na dodávku vody súkromného domu v kiosku

Ak je pre domácnosť kisson zariadenie rozumná cena, potom je pre dacha nepravdepodobné. Potom urobia zjednodušenú verziu - postavia malú škatuľu alebo robia jamy a vybavia tam jarné a letné obdobie a vezmú ich do vykurovanej miestnosti na zimu.

O prístroji vodovodného systému v krajine je napísané v článku "Ako vytvoriť systém zásobovania vodou v krajine: vybrať potrubia, schému, spôsob inštalácie"

Ako si vybrať čerpaciu stanicu pre dom

Okrem typov čerpadiel, ktoré vyberajú čerpacie stanice na zásobovanie vodou súkromným domom, je potrebné venovať pozornosť viacerým parametrom:

 • Vzdialenosť od prívodu vody k inštalácii čerpadla. Určuje, ako má byť zariadenie blízko k zdroju vody.
 • Výška nárastu vody - v akej vzdialenosti od miesta prívodu vody možno dodať. Upozorňujeme, že by sa mali zvážiť aj rozšírené horizontálne úseky.
 • Výkon je množstvo vody, ktoré možno dodať za jednotku času. Na výpočet tohto parametra môžete použiť priemernú spotrebu v závislosti od typu spotrebiteľa (pozri tabuľku).

  Po vypočítaní priemernej spotreby si môžete vybrať výkon čerpacej stanice

 • Objem hydroakumulátora. Čím väčšia je veľkosť, tým viac vody budete mať v prípade výpadku elektrickej energie. Ale to nie je najdôležitejší moment. Je oveľa dôležitejšie, že pri veľkých objemoch sa čerpadlo zapína menej často a to znamená dlhšiu životnosť. Ale hydroakumulátor je drahá vec a čím viac je, tým drahšie je. Dávajte pozor: expanzné nádoby s podobnou štruktúrou, aj keď sú lacnejšie, sa nedajú zakúpiť. Nie sú prispôsobené na vodu (používajú sa na stabilizáciu tlaku v plynovodoch) a rýchlo sa rozpadajú, navyše sa voda stáva nevhodným na pitie (je tu nepríjemný zápach a chuť).

Pri výbere modelu stojí za zaplatenie dodatočných funkcií. Užitočnou možnosťou je ochrana pred prehriatím a voľnobehom (keď nie je voda). Predlžujú životnosť zariadenia.

Môžete tiež vybrať kryt telesa čerpadla. Je vyrobená z ocele, nehrdzavejúcej ocele, liatiny, polypropylénu s vysokou hustotou. Polypropylén - najlacnejšie. Nie je rez, neprenesie hluk pri práci. Ale hoci má vysokú hustotu, je to plastová a ak sa nedopatrením manipuluje (napríklad počas prepravy), môže to byť poškodené. Druhá je oceňovaná nákladom, ale pri použití odstredivého čerpadla prenáša telo šum a niekedy aj rezonuje. Takže tieto čerpadlá pracujú hlasno. Podobne je nainštalovaný v liatine tichší. Ale s kyslou vodou, liatina rýchlo hrdza, čo nie je dobré: železo, a tak je zvyčajne nadbytok vo vode. Najvhodnejšia z hľadiska trvanlivosti - puzdro z nehrdzavejúcej ocele, ale sú najdrahšie.

Pri čistení vody zo studne alebo studne sa dozviete tu.

Čo robiť, ak nie je stanica s požadovanými vlastnosťami? Zhromažď sa. Všetky požadované náhradné diely sú komerčne dostupné, všetko je spojené pomocou bežného príslušenstva. Ako vidíte na nižšie uvedenom videu. Samoobslužná čerpacia stanica stojí mimochodom lacnejšia ako zakúpená a bude to pre vás jednoduchšie opraviť: všetko ste sami spojili.

Populárne značky

Najobľúbenejšie vodné čerpacie stanice pre súkromný dom Gilex Jumbo dnes. Majú nízke ceny, kvalita nie je zlá. K dispozícii s čerpadlami z liatiny (písmeno "H" v označení), polypropylén (stojany "P") a nehrdzavejúca oceľ ("H"). Značky obsahujú aj čísla: "Jumbo 70- / 50 P - 24. Znamená to: 70/50 - maximálna spotreba vody je 70 litrov za minútu (tlak) - 50 metrov, P - polypropylén a 24 - objemu hydroakumulátora.

Čerpacie stanice zásobovania vodou pre súkromný dom Dzhileks sú externe podobné jednotkám iných výrobcov

Cena čerpacej stanice na zásobovanie vodou v dome Džilek začína od 100 USD (mini možnosti s malou kapacitou a pre malú spotrebu v balení z polypropylénu). Najdrahšia jednotka s puzdrom z nehrdzavejúcej ocele stojí asi 350 dolárov. Existuje viacero možností s ponorným čerpadlom. Môžu zdvihnúť vodu z hĺbky až 30 metrov, spotrebu až 1100 litrov za hodinu. Takéto inštalácie stojí od 450 do 500 USD.

Čerpacie stanice Jilex majú požiadavky na inštaláciu: priemer nasávacieho potrubia nesmie byť menší ako priemer prívodu. Ak voda stúpa z hĺbky viac ako 4 metre a zároveň vzdialenosť od zdroja vody k domu je väčšia ako 20 metrov, priemer potrubia, ktorý sa má znížiť zo studne alebo jamky, musí byť väčší ako priemer vtoku. Toto treba brať do úvahy pri inštalácii systému a pripojení čerpacej stanice.

Môžete si pozrieť recenzie na fotografii nižšie na JILEKS JUMBO 60 / 35P-24 (v plastovom puzdre, cena 130 dolárov). Toto je súčasť zobrazenia, ktoré majitelia na obchodnom mieste nechali.

Recenzie čerpacej stanice na vodu GILEKS JUMBO 60 / 35P-24 (pre zväčšenie veľkosti obrázku, kliknite pravým tlačidlom myši)

Pracujte dobre na čerpacích staniciach pre domácnosť Grundfos (Grundfos). Ich telo je vyrobené z chrómovej ocele, akumulátorov s objemom 24 a 50 litrov. Pracujú ticho a spoľahlivo, zabezpečujú stabilný tlak v systéme. Jediná nevýhoda: náhradné diely nie sú dodávané na ruský trh. Ak sa náhle niečo zlomí, nenájdete "pôvodné" prvky. Ale musíte povedať, že jednotky sa zriedka rozpadajú.

Ceny čerpacích staníc s povrchovými čerpadlami začínajú od 250 USD (výkon 0,85 kW, sací hĺbka až 8 m, kapacita až 3600 litrov / hod, výška 47 m). Produktívnejšia jednotka (4500 litrov za hodinu s vyšším výkonom 1,5 kW) tej istej triedy stojí dvakrát toľko - asi 500 dolárov. Prehľady práce sú prezentované vo forme fotografie, ktorá bola vytvorená na webových stránkach jedného z obchodov.

Recenzie čerpacích staníc Grundfos pre zásobovanie vodou v dome alebo v letnom dome (na zväčšenie obrazu kliknite pravým tlačidlom myši)

Séria čerpacích staníc Grundfos s nerezovými krytmi čerpadiel má vysokú cenu, ale majú aj ochranu proti voľnobehu, prehriatiu a chladiacej vode. Ceny za tieto zariadenia - od 450 USD. Modifikácie s čerpadlami na vrty sú ešte drahšie - od 1200 dolárov.

Nielen zlé čerpacie stanice sa osvedčili pre dom Wilo (Vilo). Toto je vážnejšia technika pre vysoké prietoky: každá stanica môže mať až štyri normálne sacie čerpadlá. Teleso je vyrobené z pozinkovanej ocele, spojovacie potrubia sú vyrobené z nehrdzavejúcej ocele. Manažment - programovateľný procesor, dotykový ovládací panel. Výkonnosť čerpadiel je plynule regulovaná, čo umožňuje stabilný tlak v systéme. Zariadenie je pevné, ale ceny sú tiež o 1000-1300 dolárov.

Čerpacie stanice Wilo sú vhodné na zásobovanie veľkým domom s veľkým nákladom. Toto zariadenie patrí do triedy profesionálnych

Ako urobiť autonómne zásobovanie vodou v dome pripojenom k ​​centralizovanému systému zásobovania vodou, s nedostatočným tlakom alebo s trvalým zabezpečením s hodinovým prívodom vody, pozri nasledujúce video. A to všetko pomocou čerpacej stanice a zásobníka vody.

Загрузка...