Exteriér domu

Ako obložiť dom s vlastnými rukami

Ak chcete rýchlo, krásne a lacno vyzdobiť fasádu domu, pravdepodobne sa rozhodnete použiť siding. Tieto sú ďaleko od tých úprimne umelých tenkých dosiek s nepríjemným leskom. Moderné steny imitujú rôzne textúry tradičných dokončovacích materiálov: kameň, tehla, drevo. Všetky plochy vyzerajú pomerne spoľahlivo. Ak je zlomený kameň, farba a povrch sú veľmi podobné. V tehlových paneloch sú dokonca aj nezrovnalosti v farbe tohto materiálu, trhliny a triesky sú stlačené a sledované. Textúra dreva je tiež dosť presná. Nie vo všetkých materiáloch, ale v mnohých. Vyrobte ho dnes pomocou najmenej piatich rôznych materiálov a rôznych technológií. Ďalšou dôležitou výhodou tohto materiálu je, že zostavenie obruby s vlastnými rukami nie je veľmi zložitá úloha, prístupná každému, kto je schopný držať kladivo.

Tento dom je tiež opláštený s oknami

Typy obkladov pre obloženie domu

Najprv sa vyrába z rôznych materiálov: na báze polymérov, dreva, kovu a ich kombinácií. Tu sú hlavné typy, ktoré sa používajú na vonkajšie obloženie:

 • polymér:
  • vinyl;
  • akryl;
 • Kovový obklad:
  • hliník;
  • pozinkované železo;
 • Vláknitý cement;
 • WPC - dreveno-polymérny kompozit.

polymerický

Prvým polymérom sa objavila vinylová väzba - z polyvinylchloridu, ktorý skrátil PVC. Dnes má aj najnižšie ceny a navyše sa výrazne odlišuje od prvých vzoriek. Stalo sa to oveľa atraktívnejšie, nie je len hladké - s imitáciou povrchu dreva - nazýva sa to aj "vlečenie pod logom". To znamená, že ak je v sekcii polkruhová. Existuje ten, ktorý zopakuje profil lišty. Takže môžete obetovať dom a podliehať dreve. Niektoré z profilov a farieb nájdete v fotogalérii.

Vyzerá to, že vinylové a akrylové väzby vedia všetko, ale možnosti dizajnu môžu byť iné
Imitácia dreva v svetlej farbe vyhráva za prítomnosti tmavej strechy
Tento dom je ozdobený vlečnou podšípkou (akryl alebo vinyl - neznámy)
Vyzerá to ako imitácia denníkov v kolekcii
Ide o vinylovú väzbu pod barom - rôzne farby
Z diaľky na log sa zdá byť blízko, samozrejme, nie veľmi
PVC vlečka - imitácia guľatiny
Jedná sa o vinylovú vlečku, ktorá sa pre svoj charakteristický profil nazýva "rybia kosť". Jeho povrch môže napodobňovať drevo a takmer akúkoľvek farbu. Len niektorí ťažko nájsť
Je to len hladká farba - malá časť palety.

Druhý polymérny valec je akrylový. Stojí to asi o 50% viac vinylov, ale je to opodstatnené: má lepšie vlastnosti, veľa ľudí sa mu páči viac. Aké sú jeho výhody? Je plastickejšia, vďaka čomu odoláva ťažkým nákladom, menej praskne v chlade (vinyl pri teplotách pod nulou sa stáva krehkým). Rozsah prevádzkovej teploty akrylátu je od -50 ° C do + 50 ° C, akrylát môže byť zahrievaný na iné + 85 ° C bez straty výkonnostných vlastností. A predsa: akryl vypaľuje menej, hoci to všetko závisí od kvality pigmentu. Všetky tieto funkcie sa odzrkadľujú v záručnej dobe: výrobcovia vinylu na vinutie poskytujú záruku 25 rokov (naše 5-7), na akrylátovej 50 rokov (naše asi 10). Vonkajšie, akryl je takmer rovnaký ako vinyl, takže nemá zmysel vydávať podobné výkresy.

Toto všetko sa týkalo tradičnej väzby, ktorá sa vyrába vo forme dlhých pásikov (mimochodom hrúbka steny polyméru od 0,8 do 1,2 mm). Existuje však tiež sokelová verzia, ktorá má tvar listov s rozkrojenými okrajmi (pre lepšie spájanie). Tiež sa nazývajú fasádne panely. Veľmi spoľahlivo napodobňuje kamenné alebo tehlové murivo, ako aj niektoré typy drevených podláh - napríklad drevené lupienky. Niektoré vzorky základnej vlečky sa pozerajú do fotogalérie.

Okamžite a nehádajte, že tento dom je ozdobený vlečkou
Tento dom je čalúnený fasádnym obkladom z dvoch rôznych kolekcií.
Jednoduchá geometria domu zdôrazňuje "prirodzenú" povrchovú úpravu
Tvárou v tvár suterénu v suteréne celého domu - rýchly spôsob vonkajšej úpravy
Rôzne tehly sú simulované - od slinku po keramické žíhanie
Steny budú vyzerať ako kameň
Dokonca aj praskliny sú viditeľné
Tehly z tehálovej malty - chcú, môžete a také
Odtiene - od svetla, takmer bieleho až po tmavé

Tento typ vlečky je drahší, ale silnejší - hrúbka steny 2-3 mm, v závislosti od výrobcu. Niektoré zosilnené dosky poskytujú väčšiu tuhosť: dokončiť trvanlivosť. Poskytujú záruku od 25 do 50 rokov, teplotný rozsah závisí od materiálu, pretože tieto fasádne dosky sú tiež vyrobené z vinylovej alebo akrylovej. V každom prípade dodávajú viac titánu, čo z neho robí plastickejšie a preto sa v chladnom počasí ani neporušuje. Je to titán, ktorý do veľkej miery ovplyvňuje cenu: čím je väčší, tým je odolnejší polymér.

Pri dokončovaní je dôležité mať na pamäti, že polyméry pri rôznych teplotách majú rozdielne veľkosti. Preto pri montáži steny dbajte na to, aby ste nechali medzery, ktoré kompenzujú tieto zmeny.

Pri inštalácii suterénu v suteréne nájdete článok "Tvárou v tvár suteréne domu s vlastnými rukami".

Kovové obklady

Tento typ dokončovacieho materiálu je vyrobený z tenkej kovovej pozinkovanej ocele alebo tenkého hliníka. Hliník je odolnejší, ale oveľa drahší. Pri výrobe kovových väzieb na oceľový plech o hrúbke 0,4-0,5 mm na ochranu proti vzhľadu rezačných kotúčov je celok "koláč" ochranných a dokončovacích vrstiev, z ktorých hlavným je zinok. Druhé - farba alebo polymérny náter. Kovové potiahnuté polyméry sú drahšie, ale ich životnosť je dlhšia a menej horí.

Postupnosť vrstiev na kovových obkladoch
Niektoré kovové vlečné profily
Prídavné prvky pre okná, strechy, dvere, rohy atď.

Je zrejmé, že kov je odolnejší ako plast, ale len vtedy, ak nie je poškodený ochranný povlak. Preto pri rezaní obkladu na kovovej základni by sa brúska nemala používať: miesto rezania je veľmi horúce, ochranné fólie sú spálené. Následne sa začína korózia. Z toho istého dôvodu je pri montáži upevnený na pozinkovaných samorezných skrutkách: zaručuje sa, že povrch nepoškriabe.

Z charakteristických vlastností - kovové vlečky majú významnú váhu, takže pri výpočte základov je potrebné ich vziať do úvahy. Ak ste chceli obložiť starý dom s kovovou väzbou, je to možné len vtedy, ak má nadácia istú bezpečnosť. Ak nie, budete ho musieť posilniť. Ďalšou dôležitou nuansou: pretože kov vedie teplo dobre, dom musí byť dobre izolovaný (inštalovaný len s izoláciou).

Vláknová cementová väzba

Tento finišný materiál je vyrobený zo zmesi piesku a cementu, do ktorého sa pridáva sklolaminát na vystuženie. Z tejto kompozície tvoria obklady alebo dosky. Technológia bola vynájdená v Japonsku, pretože táto vlečka sa nazýva aj "japonská".

Výhody tohto materiálu zahŕňajú jeho nehorľavosť alebo nízku horľavosť, ak je predná strana lakovaná. Tento materiál nereaguje na zmeny teploty, nebojí sa ultrafialového žiarenia (samotný materiál, nie povlak), nemení jeho vlastnosti, keď zamrzne. Ale pretože sa skladá z cementu, absorbuje vodu a stále má pevnú hmotnosť. Preto, ak idete obložiť dom vonku s vláknitými cementovými vlečkami, jeho váha musí byť tiež zohľadnená pri výpočte základov. Pri navrhovaní nástenného koláča je potrebné dbať na to, aby bola fasáda vetraná: musí existovať vzduchová medzera medzi pokožkou a stenou domu.

Krásne, a čo je dôležité, prirodzene
Môžete vyplniť a napodobňovať dosku
Široká škála farieb, ako chcete, a urobte
Tento dom je pokrytý vláknitými cementovými panelmi.
Vláknitý cementový obkladový povrch imituje rôzne prírodné dokončovacie materiály.
Stena je veľmi podobná dobre dokončenému dreve.
Iný typ tehál na obklady z vláknitého cementu
Tehlové murivo je jedným z najobľúbenejších vzorov: kladenie vlečky je oveľa rýchlejšie a výsledok je vynikajúci
Rôzne textúry a povrchy poskytujú bohaté možnosti pre domácu dekoráciu.

Ďalšia vlastnosť tohto materiálu - tie farby, ktoré vidíte na fotografii vyššie, sú výsledkom zafarbenia. Aplikuje sa po lisovaní dosiek. Farba preniká pomerne hlboko a výrobcovia zaručujú trvanlivosť farby už 10 rokov. Ale potom sa bude musieť aktualizovať: vezmite si kefu alebo valček a farbu.

WPC vlečka - drevo-polymérny kompozit

Drevené obklady alebo WPC sú vyrobené z drevnej múky zmiešanej s polymérom. Nielenže vyzerá ako drevo, ale taktiež to tiež vonia. Veľmi podobné a hmatové pocity. Na rozdiel od vláknitého cementu je KDP zafarbená do celej hĺbky: pigment je pridaný s hmotou pred začiatkom tvarovania. Tepelná rozťažnosť je - asi 3 mm na meter, farba regálov, vysoká pevnosť - robia podlahu z rovnakého materiálu - terasovité, takže ľudia označujú čas za to. Mimochodom, môže tiež obetovať dom.

Medzi nedostatky tohto materiálu: cena je pomerne vysoká - od 850 do 2000 rubľov za meter štvorcový, nie veľmi veľkú paletu farieb, absenciu ďalších prvkov a technológiu montáže odpadu. Materiál je nový, všetky chyby z toho. Ale oni sú zabudnutí, keď je materiál videný naživo: vyzerá veľmi atraktívne a je veľmi podobný drevu. V fotogalériu fotky z chalupy vo výstavbe a domy, nie reklamy. Takže môžete oceniť skutočný vzhľad.

WPC doska z blízkeho dosahu
V tomto dome je dokončená časť s obkladom KDP.
Iná perspektíva. Možno ju vidieť ako pripevnený k prepravke s perforovanou páskou s hrúbkou najmenej 0,8 mm
Ako môžete vidieť, steny obloženia KDP silné. Ale doska bola pripevnená na nesprávnej strane - majiteľ mal rád zadnú časť. A na prednej strane - tvorené tri úzke dosky "pod stenovým obložením"
Jedná sa o jeden z ľahších odtieňov.
Farba je tmavá, ale v skutočnosti je oveľa ľahšia. Povrch je mierne flekový, pretože farba sa prenáša s výrazným skreslením
Viečka WPC je veľmi podobná dreve

Keďže materiál je nový, existuje niekoľko recenzií, ale tie, ktoré sú tam, sú pozitívne. Napríklad: "Uplynuli dva roky, farba sa drží, ani praskliny, ani deformácie." Región je Moskva a Samara.

Čo iné môže obliecť dom mimo čítať tu.

Ako si vybrať siding pre dom rezanie

Akonáhle sa rozhodnete pre typ vlečky, s ktorými budete obložiť dom, nesmiete s výrobcom urobiť chybu. Budete musieť starostlivo prezrieť produkty a skontrolovať nasledujúce body:

 • Rovnomernosť farieb. Ak je farba hladká, žiadne zmeny a vonkajšie inklúzie by nemali byť na zadnej alebo prednej strane.
 • Rovná hrúbka steny. Skontrolujte niekoľko dosiek v profile. Hrúbka priečok by mala byť rovnaká. Povodne alebo jamy, dokonca aj vo vnútri, sú znakom nízkej kvality.
 • Skontrolujte otvory pre spojovacie prvky. Mali by mať hladké hrany, bez bodovania.
 • Hladké pozdĺžne okraje zámkov, bez deformácie v ľubovoľnej rovine.

Ak je všetko normálne, môžete si ho kúpiť.

Návod na inštaláciu DIY

Napriek tomu, že obvodový plášť je vyrobený z rôznych materiálov, princíp jeho inštalácie je rovnaký: na rovnom povrchu. V niektorých prípadoch môže byť plochá stena, ale väčšinou na prepravke.

akcie Postup

Inštalácia siding s vlastnými rukami začína kontrolou stavu stien. Ak je dom nový, nevyžadujú sa žiadne špeciálne kroky. Ak je starý, všetko, čo sa môže následne zrútiť, je odstránené: zle priľnavé dlaždice, kúsky omietky. Ak je starý povrch, ktorý možno ľahko odstrániť, odporúčame ho demontovať. Odstránené ako ozdobné predmety - svietidlá, obložkové okná a dvere atď., Rozoberajte presahy strechy. Po ukončení práce sa vytvoria na mieste.

Následne sa inštalácia obkladov vyrába nezávisle v nasledujúcom poradí:

 • Pozdĺž obvodu horizontálnych nárazov budovy sa nachádza najnižší bod. Štartovací profil nie je vyplnený pod týmto bodom. Všetko, čo je nižšie, bude uzavreté orezanou doskou.
 • Namontovaná obreshetka. Jeho rozteč závisí od typu zvoleného materiálu, ale najčastejšie je 40 cm (pri kovovom obklade môže byť až 1 m). Prepravka je nastavená na úroveň, ktorá koriguje nepravidelnosti steny. V prípade potreby priložte drevo alebo kusy preglejky požadovanej hrúbky.

  Inštalácia vlečky na lôžku

 • Na označenom začiarknutom štarte profilu.
 • Sú nainštalované rohové prvky. Zodpovedajúce dvere sú umiestnené okolo okien a dverí.
 • Riadok za riadkami sa inštaluje a zabezpečuje vchody od začiatku, smerom nahor.
 • V hornej časti nastavte profil J, ktorý fixuje pruh na vrch. Ak celá lišta nie je zahrnutá, odrezáva sa zospodu.

Vlastne, všetky domové vlečky sú dokončené. Niektoré položky vyžadujú objasnenie. O nich - nižšie s fotografiami a videami s vysvetleniami a pokynmi.

sústruženie

Pod akýmkoľvek typom môžete použiť drevené tyče 50 x 50 mm alebo pozinkovaný profil pre vonkajšiu prácu. Pri ťažších materiáloch, ako je vláknitý cement alebo WPC, môžete použiť fasádu pre fasádne systémy. Samozrejme, že je drahý, ale je výhodné pracovať s ním.

Ak je prepravka pod stenou vyrobená z dreva, tyče musia byť ošetrené bioprotektívnymi impregnáciami: tak, aby sa huby a plesne nerozmnožili. Steny dreveného alebo rámového domu sa pred dokončením ošetria podobným zložením.

Krok prepravky je označený výrobcom, ale často je určený aj geometriou domu: ak je veľa prerušovaných čiar, musí byť prepravka vyrábaná častejšie. Musí byť inštalovaný:

 • nad a pod stenou;
 • okolo otvorov pre okná a dvere;
 • na rohoch;
 • v rovine s požadovaným krokom.

  Prepravka môže byť vyrobená z pozinkovaného profilu

Podľa metódy inštalácie môže byť vinylová, akrylová a kovová vlečka horizontálna a vertikálna. V závislosti od smeru montáže dokončovacej dosky je prepravka naplnená v kolmom smere: ak sú dosky nalepené vertikálne, prepravka je vodorovná a naopak.

Ako už bolo spomenuté, pre drevené prepravky na vlečenie je štandardné, aby sa vzal tyčinka 50 x 50 mm. Ak je však určený na inštaláciu s izoláciou, hrúbka tyče by mala byť väčšia: závisí to od požadovanej hrúbky izolácie. V tomto prípade by mala byť lišta o 2-3 cm širšia ako izolácia.To je ventilačná medzera, ktorá pomôže udržať normálnu vlhkosť v dome a vo všetkých vrstvách dekorácie.

Krabica dreva na obkladanie nie je otázkou: takmer každý vie, ako pracovať s drevom, ale ako vytvoriť prepravku profilov nie je pre všetkých jasné. Špecifikácie a tipy na nastavenie profilu latky na stenu - vo videu.

Inštalácia obloženia s izoláciou urobte sami

Izolácia na väzbu tradičnou: pena, expandovaný polystyrén (extrudovaný alebo nie), minerálna vlna. Pri drevených domoch sa najčastejšie používa minerálna vlna: pri nízkych nákladoch má dobré vlastnosti a nezabraňuje odstraňovaniu nadbytočnej vlhkosti z domu, čo je dôležité, ak je drevený dom opláštený. Pri obkladaní tehál alebo tehál s obkladom, stavebnými blokmi, môžete použiť aj peny: steny nie sú veľmi priedušné a rovnaká izolácia spolu s nimi bude fungovať dobre.

Obloženie dreveného domu bez vlečky je nežiaduce. Aj keď sú steny hladké. Na vnútornom povrchu puzdra sa vytvorí kondenzát: para prechádza cez drevenú stenu a usadzuje sa na chladnejšom povrchu. Vlhkosť v tomto intervale bude vysoká: neexistuje medzera vetrania, odparovanie je zlé. Vytvárajú sa podmienky na rýchle ničenie dreva.

Ak je izolácia, prepravka je zabalená inak

Preto je v každom prípade prepravka balená na drevenom povrchu. Ak je pokožka izolovaná, je namontovaná a zaistená medzi jej lamely. Je položená veľmi pevne, s námahou, takže v blízkosti latínov nie sú žiadne praskliny, sú studené mosty. Ak vrstva nie je jedna, je položená takým spôsobom, že švy spodného radu sú uzavreté horným, čo je možné - v rôznych smeroch (pozri obrázok).

Vrchná membrána priepustná pre paru. Venujte pozornosť tomuto materiálu: určuje, ako dlho bude vaša izolácia "žiť". Nie je to plastová fólia, ale membrána, ktorá nezabraňuje vodnej pary dovnútra (vodná para môže unikať z izolácie), pričom ju chráni pred prenikaním vlhkosti zvonka (zrážky a kondenzát sa nedostanú dovnútra). Nad ním je protipríloha, ktorá vytvorí vetranú medzeru. Na priehradke je už pripojené dosky alebo panely.

V takomto prípade, ako viete, by mal byť protikrytý gril umiestnený kolmo k smeru inštalácie obloženia. Preto prvý je zabalený v rovnakom smere ako súradenie.

Ako zaviesť tu opisovaný tehlový dom.

Ako sú pripojené väzby

Hlavné problémy s exteriérom domu vlečky spojené s porušovaním technológie inštalácie. Preto je nevyhnutné, aby ste si pozorne a presne dodržali odporúčania. Výrobcovia môžu mať iný súbor ďalších prvkov - profily pre dokovacie lišty a priechod otvorov - ale inštalácia je rovnaká:

 1. Presne horizontálne na upevnenie štartovacieho profilu.
 2. Чтобы надежно закрепить сайдинг необходимо вставить его в замок по всей длине. Для этого его можно слегка пристукнуть сверху (только слегка).
 3. После установки полосы не подтягивать ее вверх, а монтировать в «естественном» состоянии.
 4. Производя монтаж сайдинга своими руками, важно правильно крепить планки: в середину монтажного отверстия. Они специально сделаны продолговатыми, чтобы при изменении размеров планок за счет теплового расширения, они могли перемещаться. Также важно немного недокручивать саморез, оставляя не менее 1 мм ножки свободной - чтобы панель могла двигаться.
 5. При стыковке с доборными элементами (углами, окантовкой окон и дверей) необходимо отрезать доски так, чтобы они не доставали до упора 5-6 мм. Это - тоже припуск на расширение.

  Монтаж винилового (акрилового, металлического) сайдинга своими руками требует соблюдения этих правил

Есть требования по типу и размерам крепежных элементов:

 • Допускается использование саморезов или гвоздей.
 • Шляпка крепежа должна иметь размер не менее 8 мм (диаметр 4 мм). У саморезов она должна быть округлой, не плоской.
 • Толщина стержня - 3 мм.

При монтаже металлосадинга рекомендуются к использованию оцинкованный крепеж: он не повредит цинковое защитное покрытие. Для других типов саморезы лучше использовать белые, не черные: они выдерживают большие нагрузки (у черных при закручивании часто надламывается шляпка).

Это актуально для этого материала любого вида: правильно закрепить необходимо и виниловый, и акриловый, и металлический. К чему приводят нарушения при монтаже смотрите в видео.

Видео инструкции по монтажу

Технология обшивки виниловым или акриловым сайдингом подробно описана в этом видео. Речь идет о том, как и в каком порядке устанавливать профили, как монтировать и стыковать внешние и внутренние углы. Подробно расписан процесс облицовки сайдингом окна.

Монтаж фасадного сайдинга мало чем отличается. Разве только тем, что обрешетка требуется «в клетку». В остальном все также: шурупы устанавливаем по центру монтажных отверстий, их не затягиваем.

Так выглядит обрешетка под цокольный сайдинг (под камень, кирпич или плитку)

Есть небольшие особенности в стыковке элементов. На тыльной стороне панелей есть упоры которые не дают продвинуть панель дальше. При установке сайдинга под камень или кирпич необходимо не упустить этот момент: упоры при сильном нажиме могут сломаться. Неплохо рассказано об особенностях монтажа в рекламно-учебном ролике немецкого производителя Docke (Доке или Деке).

О том, как обшивали виниловым сайдингом под камень большой деревянный дом смотрите в следующем видео. Это уже не рекламный ролик, а опыт: укладка сайдинга своими руками была сделана впервые. Что получилось и какие ощущения - смотрите.

Загрузка...