Dvere

Ako dať skladacie dvere (akordeón, kniha)

Niekedy sa nemôžu dávať obvyklé krídlové dvere: je veľmi málo priestoru alebo sa potláča proti stenám alebo nábytku. V tomto prípade môžu sklápacie dvere pomôcť. Tiež sa nazývajú skladanie alebo skladanie. Podstata toho sa nemení: zhromažďujú sa na jednej alebo dvoch stranách dverí a zaberajú malý priestor.

Typy sklápacích dverí

Skladacie dvere ľubovoľného typu sú ľahko usporiadané. Pozostávajú zo samostatných jazdných dráh, ktoré sú vzájomne prepojené. Jedna z kapiel - extrémna pravá alebo ľavá - je pevne nehybná. Všetky zvyšky na vrchu (niekedy aj na dne) majú malé valčeky, ktoré sú vložené do vodítka. Po aplikácii sily sa valčeky posúvajú pozdĺž vodiacej lišty a spôsobia prehnutie segmentov. V závislosti od toho, ako a kde sú kladky kladené, sú skladacie dvere dvoch typov: "akordeón" a "kniha".

Typy skladacích dverí: kniha a akordeón - to je ten rozdiel

Ak sú valce upevnené v strede každej lamely dverí, získajú sa dvere akordeónov. Okrem toho sa každý fragment otáča okolo osi, na ktorej je valček upevnený. Záhyby sú malé - okolo šírky steny (trochu viac alebo menej - v závislosti od modelu a parametrov steny). Šírka lamelových sklápacích dverí tohto typu je 8-20 cm. Najčastejšie - šírka 12-15 cm, ostatné sú menej časté. Výška normy pre dvere asi 220-230 mm, šírka - minimálne - 50 cm, maximálne - 600 cm. Existujú vyššie modely - pre skladacie priečky.

akordeón

Dĺžka plátna je ľahko nastaviteľná - zvýšením alebo znížením počtu segmentov až po vytvorenie skladacích oddielov. Len jedna vec: v dlhých dverách / priečkach sú potrebné dva vodidlá - v hornej a dolnej časti. V opačnom prípade sa mechanizmus pri práci často drží.

Dverová akordeón zariadenia

Plus skladacie dvere - nízka cena. Na štandardných dverách je veľa ponúk s cenou približne 2-3 tisíc rubľov. Sú prirodzene drahšie. Životnosť je približne 5 rokov. Najčastejšia porucha - porucha valčekov. V najlacnejších modeloch sú vyrobené z mäkkého plastu. V dôsledku toho sú dvere "hlučné" a rýchlo sa vymazávajú. Ako zvyčajne existuje možnosť výberu: drahšia a prípadne aj kvalitatívnejšia alebo lacnejšia.

Kniha

Kniha dverí sa líši vo väčších fragmentoch. Na štandardných dverách nie sú viac ako dve časti. V tomto prípade sú valčeky namontované cez jeden spoj a - na križovatke. V tomto prípade sa ukáže, že krídlo je zložené, podobajúce sa stránkam knihy. Časť, ktorá nemá valce, je zasunutá do miestnosti.

Skladací dverný kníh: hlavné zariadenie

Keď je kniha zložená, zaberá viac miesta ako "akordeón", ale tento typ zariadenia má svoje výhody. Fragmenty dverí akordeónov nemôžu byť vyrobené z veľmi hrubého materiálu: samotný dizajn to neumožňuje. Pretože sú najčastejšie vyrobené z plastu, MDF. Pri vlastnej výrobe môžu byť použité preglejky a iné podobné materiály. Rozsah - najčastejšie používaný ako dvere do poľnohospodárskych budov - ako sú skladovacie priestory, je preto možné inštalovať ako dvere do domácej sprchy. V tomto prípade je plast jedným z najlepších materiálov: poskytuje nepriepustnosť, nebojí sa vysokej vlhkosti, je dobre umývaný, prípadne s použitím čistiacich prostriedkov. Takéto dvere sa používajú ako vnútorné dvere alebo priečky, keď vymedzujú len priestor: zvukové izolačné vlastnosti sú prakticky "žiadne".

Kniha dverí môže byť vyrobená aj z masívneho dreva. Po prvé, valce sa používajú pevnejšie a za druhé - dizajn nekladie obmedzenia hrúbky. Pretože dverová kniha môže byť vyrobená z dreva, skla, kovu a plastu. Navyše pri použití špeciálneho hardvéru je možné ako vstup použiť vstupné kovové skladacie dvere: pretože poskytujú dostatočný stupeň bezpečnosti. Často sú umiestnené v dome ako výstup na terasu alebo nádvorie. Nevýhodou takýchto systémov je pevná cena. Sada príslušenstva pre jednu knižnicu z kovového plastu stojí približne 550 až 600 USD. Bežné sú o niečo drahšie ako bežné plátne. Existujú možnosti pre 3-4 tisíc rubľov. Môžu byť použité ako vnútorné dvere, vložené do šatní.

Technické parametre skladania knižných dverí:

 • Dĺžka - až do 7 m pri použití drevených systémov (s alebo bez skla) a do 6 m v systémoch kov-plast.
 • Drevené výšky - od 800 mm do 3000 mm; metaloplast - od 640 mm do 2400 mm.
 • Šírka jedného listu v dreve od 440 mm do 1200 mm; v kovovom plastu - od 490 mm do 940 mm.
 • Počet ventilov - od 2 do 7.

K dispozícii je iný typ dverí, ktorý šetrí priestor - posúva. Informácie o tom, čo sú a ako ich nainštalovať, si môžete prečítať tu.

Montáž sklápacích dverí

Keďže systémy sú mierne odlišné, existujú určité rozdiely v procese inštalácie, ale existuje veľa spoločných bodov:

 • Dvere sa dajú do už dokončeného dverí.
 • Pre geometriu otvárania dverí existujú prísne požiadavky: striktne vertikálne a prísne horizontálne bez odchýlok.
 • Pri inštalácii je potrebné striktne kontrolovať vertikálnosť inštalácie. Najmenšie odchýlky vedú k zaseknutiu systému, ako aj k rýchlejšiemu vymazaniu valčekov.

Ďalej opisujeme proces montáže každého typu mileniek vo formáte foto a video.

Inštalácia dverí akordeónu: urobte to sami

Sklápacie dvere sa dodávajú štandardne s:

 • dva dlhé postranné vedenia;
 • jeden krátky - horný (možno nižší);
 • požadovaný počet lamiel (v závislosti od parametrov vášho dverí);
 • spojovacie prvky (skrutky, spony atď.);
 • zastaví;
 • valčeky;

Po preštudovaní celého obsahu začneme inštaláciu. Najprv opatrne zmerajte dvere. Bočné vodiace lišty vo výške. Na rezanie bolo hladké, je lepšie použiť pokosovú škatuľu a pílu s jemným zubom - napríklad kovovou čepeľou.

Rez podľa pozdĺžnych bočných vodidiel

Montáž dverí

Horná lišta by mala byť o niečo kratšia ako šírka otvoru: budú tiež bočné. Z tohto dôvodu sa zdvojená šírka bočných koľajníc odoberá zo šírky dverí. Rôzni výrobcovia majú iný oddiel, ale v priemere musíte mať 3-4 cm. Všetko sa presne meria a odreže.

Dosky na listoch sú často dlhšie, ako je potrebné. Môžu byť rezané, spravidla odrezané na dne. Výška lamela sa vypočíta takto: 0,7-1-1 cm voľného priestoru v spodnej časti sa odpočíta od výšky dverí (tak, aby sa pásy nedotýkali prahu) a výška valcového mechanizmu a vodidla sa tiež odoberie. V každom prípade to je inak, zvyčajne je to uvedené v návode na inštaláciu, ktorý by mal byť pripevnený k dverám. Ak tam nie je, môžete pripevniť horný vodiaci prvok, valec do neho vtlačiť a tak merať požadovanú výšku. Po označení na lamielách sa zbytočná časť odreže. Môžete použiť bežnú pílu, brúsku alebo trimmer. Kto má to, čo je k dispozícii.

Jeden dôležitý bod: v niektorých prípadoch - ak je spodná vodiaca lišta - môžu byť upevnené v spodnej časti lamiel. Predtým než začnete pílenie, je potrebné ich demontovať. Zvyčajne sa odoberajú. Je len potrebné vynaložiť úsilie.

Odrežte lamely a spojovacie prvky požadovanej dĺžky

Odpojili sme všetky pružné konektory rovnakej dĺžky. Ak sú dvere akordeónu plastové, sú časti zvyčajne spojené pomocou pružných konektorov, do ktorých sú jednoducho vložené panely. Niekedy výrobcovia robia ďalšie dekoratívne prekryvy, ktoré sú nalepené na spodnej strane lamiel na obojstrannej páske (tiež súčasťou dodávky).

Niektoré modely majú dekoratívne prekryvy.

Ďalej prejdite k inštalácii. Najprv vezmeme zámkovú dosku. Ide o extrémnu dosku, ktorá sa nezloží v dverách-akordeón. Je inštalovaný koncový vodič.

Nainštalujte vodiacu lištu na štartovacej lište

Na každej lište namontujte otočné valčeky. Môžu mať rôzne tvary. V tomto modeli - malé položky. Sú vložené na určené miesto a zaistené jednou alebo dvoma skrutkami.

Valce na lište namontujeme

Teraz môžete zostaviť krídlo dverí. V tomto modeli sú lamely spojené pomocou flexibilných vložiek. Dosky sa vkladajú do drážok na okrajoch vložiek.

Montáž lamel s pružnými vložkami

Po pridaní všetkých požadovaných častí upevňujeme pružné vložky. Sú namontované na hornej a spodnej strane skrutkami (sú súčasťou dodávky). Je výhodnejšie najprv ručne natáčať všetky skrutky a potom ich utiahnuť pomocou skrutkovača.

Pripevňujeme pružné časti

Sklopením krídla dverí zmerajte jeho šírku v zloženom stave. Je potrebné nainštalovať zastávku.

Zmerajte šírku "harmoniky" v zloženom stave

Táto veľkosť sa prenáša na hornú vodiacu lištu. Na tomto mieste v strede vyvŕtajte otvor na inštaláciu zátky. Upevňuje sa, upevňovacia skrutka.

Inštalácia zátky

Montáž dverí akordeónu je dokončená. Inštalácia začína na dverách.

Inštalácia vo dverách

Najprv označte miesto inštalácie hornej lišty. Zvyčajne sú v strede otvorenia, ale môžu existovať výnimky. Pri označovaní montážnych línií sa uistite, že sú vyrovnané.

V tomto modeli sú vodiace lišty namontované na klipoch: malé plastové zámky. Tento systém sa ľahko inštaluje. Spočiatku sú nainštalované klipy a potom sú na nich upnuté vodiace lišty.

Poloha klipu

Keďže hlavné zaťaženie v takomto systéme padá na hornú časť, často sa tu nainštalujú spony. Extrémne - vo vzdialenosti 1 cm, odchádzajúce 5 cm od nich - jeden po druhom a zvyšok v kroku 16-20 cm Na bočných zarážkach vzdialenosť medzi svorkami je 40 cm Upozorňujeme, že spony na inštaláciu z boku zámku sú menšie vo veľkosti a tiež maľované biele. Sú umiestnené vo vzdialenosti 40 a 70 cm.

Ak je presnosť montáže zachovaná až do milimetra. Dokonca aj nepatrná odchýlka povedie k tomu, že sprievodca "nesedí". Preto je rozumné označiť nielen strednú čiaru, klipy sú pripevnené, ale tie, pod ktorými sú okraje vyrovnané.

Klipy sú skrútené

V prípade potreby umiestnite hmoždinky pod každú svorku. Ak je vo dverách položený drevený blok, môžete ich pripevniť k skrutkám na dreve s dĺžkou najmenej 80 mm.

Pred namontovaním sú klzné bloky (valčeky) namazané s pripojeným mazivom.

Posúvače sú namazané

Dostanú sa do hornej lišty. Je to pohodlnejšie to urobiť v zmontovanom stave. Lamely stlačte, viesť valčeky do drážky, ktorá je k dispozícii vo vedení.

Zostavenie dverového akordeónu

Dvere zavesené na koľajnici sa zdvihnú do otvoru. Sprievodca je na klipoch inštalovaný, jednoducho ho dierujte dlaňou na miestach, kde sú upevnené spony.

Inštalácia dverí-akordeón vo dverách

Bočné vodiace lišty sú umiestnené rovnakým spôsobom: prenesú sa na klipy a ľahkým úderom dlahy "sedia" na svoje miesto. Napriek jednoduchosti inštalácie sú veľmi dobré. V záujme experimentu môžete vytiahnuť: vytiahnuť z prílohy sa bude musieť oprieť celý.

Inštalácia s rukoväťou

Posledná nastavená rukoväť. Pred montážou je tiež lepšie mazanie. Rukoväť pozostáva z dvoch častí: prednej a zadnej. Sú spojené skrutkami. To je všetko pre to: skladacie dvere sa inštalujú ručne.

Nie všetky sklápacie dvere sú upevnené sponami. Väčšina, mimochodom, má obvyklé spojovacie prvky na hmoždinkách. V tomto prípade existujú montážne prvky. O nich povedal vo formáte videa.

Dali sme sklopné dvere-knihu

Aj keď ste si kúpili hotovú súpravu, nemôžete to robiť bez práce. Najskôr musíte namontovať rám dverí. Dodáva sa zvyčajne s dverami. Rozlišuje sa v prítomnosti drážky v tvare písmena U, v ktorej je inštalovaný posúvač. Pretože starý box, aj keď je v dobrom stave, nemožno použiť. Pokiaľ nie je možné vytvoriť profil vhodného úseku.

Takže v časti krabice vyzerá ako krabica pod dverami

Z tohto profilu sa dostanete do rámčeka. Celý proces je podrobne uvedený tu. Bude tiež potrebné inštalovať slučky. Sú umiestnené na časti, ktorá sa otvorí. Dobrou správou je, že v pripravenom súbore sú zárezy pre ne pripravené. Zostáva iba označenie, vŕtanie otvorov a utiahnutie skrutiek.

Pri inštalácii dverovej knihy budete musieť vystrihnúť slučky

Dve plátna sú prepojené skrytými slučkami alebo slučkami motýľov.

Skryté závesy v dverách

Ak si vyberiete z dvoch typov slučiek, je lepšie nastaviť skryté. V otvorenom stave takmer nenechávajú medzery medzi plátnami. Okrem toho sú silnejšie, odolávajú pevným zaťaženiam. Ich nevýhody: ťažšie inštalovať a drahšie. Ale ak sú dvere z MDF alebo poľa, musíte ich nainštalovať. "Butterflies" sa blíži k ľahkému krídlu dverí alebo tam, kde nie je možné vytvoriť významné prehĺbenia pod trupom skrytej slučky.

Toto je motýľová slučka

Po zasunutí závesov (lepšie skryté, držia sa bezpečnejšie a vyzerajú lepšie) musíte nastaviť posúvač. Je umiestnený na hornom konci plátna, ktorý bude zložený.

Vedenia sú namontované na hornej časti sklopných dverí polovice

Potom zostane zavesiť prvú polovicu inštalovaného boxu. Pripojte druhú časť nainštalovaním druhej časti skrytých slučiek. Najskôr sa druhá polovica natočí vodítkom do drážky a až potom sa zapadne s polovicou už zavesenou. Potom zostáva iba montáž rúčok a výplň dverí pomocou platforiem.

Podrobný postup inštalácie door-book nájdete krok za krokom.

Ak takáto práca nie je pre vás problémom, môžete si sami vytvoriť knihu. V obchodoch s hardvérom sú k dispozícii pánty, klzáky, valčeky, posuvníky a sprievodcovia. Ak to všetko dostanete, dostanete to, čo chcete: skladanie dverí vo forme knihy. Približná sada príslušenstva - vo videu nižšie.

Ale aj s takouto súpravou potrebujete vedieť, ako ju zostaviť. Tento postup zostavenia sa nachádza v ďalšom videu. Vidíte, možno bude možné to zopakovať. Ukázalo sa to dobre.

Ďalšia verzia mechanizmu dverí v ďalšom videu. V ňom sú dve čepele spojené pohyblivo kĺbovou doskou, ktorá je inštalovaná na hornom a dolnom konci. Mechanizmus je doplnený o valčeky, ktoré sa pohybujú pozdĺž vodiacej lišty upevnenej v hornej časti škatule. Ako zostavovať a inštalovať skladacie dvere, knihu s takým mechanizmom - v ďalšom videu.

Foto skladacích dverí vo vnútri

Použitie sklápacích dverí pre skrine je dobrý nápad.

Kniha dverí vo vstavanej skrini: pohodlná a funkčná

Označte rôzne zóny - skvelá voľba, zaberajúca málo miesta

Môžete vytvoriť čiastočný oddiel, ktorý inštaluje textílie. Takže v druhej polovici bude dostatok svetla.

Ak je chodba veľmi malá, môžete vložiť vnútorný dverový akordeón

Pri výbere farby si môžete vybrať, aby ste zodpovedali stenami

Aj ako interiér sa používa aj kniha dverí. V tomto prípade však označujú len územie

Vytvorenie cesty na nádvorie domu týmto spôsobom je skvelé.

Nemôžete sa rozhodnúť, či je terasa otvorená alebo zatvorená? Tu je vaše riešenie

Rovnaká možnosť, stačí pozrieť "zvnútra"

Výstup na balkón je zdobený posuvnými plastovými systémami.

Otvorená / zatvorená letná kuchyňa

Загрузка...