Interiér

Ako pokryť vnútorné obloženie

Jeden z najpopulárnejších typov drevených dokončovacích materiálov je obloženie. Má iný profil, vďaka ktorému má povrch iný vzhľad - od hladkej steny s malými drážkami až po vlny rôznych veľkostí. Len drevené steny sa nezapadajú do všetkých interiérov, pretože je často potrebné natrieť stenové obloženie v interiéri - doma alebo v krajine.

Lakovanie je možné v rôznych farbách

Ako spracovať stenové obloženie vo vnútri domu

Všeobecne platí, že mnohí ľudia veria, že vnútorné obloženie je lepšie nerobiť nič. Možno, ale nie v akejkoľvek podnebí a miestnosti, zachová si svoj pôvodný vzhľad už dlho. Ak je úroveň ventilácie nedostatočná, drevo môže byť modré, ak je na slnku, stane sa tmavosivé.

Modrosti môže bojovať iba s biologickými činidlami - chlórom alebo aktívnym kyslíkom, a potom - jedinečne impregnované ochrannými látkami a možno aj farbou. Je to trochu jednoduchšie s šedým drevom: odstránením hornej vrstvy leštenie vám prinesie krásnu farbu, ale nebude to trvať dlho bez ochrany proti UV žiareniu. To je dôvod, prečo sa rozhodnú namaľovať obloženie stien vo vnútri domu alebo dacha.

Ďalším bodom: nie každý má rád drevo v interiéri. Len niekedy sa ľudia unavujú, že sa na ňu pozerajú. Chcem iba hladký farebný povrch. Stáva sa to aj často. V takom prípade vyhľadajte nepriehľadnú farbu. Vyberte požadované efekty.

Nepriehľadné farby poskytujú nepriehľadný film

Namaľte obloženie stien vo vnútri nepriehľadnými farbami aj preto, že drevo vo svojej prirodzenej farbe nie je kompatibilné so všetkými štýlmi. Ale niekedy chcete napríklad mať drevený dom s high-tech interiérom. V tomto prípade vhodné farby s kovovými časticami alebo perlou matky (napríklad Lignovit Platin).

Všetky kompozície na ochranu stromu je možné rozdeliť na šesť hlavných skupín:

 1. Ochranné zlúčeniny, Sú určené pre vonkajšiu a vnútornú prácu. Kompozície pre vonkajšie práce okrem toho zahŕňajú ochranu proti UV žiareniu, ktorá zabraňuje alebo spomaľuje proces fotoanalýzy zmeny farby dreva na sivú. Takže ak potrebujete impregnáciu pre obloženie na balkóne, a to ide na juh alebo na východ, potrebujete kompozíciu pre vonkajšiu prácu. iba všimnite si, že niektoré z nich maľujú povrch ružovej alebo zelenej - je to výsledok chemickej reakcie. Opatrne prečítajte popis, pretože farba výslednej farby môže byť len nepriehľadné farby alebo veľmi tmavý odtieň.

  Ochranná impregnácia

 2. Zmäkčovadlá alebo škvrny. Nemajú farbu nad textúrou dreva, ale dať nejaký tieň. Súčasne sa na povrchu nevytvára film, drevo nestrati svoje vlastnosti - zostáva priepustné pre paru. Tonizačné kompozície obsahujú pigment a môžu byť slabo alebo silne pigmentované. Ak chcete mať povrch s výraznou štruktúrou dreva, zoberte mierne pigmentovanú kompozíciu. Môže existovať veľa vrstiev, ale môžete ovládať stupeň "nadmernej" tvorby dreva.

  Výsledok práce morilok rôznych farieb

 3. Lucky. V dnešnej dobe sú laky na báze vody alebo vodné laky obľúbenejšie pre stenové obklady alebo stropné obklady. Môžu byť matné, pololesklé alebo lesklé. Mnohí majú možnosť pridať farebné schémy - súčasne meniť farbu. Na rozdiel od tradičných lakov vodné laky nezatvárajú póry - film na povrchu zostáva paropriepustný, ale chráni pred nasiakavosťou. Mnoho výrobcov pridáva UV filtre a baktericídne zložky. Tieto farby sú vhodné pre balkóny alebo v nevykurovaných miestnostiach s pravidelnými návštevami - vo vidieckych domoch a kúpeľoch.

  Lak môže byť lesklý, matný alebo pololesklý a dá farbu - pigmentovanú

 4. Náterové hmoty. Táto skupina zahŕňa zlúčeniny, ktoré na povrchu vytvárajú hustú fóliu, cez ktorú nie je viditeľná štruktúra dreva. Skupina je rozsiahla, s rôznymi vlastnosťami a cenovým rozsahom - od tradičného oleja po latex a akrylátový smalt.
 5. Oleje na drevo. Tam sú transparentné, tam je pigment. Naproti tomu laky na povrchu nevytvárajú hustý film, ale sú absorbované do vlákien. Dobré prípravky pôsobia ako lakovaný povlak, chránia pred abráziou a absorpciou nečistôt. Iba oleje nemajú jasný lesklý lesk - matný alebo mierne lesklý, ako hodváb, povrch. Je to skvelý spôsob, ako ušetriť drevo. Pomocou špecifickej techniky nanášania pomocou pigmentových olejov na drevo môžete zdôrazniť štruktúru (pozri nižšie).

  Kefovanie s drevnými olejmi

 6. Formulácie na báze vosku. Existujú tri typy vosku: tuhá, tekutá a voda. Pevný vosk sa pred použitím zahrieva na tekutý stav, kvapalina a voda (vosková modrá) sú pripravené na použitie. Ochranný vosk je tradičný a veľmi účinný a nové technológie môžu značne zjednodušiť proces. Nedostatok vosku - je pomerne ťažké aplikovať rovnomerne, ale dobre leží na vopred pripravenom povrchu.

Toto rozdelenie je podmienené: existuje veľa zmiešaných formulácií, ktoré možno priradiť aspoň dvom skupinám. Takže tam sú impregnácie, ktoré môžu byť tónované, ale tam sú farby s ochrannými vlastnosťami. Rozdiel je v účinnosti ochrany. Impregnácia primárne chráni drevo a dávať farbu je nepodstatnou úlohou. Farby sú naopak. Ich hlavnou úlohou je vytvoriť krásny povlak a ochrana je ako vedľajší účinok. Ak potrebujete okamžitú a dobrú ochranu a vysokokvalitnú povrchovú úpravu, naneste impregnáciu bez tónovania a po vysušení naneste farbu.

Ďalším príkladom zmiešanej kompozície sú oleje s voskom. Tieto zlúčeniny spájajú vlastnosti a oleje a vosk, takže drevo si zachováva svoj vzhľad dlhší čas.

Otázka, ktorá zo skupín má dať prednosť, každý rozhodne pre seba. Rôzne nástroje riešia rôzne problémy a je dôležité vybrať správne vlastnosti, ktoré potrebujete na prvom mieste.

Ako namalovať stenový panel: technológia

Ak chcete namaľovať nástenné obloženie v "suchých" miestnostiach vnútri domu, môžete použiť akýkoľvek druh farby. Tu jednoducho určujete požiadavky na dekoratívny vzhľad povrchu. Ak je podšívka suchá, nemôžete ju namočiť ochrannými látkami alebo si vyberať farbu / lak / vosk s vhodnými aditívami. môže byť natretá len na jednej strane, pričom zadná strana zostane nespracovaná.

Natierajte každú obkladovú dosku samostatne

Ak sa obloženie na stenu použije vo vlhkých alebo nevyhrievaných miestnostiach, na balkóne musíte najprv dôkladne nasiaknuť ochrannými látkami na všetkých stranách, môžete - dvakrát. Iba po vysušení impregnácie môžete maľovať, lak vo všeobecnosti, aby ste získali dekoratívne vlastnosti. Ďalším bodom: pri inštalácii stenového panelu na stenu alebo strop je nutné ho rozrezať na kúsky. Miesta v mokrých oblastiach by mali byť tiež kompozície mazané. Počkajte, kým nie je potrebné vysušiť, ale je potrebné spracovať.

Existuje jeden veľmi dôležitý odtieň, ktorý mnohí amatérski dekoranti prehliadajú. Ak chcete získať profesionálnu maľovanú podšívku, musíte spracovať jednotlivé dosky oddelene: lešte, naneste, vysušte a potom len namontujte povrch už natretého obloženia. To znamená, že na stenu alebo na strop namontujte už plne spracované dosky. Iba s týmto prístupom, z akéhokoľvek bodu bude mať povrch obloženia rovnakú farbu.

Je ťažké maľovať celú plochu steny čalúnenou výčnelkom.

Ak namalujete už zostavený povrch, v drážkach a drážkach sú nenatierané plochy, je ťažké rozdrviť veľké plochy. Dokonale rovný povrch nie je presne získaný. Kvalita dokončenia v tejto verzii nie je nadpriemerná. Farba dokončenej plochy je prípustná v prípade, že aktualizujete maľbu. Musí to byť vykonané s rôznou frekvenciou - v závislosti od prevádzkových podmienok a vlastností lakovacích materiálov.

Správne je technológia lakovania nasledovná.

 • Podšívka je skontrolovaná a triedená. Všetky pokrčené, zakrivené alebo popraskané dosky prejdú na ubúdanie. Môžu otestovať farbu, vybrať farbu, počet vrstiev, vypracovať techniku ​​a poradie maľovania.
 • Stupňovité dosky sú rozomleté ​​na plnú hladkosť. Je najefektívnejšie pracovať s brúskou, ale je tiež možné použiť tyčinku s brúsnym papierom upevneným na povrchu. Zrno brúsneho papiera - 250-280. Pri brúsení v kruhovom pohybe prechádza predná plocha, hrot a drážka. Zadnú časť stenového panelu môžete nechať bez ošetrenia.

  Je výhodnejšie pracovať s brúskou.

 • Valec alebo kefa je aplikovaná kompozícia. Pre každý typ pokrytia majú svoje vlastné okamihy a funkcie - sú zaregistrované na banke alebo v sprievodných pokynoch. Všeobecne platí, že pravidlá sú jednoduché: berú malú farbu, dajú ju do jednej zdvihy pozdĺž steny dosky pozdĺž celej dĺžky. Potom dôkladne uzemnite, premiešajte, aby ste získali jednotnú farbu.
 • Po dosiahnutí jednotného sfarbenia nechajte vysušiť.
 • Po vysušení, ak je to potrebné, znovu rozomlejte. Táto fáza je často potrebná pri práci s nepriehľadnými farbami a lakmi. Prvá vrstva laku zvyšuje hromadu dreva, čo z nej robí niekedy drsné. Táto hromada sa odstráni opakovaným drvením.
 • Naneste druhý náter farby. Usuší.

Môže byť veľa vrstiev: záleží na úkryte farby a na akom efekte chcete dosiahnuť. Ale v každom prípade platí pravidlo: kompozícia na kefke by mala byť malá. Výnimkou je impregnácia alebo primér. Aplikujú sa dobre navlhčenou kefou, ale len tie, ktoré sú bez pigmentu. Pri použití pigmentovaných ochranných prostriedkov sú pravidlá pre farby platné - minimálne požadované množstvo kompozície je dobre zatienené.

Niekedy, dokonca aj pri starostlivom odtieňovaní farieb, sú škvrny zreteľne viditeľné. To nie je zlý náter, ale vlastnosti dreva: niekde absorbuje póry lepšie, niekde horšie. Aby sa v tomto prípade dosiahla rovnomerná farba, povrch je najskôr primárny. Môžete použiť akýkoľvek základný náter na drevo alebo bezfarebný matný lak (môže byť na báze vody). Po vysušení sa povrch rozomelie (aha, znova) a potom sa aplikuje požadovaný počet vrstiev farieb. Iba v tomto prípade je po prvej vrstve lakovacích materiálov len zriedka potrebné leštenie a ak je to potrebné, na niektorých miestach, častejšie - na hrot alebo drážku.

Ako rovnomerne nanášať blankyt, olej alebo vosk, pozri video.

Ak potrebujete nábytok kvalitnej farby, vrstvy sú ešte viac: najprv naneste škvrnu, potom dve vrstvy zeminy. Po vysušení sa rozomelie na plný matný povrch, najprv s 280 zrnami, potom s 320, po odstránení prachu sa nanáša povrchová vrstva - lak. Príklad takej práce vo videu.

Drevo maľovanie zachovanie textúry

Môžete dosiahnuť výrazný vzor dreva pomocou azúrového, pigmentovaného oleja alebo vosku. Tieto zlúčeniny sú pomerne tesné, takmer maľovanie štruktúry drevených vlákien. Ktorékoľvek z vyššie uvedených kompozícií sa môže aplikovať štetcom alebo valčekom.

Pri nanášaní lakovacích materiálov sú veľmi malé, najprv sa nanášajú úlomky pozdĺž celej steny obkladu. Potom sa štetcom alebo valčekom naniesli štetky po povrchu. Nechajte ich po dobu 5 až 10 minút nasiaknuť, aby sa prejavila textúra, vyberte mäkkú látku bez chĺpkov a odstráňte väčšinu oleja. Výsledkom je, že vzor sa javí oveľa jasnejší ako v pôvodnom stave: v drážkach sa skladuje väčšie množstvo pigmentovaného činidla a na vyčnievajúcich častiach takmer nezostáva. Výsledkom je výrazná štruktúra. Táto technika je tiež nazývaná kefovaním alebo textúrovanou podšívkou. V interiéroch takto ošetrené drevo vyzerá veľmi dekoratívne: na stenách a na strope.

Tento proces možno pozorovať vo videu. Tri vzorky boli zafarbené: dva s rovnakým olejom s pigmentom, jeden s bezfarebným. Po piatich minútach po maľovaní bola jedna z pigmentovaných polotovarov vymazaná, aby sa odhalila vzorka. Na ochranu dreva po sušení pigmentu (24 hodín alebo viac na obale) je obloženie pokryté dvoma vrstvami bezfarebného oleja (lazur, vosk). Na miestach intenzívneho používania môžete tiež lakovať - ​​matné.

Ako maľovať klapku pod bielený dub

Často sa vyžaduje, aby mal strom biele, ale aby boli žily viditeľné. Povedali viac - vytvoriť účinok bieleného duba. Existuje niekoľko spôsobov:

 • Použite odtieň s príslušným názvom, ktorý sa tiež nazýva škvrna. Rôzni výrobcovia majú takéto. Zvyčajne majú mená "mráz", "bielený dub" alebo niečo také. Funkcia aplikácie: nemôžete vylievať veľa kompozície. Ak sa naleje, povrch sa nakoniec odlupuje. Na dosiahnutie požadovaného stupňa farby boli použité niekoľko veľmi tenkých vrstiev. Po každom dávaní času dobre uschnúť.

  Bielená podšívka vyzerá skvele na oboch stranách stien a stropu

 • Olej s voskom s podobným názvom. Aplikačná technika závisí od vašej túžby: jedna alebo dve vrstvy pre takmer nepriehľadný povlak alebo jednu vrstvu, po ktorej nasleduje hladítka s handrou pre výraznú textúru.
 • Pigmentový polyuretánový základný náter s názvom "biela" alebo "bielená". Na získanie priesvitného povlaku sa kompozícia zriedi veľkým množstvom riedidla. Jeho množstvo môže byť 80 až 100% objemu (určeného vzorkami). Nevýhodou, rovnako ako všetky polyuretánové povlaky, je to, že časom stmavne.
 • Akrylový pigmentový základný náter, tiež riedený 80-100%. Farba zostáva dlho biela, ale tento základný náter stojí viac polyuretánu.

Je ťažké povedať, ktorú kompozíciu si vybrať - je potrebné vyskúšať. Odporúča sa namalovať obloženie niekoľkými kompozíciami a porovnať výsledok. Účinok používania rôznych nástrojov je mierne odlišný, ale stále veľmi závisí od dreva. Recenzie sú tiež veľmi odlišné - niekto bielené odtiene, niekto naolejovaný. Primery na tieto účely sú zriedka používané, ale hlavne kvôli tomu, že nie každý pozná ich vlastnosti.

Tajomstvo dekoratívneho lakovania dreva: techniky a triky

Obyvatelia mesta chcú zachovať prirodzenú farbu dreva na maximum. Pre tých, ktorým je drevo v dome nudné denné rutiny, namaľte obloženie stien v interiéri v nejakej nezvyčajnej farbe. Moderné LKM umožňujú dosiahnuť rôzne efekty. Napríklad textúrovaný alebo kartáčovaný obklad, ale vo dvoch farbách. Táto technika sa často používa v interiéroch v podkroví.

Kartáčovaná podšívka v dvoch farbách - skvelá voľba pre zdobenie stien

Celý trik - pri použití dvoch vrstiev rôznych farieb. Prvá vrstva sa aplikuje v niektorých tmavých farbách, druhá - svetlá alebo jasnejšia. Po hraní farieb a poradia ich aplikácií si môžete vytvoriť vlastnú verziu. Pozrite si video - ako sa dostať kartáčovaný v dvoch farbách.

Farbenie v dvoch farbách nemusí byť rovnaké. Môžete urobiť zárezy tmavšie farby a tvár (predná časť) je len mierne tónovaný, alebo môžete urobiť všetko až naopak. Výsledkom je pruhovaná stenka klapky - efekt rackovej steny.

Ako maľovať obloženie stien vo vnútri domu: nápady

Techniky a spôsoby maľovania sú skvelé, ale ako namontovať stenový panel do moderného interiéru? Just. Existuje mnoho zaujímavých možností. Najnovšie objavy dizajnérov sú steny obkladov stien v miestnosti s hladkými stenami. Vyzerá kreatívne a zaujímavé. A najčastejšie táto stena je vyrobená technikou kefovania.

Jednou z možností použitia obloženia v interiéri spálne

Zaujímavým efektom je kombinácia radu rôznych hrúbky - na fotografii medzi širokými doskami sú vložené tenké. A sú namaľované v rôznych odtieňoch rovnakej farby. Kombinácia je zaujímavá a svieža.

Nástenné obloženie sa používa aj na vytvorenie interiérov v modernom štýle.

Podšívka nie je nevyhnutne len plochá doska s malými drážkami na jednej strane, ktorá sa nazýva aj euro-podšívka. Existujú rôzne profily vrátane vlny a depresií. Z nich je možné zbierať zaujímavé steny, ktorých reliéf je zvýraznený farbením.

Z obloženia iného profilu je možné zbierať zaujímavé reliéfy. Ak chcete urobiť to zaujímavejšie - zdôrazniť reliéfy alebo bielenie.

Ako obvykle v interiéri veľa závisí od svetla. Niektoré svietidlá na mieru - dlhé priesvitné pruhy, za ktorými sú umiestnené lampy v strede stropu - a interiér je úplne premenený. V tomto dizajne môžete usporiadať priestory pre mladých ľudí, kreatívne obývacie izby atď.

Veľmi zaujímavé riešenie s podsvietením.

Môžete hrať nielen so svetlom, ale aj s farbou: v osvetľovacej oblasti maľujte stenový panel svetlejšou farbou, čím zvýraznite túto oblasť týmto spôsobom.

Hra svetla a farby, ktorá sa odráža v zrkadle

Ak máte dobré zručnosti v kreslení, môžete maľovať obloženie stien. Nezabúdajte teda na to, aby ste celý obrázok zakryli bezfarebným olejom alebo lakom - aby to trvalo dlhšie. Táto technika môže byť použitá pri zdobení detskej izby.

Maľovanie na klapke

V interiéri kancelárie, obývacej izby, chodby, pevne ohraničených klapiek sú skvelé. Rovnako môžete usporiadať stenu v jedálni v kuchyni. Iba jeho kvalita a sfarbenie by mali byť dokonalé.

Медовый оттенок вагонки повторяется на потолке

Нарочито неидеальной может быть обработка для интерьера в стиле «рустик». Этакие помещения с мужским характером.

Стиль «рустик» понравится мужчинам. В этом случае покраска вагонки в технике браширования - норма. Причем цвета выбирают темные

Как бы в противовес - светлые стены. Вагонка выбелена, а балки окрашены в темный цвет. Несмотря на традиционные материалы, используемые столетиями, вид у такого помещения - современный и стильный.

Отличное сочетание - светлые стены с эффектом выбеленного дуба и темные массивные балки. Это практически беспроигрышный вариант

Вариация на ту же тему

Используется вагонка и в отделке ванных комнат. Пропитке тут необходимо уделить максимум внимания, но если вентиляцию в ванной сделать на уровне, пропитку - с защитой от влаги, то проблем быть не должно. А интерьер, согласитесь, очень интересный - теплые тона древесины в сочетании с ярким мрамором - отличный ход.

Вагонка в ванной

Используется вагонка и при отделке балконов. Только набивать ее необходимо горизонтально - так можно расширить малое пространство. И лучше на такой небольшой площади смотрятся светлые тона, может - с темной окантовкой.

Выбеленная вагонка на балконе

Потолок - вагонка, покрашенная светлой морилкой

Загрузка...