Schody

Ako urobiť schodisko na 2. poschodí

Ak je v súkromnom dome viac ako jedno poschodie, nemôžete robiť bez schodov. Okrem toho, že by sa mali spájať podlahy, schody ešte musia zapadnúť do interiéru. Preto pri výbere dizajnu je potrebné venovať pozornosť nielen rozmerom a veľkosti priestoru, ktorý je v miestnosti, ale aj štýlu. Potom schody do druhého poschodia, vyrobené ručne, budú nielen funkčným predmetom, ale aj interiérovou výzdobou. Práca je ťažká a zodpovedná, ale vy sa môžete vyrovnať.

Typy schodov do druhého poschodia v súkromnom dome

Ak hovoríme o zariadení, schodíky medzi podlahami sú tri typy:

 • Skrutka alebo špirála. Zaberajú najmenej miesta, vyzerajú dobre, ale nie sú veľmi vhodné na použitie. Najčastejšie sa používa ako dodatočné.

  Väčšina kompaktných schodísk medzi podlahami

 • Na Bolzah. Kroky sú namontované na špeciálnych kovových skrutkách - skrutky. V dizajne nie sú žiadne ťažké upevňovacie prvky, z ktorých štruktúra vizuálne vyzerá ľahko.

  Schody na moste - vyzerajú veľmi zaujímavé

 • Pochoduje. Najbežnejší typ. Môžu pozostávať z jedného, ​​dvoch alebo viacerých pochodov (prvkov). Ak sa uskutoční niekoľko pochodov, medzi nimi sa stávajú plošiny - otáčanie alebo nie - závisí od výberu majiteľov, ale hlavne z rozmerov miestnosti a pridelenej plochy.

  Pochodujú tam dva typy - na kosoura a bowstrings

 • Všetky tieto štruktúry môžu byť vyrobené z kovu, dreva, betónu, skla, mramoru a iných dekoratívnych kameňov a často používajú kombinácie týchto materiálov. Ale najčastejšie schody do druhého poschodia sú vyrobené z dreva s vlastnými rukami, o niečo menej často - z kovu alebo kombinácie kovu a dreva.

  Okrem toho existujú dva typy stupňov - otvorené a zatvorené. Na otvorených schodiskách je len horizontálna časť - samotný krok, v zatvorenej - aj vertikálnej časti - stúpačky.

  Kroky môžu byť otvorené a zatvorené.

  Štandardy návrhu

  Pri projektovaní schodiskových projektov je dôležité zabezpečiť, aby boli pohodlné a bezpečné. Existujú veľmi špecifické čísla a odporúčania, ktoré sa vzťahujú na parametre krokov a celkový uhol elevacie:

  • Uhol sklonu by mal byť medzi 30-50 °. Optimálny sklon je 45 °, s menším uhlom je pohodlné chodiť, ale vyžaduje veľa priestoru a väčšie príliš strmé stúpanie spôsobuje ťažkosti.

   Je žiaduce, aby uhol schodov zapadol do tohto sektoru. V tabuľke sú uvedené štandardné rozmery behúňa a stúpania pre každý uhol sklonu.

  • Počet krokov je nepárny.
  • Šírka kroku (behúňov) je v rozmedzí od 22 do 30 cm. Najpohodlnejšie kroky sú asi 25 cm široké - na nich sa stávate celou nohou. S užším pätou visí a hlavná záťaž padá na špičku.
  • Výška stúpania (vzdialenosť od jedného kroku k druhému) je 15-20 cm, pri príliš nízkej výške často musíte nanovo usporiadať nohy, čo je nepríjemné a pri veľkej je ťažké zdvihnúť nohy (najmä pre starších ľudí).
  • Výška zábradlia je 90-120 cm.
  • Minimálna šírka schodov je 80 cm.

  Počet krokov je určený elementárnym rozdelením výšky plánovaného schodiska o zvolenú výšku stúpacieho stúpača. Napríklad výška miestnosti je 285 cm. Rozhodlo sa o vytvorení uhla vyvýšenia 40 °. Na stole vidíme, že výška stúpačky je 19 cm. Rozdeľujeme 285 cm / 19 cm = 15 krokov. Ak sa množstvo stane rovnomerné, upravíme veľkosť tak, aby sme získali nepárne číslo.

  Ak je jeden z krokov menší ako niekoľko centimetrov, táto výška je "odňatá" od prvého kroku. Všetky ostatné, vrátane druhej, by mali byť rovnaké.

  Pri výbere veľkostí krokov je možné skontrolovať pohodlie. Ak je výška dvojitého stúpačky preložená s vybranou šírkou schodu, výsledok by mal byť od 60 ms do 64 cm. Druhá možnosť testu - súčet dĺžok behúňa a stúpania je optimálne rovný 45 cm, avšak v oboch smeroch sú povolené odchýlky 2 cm.

  Ako skontrolovať pohodlie a bezpečnosť schodov

  Všetky tieto parametre by mali byť stanovené v návrhu domu. Ak je dom už vybudovaný, musíme pristúpiť k tomu, že veľkosť je upravená a prispôsobená existujúcim rozmerom.

  Špirálovité schodisko

  Ako už bolo spomenuté, špirálové schodisko v súkromnom dome má najmenší priestor. Má však vážnu nevýhodu: je nepríjemné chodiť po nej a je takmer nemožné zdvihnúť niečo objemné do druhého poschodia. Takže nie sú veľmi populárne, aj keď vyzerajú dobre a dobre zapadajú do akéhokoľvek interiéru.

  Výpočtové funkcie

  Pri navrhovaní točitého schodiska je potrebné vziať do úvahy, že v niektorých polohách existujú ďalšie kroky nad hlavou. Preto robiť malých stúpačov nebude fungovať.

  Nasledujúca funkcia - všetky kroky majú nerovnakú šírku - s jednou už s druhou - širšou. Úzke, sú pripojené k centrálnemu stĺpu (stĺpiku), široké - na steny alebo balustry. Štandardná šírka behúňa meraná v strednej časti a šírka nesmie byť väčšia ako 40 cm

  Šírka rozpätia je od 50 cm do 100 cm. Pre celú konštrukciu je potrebná dvojitá vzdialenosť - vyžaduje sa štvorec so stranou od 100 cm do 200 cm.

  Konštrukcia na prefabrikovanom stĺpci

  Najjednoduchší spôsob, ako urobiť tento typ točitého schodiska, je položiť potrubie, na ktoré sa kladú drevené prvky - schody, medzipriestory atď.

  Zariadenie točitého schodiska na centrálnom póle

  Ak sa pozrieme podrobnejšie, okrem kovových rúrok (v tomto prípade s priemerom 40 mm), schodíkov a zábradlí (k dispozícii v akejkoľvek konštrukcii) sú obrátené drevené valce (segmenty), ktoré určujú vzdialenosť od jedného kroku k druhému.

  Prvky točitého dreveného schodiska

  Na druhej strane vzdialenosť medzi krokmi je udržiavaná pomocou vyrážok na balustrátoch. V týchto drážkach sú upevnené schody (pre lepidlo + spojovacie prvky).

  Rovnaké zariadenie, ale v kovovom prevedení

  Inštalácia schodov do druhého poschodia urobte sami pomocou inštalácie stĺpika. V podlahe prvého poschodia a stropu druhej urobte otvor rovnajúci sa priemeru kolóny. Vložte potrubie do otvoru, vložte do zväčšenej podložky, utrite maticu. Ďalej je zostava jednoduchá: na tyči sú namontované príslušné prvky a balík je inštalovaný a upevnený paralelne s inštaláciou pódia. Rozmery krokov pre toto točité schodisko s danými parametrami sú na výkrese.

  Výkres špirálových schodísk s rozmermi

  Kroky sú rezané z lepenej dosky alebo nábytkovej dosky. Môžete použiť pole, ale kvalitu nábytku, to znamená bez defektov a sušenie, s obsahom vlhkosti nie väčším ako 8-12%. Hoci lepené drevo sa považuje za spoľahlivejšie: určite to nepovedie a pri sušení nebude prasknúť.

  Príklad montáže podobného dizajnu nájdete v videu. Je to prefabrikovaný stĺp, ale môže byť tiež použitý v jednom kuse, hoci bude nepohodlné zhromaždiť kroky - zakaždým, keď budete musieť šplhať po schodoch.

  Konštrukcia špirálového schodiska z kovu je uvedená v nasledujúcom videu. Pre tých, ktorí sú priatelia so zváraním, táto možnosť bude jednoduchšia.

  Spirálové schodisko do druhého poschodia: fotky zaujímavých možností

  Špirálovité schody môžu mať futuristický vzhľad. Takéto modely dobre zapadajú do štýlov minimalizmu, hi-tech a iných moderných trendov v dizajne priestorov.
  S a bez zábradlí - podľa vášho výberu. Na fotografii vpravo je drevené točité schodisko na zakrivenej koľaji ťažké.
  Pôvodný tvar javiska v tvare polkruhu je pri chôdzi veľmi pohodlný.
  Kované špirálové schody - klasika žánru
  S rovnakým dizajnom môže byť dojem odlišný.
  Farebný dizajn je tiež dôležitý

  Pochodové schodisko do druhého poschodia

  Najpopulárnejšie sú pochodové schody. Po prvé, je vhodné ich použiť, a za druhé, technológia ich konštrukcie je už dávno vypracovaná. Vlastnosti výpočtu bit. Je dôležité určiť počet pochodov. V jednej oblasti by mala byť od 3 do 15 stupňov. Najpohodlnejšie majú 11-13 kusov. Ak sa pomocou výpočtu ukáže, že kroky by mali byť viac, sú rozdelené do niekoľkých sekcií, medzi ktorými sú vytvorené platformy. Rozmery miest sú násobky dĺžky kroku (600-630 mm). Potom výstup a zostúpenie nespôsobia nepríjemnosti.

  typy

  Schody s nástupišťami zaberajú dosť priestoru. Ak nie je dostatok miesta, pridajte otočenie. Najbežnejšou možnosťou je umiestniť schody po dvoch priľahlých rohoch stien. Tiež, aby ste ušetrili miesto, namiesto platformy, môžete vytvoriť prechodnú fázu. Len jeden okamih: úsek s koncovými účastníkmi je najviac traumatický. Ak má rodina malé deti alebo starších ľudí, je lepšie vytvoriť ihrisko.

  Cestovné kroky môžu byť ešte opísané ako otáčanie.

  Ako už bolo povedané, pochodové schody sa vyrábajú na kosúre (trámy s okrajom pilového zuba) a na terivách (len naklonený lúč). Pripevňovacie kroky k nosníkom vyžadujú viac času a zručností. Zvyčajne sa pri každom kroku znižuje "sedadlo" - v rade sa vyberie štrbina. Pre dodatočnú spoľahlivosť sú tyče stále prilepené alebo sú nainštalované rohy. Možnosť s rohmi je spoľahlivá, ale dosť kontroverzná z estetického hľadiska. Ak celé schodisko je vyrobené z dreva, kovové časti sú veľmi rezané. Úprimne spracované tyče vyzerajú oveľa organickejšie. Avšak pri dostatočnej hrúbke dosiek na schodoch a šírke šnúrky na čele môžete urobiť bez ďalších upevňovacích prvkov. V tomto prípade je dôležité, aby sa kroky neohýbali, inak môžu vyskočiť zo slotov.

  Pochodový rebrík na bowstrings

  Zostavovanie krokov na kosoura je jednoduchšie: máte dve alebo tri podpery, ku ktorým sú pripevnené diely. Hlavnou úlohou je správne označenie a rezanie špajd.

  Toto je schodisko na kosoura - jeden z fragmentov zhromaždenia

  Inštalácia stredného letu s fotografiami krok za krokom

  Kosoura sa vyrába zo širokej dosky hrúbky 75-80 mm a šírky 350-400 mm. Ak nie je masívna suchá doska, môžete použiť lepené. Ako vypočítať kosúr je opísaný vo formulári, ale môžete zísť schody do druhého poschodia nielen ako samostatné.

  Príklad zostavenia schodov na kosourah pri stene ďalej. Najprv upevnite podporné stĺpiky, ktoré budú založené na krokoch vedenia. Na tieto stĺpy pripevnite horné skúry.

  Inštalácia horného koša

  Potom položte spodok. Dostaneme kosúr pri stene nad dekoratívnou doskou - je ľahšie ju umývať a nečistota je menej viditeľná ako na stenu.

  Upevnite spodné závesy - jeden na stĺp, druhý na dokončovacie dosky

  Stredné sukne sú nastavené ako posledné. Takže je ľahšie ukotviť všetky prvky.

  Kosoura nastaviť

  Inštalácia krokov začína. Potom, čo sú rezané, leštené a maľované, všetko je jednoduché: umiestnime ich na miesto, urobíme dieru pod skrutkou a potom ju otočíme.

  Inštalácia krokov

  Ďalším krokom je opraviť balustery. V tomto prípade sú vyrobené z nerezovej rúry s drevenými vložkami. Otvor je vŕtaný pod každú balík, do ktorej je vložená trubica a je upevnená na čape alebo inom dostupnom spôsobe.

  Otvory pre inštaláciu balustrárov

  Sami zábradlia a zábradlia

  Pohľad zhora

  Fotografie zaujímavých schodísk na 2. poschodí

  Možnosť pre tých, ktorí nemajú radi prestížnosť
  Kov a sklo - zaujímavá kombinácia
  Nezvyčajná konštrukcia vnútorného rebríka
  Drevený rebrík s kovaním
  Možnosť využitia priestoru pod stredným letovým rebríkom
  Zaujímavý nápad, ale od konca - špajza

  Schody na moste

  Najviac neobvyklý vzhľad - medzi podlahami schodisko na moste. Boltsy je špeciálny typ kovového spojovacieho prvku, ktorý je pripevnený k nohám s jednou hranou a druhý k podpierke.

  Niektoré druhy hmyzu

  Konštrukcia je veľmi ľahká, ale nosnosť takýchto zariadení je značná - približne 220 kg.

  Rebrík na okraji - štruktúra vzduchu

  Jedna strana schodu môže byť pripevnená priamo na stenu (aj na zábradlí), ako aj na strunu alebo kosúr. Opačná časť je zvyčajne pripevnená k rámu, upevnená v prekrytí medzi podlahou. Toto je nosný prvok. Z neho padá skrutka, ktorá je potom pripojená k určitej časti schodov. Tí, ktorí zostali bez podpory, sú držaní kvôli prerozdeleniu bremena. Nezávislý výpočet a návrh v tomto prípade je veľmi problematický, je bezpečnejšie objednať vývoj projektu.

  Fotografie niektorých schodov v 2. poschodí

  Dokonale sa hodí do moderného interiéru
  Návrh vzduchu je napriek tomu spoľahlivý
  Zaujímavé efekty vytvárajú Boltsi
  Otočné modely môžu byť tiež na koľajnici
  V kombinácii so sklom neobvyklý vzhľad.
  Kovanie vždy priťahuje pozornosť
  Záťaž sa prenáša hlavne na podlahovú dosku
  Boltsev schody - majú najviac "vzduch" pohľad

  Загрузка...