Kanalizácie

Kanalizačné plastové potrubia: priemery, ceny

Každý majiteľ chce, aby všetko fungovalo v domácnosti, nič sa nedefinuje, je ľahké ho udržiavať a inštalovať. A kanalizácia nie je výnimkou. Je nevyhnutné, aby to vyžadovalo čo najmenšiu pozornosť - je to veľmi nepohodlné, ak sa ucpe, ale nie je ani menej nepríjemné ju vyčistiť. Ak chcete mať bezproblémový drenážny systém, dávajte pozor na plastové potrubia pre odpadovú vodu. Postupne nahrádzajú liatinu a všetko preto, že stojí menej, ľahšie sa zhromažďujú, majú veľký sortiment - rôzne priemery a dĺžky, ložiská na hladkých stenách sa takmer nevytvárajú a životnosť je asi 50 rokov. Celá táto skupina vlastností určuje ich popularitu.

Plastové kanalizačné potrubia sú vyrobené z rôznych polymérov a ich zloženia.

Typy plastových kanalizačných potrubí

Pod bežným názvom "plast" sa predávajú výrobky z rôznych typov polymérov:

 • polyetylén (PE):
  • vysoký tlak (LDPE) - pre vnútornú distribúciu odpadových vôd;
  • nízky tlak (HDPE) - pokladanie je možné vonku, v zákopoch (majú väčšiu pevnosť);
 • polyvinylchlorid (PVC);
 • polypropylén (PP)

A celý rad iných termoplastov a ich kombinácií, ale sú zriedkavé - ľudia dávajú prednosť použitiu už známych materiálov.

Materiál plastových kanalizačných potrubí sa vyberá v závislosti od aplikácie. Napríklad polypropylén je vhodnejší na distribúciu odpadových vôd v dome alebo v byte. Má vyšší rozsah prevádzkových teplôt - bežne prenáša médiá až do 70 ° C, krátko - až do 95 ° C. V prítomnosti rôznych domácich spotrebičov, odvádzanie odpadovej teplej vody do kanalizácie, nebude to nadbytočné. PVCové potrubia, ktoré majú nižšie ceny, sú vhodnejšie pri pokládke vonkajších kanalizačných systémov - v tomto prípade sa kanály zvyčajne zmiešajú, takže teploty sú nižšie a PVC ich môže bez poškodenia (pracovať až do + 40 ° C, krátkodobo zvýšiť až na 60 ° C).

Príklad domácej odpadovej vody z plastových rúrok

Aj kanalizačné potrubia sú hladké a zvlnené. Navyše, vlnité môžu byť nielen výťahy zo sifónov. Existujú profilované rúry pre kanalizáciu s vnútornou hladkou stenou a vonkajším rebrovaním. Majú väčšiu pevnosť - tolerujú lepšie kompresné zaťaženie (majú vyššiu tuhosť krúžku), môžu byť pochované do väčšej hĺbky. K dispozícii v priemeroch od 110 mm do 1200 mm.

Rozmery a priemery

Kanalizačné plastové potrubia, na rozdiel od vody a plynu, sa vyrábajú vo forme dĺžok, 50 cm, 100 cm, 200 cm dlhej atď. - do 600 cm Maximálna dĺžka je 12 metrov, ale niektorí výrobcovia môžu na požiadanie robiť dlhšie dĺžky. Pri kladení dlhých stôp je to vhodné - menej spojení, menej možných miest vzniku problémov (únik alebo upchanie).

Ďalšie dôležité vlastnosti plastových rúrok - priemer a hrúbka steny. Pri označovaní obvykle prechádzajú bok po boku: čísla sú 160 * 4,2. Čo znamená: vonkajší priemer rúry 160 mm, hrúbka steny 4,2 mm. Tu stojí za zmienku, že výrobcovia označujú vonkajší priemer plastových rúrok a v mnohých výpočtoch a plánovaní je potrebné poznať ich vnútorný. Je ľahké vypočítať: dvakrát odčítame hrúbku steny zvonka: 160 mm - 4,2 mm * 2 = 151,6 mm. Výpočty a tabuľky majú zvyčajne zaokrúhľovaný výsledok - v tomto prípade - 150 mm.

Parametre kanalizačných plastových rúrok

Vo všeobecnosti priemysel vyrába plastové potrubia pre odpadové vody s priemerom 25 mm. Maximálny prierez závisí od typu potrubia (hladkého alebo vlnitého) a od materiálu, z ktorého sa vyrába. Napríklad hladké PVC kanalizačné potrubia majú priemer až 630 mm a profilované dvojvrstvové rúry do 1200 mm. Ale tieto veľkosti sú pre majiteľov domov alebo bytov. Pri súkromnej bytovej výstavbe sa používajú hlavne priemery do 100-110 mm, zriedka až do 160 mm. Niekedy pre veľkú chatu s veľkým množstvom inštalačných prípravkov môže byť potrebná rúra s priemerom 200-250 mm.

Organizácia odpadových vôd v krajine je tu popísaná.

Ako vybrať priemer pre pripojenie inštalačných prípravkov

Podľa pravidiel je potrebné vykonať výpočet, je plne zaregistrovaný v SNiP 2.04.01085. Ide o komplikovanú záležitosť, je potrebných veľa údajov, takže veľmi málo ľudí naozaj myslí, ako by malo. V priebehu rokov sme vďaka nahromadenej praxi odvodili priemerné priemery polyetylénových kanalizačných potrubí pre každú inštaláciu. Tento vývoj môžete bezpečne využiť - všetky výpočty sa zvyčajne znižujú presne na tieto veľkosti.

Názov hygienického zariadeniaPriemer plastovej kanalizačnej rúrypredsudokVzdialenosť medzi centrálnym odtokom a sifónom
kúpeľ40 mm1:30100-130 cm
sprcha40 mm1:48150-170 cm
Záchodová misa100 mm1:20do 600 cm
škrupina40 mm1:12od 0 do 80 cm
bidet30-40 mm1:2070-100 cm
Kuchynský drez30-40 mm1:36130-150 cm
Kombinovaná kanalizácia, umývadlo, sprcha50 mm1:48170 až 230 cm
Centrálny stúpač100-110 mm
Ohyby z centrálneho stúpača65-75 cm

Ako vidíte, používajú sa hlavne plastové potrubia pre kanalizáciu s priemerom 30-40 mm. Len toaletná misa potrebuje omnoho väčšiu veľkosť - 100-110 mm. Je to kvôli zvláštnosti fungovania - v krátkom čase je potrebné vypustiť veľké množstvo vody. Zároveň by malo byť miesto pre vzduch v potrubí, inak by narušilo vodné brány na ostatných inštalačných zariadeniach a "pachy" z odpadových vôd sa dostanú do miestnosti.

Príklad WC pripojenia

Keď zariadenie musí pamätať niekoľko ďalších pravidiel:

 • Systém by nemal robiť otáčky 90 °. Ak je takáto potreba, obrat sa skladá z dvoch častí 45 °. Ostré otáčky sú problémové oblasti, kde sa často vytvárajú upchávky a kábel na čistenie kanalizačného systému neprenikne cez takéto rohy.

  Správna otočenie

 • Aby ste zabránili stagnovaniu odtokov v potrubiach, sú položené pod svahom (pozri tabuľku o množstve sklonu).
 • Montáž je umiestnená v blízkosti križovatky s čistým otvorom, ktorý uzatvára vzduchotesné veko (revízia). Na týchto miestach sa najčastejšie vytvárajú upchávky, takže takéto opatrenie zjavne nie je nadbytočné - nebudete musieť "dostať" korok cez najbližšiu sanitárnu zostavu. Mimochodom, ak je v blízkosti zariadenie, ktoré možno ľahko odpojiť od kanalizácie, nemôžete vykonať revíziu.
 • Pri posúvaní do stúpacieho otvoru zostáva priemer plastových kanalizačných potrubí konštantný alebo sa zvyšuje. Zníženie by nemalo byť. Všetky miesta kontrakcií sa veľmi rýchlo ucpávajú.

  Hlavná vec - nezabudnite

 • V kombinovanej kúpeľni je naplánované umiestnenie inštalatérov tak, aby toaleta bola najbližšia k stúpačke. V opačnom prípade bude zápach viac ako nepríjemný - na vetvách zostanú pevné fragmenty.

Napriek tomu je potrebné nezabudnúť na otepľovanie alebo ohrievanie záveru kanalizácie v súkromnom dome. Vertikálna časť, ktorá prechádza od výstupu k vchodu do výkopu, musí byť dobre izolovaná. Okrem toho často používajú vykurovacie káble pre potrubia. V prípade odpadových vôd sú zvyčajne položené von, potom zatvorené tepelne izolačným materiálom.

To sa zdá byť všetko. Pravidlá sú jednoduché, ale ak ich budete dodržiavať, všetko bude fungovať dlho a bez zbytočného odkladu.

Vlastnosti inštalácie plastových kanalizačných potrubí

Na jednej strane plastové potrubie na odpadové vody končí koncovkou, do ktorej je vložená tesniaca guma. Jednoducho pripojte segmenty: do zásuvky sa vloží hladká hrana. Vzhľadom na to, že rozmery sú prísne normalizované, je pre hermetické spojenie v zásade dostatočné. V praxi je často tesniaci krúžok dodatočne potiahnutý silikónovým hygienickým tesniacim prostriedkom.

Porovnanie spôsobov pripojenia rôznych kanalizačných potrubí

Pri inštalácii plastových potrubí z kanalizácie by sa mali z času na čas strihať. Je to vhodné pre ručnú pílu s čepeľou na kov - jemné zuby dobre rezu a ponechajú takmer hladký okraj. Môžete tiež použiť brúsku alebo eletkrolzzik. V každom prípade, pred inštaláciou orezaného kusa, jeho okraj by mal byť ošetrený jemným zrnitým brúsnym papierom - odstráňte možné ostrohy, aby bol hladký. Pre lepenie kusov môže priliehať k kusu odpadu, čo môže viesť k zablokovaniu. Pretože starostlivo vyhladzuje miesto vidieť rez.

Pri vytváraní kanalizačnej siete v dome alebo byte je často potrebné vytvoriť pobočku. Na to existujú tvarovky - adaptéry z jedného priemeru do druhého, odpaličky, uhly s rôznym stupňom otáčania atď.

Kovanie pre plastové kanalizačné potrubia

Загрузка...