Dacha

Ako urobiť birdhouse: z dosiek a guľatiny pre rôzne vtáky

Priťahovanie vtákov na miesto je užitočné aj príjemné. Je to užitočné, pretože zničí hmyz škodcov, je príjemné počúvať ich spev a pozorovať správanie vtákov. Preto veľa ľudí má myšlienku - postaviť vtáčik s vlastnými rukami. Ľudia nad 40 rokov si môžu pamätať svoje školské roky súčasne: v triede práce chlapci robili domy pre vtáky. Ale nielen majitelia stránok robia birdhouses. Často obyvatelia bytových domov ich visí na stromoch v blízkosti domu, na balkónoch a lodžiach.

Spievajúci vtáci chcú v meste vyradiť

Čo robiť

Odpoveď je jednoznačná - z dreva a tvrdých drevín: ihličnany príliš smolyanisty. Živica môže zafarbiť perie, čo povedie k smrti vtáka. Nepoužívajte preglejky, drevotriesky ani OSB. V takýchto vtáčikoch sa zriedkakedy usadzuje niekto: lepidlo a spojivá vystrašujú vtáky. Z toho istého dôvodu zostavujeme a pripevňujeme polotovary len na klince alebo skrutky, nepoužívame lepidlo.

Najčastejšie sú vtáky vyrobené z dosiek. Hrúbka dosiek nie je menšia ako 20 mm. Táto hrúbka je dostatočná na udržanie stabilnej teploty vo vnútri, čo je dôležité pri chove mláďat. A dosky musia byť nevykurované, v každom prípade by mal byť vnútorný povrch drsný. Predná časť pod vchodom je tiež špeciálne poškriabaná: na týchto zárezoch sa dievčatá a vtáky dostanú k vchodu.

Stena pod vstupnou doskou je navyše poškriabaná.

Aby sme zabránili praskaniu pri montáži dosky, predbežne vyvŕtajte otvory pre skrutky. Priemer - mierne menší ako priemer skrutky.

Veľkosti vtákov pre rôzne druhy vtákov

Ak chcete prilákať rôzne druhy vtákov, veľkosť domu by mala byť zmenená. Najmä proporcie "tela" a otvory v kohútiku sa menia. Úlohou je vytvoriť známe podmienky hniezdenia pre tento druh.

Druhy vtákovRozmery dnaVýška vtáčej chatyRozmery zárezupoznámka
škorce10 x 10 cm30-40 cmasi 5 cmzárezy s výhodou okrúhly tvar
Bluebird - kozy, flycatchers, redstarts, vrabci, sova vrabec10-12 cm25-30 cm30-35 mmokrúhly záznam
Malý drobný kozlík alebo flycatcher (flycatchers, redstart)10 x 8 cm25-30 cm30 mm
Half duplex10 x 8 cm20 cmvýška 33-50 mm plná šírka stenyzárez - pozdĺžna štrbina v celej šírke prednej steny

Ako vidíte z tabuľky, mení sa iba výška. Šírka zostáva viac-menej stabilná. Nepoužívajte viac vtáčikov. Budú podporovať viac vajíčok a nebudú schopní plne nakŕmiť veľké množstvo kureniec, v dôsledku čoho potomka bude slabá a s najväčšou pravdepodobnosťou zomrie.

Aké druhy vtákov žijú v niektorých vtáčikoch

Ak chcete prilákať konope, postavte na jeho boku hniezdnu škatuľu: jeho výška bude 10-12 cm a šírka 35-40 cm, s rovnakým drobným kohútikom umiestneným približne v strede. Wagtails majú slabé nohy a nemôžu vyliezť vysokú stenu k vchodu. Preto je táto voľba hniezdenia. Rovnako je vhodné, aby ste pred vjazdom urobili priechod okolo 10 cm široký v trepačke, aby mohli kráčať pešo.

Birdhouse pre Wagtails

Niektoré vysvetlenia vyžadujú polovičný duplex. Niektorí vtáci sú zvyknutí hniezdiť nie v dutinách, ale vo výklenkoch medzi pobočkami. V úplne uzavretom umelom hniezdení sa len zriedka usadia. Ak chcete prilákať napríklad šedú mušku, urobte z neho malú škatuľu, v ktorej je zárez celá šírka prednej steny.

Šedá muškátová polovičná škrupina

Len majte na pamäti, že niektoré typy veveričiek tiež radi žiť v takýchto domoch.

Existuje ešte jedno hniezdne miesto, kde sa vtáky často páčia viac - dom vtákov. Jedná sa o birdhouse, prenasledovaný z kusu log. Často je vysušený strom rozrezaný na chrbaky vhodnej veľkosti, ktoré sú premenené na byty pre vtáky. Výška a priemer sa vyberajú na základe rozmerov, ktoré sú uvedené pre zvyčajnú hniezdnu škatuľu. Spodok a strecha v hniezdisku sú vyrobené z dreva.

Duplyanka - chov bane

Ak je skriňu na uloženie malá, odstráňte kryt. To je nevyhnutné na to, aby bolo možné spracovať vnútropodnikové parazity. Niekedy sa to stáva: vtáky žijú v rade niekoľko rokov a potom prestávajú usadzovať. Len vnútri parazitov vynásobených. Po odstránení krytu a vyhadzovaní starého hniezdiaceho miesta sa vtáčie domček ohrieva vriacou vodou. To stačí. Môžete tiež spracovať vo vnútri slabého roztoku manganistanu draselného (mierne ružový).

bezpečnosť

Je škoda a škoda, keď sú hniezda vtákov zničené. Hlavne mačky robia to, a dokonca aj dudákov. Preto, keď robíte vtáčik s vlastnými rukami, zväčšite presah strechy. Takmer všetky výkresy sú nakreslené s dĺžkou 5 cm Aby sa chránila vtáčia chata pred mačkou, je potrebné ju urobiť tak, aby nemohla dosiahnuť vstupnú plochu. Preto by strecha mala vyčnievať nie menej ako 7 cm a je lepšie pridať ešte pár - pre veľké prípady. Tento výčnelok bude tiež chrániť pred šikmým dažďom: pravdepodobnosť, že sa kurčatá namočia, bude ešte menej.

Ďalšia možnosť - vyplniť nechty na kryte. Mačka je nepravdepodobné, že ublížiť, ale to nebude fungovať v pohode - nebudú dať nechty.

Urobte strechu presahu tak, aby mačka nedosiahla kuriatku svojou labkou.

Na ochranu mláďat od dudlíkov existuje niekoľko spôsobov:

  • poraziť dierku s cínom:
  • vedľa niekoľkých nechtov okolo vchodu;
  • klinca na mieste drenážneho otvoru dreva, ktorého vlákna prebiehajú vodorovne.

To všetko zabráni ďateľovi rozšíriť ostrovček a dostať sa na vajcia alebo kurčatá. Posledná triková podložka tiež komplikuje úlohu mačky: je ťažšie dosiahnuť dlhý zárez ku kurníku.

Opatrenia proti nepriateľom: 1 - od dudlíkov, 2,3 - od mačiek

Z mačiek a možných cestujúcich sa stále zachráni pomocou ochranných pásov. Vyrábajú sa buď z cínových pásov, alebo z "metly". Všetko pochopíte pri pohľade na obrázok. Všimnite si, že vzdialenosť sa musí udržiavať s presnosťou na 3 - 4 cm, potom zvieratá nebudú schopné skákať cez ochranné pásy. Medzi nimi a hniezdnym boxom by nemali byť žiadne uzly, podávače a iné možné podpery.

Kde visieť

Kde visieť birdhouse je tiež veda. Ak ich postavíte na strom, potom vo výške najmenej 2,5-3 metrov. Nesmie existovať žiadna chodník alebo zaneprázdnená meta - studňa, lavice atď. V blízkosti vybraného stromu.

Zvoľte si aj miesto, ktoré musí byť správne

Pri výbere miesta na strome prosím vezmite na vedomie, že pred vchodom by nemali byť veľké vetvy: musí existovať voľný prístup. Zároveň by mala byť nasadená tak, aby "okno" vyzeralo na juh. To všetko zvyšuje šance, že nájomníci budú žiť v hniezdisku.

Ďalším bodom je, že musíte zaviazať alebo nechať tak, aby sa "dom" naklonil mierne dopredu. Preto bude pre mláďatá jednoduchšie vypadnúť a menej dažďa sa ucpe.

Ako urobiť birdhouse s vlastnými rukami: foto report

Urobíme to najjednoduchšie - s plochou strechou. Ako už bolo spomenuté, používame nevyťažené dosky z tvrdého dreva s hrúbkou 20 mm. Aby ste sa vyhli trieskam, lepšie pracujte s rukavicami. Podľa výkresu odstrihnite obrobok. Uistite sa, že rezy sú rovnomerné a v pravom uhle: nesmú byť žiadne medzery. Ihneď po vyliahnutí sú kurčatá bez peria a ten najmenší ponor ich môže zničiť. Pretože všetky tváre musia byť hladké.

Birdhouse výkres s rozmermi

Dostávame dlhé tenké nechty - priemer 1,5-2 mm, dĺžka 4-5 cm a kladivo. Začneme montáž. Na prednej strane pravého uhla sme porazili strany. Pre každý - tri alebo štyri nechty.

Začíname budovať vtáčik

Otočte prírez, vezmite dno, vložte ho a zarovnajte. Natierame po stranách. Horný kryt so zadnou stenou, tiež pribitý. Nezabudnite na pripojenie zadnej steny k bočným stenám.

Vložte spodnú časť a zadnú stenu

Keď otočíme kohútik, zospodu nalepíme dno. Zostáva zbierať strechu. Zoberieme zostávajúci štvorec - dvojitý spodný diel, ktorý je nalepený tak, aby visko vyčnievajúce dopredu je aspoň 5 cm (prednostne 7-10 cm, ako už bolo povedané). Ak sa nechty vyčnievajú, ohýbajte ich.

Strešnú zostavu montujeme a inštalujeme

Strecha sa musí tesne pripevniť. Ak niečo zasahuje, pracujte ako dláto. To je všetko, birdhouse s vlastnými rukami pripravený.

Vtáky sa prispôsobia bez bokov

Často pod perk je inštalovaný ostriež. Potrebujete to alebo nie? Ak je okolo seba dostatok vetiev - je lepšie to nerobiť. Ak nie sú žiadne vetvy, musíte buď urobiť okvetu, alebo malú polici, aj keď to môžete urobiť bez nich. Prečo? Pretože aj mačky sa na ne spoliehajú a oslovujú kurčatá s podporou, je to jednoduchšie.
Ako urobiť titman pozrieť do videa

Vytvorenie vtáčieho domu - vtáčik z loga

Ak majú perní ľudia možnosť voľby - žiť v hniezde alebo vtáku z dosiek - vyberú si činky. Vyzerá viac ako obyčajné "bývanie" - dutina, na stranách nie sú medzery, a preto je teplejšia. Oni sú menej viditeľné na strom, a preto väčšia pravdepodobnosť, že zvýšiť potomstvo. Sú to pluses z hľadiska vtákov. Teraz o profesionálov z pohľadu "výrobcov": padlý strom ide do práce a je to zadarmo. Ak nájdete ten správny - stačí na veľké množstvo hniezdnych boxov. Na stranách - je dlhšie a náročnejšie postaviť dom: je nutné ručne vybrať jadro a nechať steny neporušené.

Od domu po let

Teraz, ako nájsť vhodnú dedinu. Aspen je najvhodnejší: zvyčajne hnije zvnútra, ale zostáva tvrdý na vonkajšom okraji. Preto pokračujeme v vyhľadávaní v osine, a tam medzi stúpajúcimi stromami hľadáme vhodné: videli sme niekoľko kmeňov. Je dôležité nájsť celý okraj a prehnité prostredie - práca bude rýchlejšia.

Odporúča sa nájsť také osika - s prehnaným jadrom, ale so silnými okrajmi.

Často tieto stromy prehnali kôru, z ktorej vyzerajú nevzrušene. Čistenie kôry, vytiahnutie kmeňa do krajiny alebo do domu. Tam sme videli do churbaka vhodnú veľkosť. Rozmery sú určené priemerom. V prípade vtáčieho domu by mal byť vnútorný priemer hniezdo 22-30 cm, vonkajší priemer by mal byť 27-36 cm, pre bluegrass sa blížia segmenty bližšie k vrcholu - vnútorný priemer je 15-22 cm, vonkajší priemer je 19-26 cm.

Výška dreveného bloku tiež závisí od typu domu - bluegrass je 20-40 cm vysoký (ale je pravdepodobnejšie, že sa usadí v nízkych), birdhouse je od 30 do 45 cm Pri rezaní, pokúsiť sa urobiť to úkos, ktorý bude v dolnej, sedimenty zo strechy tečú nadol. Na výrobu striech a dna bude potrebovať ozdobné dosky, môžete použiť neomietnuté a dosky.

Zoberieme hraničný blok a začneme vyberať srdce dlátom. Úlohou je vykopať dieru. Potom sa aj tvrdé drevo ľahšie rozštiepi. Ak chcete, aby proces prebiehal rýchlejšie, môžete vŕtať do vrtákov a následne prestrihnúť preklady pomocou dláta.

Úlohou je vykopať priechodnú dieru

Spravodlivé zakončenie jadra sa zvyčajne končí rýchlo, potom je potrebné odrezať kúsky dreva pomocou dláta a kladivom alebo paličkou. Ale s dierou v strede, je to oveľa jednoduchšie - pozdĺžne kusy sú štiepané, práca prebieha pri normálnej rýchlosti.

Pracujeme s dlátom a kladivom

Steny by mali zostať rádovo 1,5 až 3 cm. Snažíme sa pracovať trochu viac alebo menej hladko v strede bez veľkých čipov. Keď sa vyberú steny, urobíme zárezy. Ak existujú feny - môžete to dutúť. Alebo odoberte kôru a vŕtajte, vŕtajte na vhodné miesto. Ak korunka nie je, odoberte zvyčajné vrtáky, vyvŕtajte otvory v kruhu a pomocou rovnakého sekáča prerežte zvyšné prepojky.

Hniezdny box s vlastnými rukami z logu je takmer pripravený

V spodnej časti je hrubá doska hrúbky 2-2,5 cm, ktorá je pripevnená alebo zaskrutkovaná na skrutky. Reproduktory čo najbližšie k stenám.

Pripevnite spodnú časť

Zostáva, aby sa strecha nalepila. Podložte rovnakú dosku alebo dosku. Pred skrutkovaním skrutky vyvŕtajte otvory, inak sa môže doska pretrhnúť.

Pripevnite strechu

Vlastne ste už urobili hniezdnu krabicu s vlastnými rukami, zostáva to chrániť ju pred pokusmi o ďateľoch. Ak sú na stenách uzly, odporúča sa im vynechať s hlinkou (bežná, detinská). Môžu tiež utesniť medzery, ktoré zostávajú medzi dnom a strechou a stenami: zriedka sa ukáže, že všetko jasne zapadá. Ak nechcete rozmazávať s hlinkou, môžete odhodiť konopné lano. Aplikuje sa na medzeru a vtiahne sa do nej plochým skrutkovačom (všeobecne existujú špeciálne čepele na tmelenie žehličky, ale sú veľké - tentoraz a pre "jednorazové použitie" ich kúpiť ...). Ak "zlyhá", môžete klepnúť na rukoväť kladivom.

Priťahuje "švy" konopného lana

Ako zdobiť birdhouse

Zatiaľ čo birdhouse je nové, vyzerá relatívne dobre, ale po niekoľkých mesiacoch sa stmavne. To je dobré pre vtáky - stane sa menej nápadné a z toho budú mať prospech. Ale nie všetci majitelia domov sa radi pozerajú na takú nevzhľadnú "dekoráciu". Ak chcete zlepšiť vzhľad, vtáčik môže byť maľovaný, len farby by mali byť vybrané "prírodné" - hnedá, šedá, odtiene zelenej. Chcete, aby vaše vtáky prežili? Takže ich hniezdo musí byť maskované a nie maľované vo všetkých farbách dúhy, priťahujúce všetky možné dravce.

Vyzerá to ako drevo za pár mesiacov

Zaujímavý dom

Kreatíva môže byť tiež bezpečná pre vtáky))

Varianty kreatívnych figurín

Ak takýto dom visieť na breze, bude neviditeľný

Neobvyklý tvar

A tento jeden - rovný ideál - žiadne medzery v podlahe))

Sinichnik osídlené

Krásna dekorácia a prestrojenie

Dúfame, že teraz môžete nielen vytvoriť hniezdnu krabicu s vlastnými rukami, ale aj zdobiť ju kompetentne (z hľadiska vtákov).

Rozmerové výkresy

V texte sú niektoré kresby vtáčikov, v tejto časti sa nachádza niekoľko ďalších. Oprava veľkosti plánovaných "nájomníkov" určite nie je problém. Upozorňujeme tiež, že rozloženie je uvedené pre dosku s hrúbkou 2 cm. Úpravy sú potrebné pri zvýšení alebo znížení hrúbky.

Birdhouse s trojuholníkovou strechou: kresba, rozmery

Birdhouse s trojuholníkovou strechou: usporiadanie detailov

Birdhouse so šikmou strechou (predná stena hore)

Загрузка...