Stavebné materiály

Čo je MDF, ako sa líši od DSP, kde sa používa

S rozvojom technológií sa na trhu objavuje stále viac stavebných a dokončovacích materiálov. Na konci minulého storočia sme mali MDF. Existujú MDF dosky, ktoré sa používajú v stavebných prácach, sú dokončovacie panely, pomocou ktorých môžete dokončiť steny / stropy alebo vyrobiť nábytok.

Čo je MDF a jeho spôsob výroby

MDF na našom trhu sa objavil v posledných rokoch minulého storočia a bol vynájdený v USA koncom 60. rokov 20. storočia. Môžete pochopiť, čo je MDF, ak preložíte jeho anglický názov MDF - stredná hustota drevitá doska. V ruštine sa to označuje ako "drevovláknitá doska strednej hustoty". To znamená, že ruskojazyčný názov sa vytvoril pomocou transliterácie - namiesto latinských písmen dal podobné ruské. Normálne, pre náš jazyk, fenomén.

MDF - drevovláknitá doska strednej hustoty

Výrobný proces

MDF je vyrobená z dreva, drvená do stavu veľmi jemných triesok, takmer - do stavu vlákien. Najčastejšie sa používa odpad z dreva, takže uvoľňovanie tohto materiálu nepoškodzuje lesy.

Rozdrvené drevo je vyčistené z piesku a iných vonkajších impregnácií, umyté, sušené. Pripravená hmota sa zahrieva, z nej sa vytvorí pás s požadovanou šírkou a potom sa stlačí. Pod tlakom sa z vyhrievaných drevených vlákien uvoľňuje prírodné spojivo, lignín. To je ten, kto je v tomto materiáli spojivom. Konečný tvar výrobkov sa vyrába v dokončovacom lisu, ktorý vytláča vzduch z hmôt a vytvára jednotnú štruktúru MDF.

Pred lisovaním z hmoty sa vytvorí doska

Po stlačení sa ochladený materiál privádza do brúsenia, kde sú defekty na povrchu odstránené z MDF a materiál je nastavený na požadovanú hrúbku.

Nie všetky druhy dreva poskytujú dostatočné množstvo spojiva. Potom pridajte podobný, predtým vybratý, lignín alebo iné prírodné spojivo. Zo všetkých materiálov z dosiek z dreva sa považuje MDF za najbezpečnejšiu, pretože spojivo je prirodzené a emisie formaldehydu sú porovnateľné s drevom (trieda F1, to znamená, že je povolené používanie nábytku pre detské a zdravotnícke zariadenia).

Pri výrobe drevovláknitej dosky môžete poskytnúť špeciálne vlastnosti. Vo všeobecnosti odolnosť proti vlhkosti prísady zvyšuje odolnosť proti vlhkosti a znižuje horľavosť.

Vzhľad a formy uvoľnenia

Vo svojej "čistej" forme má materiál šedo-hnedú farbu, rovnomernú hustú hmotnosť na rezaní píly. Presný odtieň závisí od typu zemného dreva a od množstva kôry. V tejto forme sa materiál používa ako plechová konštrukcia - pre konštrukciu ľahkých stien, vyrovnávacích stien.

Povrch MDF môže byť "rafinovaný". Môže byť natretý, laminovaný PVC fóliou, prilepený dyhou alebo plastom. To prináša pomerne veľký počet konštrukčných možností, ktoré sa používajú v nábytkárskom priemysle pri výrobe finálnych materiálov.

Nielenže sa môže hromadiť

Technológia výroby umožňuje vytvárať produkty rôznych tvarov, hrúbok a veľkostí. Po dokončení lisovania môžete vytvoriť určitú úľavu, ktorá sa používa pri výrobe nábytku, dverí. Aj MDF vyrába dokončovacie materiály - dosky, panely. Urobte to soklový, ozdobný, iný pogonazh. Všetky tieto materiály možno použiť na dekoráciu interiéru.

Štruktúra MDF je malá vláknitá, prach sa vytvára počas frézovania, čo umožňuje výrobu vyrezávaných výrobkov. Používa sa pri výrobe vyrezávaných dekoratívnych prvkov - panelov, obrazoviek pre vykurovacie telesá, dekoratívnych mriežok, fasády nábytku na mieru.

MDF alebo drevotrieska - čo je lepšie?

Na trhu vznikla spoločnosť MDF, ktorá vytvorila konkurenciu pre lisované drevovláknité dosky. Jeho vlastnosti prispeli k tomu:

 • s rovnakou hrúbkou MDF je dvakrát tak silná ako drevotrieska;
 • hmotnosť je veľmi plastická a umožňuje vytváranie reliéfu akejkoľvek zložitosti;
 • ľahšie spracovanie;

  Dokonca aj vo vzhľade je jasné, že je to lepšie - drevotrieska alebo MDF

 • rovnomerný hladký povrch umožňuje aj pri lakovaní a laminovaní PVC dobrý vzhľad, vhodný pre nábytkársky priemysel;
 • má nižší pomer emisií formaldehydu;
 • nemení tvar s teplotou.

To všetko viedlo k rastúcej popularite materiálu. Dokonca aj napriek skutočnosti, že MDF je drahšia ako drevotrieska. Do určitej miery MDF dokonca urobila konkurenciu v dreve. Napríklad, sokly, MDF obloženie, dokončovacie panely sa čoraz viac používajú. Po prvé, kvôli nižším nákladom, a za druhé, väčšiu praktickosť. Pre drevo je potrebná pravidelná údržba - maľovanie, lakovanie. MDF nevyžaduje špeciálnu starostlivosť. Jednoducho ho utrite navlhčenou handričkou, ak je to potrebné, používajte kvapalný čistiaci prostriedok.

MDF dosky

Technológia výroby MDF umožňuje meniť hustotu v širokom rozmedzí: minimálna hodnota je 760-780 kg / m3, maximálne - 1100 kg / ma ešte vyššie. Materiál s nižšou hustotou sa používa tam, kde je nízke otryskové zaťaženie: v nábytkárskom priemysle, pri dekorácii na stenu a strop.

Porovnanie MDF s inými materiálmi

MDF dosky s vysokou hustotou sa používajú na dokončenie podlahy. Materiál v tejto kategórii má vysokú odolnosť proti oderu: jeden a pol krát vyššia ako materiál dubu (dub - 6.9, MDF - 10-11). Ak dodáme, že faktor deformácie pozdĺž uhlopriečky je len 1,2 mm na každý meter uhlopriečky (15 mm pre preglejku), je zrejmé, že výrobcovia nábytku a dekoratéri majú lásku k tomuto materiálu.

Rozmery a tolerancie

Jedna z najpopulárnejších foriem uvoľňovania - dosky rôznej hrúbky a formátu. Môžu sa nájsť s nasledujúcimi parametrami:

 • hrúbka - od 3 mm do 40 mm;
 • šírka 2800 mm;
 • dĺžka - 1250 mm, 2170 mm.

  Dĺžka a šírka dosky MDF je štandardná, ale hrúbka môže byť odlišná.

Je výhodné pracovať s MDF doskami, pretože tento materiál má veľmi malé odchýlky od rozmerov:

 • rozdiel v hrúbke nesmie prekročiť 0,2 mm (v preglejke 0,5-2,5 mm);
 • dĺžka sa môže líšiť najviac o 5 mm;
 • šírka nesmie byť väčšia ako 2 mm.

Pri spájaní dvoch hárkov je rozdiel hrúbky alebo veľkosti veľmi malý alebo vôbec nie. Preto sa dokončovanie MDF dosiek alebo panelov rýchlo posúva.

Typy povrchových materiálov

Dosky z MDF sú dostupné s rôznymi typmi povrchovej úpravy:

 • Leštený. Brúsenie môže byť z jedného alebo dvoch strán. Taký materiál je vhodný na maľovanie, nanášanie tmelu. Ak ho použijete na zarovnanie stien, pod svetlou tapetou, je žiaduce preraziť a potom naplniť. Hrubé tapety je možné nalepiť na základnú vrstvu bez tmelu.
 • Laminovaný (pokrytý PVC fóliou). Laminovanie sa zvyčajne vykonáva na jednej strane, ale je možné ju nájsť aj pri obojstrannej vrstve. Film zvyčajne zopakuje farbu a štruktúru rôznych druhov dreva, ale môže byť hladký - matný alebo lesklý. Tento typ materiálu sa používa na výrobu nábytku, stenových panelov. Z vrstveného poddruhu (tiež nazývaného LMDF) vyrábame nábytok pre obývacie izby, kuchyne a dokonca aj kúpeľne. Okrem toho, pre fasády kuchyne používať bežné, pre dosky a nábytok v kúpeľni - vlhkosti odolné s hydrofóbnymi prísadami, ktoré dávajú zvýšenú odolnosť voči vode a pary.

  MDF môže byť pokrytá vrstvou dýhy alebo PVC fólie s opakujúcou sa štruktúrou dreva

 • Dyhované. MDF dosky sú prilepené najtenšie pílenie cenných druhov dreva - dyha. Vzhľad je veľmi podobný súboru dreva. Nevýhodou tohto druhu materiálu je vysoká cena. Samozrejme, že je nižšia ako podobné výrobky z poľa, ale nie tak nízka ako dýhovaná drevotrieska.
 • Plátované plastom. Ďalší typ povrchovej úpravy, ktorý sa používa hlavne v nábytkárskom priemysle.

Ak hovoríme o konštrukcii a oprave, používajú MDF leštené dosky. Pri vyrovnávaní steny alebo inštalácii ľahkých priečok pri vyrovnaní podlahy a stropu. Tu je ich približný rozsah.

Montáž rámu

Ak je povrch steny alebo stropu nerovný (odchýlky väčšie ako 1 cm), spôsob upevnenia MDF listov je rovnaký ako pri sadrokartóne - na ráme. Rám je zvyčajne zozbieraný z drevených tyčí, ale nikto nepovoľuje umiestniť profily pod sádrokartón. Tyče profilov vybrané na základe nepravidelností steny - musia kompenzovať všetky výškové rozdiely. S najväčšou pravdepodobnosťou budete potrebovať tyče o rozmeroch 20 x 30 mm alebo niečo také. Sú naplnené vodorovne s krokom 40 cm, pri takom kroku kĺby dosiek (ak sú výška stropu väčšia ako 280 cm), padajú na tyč.

Prepravka je zostavená z horizontálnych a vertikálnych prekladov.

Pri inštalácii plechových panelov z rovnakej lišty namontujte vertikálne preklady. Sú rozdelené:

 • 54. 3 cm - pre listy so šírkou 2170 mm;
 • 42,3 cm alebo 63,5 cm pri šírke 1270 mm.

Krok inštalácie vertikálnych prepojok závisí od hrúbky zvoleného materiálu. Pri tenkých plechoch (3-4 mm) by mala byť menšia, pri hrubých plechoch (5-6 mm) je možné urobiť viac.

MDF plechy / dosky sú pripevnené k zmontovanému rámu. Zvláštnosťou (v porovnaní so sadrokartónovými doskami) je, že pre skryté upevnenie je potrebné vyvŕtať otvory pre spojovacie prvky. V opačnom prípade sa upevňovací prvok nezapadá do hustého plechu. Aby sa čiapky neleskali nad povrch, otvor pre nich sa rozširuje pomocou vrtáka s väčším priemerom.

Je to možné a tak

Po inštalácii skrutiek na povrch zostávajú otvory. Sú zapečatené tmelom. Pokiaľ sa ešte predpokladá, že sa tmelia steny, konajte tak, akoby ste inštalovali sadrokartón - najprv sa vyplnia tmelové otvory tmelom a okamžite odstráni prebytok stierkou. Po vyschnutí umiestnite tmel z brúsneho papiera s tenkým zrnom - aby ste sa nakoniec zbavili možných nepravidelností. Potom, odprášení povrchu, začínajú zasypávať steny.

Montáž na lepidlo

Ak sú steny hladké, môžete namontovať MDF bez rámu - s lepidlom. Môžete použiť tekuté nechty alebo typ kompozície CM-11. Poradie práce je nasledovné:

 • Kompozícia sa aplikuje na povrch listu v cikcaku alebo ostrove.
 • Vložte list na stenu, stlačte a vyrovnajte rovinu. Zarovnajte poklepaním na vyčnievajúce časti päsťou a súčasne kontrolujte polohu pomocou úrovne (vertikálna a horizontálna by mala byť riadená).
 • Držte sa na mieste niekoľko minút.
 • Nainštalujte nasledujúci hárok.
 • Po vysušení lepidla zatvorte kĺby tmelom.

  Na lepenie veľkých plechov, ktoré sa ťažko montujú

Aby ste zabránili pohybu hárku kdekoľvek v procese montáže, môžete vytvoriť otvory v rohoch a po zarovnaní upevniť list. Dokonca aj vtedy, keď je skrutka udržiavaná iba v omietke, pomôže to, ako je potrebné len v počiatočnom štádiu - až kým sa lepidlo začne vytvrdzovať.

Táto metóda sa zdá byť jednoduchšia a menej nákladná (kvôli nedostatku rámca), ale vôbec nie je ľahké zarovnať objemné dosky MDF. Lepšie vyskúšať malú časť steny. Faktom je, že nemožno rozobrať inštalované. Iba ak úplne zničíte obloženie. Takže stojí za to premýšľať, ktorý spôsob je lepší.

Inštalácia MDF listov na podlahu

Pri pokládke na podlahu vyberte MDF dosky odolné voči vlhkosti s vysokou hustotou (od 900 kg / m3 a vyššie). Hrúbka plechu - od 5 mm pri položení na podklad a od 10 mm pri montáži na guľatinu. V tomto prípade je spôsob inštalácie podobný vyrovnaniu podlahy pomocou preglejky, len medzery sú menšie, pretože drevená doska mení svoje parametre oveľa menšie ako preglejka. Ostatné pravidlá sú podobné:

 • Po prvé, základňa je zarovnaná s horizontom a vyčistená.
 • Dosky sú položené s medzerou 2 až 4 mm od steny.
 • Pri pokládke nasledujte nesúlad švíkov (kladenie vrazbezhku).
 • Rozpínací spoj medzi doskami opustí 2-3 mm.

  Roztavenie pokládacieho listového materiálu na podlahu sa nemení - pri behu

 • Spojovacie prvky sú inštalované po obvode s rozstupom 10-15 cm, v rovine - s rozstupom 20-25 cm (alebo pozdĺž oneskorenia).
 • Pod spojovacími prvkami vyvŕtajte otvory s rozšírením pod uzáverom.
 • Otvory po inštalácii uzáverov a spojov zblízka s tmelom.

Po obrusovaní tmelu je povrch podlahy dosiek MDF pripravený na lakovanie. Ak budete robiť všetko opatrne, dostanete dokonale rovnú podlahu. Táto základňa môže byť tiež použitá ako základ pre flexibilné dokončovacie materiály alebo pre lamináty.

MDF dokončovacie panely

Jemne disperzné lisované dosky slúžia ako základ pre výrobu dekoračných dokončovacích panelov. Predná plocha je nalepená papierom. Toto je najlacnejšia možnosť. Mierne drahšie laminované PVC fóliou. K dispozícii sú aj dyhované panely. To je drahšie veci. Stále existujú možnosti s plastom, ale veľmi zriedkavo.

MDF panel s 3D objemovým obrázkom

Dekoračné MDF dosky často plášť stien, niekedy - strop. Táto metóda dokončenia šetrí čas: povrch je vyrovnaný a okamžite nadobúda konečný vzhľad, pretože nie je potrebná žiadna ďalšia úprava.

Typy dekoračných panelov MDF

Nie je to o farbách a odtieňoch, ale o tvare vstupu a type dekoračného povrchu. Tvar finálnych panelov z lisovaných drevených vlákien je:

 • Typ rackov. Dĺžka je mnohokrát šírka. Dĺžka 2,0 m - 3,0 m, šírka od 150 mm do 250 mm. Pri výbere dávajte pozor na hrúbku panelu (od 3 mm do 9 mm) a hĺbku zámku. V ideálnom prípade by zámok (výčnelok) mal byť aspoň 5 mm. V takom prípade bude ukotvenie lamiel jednoduché a bezproblémové. Nasadený na ráme, pripevnený k peru alebo drážke pomocou skrutiek.

  Lineárne MDF panely

 • Typ dlažby. Obdĺžnikové alebo štvorcové dosky. Maximálne rozmery sú metre na meter, ale obdĺžniky s rôznymi pomermi strán sú bežnejšie. Sú namontované na ráme alebo priamo na steny pomocou špeciálneho skrytého spojovacieho systému, ktorého úlomky "priliehajú" k výstupkom dosiek.

  Typ dlažba - vo forme obdĺžnikov rôznych veľkostí

 • Doskové panely. Obyčajne sa používajú na dekoráciu interiéru, častejšie na rezanie pri výrobe nábytku. Ale ak je to potrebné alebo požadované, môžu byť tiež použité ako povrchová úprava, často inštalácia svoriek.

Pri výbere panelov MDF dbajte na typ dokončenia. Najlacnejší materiál je pokrytý papierom, na ktorý sa nanáša tenká vrstva ochranného náteru. Je zrejmé, že takýto povrch je rýchlo poškriabaný, môžete ho len otrieť mimoriadne mäkkou, mierne navlhčenou handričkou. Nemôžete ani použiť hrubú špongiu, inak sa vytvoria svetlé škvrny. Takéto panely MDF sú vhodné na stropnú výzdobu - vôbec nie je mechanické zaťaženie. Ak ich nainštalujete na stenu, je lepšie ihneď pokryť dvoma vrstvami laku. Vy si vyberiete typ povrchu - lesk, pololesk, matný, pololesklý ... Je dôležité, aby bol film dlhodobý.

To sú niektoré ďalšie typy stenových MDF panelov 3D

Drahšie - s PVC a dyhou - nevyžadujú dodatočnú úpravu, ale za cenu 2-3 krát drahšie. Ak je rozpočet obmedzený, vyššie opísaná možnosť nie je zlá.

Metódy montáže

Panely MDF sú namontované buď na ráme alebo priamo na stenu pomocou lepidla Technológia opísaná v predchádzajúcom odseku a líšia sa len tým, že montáž používa upínanie - špeciálne montážne dosky pre tajnú montáž. Prvý panel na stenu je nainštalovaný v rohu. Tu je upevnený pomocou skrutiek. Všetky ostatné sú fixované sponami. Po inštalácii sú rohy zatvorené so špeciálnym uhlom profil. Je namontovaná na lepidlo - naneste tenkú vrstvu a zatlačte na miesto inštalácie.

K dispozícii je aj systém profilov - štartovanie, dokončenie, spojenie a uhlové (vonkajší a vnútorný roh). Ale tento montážny systém je drahší, používa sa s MDF panelmi s dyhou, štvorcovými alebo obdĺžnikovými formátmi.

Na strope je ešte jedna jemnosť upevnenia dekoratívnych MDF panelov. Ak používate tenké plechy / pásy - hrúbky 3 - 4 mm - musíte často zavesiť vešiaky, v opačnom prípade sa bude preťahovať materiál pod vlastnou hmotnosťou. Ak používate dosky s hrúbkou 6 až 8 mm, môžu byť nastavené menej často. Sú tuhšie a neohýbajú. Avšak váha finištu bude viac, takže musíte používať silnejšie vodítka a zavesenie sami.

Загрузка...