Napájanie vodou

Inštalácia a pripojenie čerpacej stanice

Individuálna dodávka vody súkromného domu alebo chaty môže byť z dvoch zdrojov - studňa alebo studňa. Na automatizáciu prietoku vody do domu a na vytvorenie stabilného tlaku je potrebná inštalácia čerpacej stanice. Skladá sa z čerpadla, hydroakumulátora, tlakového spínača a bezpečnostnej skupiny (manometer a vypúšťací ventil). Výhodou tejto schémy je, že akékoľvek domáce spotrebiče môžu pracovať s takýmto systémom zásobovania vodou, ďalšou dobrou správou je, že pripojenie nie je príliš ťažké, ak si prajete, môžete nainštalovať a pripojiť čerpaciu stanicu vlastnými rukami.

Výber inštalačného miesta

Inštalovať čerpacie stanice v blízkosti vodného zdroja - dobre alebo dobre - v špeciálne vybavenom jame - kose. Druhá možnosť - v zadnej miestnosti v dome. Tretí je na poli v studni (toto číslo nebude pracovať so studňou) a štvrtý je v podpole.

Inštalácia čerpacej stanice v podpoložke - môže byť príliš počuť hluk z jej práce

Ako určiť hĺbku odsatia

Pri výbere miesta sa v prvom rade riadia technickými parametrami - maximálnou sací hĺbkou čerpadla (odkiaľ môže čerpadlo vyvierať vodu). Ide o maximálnu hĺbku čerpacích staníc - 8-9 metrov.

Hĺbka sania je vzdialenosť od vodného zrkadla k čerpadlu. Napájacie potrubie môže byť znížené do ľubovoľnej požadovanej hĺbky, bude čerpať vodu z úrovne umiestnenia vodného zrkadla.

Studne majú často väčšiu hĺbku ako 8-9 metrov. V tomto prípade budete musieť použiť iné zariadenie - ponorné čerpadlo alebo čerpaciu stanicu s vyhadzovačom. V tomto prípade môže byť voda dodávaná z 20-30 metrov, čo je zvyčajne dostatočné. Nevýhodou tohto riešenia je drahé zariadenie.

Absorpčná hĺbka - charakteristika, ktorá určuje spôsob inštalácie

Ak vám chýba celý merač, aby ste mohli zadať bežné vybavenie, môžete umiestniť stanicu do studne alebo nad studňou. Na studňu je pripevnená polica, v prípade studne sa prehlbuje jamka.

Pri výpočte nezabúdajte, že úroveň zrkadla vody "pláva" - v lete to zvyčajne klesá. Ak je hĺbka odsatia na pokraji tela, počas tohto obdobia môže byť jednoducho žiadna voda. Neskôr, keď hladina stúpne, prívod vody sa obnoví.

Bezpečnostné hľadiská

Ďalším bodom, ktorý treba zvážiť - bezpečnosť zariadenia. Ak sa má inštalácia čerpacej stanice nachádzať v blízkosti domu s trvalým pobytom, existuje menej problémov - môžete si vybrať ľubovoľnú možnosť, a to aj v malom chate. Len jedna podmienka - v zimnom období by nemala zmrznúť.

Inštalácia čerpacej stanice v stodole je vhodná na trvalé bývanie a stav izolácie / vykurovania na zimu

Ak je to dacha, kde ľudia neustále žijú, záležitosť je zložitejšia - je potrebné zariadiť takú miestnosť, ktorá sa nehádne do očí. Najbezpečnejší spôsob inštalácie čerpacej stanice je v dome. Hoci to môže mať aj v tomto prípade.

Druhým miestom, kde môžete nainštalovať čerpaciu stanicu, je zapustený maskovaný kôš.

Schéma inštalácie čerpacej stanice v studni

Po tretie - na poličku v studni. Iba v tomto prípade nemožno robiť tradičný dom pre studňu. Potrebujete oceľové veko, ktoré je uzamknuté pomocou bezpečného zámku (zvarové slučky na krúžok, vytvárajú štrbiny vo veku, na ktoré sa môže zakaľovať zápcha). Aj keď pod domom môže tiež skryť dobrý kryt. Iba dizajn musí byť premyslený tak, aby nebránil.

Pohodlie a prevádzkové podmienky

Inštalácia čerpacej stanice v dome je vhodná pre všetkých, s výnimkou toho, že zariadenie je počas práce prácne hlučné. Ak je tam samostatná miestnosť s dobrou zvukovou izoláciou a technickými vlastnosťami, je to možné - bez problémov. Často robte podobnú miestnosť v suteréne alebo suteréne. Ak neexistuje suterén, môžete vytvoriť políčko v podpoložke. Prístup k nej - cez poklop. Okrem zvukovej izolácie by táto skrinka mala mať dobrú tepelnú izoláciu - rozsah pracovných teplôt začína od + 5 ° C.

Na zníženie hladiny hluku môže byť stanica umiestnená na silnej gume - na tlmenie vibrácií (vytvorených chladiacim ventilátorom). V tomto prípade je dokonca možné inštalovať do domu, ale zvuk bude určite stále.

Caisson z betónových krúžkov

Ak ste sa zastavili pri inštalácii čerpacej stanice v kozóne, mali by byť tiež izolované a stále vodotesné. Zvyčajne sa na tieto účely používajú hotové železobetónové kontajnery, ale z betónových prstencov (ako studňa) môžete vyrobiť kyslík. Nadol nastavte krúžok so spodnou, hornou časťou - krúžok s vekom. Ďalšou možnosťou - položiť z tehál, nalejte podlahu s betónom. Táto metóda je však vhodná pre suché oblasti - hladina podzemnej vody by mala byť nižšia ako jeden meter pod hĺbkou koseónu.

Hĺbka koseónu je taká, že zariadenie je inštalované pod úroveň mrazu. Izolácia polystyrénu. Lepšie pretláčanie. Potom zároveň získajte viac hydroizolácie.

Pri koseónu z betónových krúžkov je vhodné použiť plášť (ak nájdete vhodný priemer). Ale je to možné a doskový expandovaný polystyrén, rozrezaný na pásy a lepidlo. Pre obdĺžnikové jamy a konštrukcie vhodné dosky, ktoré sa môžu prilepiť k stenám asfaltovým tmelom. Pokryť stenu, aplikovať izoláciu, môžete navyše upevniť pár hmôt / hmoždiniek.

Pripojenie čerpacej stanice

Vyberte si zariadenie a miesto na inštaláciu - to je dno prípadu. Je tiež potrebné správne prepojiť všetko so systémom - zdrojom vody, stanicou a spotrebiteľmi. Presné schéma zapojenia čerpacej stanice závisí od zvoleného miesta. V každom prípade však existuje:

  • Sacie potrubie, ktoré ide dolu alebo dobre. Pôjde na čerpaciu stanicu.
  • Samotná stanica.
  • Potrubie pre spotrebiteľov.

To všetko je tak, že v závislosti od okolností sa budú meniť iba páskové vzory. Zvážte najčastejšie prípady.

Prívod vody zo studne na trvalý pobyt

Ak je stanica umiestnená v dome alebo v kiosku niekde na ceste do domu, schéma pripojenia je rovnaká. Na vtokovej rúre je nainštalovaný filter, ktorý je spustený do studne alebo do studne (najčastejšie to je bežná sieťka), po nej je nainštalovaný spätný ventil, potom sa vedie potrubie. Prečo filter - je to jasné - chrániť pred mechanickými nečistotami. Je potrebný spätný ventil, aby pri vypnutom čerpadle voda neprekročila svoju vlastnú hmotnosť. Potom sa čerpadlo zapne menej často (dlhšie).

Schéma inštalácie čerpacej stanice v dome

Rúra sa vypúšťa cez stenu studne v hĺbke mierne pod úrovňou zamrznutia pôdy. Nasleduje výkop v rovnakej hĺbke. Pri pokládke výkopu treba urobiť rovno - čím menšie sú otáčky, tým menšia je tlaková strata, čo znamená, že môžete čerpať vodu z väčšej hĺbky.

Určite môžete izolovať potrubie (z horných vrstiev vrstveného polystyrénu a potom zaspať pieskom a potom pôdy).

Variant priechodu nie je cez základ - je potrebné vykurovanie a vážne otepľovanie.

Pri vchode do domu prechádza dodávacia rúra základňou (je tiež možné ohrievať priechod), v dome sa už môže dostať do miesta inštalácie čerpacej stanice.

Táto metóda inštalácie čerpacej stanice je dobrá, pretože ak je všetko správne, systém pracuje bez problémov. Nevýhoda spočíva v tom, že je potrebné vykopať zákopy a tiež vytiahnuť / vložiť potrubie cez steny a tiež, že je ťažké lokalizovať poškodenie, keď dôjde k netesnosti. Aby ste minimalizovali pravdepodobnosť úniku, použite kvalitné potrubia, vložte celý kus bez spojov. Ak existuje spojenie, odporúča sa vytvoriť šachtu.

Podrobný diagram potrubia čerpacej stanice, keď je pripojený k studni alebo studni

Existuje aj spôsob, ako znížiť objem zemných prác: položte potrubie vyššie, ale je dobré ho zohriať a navyše používať vykurovací kábel. To môže byť jediná cesta, ak má lokalita vysokú úroveň podzemných vôd.

Je tu ešte jeden dôležitý bod - kryt by mal byť izolovaný, rovnako ako krúžky zvonku do hĺbky prenikania mrazom. Len časť potrubia zo zrkadla vody do zásuvky v stene by nemala zamrznúť. K tomu je potrebné vykonať opatrenia na izoláciu.

Pripojenie čerpacej stanice k prívodu vody

Často je čerpacia stanica inštalovaná na zvýšenie tlaku vo vodovodnom systéme s centralizovaným prívodom vody. V tomto prípade je pripojenie vodného potrubia k vjazdu stanice (aj cez filter a spätný ventil) a výstup pre spotrebiteľov.

Schéma pripojenia čerpacej stanice k prívodu vody

Pri vstupe je vhodné umiestniť kohútik (kohútik) tak, aby v prípade potreby mohol vypnúť váš systém (napríklad na opravu). Druhá uzatváracia kohúta - pred čerpacou stanicou - je potrebná na opravu potrubia alebo samotného zariadenia. Potom na výstupe je tiež rozumné umiestniť guľový ventil, aby sa v prípade potreby odpojili spotrebiče a aby sa nevypúšťala voda z rúr.

Dobré pripojenie

Ak je dostatočná sacia hĺbka čerpacej stanice pre studňu, pripojenie nie je iné. Je to len skutočnosť, že potrubie ide do miesta, kde končí kryt. Tam je zvyčajne usporiadané pit-caisson, potom môžete tiež dať čerpaciu stanicu.

Inštalácia čerpacej stanice: pripojenie na studňu

Rovnako ako vo všetkých predchádzajúcich schémach, na konci potrubia je inštalovaný filter a spätný ventil. Na vstupe môžete vložiť plniaci ventil cez odpal. Bude potrebné pri prvom štarte.

Hlavným rozdielom tohto spôsobu inštalácie je to, že potrubie do domu je skutočne na povrchu alebo je zahalené na malú hĺbku (nie každý má jamku pod hĺbkou mrazu). Ak je čerpacia stanica inštalovaná v krajine je v poriadku, zvyčajne sa zimné vybavenie odstráni. Ak je však naplánované použitie vody v zime, musí byť vykurované (pomocou vykurovacieho kábla) a izolované. V opačnom prípade to nebude fungovať.

Spustite čerpaciu stanicu

Na uvedenie čerpacej stanice do prevádzky je potrebné ju úplne naplniť a prívodné potrubie vodou. Na tento účel je v kryte umiestnený špeciálny plniaci otvor. Do nej nalejte vodu, kým sa nezobrazí. Zatlačte korku na miesto, otvorte kohútik na výstupe od spotrebičov a spustite stanicu. Spočiatku voda preteká so vzduchovými uzávermi, ktoré vznikli pri nalievaní čerpacej stanice. Keď voda preteká plynulým prúdom bez vzduchu, váš systém vstúpil do režimu prevádzky, môžete ho ovládať.

Ak ste naplnili vodu a stanica stále nezačne - voda sa neotáča ani nepríde - musíte pochopiť. Existuje niekoľko možných dôvodov:

  • na nasávacom potrubí nie je nasadený spätný ventil, spustí sa do zdroja alebo nefunguje;
  • niekde na potrubí je netesné spojenie, cez ktoré je nasávaný vzduch;
  • odpor potrubia je príliš vysoký - je potrebná rúrka s väčším priemerom alebo s hladšími stenami (v prípade kovovej rúry);
  • vodné zrkadlo je príliš nízke, nemá dostatok energie.

Aby ste zabránili poškodeniu samotného zariadenia, môžete ho spustiť tak, že krátkodobé potrubie spustíte do akéhokoľvek kontajnera (nádrž na vodu). Ak všetko funguje, skontrolujte vedenie, hĺbku odsávania a spätný ventil.

Загрузка...