Kúrenie

Dlho horiace kachle na dávanie - urobíme správnu voľbu

Vybaviť vidiecke domy dočasných návštev s plnohodnotným systémom vykurovania vody - zbytočne peniaze. Táto možnosť prechádza iba vtedy, ak systém, pri absencii vlastníkov, pracuje v režime "nemrznúceho", pričom sa nepretržite udržuje + 5 ° C. V iných prípadoch použite vykurovacie jednotky, ktoré môžu rýchlo vyhrievať miestnosť. Napríklad, môžete dať kachle dlho horiace krb dať. Pri inštalácii ohrievača tohto typu môžete nielen ohrievať miestnosť, ale aj obdivovať plameň.

Čo dlho spaľuje v ohrevných peciach

Ako je známe, intenzita procesu spaľovania paliva závisí od množstva dodávaného kyslíka. Pri dostatočnom množstve paliva intenzívne spaľujú paliva, vyžarujú veľké množstvo tepla, ale hrot sa rýchlo spáli. S obmedzeným prúdením vzduchu môže horieť do fázy korupcie, pri ktorej sa nevidí ani plamene.

Kachle na pevné palivá s uzavretými dverami je možné nastaviť do režimu dymu

V zásade môže byť každá pec manipuláciou s uzatváracími ventilmi prenesená do režimu dlhého spaľovania. Ďalšia vec je, že nie všetky sú určené pre takýto režim. Konvenčné pece s uzatváracími ventilmi môžu byť dokonca nebezpečné - v spôsobe korupcie môžu byť zdrojom dymu alebo oxidu uhoľnatého. Takže je lepšie pozrieť sa na krbové kachle, ktoré majú charakteristiky, na ktorých je vyznačená linka "dlhé spaľovanie" a stojí to maximálna doba horenia jednej karty. Môže to byť 6-18 hodín.

Ako zistiť, či kachle udržiavajú dlhé pálenie alebo nie

Jednou z charakteristík, ktorou je možné rozlíšiť kachle s dlhým horiacim krbom, ktoré dávajú z bežného vykurovania, je jeho hermetický výkon. Nakoniec je potrebné prúdenie vzduchu v správnom množstve. Nie viac a menej. Druhé znamenie - prítomnosť niekoľkých nastaviteľných tlmičov.

Tlmiče, brány musia byť utesnené (vo foto dverách popolníka Nordika)

Tesnosť je možné kontrolovať len počas vykurovania, ale prítomnosť tlmičov je vizuálne sledovaná a ako tesne blokujú prístup k vzduchu, môžete tiež vidieť, ako dobre sa pohybujú. V niektorých modeloch sa nastavenie prívodu vzduchu uskutočňuje prostredníctvom popolníka. V tomto prípade sa musíte pozrieť na to, ako dobre "chodí", ako pevne blokuje dodávku vzduchu. Hoci popolník nemôže byť zapečatený, nemal by mať ani veľké otvory. Môžete tiež sledovať prítomnosť tesnenia na dverách, bránu na potrubí. Všetky tieto kritériá umožňujú určiť, či dané kachle podporujú dlhodobé spaľovanie.

S prúdom plynu

Aký je rozdiel medzi dlho spaľujúcimi sporákmi a bežnými? Skutočnosť, že môžu byť vyrobené afterburning plynov, ktoré sú vytvorené v procese spaľovania dreva. V bežných peciach tieto plyny odtekajú do potrubia, pretože pre ich zapaľovanie je potrebný špeciálny režim - vysoká teplota a obmedzený prístup vzduchu. Pri dlhodobo horiacich peciach je palivová komora rozdelená na niekoľko častí. V jednom horí palivové drevo, v ostatných - plyny, ktoré vznikli pri rozklade paliva. Takéto pece sa tiež nazývajú generátory plynu, pretože v režime dymu je vytvorené najväčšie množstvo plynov. Je zrejmé, že väčšina z nich má výhrevnosť vyššiu ako je výhrevnosť paliva počas rozkladu, v ktorom boli vytvorené. Takže pri použití bežných pecí sa stratí veľa tepla. Preto sa predpokladá, že kachle s dlho horiacim krbom pre dom a doma je výhodnejšie, pretože je potrebné menej paliva.

V technických špecifikáciách by mal byť uvedený riadok, v ktorom sa uvádza, že tento model podporuje režim dlhého napaľovania. Na dlhší režim horenia by mal byť aj maximálny čas na jednej karte

Nevýhodou je, že dlhý horiaci krb pre dacha alebo dom stojí značné peniaze. Cena za modely, ktoré podporujú dlhé spálenie, začína od 400-450 USD, ak je to ruský výrobca a kryt z konštrukčnej ocele. Domáca nehrdzavejúca oceľ je dvakrát drahšia a liatina ešte dva krát. Dovezené kachle - krby s funkciou dlhého pálenia s rovnakými vlastnosťami sú o 70 - 100% drahšie.

Rozdiel medzi klasickým otvoreným krbom zo sporáku

Klasický otvorený krb je len dodatočným zdrojom tepla, ktorý v chladnom počasí neohrieva miestnosť. Dáva teplo v malom množstve, rozdeľuje sa len počas spaľovania paliva a priamo pred pecou. Tento typ ohrievača je vhodný pre mokrý letný alebo jesenný / jarný deň. V zime nie je schopný zabezpečiť dostatok tepla pre celú miestnosť, pretože jeho práca vyžaduje dobrú trakciu, ktorá "ťahá" väčšinu tepla.

Jeden z najjednoduchších modelov: sporák s dlhým horiacim krbom pre dacha a doma Bavorsko. Výrobca - EKOKAMIN (Rusko)

Krbová pec má iné charakteristiky, uzavretú požiarnu komoru. Takáto jednotka môže vyhrievať miestnosť nezávisle (na správne zvolenom napájaní). A kachle sú dlho horiacim krbom pre letnú chalupu a tiež to ekonomicky, pretože využíva energiu paliva na maximum.

Typy a odrody

Kachle s dlhým spaľovaním môžu byť iba uzavreté, pretože iba v prípade, že sú dvere (aj zapečatené dvere), je možné regulovať prívod kyslíka, ktorý je potrebný na to, aby sa jednotka dostala do režimu dlho horiaceho. Špeciálne navrhnuté sporáky sa líšia od bežného vykurovania v geometrii ohňa: je širšia, okno má zvyčajne horizontálnu orientáciu (hoci existujú aj vertikálne modely). Dvere rúry sa zvyčajne vyrábajú takmer po celú šírku fasády, čo umožňuje obdivovať jazyky plameňa.

Nástenné a rohové modely krbových kozubov

Podľa návrhu sú krbové kachle stenové (lineárne) a uhlovité. Steny majú plochú zadnú stenu, inštalovanú vo vzdialenosti najmenej 2 metre od rohu. Rohové sú špeciálne navrhnuté tak, aby zapadli do rohu. Pri inštalácii by však mali byť steny, ku ktorým susedí skrinka, ohňovzdorné.

K dispozícii je tiež špeciálny model krbových kozubov - krbov - trojstranné. V nich iba zadná stena je vyrobená z kovu, ostatné tri sú vyrobené zo skla. Takéto možnosti sú veľmi dekoratívne, plameň možno pozorovať nielen proti dverám, ale aj takmer kdekoľvek v miestnosti. Môžu byť inštalované proti stene ako obyčajne lineárne (Neman, Volga, Angara), existujú rohové možnosti (Cupid a Louvre), ale najzaujímavejšie sú zapustené modely s troma sklenenými stenami, ktoré dokonca vytvárajú aj špeciálne oddiely (nemecká spoločnosť Hark).

Špeciálne navrhnutá krbová schránka umožňuje obdivovať plameň odkiaľkoľvek v miestnosti
Veľmi nezvyčajné krby vyrába nemecká spoločnosť Hark - sklo, trojité steny
K dispozícii sú aj naše trojhrdlové kovové krby: Volga, Angara, Neman
Rohové modely troch tretích krbov: Amir a Louvre
A takéto možnosti v nemeckej verzii

Ak hovoríme o praktickom prvku, potom je užitočné, ak má kachle dlho horiaci krb pre dacha v hornej časti horáka, na ktorom môžete ohriať / variť jedlo. Čo sa týka dávania, je to veľmi užitočná možnosť. K dispozícii sú aj kovové krby s rúrou, ale je nepravdepodobné, že by podporili dlhé pálenie.

Existujú modely s výmenníkom tepla. Táto verzia pece-krbu pre dom trvalého pobytu. Radiátory sú pripojené k výmenníku tepla a je zostrojený kompletný ohrev vody. Len miesto tradičného kotla sa použil kovový krb s výmenníkom tepla. Táto možnosť je vhodná pre drobné budovy, pretože nie sú nájdené veľmi silné krby tohto typu.

Ktoré pece je lepšie: vyberte materiál

Bude to otázka, aké materiály môže vytvoriť dlho horiaci krb na dachu a doma. Kovové krby na ochranu stien pred vysokými teplotami sú vo všeobecnosti vnútorne lemované tepelne odolnými materiálmi. Najčastejšie ide o šamotové tehly, ale možno tepelne odolnú keramiku (drahšie modely). To tiež vedie k tomu, že mnohé modely sa mierne zahrievajú - môžete ľahko držať ruku. Hlavné teplo je vyžarované cez dvere a toto treba vziať do úvahy pri výbere polohy pece - vzdialenosť od opačnej steny musí byť väčšia, inak sa veľa zohreje.

Kachle dlho horiace krb na chalupy a domy v keramických obkladoch nielen vyzerá dobre, ale nebudete sa o nich páliť

Na to, aby boli bezpečné proti stenám ohrievača, sú pokryté tepelne náročnými materiálmi, ako sú prírodný kameň, špeciálne keramické dlaždice atď. Druhou (lacnejšou) možnosťou je inštalácia kovového krytu, ktorý chráni pred dotykom ohrievaného krytu.

Oceľ: čierna a konštrukčná

Najlacnejšie pece, krby sú vyrobené z obyčajnej čiernej ocele. Najväčšia možnosť rozpočtu, ale aj najrýchlejší spálenie. Ak chcete dlhšie trvať, steny pece sú vyrobené z výraznej hrúbky - 5-8 mm nie je limit. Na ochranu proti korózii je pec pokrytá špeciálnymi farbami.

Pecový krb z čiernej ocele - najlacnejšie vybavenie (v krbe fotografických krbov spoločnosti ABX, Česká republika)

Drahšie kachle sú vyrobené z konštrukčnej ocele. Tento materiál má vysokú odolnosť voči vysokým teplotám. Z dôvodu lepšej prenosnosti vykurovania je hrúbka steny menšia, ale náklady na pec z konštrukčnej ocele sú vyššie (vzhľadom na cenu materiálu).

Nerezová oceľ

Nehrdzavejúca oceľ je tepelne odolná, hrúbka steny zriedka presahuje 3-4 mm. Povrch môže byť matný, leštený alebo čierny, niekedy natretý tepelne odolnými práškovými farbami.

Modely z nehrdzavejúcej ocele pomerne trochu

Pece-krby z nehrdzavejúcej ocele - drahé a ich trvanlivosť do značnej miery závisí od kvality švov. Na zváranie kovov, zliatin kovov (ktoré dodávajú kovové nehrdzavejúce vlastnosti), aby sa nehorili, by sa zváranie malo vykonávať v ochrannom prostredí. A to je zložité drahé vybavenie. A cena takýchto modelov, pričom ostatné veci sú rovnaké, je vyššia. Ale ak sa švy varenia za normálnych podmienok, zničenie kovu začne veľmi rýchlo, pretože kvôli vysokému ohrevu prestala byť "nerezová" a odolná voči teplu.

Liatina

Tento materiál je jedným z najodolnejších. Steny pecí sú pomerne hrubé, masívne. Takže liatinové kachle sa zahriajú dlhšie, ale chladia sa aj dlhšie. A napriek normálnej liatine na "vyhorenie" to trvá viac ako jedno desaťročie. Existuje však aj ďalšie riziko zničenia: ak sa voda dostane na horúci povrch, liatina môže prasknúť. Takže ak chcete kúpiť liatinový sporák s kachľovou pecou, ​​budete musieť s ním byť veľmi opatrní. Dobrou správou je, že väčšina "liatiny" je zostavená z fragmentov na skrutkových spojoch alebo z princípu tŕňa / drážky. Keď pec zlyhá, môžete rozobrať, objednať len potrebnú časť, nahradiť ju. To je však možné len vtedy, ak model nie je prerušený.

Z liatiny sa vyrábajú krbové kachle rôznych tvarov

Je tu ešte jedna vec: liatina je ťažká vec. Pretože pri nákupe venujte pozornosť hmotnosti. Bez samostatnej základne je možné namontovať kachle s hmotnosťou do 200 kg (s palivovým uhlím a komínom). A dokonca aj v tomto prípade, ak je podlaha drevená, môžete potrebovať ďalšie výstužné nosníky.

Typ paliva

Väčšina kachlí je určená na použitie palivového dreva. Plemeno palivového dreva nezáleží na tom, že jehličnaté alebo listnaté druhy nie sú také dôležité. Dôležité je, aby drevo bolo suché. Na to má mnoho modelov regál na uloženie palivového dreva. Po zapálení krbu sa na poličke umiestni nová šarža, ktorá pri vyššej rýchlosti vysuší, pretože teplota je vyššia.

Pri výbere kovovej alebo liatinovej kachle dbajte na typ paliva, pre ktoré je jednotka určená

K dispozícii sú kovové krby, ktoré je možné ukladať uhlím. Tento druh paliva dodáva viac tepla s menšou spotrebou. Ale pri spaľovaní uhlia je teplota v peci omnoho vyššia ako pri spaľovaní dreva. Pretože drevené kachle na spaľovanie uhlia sa neodporúča. Nie, môžete vylievať uhlie a bude to dobre spaľovať. Po krátkej dobe však požiarne zariadenie zapálí. To je spôsobené tým, že teplota spaľovania bola oveľa vyššia ako "plánovaná". Ak máte v pláne pravidelne používať uhlie, musíte hľadať dlho horiace kachle pre dacha alebo doma, ktoré majú schopnosť zohriať uhlie v špecifikáciách (čierna alebo hnedá majú tiež rozdiel).

Krbové kachle Moskva 12 (výrobca Meta)
Ohrievace krb Ohta pre palivové drevo a hnedé uhlie
Rozpočtová verzia liatinového kachlíca pre uhlie - Trnom (Thorn) výrobcu Eurokom
Francúzsky kachľový krb na pelety a palivové drevo INVICTA MIX
Krbová pec NOLA 7 Invicta (výroba Francúzsko Invicta)
Krásne liatinové krbové pece Castelmonte
Pri výbere peletových pecí dbajte na veľkosť boxy
Známe vykurovacie kachle profesor Butakov z Thermoforu môžu byť s komínovými dverami

Môžete tiež ohrievať kovové sporáky s palivovými brikety rôznych typov, existujú tie, ktoré môžu pracovať na pelety. Všeobecne platí, že pri výbere dbajte na typ použitého paliva. To je dôležité.

Výber energie

V popise kovovej pece-krbu je povinné uvádzať vykurovanie, v ktorej oblasti sa počíta. Pri výbere energie je lepšie brať s hranicou približne 15-20%. To je tak, že aj v tých najchladnejších dňoch, aby sa nedalo perekalyat telo. V tomto režime rýchlo spálil.

Výkon kachlí sa vyberá s malou rezervou - v najchladnejších dňoch.

Na druhej strane nepoužívajte príliš veľa zásob. Kachle na pevné palivá sú silne regulované teplotou. A ak je výkon vykurovacieho zariadenia viacnásobne väčší ako je potrebné, bude pri horí v miestnosti príliš horúci. Nemá to nič spoločné. Ak je napájanie príliš veľké, dokonca aj v režime dymu môže byť príliš veľa tepla.

Takže pri výbere sily dlho spaľujúceho krbového kachlí na dachu alebo dom, berieme to s okrajom 15-25%. Napríklad vyhrievaná plocha je 100 m2. Vhodný kovový krb by mal mať schopnosť zahrievať 115-125 metrov štvorcových.

Prehliadka videa kachle Kratki Koza K9.

Inštalácia a inštalácia

Kovový kachle dlho horiace krb na dacha alebo dom je požiarne nebezpečný objekt. Inštalačné požiadavky sú teda dosť ťažké. Nie, nie sú potrebné inštalačné povolenia, ale je lepšie vyhovieť požiarnym požiadavkám - pre vašu vlastnú bezpečnosť.

Krbové kachle na pevné palivo by mali stáť na protipožiarnej základni a je dobré, ak sú aj okolité steny nehorľavé alebo lemované nehorľavými materiálmi

Ako a kde inštalovať

Každý výrobca dokončí pokyny na inštaláciu sójového výrobku a jeho prevádzku. Špecifikuje presné požiadavky špecificky pre tento model. Koniec koncov, vzdialenosť od horľavých konštrukcií (napr. Drevené steny) závisí od toho, koľko tela sa ohrieva počas požiaru, čo závisí od konštrukcie. A práve výrobca pozná lepšie svoje nuansy, pretože vykonáva testovanie v rôznych režimoch. Preto pri výbere miesta inštalácie je vzdialenosť od stien k telu lepšie dodržiavať odporúčania výrobcu. Tieto vzdialenosti sú v priemere 15-25 cm, čo môže byť užitočné pri výbere veľkostí, ale pre konkrétne obrázky nájdete v pokynoch.

Pri výbere miesta je tiež potrebné vziať do úvahy, že od krbových dverí musí byť minimálne 1,5 metra na opačnú stenu. Plynovody by nemali prechádzať, kabeláž by mala byť minimálne 50 cm.

Ohňovzdorný materiál je položený na drevenú podlahu (na obrázku je príklad montáže krbových kachlí Arika Nordflam)

Na podlahu pod kachličkou musí byť položený nehorľavý podklad pre dlho spaľujúci krb. Môže to byť kovový plech, keramická dlažba, tehla, kameň. Rozmery ohňovzdornej plošiny by mali byť väčšie ako rozmery pece o 20 cm na stranách a na chrbte ao 40 cm viac vpredu.

Ak je podlaha drevená, najjednoduchší spôsob, ako položiť plech s požadovanou veľkosťou a hrúbkou 1 mm. Pod drevenou podlahou sa nachádza doska z čadičovej lepenky (hrúbka 0,8-1 cm), ktorá slúži na izoláciu a ochranu dreva pred prehriatím. Existuje ďalšia možnosť: na kovový plech položiť tehlu na hlinenej malte (hrúbka na polovice tehla) alebo keramické dlaždice na tepelne odolné lepidlo. V prípade použitia dlaždíc na kovy je tiež vhodné vložiť čadičovú lepenku, ale menšiu hrúbku.

komín

Pri kovových krboch sa obvykle používa kovový sendvičový komín, minimálny vnútorný priemer je 200 mm, hrúbka izolácie (čadičová vlna) je najmenej 60 mm s hustotou izolácie 15-30 kg / m³ a vnútorná hrúbka steny z nehrdzavejúcej ocele je minimálne 1 mm. Tieto parametre predstavujú minimálne požiadavky na normálnu prevádzku kachlí. Dobrý komín je jedným z najdôležitejších faktorov, ktorý ovplyvňuje prevádzku ohrievača.

Желательно чтобы дымоход был прямым, но допустимы повороты с определенным углом

Для хорошей работы печь камин быстрого горения для дачи или дома должен иметь дымоход высотой не менее 5 метров, если считать от колосниковой решетки. Кроме того, надо придерживаться следующих правил:

  • Уступы делают под углом не более 30°.
  • Максимальная длинна всех горизонтальных участков - 1 метр.
  • Оголовок дымовой трубы защищают от осадков и мусора при помощи зонта на дымовую трубу/флюгарки или оголовка любого другого типа.
  • Проводить трубу через сгораемые конструкции (стену дома, перекрытие, кровлю) надо в специальной противопожарной разделке.

Есть еще один нюанс. При горении печь камин выжигает кислород, который находится в помещении. Для его восстановления необходима система вентиляции. Второй вариант - модели с наружным подводом воздуха в топку. Для этого существует специальный канал, который выводят через стену.

Загрузка...