Kúpeľňa

Výber sprchovej kabíny

Pri opravách kúpeľní sa vane často nahrádzajú sprchami. Zaberajú menej priestoru, čo vám umožňuje uvoľniť viac miesta pre domáce spotrebiče, ktoré sú často jednoducho nikde na to. Pri výbere sprchovej kabíny je potrebné pochopiť všetky zložitosti. Len takýmto spôsobom nebudete ľutovať vašu voľbu.

Dobré pre tých, ktorí majú kúpeľ a sprchu, ale častejšie si musia vybrať jeden

Sprchové kúty

Sprchové kabíny sú v rôznych konfiguráciách - úplne uzavreté, so stenami a strechou alebo len s podnosom a dverami. V závislosti od konfigurácie majú iný názov:

 • Sprchový roh. Zvyčajne ide o paletu a dvere. Dvere a konvektory sú namontované priamo na stenu. Je to ekonomická možnosť, ale je veľmi funkčná a pohodlná. Existujú možnosti pre rohy sprchy s plastovými stenami, ale v žiadnom prípade nie je žiadna strecha. Preto sa takéto zariadenia nazývajú aj "otvorená sprcha".
 • Sprchovací kút alebo sprchovací kút. Jedná sa o úplne izolovaný priestor - s vlastnými stohmi a stropom. Takéto inštalácie majú zvyčajne veľký počet doplnkových funkcií a okrem tých, ktoré sú spojené s vodou (rôzne duše, vodná masáž, sauna), môže byť veľa ďalších - vstavané rádio, telefón. Z väčšej časti sú to pomerne drahé zariadenia, aj keď existujú jednoduché modely bez zbytočných ozdôb.

  Sprchová kabína je otvorená (ľavá) a uzavretá (pravá)

Každá z možností má svoje výhody a nevýhody. Napríklad, hydroboxing (uzavretá sprcha), ak je to žiaduce, sa môže presunúť na iné miesto alebo dokonca do miestnosti. Je nevyhnutné iba odpojiť sa od komunikácie. Pri inštalácii otvorených kabín sú všetky diely palety, dvere sú pripevnené priamo na steny a na podlahu, takže nie je možné ich presunúť. Ale rohy sprchy sú oveľa menej, môžu mať veľmi malé rozmery. Ak chcete povedať, otvorená alebo uzavretá sprcha nemôže byť - sú len odlišné.

palety

Sprchová vanička je jednou z dvoch základných komponentov. Rozmery sprchovej vaničky nastavujú rozmery sprchovej kabíny a jej kvalita určuje úroveň pohodlia počas používania. V zásade je kabína bez palety. To je v prípade, že podlaha je vybavená odtokom. Potom stačí umiestniť stenu, ktorá nedovolí, aby sa postriekali a všetka voda sa dostala do odtoku. Takéto sprchy však možno robiť len v procese generálneho opravy - odtok je pochovaný v podlahovom poteru.

Sprchová kabína bez palety a stien

Materiály: akrylová alebo kompozitná

Na výrobu sprchových vaničiek sa používa najmä sanitárny akrylát. Aby bol výrobok odolnejší, je vyrobený obrnený - sklolaminát sa naleje do akrylátu. Niekedy vystužujúce vrstvy môžu byť dva, tri alebo dokonca štyri. Takéto sprchové vaničky sú samozrejme spoľahlivé a odolné, ale sú drahé. Po prvé, samotné akrylové inštalácie sú drahé. Po druhé, viacvrstvová výstuž vyžaduje značné časové obdobie, čo ovplyvňuje aj náklady. Takže sa ukazuje, že niektoré kúty z akrylových rúk sú nákladné. Ale slúžia dlhú dobu.

Ak chcete ušetriť peniaze, niektorí výrobcovia vyrábajú svoje výrobky z plastov ABS. Z vonkajšieho hľadiska je veľmi akrylový, ale má vysokú hygroskopickosť, pretože bežné spoločnosti ho nepoužívajú. Vyrobené z plastu ABS lacné čínske sprchy. Aby sa vlhkosť v takýchto poschodiach neabsorbovala, najvrchnejšia vrstva sa naleje z akrylátu, ale jej hrúbka je asi 0,5 mm. Takéto palety sa nazývajú kompozitné a ak v popise povediete, že kompozitná paleta (zrazu, čestný výrobca padol), neváhajte prejsť. Tenká vrstva akrylu sa vymaže veľmi rýchlo, v dôsledku toho sa zásobník začne prenikat a musíte ho vymeniť.

Montážny systém musí byť výkonný a spoľahlivý.

Pri výbere sprchovej kabíny dávajte pozor na upevňovací systém sprchovej vaničky. Ide zvyčajne o kovový rám s nohami. Rám je pripevnený k palete pomocou samorezných skrutiek, čím viac bodov upevnenia, tým menej je pravdepodobné, že paleta sa bude prehýbať. V upevňovacích miestach na zadnej strane palety musia byť zahusťované - aby sa skrutky museli skrutkovať. A vo všeobecnosti musí byť samotný rám trvanlivý a spoľahlivý, zodpovedá za všetky zaťaženie a konštantu - hmotnosť stien a dverí a premennú - hmotnosť omyvateľnej osoby.

Ak je to potrebné, vymeniteľná paleta môže byť vymenená nielen s podobným akrylovým materiálom, ale aj s akýmkoľvek materiálom, ktorý vyhovuje veľkosti. V tomto prípade je výber dosť široký - bude možné vziať paletu kovu (smaltovaný), liatiny a keramiky. Ide o továrensky vyrábané výrobky, ale tam sú domáce výrobky - paleta môže byť vyrobená nezávisle od tehál a potom obkladačiek.

hĺbka

K dispozícii sú sprchové vaničky rôznych hĺbok. Výber sprchy pre tento parameter je jednoduchý. Ak nemáte kúpeľ, je pravdepodobnejšie, že vám vyhovuje hlboká nádrž - s výškou strán približne 50 cm (sú vyššie). Ak sú tiež vhodné rozmery, môže sa panvica použiť ako kúpeľ.

Ak sa vám zdá, že sa zdá byť príliš hlboký, vyberte priemernú verziu s stranami vo výške 20-30 cm. Ponoriť do kúpeľne nefunguje, ale dieťa kúpať - ľahko.

Hlboký kúpeľ sa môže použiť ako kúpeľ

Sprchové vaničky s nízkym suterénom sú dobré, ak máte kúpeľ alebo sa vám tieto procedúry nepáči. Je to najekonomickejšia možnosť (menej akrylová) a inštalácia je jednoduchšia. Ale takéto riešenie má jednu nevýhodu - ak je tok vody nedostatočný, bude zhromaždený v panvici a malé dosky zvýšia riziko, že sa rozliatia na podlahu. Ak nie je problém s kanalizáciou, môžete bezpečne dať to, čo sa vám páči.

Ako nainštalovať sprchovú kabínu tu.

Veľkosti a tvary sprchy

Tvar sprchy môže byť:

 • štvorec;
 • obdĺžnikový;
 • trapéz;
 • vo forme sektora kruhu.

Ide o štandardné možnosti, ale stále existujú unikátne komplexné formuláre. Tieto modely patria do kategórie "prémiovej" triedy, od ktorých sa vyžaduje, aby zaplatili slušnú sumu.

Vyberte si sprchu v podobe jednoduchého - je potrebné, aby sa zmestil do miestnosti

Je ľahké si vybrať sprchovací kút vo veľkosti - v podstate všetko záleží na dostupnom priestore. Ak hovoríme o štandardnom apartmáne, nie sú spokojní s veľkosťou kúpeľne. Dokonca aj po kombinácii toalety a kúpeľne zostáva izba malá. Preto sa tvar a rozmery vyberajú na základe existujúcich podmienok. Najčastejšie je sprchová kabína umiestnená v rohu. V tomto prípade je najlepšia možnosť - so zaoblenou prednou stenou - menej pravdepodobné, že narazí do rohu. Stojí však za to, že zaoblené dvere sú drahšie, a preto samotná sprcha bude drahšia.

Najmenšia sprchová kabína má rozmery 80 x 80 cm, ale pamätajte na to, že v takomto priestore sa tenký človek môže ťažko otočiť. A potom s tvojimi rukami nebudeš tak veľa stonať, sedieť je tiež problém. Môžete sa cítiť menej slobodne, ak sú steny sprchovej kabíny dlhé najmenej 90-100 cm, dobre, je celkom dobré, ak je vzdialenosť väčšia ako jeden meter. Takže ak máte možnosť vybrať si sprchovací kút pre pohodlie, vezmite si s bokmi aspoň jeden meter.

Najobľúbenejšie tvary a veľkosti sprchy

Výška sprchovacích kabín je určená pre rôzne stropy. Môže to byť od 170 cm do 250 cm. Stačí mať na pamäti, že ak chcete dať uzavretý sprchovací stôl, výška stropu by mala byť najmenej o 15-20 cm viac - tropické sprchy a vetranie sú spojené zhora a pre nich je potrebné budovať komunikáciu, tak dokonca pracovať nejako potrebné.

Názov / VýrobcamanagementVeľkosti, tvarTyp kabíny / výškaPaleta: materiál / hĺbkaTyp brányzariadenieĎalšie funkciecena
Čerstvé H310MA / Čínapríručka80 * 80 mm, 1/4 kruhOtvorené 198 cmakryl, 45 cmposuvné, matné sklosprchové regályžiadny300$
Rieka Desna 80/43 MT / Rusko, Čínapríručka80 * 80 cm, 1/4 kružniceUzavreté 210 cmakryl, 43 cmposuvné, matné sklosprchové regálysedadla300$
Bolu Sektors BL-111 / 80m / Španielskoelektronický80 * 80 cm, 1/4 kružniceUzavreté, 215 cmakryl, 30 cmposuvné, matné sklosprcha, police, sifónprotišmykový náter930$
Niagara NG-2307G / Čínapríručka80 * 80 cm, 1/4 kružniceUzavreté, 225 cmakryl, 45 cmposuvné, matné sklosprchové regálysedačku, tropickú sprchu, hydromasáž280$
Dunaj 80/43 MT / Rusko, Čínapríručka80 * 80 cm, 1/4 kružniceUzavreté 210 cmakryl, 43 cmposuvné, matné sklosprchové regálysedačku, tropickú sprchu, hydromasáž330$
Aquanet GT-230príručka90 * 90 cm, 1/4 kruhUzavreté, 215 cmakryl, 14 cmposuvné, matné sklosprchové regálytropická sprcha410$
Luxus 023D / Česká republikaelektronický90 * 90 cm, 1/4 kruhUzavreté, 216 cmakryl, 16 cmposuvné, číre sklosprcha, držiak na uteráky, termostatsedačka, hydromasáž, tropická sprcha680$
Rieka Tana 90/90 MT / Rusko, Čínapríručka90 * 90 cm, štvorcovýOtvorené, 215 cmakryl, 15 cmsklopné, číre sklosprcha, police, sifónprotišmykový náter350$
Esbano ES-90CK / Španielskopríručka90 * 90 cm, štvorcovýOtvoriť 210 cmakryl, 15 cmposuvné, matné sklosprchové regályzrkadlo380$
Aquanet Fiji Cube / Slovinskopríručka90 * 90 cm, štvorcovýUzavreté, 227 cmakryl, 21 cmposuvné, priehľadné, plastovésprchové regályhydromasáž chrbta, krku, boku1040$

Sprchové dvere

Najčastejšie sú dvere sprchovacích kabín zo skla, menej často - z plastu. Odlišujú sa v spôsobe otvárania - sú kĺzavé a kĺbové. Vďaka závesu je všetko jednoduché a čisté: kovanie musí byť vysoko kvalitné, spôsob otvárania - vo vnútri kabíny alebo vonku.

Otáčanie dverí v sprche - príslušenstvo musí byť z nehrdzavejúcej ocele

Posuvné alebo hojdačky

Posuvné dvere zaberajú takmer žiadny priestor, ale mechanizmus musí byť starostlivo zvolený. Najlepšie je, ak sú "kolesá", ktoré sú poháňané posuvnými dverami, umiestnené v hornej a spodnej časti. V takomto prípade je menšia pravdepodobnosť, že odskočia sprievodcovia, čo sa môže stať, ak je plátno jednoducho zavesené na hornom sprievodcovi.

Mechanizmus posuvných dverí musí byť spoľahlivý aj vo vzhľade.

Tiež by sa mala venovať pozornosť prítomnosti a kvalite pečatí. Sú zodpovedné za tesnosť kĺbov, takže je to veľmi dôležitý detail. Mali by byť vyrobené z elastického kaučuku, nemali by sa nosiť, trhliny.

Plast alebo sklo

Sklenené dvere pre sprchové kabíny sú vyrobené z tvrdeného skla, takže je ťažké ich zlomiť. Vizuálne tieto kabíny vyzerajú dobre, ľahko sa prispôsobia akémukoľvek interiéru - sú neutrálne, takmer bezvýznamné a nepostrehnuteľné. Nevýhodou je zložitosť čistenia a tiež vysoká cena.

Plast - možnosť rozpočtu

Plastové dvere - ekonomickejšia možnosť. Existuje však veľa rôznych textúr a farieb, takže vyzdvihnite povrch do interiéru. Ďalším pozitívnym bodom - plast môže byť neprístupný, pretože priehľadné dvere v sprche nie sú spokojní s každým.

Režimy a doplnky

Pri výbere sprchovej kabíny musíte zvoliť, ktoré funkcie môže vykonávať. Najjednoduchšie modely majú pravidelnú kanvicu a mixér. Zložité môžu mať mnoho rôznych funkcií:

 • Whirlpool. Populárna možnosť, ktorú poskytujú dýzy zabudované do stien. Možnosť sama o sebe môže byť dobrá, ale funguje ďaleko od vždy: na dosiahnutie normálneho masážneho efektu musí byť tlak vody vysoký (v závislosti od režimu, 2-3 atm alebo 4-5 atm), čo nie je vždy možné. Druhým bodom je kvalita vody. Trysky majú malé otvory, ak je voda tvrdá alebo obsahuje veľké množstvo železa, dýzy sú upchaté. Čistenie je ťažké, musíte sa zmeniť. Operácia je vo všeobecnosti problematická.

  Hydromasáž pracuje normálne len pri vysokom tlaku.

 • Kontrast alebo tropická sprcha. Jedná sa o zavlažovaciu kanvicu, upevnenú na vrchu, cez ktorú tečie striedavo horúca a studená voda.

  Dažďová sprcha - zhora prúdi veľké množstvo vody

 • Vďaka funkcii sauny alebo hammamu existujú modely s infračervenými žiaričmi. Nie je to zlá voľba, ale v tomto prípade je potrebné samostatné napájacie vedenie. Ak ide o saunu alebo hamam, potom by mala byť pridelená pevná energia, čo nie je vždy možné.

  Sprchové kabíny so saunou patria do prémiového segmentu

 • Osvetlenie alebo chromoterapia. Podľa určitej schémy sa farby menia, čo pozitívne ovplyvňuje duševný stav.

  Podsvietenie pri sprchovaní

 • Telefón a rádio. Rádio bolo dlhé roky aj v lacných čínskych kabínkach. Potrebujete tieto možnosti, alebo môžete žiť bez nich, rozhodnite sa sami.

Ak chcete vybrať sprchovací kút, budete sa musieť rozhodnúť, či budete mať len sprchu alebo niektoré ďalšie funkcie. Stačí si vybrať funkčné mysli dobre, koľko ich potrebujete. Každá možnosť predstavuje výrazný nárast ceny a väčšina z nich sa neskôr nepoužije. A nie kvôli tomu, že sa zlomili, ale častejšie preto, lebo jednoducho nie sú potrebné. Takže ak je váš rozpočet obmedzený, je lepšie vziať si stánok len so sprchou, ale dobrej kvality - akrylová, nie kompozitná.

Загрузка...