Steny a priečky

Ako izolovať steny zvnútra a či ...

Ak máte aj tie najmenšie príležitosti na izoláciu stien vonku, urobte to. To je najlepšia možnosť, pretože otepľovanie stien zvnútra je bolesť hlavy. Existujú len dve správne a viac či menej prijateľné možnosti a jedno zaberá veľa priestoru a druhé vyžaduje značné výdavky počas zimy. Existuje iná možnosť vhodná na otepľovanie balkónov a lodžií. A zatiaľ to je všetko. Všetky ostatné možnosti s penou, tekutou keramickou izoláciou, penofolom a inými materiálmi prinášajú len vlhkosť a plesne.

Izolácia stien zvnútra: aký je problém

Všetci, ktorí izolovali vonkajšie steny domu alebo bytu zvnútra - z miestnosti - čelia problému výskytu húb, plesní a vysokej vlhkosti. Tieto účinky sú prirodzené a prejavujú sa bez ohľadu na použitý druh izolácie. Je možné sa zbaviť vlhkosti a húb iba odstránením vnútornej izolácie, vykonaním zásadnej rekonštrukcie stien, ošetrením s protiplesňovými zlúčeninami a omietaním.

Pozrime sa na dôvody. Všetko kvôli takzvanému rosnému bodu. Toto je okraj, kde sa stretáva teplý a studený vzduch a kde sa v dôsledku toho vytvára kondenzát.

Rosný bod pre rôzne možnosti izolácie stien

Obrázok vľavo ukazuje situáciu s rosným bodom v prípade, že stena nie je izolovaná. Je to niekde v hrúbke steny, v závislosti od teploty a vlhkosti je posunutý jedným smerom, potom v druhom, ale vždy dostatočne ďaleko od vnútorného povrchu. V tomto prípade vlhkosť sa hromadí v stene, zamrzne. Na jar sa počas rozmrazovania odparuje a odparuje sa do atmosféry. Vo vnútri, ak je vlhkosť, potom krátko a na úrovni pocitov.

V strede fotografie je zobrazená situácia, keď je stena izolovaná zvnútra. V tomto prípade spadne kondenzát do izolácie alebo, ak to nie je možné (napríklad pomocou expandovaného polystyrénu), na okraji izolácie a steny. Aj keď stena zmrzne a kondenzát sa zmení na ľad, na jar sa roztopí, izolácia, materiál stien a povrch sa namočia. Vzhľadom k tomu, že vzdialenosť od vonkajšieho povrchu je veľká, vlhkosť vysušená je v tomto prípade veľmi zlá, ktorá "stúpa" vo forme vlhkosti, plesní a všetkých súvisiacich šarmov.

Izolácia stien zvnútra: dôsledky

A tretia možnosť - weatherization steny vonku. V tomto prípade je rosný bod v izolácii. Ako ju odstrániť je iný príbeh (vytvoriť vetranú fasádu alebo vybrať správnu paru priepustnosť materiálov), a pre našu tému je dôležité pochopiť, že v tomto prípade steny vnútri miestnosti budú určite suché a teplé.

V súhrne môžeme povedať, ak je to možné, izoláciu vonku. Ohrievanie stien z vnútra priestorov sa musí vykonať iba v niekoľkých prípadoch:

  • ak sa nesmie ohriať von (budova je historickou pamiatkou alebo zákazom miestnych úradov);
  • ak stena prechádza do spoja medzi dvoma budovami;
  • stena prechádza do výťahovej šachty.

Ale skôr ako začnete pracovať, skontrolujte podlahu, strop a okná dobre. Niekedy väčšina tepla neprechádza cez steny, ale cez tieto povrchy a je ľahšie ich zahriať (v istom zmysle je menej problémov s rosným bodom).

Správna izolácia vnútornej steny v dome alebo byte

Izolovať steny v priestoroch zvnútra a nedostávať problém vo forme vlhkosti iba dvoma spôsobmi:

  • opätovné vytvorenie viacvrstvovej steny (do jednej vzdialenosti vložte múru s polovicou tehly s izoláciou);
  • Vytvorte vyhrievané steny a potom ju izolujte.

Tieto možnosti fungujú, ale, ako vidíte, "zožierajú" značné množstvo miesta a stávajú veľa peňazí. V každom prípade je potrebné zvážiť, aký druh izolácie a koľko je potrebných, ale koláč steny zostáva rovnaká.

Druhá stena

V istej vzdialenosti od hlavnej steny je inštalovaná druhá stena hrúbky 10 až 12 cm. Medzi dvoma stenami je na vnútornej stene pripevnená vrstva izolácie, ktorá je potrebná pre tieto podmienky. Zároveň musí byť vetranie vzdialené aspoň 3 cm od vonkajšej steny, celá táto štruktúra bude 20-25 cm od hlavnej steny a veľa bude "jesť".

Varianty izolácie stien zvnútra

Ako vidíte, v tomto prípade môže byť rosný bod umiestnený vo vnútri izolácie alebo na vnútornom povrchu steny smerujúcej na ulicu. Aby ste mohli odstrániť vytvorenú vlhkosť, môžete vykonať nútenú ventiláciu pomocou inštalácie jedného alebo dvoch ventilátorov odsávania.

Vzhľadom k tomu, v tomto prípade namočiť bude izolácia, musíte vybrať ten, ktorý sa neboja vlhkosti. Ide o polyuretánovú penu, polystyrénovú penu, penové sklo. Môžete použiť niektoré druhy kamennej vlny, ale len tie, ktoré sa nebojí vlhkosti (tam sú také).

Je potrebné upevniť tepelne izolačný materiál súčasne s konštrukciou stien. Vytiahnuté v nejakej výške, zabezpečená izolácia. Práca je nepríjemná, ale neexistuje žiadna iná cesta.

Elektrické vykurovanie

Myšlienka tejto metódy je presun rosného bodu do steny, keď je betónová alebo tehlová stena vnútorne izolovaná. Ak to chcete urobiť, musíte ho zahriať. Najjednoduchším spôsobom je pripevnenie rohože elektrického podlahového kúrenia. V istej vzdialenosti od neho inštalovať izoláciu, na vrchole ktorej je dokončovacia vrstva.

Ako izolovať stenu v byte zvnútra

V tomto prípade nie sú žiadne problémy s odstraňovaním vlhkosti a pre zariadenie je potrebný oveľa menší priestor: od 8 cm (s medzou vetrania 3 cm a hrúbkou izolácie 5 cm).

Pri tejto metóde môže byť izolačný materiál čokoľvek. Ak ju chcete nainštalovať, najprv vytvorte prepravku, potom protiúrovňovú mriežku a na nej je pripevnená vhodná izolácia.

Možnosť zohrievania balkóna zvnútra

V prípade loggie a balkóna je situácia často úplne odlišná. Ak úrady neumožňujú inštaláciu steny, požadujú opustenie existujúcej železobetónovej steny, je odrezaná z teplého vzduchu dôkladnou tepelnou izoláciou vytlačenej polystyrénovej peny (EPS).

Zahrievanie balkóna zvnútra

V tomto prípade je lepšie, aby izolácia bola nadbytočná, a prinajmenšom mierne nedostatočná. Celková hrúbka je rozdelená na dve vrstvy. Sú vhodné bez medzery (najlepšie so zámkami) a tak, že švy prvej vrstvy prekrývajú vrstvu druhej. K horúcemu vzduchu by nemal byť prístupný koniec obrazovky.

Veľmi opatrne je potrebné pristupovať k otázke otepľovania podlahy a stropu lodžie / balkóna, aby sa zaistila tesnosť na križovatke so stenami. Taktiež dávajte pozor na to, ako sa zasklenie bude inštalovať: môžu tu byť aj problémové oblasti: spoj s obrazovkou, steny, izolácia časti nad rámami. Všetky z nich by mali byť dobre dokončené, bez možnosti kontaktu teplého / studeného vzduchu tu. V tomto prípade nebudú žiadne problémy. Aj keď je balkón spojený s miestnosťou.

Загрузка...